Najlepšie zrkadlovky 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
Na našom webe nájdete veľký test zrkadloviek, ktorý vám pomôže vybrať si jednu z najlepších! Rebríček vznikol po prečítaní si desiatok nezávislých testov domácich i zahraničných recenzentov a stoviek komentárov reálnych používateľov. Ak si vyberiete model, ktorý sa v ňom nachádza, tak určite zvolíte to najlepšie, čo môžete aktuálne mať.
Určite však oceníte aj náš návod, vďaka ktorému budete vedieť, na aké parametre prihliadať počas výberu svojej novej zrkadlovky.
Najlepšie zrkadlovky do 700 €
(amatérske a poloprofesionálne zrkadlovky pre začiatočníkov a stredne pokročilých fotografov)
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Canon EOS R50 ✔ DOBRÉ RECENZIE | Zobraziť produkt | |
Canon EOS 2000D ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Nikon D5600 ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt | |
Canon EOS 250D ✔ DNES V AKCII | Zobraziť produkt | |
Canon EOS 850D ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt |
Najlepšie profesionálne zrkadlovky podľa testov
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Canon EOS 5D Mark IV ✔ DOBRÉ RECENZIE | Zobraziť produkt | |
Canon EOS 90D ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt | |
Pentax K-1 II ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Fujifilm X-T5 ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | Zobraziť produkt | |
Sony Alpha A7S III ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt |
Ako vybrať zrkadlovku
Aj keď v poslednej dobe sú na výslní medzi fotografmi tzv. mirrorless fotoaparáty, mnoho profesionálov stále uprednostňuje digitálne zrkadlovky. Či už s fotením začínate, prípadne ste už čo-to nafotili s kompaktným fotoaparátom, poradíme vám, na aké parametre a vlastnosti hľadiet pri výbere zrkadlovky.
Veľkosť snímača
V zrkadlovkách sa používajú prevažne dva druhy – APS-C a full-frame. Veľkosť full-frame snímača je odvodená od rozmerov políčka kinofilmu, t. j. 36 × 24 mm. Sú to tie najväčšie snímače, aké môžete v zrkadlovkách nájsť. APS-C snímač je oproti full-frame o cca 1,6× menší.
Väčší snímač znamená väčšiu plochu pri rovnakom rozlíšení a tým aj väčšiu citilivosť na svetlo. Full-frame teda dokáže zachytiť omnoho viac detailov v obraze, má taktiež menší šum pri zhoršených svetelných podmienkach.
Hlavnou nevýhodou full-frame zrkadloviek je obrovská cenová priepasť medzi nimi a APS-C modelmi. Zatiaľ čo najlacnejšiu APS-C zrkadlovku bez objektívu zoženiete už za 300 eur, pri full-frame formáte sa pod 1 300 eur (taktiež bez objektívu) dostanete len ťažko. Aj objektívy na full frame zrkadlovky sú omnoho drahšie než na APS-C modely.
Rozlíšenie
Tento parameter nie je až taký dôležitý ako veľkosť snímača, možno len v prípade, že fotíte pre tlač. Pohybuje sa v rozmedzí od cca 18 Mpx pre tie najlacnejšie modely až po 32 pri tých najdrahších. Fotografie s takým vysokým rozlíšením však zaberajú na pamäťovej karte dosť veľa priestoru a na ich úpravu je nutný tiež výkonný počítač.
Objektív je polovica úspechu
Na začiatok malé varovanie – v ponukách e-shopov sa zrkadlovky predávajú v rôznych sadách, pričom väčšina sa predáva aj ako samostatné telo bez objektívu.
- Setové objektívy: Najčastejšie sa v sade nachádza základný, tzv. setový objektív, ktorý býva s možnosťou priblíženia (zoomu) a s ohniskovou vzdialenosťou cca 18 – 55 mm. Ten vyhovie na fotenie širokouhlých záberov ako napr. panorámy, architektúry či street foto a tiež portrétov. S niektorými modelmi môže byť pribalený aj tzv. teleobjektív, s ktorým môžete taktiež fotiť portréty, ale i vzdialenejšie objekty. Ten máva ohniskovú vzdialenosť cca 55 – 200 mm. Kúpou sady s oboma objektívmi potom získate rozsah, ktorý pokryje väčšinu druhov fotografických žánrov. Neskôr, keď sa špecializujete na konkrétny druh, môžete si dokúpiť objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou na konkrétny účel. Tie majú spravidla krajšiu kresbu, než zoom objektívy. Kupovať univerzálny objektív, napr. 18 – 135 mm nie je úplne dobrý nápad, pretože s takýmto veľkým rozsahom už prichádza horšia kresba obrazu a horšia svetelnosť.
- Svetlenosť objektívu: Udáva sapísmenom f a celým alebo desatinným číslom. Čím menšie číslo, tým viac svetla prenikne k snímaču. Vyššia svetelnosť vám umožní fotiť pri slabšom svetle bez toho, aby ste museli zvýšiť citlivosť ISO, čím by sa zvýšil tiež šum v obraze (typická zrnitosť obrazu). Objektív s vyššou svetelnosťou taktiež dokáže vytvoriť intenzívnejší efekt rozostrenia pozadia. Ak chcete často fotiť v noci, mal by mať objektív svetelnosť aspoň f2.8.
- Canon a Nikon objektívy: Objektívy jednotlivých značiek používajú rozličné systémy upevnenia (tzv. bajonet), a teda nie sú medzi sebou kompatibilné. Každopádne, je možné použiť Nikkon objektív na Canon fotoaparáte pri nasadení špeciálneho adaptéra. Taktiež môžete použiť full-frame objektív s APS-C zrkadlovkou, naopak to však možné nie je.
Aby boli fotky vždy ostré
Dobrá zrkadlovka by mala mať aj prepracovaný systém automatického zaostrovania (tzv. autofocus).
Lacnejšie modely sú vybavené zaostrovaním na základe kontrastu, tie drahšie fungujú na princípe tzv. fázovej detekcie. Autofocus je tiež tým spoľahlivejší, čím viac ostriacich bodov je schopný obrazový procesor vo fotoaparáte vyhodnotiť. Kvalitnejšie zrkadlovky vám umožnia nastaviť režim automatického zaostrovania a to buď výberom bodu, na ktorý zaostria a ostrosť udržia, prípadne zaostrením na určitú časť obrazu alebo dokonca zaostrením na ľudskú tvár či oko. Niektoré modely umožnia vyberať oblasť zaostrenia aj poklepaním na dotykový displej.
Ak plánujete fotografovať rýchle scény (napr. šport), vyberte si zrkadlovku s čo najrýchlejším autofocusom.
Stabilizácia obrazu
Roztrasené ruky alebo otáčanie za fotografovaným objektom znamenajú rozpohybovanie fotoaparátu a tým aj riziko rozmazania záberov pri pomalšej rýchlosti závierky. Tento problém pomáha čiastočne eliminovať tzv. stabilizácia obrazu.
Lacnejšie zrkadlovky ju môžu mať integrovanú v objektíve, tie drahšie modely, naopak, priamo v tele aparátu – s nimi potom môžete použiť objektív akejkoľvek značky s istotou, že stabilizícia ostane zachovaná.
Stabilizácia obrazu je dôležitá aj v prípadoch, ak chcete zrkadlovkou natáčať video zábery.
Sekvenčné snímanie
Umožňuje snímať veľké množstvo záberov za sebou pri podržaní tlačidla spúšte. Využíva sa najmä pri fotografovaní dynamických scén, kedy sa nechcete spoliehať na jeden záber – napr. pri športových podujatiach alebo pri naháňaní celebrít.
Rýchlosť sekvenčného snímania závisí najmä od obrazového čipu fotoaparátu, veľkosti medzipamäte a tiež rýchlosti pamäťovej karty, keďže sa zapisuje obrovské množstvo dát súčasne. Pohybuje sa od 3 snímkov za sekundu pri najlacnejších zrkadlovkách až po 7 za sekundu pri najdrahších modeloch.
Video
Digitálne zrkadlovky sa stávajú čoraz populárnejším nástrojom na zachytávanie videa.
Pri videu sú najdôležitejšie dva parametre – prvým je rozlíšenie. Lacnejšie zrkadlovky dokážu natáčať vo Full HD rozlíšení 1 920 × 1 080 px, čo je dnes už štandard pre väčšinu obrazoviek a zariadení na prehrávanie videa. Drahšie modely dokážu zachytávať 4K video v rozlíšeniach
3 840 × 2 160 px alebo 4 096 × 2160 px. Na strih 4K videa však potrebujete veľmi výkonný počítač a taktiež 4K monitor, preto je to pre mnohých príležitostných „kameramanov“ zbytočnosť.
Druhým dôležitm parametrom je počet snímkov za sekundu. Pre typický filmový vzhľad postačí 24 resp. 25 sn./s. Pre rýchlejšie akčné scény je však minimom 50 sn./s a pre využívanie spomalených záberov príde vhod 100, resp. 120 sn./s. To však ponúkajú až zrkadlovky s cenovkou nad 1 000 eur.
Canon alebo Nikon?
Pri výbere zrkadlovky záleží najmä od cenovej hladiny, v ktorej sa pohybujete. Medzi samotnými značkami sú rozdiely len v detailoch, preto jednoznačnú odpoveď na túto otázku si musíte dať sami, hneď ako zistíte, aký druh fotografie vás bude baviť.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Pre skúsenejších fotografov, pre začiatočníkov i ľudí, ktorí by sa chceli fotografovaniu raz venovať profesionálne, je zrkadlovka povinnosťou. Prezradili sme vám, na čo sa pri jej výbere zamerať, stále však máte ohľadom tejto témy rôzne otázky. Na tie najčastejšie nájdete odpovede na tomto mieste.
Na akom princípe funguje digitálna zrkadlovka?
Sú digitálne zrkadlovky vhodné aj pre začiatočníkov?
Mám si radšej kúpiť kit s objektívom alebo telo a objektív samostatne?
Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú
Dátum poslednej aktualizácie: 24.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Mám Pentax K-70 a som spokojný, dokúpil som si k nemu zopár objektívov, každý je vhodný na iný žáner. Foťák je odolný proti prachu aj vode. Plusom je pre mňa skvelá stabilizácia obrazu zabudovaná priamo v tele fotoaparátu. Nechýba tu Wi-Fi pre ľahší prenos fotiek či ovládanie foťáku na diaľku. APS-C snímač má dostatočné rozlíšenie, fotografie sú pekné, ostré a majú verné farby - podobné realite. S ergonómiou aj funkciami som spokojný.
Krásne fotky robí foťák Pentax KP. Vyhovuje mi jeho veľkosť, grip, nastavenia aj displej. Po kúpe som si dokúpil ďalšie kvalitnejšie objektívy a teraz fotím ostošesť. :-) Jediné, čo ma prekvapilo, že foťák je troška ťažší, než som očakával, ale aspoň viem, že niečo držím. :-)
Mám základnú zrkadlovku Canon EOS 250D a pre moje potreby občasného fotografovania úplne stačí. Páči sa mi, že zrkadlovka je veľmi ľahká a kompaktná, preto mi neprekáža ani pri cestovaní. Je ideálna pre amatérske fotenie, alebo v kombinácii s kvalitnejším než so setovým objektívom ju môžete využiť aj na poloprofesionálne fotenie. Objektívy si môžete meniť podľa potreby. Ja používam základný setový objektív, no v budúcnosti plánujem dokúpiť nejaký lepší. Zrkadlovka produkuje kvalitné fotografie a myslím si, že cena fotoaparátu je zodpovedajúca jeho kvalite. Páči sa mi vyklápací displej, s ktorým môžem lepšie komponovať záber cez Live view, samozrejme, nechýba tu ani hľadáčik, ktorý sa hodí, keď je prudké slnko a na displej nie je až tak dobre vidieť. Oceňujem tiež možnosť natáčať video v rozlíšení 4k, ale kvôli videu som ju nekupoval. Toto je vlastne moja prvá zrkadlovka, predtým som mal kompakt, ktorý mi po mnohých rokoch doslúžil. Pred kúpou som sa rozhodoval medzi týmto modelom a modelom Canon 850D, no napokon som po prečítaní viacerých recenzií usúdil, že model 850D nie je oveľa lepší a navyše je značne drahší. Nechýba tu WiFi pripojenie a ďalšie praktické funkcie. So zrkadlovkou sa postupne zoznamujem, no zatiaľ som so svojim výberom spokojný.
Fotografovaniu sa venujem na profesionálnej úrovni a už roky som verný značke Canon. Momentálne používam digitálnu zrkadlovku Canon EOS 5D Mark IV a som s ňou maximálne spokojný. Je to presne taká kameru, akú potrebujem pre tie žánre, ktoré najviac fotím. Fotoaparát produkuje vysoko kvalitné fotografie, samozrejme, v prípade, že máte na ňom nasadený kvalitný objektív. Ja preferujem svetelné sklá s pevným ohniskom, s ktorými viem dokonale ovládať hĺbku ostrosti. Celkovo je fotoaparát veľmi dobre spracovaný. Materiál je kvalitný, všetky časti sedia presne na svojom mieste. Má dobrú ergonómiu, v rukách sa mi drží perfektne a ovládanie je jednoduché. Rýchlosť ostrenie je viac než dobrá, na svoje si prídu vyznávači autofokusu aj tí, ktorým viac vonia manuál. Oproti staršej verzii Canonu, ktorú som používal predtým (6D), je rozdiel cítiť nielen v cene, ale aj v kvalite. Výrobca tento model vyšperkoval a hlavne spomínané ostrenie je úplne geniálne. Fotoaparát je trocha väčší aj ťažší, preto nie je príliš vhodný pre cestovateľov, tým odporúčam radšej nejaký kompakt alebo bezzrkadlovku. Vyzdvihujem množstvo funkcií či rozmanité možnosti nastavenia ovládacích prvkov. Tento fotoaparát dokonale plní svoj účel a som s ním spokojný aj po rokoch, hoci sú na trhu dostupné už aj novšie modely.
Kúpil som si amatérsku zrkadlovku Nikon D3500, pretože pre moje potreby je úplne postačujúca a navyše má výborný pomer ceny a výkonu. Pre začiatočníkov, alebo tých, ktorí sa chcú dostať do tajov fotografie so zrkadlovkou je to správna voľba. Fotoaparát pracuje spoľahlivo a robí pekné čisté snímky bez šumu - ak používate nižšie ISO čísla. Ovládanie mi príde trocha zložitejšie, ale chce to len prax a potom už ide všetko hladko. :-) Pre bežného a nenáročného používateľa je to fajn prístroj. Hodí sa napríklad na zaznamenávanie momentiek z rodinných osláv, prípadne z dovoleniek. V kombinácii s dobrým objektívom sa viete vyhrať aj s hĺbkou ostrosti, preto s touto zrkadlovkou urobíte bez problémov aj nejaké portréty alebo umeleckejšie fotografie. Fotografický výstup je určite lepší než v prípade klasických kompaktných fotoaparátov. Rýchlosť ostrenia je veľmi fajn a s ďalšími pokročilejšími funkciami sa zatiaľ len zoznamujem. Pri kúpe som navyše dostal zadarmo poukaz na čistenie čipu, takže s kúpou som spokojný. Dúfam, že foťáčik mi bude dlho slúžiť a vytvorím s ním mnoho pekných snímok. :-)
Aj mne chýbajú ostatné značky, je pravda, že Nikon a Canon sú asi u nás najpredávanejšie. A a čo stredo-formáty ? To je síce iná cenová kategória, ale aj iná kvalita fotografií. Inak pre bežného záujemcu o kúpu relatívne lacnej, ale spoľahlivej zrkadlovky postačujúci,len orientovaný iba na dve značky... Osobne nemám ani jeden z tejto značky...
Ten názov "profesionálne zrkadlovky" je veľmi zavádzajúci. K ním sa blíži len Canon 5D MK4, ale je to skôr poloprofesionálna zrkadlovka. Tie čo sú tam, tak sú pokročilé amatérske zrkadlovky, resp. amatérske zrkadlovky. Plnohodnotná profesionálna zrkadlovka je momentálne tak D5 a D850. (Canon neviem, ten nesledujem) V prípade D850 sa dá čo do kvality hovoriť o tele na pomedzí kinofilmu a stredoformátu, ktorý už niektorými vlastnosťami dostihuje (stačí nakuknúť na stránku DxOMark) a na poli zrkadloviek momentálne nemá konkurenciu.
Tak sa ukludnime a este raz si precitame nadpis Karol... a prideme na to ze z Vami spomenutych tam mozno moze byt tak Pentax, ehm. A sme doporovnavali. Zo spomenutych znaciek su porovnatelne len ich bezzrkadlovky.
To neexistuje ina znacka okrem Canikonu? Kde je Pentax, Sony, Fujifilm ktore tieto fotaky zahanbia...