Najlepšie záložné zdroje 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie záložné zdroje
- Záložné zdroje – recenzie
- APC BX1400U
- Fortron PPF4800305
- APC BK650EI
- Čo je záložný zdroj a ako funguje
- Druhy záložných zdrojov
- Typy záložných zdrojov
- Aké parametre sledovať pri výbere záložných zdrojov
- Na čo všetko záložný zdroj slúži
- Cena a obľúbené značky
- Najčastejšie kladené otázky a odpovede (FAQ)
- APC BE700G
- Eaton 5E 650i USB
Záložný zdroj k PC je pomôcka, ktorú oceníte doma i v kancelárii. Dokáže zachrániť dáta a ušetriť hodiny práce. Ak dôjde k nečakanému výpadku elektrického prúdu, umožní vám uložiť si rozrobenú prácu, prípadne zálohovať najdôležitejšie dáta. Záložný zdroj pre domácnosť je užitočným doplnkom, no pre serióznu firmu takmer nevyhnutnosťou. Ako sa však v záložných zdrojoch vyznať, keď na trhu existuje niekoľko druhov? Poradíme vám, podľa čoho si vybrať a na čo si dať pri výbere pozor.
Pred samotným výberom a kúpou UPS záložného zdroja by ste si mali zodpovedať základné otázky. K nim patrí, aký výkonný zdroj potrebujete, koľko vybavenia k nemu chcete pripojiť a akú výdrž by zdroj mal mať. Samozrejme, v neposlednom rade myslite na to, čo všetko chcete k zdroju pripájať. Záložné zdroje sú vhodné pre akúkoľvek elektroniku, ktorá je napájaná zo siete a chcete, aby bola chránená.
Najlepšie záložné zdroje
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
APC BX750MI ✔ DOBRÉ RECENZIE | Zobraziť produkt | |
APC Smart-UPS 1000 VA ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt | |
CyberPower BU650E ✔ NAJPREDÁVANEJŠIE | Zobraziť produkt | |
APC Back-UPS Pro 900 ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
CyberPower VP1000ELCD ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt |
Záložné zdroje – recenzie
Pred výberom ideálneho záložného zdroja je vhodné poobzerať sa po recenziách od používateľov, ktorí daný model už vlastnia. Odhalíte tak nedostatky zariadenia, ktoré sa môžu prejaviť časom či priamo v praxi počas používania. Aby ste mali rozhodovanie pri výbere o niečo ľahšie, prinášame vám päť tipov na záložné zdroje od popredných a uznávaných výrobcov. Vyberali sme z cenovo dostupných UPS, ktoré sú vhodné do domácností, prípadne do kancelárií alebo menších firiem. Ku každému modelu uvádzame jeho výhody i nevýhody a vy sa tak môžete rozhodnúť podľa toho, čomu dávate prednosť.
Čo je záložný zdroj a ako funguje
Záložný zdroj funguje na princípe akumulátora a ide o náhradný neprerušiteľný zdroj elektrického napájania pre zariadenia, ktoré sú poháňané elektrickou energiou. Batéria záložného zdroja sa neustále udržiava v nabitom stave a pokiaľ dôjde k prerušeniu dodávky elektrického prúdu, prepne sa napájanie a túto funkciu prevezme záložný zdroj.
Záložný zdroj UPS sa skladá z niekoľkých častí, typicky v ňom nájdete nabíjací obvod, akumulátor, ktorý uchováva zásobu energie pre prípad výpadku a menič, ktorý z jednosmerného akumulátorového napájania vyrobí striedavý prúd. Ten má omnoho vyššie napätie, ktoré je potrebné pre napájanie počítača či iného elektronického zariadenia.
Primárnou funkciou UPS je chrániť elektroniku pred poškodením v dôsledku prepätia či napäťových špičiek, ktoré sa prenášajú po elektrickej sieti. Citlivá elektronika je v bezpečí aj počas kolísania alebo pri výskyte výbojov, ktoré môžu vznikať napríklad pri búrkach. Vďaka záložnému zdroju môžete v závislosti na výkone vášho PC a kapacity batérie udržiavať počítač naďalej vo funkčnom stave. Môžete si tak bezpečne uložiť rozrobenú prácu a potom PC korektne vypnúť. UPS spravidla poskytujú záložnú dobu počas niekoľkých minút, no tie najvýkonnejšie modely vám štandardný domáci počítač dokážu napájať aj hodinu.
K väčšine záložných zdrojov sa dodáva i softvér, ktorý dokáže v prípade rozsiahlejšieho výpadku automaticky a bezpečne vypnúť systém. UPS je opatrené hlasitým alarmom v prípade výpadku energie alebo tiež LED indikátormi stavu batérie. Pre rôzne účely sú vhodné rôzne typy zariadení, aby teda UPS plnilo svoju úlohu, je potrebné venovať výberu patričnú pozornosť.
Druhy záložných zdrojov
Ako sme naznačili v úvode, na trhu sa stretnete s viacerými druhmi záložných zdrojov. Patria k nim klasické UPS zdroje, rackové UPS či prepäťové ochrany. Ku každému typu si povieme niečo bližšie a prezradíme vám aj výhody a nevýhody jednotlivých druhov UPS.
Klasické UPS
Klasické UPS je skladný a praktický záložný zdroj menších rozmerov, ktorý je vhodný do domácností alebo menších kancelárií. Väčšinou majú nižší výkon a tým pádom pojmú aj menší počet zariadení.
Klasické UPS sú vlastne neprerušenými zdrojmi prúdu a najčastejšie majú podobu veže (tzv. tower) alebo série zásuviek. Vďaka ich menším rozmerom sa môžu umiestniť prakticky kdekoľvek, pričom vám nebudú zavadzať. Sú ideálnou voľbou pre domáce počítače alebo menšie kancelárie.
Výhody:
- majú kompaktné rozmery
- vhodné do domácností a malých kancelárií
- zväčša majú nízku obstarávaciu cenu
Nevýhody:
- spravidla majú menší výkon
- disponujú menším počtom vstupov
Čo si všímať pri výbere klasického UPS
Pri výbere záložného zdroja do domácnosti, prípadne menšej kancelárie, by ste si mali všímať výkon zariadenia a taktiež záložnú dobu.
- Výkon – tento údaj je rozdielny pri každom modeli, no spravidla sa dá rozdeliť do troch výkonnostných kategórií. Zariadenie s výkonom do 500 W je postačujúce pre domáce priestory a menšie kancelárie. Tie záložné zdroje, ktoré ponúkajú výkon od 500 W do 1500 W, sú vhodné pre väčšie kancelárie. Takýto UPS zdroj bez problémov zvládne udržať v prevádzke viacej zariadení. Online UPS sú vhodné do najnáročnejších firiem, v tomto prípade zdroje dosahujú výkon až okolo 4000 W.
- Záložná doba – tento parameter sa pri UPS uvádza pri 50% a pri 100% záťaži. Preto si pred kúpou premyslite, koľko počítačov alebo iných elektronických zariadení budete chcieť do zdroja zapojiť. Bežná doba zálohovania sa pri 100% záťaži pohybuje od 5 do 10 minút. Pri 50% záťaži je to okolo 5 a viac minút. Takéto hodnoty sú postačujúce pre domácnosti i firmy. Pokiaľ však chcete nepretržitú prevádzku v prípade výpadku elektrického prúdu, siahnite radšej po online UPS záložnom zdroji. Ten ponúka dobu zálohovania aj cez hodinu.
Rackové UPS
Rackové UPS sú vhodné do serverov a sietí a sú ideálnou voľbou väčších firiem, pretože bez problémov dokážu udržať v chode viacero prístrojov.
Uplatnenie nájde najmä vo firmách, ktoré majú vlastné servery. Rackové UPS záložné zdroje sa dajú vložiť do stojanu vedľa serverov. Tento typ záložného zdroja sa pýši väčším výkonom, a preto pojme niekoľko zariadení. Vďaka rozmanitým cenovým kategóriám si vyberú začínajúce firmy i etablovaní hráči na trhu.
Výhody:
- vhodné pre väčšie firmy so servermi
- disponujú viacerými výstupmi
- ponúkané v troch rack veľkostiach
Nevýhody:
- vyššia obstarávacia cena
- zväčša nižšia záložná doba
Čo si všímať pri výbere rackového UPS
Pri výbere rackového UPS do väčšej firmy by ste si mali všímať najmä výkon zariadenia, záložnú dobu a taktiež jeho rozmery. V prípade rackových záložných zdrojov je rozmer jedným z kľúčových parametrov pri rozhodovaní sa, po ktorom modeli siahnuť.
- Výkon – tento parameter je odlišný pri každom modeli, no rátajte s tým, že rackové záložné zdroje majú vyšší výkon než klasické UPS. Tieto záložné zdroje sú ideálne na použitie v serveroch a sieťach a modely s výkonom do 1000 W ocenia menšie firmy. Väčšie firmy môžu pokojne siahnuť po zariadeniach s vyšším výkonom. Najnáročnejší používatelia by mali vyberať z online UPS, ktoré dosahujú maximálny výkon okolo 4000 W.
- Záložná doba – aj pri rackových UPS sa záložná doba uvádza pri 50% a pri 100% záťaži. Vyberať by ste teda mali podľa množstva počítačov a ďalších elektronických zariadení, ktoré chcete do zdroja zapojiť. Väčšina zariadení má pri 100% záťaži priemernú záložnú dobu od 5 do 10 minút. Pri 50% záťaži je to 5 minút a viac. Tieto hodnoty sú postačujúce do domácností, kancelárií či menších firiem. V prípade nepretržitej prevádzky počas výpadku elektriny zvoľte online UPS, ktorého záložná doba môže byť viac než hodinu.
- Rozmery – na rozdiel od klasických UPS, ktoré majú zväčša tvar veže (tower), a majú kompaktné rozmery, pri rackových zdrojoch to neplatí. Tu hrá rozmer kľúčovú úlohu, pretože každý rack má univerzálnu veľkosť uvádzanú v takzvaných rack units (rackových jednotkách). Veľkosti slotov sa zapisujú ako 1U, 2U a 3U. Rackové UPS si môžete zaobstarať v uvedených troch veľkostiach, pričom je potrebné vyberať podľa toho, aký rack vlastníte.
Prepäťové ochrany
Hoci neumožňujú zálohovať dáta, sú dôležitou výbavou, pretože chránia komponenty elektroniky. Pripojené zariadenia totižto ochránia pred vysokým napätím, čím nedôjde k prípadnému poškodeniu citlivých častí elektroniky.
Prepäťová ochrana tak predstavuje lacnú, no zároveň funkčnú ochranu vášho počítača. Ako sme naznačili, neposkytuje žiadnu záložnú dobu, avšak ochraňuje komponenty počítača pred poškodením. Vhod príde napríklad počas búrky, keď blesk vyhodí poistky. Hoci stratíte všetku neuloženú prácu, váš počítač zostane v bezpečí.
Výhody:
- veľmi nízka obstarávacia cena
- rozmanitá využiteľnosť
- ochrana komponentov PC
Nevýhody:
- bez záložnej doby
- nechráni dáta pred stratou
Čo si všímať pri výbere prepäťovej ochrany?
Pri výbere prepäťovej ochrany je podstatným parametrom kapacita rázovej energie. Toto číslo udáva, aký veľký energetický ráz dokáže ochrana zastaviť. Čím vyššia je kapacita rázovej energie, tým sú vaše pripojené zariadenia lepšie chránené. Na trhu existuje niekoľko typov zásuviek s prepäťovou ochranou. Stretnúť sa môžete s nižšie uvedenými.
- Klasické zásuvky – môžete k nim pripojiť akékoľvek elektronické zariadenie.
- Koaxiálne zásuvky – slúžia na pripojenie a ochranu televízie alebo satelitu.
- USB zásuvky – využívajú sa na pripojenie, ochranu a nabíjanie mobilných telefónov.
- Internetové zásuvky – pripája sa k nim telefón, fax alebo internet.
Typy záložných zdrojov
Záložné zdroje sa delia aj podľa prevádzkovej technológie, resp. podľa charakteru záťaže. Tu rozlišujeme offline UPS, line-interactive UPS a online UPS. Ku každému typu si povieme niečo bližšie.
Offline UPS
Záložné zdroje s touto technológiou sú najlacnejším riešením. Pri výpadku napájania je presmerovaný odber energie z elektrickej siete na okruh batérie. Štandardne sú batérie odpojené od primárneho zdroja napätia a zapínajú sa až pri výpadku, čím dochádza k malému výpadku (2 až 10 milisekúnd). Keďže ide o veľmi krátky medzičas, spotrebiče tento výpadok nezaregistrujú. Platí, že čím je čas prepnutia kratší, tým je záložný zdroj kvalitnejší.
Offline UPS sa spravidla používajú na zálohovanie menej náročných periférií. Svoje uplatnenie preto nachádzajú najmä v domácnostiach, menších kanceláriách či firmách. Ich najväčšou výhodu je nízka obstarávacia cena, vysoká účinnosť a kompaktné rozmery. Keďže akumulátor býva zaťažený len pri výpadku napájania, jeho životnosť je pomerne dlhá.
Záložný zdroj s technológiou offline ponúka používateľom základnú ochranu, ktorá pri veľkom podpätí alebo prepätí prepne priamo na záložný výstup z akumulátorov. Ako sme naznačili, použitie je vhodné pri menej dôležitých zariadeniach.
Line-interactive UPS
Ide o pokročilejší systém, kedy riadiaca elektronika nastavuje pomer, akým sa rozdeľuje záťaž spotrebiča smerom k verejnej sieti a meniču pripojenému k akumulátoru. Pri výpadku napájania je okamžite presmerovaný odber energie na batériu. Okruh batérie je však trvalo spojený s výstupom UPS, preto oproti offline technológii dochádza k výraznému zníženiu prepínacieho času. Pri prechode UPS do záložného režimu a späť môžu pripojené zariadenia zaznamenať krátky výpadok napájania, ten sa pohybuje v hodnotách cca 5 milisekúnd.
Line-interactive UPS sú najčastejšie využívané v bežnom kancelárskom prostredí, na zálohovanie menších serverov a sieťových zariadení. K ich výhodám patrí vysoká efektivita a spoľahlivosť, malé rozmery či nízka cena. K problémom záložných zdrojov tohto typu môžeme priradiť kolísanie napätia v sieti. Pokiaľ je napätie na kritickej hranici, intenzita záťaže akumulátora neustále kolíše, čím je nutné jeho sústavné dobíjanie. Toto sa týka najmä starších modelov, avšak tie z novšej generácie majú v sebe ešte jeden špeciálny obvod, ktorý dokáže napätie v sieti pri poklese znásobiť, čím sa zníži opotrebovanie akumulátora.
Online UPS
Záložné zdroje s online technológiou patria k najdokonalejším a majú široké možnosti nasadenia. Využívajú sa v dátových centrách a pri životne dôležitých aplikáciách, obzvlášť majú využitie s citlivými prístrojmi v zdravotníctve alebo priemysle. Ide o najpokročilejší typ UPS, ktorý má topológiu s dvojitou konverziou a nepretržite monitoruje parametre sieťového napájania a zároveň stabilizuje napätie aj kmitočet.
Pri online UPS je batériový okruh trvale pripojený k zálohovému výstupu UPS a v prípade výpadku napájania sa odber energie nemusí presmerovať, ale sa iba preruší dobíjanie batérií. Nábeh takéhoto záložného zdroja je okamžitý a prepnutie do záložného režimu a späť sa deje s nulovým oneskorením, a to bez akejkoľvek zmeny prúdu a napätia.
Online UPS systémy sa preto používajú pre činnosti serverov a zariadení, ktoré sú v kritickej prevádzke. Keďže je celá záťaž pripojená bezprostredne k meniču, ten zaistí napájanie priamo z akumulátora a po zlyhaní verejnej napájacej siete pokračuje napájanie z akumulátora ako doposiaľ. Pripojený počítač však obdrží signál o výpadku, aby bolo možné pripraviť všetko potrebné. Tieto záložné zdroje majú vysokú obstarávaciu cenu.
Aké parametre sledovať pri výbere záložných zdrojov
Pred kúpou vhodného záložného zdroja sledujte jeho výkon, záložnú dobu, výstupné zásuvky, komunikáciu cez USB alebo LAN a jeho prípadné ďalšie dodatočné funkcie. Nezabudnite vyberať podľa typu UPS, pretože každé sa líši svojimi funkciami aj využitím.
Výkon
Či už vyberáte záložný zdroj do domácnosti alebo firmy, jeho výkon vyberajte vždy podľa príkonu zariadení, ktoré chcete k nemu pripájať. Výkon UPS by teda mal pokryť celkový príkon všetkých pripojených zariadení. Pre domáci počítač s bežným príslušenstvom, ako je napr. webkamera, externá zvuková karta a podobne, bude postačujúci záložný zdroj s výkonom do 500 W. Ak kupujete UPS do kancelárie alebo firmy, bude vhodné poobzerať sa po výkonnejších modeloch.
Pre správnu záťaž záložného zdroja je nutné spočítať celkové príkony všetkých zariadení, ktoré chcete chrániť. Príkon sa definuje vo wattoch (W) alebo VA a práve podľa neho sa určuje optimálny výkon modelu UPS. Pri výpočte je potrebné zohľadňovať nábehový príkon, pretože pri zapnutí zariadenia je príkon zvyčajne väčší než je jeho bežný prevádzkový príkon. Nezabudnite zohľadniť ani prípadnú rezervu, ktorá vám v budúcnosti dovolí pripájať k záložnému zdroju ďalšie zariadenia.
Záložná doba
Záložná doba zdroja určuje dobu, počas ktorej bude vaše zariadenie držať UPS pod prúdom. Tá sa zvyčajne odvíja od kapacity akumulátora. Ide o veľmi podstatný parameter, pretože určuje, ako dlho potrebujete pri výpadku elektriny chrániť pripojené zariadenie a udržať ho v prevádzke pre dokončenie práve prebiehajúcej činnosti alebo pre jeho bezpečné vypnutie.
Ak hľadáte záložný zdroj pre domáci počítač, na ktorom sa venujete písaniu dokumentov či spracovávaniu fotografií, postačí vám záložná doba okolo 1 minúty. Za tento čas si dokážete uložiť rozrobenú prácu a bezpečne vypnúť počítač. Pokiaľ pracujete s väčším množstvom programov súčasne a máte strach, že by ste rozrobenú prácu nestihli uložiť, na trhu nájdete záložné zdroje so záložnou dobou až 10 minút.
Podľa požadovanej doby zálohovania vyberajte model UPS, ktorý má dostatočné silné batérie, prípadne umožňuje pridávať aj externé batériové modely, ktoré predĺžia dobu zálohovania. Pre zariadenia, ktoré vyžadujú kontinuálnu prevádzku, je však nutné dokúpiť diesel generátor, doba zálohovania sa potom prispôsobí na dobu prechodu na náhradné napájanie z generátora.
Výstupné zásuvky
Počet výstupných zásuviek by ste mali sledovať v prípade, ak chcete k záložnému zdroju pripojiť viacero zariadení. Niektoré UPS ponúkajú až 10 zásuviek, no nezabudnite sledovať aj ich typ. Typ zásuviek vyberajte podľa toho, aké koncovky majú káble vašich zariadení.
Väčšina UPS ponúka klasické európske zásuvky. Pri niektorých záložných zdrojoch sa môžete stretnúť s rozšírenými možnosťami ochrany v podobe pripojenia cez USB port. Nechýba ochrana dátovej alebo mobilnej siete či ďalšie funkcie. Ak však potrebujete zapojiť iba počítač, postačí vám aj zdroj s klasickými zásuvkami, vyberajte teda podľa toho, čo sa vám hodí.
Komunikácia cez USB alebo LAN
Pri domácich alebo lacnejších UPS sa na sledovanie stavu kondície záložného zdroja používa zväčša pripojenie cez USB. Sleduje sa tak stav batérií, kapacita batérií, aktuálny režim, zaťaženie a podobne. Niektoré modely sa priamo pripájajú do dátovej siete pomocou LAN konektoru. To sa často týka drahších modelov v základnej ponuke, no niekedy je nutné dokúpiť ho prostredníctvom rozširujúceho modulu. Vďaka tomu je potom možné jednoduché sledovanie viacerých záložných zdrojov z jednej aplikácie súčasne. Komunikačný port slúži aj na to, aby UPS korektne vyplo zariadenie, ktoré chráni.
Prevedenie a rozmery
Je dobré premyslieť si, kam chcete záložný zdroj umiestniť a podľa toho vybrať vhodnú veľkosť. Niektoré UPS sú samostatne stojace veže (tzv. tower), prípadne sa umiestňujú na ležato. Okrem toho prihliadajte aj na možnosti montáže, či sa dá UPS namontovať pod stôl alebo na stenu. Veľkosť UPS je ešte podstatnejšia v prípade rackových záložných zdrojov, v tomto prípade treba rozmer vyberať podľa rackovej skrine v serverovni.
Dodatočné funkcie
Záložné zdroje môžu ponúkať veľa dodatočných funkcií, tie sa líšia v závislosti od zvoleného modelu. Spomenieme si aspoň niektoré funkcie navyše, s ktorými sa môžete pri UPS stretnúť.
- Úsporný režim – niektoré záložné zdroje disponujú určitým počtom zásuviek, ktoré majú označenie ECO. Tie vám šetria elektrickú energiu.
- Vymeniteľná batéria – tieto UPS majú odstrániteľný panel, vďaka čomu ľahko vymeníte batériu, a to aj bez asistencie odborníka. S výmenou si tak poradíte sami, čím ušetríte peniaze, ktoré by ste museli zaplatiť servisnému pracovníkovi.
- Predĺžená záložná doba – niektoré záložné zdroje umožňujú pripojenie externej batérie. Vďaka nej sa zvýši záložná doba a vy získate minúty navyše, počas ktorých môžete ochrániť dôležité údaje vo vašom PC.
- Shutdown – vybrané modely záložných zdrojov podporujú inštaláciu špeciálnej aplikácie. Tá beží na pozadí operačného systému podobne ako je to v prípade antivírusového systému. Ak nedôjde k včasnému obnoveniu dodávky elektrickej energie, táto aplikácia sa postará o korektné vypnutie PC, udeje sa tak aj v prípade vašej neprítomnosti.
- Možnosti rozšíriteľnosti – ak plánujete v budúcnosti pripájať k UPS ďalšie zariadenia, pred kúpou si zistite, či vami vybraný model umožňuje rozšírenie o ďalšie výkonové moduly, prípadne rozšírenie o batériové moduly, vďaka ktorým sa predĺži doba zálohovania.
Typ UPS
Ako sme spomenuli pri typoch UPS, existujú tri základné (offline, line-interactive a online), ktoré sa líšia využitím i funkciami. Podrobnosti nájdete v kapitole venovanej typom záložných zdrojov, no tu si zhrnieme aspoň podstatné rozdiely.
- Offline UPS – sú vhodné pre domáce počítače a siete, majú záložnú batériu a ochranu proti výkyvom. Spravidla nedisponujú ochranou proti nečakaným poklesom napätia ani ochranou proti prepätiu. Neprerušovaný prúd poskytujú len niektoré modely.
- Line-interactvie UPS – sú ideálne pre domáce počítače, pracovné stanice a siete, kancelárie i menšie firmy. Sú vybavené záložnou batériou, ochranou proti výkyvom i ochranou proti nečakaným poklesom napätia. Niektoré modely majú ochranu proti prepätiu a poskytujú neprerušovaný prúd.
- Online UPS – sú vhodné pre veľké firmy, ktoré majú vysoké nároky, zdravotníctvo alebo priemysel. Majú záložnú batériu, ochranu proti výkyvom, ochranu proti nečakaným poklesom napätia i ochranu proti prepätiu. Nechýba im ani neprerušovaný prúd.
Na čo všetko záložný zdroj slúži
Záložné zdroje môžete využívať v domácnostiach, kanceláriách, malých i veľkých firmách, prípadne v dátových centrách. Sú súčasťou zdravotníckych zariadení a firiem pôsobiacich v rozličnom odvetví (priemysle). Uplatnenie nájdu všade tam, kde chcete ochrániť vaše elektronické zariadenia a dáta, ktoré v nich máte uložené. Pozrieme sa bližšie, čo všetko dokážu záložné zdroje napájať.
- Domácnosť – doma môžete záložné zdroje využívať k osobným počítačom, vykurovacím kotlom, vodným čerpadlám, mrazničkám, k vykurovaniu a osvetleniu akvárií či ku klimatizácii. Vhodné sú aj na ventilačné systémy, núdzové osvetlenia, bezdrôtový (Wi-Fi) internet, televízory, hracie konzoly alebo pre nabíjanie mobilných telefónov a MP3 prehrávačov.
- Kancelárie a firmy – v kanceláriách či firmách nájde záložný zdroj uplatnenie na ochranu počítačov, pracovných staníc, monitorov s reproduktormi, tlačiarní, Wi-Fi routerov alebo pokladní. Oceníte ho tiež pri zálohovaní na externý HDD disk, napaľovaní na CD/DVD, núdzovom osvetlení či multimediálnom dávkovom spracovaní.
- Dátové centrá – v rámci dátových centier sa ráta s bezchybnou funkčnosťou zariadenia, pretože musí chrániť servery, úložiská dát, routre a switche, sieťovú infraštruktúru či prenosy citlivých dát. UPS má v tomto smere využitie aj na prácu s databázami, dochádzkovými systémami, prípadne s ventilačnými systémami. Záložné zdroje sa rovnako využívajú v zdravotníckych zariadeniach a v nemocničných operačných sálach.
Samozrejme, záložné zdroje majú oveľa širšie využitie, poznáme aj záložné zdroje, ktoré sú vhodné ku kotlu na kúrenie, na obehové čerpadlo, na krb a podobne či dokonca solárny záložný zdroj.
Cena a obľúbené značky
Cena záložného zdroja závisí od konkrétneho modelu, jeho výkonu a ďalších prídavných funkcií. Najlacnejšie záložné zdroje kúpite za približných 30 eur, ide však o UPS od menej známych a zákazníkmi neoverených výrobcov. Ak chcete spoľahlivý prístroj, ktorý vám bude dlhodobo slúžiť, poobzerajte sa po trošku drahších zariadeniach.
Kvalitný záložný zdroj kúpite už od 50 eur. V tomto prípade ide o UPS s offline technológiou. Takéto UPS sú vhodné pre domácnosti, kancelárie či menšie firmy. O niečo drahšie sú modely využívajúce line-interactive technológiu a najdrahšie disponujú online technológiou.
Medzi používateľmi dominuje cenová kategória od 50 do 300 eur, kde si môžete vyberať z rozličných modelov od rôznych popredných výrobcov. Tieto zariadenia vám poskytnú výbornú ochranu, postačujúcu dobu zálohovania, spoľahlivosť i dlhú životnosť.
Cena najdrahších záložných zdrojov sa môže vyšplhať na niekoľko tisícok eur. V tomto prípade však ide o vysoko profesionálne zariadenia, ktoré sú vhodné pre obrovské dátové centrá, nemocnice či všade tam, kde sa pracuje s množstvom citlivých dát. Bežný používateľ by takéto zariadenie nevyužil a jeho vysoká investícia by vyšla nazmar.
K obľúbeným a popredným značkám záložných UPS zdrojov patria APC, Fortron, CyberPower, Kemot, Eaton, MHPower alebo Gembrid.
Najčastejšie kladené otázky a odpovede (FAQ)
Pred kúpou ideálneho záložného zdroja sa mnohým spotrebiteľom vynárajú v mysli rôzne otázky. Pokúsime sa odpovedať aspoň na niektoré z nich.
Aký záložný zdroj kúpiť?
Kedy siahnuť po klasickom UPS?
Kedy uprednostniť rackové UPS?
Koľko vydrží záložný zdroj?
V čom je drahšia prepäťová ochrana lepšia?
Čo je prepätie?
Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné
Dátum poslednej aktualizácie: 24.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Eaton 5E 650i USB funguje a je to overená značka. UPS je jednoduché a spoľahlivé. Mínusom je hlučnosť invertora pri zaťažení. Hodí sa domov aj do kancelárie. Uvítal by som konektor na inom mieste, tu je umiestnený spredu. A škoda, že USB kábel nebol súčasťou dodávky.
Som nadmieru spokojný s APC BX1400UI, pretože s NAS Asustot funguje bezproblémovo a dokáže utiahnuť celú sieť - PC aj NAS. Oceňujem aj riadiaci panel a bezúdržbovosť.
Dobrý deň, napríklad APC BE400 alebo BE700 umožňujú pripojenie viacerých druhov spotrebičov. Napojené nemusia byť nonstop, ale keď už zdroj máte, prečo ho nepoužívať nonstop?
Dobry den, hladam na internete zalozny zdroj pre pocitac, chladnicku aj TV. Vacsinou v komentaroch citam pripojenia a menovanie vyhod k pocitacom a ich dalsich pripojnych zariadeniach. Ale pripojenie viac druhov domacej elektroniky na 1 zalozny zdroj nie. Mohli by ste odporucit nejaky zalozny zdroj, na ktory by sme mohli napojit 3 a viac druhov elektroniky? A ci musia byt nan napojene nonstop, alebo staci len v case hlaseneho vypadku energie? Dakujem za komentar a poradenie.