Najlepšie záhradné hojdačky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Záhradná hojdačka nie je nevyhnutnosťou, ak už však záhradu máte, bola by škoda ju nevlastniť.

Ako vybrať záhradnú hojdačku

Prečítajte si o tom, z akých typov záhradných hojdačiek si môžete vyberať a podľa čoho vyberať, ako sa o nich starať, kde pre ne nájsť čo najlepšie miesto a kam s nimi počas zimy.

Najlepšie záhradné hojdačky

Názov Hodnotenie Detail
Rojaplast Vegas Lux   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Rojaplast Eden   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Blumfeldt Biarritz Double   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Duvlan Zera   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Dajar Ravenna   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Typy a ceny záhradných hojdačiek

Pod názvom záhradné hojdačky sa skrývajú 2- alebo 3-miestne modely s rámom, na ktorých sa môžete hojdať, sedieť aj ležať. Niekto však možno premýšľa skôr nad kúpou hojdacieho alebo závesného kresla. Predtým, ako sa dostanete k jednotlivým parametrom, by ste si preto mali zvážiť práve to, aký typ hojdačky chcete. My budeme venovať pozornosť najmä tým klasickým.

Klasické záhradné hojdačky 

Za klasické záhradné hojdačky môžeme označiť tie pre 2 – 3 osoby so strieškou, no i bez nej, operadlom a pevnou drevenou alebo kovovou konštrukciou, ktorú položíte priamo na zem. Záhradné hojdačky sa vyznačujú vyššou nosnosťou, hmotnosťou a cenou, ktorá sa začína na cca 200 a končí na 700 eurách. Modely, ktoré by sa dali označiť za luxusné, však môžu stáť aj viac ako 1 000 eur.

Rozkladacie záhradné hojdačky  

Rozkladacie záhradné hojdačky sa na prvý pohľad nelíšia od tých klasických, dajú sa však rozložiť na pohodlné ležadlo, a to jednoduchým sklopením operadla. Plocha na ležanie zvykne byť dlhá od 170 do 200 cm a široká okolo 100 cm. Ostatné parametre ostávajú nezmenené, samozrejme, líšia sa v závislosti od konkrétneho modelu. Rozkladacie hojdačky sú však často nižšie, resp. nižšie sa nachádza ich sedadlo. Rozdielna je väčšinou i cena, ktorá sa začína na približne 300 eurách.

Drevená záhradná hojdačka

Záhradné závesné a hojdacie kreslá

Záhradné hojdacie kreslá nie sú hojdačkami v pravom slova zmysle, preto im v našom článku nebudeme venovať samostatnú pozornosť. Pre úplnosť informácií ich však spomenieme. Záhradné hojdacie kreslá môžu „stáť na zemi“ alebo byť zavesené v stojane či na tráme v altánku.

Klasické modely sa od tých interiérových rozmermi nelíšia. Sú široké cca 60 cm, hlboké 110 – 120 cm a vysoké 80 cm. Nosnosť sa pohybuje v rozmedzí od 80 do 130 kgZávesné kreslá sú výnimkou, a to hlavne vtedy, keď sú osadené v stojane. Takéto kúsky môžu mať šírku a hĺbku až okolo 120 cm a celkovú výšku cez 2 m. Ich nosnosť býva podstatne vyššia, pri kúskoch za cenu okolo 300 eur je to až cez 200 kg.

Konštrukcia aj sedadlo môžu byť vyrobené z dreva, kovu, ratanu alebo umelých materiálov. Lacné závesné kreslá, ktoré sú upevnené len do niekoľkých drevených tyčí, sú najčastejšie látkové. Na rozdiel od záhradných hojdačiek natrafíte aj na kreslá čalúnené, ktoré sú potiahnuté textíliou, kožou, koženkou alebo ekokožou. Tie zároveň odporúčame len na použitie v záhradných altánkoch alebo na terasách, kde neprichádzajú do priameho kontaktu s vodou a slnečným žiarením. Na zimu by ste ich mali určite odložiť do interiéru.

Priemerná cena exteriérových hojdacích kresiel sa začína na 100 a končí na 700 euráchZávesné kreslá so stojanom sú o niečo drahšie. Tie najlacnejšie kúpite za cca 170, drahšie i za takmer 1 000 eur. Výnimkou sú len celolátkové modely bez výstuže, ktoré sa vešajú na trám. Tie stoja od 30 eur vyššie.

Záhradné hojdačky pre deti

Záhradné hojdačky pre deti sú taktiež samostatnou kategóriou. Hovoríme o klasických hojdačkách na hojdanie, nie na pohodlné sedenie pri grilovačke. Môže ísť o veľké pletené koše, tradičné sedadlo s opierkou a zábranami alebo obyčajnú dosku na dvoch lanách. Všetky typy sedadiel sa môžu vešať na strom, trám či starý kovový vešiak na bielizeň alebo na samostatnú áčkovú konštrukciu.

Záhradná hojdačka pre deti

Niektoré detské hojdačky pripomínajú závesné kreslá pre dospelých. Tie pre deti zvyknú byť zakryté z hornej aj bočných strán, v podstate sú to také závesné bunkre. Sem-tam nájdete aj modely, ktoré sú prezentované ako vhodné pre deti. Ide napríklad o záhradné hojdačky s nižšie umiestneným sedadlom alebo sieťkou, ktorou môžete zakryť celý vnútorný priestor konštrukcie.

INFO: Pri cenách detských záhradných hojdačiek sa nebudeme pristavovať špeciálne, pretože môžu stáť 10 aj 200 eur.

Ako vybrať najlepšiu záhradnú hojdačku – parametre

Ako vybrať najlepšiu záhradnú hojdačku? Na prvý pohľad sa drvivá väčšina z nich javí veľmi podobne. Pôsobia elegantne, pevne, pohodlne, no a niekedy nie je ozajstnú kvalitu možné odhaliť ani po krátkom vyskúšaní. Bez dôkladnejšieho preštudovania konkrétnych parametrov to teda nepôjde. Všímajte si materiál, stabilitu, nosnosť, ale i detaily, ktoré sa môžu javiť ako nepodstatné.

Rozmery drevených a kovových záhradných hojdačiek

Rozmery hojdačiek by ste mali zvážiť o čosi precíznejšie, ako to zvyknete robiť pri inom nábytku. Musíte totiž počítať s rezervou na hojdanie. Viacmiestne modely sú navyše celkom veľké. Kovové aj drevené hojdačky pre 3 osoby zvyknú mať šírku min. 1,7 až 2 m, výšku cca 1,5 m a hĺbku cez 1 meter. Dvojmiestne hojdačky sú, logicky, užšie. Ich tradičná šírka sa pohybuje okolo 150 cm.  

Nosnosť záhradných hojdačiek

Nosnosť záhradných hojdačiek je taktiež špecifickým parametrom, keďže na nich budú sedieť 2 až 3 osoby. Teraz si predstavte, ako na rodinných oslavách spisujete tabuľku s váhou hostí a vypočítavate, v akých kombináciách si môžu sadnúť na vašu hojdačku. Inak povedané, snažíme sa vám naznačiť, aby ste počítali aj s rezervouTrojmiestne modely unesú v priemere od 200 do 300, tie drahšie však až 400 kgDvojmiestne zas 170 – 200 kg.

Kovová záhradná hojdačka

Hmotnosť záhradných stoličiek

Z hľadiska váhy myslite hlavne na to, čo vydrží vaša podlaha. Dvoj- až trojmiestne záhradné hojdačky, ale i niektoré závesné kreslá s kovovým stojanom, vážia minimálne 17, priemerom je 40 kg, neobvyklými však nie sú ani 60 kg modely, čo nemusí vydržať každá podlaha, najmä tá na vyvýšenej terase alebo pódiu.

Zanedbateľné nie sú ani presuny. Odložiť do garáže 40 kg, to si vyžiada minimálne 2 statných chlapov. Nehovoriac o tom, ak by ste chceli hojdačku premiestňovať pravidelne. Keď sa teda rozhodnete pre ťažší model, vyberte mu jedno stále miesto, na ktorom môže ostať ideálne aj počas zimy.

Stabilita záhradných hojdačiek

S hmotnosťou súvisí aj stabilita, ktorá je pri hojdačkách extrémne dôležitým parametrom. Pri výbere sa teda sústreďte na to, ako daný model „stojí“ na svojom mieste. Istotou sú robustné kovové konštrukcie, ale i tie z masívneho dreva. Ich nevýhodou je vyššia váha, čo je však logické.

Tenké hliníkové rúrky alebo drevené latky, to už taká istota nie je. Stačí sa iba trochu silnejšie rozhojdať a tragédia je na svete. Vlastnostiam jednotlivých materiálov, s ktorými súvisí aj stabilita hojdačiek, sa budeme venovať podrobnejšie v nasledujúcich riadkoch.

Nosná konštrukcia – materiál

Všetok nábytok, ktorý umiestnite do exteriéru, musí byť odolný voči vlhkosti, slnku a poveternostným vplyvomNosné konštrukcie záhradných hojdačiek, teda ich rám, v ktorom je zavesené sedadlo a na ich vrchu upevnená strieška, sú vyrábané z rôznych zliatin alebo dreva. Pamätajte, že práve nosná konštrukcia je tou časťou, ktorá drží celú váhu hojdačky aj sediacich a ktorá prichádza do priameho kontaktu s vodou, slnkom a vetrom najviac. Materiál, ktorý je použitý na jej výrobu, preto zohráva veľmi dôležitú úlohu.

Drevená záhradná hojdačka pre 2 osoby

Drevené záhradné hojdačky

Celá problematika výberu drevených záhradných hojdačiek sa dá zhrnúť jednou vetou, „nie je drevo ako drevo“. Výrobcovia majú, našťastie a aspoň väčšinou, rozum a na ich výrobu takmer vôbec nepoužívajú drevo smrekové (pri našom pátraní sme na ne nenarazili), ktoré je mäkké, má životnosť len okolo 5 až 10 rokov, veľmi rýchlo mení farbu a je náchylné na napadnutie škodcami či plesňami.

Najčastejšie používané drevo na výrobu nosnej konštrukcie:

  • Borovicové drevo: Borovica je naša domáca drevina, navyše pomerne lacná, hojdačky z nej preto patria k cenovo dostupnejším. Z hľadiska vlastností však už nejde o tú najväčšiu výhru. Borovicové drevo je mäkké a má životnosť iba od 10 do 15 rokov. V porovnaní so smrekom je na tom lepšie, náchylnosť na vznik hubových ochorení, napadnutie škodcami a zmenu farby je však vysoko pravdepodobná. Borovicové drevo si navyše vyžaduje viac starostlivosti.
  • Drevo Shorea: Pochádza z tropického stromu Damarovníka ázijského. Vlastnosťami sa podobá známemu teaku alebo Ipe wood. Je odolné voči škodcom, hubám, slnku a poveternostným vplyvom. Ide o tvrdú drevinu, ktorá je na použitie v exteriéri ako stvorená. Nevyžaduje si žiadnu špeciálnu starostlivosť a má dlhú životnosť.
  • Drevo Meranti: Ide o stredne tvrdé drevo z juhovýchodnej Ázie, ktoré sa dá odolnosťou, kvalitou a životnosťou zaradiť niekde medzi mäkké a tvrdé dreviny. Biele Meranti drevo je v porovnaní s tým borovicovým asi 2-krát drahšie, je však všeobecne považované za vhodné do exteriéru a jednoduché na údržbu.

Výhody a nevýhody drevenej nosnej konštrukcie

Nosná konštrukcia z dreva je riskom vždy. Ak jej nebudete venovať zvýšenú pozornosť v podobe pravidelného morenia a lakovania, skráti sa jej životnosť a zhoršia jej kvalitatívne, no i estetické vlastnosti. Hojdačky sú navyše neraz umiestnené priamo v tráve, čo drevená konštrukcia neprežije určite.

Drevená záhradná hojdačka

Ak už siahnete po tomto materiáli, najlepšou voľbou sú robustné a ťažšie drevené záhradné hojdačky, ktoré majú vyššiu nosnosť a lepšiu stabilitu. Zo spomínaných drevín sú nepochybne lepšie tie tvrdé, exotické a drahšie, ktoré môžu životnosťou prekonať i kov. Za výhody drevených hojdačiek môžeme označiť tiež estetickú a ekologickú stránku veci.

Kovové záhradné hojdačky

Kovová je pri hojdačkách zásadne konštrukcia a rám sedadla, ktoré je vypletené rôznymi umelými materiálmi, ku ktorým sa dostaneme o chvíľu. I keď sa to tak môže na prvý pohľad javiť, nie každá kovová hojdačka musí byť automaticky lepšou voľbou. Lacné zliatiny a extrémne tenké rúrky môžu mať práve naopak omnoho nižšiu životnosť aj nosnosť a podstatne horšiu stabilitu.

Pri akýchkoľvek „kovových“ záhradných hojdačkách pozerajte najmä na priemer rúrok, teda jednotlivých „tyčiek“ na konštrukcii. Tie nosné, ktoré tvoria akoby rám hojdačky, by mali mať priemer min. 50 mm, ideálne však i viac, napr. až 63 mm. Dôležitá je aj hrúbka ich stien, ktorá by nemala byť menšia ako 1 mm. 1,5 mm hrúbka je však istota. Takéto hojdačky môžu mať nosnosť pokojne i okolo 400 kg.

Ako vybrať najlepšiu kovovú konštrukciu na hojdačku

Hojdačky sú najčastejšie vyrobené z kovu, ocele alebo hliníka. Najprv je potrebné povedať, že slovo „kov“ je veľmi nepresné, pretože i hliník a oceľ sú kovmi. Ani označenie „železo“ nie je presné. Ide taktiež o druh kovu. Pri kúpe záhradnej hojdačky preto pozerajte najmä na konkrétny typ zliatiny.

Kovová záhradná hojdačka

  • Hliník je nepochybne veľmi kvalitná zliatina, ktorá odoláva korózii a je ľahučká. To však môže pri hojdačke predstavovať problém. Ako sme si povedali už niekoľkokrát, ľahká konštrukcia, rovná sa zlá stabilita, a teda i väčšie riziko jej prevrátenia. Pri hliníkových záhradných hojdačkách sa preto zamerajte na tieto parametre.
  • Oceľ môžeme označiť tiež za dobrú voľbu, je však potrebné rozlišovať oceľ a oceľ. V prapodstate ide o zliatinu uhlíka a železa, do ktorej môžu byť pridané aj rôzne legujúce, teda vylepšujúce prímesi. Vďaka ním sa oceľ stáva odolnejšou voči korózii, mechanickému poškodeniu či deformácii.

V závislosti od konkrétneho typu, resp. spôsobu spracovania, môže byť aj oceľ vyslovene nehrdzavejúca. Takou je napríklad chemicko-tepelne spracovaná oceľ, do ktorej je pri vysokej teplote pridaný dusík, uhlík alebo ich zmes. Ďalej rozlišujeme nelegované alebo tzv. uhlíkové ocele, ktoré majú nižšiu kvalitu. O čosi lepšie sú na tom nízkolegované, no a najlepšie, logicky, tie vysoko legované, ktoré vlastnosťami neraz presahujú hliník.

POZOR: Informácia „záhradná hojdačka s extrémne odolnou oceľovou konštrukciou“ vám o jej kvalite nepovie v skutočnosti nič. Ak chcete mať istotu, že platíte za reálnu kvalitu, pokúste sa priamo u predávajúceho dopátrať k podrobnejším údajom o konkrétnej zliatine.

Závesný systém záhradných hojdačiek

Závesný systém je tá časť hojdačky, na ktorej je zavesené sedadlo. Na výber máte 2 systémy, a to reťaze alebo pevný rám. Z hľadiska stability a pohodlia vám odporúčame siahnuť skôr po druhom riešení. Sedadlo zavesené na reťaziach síce vyzerá celkom romanticky, z hľadiska pohodlia to však už tak ružové nie je. Pevný rám môže byť vyrobený z kovu alebo dreva, a to v závislosti od konštrukcie záhradnej hojdačky.

Sedadlo záhradných hojdačiek

Sedadlá môžu byť vyrobené z dreva alebo mať kovový rám vypletený umelým materiálom. Vždy sa zamerajte hlavne na životnosť a odolnosť, ale i pohodlie a náročnosť údržby. Ďalšími dôležitými parametrami sú možnosti polohovania operadla, rozdelenie sedadla, jeho šírka, hĺbka a „podsedák“, teda mäkký materiál, na ktorom budete sedieť.

Sedadlo záhradnej hojdačky

Drevené sedadlá

Drevené sedadlá si vyžadujú údržbu, no a keď zmoknú, trvá pomerne dlho, kým dokonale vyschnú. Bohužiaľ, poutieranie handrou vám nepomôže. Toto sú zároveň 2 najväčšie mínusy dreva. V závislosti od usporiadania jednotlivých latiek na hojdačke môžete alebo nemôžete sedieť bez mäkkého podsedáka, väčšinou je to však pohodlnejšie s ním. Sedadlá pripomínajúce klasický rošt, pri ktorom sú jednotlivé latky blízko seba, sú o niečo lepšie. Tie so širokými medzerami nemusia byť pohodlné ani pri použití mäkkej podušky, ktorá sa medzi nich môže zarývať.

Kovové sedadlá s výpletom

Sedadlá tvorené kovovým rámom, ktorý je najčastejšie vypletený textilénom alebo umelým ratanom, sú určite veľmi dobrou voľbou. Oba materiály sú vyrobené z polyetylénu, ktorý je nezmarom v pravom slova zmysle. Nerobí mu problém voda, slnko, vietor, dokonca ani mráz alebo prudké výkyvy teplôt. Je odolný voči mechanickému poškodeniu (pretrhnutie, prerezanie atď.), má dlhú životnosť a v neposlednom rade hovoríme o takmer bezúdržbovom riešení.

Keď takéto sedadlo zmokne, stačí ho utrieť handrou a môžete si ihneď sadnúť. Textilén aj umelý ratan môžete navyše umývať vodou i akýmikoľvek čistiacimi prostriedkami alebo ho vystriekať pomocou záhradnej hadice. Výhodou týchto sedadiel je taktiež ich pohodlnosť. Sú mäkké, preto sa na nich dá sedieť aj bez podsedáka. S ním je to však i v tomto prípade o niečo pohodlnejšie.

Samostatnou kategóriou sú modely s ratanovým výpletom na sedadle, streche aj bočných stranách hojdačky. Ratanom je neraz zakrytá aj celá konštrukcia spolu s opierkami na ruky. Vnútro týchto hojdačiek je vyrobené taktiež z kovu, ratan je len povrchovou úpravou. Je však nutné povedať, že ide o veľmi kvalitné, estetické a pohodlné, i keď drahšie hojdačky.

Sedadlo kovovej záhradnej hojdačky

TIP: Záhradné hojdačky z ocele odolnej voči zhrdzaveniu a sedadlom, ktoré je vypletené textilénom alebo umelým ratanom, môžete nechať v exteriéri aj počas zimy, a to pokojne priamo pod holým nebom.

Rozloženie sedacej plochy

Tento parameter sa môže na prvý pohľad javiť ako nepodstatný, verte však, že nie je. Niektoré sedadlá sú „v jednom kuse“, niektoré sú predelené na 2 alebo 3 samostatné miesta. Pamätajte, že na takéto sedadlá si nemôžete ľahnúť, a to väčšinou ani vtedy, keď na ne dáte mäkkú podušku. Nepohodlné môže byť aj samotné sedenie, pri ktorom ste obklopení rôznymi medzerami a štrbinami. Preto odporúčame siahnuť skôr po jednoliatych sedadlách.

Rozmery sedadla a operadla

Dvojmiestne sedadlá majú šírku okolo 150 cm, tie trojmiestne od 175 do 200 cm. Pre človeka s priemernou výškou je vyhovujúca hĺbka okolo 50 – 60 cm, čo je zároveň bežným parameter.  Výška sa určuje od zeme po sedadlo. Väčšinou ide taktiež o 50 – 60 cm. Aby sa vám sedelo pohodlne, vaše nohy by sa mali nachádzať v 90 ° uhle. Pri hojdačkách však môžu byť aj centimeter či dva na zemou, čo vám uľahčí samotné hojdanie sa.

Polohovateľné operadlá sú pri záhradných hojdačkách veľmi neobvyklé. Ak sa dajú nastaviť, tak iba do polohy ležmo, nič medzi tým nie je väčšinu možné. Zvyknú mať výšku cca 60 cm, čo sa dá považovať za ideálne. Vyššie operadlo vás môže tlačiť na zátylku, to nižšie zas neposkytne dostatočnú oporu chrbtici.

Ako vybrať ideálny podsedák

Podsedák môže, ale i nemusí byť súčasťou hojdačky. K mnohým modelom si ho musíte dokúpiť samostatne. Z hľadiska materiálov si vyberajte nepochybne tie odolné voči vode a slnku. Ideálny je polyester, PVC alebo rôzne druhy gumy, ktoré však nemusia byť príjemné pri kontakte s pokožkou. Výhodou je odnímateľný poťah, ktorý môžete prať v práčke. Zamerajte sa taktiež na hrúbku podsedáka, ktorý môže mať, a to najmä na lacnejších hojdačkách, iba necelých 10 cm, čo je málo. Pohodlnejšie sú nepochybne hrubšie, pevné, ale dostatočne mäkké podsedáky.

Podsedák na kovovú záhradnú hojdačku

INFO: Ak pri nákupe natrafíte na tajomne znejúce slovíčka „polstrovaný podsedák“, nenechajte sa zmiasť. Ide len o synonymum k slovu „čalúnený“.

Strieška záhradnej hojdačky

Striešky sa najčastejšie vyrábajú z PVC alebo polyesteru. Na kvalitných záhradných hojdačkách musia byť v zásade nepremokavé, odnímateľné a prateľné v práčke. Predstavte si ručné pranie tuhej plachty s rozmermi 1 x 2 m. To nie je príjemná predstava.

Bežným riešením je strieška obdĺžnikového tvaru, sem-tam však narazíte aj na zaoblené striešky, po ktorých o čosi lepšie steká voda. Drahšie hojdačky môžu byť zakryté tiež zo zadnej aj bočných strán. Vtedy pripomínajú skôr malý altánok. Pomerne častým doplnkom býva taktiež ochranná sieť proti hmyzu, ktorou zaobalíte celú hojdačku. Sieť je určite praktická, na druhej strane vám môže brániť v hojdaní, preto si všimnite jej rozmery.

POZOR: Výnimkou nie sú ani hojdačky bez striešky. Tie by mali byť umiestnené v altánku alebo na terase. 

Ako sa starať o záhradnú hojdačku, kam ju umiestniť a ako ju „zazimovať“

Všetko podstatné sme si, v podstate, už povedali. Drevo potrebuje pravidelné brúsenie, morenie a lakovanie. Kovové hojdačky je taktiež dobré aspoň z času na čas nalakovať ochrannou exteriérovou farbou proti korózií. No a textilén, umelý ratan, poprípade i iné syntetické výplety si nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť.

Mäkké časti hojdačky by ste mali odkladať minimálne počas dažďa. Priame slnko im taktiež nerobí dobre, na druhej strane by ich neustále odkladanie asi nebolo pohodlné. V takomto prípade sa jednoducho zmierte s tým, že ich bude potrebné vymeniť aspoň raz za 2 či 3 sezóny.

Tu sa dostávame zároveň k umiestneniu záhradnej hojdačkyNiektoré modely môžu byť vystavené priamemu dažďu, niektoré by mali byť pod strechou. Tento údaj si všimnite pri nákupe. Prvá možnosť je, samozrejme, praktickejšia. Pomerne často narazíte aj na hojdačky, ktoré sú na umiestnenie pod holým nebom vhodné až po patričnej úprave. Vždy si u predávajúceho overte, čo presne je myslené pod touto „patričnou“ úpravou.

Rovnaké pravidlá platia aj pri zazimovaní hojdačky. Modely s rámom z legovanej ocele, ktorá je odolná voči korózií a oceľovým sedadlom so syntetickým výpletom, môžu v exteriéri ostať pokojne i v zime. Hojdačky z mäkkého dreva by ste mali určite odložiť do sucha a tepla. Naopak, tie z exotických tvrdých drevín by mali prežiť aj zimu pod holým nebom, avšak nie s nohami v snehu.

Záhradnú hojdačku si môžete vyrobiť aj sami, a to na mnoho spôsobov. My sme pre vás vybrali návod na výrobu záhradnej hojdačky zavesenej na reťaziach alebo lanách, pri ktorej využijete starý gauč. Nevýhodou je nutnosť jej upevnenia na dostatočne pevný trám v altánku alebo hrubý a zdravý konár na strome.

TIP: Ak si chcete vyrobiť hojdačku s dreveným rámom, ktorý položíte priamo na zem, odporúčame vám napríklad tento postup:

Materiál:

  • Starý gauč s čo najnižšou váhou (alebo posteľ s bočným čelom)
  • Pevné lano alebo reťaz (24 m)
  • Exteriérovú lazúru alebo farbu na drevo

Náradie:

  • Priamočiara píla
  • Vŕtačka
  • Brúsny papier (môžete použiť aj nadstavce na vŕtačku, podstatne urýchlia prácu)
  • Plochý, široký štetec

Postup:

  • Zo starého gauča odrežte všetky nožičky.
  • Skelet obrúste a nalakujte – ak použijete čalúnený gauč, lakovať ho, logicky, nebudete.
  • Do gauča navŕtajte diery, a to cca 8 cm od každého rohu – ich priemer závisí od použitého lana alebo reťaze, ktorú nimi pretiahnite.
  • Teraz stačí pre hojdačku vybrať vhodné miesto, všetko pekne vyvážiť a poprípade sa pohrať s detailmi.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Ako rozpoznať bezpečnú hojdačku, aká cena je primeraná a čo urobí mráz a sneh s jej životnosťou? Na záver pre vás máme odpovede na niektoré z často kladených otázok.

Ktoré záhradné hojdačky sa dajú považovať za bezpečné?

Bezpečnosť je pri záhradných hojdačkách veľmi dôležitá. Pri výbere sa zamerajte na stabilitu, nosnosť a taktiež odolnosť rámu. Lepšie sú nepochybne tie modely, ktoré nemajú až príliš veľa medzier a škár.

Skracuje sa životnosť záhradnej hojdačky pri jej celoročnom umiestnení v exteriéri?

Áno aj nie. Závisí to od konkrétneho modelu. Ako sme si povedali, nehrdzavejúca oceľ v kombinácii s textilénom alebo umelým ratanom znesie aj celoročný vplyv počasia, a to bez skrátenia životnosti. Mäkkému drevu však môže takýto prístup ublížiť.

Aká je priemerná cena kvalitných záhradných hojdačiek?

Za akýsi priemer môžeme označiť cenové rozmedzie od 200 do 400 eur. Avšak napríklad v ponuke záhradných hojdačiek Möbelix nájdete aj kúsky za necelých 90 eur, ktoré sa nedajú označiť za vyslovene nekvalitné. Keďže však cena väčšinou súvisí aj s kvalitou, najmä so stabilitou a nosnosťou, nie je rozumné šetriť za každú cenu.

Vaše hodnotenie:
(90.4%)
Dátum publikovania: 21.07.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 23.07.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/06/2022 17:58
Petra

Kúpili sme záhradnú hojdačku NABBI LILLY, no prišiel nám chybný kus. Neboli vyvŕtané niektoré diery, šrauby boli krátke a hojdačka poškodená. Vymenili sme ju a teraz sme už spokojní. Hojdačka je stabilná, má peknú farbu a dobre sa mi na nej oddychuje. Nosnosť je tiež veľmi dobrá. Cena vyššia, ale v pohode.

01/08/2021 09:28
Etela

Hľadala som kvalitnú hojdačku na záhradu, ktorá bude spĺňať požiadavky, akými sú stabilita, pevnosť látky, dobrá nosnosť, pekný dizajn, pohodlnosť či prijateľná cena, ktorá neprekročí sumu 200 eur. Po dlhšom premýšľaní a prezeraní produktov cez internet, som napokon kúpila hojdačku Aga 2v1 Grandlux. Okrem iného ma na kúpu presvedčili aj dobré recenzie používateľov, ktorí ju už majú. Táto hojdačka pôsobí masívne, má kvalitné spracovanie a ako bonus navyše vnímam možnosť sklápania opierky na lôžko pre dve osoby, dva vankúše, ktoré sú vo farbe hojdačky, a tak spolu krásne ladia, a tiež držiaky na kávu. Oceňujem, že vo vnútri priehlbiny je dierka, cez ktorú môže odtiecť vyliata tekutina. Na hojdačke tak zažívame letnú pohodu s obľúbeným nápojom, takže čo viac si priať. :-) Hojdačku jednoznačne odporúčam, pretože nesklamala.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok