Najlepšie WiFi extendery, zosilňovače 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie WiFi extendery
- WiFi extendery – recenzie
- TP-Link TL-WA850RE
- Xiaomi Mi Wi-Fi Range Extender Pro
- TP-Link RE200
- Ubiquiti UniFi UAP-AC-LR
- Ako WiFi extender funguje?
- Kde má WiFi extender využitie?
- Dôležité parametre výberu
- Spôsob napájania
- Wifi štandard a frekvenčné pásma
- WiFi extender s anténami
- LAN konektor
- Ďalšie vlastnosti a funkcie
- Výrobcovia WiFi extenderov
- Zapojenie WiFi extendera
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
- Asus RP-AC66
Doba internetu, aj tak by sa dali charakterizovať prvé dekády 21. storočia. V spojení s internetom sa ponúka i pojem súvisiaci s bezdrôtovým pripojením na internet. Reč je o WiFi pripojení. Určite ste už zažili moment, kedy ste potrebovali vyhľadať niečo dôležité na internete, dáta neboli, LAN pripojenie tiež nie a WiFi signál nedosiahol tam, kam by mal. Bežná situácia doma na terase, balkóne či na záhrade. WiFi extender je v tomto prípade jedinečným riešením.
Ak máte doma WiFi router, no jeho dosah pri šírení signálu je veľmi malý a vy sa pýtate, ako zvýšiť dosah WiFi, WiFi extender dokáže zabezpečiť, že bezdrôtové pripojenie môžete mať v celom dome a dokonca i mimo neho. A to je odpoveď. Ide o veľmi jednoduché zariadenie, ktoré slúži práve na rozšírenie WiFi signálu, ktorý ide z routera. Ako WiFi extender funguje? Ako si vybrať? Čo je pri jeho výbere dôležité? Ako WiFi extender zapojiť? Všetko podstatné vrátane testu WiFi extenderov sa dočítate v nasledujúcich odsekoch.
Najlepšie WiFi extendery
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
TP-Link RE200 ✔ NAJPREDÁVANEJŠIE | Zobraziť produkt | |
TP-Link RE315 ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Mercusys ME10 ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | Zobraziť produkt | |
TP-Link RE305 ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt | |
Mercusys ME30 ✔ DOBRÉ RECENZIE | Zobraziť produkt |
WiFi extendery – recenzie
Ako WiFi zosilňovač funguje a ako ho nastaviť, sú pri výbere dôležité informácie. Hoci o nich viete všetko potrebné, máte vo WiFi extenderoch hokej? Vyskúšali sme niekoľko obľúbených modelov a pripravili pre vás recenzie, ktoré by vám mohli byť pri rozhodovaní nápomocné.
Ako WiFi extender funguje?
Inými slovami by sa dal WiFi extender (repeater) pomenovať aj ako zosilňovač bezdrôtového signálu, ktorý preberá zo zdroja, najčastejšie ide v domácnosti, firmách či podnikoch o WiFi router. WiFi extender teda funguje na jednoduchom princípe. Ak je umiestnený v ideálnej vzdialenosti od zdroja signálu, dokáže signál preberať a vlny šíriť ďalej. Pozor, WiFi extender nie je náhradou WiFi routera. Samotný extender dokáže signál len prijímať a šíriť, nedokáže vysielať signál sám o sebe.
Kde má WiFi extender využitie?
Bezdrôtová WiFi sieť je dnes súčasťou takmer každej domácnosti, v ktorej sa pracuje s internetom. Rovnako tak je bezdrôtové pripojenie čoraz viac dostupné aj vo verejných budovách, kde si to návštevníci či zákazníci vyžadujú. Nie vždy sa musia využívať širokopásmové WiFi routery. Práve extendery ako zosilovače signálu môžu v mnohom napomôcť pri šírení signálu na miestach, akými sú reštaurácie, kaviarne, hotely, múzeá, hrady, zámky, kancelárie, výrobné haly alebo ďalšie verejné budovy. V domácnosti dokážu signál rozšíriť do celého domu či bytu, na terasu, balkón dokonca na ďalšie poschodia.
Dôležité parametre výberu
Jednotlivé technické parametre si opíšeme detailne, no nezaškodí si zhrnúť, ktoré atribúty sú v prípade výberu WiFi extenderov najdôležitejšie. Existuje totiž viacero typov, ktoré sa líšia v rôznych vlastnostiach.
- Spôsob napájania
- Štandardy bezdrôtovej siete WiFi
- Frekvenčné pásma
- Anténa a LAN konektor
- Ďalšie vlastnosti a funkcie
Spôsob napájania
Najčastejší a zároveň i najpraktickejší spôsob napájania WiFi extendera je priamo zo zásuvky. K jeho pripojeniu nepotrebujete žiadne zbytočné káble alebo redukcie. WiFi extender disponuje klasickou koncovkou do zásuvky. Samozrejme, nevýhodou môže byť, že týmto spôsobom máte zásuvku plne obsadenú. Existuje však niekoľko riešení. Jedným z nich je jednoduchá rozdvojovacia zásuvka. Tým pádom teda máte stále zásuvku energeticky prístupnú.
Menej časté sú WiFi extendery s USB konektorom. Množstvo ľudí však hľadá napríklad zosilovač WiFi do notebooku. Práve tieto zosilovače možno pripojiť napríklad k počítaču či notebooku. Môžete ich zapojiť aj do powerbanky či do nabíjačky od telefónu. Použiť takýto extender teda môžete na viacerých miestach a so zariadením sa môžete presúvať. Ak zachytíte signál WiFi za pomoci zosilovača, môžete mať internet aj tam, kde bežná WiFi počítača nie je schopná signál prijímať. Omnoho častejšie sa však v domácnostiach, kanceláriách či vo verejných budovách využíva napájanie zo zásuvky.
Wifi štandard a frekvenčné pásma
Tieto dva parametre spolu úzko súvisia. Samotný WiFi štandard vo svojej podstate určuje prenosovú rýchlosť, maximálnu, ktorou dokáže WiFi extender prenášať dáta. Štandardy sú označované generačne, od prvej až po šiestu generáciu, samozrejme, najnovšia generácia dosahuje aj najvyššiu rýchlosť prenosu.
Prvá generácia má označenie 802.11a, dnes je už veľmi zriedkavá. Je schopná vyvinúť rýchlosť prenosu maximálne 2 Mbit/s. Poslúži na posielanie a čítanie emailov alebo surfovanie po internete. Druhá generácia má označenie 802.11b s maximálnou prenosovou rýchlosťou 11 Mbit/s. Tretia generácia už umožňuje aj pohodlné hranie hier online či streamovanie, označuje sa ako 802.11g a dosahuje prenosovú rýchlosť maximálne 54 Mbit/s.
Štvrtá generácia s označením 802.11n dosahuje prenosovú rýchlosť až 600 Mbit/s. a piata generácia, 802.11ac dokonca 3 Gbit/s. Najnovším štandardom je však WiFi šiestej generácie s označením 802.11ax, ktorá dokáže prenášať dáta rýchlosťou až 9,6 Gbit/s. Všetky tieto rýchlosti sú maximálne.
Práve frekvenčné pásmo a štandard musia sedieť s frekvenciou a pásmom vášho routera. Frekvenčné pásmo WiFi extenderov môže byť na klasickej frekvencii 2,4 Ghz alebo na rýchlejšej frekvencii s vyšším dosahom 5 Ghz. Výhodou pomalšej frekvencie 2,4 Ghz je, že lepšie prekonáva prekážky, steny, priečky, poschodia, naopak, extender s frekvenciou 5 Ghz distribuuje dáta rýchlejšie a stabilnejšie, no ideálne na otvorenom priestore. Pred kúpou WiFi extendera zistite, aké frekvencie využíva váš router, následne si môžete zaobstarať dvojpásmový extender a zabezpečiť tak nielen kvalitný, ale aj rýchly prenos signálu WiFi.
WiFi extender s anténami
Mnoho modelov WiFi zosilovačov disponuje v rámci výbavy anténou alebo dokonca viacerými smerovými či integrovanými anténami. Prirodzene, platí, že čím viac antén extender má, tým lepšie dokáže signál riešiť. Anténou je vybavený každý extender. Pri niektorých modeloch je integrovaná v tele prístroja a teda ju nevidno.
Kvalitnejšie zosilovače bezdrôtového WiFi signálu disponujú dvoma a viac anténami. Hovorí sa im aj externé. Niektoré sú pevné iné smerové, no za každých okolností pomáhajú zlepšiť dosah siete. Najmodernejšie WiFi extendery dokonca využívajú technológiu MIMO. Táto technológia, zjednodušene, umožňuje vytvárať viacero dátových tokov súčasne, vďaka rozšírenému systému antén. Zaujímať vás môže v prípade antén aj ich zisk, resp. schopnosť prijímať signál zo siete (dBi).
LAN konektor
Isté modely WiFi extenderov majú okrem schopnosti prijímať WiFi signál aj možnosť pripojiť k nim ethernetový kábel. Disponujú totiž konektorom RJ-45 – LAN a môžete k nim pripojiť napríklad notebook, počítač alebo napríklad hernú konzolu. Výhodou priameho napojenia by mala byť lepšia stabilita signálu, ako aj stabilnejšiu prenosovú rýchlosť. Praktické je toto pripojenie aj v prípade, že dosah signálu zo zdroja slabší a repeater už nedokáže signál príliš zosilniť. Vďaka LAN vstupu sa môžete napojiť priamo na extender a dosiahnuť tak maximum prenosovej rýchlosti.
Ďalšie vlastnosti a funkcie
Ak už viete, aké frekvenčné pásmo a WiFi štandard pre váš WiFi router potrebujete, môžete sa zamerať aj na ďalšie funkcie, ktoré WiFi extender používateľom ponúka. Najviac vítané je tlačidlo WPS. Táto funkcia je veľmi nápomocná už pri samotnom zapínaní. Ide totiž o to, že samotné WPS nastaví repeater a jeho signál podľa signálu, ktorý preberá zo zdroja, a to úplne automaticky. Takéto tlačidlo musí však mať aj váš router. Toto tlačidlo stačí stlačiť na routeri a potom aj na samotnom repeateri. Zariadenia sa automaticky spárujú a dosah signálu je v okamihu väčší.
Druhou praktickou funkciou, ktorá stojí za spomenutie, je LED indikátor sily signálu. Ide o efektívnu kontrolku, ktorá má v podstate informatívny charakter. Avšak veľmi dôležitý, pretože LED kontrolky informujú používateľa o tom, či je WiFi extender v adekvátnej vzdialenosti od zdroja. Inými slovami, kontrolky vám povedia, či je signál z routera stabilný a dostatočne silný. Kontroliek je buď viac, alebo sú farebné a menia svoju intenzitu. Pre WiFi repeater tak nájdete ideálne miesto.
Veľmi zriedkavou, no o to cennejšou funkciou je prístupový bod AP. Ak repeater disponuje touto funkciou, pokojne ním môžete čiastočne nahradiť WiFi router. Do extendera zapojíte ethernetový kábel (LAN), vykonáte potrebné nastavenia siete a získate tak zariadenie, ktoré preberá primárny signál a nielen ho distribuuje bezdrôtovo zo zdroja.
Výrobcovia WiFi extenderov
Na trhu existujú spoločnosti, ktoré patria medzi popredných a renomovaných výrobcov WiFi extenderov, routerov a iných zariadení, ktoré súvisia so šírením bezdrôtového internetové signálu alebo so šírením signálu cez pripojenie LAN.
Spomenúť môžeme najznámejšiu značku TP-Link, ktorá v tomto segmente ponúka komplexné vybavenie pre sieťové riešene od modemov až po WiFi extendery. V ich ponuke nájdete bohatý výber v rozumnej cenovej hladine a zároveň sú zákazníkmi hodnotení veľmi pozitívne. Nemenej populárne sú značky ako ZyXel, D-Link, Xiaomi, Ubiquiti alebo Asus, ktorý patrí aj medzi popredných výrobcov elektronických zariadení.
Zapojenie WiFi extendera
Jeden zo spôsobov zapojenia a zároveň tým najjednoduchším je spomínaná technológia – funkcia WPS – WiFi Protected Setup. Týmto tlačidlom je vybavená väčšina routerov a takisto veľké množstvo WiFi extenderov. Jediné, čo musíte pre správne zapojenie spraviť, je stlačiť tlačidlo WPS na routeri a následne aj na WiFi zosilňovači. Následne dokážu zariadenie vzájomne komunikovať a odoslať všetky potrebné dáta pre inštaláciu.
V prípade, že takéto tlačidlo váš router alebo extender nemajú, potom, čo zariadenie zapojíte do zásuvky, začne zariadenie signalizovať snahu o pripojenie. Router však automaticky nespracuje jeho dáta. Postup je odlišný na základe routera, no v jeho nastaveniach je potrebné povoliť možnosť zdieľania dát. V detailných nastaveniach dokonca router dané zariadenie zaregistruje a môžete tak vykonať inštaláciu. Ide o zložitejší proces, ktorý je však veľmi zriedkavý. Omnoho častejšie sú v takomto prípade USB zosilňovače, ktoré strčíte do notebooku alebo počítača a ich softvér sa automaticky nainštaluje. Tým pádom môžete využívať rýchlejší internet.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Rozhodli ste sa pre WiFi extender, stále však máte ohľadom výberu a inštalácie otázky? Na tie najčastejšie sme sa rozhodli odpovedať.
Dokáže WiFi repeater nahradiť WiFi router?
Je možné, aby bol WiFi extender na záhrade (v exteriéri)?
Aký WiFi repater si vybrať do domu či do záhrady?
Je nutné WiFi extender pre používaním vždy zapnúť/vypnúť?
Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné
Zoznam článkov
Slabý signál WiFi v byte či dome? Pomôže zosilňovač WiFi signálu do zásuvky aj anténa na zosilnenie WiFi
Ak pracujete z domu alebo hrávate online hry, nie je nič frustrujúcejšie ako nespoľahlivý internetový signál. Za pomalým a vypadávajúcim internetom môže byť skrátka slabé WiFi. Jestvuje množstvo príčin, ktoré môžu vaše WiFi ovplyvňovať. Niekedy stačí urobiť niekoľko menších úprav, inokedy sa... Prečítať článok
Dátum poslednej aktualizácie: 21.11.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Dobrý deň,
skôr ako nad zosilňovačom by som na vašom mieste porozmýšľala nad novým, teda modernejším routerom, to by mohlo problém so signálom vyriešiť.
Mám TP link model TL - WR 740N. Nie som technicky šikovná a preto by som potrebovala poradiť aký typ zosilňovača by som si mala kúpiť.Ďakujem za radu.
Xiaomi Mi Wi-Fi Range Extender Pro zatiaľ funguje výborne. Wi-Fi signál dokáže zosilniť dostatočne, je kvalitný a prvotná inštalácia bola jednoduchá. Páčia sa mi jeho kompaktné rozmery, EU plug a tiež nízka cena. Sem tam sa zasekne a je potrebné ho reštartovať, ale fakt len občas.
Lacný a zároveň výkonný je TP-Link. Obsluha je rýchla a jednoduchá a WiFi signál silný a stabilný na celom poschodí v rodinnom dome. Funguje bezproblémovo a za tú cenu ma veľmi milo prekvapil. V tme však svieti dosť silno na modro, čo je rušivé, no iné negatíva nemá.
Pre domáce použitie je vhodný Ubiquiti UniFi Dream Machine, ktorý sa dá konfigurovať aj pomocou mobilnej aplikácie. Oceňujem možnosť nastavenia, rýchlosť WiFi a tiež možnosť pokročilého nastavenia. Oceňujem pekný dizajn aj balenie, ktoré mi trocha pripomínalo Apple produkty. Pre mňa je tento produkt vynikajúci a jediné mínus dávam za UI, ktoré nie je vždy intuitívne, ale treba hľadať.