Najlepšie vysokotlakové čističe 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie vysokotlakové čističe
- Vysokotlakové čističe – recenzie
- Riwall REPW 150 SET
- Bosch Advanced Aquatak 150
- Fieldmann FDW 201401-E
- Základom je čerpadlo
- Vyberajte podľa tlaku a prietoku
- Keď čistá a studená voda nestačí
- Ide to aj bez kábla, ale...
- Príslušenstvo vysokotlakových čističov
- Ďalšie parametre a funkcie vysokotlakových čističov
- Obľúbené značky a ceny
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
- Kärcher K 5 Full Control 1.324-500.0
Hoci mali kedysi vysokotlakové čističe miesto skôr v priemysle a profesionálnej sfére, mnohí výrobcovia zaradili do svojej ponuky aj lacnejšie modely, určené pre domáce použitie. Ak vás už nebaví namáhavé drhnutie dlažby na terase, chodníkoch alebo ručné umývanie fasády či auta, čítajte ďalej.
Poradíme vám, ako si vybrať vhodný vysokotlakový čistič pre vašu domácnosť, ktoré parametre sú dôležité a predstavíme vám najobľúbenejšie modely.
Najlepšie vysokotlakové čističe
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Bosch UniversalAquatak ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Scheppach HCE 2400 ✔ DNES V AKCII | Zobraziť produkt | |
Kärcher K6 ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt | |
Riwall REPW 150 SET ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | Zobraziť produkt | |
Fieldmann FDW 201402-E ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | Zobraziť produkt |
Vysokotlakové čističe – recenzie
Akumulátorový, elektrický, hobby alebo profesionálny vysokotlakový čistič? Na výber máte množsto značiek (Kärcher, Riwall, Nilfisk, Bosch či Scheppach) a modelov, ako si teda spomedzi nich zvoliť ten najlepší? Pozreli sme sa na niekoľko obľúbených modelov a pripravili pre vás recenzie.
Základom je čerpadlo
Srdcom vysokotlakového čističa je výkonné čerpadlo, ktoré nasaje vodu z vodovodu a stlačí ju na cca 100-násobok jej pôvodného tlaku (v závislosti od modelu). Silný prúd vody potom prechádza cez špeciálnu odolnú vysokotlakovú hadicu do striekacej pištole, na ktorej je umiestnená tryska. Tá prispôsobí prúd vody vašim požiadavkám (môže byť úzky, či široký v závislosti od čisteného povrchu).
Čerpadlo nemusí nasávať vodu iba z vodovodu, mnohé modely majú funkciu samonasávania. Vysokotlakový čistič s nasávaním vody si vodu dokáže zobrať napr. aj zo suda či inej vodnej nádrže – to sa hodí napr. v záhrade, kde nemáte dostupný vodovod. Pri výbere takého čističa sa však uistite, či má v balení aj príslušenstvo. K mnohým modelom si totiž musíte dokúpiť samonasávaciu hadicu so sitkom a spätným ventilom, výrobcovia nezvyknú pribaľovať ani hadicu k vodovodu.
Výrobcovia čističov sa pýšia rôznymi technológiami čerpadiel (štvorpiestové quad a pod.), ide však spravidla o obchodné názvy, ktoré nie sú až také dôležité. Dôležitý je však materiál – kovové čerpadlá majú dlhšiu životnosť ako plastové. Kvalitnejšie čističe majú tiež vodou chladený elektromotor.
Vyberajte podľa tlaku a prietoku
Vysokotlakové čističe sa líšia podľa tlaku vody, ktorý dokážu vyvinúť. Čím je tento tlak vyšší, tým je čistenie účinnejšie. Pri výbere čističa sa stretnete so špecifikáciou tlaku v baroch (bar), pri niektorých nájdete aj hodnoty v megapascaloch (MPa), pričom platí:
- 1 MPa = 10 bar
- 10 MPa = 100 bar
Výrobcovia udávajú pre čističe 2 druhy tlakov – maximálny, t. j. najväčší, aký dokáže zariadenie vyvinúť pri použití rotačnej trysky. Okrem neho však v špecifikácii nájdete aj trvalý, resp. pracovný tlak. Ide o hodnotu tlaku na výstupe čerpadla.
Tlak by ste mali vyberať podľa toho, na čo chcete čistič používať:
- Umývanie auta, záhradného nábytku, fasády – postačí vám čistič s max. tlakom 120 barov, prípadne menším. Dôležité však je, aby bol tlak regulovateľný – pri silnom tlaku sa totiž lak auta, fasáda či drevený nábytok môžu poškodiť.
- Čistenie dlažby, bazéna – v tomto prípade budete potrebovať max. tlak 120 barov a viac. Môže ísť napr. o dlažbu na terase, chodníky okolo domu či v záhrade a pod.
- Čistenie povrchov so „zažratými“ nečistotami – čističe s max. tlakom 150 barov a vyšším môžete využiť na čistenie takmer akýchkoľvek nečistôt a povrchov.
Ako sme už spomenuli, vysokotlakový čistič by mal mať regulovateľný tlak. Drahšie modely v kategórii poloprofesionálnych a profesionálnych majú tlak regulovateľný priamo na zariadení. Pri lacnejších čističoch si musíte vystačiť s reguláciou tlaku na tryske, zároveň s ním sa však mení aj tvar vodného prúdu. Okrem toho môžete tlak znížiť aj oddialením trysky od čisteného predmetu.
Keď čistá a studená voda nestačí
Tak ako pri iných upratovacích prácach, aj pri čistení vysokotlakovým čističom platí, že na silné znečistenie lepšie účinkuje saponát ako čistá voda. Výrobcovia preto čističe vybavujú rôznymi systémami dávkovania saponátu:
- Nádržka na čističi – môže mať objem cca 1 l a nachádza sa priamo na čističi. Z nádoby vedie hadička, pomocou ktorej si ju čerpadlo spolu s vodou odsáva.
- Nádržka na tryske – v tomto prípade je saponát nasávaný prúdom vody z nádržky, ktorá je umiestnená v spodnej časti trysky, pričom v tryske sa s vodou zmiešava. Keďže sa nachádza na konci umývacej pištole, musí mať malý objem, inak by bola ťažká a práca s ňou by bola namáhavá.
- Systém Kärcher Plug 'n' Clean – ide o systém, ktorý využíva v niektorých svojich čističoch firma Kärcher. Základom je špeciálna nádobka, ktorá je z výroby naplnená originálnym saponátom Kärcher. Nádobku musíte do prístroja zasunúť do špeciálneho otvoru hore dnom. Výhodou je, že saponát vymeníte jednou rukou. Nevýhoda však spočíva v tom, že musíte použiť originálny saponát Kärcher, prípadne nádobku naplniť vhodným saponátom vopred.
Čo sa týka saponátov, používajte vždy iba také, aké odporúča samotný výrobca čističa v návode na použitie. Ak použijete silné chemické prostriedky, môžu sa útroby čističa poškodiť či začať korodovať.
Pri čistení pomáha okrem saponátu aj teplá voda. Štandardné čističe pre domáce použitie sú tzv. studenovodné, obvykle ich môžete použiť s max. 40 °C vodou (niektoré so 60 °C vodou).
Ak však nemáte teplú vodu k dispozícii, môžete siahnuť po horúcovodných čističoch. Tie dokážu vodu ohriať na 80 °C, niektoré dokonca až na 150 °C, čím vytvoria tlakovú paru. Vysokotlakový čistič s ohrevom vody si poradí aj s veľmi mastnými nečistotami, zaschnutými žuvačkami, farbou či rôznymi chemickými látkami. Častejšie sa s nimi stretnete v priemysle.
Ide to aj bez kábla, ale...
Mobilita vysokotlakového čističa závisí najmä na dĺžke vysokotlakovej hadice. Štandardom je 5 m a viac, pri výkonnejších modeloch sa stretnete aj s 10 m hadicami. Niektoré čističe sa dodávajú s 2 hadicami, ktoré môžete použiť samostatne alebo navzájom prepojiť, čím získate 3 rôzne dĺžky.
Nemenej dôležitá je aj dĺžka napájacieho kábla (obvykle okolo 5 m). Tá tvorí spolu s dĺžkou hadice tzv. akčný rádius, t. j. polomer, kam s čističom dosiahnete. Dlhý akčný rádius je dôležitý najmä pri veľkých plochách (veľké terasy, bazény, záhradné chodníky).
Napájací kábel môžete predĺžiť pomocou predlžovačky, nie však donekonečna. El. príkon čističov totiž začína na 1 400 W pri tých slabších, výkonnejší domáci čistič však môže mať príkon vyše 2 000 W, čo je už veľmi blízko limitu niektorých predlžovacích bubnov. Výrobcovia preto v návodoch na používanie zvyknú špecifikovať max. možnú dĺžku predlžovacieho prívodu podľa prierezu vodiča.
Bežné hobby vysokotlakové čističe sú napájané napätím 230 V z bežnej zásuvky (limit je 16 A, t. j. 3 600 W). Pri výkonnejších sa môžete stretnúť aj s 3-fázovým napájaním a napätím 400 V. Na trhu nájdete aj akumulátorové čističe, ktoré môžete ľahko prenášať, ich výkon je však oproti bežným pomerne slabý. Na miestach bez el. prípojky vám pomôžu benzínové alebo naftové čističe. Tieto výrobky však patria skôr do profesionálnej sféry.
Mobilita je tiež závislá od hmotnosti čističa, štandardom je cca 12 kg, niektoré výkonné hobby čističe môžu vážiť aj 20 kg. Výrobcovia ich preto vybavujú kolieskami a teleskopickými rukoväťami pre jednoduchšie prenášanie.
Príslušenstvo vysokotlakových čističov
- Vysokotlaková pištoľ – je základnou súčasťou každého čističa, slúži na upevnenie vysokotlakových trysiek a ovládanie prúdu vody spúšťou.
- Bodová tryska – poskytuje veľmi tenký prúd vody s veľmi vysokým tlakom. Hodí sa teda na čistenie rohov či škár.
- Rotačná tryska – účinne odstraňuje nečistoty vďaka rotačnému pohybu vodného lúča.
- Vejárová tryska – vytvára široký prúd vody, ktorý vám urýchli umývanie veľkých plôch (terasy, bazén a pod.).
- Kefy – tie s hrubšími štetinami sa hodia na dlažbu, tie s tenšími na jemnejšie materiály, ako napr. karoséria auta či plast. Kefa môže byť aj rotačná.
Ďalšie parametre a funkcie vysokotlakových čističov
- Hlučnosť – obvykle sa pohybuje okolo 90 dB, rozdiely medzi modelmi však môžu byť aj 6 dB. Tento parameter je dôležitý najmä ak nechcete cez víkend rušiť prácou susedov.
- Vodný filter – zabraňuje poškodeniu čerpadla a ostatných vnútorných súčastí čističa. Je ním vybavený takmer každý model, napriek tomu by ste však mali na čistenie používať iba čistú vodu.
- Autostop – čerpadlo čističa s touto funkciou sa zastaví okamžite po tom, ako uvoľníte spúšť. Zariadenie tak predíde nadmernému namáhaniu alebo dokonca poškodeniu čerpadla.
- Navíjací bubon na hadicu – nájdete ho na čističoch s dlhšími hadicami. Navíjací bubon s kľukou výrazne zjednodušuje skladovanie čističa.
- Držiaky na príslušenstvo – kvalitný čistič je vybavený aj miestami na odloženie pištole, trysiek, navinutie napájacieho kábla a ďalšieho príslušenstva.
Obľúbené značky a ceny
Medzi tradičných výrobcov vysokotlakových čističov hobby i profi tried patria Kärcher a Nilfisk. Ich čističe sú kvalitné a výkonné, budete si však za ne musieť priplatiť.
Kvalitné čističe nájdete aj v ponuke výrobcov náradia ako napr. Bosch, Makita či Stihl.
Cenovo dostupné modely so slabšími parametrami a menej kvalitným prevedením ponúkajú značky ako Riwall, Fieldmann či Güde.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Vysokotlakový čistič je užitočným pomocníkom pri upratovaní doma, v dielni i v záhrade. Ak chcete, aby vám slúžiť podľa vašich predstáv, mali by ste si ešte pred jeho kúpou odpovedať na niekoľko otázok. A to najmä ohľadom praktického využitia čističa a jeho údržby.
Sú všetky vysokotlakové čističe vhodné na čistenie fasády?
Vysokotlakový čistič s ohrevom vody – aké sú jeho výhody?
Ako sa treba o vysoko tlakový čistič starať?
Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji
Dátum poslednej aktualizácie: 23.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Güde GHD 165 funguje hneď na prvýkrát, má bohaté príslušenstvo v základnom balení a dostatočne vysoký tlak. Vďaka veľkým kolieskam a výsuvnej rúčke sa dobre premiestňuje. Plusom je integrovaná nádobka na čistiace prostriedky. Za mínusy považujem nedostatočný návod.
Wasper W3100VA je vydarená vapka so zníženou hlučnosťou a jednoduchým štartovaním. Výkon je dostatočný a vapka má veľké kolesá, vďaka čomu je jednoducho ovládateľná. Používam ju okolo domu aj na záhrade. Cena je síce vyššia, ale zodpovedá výkonu.
PARKSIDE PHD 135 D3 je ľahký a výkonný čistič, ktorý spĺňa to, čo od neho požadujem. Manipuluje sa mi s ním ľahko a ak si porovnám výkon a cenu, tento mi vychádza ako najlepší. Svojim výkonom sa vyrovná aj oveľa drahším strojom. Plusom je rotačná tryska a mínusom zas menej príslušenstva v balení oproti konkurencii.
Prístroj Riwall PRO REPW 120 SET sa príliš dlho rozbieha a má menší výkon oproti konkurencii, ale pre domáce použitie je postačujúci. Je pomerne ľahký, preto sa s ním dobre manipuluje. Používam ho najmä pri umývaní auta či pre čistenie okolo domu. Mínusom je tiež vyššia hlučnosť a krátka hadica.
Používam čistič Riwall REPW 150 SET, ktorý bol za prijateľnú cenu a jeho výkon mi plne postačuje na potreby umývania okolo domu, záhrady, dlažby a podobne. Oceňujem, že v cene bola 13 metrová hadica aj ďalšie príslušenstvo. Je to výborná vapka s vydareným dizajnom, ktorá má skvelý pomer ceny a výkonu. Plus dávam za reguláciu pracovného tlaku, ľahkú manipuláciu, funkciu samonasávania, zabudovanú nádobku na saponát, bohaté príslušenstvo aj za dostatočne dlhý prívodový kábel. Mínus si vyslúžiť úplne nepostačujúci návod, ktorý laikovi nevysvetlí, ako správne s vysokotlakovým čističom pracovať. Ak si nebudete dať vedieť rady, treba googliť na internete. Prípadne sa popýtať ľudí, ktorí vapku už vlastnia. Celkovo hodnotím produkt veľmi kladne.