Najlepšie vysielačky 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
Vysielačka je skvelý dorozumievací prostriedok na krátke vzdialenosti. K jej hlavným benefitom patrí, že hovory sú bezplatné a odpadá otravné vytáčanie telefónnych čísel. Stačí stlačiť príslušné tlačidlo a môžete začať hovoriť. Vysielačka má využitie v profesionálnej sfére, ale využijú ju aj bežní spotrebitelia. Vhodná je napríklad počas turistiky, dobrodružných výprav, športových aktivít či počas detských hier.
Výrobcovia reflektujú požiadavky zo strany používateľov, a preto je na trhu mnoho rôznych modelov. Ako sa v nich vyznať a čo všetko sledovať pred kúpou? Prezradíme vám, ktoré parametre sú podstatné a aké funkcie sa vám počas používania hodia.
Najlepšie vysielačky
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Baofeng UV-5R ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Motorola TLKR T82 ✔ DNES V AKCII | Zobraziť produkt | |
Sencor SMR 131 Twin ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | Zobraziť produkt | |
Motorola TLKR T42 ✔ DOBRÉ RECENZIE | Zobraziť produkt | |
Cobra AM 1055 FLT ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt |
Vysielačky – recenzie
Vybrali sme pre vás niekoľko šikovných vysielačiek, ktoré zaujmú dobrým pomerom ceny a kvality. Na svoje si prídu nenároční používatelia, ale aj nadšení rádioamatéri požadujúci užitočné funkcie navyše. Ako obstáli jednotlivé modely v našom teste? To sa dozviete v recenziách, pri ktorých sme vychádzali nielen z našich vlastných skúseností, no tiež zo skúseností samotných spotrebiteľov.
Ako vybrať vysielačku
Predtým, než sa rozhodnete kúpiť si konkrétny model vysielačky, mali by ste mať jasno v tom, ako a za akých podmienok budete prístroj využívať. Na trhu nájdete bežné i profesionálne modely, ktoré sa od seba líšia nielen obstarávacou cenou, ale aj konštrukciou, dosahom signálu, prenosovými frekvenciami či rôznymi prídavnými funkciami. Dostupné sú vysielačky pre deti, ktoré slúžia na hranie, modely určené na komunikáciu v rámci domu či na pracovisku, tiež vysielačky na dorozumievanie sa vonku (napr. na turistike, pri športových činnostiach), ale aj profesionálne zariadenia, ktoré sa využívajú v letectve, námorníctve či taxislužbách a pod.
Rovnako je nutné rozhodnúť sa, či dáte prednosť základňovej alebo ručnej vysielačke. Zatiaľ čo základňová vysielačka je robustná, má výborný dosah a jej prenášanie je vzhľadom na rozmery a hmotnosť komplikované, ručná vysielačka je kompaktná a slúži na pohodlné používanie v teréne. U prenosných vysielačiek sa môžete stretnúť s dvoma typmi, a síce s modelmi, ktoré majú všetky funkcie zabudované v jednom tele a na druhej strane s vysielačkami, ktoré tvorí reproduktor a mikrofón v samostatnom tele a k zvyšku prístroja sú pripojené pomocou kábla. S takýmto vyhotovením sa stretnete napríklad u príslušníkov Policajného zboru.
Skôr, ako sa pustíte do konkrétnych parametrov vysielačky, si taktiež premyslite, či chcete jeden prístroj alebo vsadíte na set vysielačiek. Na trhu sa bežne stretnete so súpravami, ktoré obsahujú dve a viac vysielačiek. Tieto sety sú spravidla cenovo výhodnejšie a vy získate zariadenia pre celú svoju rodinu alebo skupinu kamarátov. Po týchto úvahách sa môžete pustiť do skúmania parametrov a funkcií vysielačky. Čo všetko treba sledovať pred kúpou?
Frekvenčné pásma
Frekvenčné pásmo je veľmi dôležitý parameter, pretože nie všetky pásma sú určené na štandardné účely. Bežným používateľom slúžia pásma CB a PMR. Ďalšie pásma, ako napríklad UHF, VHF, VKV či UKV, sú určené na profesionálne použitie. Využívajú ich napríklad bezpečnostné služby, záchranné zložky, taxislužby, letové prevádzky, nemocnice a podobne. K niektorým pásmam je možné získať licenciu po absolvovaní potrebných skúšok. Posledné dve spomenuté (VKV a UKV) sa môžu používať až po pridelení kmitočtu. Ak chcete komunikovať s rodinnými príslušníkmi či kamarátmi, ktorí vysielačky už majú, je dôležité, aby ste zvolili rovnaké pásmo.
- CB – ide o tzv. občianske pásmo, ktoré využíva frekvenciu 27 MHz. Môže pracovať až s 80 kanálmi, avšak na Slovensku je vyhradených len 40 kanálov. Toto pásmo s radosťou využívajú nadšení amatéri a taktiež účastníci cestnej komunikácie. Výhodou CB pásma je určenie pre širokú verejnosť bez nutnosti licencie či akýchkoľvek poplatkov. Niektoré kanály majú stanovené použitie. Napríklad kanál č. 1 je zvolávací, ktorý opustíte, keď sa medzi sebou dohodnete. Kanál č. 9 je medzinárodne uznávaný a slúži na núdzové volania. Kanál č. 10 je vyhradený pre vodičov a kanál č. 19 sa využíva pre komunikáciu v medzinárodnej doprave. Výhodou vysielačiek, ktoré používajú CB pásmo, je priaznivá obstarávacia cena a o čosi lepší dosah než v prípade PMR vysielačiek. Pri priaznivých podmienkach to môže byť až do 15 km. K nevýhodám CB vysielačiek patrí, že často môžete zachytiť cudzie rozhovory.
- PMR – toto pásmo využíva frekvenciu 446 MHz a predstavuje európsky štandard, v USA však nie je. Má obmedzený výkon, čo sa odráža aj na jeho dosahu. Ten sa pohybuje na otvorených priestranstvách do 10 km, no v meste dosah klesá niekoľkonásobne. Reálne dosiahnete desiatky metrov. K výhodám oproti CB pásmam patrí kvalitnejší zvuk a menej rušivých prvkov. Komunikácia je tak plynulejšia a pohodlnejšia. PMR pásmo ponúka 16 kanálov, aj tu sa preto môžete stretnúť so zachytením cudzích hovorov. PMR vysielačky patria k najlacnejším na trhu, sú určené na občasné použitie na komunikáciu medzi rodinou či priateľmi a využívajú sa aj ako vysielačky pre deti. Prevádzka je bezplatná a nepotrebujete žiadnu registráciu a teda nemusíte platiť ani žiadne poplatky. Treba dodať, že PMR môžete prevádzkovať len na zemi a nie vo vzduchu. Ak sa napríklad vyberiete na výlet balónom, nemali by ste vysielať, pretože by ste porušili všeobecne platné nariadenia.
- UHF – pásmo, ktoré pracuje s frekvenciami 400 až 470 MHz, je vyhradené pre certifikovaných amatérov. Je určené pre členov Slovenského rádioklubu a využívajú ho rozličné organizácie (bezpečnostné služby, záchranné zložky, taxislužby). Napriek tomu tu nájdete zopár voľných frekvencií. Pásmo má veľmi dobrý dosah, pretože dokáže prechádzať cez pevné prekážky (múry, kovové konštrukcie). Je preto vhodné na komunikáciu v husto osídlených a zastavaných oblastiach. Krajinné prekážky, ako napríklad kopce, však signál tohto pásma neprekoná. Na využívanie treba certifikáciu, čo je aj hlavnou nevýhodou tohto pásma, pretože musíte absolvovať skúšky.
- VHF – ide o tzv. vysoké pásmo pohybujúce sa na frekvenciách 130 až 174 MHz. Využíva sa v leteckom priemysle pri komunikácii s riadením letovej prevádzky, ale taktiež na lodiach, ktoré sa plavia na mori. Jeho signál sa veľmi dobre šíri vo voľnom teréne, kde nie sú žiadne prekážky. Do husto obývaných oblastí sú VHF vysielačky nevhodné. Profesionálne vysielačky sú pomerne robustné a často využívajú aj externú anténu. Napriek tomu, že ide o profesionálne pásmo, časť kmitočtov je poskytnutá aj rádioamatérom s licenciou.
- VKV a UKV – profesionálne pásma, ktoré ponúkajú spoľahlivé spojenie aj v náročnejších podmienkach a dajú sa využiť v otvorených i uzavretých priestoroch. Samozrejme, v interiéroch sa ich dosah znižuje, no aj tak je nadštandardný. VKV sú veľmi krátke vlny a UKV ultra krátke vlny, vzhľadom na profesionálne použitie krátkovlnné vysielačky patria k drahším zariadeniam. Tieto vysielačky sa využívajú celosvetovo najmä na tiesňové a vojenské účely a nie sú určené pre bežných používateľov.
Na trhu sa môžete stretnúť aj s vysielačkami, ktoré majú označenie Dual-band (dvojpásmové). Ide o náročnejšie prístroje, ktorých obsluha si vyžaduje dostatočné znalosti. Využívajú ich profesionáli alebo rádioamatéri s licenciou. MB pásmo je zas vyhradené pre dopravné a zdravotné služby, nemocnice či väčšie podniky.
Dosah
Dosah vysielačky je ďalším kľúčovým parametrom. Väčšina výrobcov uvádza maximálny možný dosah za ideálnych podmienok, teda na otvorenom priestranstve. Tento údaj berte len orientačne, pretože v praxi je oveľa nižší. Na dosah vplýva množstvo faktorov, napr. počasie, kopce a pahorky, celková členitosť terénu, hustota zástavby v mestách a pod. V obývaných oblastiach je dosah spravidla nižší, pretože na seba naráža mnoho rôznych signálov. Na samotný dosah vplýva aj pásmo, v ktorom je vysielačka schopná pracovať, kvalita antény, citlivosť prijímača a podobne. Platí, že lacné vysielačky zo supermarketu nemajú taký dobrý dosah ako drahšie značkové modely. Základné modely ponúkajú dosah približne do 2 km, tie drahšie až do 10 km.
Počet kanálov
Čím vyšší počet kanálov vysielačka má, tým je väčšia šanca, že nájdete voľný kanál, na ktorom nebudete rušení. Treba rátať s tým, že v rámci frekvenčných pásiem je aktívnych viacero používateľov naraz a obzvlášť to platí v hustejšie obývaných lokalitách. Pri výbere vysielačky preto počet kanálov nezanedbajte, aby ste minimalizovali riziko, že sa do vašej konverzácie zapojí niekto cudzí. Najlepšie vybavené vysielačky môžu disponovať stovkou kanálov, tie najlacnejšie majú spravidla 8 až 16 kanálov.
Výdrž batérie
Základňové vysielačky, ktoré sú stabilne umiestnené v dome, používajú pre napájanie sieťový zdroj. V tomto prípade nemusíte riešiť výdrž batérie, no je dobré mať sieťový zdroj stabilizovaný a vybavený prepäťovou i nadprúdovou poistkou. Pri ručných vysielačkách, ktoré slúžia na ľahké prenášanie a používajú sa v teréne, sa môžete stretnúť s dvoma typmi napájania. Lacné modely napájajú AAA batérie, tie drahšie majú zabudovaný nabíjateľný akumulátor. Od typu napájania sa potom odvíja aj ich výdrž.
Výhodou vysielačiek na batérie je, že ich stačí jednoducho vymeniť a pokiaľ máte so sebou dostatočnú zásobu, nezostanete v štichu ani počas dlhšieho výletu v prírode, kde nie je prístup k elektrine. K mínusom zas patrí horšia výdrž v porovnaní s akumulátorom. Vysielačky na tužkové batérie dokážu byť v prevádzke len niekoľko hodín.
Kvalitné akumulátory udržia vysielačku v prevádzke niekoľko dní, závisí to od intenzity používania, a modernejšie typy disponujú rýchlym nabíjaním. Doplna akumulátor spravidla nabijete za 1 až 2 hodiny a rýchle 15 minútové nabíjanie zas dokáže dodať energiu na ďalšiu hodinu prevádzky. Výhodou je, ak má vysielačka niektorý zo štandardizovaných konektorov, vďaka ktorému ju môžete dobiť i prostredníctvom powerbanky. Drahšie vysielačky bývajú spravidla doplnené o nabíjacie stojany, v ktorých sa vysielačka prakticky uskladní a zároveň sa aj nabije.
Materiál a odolnosť
Pri ručnej vysielačke sa očakáva, že si ju budete brávať do terénu, preto je vhodné, ak má určitý stupeň odolnosti a vydrží drobné pády. Výrobcovia väčšinou používajú plast, preto sa predpokladá, že čím je vysielačka robustnejšia, tým viac znesie. Plast musí byť kvalitný, pevný a ideálne s pogumovaním. S tým súvisí aj hmotnosť a pri robustnejších modeloch stúpa váha zariadenia. Tieto modely potom nie sú natoľko pohodlné pri prenášaní.
Niektoré drahšie vysielačky sú odolné proti vode a prachu, aký stupeň ochrany majú, vyjadruje označenie IP a číslice. Prvé číslo sa týka odolnosti proti pevným časticiam a druhé odolnosti proti tekutinám. Čím je hodnota vyššia, tým je vysielačka odolnejšia. Napríklad modelu s označením IP44 neprekáža mierne prašné prostredie a neuškodí mu ani dážď. Ak hľadáte vysielačku na prašné stanovisko alebo na výlety, pri ktorých hrozí, že sa prístroj ponorí do vody, vyberajte radšej z modelov s označením IP67. Vysielačka vhodná do extrémnejšieho prostredia by mala mať na povrchu dostatočné pogumovanie, resp. vrstvu absorbujúcu nárazy.
Displej
Lacné vysielačky majú spravidla jednoduchý displej, ktorý dokáže zobraziť minimum informácií. Uvidíte na ňom vybraný kanál alebo stav batérie. Kvalitnejšie zariadenia sa pýšia väčším displejom, ktorý má podsvietenie, čo umožňuje pohodlné používanie počas noci alebo aj na priamom slnku. Displej je zvyčajne monochromatický (jednofarebný), no farebné podsvietenie môže byť rôzne. Najčastejšie sa stretnete s modrou, oranžovou či zelenou. Je dobré, ak sa dá intenzita podsvietenia regulovať. Väčší displej ponúka detailnejšie údaje, kde nechýbajú informácie o frekvencii, intenzite signálu a pod. Najdôležitejšie je, aby bol displej prehľadný a dobre čitateľný za akýchkoľvek svetelných podmienok.
Ovládanie a dizajn
Dizajn nepatrí k najdôležitejším parametrom, podstatnejšie je to, aby vám vysielačka dobre padla do ruky a pohodlne sa vám ovládala. Na trhu sa môžete stretnúť s rôznym vyhotovením, preto si každá cieľová skupina príde na svoje. S dizajnom úzko súvisí aj veľkosť a hmotnosť, ak chcete vysielačku používať v teréne, oceníte jej nízku váhu a kompaktné rozmery. Ergonomický dizajn vás poteší tiež vtedy, ak budete vysielačku ovládať v rukaviciach. Profi vysielačky majú spravidla strohý dizajn, pretože dôraz kladú na funkčnosť, sú zároveň rozmerovo väčšie i ťažšie. Niektorí výrobcovia volia výraznejší farebný odtieň, aby bol prístroj lepšie viditeľný v tme. Špecifickú kategóriu tvoria detské vysielačky na hranie, ktoré hýria farbami a môžu obsahovať aj motívy z rôznych obľúbených rozprávok. Bežne dostupné vysielačky na osobné použitie majú jednoduché ovládanie, zložitejšie prístroje pre rádioamatérov si zo začiatku vyžadujú trocha praxe.
Funkcie a možnosti
Okrem parametrov sa pri výbere zamerajte aj na dostupné funkcie, ktoré vám môžu uľahčiť a spríjemniť prácu s prístrojom. S akými funkciami a možnosťami sa stretnete pri bežne dostupných vysielačkách?
- Ovládanie hlasom – pri modeloch, ktoré nemajú funkciu ovládania hlasom (VOX), je nutné pred začatím rozhovoru stlačiť príslušné tlačidlo. Vysielačky s hlasovým ovládaním začnú vysielanie automaticky, keď začnete hovoriť smerom k prístroju. Vysielanie preto môžete začať bez akéhokoľvek dotyku, čo sa hodí napríklad pre cyklistov alebo lyžiarov.
- Podsvietenie – táto funkcia sa netýka iba displeja. Ak chcete vysielačku používať v noci alebo na miestach so zlými svetelnými podmienkami, príde vhod, ak sú podsvietené aj ovládacie prvky.
- Automatické skenovanie – umožňuje pohyb cez jednotlivé kanály s cieľom nájsť ten, ktorý používa vaša skupina. Skenovanie dokáže taktiež rýchlo vyhľadať voľný kanál, na ktorý sa môžete pripojiť a použiť so svojimi blízkymi či priateľmi.
- Programovateľné kanály – niektoré vysielačky disponujú kanálmi, ktoré majú vopred nastavené frekvencie. Pri iných modeloch môžete k niektorým kanálom priradiť vlastné frekvencie. Táto funkcia sa hodí predovšetkým vtedy, ak často používate jednu alebo viacero konkrétnych frekvencií a potrebujete mať k nim rýchly prístup.
- Indikátor stavu batérie – na lacnejších zariadeniach nájdete diódu, ktorá môže svietiť rôznymi farbami v závislosti od stavu batérie, prípadne iba začne blikať, keď sa vysielačka blíži k vybitému stavu. Lepšie spracované modely signalizujú stav batérie prostredníctvom displeja, najčastejšie v podobe zobrazenia percent.
- Zámok klávesnice – táto funkcia dokáže zablokovať tlačidlá, pokiaľ sa vysielačka nepoužíva. Ani pri prenášaní alebo rôznych outdoorových aktivitách tak nehrozí, že by ste omylom niečo stlačili alebo prenastavili.
- Potláčanie šumu – automatické potláčanie šumu sa zíde, ak vysielačku budete používať v hlučnejšom prostredí. Hovor je vďaka tomu jasnejší a zrozumiteľnejší.
- Handsfree – vysielačky, ktoré podporujú externé slúchadlá alebo mikrofóny, majú na svojom tele príslušné konektory. Handsfree funkcia je ideálna pre aktívny šport, napr. lyžovanie, jazda na bicykli či kajaku a podobne. Vďaka pripojeným slúchadlám či mikrofónu môžete na hovor odpovedať bez toho, že by ste museli prerušiť svoju športovú aktivitu.
- Rádio – kvalitnejšie dual-band vysielačky ponúkajú aj počúvanie FM rádia. Ak práve nekomunikujete, môžete si vychutnávať svoju obľúbenú rozhlasovú stanicu. V prípade, že začne vysielanie, rádio sa automaticky vypne a vysielačka sa prepne na príjem komunikácie.
- Možnosti upevnenia – ak budete mať vysielačku často pri sebe, či už počas výletu alebo v rámci vašej profesie, je vhodné, aby mala špeciálny klip na zachytenie o opasok. Niektoré modely umožňujú prevliecť šnúrku, vďaka ktorej si prístroj zavesíte na krk.
- Prenosný kufrík – poskytne vysielačke ochranu počas prenášania. Ochráni ju pred nárazmi, vodou, prachom a podobne. Kufrík je súčasťou balenia pri drahších súpravách vysielačiek alebo pri profesionálnych modeloch. Kvalitnejší kufrík využijete nielen na prenášanie vysielačiek, ale aj príslušenstva. Napr. osobný hlasový modul, náhradné batérie atď.
Cena vysielačiek
Mnohí spotrebitelia sa pri kúpe riadia cenou. V snahe čo najviac ušetriť potom siahnu po modeli, ktorý nespĺňa ich požiadavky a z kúpy sú sklamaní. Našťastie, vysielačky vhodné pre osobné amatérske využitie sa dajú zaobstarať za sympatické ceny. Najlacnejšie sú vysielačky určené deťom a jednoduché prístroje, ktoré fungujú v PMR pásme. Takéto vysielačky sú dostupné za ceny okolo 20 eur. Potešujúcou správou je, že väčšina výrobcov dáva do balenia dve vysielačky, preto môžete okamžite začať komunikovať s rodinným príslušníkom alebo kamarátom. Lacné vysielačky majú menší dosah, napájajú ich tužkové batérie a majú menej funkcií. Stačí si priplatiť zopár eur navyše a získate základnú vysielačku s lepším dosahom aj niekoľkými prídavnými funkciami. Za lacné vysielačky môžeme označiť modely do 100 eur. V tejto cenovej kategórii sú spomínané sety dvoch vysielačiek, ale aj samostatné vysielačky, ktoré využijú nadšení rádioamatéri.
Vysielačky od 100 do 250 eur ocenia skúsenejší používatelia, ktorí vyžadujú skvelý dosah, vyšší počet kanálov, kvalitný zvuk bez otravného rušenia či rôzne funkcie uľahčujúce prácu s vysielačkou. Spoľahlivo vám poslúžia na komunikáciu v aute alebo kamióne, počas výletov, kempingu či športových aktivít. Drahšie vysielačky napája dobíjateľný akumulátor, sú odolné proti vode a prachu a neblíži im ani zopár pádov. Pri cenách nad 250 eur už môžeme hovoriť o profesionálnych vysielačkách, ktoré využívajú pásma UHF a VHF a je k nim potrebný certifikát, ktorý získate absolvovaním skúšky. Tieto modely zvládnu vysielanie na vzdialenosť do 25 km a samozrejmosťou je vysoká kvalita prenosu i mnoho užitočných funkcií. Cena najdrahších vysielačiek sa môže vyšplhať na niekoľko stoviek eur a tieto prístroje sú vhodné pre vojenské účely, prípadne sa využívajú ako lodné vysielačky a podobne.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Ako si vybrať vhodnú vysielačku už viete. Dúfame, že sme vám poskytli dostatok informácií, aby ste siahli po takej, ktorá bude spĺňať vaše kritériá. Teraz sa pozrieme na časté otázky spotrebiteľov. Medzi odpoveďami možno nájdete to, čo vás zaujíma, no nevyskytlo sa v našom článku.
Ako funguje komunikácia cez vysielačku?
Na čo všetko využijem vysielačku?
Aké sú výhody vysielačky?
Aký dosah je najideálnejšie zvoliť?
Čo je funkcia VOX a PTT?
Potrebujem licenciu pre vysielanie?
Mám si zaobstarať vodoodolnú vysielačku?
Aké doplnky sa mi oplatí kúpiť si k vysielačke?
Ktoré značky vysielačiek patria k obľúbeným?
Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné
Dátum poslednej aktualizácie: 01.08.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
DeWALT DXPMR800 vyzerajú byť kvalitné vysielačky, zatiaľ ich mám krátko, tak neviem úplne zhodnotiť. Komunikácia medzi nimi je ale super. Vysielačky sú odolné a hodia sa do prevádzok a na stavby. Majú krytie IP67 a dajú sa používať aj vo veľmi hlučnom prostredí. Počet kanálov je 16 a dosah vysielačky do 15 km. Som spokojný, hoci boli vysielačky drahšie.
Motorola TLKR T42 je jednoduchá vysielačka, na kúpu ma presvedčila nízka cena, dobrý dosah aj výdrž batérií. Vysielačka funguje cez verejné frekvencie, preto nie je nutné mať povolenie. Dosah vo voľnom teréne je výborný, ale aj v meste je prekvapujúco dobrý. V popise produktu som videl, že vysielačka má 8 kanálov, ktoré sa dajú rozšíriť na 16, avšak nikde som sa nedočítal, ako ich mám rozšíriť. Je to super aj pre deti na hranie a tak.
Malá, ľahká a jednoduchá vysielačka je Baofeng UV-5R. Pomer ceny a výkonu je super, avšak vysielačka má väčšiu tendenciu k rušivému zapínaniu. Plusom je rozsah, programové vybavenia aj jednoduché programovanie cez PC.