Najlepšie vŕtacie kladivá 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie vŕtacie kladivá
- Vŕtacie kladivá – recenzie
- Bosch GBH 2-28 F
- Makita HR2470T
- Hecht 1036
- DeWalt D25133K
- Kúpiť vŕtacie kladivo alebo požičať?
- Vŕtačka vs vŕtacie kladivo
- Vŕtacie, sekacie alebo univerzálne pneumatické kladivo
- Výkon vŕtacieho kladiva
- Počet otáčok za minútu
- Sila pneumatického príklepu
- Konštrukcia a hmotnosť
- Rýchloupínanie
- Ďalšie funkcie a príslušenstvo
- Cenové relácie
- Overené značky
- Údržba a práca s vŕtacím kladivom
- Aké vrtáky používať?
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
- Einhell BRH 1500/1
Menšie či väčšie stavebné úpravy v byte alebo dome si neraz vyžadujú aj to, aby sa človek trocha zašpinil a niečo okolo sa zaprášilo. K tomuto účelu môže poslúžiť práve pneumatické vŕtacie kladivo. Bežná vŕtačka si s odolnejším materiálom ako murivo či železobetón nemusí poradiť a mať takéto náradie v dielni potom určite dáva zmysel.
Na prvý pohľad nemusíte vŕtacie kladivo od vŕtačky s príklepom vôbec rozpoznať. Vo výkone, sile a v razancii by ste však rozdiel pocítili hneď. Vŕtanie do železobetónu, betónu, tehly či iného muriva je hlavnou doménou, prečo sa takéto zariadenie môže vyplatiť mať doma. Aj medzi vŕtacími kladivami však existujú rôzne modely, ktoré sa odlišujú. Pneumatické kladivá totiž môžeme deliť na vŕtacie, búracie (sekacie) alebo kombinované kladivá. Rozdiel je teda v samotnom účele použitia.
Najlepšie vŕtacie kladivá
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Makita HR2630T ✔ DOBRÉ RECENZIE | Zobraziť produkt | |
Bosch GBH 2-28 ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt | |
Fieldmann FDV 201502-E ✔ DNES V AKCII | Zobraziť produkt | |
Bosch GBH 5-40 DCE ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Extol Premium 8890250 ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | Zobraziť produkt |
Vŕtacie kladivá – recenzie
Aké vŕtacie kladivo kúpiť? Na výber máte množstvo značiek (DeWalt, Einhell, Bosch, Makita...), ale aj modelov. Najvhodnejšie by bolo rôzne modely si vyskúšať a rozhodnúť sa podľa toho, s ktorým sa vám bude pracovať najlepšie. To by však bolo nielen časovo, ale aj finančne náročné. Pripravili sme pre vás krátke recenzie obľúbených vŕtacích kladív. Dúfame, že vám budú pri výbere nápomocné.
Kúpiť vŕtacie kladivo alebo požičať?
Túto možnosť je potrebné reálne zvážiť. Rozhodne nejde o náradie, ktoré musí byť súčasťou povinnej výbavy v domácej dielni. Podstatné je teda zvážiť to, v akom objeme – v akej frekvencii plánujete toto náradie využívať. Podľa toho sa rozhodujte, či sa vám oplatí takéto zariadenie kúpiť alebo zapožičať z konkrétnej predajnej siete – napríklad OBI.
Ak však chcete využívať toto zariadenie dlhodobejšie, z praktického hľadiska sa vám prenájom neoplatí. A radšej doň investujte prostredníctvom kúpy. Rozhodne však nejde o najlacnejší kúsok náradia, preto sa však neulakomte na lacné modely a neznámych výrobcov z Číny.
Vŕtačka vs vŕtacie kladivo
Vŕtačka je pre bežné účely zvyčajne dostačujúce náradie, ktoré zvládne široké spektrum úkonov a vŕtanie do materiálov ako drevo, plast alebo kov. Samozrejme, v závislosti od typu vrtáku. Vŕtačka s mechanickým príklepom zvládne aj vŕtanie do pórobetónu alebo ľahkého muriva či mäkšieho kameňa. Pre vŕtačku je hlavnou hybnou silou práve rotácia, a teda výkon vŕtačky nedefinuje iba samotný príkon, ale aj počet otáčok za minútu, ktoré vyprodukuje. V porovnaní s vŕtacím kladivom má otáčok viac.
Klasické vŕtacie kladivo s pneumatickým príklepom pre zmenu nedisponuje takými vysokými otáčkami. Kľúčová je práve sila príklepu, ktorú dokáže vŕtacie kladivo využívať na prenikanie do odolných materiálov ako tvrdý kameň, odolné murivo alebo napríklad železobetón. Využíva špeciálne vrtáky či sekáče. Takéto vŕtacie kladivo vŕta pomalšie ako klasická vŕtačka, práve kvôli nižším otáčkam, no vďaka špeciálnemu mechanizmu si poradí s odolnejšími materiálmi.
Vŕtacie, sekacie alebo univerzálne pneumatické kladivo
Aj v tomto segmente sa kladivá radia ešte do niekoľkých kategórií. Zaradiť ich môžeme práve podľa účelu:
- Vŕtacie kladivá
- Sekacie kladivá
- Univerzálne kladivá
Tradičné vŕtacie kladivo, opísané aj v kapitole vyššie, využíva vzduchom poháňaný piest (pneumatický), ktorý prenáša celú silu do vrtáku, práve preto je takéto kladivo určené pre vŕtanie do odolných materiálov. Výhodou je pomerne nízka hmotnosť, menšie rozmery (podobné vŕtačke), nižšia cena a takisto jednoduchšia prevodovka oproti búracím či kombinovaným kladivám. Nevýhodou pre majstra však môže byť práve absencia sekania, no môžete ním miešať napríklad farby.
Sekacie pneumatické kladivá sú už zložitejšie zariadenie, ktoré však dokážu zvládať poriadnu záťaž. Sú určené na odstraňovanie obkladačiek, dlažby, osekávanie muriva a tie najvýkonnejšie na demolačné práce. Princíp je ten, že nerobia rotačný pohyb ako vŕtačka alebo vŕtacie kladivo, ale vibrujú alebo ak chcete sekajú. Hoci majú antivibračný systém, prenášajú viac vibrácií, majú väčšie rozmery a takisto vyššiu hmotnosť. Zídu sa predovšetkým majstrom, ktorí majú zámer vykonávať rozsiahlejšiu rekonštrukciu alebo demolačnú činnosť. Vŕtanie však s takýmto kladivom nezrealizujete.
Kompromisom sú kombinované kladivá – univerzálne. Tie sú na trhu najrozšírenejšie. Tie dokážu vŕtať i sekať. Samotný rotačný mechanizmus – vŕtanie je teda možné jednoducho vypnúť a využiť iba schopnosť vibrácií sekať a búrať. Ak viete, že budete využívať oba úkony a nechce sa vám obstarávať dve zariadenia, univerzálne vŕtacie kladivo je skvelou alternatívou. Nevýhodou môže byť vyššia poruchovosť, keďže ide o zložitejší mechanizmus prevodovky a takisto ide niekedy o pomerne rozmerné a ťažké náradie.
Výkon vŕtacieho kladiva
Samotný výkon vŕtacieho pneumatického kladiva definuje príkon takéhoto zariadenia. Existujú dva druhy pohonu. Klasické elektrické vŕtacie kladivá alebo aku verzie takýchto kladív. Treba však upozorniť na to, že príkon aku vŕtacích kladív je omnoho nižší a v praxi sa tak tento druh aku vŕtacích kladív veľmi nevyužíva. Avšak, tam kde nie je elektrická zásuvka k dispozícii, má takéto zariadenie význam.
Energia, ktorú najčastejšie takéto zariadenie využíva, je práve tá elektrická. Od príkonu vo wattoch teda závisí výkon náradia. Čím je teda príkon vyšší, tým by malo byť zariadenie výkonnejšie. Lacnejšie vŕtacie kladivá s pneumatickým príklepom dosahujú príkon okolo 600 – 700 W. Takýto výkon však rozhodne nie je ideálny pre vŕtanie to tvrdých materiálov. Takéto zariadenia sa využívajú skôr na vŕtanie a ľahšie práce a vyrovná sa im aj klasická príklepová vŕtačka.
Poloprofesionálne zariadenia s dostatočným príkonom sú na úrovni 1 200 W. S takýmito zariadeniami už možno vŕtať do tvrdších materiálov, ako napr. železobetón, tvrdé murivá alebo kameň. Slabšie a menej výkonné stroje odporúčame zaobstarať len pre drobnejšie práce. Takéto zariadenia nie sú stavané na príliš vysokú záťaž a môžu sa ľahko prehrievať. Výkon však ani zďaleka nie je jediným ukazovateľom, ktorý vám napovie o schopnostiach náradia.
Počet otáčok za minútu
Rýchlosť, s akou motor poháňa samotný rotačný mechanizmus. Aj tak by sa dal jednoducho charakterizovať tento technický parameter. Pri drvivej väčšine modelov je možné počet otáčok plynule regulovať. Prekvapujúco, počet otáčok nie je u vŕtacieho kladiva vyšší ako u bežnej vŕtačky. Napriek tomu je však komplexný výkon vyšší. Ako je to možné? V prípade vŕtacieho alebo kombinovaného kladiva je počet otáčok od 600 až do 1 500 ot./min. V prípade vŕtačky sa počet otáčok za minútu pohybuje aj na úrovni 3 000 ot./min. Princíp je ten, že vŕtacie kladivá sú určené na vŕtanie väčších priemerov a preto, čím je priemer vrtáku väčší, tým by mal byť nižší počet otáčok. Základný fakt, ktorý však hrá v prospech pneumatického vŕtacieho kladiva oproti vŕtačke, je samotný príklep a jeho sila.
Sila pneumatického príklepu
Veľmi dôležitú rolu zohráva v prípade pneumatického vŕtacieho kladiva práve príklep a jeho mechanizmus. Úlohou vŕtacieho kladiva je prenikať do veľmi odolných a tvrdých materiálov. Sila príklepu sa uvádza v jouloch (J). Samotný pneumatický príklep funguje za pomoci tlaku vzduchu v kovovom valci – v pieste. Čím viac vzduchu dokáže piest stlačiť, tým viac sily príklep kladiva vyvinie. Viac joulov znamená, že kladivo prenikne do materiálu rýchlejšie a efektívnejšie.
Bežná hodnota sily príklepu je okolo 1,5 J. Pre náročnejšie práce však skôr odporúčame vŕtacie kladivá, ktorých sila pneumatického príklepu sa pohybuje okolo hodnoty aspoň 2,5 – 3 J. Nehovoriac o profesionálnych vŕtacích a sekacích kladivách, ktorých sila príklepu sa pohybuje na úrovni 6 – 12 J a viac. Takéto kladivá si so železobetónom poradia naozaj ľahko. Praktickým údajom je takisto počet úderov za minútu. Ten môže byť od 3 000 až po 6 000 úderov za minútu. Rolu však zohráva práve samotná sila príklepu.
Konštrukcia a hmotnosť
Z konštrukčného hľadiska nepatria vŕtacie kladivá medzi najmenšie zariadenia. Tým pádom ani ich hmotnosť nie je práve najnižšia. Samozrejme, treba rozlišovať i účel takéhoto náradia. Sekacie – búracie kladivá sú omnoho ťažšie, ako klasické vŕtacie pneumatické kladivá. V prípade bežných vŕtacích kladív ide o hmotnosť zvyčajne okolo 3 kg. Treba však rátať s tým, že nie sú stavané na úplne náročnú prácu a veľké vyťaženie.
Náročnejšie zaobchádzanie už zvládnu modely, ktoré vážia okolo 5 kg. Takéto vŕtacie, sekacie alebo univerzálne kladivá sú už znakom masívnejšej konštrukcie a často i kvalitnejších materiálov. Kvalitné kombinované pneumatické kladivá určené na búranie a sekanie môžu vážiť aj viac ako 6 kg.
S konštrukciou súvisí i schopnosť eliminovať vibrácie, ktoré vznikajú silou príklepu. Dôležitý je antivibračný systém, ktorého efektivita je model od modelu iná. Záleží aj od toho, kde je umiestnené ťažisko pneumatického kladiva a takisto je ideálne, ak má kladivo ergonomický úchop, použité sú pevné zliatiny a tvrdené plasty.
Rýchloupínanie
Čoraz menej často natrafíte na klasické skľučovadlo. Pri drahších a kvalitnejších kladivách sa využívajú rôzne systémy rýchloupínania, ktoré umožňujú zrealizovať rýchlu a pohotovú výmenu nástrojov v skľučovadle bez použitia špeciálnych nástavcov. Existujú dva veľmi často používané systémy upínania.
SDS-Plus je systém upínania, ktoré je škonštruované pre vysokú záťaž pneumatického príklepu. Využívajú ho predovšetkým menšie sekacie kladivá a najčastejšie ide o vŕtacie kladivo. Upínacia stopka má dva protiľahlé kanáliky a tie veľmi dobre zvyšujú efektivitu vŕtania a bránia pretáčavosti vrtáka. Umožňujú upevniť vrták s priemerom približne od 4 mm do 32 mm. Takéto vrtáky väčšinou viete kúpiť v sade.
Druhým systémom upínania je SDS-Max, ktoré využívajú pneumatické kladivá s vysokým výkonom a silným príklepom. Sú stavané pre maximálnu záťaž. SDS-Max je mechanizmus, ktorý umožňuje využívanie na rovnaké účely, no s mnohonásobne väčším zaťažením. Dokážu využívať vrtáky s priemerom od 12 mm až do 52 mm. Rovnako ako SDS-Plus má aj tento mechanizmus protiľahlé žliabky, no sú tri. Umožňujú dobré upevnenie vrtáka a ešte aj bránia prešmykovaniu. Hmotnosť týchto kladív je zvyčajne väčšia 6 a viac kg.
Ďalšie funkcie a príslušenstvo
V prípade vŕtacieho, búracieho alebo univerzálneho kladiva už príliš veľa funkcií a doplnkov nečakajte. Veľmi poteší indikátor opotrebovania uhlíkov v elektromotore. Indikátor vám dá za pomoci kontrolky alebo zvukového signálu včas vedieť, že už je čas na výmenu. Ak máte univerzálne kladivo s upínacím systémom SDS-Max, za pomoci špeciálneho adaptéra môžete používať aj vrtáky s rýchloupínacím systémom SDS-Plus. V rámci funkcionality by to mala byť predovšetkým regulácia počtu otáčok alebo príklepov.
Spomedzi príslušenstva určite poteší kufrík, hoci v prípade veľkých búracích kladív to nemusí byť vždy samozrejmosť. Ďalšou praktickou vecou môže byť, ak je súčasťou balenia napríklad sada vrtákov, prídavná rukoväť, mazacie aditívum alebo prípadne výmenné skľučovadlo. Ak ide o aku variant, nesmie chýbať nabíjačka a náhradný akumulátor.
Cenové relácie
Koľko stojí kvalitné vŕtacie kladivo? Samozrejme, vŕtacie či sekacie kladivá nie sú povinnou výbavou v dielni každého majstra. Zvyčajne po tomto náradí siahame až keď je to vyslovene nutné. Zvyčajne ide o náradie, ktoré využívajú remeselníci a firmy. Cenové rozpätie je široké a každý si zrejme nájde svoju cenovú hladinu.
Ak siahnete po náradí v hodnote do 200 eur, kúpite zvyčajne menej výkonné zariadenie s menšou silou príklepu, ktoré však pre domáce použitie môže poslúžiť a nič viac vám ani netreba. Hranica, kedy si budete vyberať spomedzi profi alebo poloprofi zariadení sa začína na sume od 200 do 500 eur. Tu už je reč o ťažších a výkonnejších zariadeniach, čo si všimnete na samotnej konštrukcii. Rátať preto treba aj s vyššou hmotnosťou.
Ak idete vyslovene po kvalite a chcete takisto príslušenstvo, kvalitné materiály a možno univerzálne pneumatické kladivo, investujete viac ako 500 eur. Tieto profesionálne náradia disponujú veľkou silou príklepu, výkonom viac ako 1 000 W a vyššou hmotnosťou cez 5 kg. Ich výhodou je neraz aj fakt, že sú odolnejšie a uhlíky elektromotora sú trvácnejšie.
Overené značky
Vybrať si spomedzi výrobcov na trhu by nemalo byť vôbec ťažké. Na trhu netreba prehliadať značky, ktoré v rámci daného segmentu dominujú nielen číslami v predaji, ale predovšetkým kvalitou svojich produktov. Veľa vám napovedia i referencie zákazníkov a renomé konkrétnej značky. Pri drahých modeloch si všímajte aj záruku, možnosť servisovania či cenu náhradných dielov.
Ak by ste chceli kvalitu za rozumnú cenu a predsa len sa nechcete úplne vyhádzať z peňazí, výrobcovia ako Black & Decker, Einhell či Extol sú vcelku rozumnou voľbou. Kvalitu garantovanú a overenú skúsenosťami zákazníkov však hľadajte u značiek ako Bosch, Makita, Hitachi alebo Metabo. Zle nepochodíte ani v prípade značky Hecht alebo DeWalt.
Údržba a práca s vŕtacím kladivom
Vŕtacie kladivo s pneumatickým príklepom je určené na ťažkú prácu. Rozhodne teda nie je, bez urážky, pre „slečinky“. Je potrebné vedieť, ako s takýmto náradím pracovať. Nielenže následne dbáte o vlastnú bezpečnosť, ale zabezpečíte i dlhšiu životnosť samotného zariadenia. Držte sa teda určitých zásad.
- V prvom rade vždy využívajte taký typ vrtáka, ktorý je pre daný model určený a rovnako tak nevŕtajte do materiálov, ktoré zariadenie budú limitovať s ohľadom na jeho výkon a konštrukciu.
- Aby ste mali istotu, že vŕtate presne, pred samotným hlbokým vrtom si miesto vyznačte a urobte malú jamku jemným záberom, aby ste dokázali vŕtať presne.
- Otáčky regulujte vždy podľa typu materiálu. Čím je materiál tvrdší, tým menej otáčok používajte, aby sa vám vrták nezlomil a elektromotor nezhorel.
- Skontrolujte vždy upevnenie mechanizmu vrtáka.
- Vždy vŕtajte kolmo na stenu, nikdy nie šikmo, aby sa vrták nevzpriečil. Pri práci so sekáčom nevytvárajte na sekáč príliš veľký tlak a nechajte pracovať príklep.
- Pri vŕtaní príliš netlačte. Vŕtacie kladivo nie je vŕtačka a nemá taký počet otáčok. Efektivita práce je s ohľadom na rýchlosť nižšia, no dokáže preniknúť do veľmi tvrdého materiálu.
- Pri práci používajte ochranné prostriedky – okuliare, respirátor či prípadne štuple do uší, keďže ide o pomerne hlučné zariadenie.
- Z hľadiska údržby je potrebné všímať si výkon zariadenia v prípade, že nie je vybavené indikátorom opotrebovania uhlíkov. Náradie po práci vždy dôkladne očistite.
Aké vrtáky používať?
Výber vrtáka nie je nijak komplikovaný, ak viete, čo idete vlastne robiť. Výber vrtáka netreba podceňovať a predovšetkým treba rešpektovať, aké vrtáky vaše zariadenie dokáže využívať. Kvalitné vrtáky niečo stoja a žiadne lacné napodobeniny „pravej ocele“ nie sú dobrou voľbou. Vrtáky sa od seba líšia spôsobom upínania a takisto účelom. Poznáme štyri základné typy vrtákov: dvojbrité, štvorbrité, prierazové a duté vŕtacie korunky.
Dvojbrité vrtáky majú už podľa názvu dva brity a ide o najvyužívanejší typ vrtákov v prípade vŕtacích kladív. Poradia si s betónom, tehlou i kameňom. Prienik je rýchly a majú schopnosť dobre odvádzať materiál z otvoru. Naproti tomu štvorbrité vrtáky majú štyri kanáliky a vŕtanie je ešte ľahšie, rýchlejšie a presnejšie. Poradia si aj so železobetónom a majú aj väčší priemer.
Inou skupinou sú prierazové vrtáky, ktoré využívajú vŕtacie, búracie a kombinované kladivá výhradne s systémom upínania SDS-Max. Vrtáky majú väčší priemer a slúžia na veľmi odolné materiály. Podobne sú na tom aj vŕtacie korunky, ktorých priemer je však aj 100 mm. Spomenieme aj sekáče, keďže s nimi pracujú predovšetkým búracie kladivá. Osekávanie omietky, kachličiek alebo dlažby je presne ich úlohou.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Uvažujete nad vŕtacím kladivom, stále vám však v hlave víri množstvo otázok? Odpovede na časté otázky, ktoré trápia možno i vás, nájdete v nasledujúcich riadkoch.
Aké sú najväčšie výhody vŕtacieho kladiva?
Kde vŕtacie kladivo kúpiť?
Elektrické, či aku vŕtacie kladivo? Ktoré je pre mňa lepšie?
Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné
Dátum poslednej aktualizácie: 23.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Makita je osvedčená značka a mám model HR2470. Predpokladám dlhú životnosť. Nie som profesionál, ale na občasné používanie by mala úplne stačiť. Pomer cena a výkon je super. Vyzdvihujem vŕtanie, príklep aj sekanie. Plusom je kufrík a nízka váha. Mínusom, že blokovacie tlačidlo nie je vhodne umiestnené. Zatiaľ ma nesklamala ani raz. Kúpil by som znova.
Asist AE1K180DN používam zatiaľ krátko, ale je to spoľahlivý nástroj, plne funkčný a praktický. Hlučnosť je vysoká, odporúčam chrániť si sluch. Cena je veľmi dobrá, oceňujem možnosť regulácie výkon, SDS upínanie. Som zvedavý na životnosť.
Hecht 1036 zatiaľ pracuje dobre a kvalitne, za tú cenu je to super mašinka. Prístroj je kvalitne spracovaný, má veľký výkon a je ideálny na prácu na chalupe či v domácej dielničke. S touto značkou som mal skúsenosť už predtým, preto som po nej siahol opäť. Občas sa stane, že trvá troška dlhšie, kým naskočí príklep. Inak maximálna spokojnosť.
Pomerne malý, ale výkonný prístroj je Bosch GBH 2-28. Vo svojej triede ide asi o najlepší pomer výkonu a ceny. Páči sa mi kvalitné robustné spracovanie a tiež bezproblémová dostupnosť náhradných dielov a servisu v prípade potreby. V balení bolo aj výmenné sklučovadlo. Dobrá je tiež dĺžka kábla, takže z mojej strany veľká spokojnosť.
Makita je pre mňa osvedčená značka, preto som na ňu vsadil aj v tomto prípade. Konkrétne mám model Makita HR2630T a je to kvalitné vŕtacie kladivo. Kladivo je ľahké, veľmi dobre sa s ním manipuluje a zároveň podáva vysoký výkon. Spraví to, čo má a doslova sa nezastaví pred ničím. Oceňujem možnosť dokúpenia hlavice, ak by sa náhodou rozbila tá pôvodná. S touto vydarenou mašinkou som skúšal aj rozbíjanie betónu, šamtovej i klasickej tehly a všetko bolo bez problémov. V balení bol pekne spracovaný a zrozumiteľný návod. Plus dávam za vysokú frekvenciu príklepu či spoľahlivosť. Je to profesionálne vŕtacie kladivo, ktorého jedinou nevýhodou je vyššia cena, ale za kvalitu sa platí. Odporúčam každému.