Najlepšie tyčové vysávače 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie tyčové vysávače
- Tyčové vysávače – recenzie
- Kärcher FC 5
- Bosch BCH 6ZOOOO Athlet ZOO
- Orava VY 222
- Dyson V15 Detect Absolute
- ETA Supersonic 1231 90000
- Sencor SVC 8621TI
- Xiaomi Mi Light
- Rowenta RH9690WO
- Klarstein Turbo Hybrid
- Prečo si vybrať tyčový vysávač?
- Napájanie vysávača
- Doba prevádzky
- Doba nabíjania
- Kombinácie tyčových vysávačov
- Vreckový a bezvreckový
- Objem zbernej nádoby
- Filtrácia
- Príkon a sací výkon
- Ďalšie vlastnosti a funkcie
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
- Rowenta RH 8995 WO
- Electrolux EUP84IGM
- Leifheit Regulus PowerVac 11926
Pri riešení otázky, aký vysávač si domov zaobstarať, padá voľba väčšinou na klasický podlahový vysávač. Čoraz väčšiu popularitu si však získava tyčový vysávač. Mnohí považujú ich konštrukciu za praktickejšiu, vysávanie je pohodlnejšie, lepšie sa s ním manipuluje a pôsobí modernejšie. Je tyčový vysávač vhodný aj pre vás? Ktoré sú najlepšie tyčové vysávače na trhu?
Podobne, ako je to s klasickými vysávačmi, aj v prípade tých tyčových je výber na trhu naozaj bohatý. A to aj napriek tomu, že sa u Slovákov tešia menšej popularite. Nájdete tyčové vysávače vreckové, bezvreckové, elektrické alebo akumulátorové. Drahšie či lacnejšie, väčšie alebo menšie. Tyčové vysávače poskytujú i kombináciu vysávača s mopom, resp. funkciou mokrého vysávania alebo odnímateľného ručného vysávača. A prečo by ste mali vlastne uprednostniť tyčový vysávač pred tým klasickým?
Najlepšie tyčové vysávače
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Xiaomi Mi G10 ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Rowenta RH6543WH ✔ DOBRÉ RECENZIE | Zobraziť produkt | |
Clean Butler 4G ✔ DNES V AKCII | Zobraziť produkt | |
Bosch BCS71HYG3 ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt | |
Philips XC3032/01 ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | Zobraziť produkt |
Tyčové vysávače – recenzie
Tyčový vysávač s mopom alebo bez? Je lepšia značka Rowenta, Electrolux, Bosch, ETA alebo Philips? Naše recenzie vám pomôžu sa v problematike zorientovať a uľahčia vám výber toho najlepšieho modelu pre vaše potreby.
Prečo si vybrať tyčový vysávač?
Tyčový vysávač je alternatívou klasického podlahového vysávača s konštrukciu na kolieskach. Tyčový vysávač pripomína svojím tvarom mop. Jeho úloha ostáva rovnaká. Zbaviť podlahy, dlažby a koberce väčších i menších nečistôt čo najefektívnejšie. Tyčový vysávač by mal pri výbere spĺňať isté požiadavky, ktoré sme v našom výbere zohľadňovali detailne aj my.
Vysávač tejto konštrukcie toho môže často ponúknuť viac. Môže ísť o kombináciu 2 v 1, kedy okrem klasického vysávača získate ešte aj malý ručný vysávač alebo mop. Dokonca môže ísť aj o kombináciu 3 v 1. S ňou dostanete klasický tyčový vysávač, mop i ručný vysávač. Tyčové vysávače sa v praxi vyznačujú lepšou mobilitou. Takisto sú skladnejšie a pôsobia modernejšie.
Treba však spomenúť aj nevýhody. Predovšetkým platí, že výkonnostne sa klasickým vysávačom vyrovnajú iba niektoré modely. Spomínaná mobilita je väčšinou výhodou. Niekedy zohráva rolu aj to, či je vysávač sieťový alebo akumulátorový. Dôležitú rolu zohráva i filtrácia či objem nádoby alebo vrecka.
Hlavné výhody
- Mobilita vysávača
- Skladnosť
- Kombinácia s ručným vysávačom
- Kombinácia s mopom
- Moderný dizajn
- Možnosť akumulátorového prevedenia
Hlavné nevýhody
- Slabší sací výkon
- Slabšia filtrácia
Napájanie vysávača
V prípade tyčových vysávačov sa rozhodujete medzi sieťovým a akumulátorovým vysávačom. Sieťový tyčový vysávač je spotrebič, ktorý zapájate do elektrickej siete pri napätí 230 V. Vyznačujú sa zvyčajne vyšším sacím výkonom. Nevýhodou je však elektrický kábel, ktorý zhoršuje mobilitu vysávača.
Druhým typom je akumulátorový vysávač, ktorý je poháňaný Ni-Mh batériou alebo modernejšou Li-Ion batériou. Odpadne vám tak starosť s káblom a to výrazne zlepší mobilitu tyčového vysávača. Nevýhodou však je, že množstvo akumulátorových vysávačov nedosahuje taký výkon ako sieťové vysávače. Pri batériách je dôležité ich napätie. Pre optimálny výkon je napätie na úrovni viac ako 24 V lepšie. Tieto akumulátory sú výkonnejšie a disponujú i lepšou výdržou.
Doba prevádzky
Tá je pomerne rozmanitá. Závisí aj od typu akumulátora, jeho kapacity a napätia, s ktorým pracuje. Doba prevádzky sa pohybuje zvyčajne od 20 do 80 minút. Maximálna doba prevádzky je väčšinou možná, ak vysávač pracuje v úspornom ECO režime. Naopak, doba prevádzky sa skracuje, ak je výkon vysávača vyšší.
Doba nabíjania
Opäť je dôležitým parametrom typ batérie a jeho kapacita. Niklové, Ni-Mh akumulátory sa rýchlejšie vybíjajú a pomalšie nabíjajú. Dôležité je taktiež nechať ich úplne vybiť. Ak sa nabíjajú priebežne, znižuje to ich životnosť. Doba nabíjania môže byť aj 12 – 16 hodín.
Lítiové Li-Ion akumulátory majú lepšiu „pamäť“, a preto majú väčšiu výdrž a dobíjajú sa rýchlejšie. Na plnú kapacitu sa z úplného vybitia dokážu nabiť za približne 5-6 hodín. Li-Ion akumulátory sa odporúčajú naopak nabíjať priebežne.
Kombinácie tyčových vysávačov
- Klasický tyčový vysávač – ide o kompaktné zariadenie určené prioritne na suché vysávanie. Neumožňuje žiadnu ďalšiu kombináciu vysávača s mopom alebo ručným vysávačom. Nevýhodou je, že nedisponuje príslušenstvom a určený je hlavne na tvrdé podlahy.
- Tyčový vysávač 2 v 1 s ručným vysávačom – ukrýva v sebe klasický tyčový vysávač na podlahy a malý ručný vysávač, ktorý využijete napríklad pri vysávaní stien, sedacej súpravy alebo iného nábytku.
- Tyčový vysávač 2 v 1 s mopom – veľmi praktická kombinácia klasického vysávača a vysávača s funkciou mokrého vysávania, tzv. mopu. Nielenže dokáže nasávať mokré nečistoty, ale sám dokáže podlahu zotrieť na mokro. Funguje na princípe dávkovania vody k rotačným valcom, ktoré podlahu umývajú. Drahšie modely majú dokonca funkciu pary.
- Tyčový vysávač 3 v 1 – najmenej vídaná kombinácia, pretože sú drahšie a zároveň niektoré funkcie nie sú úplne plnohodnotné. Kombinuje v sebe suché vysávanie, ručný vysávač a takisto mokré vysávanie, a teda mop. Ide o univerzálneho pomocníka, ktorý si poradí v domácnosti so všetkým.
Vreckový a bezvreckový
Ide o cieľové miesto, kde sa zbierajú nasaté nečistoty. V prípade vreckového vysávača je potrebné dokupovať vrecká, ktoré stoja nemalé peniaze. Bezvreckový vysávač hromadí nečistoty v nádobe s rozličným objemom. Takéto nádoby sa vyprázdňujú a následne môžete jednoducho pokračovať vo vysávaní.
Objem zbernej nádoby
Čím väčšia nádoba, tým lepšie. Na druhej strane, veľký objem zbernej nádoby môže znamenať aj väčší vysávač a teda väčšie rozmery. Kapacita nádoby sa pohybuje od 0,4 litra po 1 liter. Ak bude objem viac ako 0,5 litra, určite vám bude pre bežné vysávanie postačovať.
Filtrácia
Väčšina vysávačov je vybavených dvojstupňovou filtráciou. Ide o vstupný a výstupný filter. Vírenie prachu by totiž bez filtrácie spôsobovalo alergikom veľké problémy.
- Mikrofilter – papierový alebo penový filter, ktorý poskytuje najnižšiu úroveň filtrácie. Nemožno ho považovať sa dostatočnú filtráciu pre alergikov. Papierové filtre musíte meniť, tie penové sú spravidla umývateľné.
- Vodný filter – je najúčinnejším spôsobom filtrácie, ktorý zachytáva najväčšie množstvo prachových častíc a baktérií. Nečistoty zachytáva prostredníctvom vírenia nečistôt cez vodu.
- EPA a HEPA filter – veľmi účinné filtre, ktoré sa odporúčajú aj v prípade alergikov. Označujú sa podľa čísel od EPA 10 až po HEPA 13, ktorý likviduje a 99,98 percent prachových mikročastíc.
Príkon a sací výkon
Príkon je údajom pri elektrických – sieťových vysávačoch. Na základe neho sa následne môže vypočítať skutočný sací výkon vysávača. Sací výkon je sila podtlaku, ktorú vysávač pri nasávaní nečistôt vyvinie. Mnoho výrobcov však tento parameter neudáva, a preto sa často treba spoliehať na praktické skúsenosti používateľov s týmto vysávačom. Údaj o sacom výkone by však mal byť uvedený aj na energetickom štítku vysávača, kde nájdete aj účinnosť vysávania na konkrétnych povrchoch.
Ďalšie vlastnosti a funkcie
- Príslušenstvo – predovšetkým pri modeloch s kombináciu 2 v 1 alebo 3 v 1 k vysávaču dostávate rôzne príslušenstvo v podobe nadstavca na štrbiny, špeciálny kartáč (turbokefa) na koberce, nástavec na čalúnenie a podobne. Za príslušenstvo možno považovať i nabíjaciu stanicu.
- Hlučnosť – je v prípade tyčových vysávačov v rozmedzí od 70 do 80 dB. Ideálna je hodnota do 76 dB. Vyššie hodnoty už možno považovať za hlučné.
- Indikátor stavu akumulátora – informuje vás o stave nabitia, resp. vybitia batérie, zobrazuje aktuálny stav nabitia batérie.
- Indikátor stavu filtrácie – praktická funkcia, ktorá vás kontrolkou upozorní na to, že filter je zanesený a je potrebné ho vymeniť alebo vyčistiť. Za iných okolností môže znížiť funkčnosť samotného vysávania.
- Indikátor stavu odpadovej nádoby – v prípade, že odpadová nádoba nie je transparentná, túto funkciu oceníte. Indikátor vás upozorní, kedy je nádoba plná a je potrebné ju vyprázdniť. Predovšetkým pri nádobách s objemom menším ako 0,5 litra je to cenná funkcia.
- LED osvetlenie – ide o LED diódy umiestnené najčastejšie na čele podlahovej hubice. Umožňujú vám komfortné vysávanie v rohoch či pod posteľou alebo gaučom pre lepšiu viditeľnosť.
- Regulácia výkonu – ide o regulovanie sacieho výkonu. V prípade, že vysávate tvrdé podlahy a menšie nečistoty, postačí vám EKO režim s nízkym výkonom, čím predlžujete výdrž batérie. Naopak, pri kobercoch alebo väčších nečistotách použijete maximálny alebo bežný výkon vysávača.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Chcete si vybrať tyčový vysávač, ktorý vám bude slúžiť čo najlepšie a dostatočne dlho? Potom potrebuje poznať odpovede na niektoré praktické otázky týkajúce sa kúpy tohto typu vysávača. Pripravili sme pre vás odpovede na tie najčastejšie otázky:
Je pre mňa vhodnejší akumulátorový vysávač alebo elektrický?
Na akých povrchoch môžem tyčový vysávač používať?
Dokážem s tyčovým vysávačom povysávať aj horšie dostupné miesta?
Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji
Dátum poslednej aktualizácie: 22.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Ticove vysávače výdrž batérie 2 roky a je po vysávače môžeš kupovať ďalšie a vyrábať elktrodpad
Klarstein VCM 25 je pekný, tichý vysávač. Saje celkom dobre, no nabíjačku je potrebné navŕtať do steny. Potom je to paráda, vysávač môže byť zavesený na stene. Indikáor baterky svieti až príliš. Prelepila som ho, nech ma neruší. Plusom je, že je bezkáblový a výdrž batérie je dlhá. Bez problémov povysávam to, čo potrebujem. Je ľahko ovládateľný, no nestojí samostatne.
Rovus Storm Vac V2 je úžasný vysávač, je ľahký, dobre saje, ale ocenila by som aj hadicu, aby som sa vedela dostať na horšie dostupné miesta, napríklad za kuchynskú linku. Filter je umývateľný a šnúra máš až cca. 5 metrov, takže sa viem veľmi dobre pohybovať po byte. Je skladný a uvidím, ako dlho mi bude slúžiť. Na internete som čítala viacero recenzií, v ktorých používatelia uvádzali, že im po čase zhorel motor.
Samsung VS03R6523J1/GE je elegantný a krásny vysávač. Ťah je super, no škoda, že chýba svetlo, bola som naň zvyknutá pri predchádzajúcom vysávači. Na to, že je vysávač tak drahý, mohol tam výrobca svetlo pridať. Lepšie by som videla smeti. Inak vysávač splnil moje očakávania a s výberom som spokojná, manipulácia je veľmi dobrá, pohodlná a jednoduchá.
Maximálna spokojnosť s vysávačom Philips SpeedPro Aqua 3 v 1, je to pre mňa najlepší pomocník v domácnosti. Ľahko sa s ním manipuluje vďaka nízkej váhe, dostane sa všade a skvelý je tiež na schody. Spozorovala som však, že na hustom koberci sa vybíja rýchlejšie, zrejme kvôli tomu, že musí zvýšiť svoj výkon. Inak všetky priestory povysáva bez problémov na jedno nabitie. Maličkým mínusom je potom dlhé nabíjanie.
Vybrala som si vysávač Klarstein Turbo Hybrid, no zatiaľ ho mám krátko na to, aby som mohla napísať komplexnejšiu recenziu. Napíšem preto len moje postrehy z krátkeho používania. Vysávač si poradí s kobercami, pretože má dostatočne silný sací výkon, na jedno nabitie vysával viac než polhodinu a vysávanie bolo dôsledné. Pri nízkom stupni vysávania je tichý, no pri vyššom už vydáva hluk ako klasický vysávač. Páči sa mi dizajn aj farba, nízka váha, osvetlenie na zvýraznenie prachu či dobrý pomer ceny a kvality. Oceňujem ľahký prístup k filtru pre pohodlné čistenie, ohybný kĺb pre bezproblémovú manipuláciu či dve rýchlosti vysávania. Malé mínus dávam za to, že keď chcem vysávať koberce, musím vybrať rotačnú kefu zdola, čo je trocha nepraktické. Celkovo som však s vysávačom spokojná.
Ja mám tiež Xiaomi ROIDMI F8 a najviac sa mi páči, že nie som obmedzovaný šnúrou, vysávač je ľahký a veľmi dobre manévrovateľný a navyše dosť univerzálny vďaka pridanému náradiu. Predtým, než som sa rozhodol kúpiť si takýto typ vysávača, som si prezrel množstvo recenzií. Mám doma aj klasický vysávač, a tak som sa obával, že tento bude len stáť v skrini. Napriek tomu, že vysávač, ktorý mám už roky, má výkon 1800 W a tento Xiaomi len 415 W, som s ním spokojný. Síce je sacia sila slabšia, ale je tu jedna obrovská výhoda - rotačná kefa, ktorá dokáže povyberať prach a smeti aj z hĺbky. Oceňujem tiež násadu na matrace a vankúše proti roztočom. Nádobka na prach má objem len 0,4 dcl, ale úplne stačí. Páči sa mi mobilná aplikácia, cez ktorú môžem sledovať zanesenie filtra a ďalšie podrobnosti. Vyzdvihnúť musím aj veľmi kvalitný filter, po miestnosti mi nevíri žiaden prach a necítim ani žiaden nepríjemný zápach, ktorý som zvykol cítiť pri našom starom vysávači. Mne aj manželke sa vysávač páči a s kúpou sme obaja spokojní.
Mám vysávač Xiaomi ROIDMI F8 a pre mňa je to zatiaľ najlepší vysávač, aký som kedy mala. Vysávač má skvelý ťah aj sací výkon a čo je najviac super, že nielen vysáva, ale rotačná kefa pomáha odstrániť z kobercov či podláh vlasy, chlpy aj nitky. Vysávač využívam denne, je skladný a nezaberie veľa miesta. Mám ho vždy po ruke. Oceňujem prijateľnú cenu, nízku váhu, rýchle nabíjanie či zaujímavý a praktický dizajn. Páči sa mi, že nie som obmedzovaná prívodovým káblom a plus dávam za množstvo príslušenstva v základnom balení. Vysávač je možné prepojiť so smartfónom a sledovať jeho stav. Myslím si, že v tejto cenovej kategórii nenájdete na našom trhu nič lepšie.
Dyson V11 Absolute si urcite nekupujte !
Vsade ho ospevuju a aj ja som sa dal, bihuzial, nachytat. Je to obycajny plastovy smejd najhrubsieho rangu. Podradny produkt.
Po 20 mesiacoch miernej prevadzky je tretikrat v servise s tou istou zavadou - pokazenym spinacom. Odhliadnuc od toho, ze Mall.sk su obycajni podvodnici, ktori robia vsetko preto, aby vam po tretej identickej zavade nemuseli vratit peniaze, tak kvalita Dysonu je mizerna. Nikdy v zivote som sa nedal viac nachytat....za 650€ je to doslova urazka a podvod na spotrebitelovi.
Nenechajte sa, prodim, opantat kratkym testom !
Reklamacne protokoly a nadobudaciu fakturu mam samozrejme k nahliadnutiu.
Dobrý deň,
pýtate sa na výdrž na jedno nabitie, alebo na na výdrž celkovo? Ak na jedno nabitie, je to rôzne. Na trhu nájdete vysávače, ktoré vydržia na jedno nabitie 50 min., ale aj také, ktoré vydržia vysávať 2 hodiny. Vhodnejšou voľbou sä Li-Ion akumulátory, ktoré sa môžu nabíjať priebežne a dlhšie vydržia. Kontrolka nabíjania je bežná, avšak po nabití je nutné vysávač odpojiť od energie, sám to neurobí.
Dobrý deň prosím Vás chcem sa spýtať ako je to s bateriami na tycovych vysavacoch , koľko vydržia priemerne a či majú kontrolu nabíjania ďakujem Hajdúchová Helena
Dobrý deň,
v teste sme nemali vysávač, ktorý by sa po nabití sám vypol, vždy musíte stroj po nabití vypnúť ručne.
Dobrý deň,
pri výbornom teste tyčových vysávačov,som však nenašiel odpoveď na najdôležitejšiu otázku.Životnosť batérie a možnosť kontroly nabíjania.Mal som dva typy tyčových vysávačov a obidva skončili skoro presne po dvoch rokoch používania.Životnosť bateriek
dva roky.Cena baterky je polovica ceny vysávača.Toto sa deje vtedy keď máte dlhodobo vysávač na nabíjačke,ktorá nemá kontrolu
nabíjania a nevypne sa po dobití.Chcem sa vás opýtať či ste mali v teste vysávač ktorý má takúto možnosť,alebo máte nejakú radu ako to vyriešiť?
Ďakujem,prajem pekný deň.