Najlepšie turistické nosiče 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie turistické nosiče
- Detské turistické nosiče – recenzie
- Deuter Kid Comfort Midnight
- Deuter Kid Comfort Active SL
- Ako vybrať detský turistický nosič
- Detský turistický nosič – najdôležitejšie parametre
- Cena turistických nosičov
- Ako správne používať turistický nosič pre deti
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
- Corazon Panda
Niekoľkohodinová turistika s malým dieťaťom, to je pre niektorých rodičov absolútne nepredstaviteľný scenár. Ak sa však nehodláte vzdať vysokohorských dobrodružstiev s vaším drobcom, existuje jedno veľmi šikovné riešenie, ktorým je turistický nosič.
V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, ako a podľa čoho túto športovú pomôcku vyberať.
Najlepšie turistické nosiče
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Osprey Poco Plus II ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | Zobraziť produkt | |
Deuter Kid Comfort Pro ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Deuter Kid Comfort ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt | |
Thule Sapling ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt | |
Deuter Kid Comfort Active SL ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | Zobraziť produkt |
Detské turistické nosiče – recenzie
Rozhodli ste sa pre kúpu turistického nosiča, no máte problém s konečným výberom a neviete sa zorientovať v množstve údajov? Tak si pozrite naše recenzie niekoľkých obľúbených produktov. Pokúsime sa vám priblížiť všetky dôležité parametre, skúsenosti zákazníkov a aj náš vlastný pohľad.
Ako vybrať detský turistický nosič
Predtým, ako sa dostaneme k jednotlivým parametrom, sa pozrieme na základné otázky, ktoré by ste si mali položiť pred výberom a nákupom detského turistického nosiča. Ide o veľmi individuálne kritériá, pri ktorých je ťažké zovšeobecniť, čo sa dá považovať za pozitívne a čo za negatívne. V tomto smere sa preto musíte rozhodnúť najmä podľa vašich osobných požiadaviek.
- Odkedy je vhodné používať turistický nosič?
Od akého veku dieťaťa je vhodné využívať turistický nosič? Toto je otázka, ktorú si položí každý zodpovedný rodič a o ktorej diskutuje i mnoho pediatrov. Presný vek vám však neprezradí nikto, pretože je individuálny. Rozhodujúcim faktorom je to, keď vaše dieťa udrží vzpriamenú hlavičku bez opory.
Pri väčšine detí sa tak začína diať koncom 4. mesiaca, vtedy je však držanie hlavičky ešte veľmi neisté. Za všeobecne vhodný vek, keď sú krčné svaly dostatočne silné, je považovaných 6 mesiacov. Turistické nosiče preto nevyužívajte určite skôr. Niektorí však zastávajú názor, že ich zaobstaranie je vhodné až okolo veku 9 mesiacov.
- S konštrukciou, či bez konštrukcie?
Detské turistické nosiče sa v zásade nosia na chrbte, majú výstuž, konštrukciu, chrbtový a nosný systém, čo je v prazáklade práve to, čo ich odlišuje od iných typov nosičov. V ponuke obchodov však narazíte aj na modely, ktoré sú prezentované ako vhodné na turistiku a v ktorých dieťa nosíte na hrudi, pričom väčšinou disponujú opierkou hlavy aj výstužou, avšak nie vlastnou konštrukciou.
Toto riešenie je vhodné skôr pre dojčatá do veku okolo 6 mesiacov, ktoré nemôžete nosiť na chrbte, pretože nedokážu samy udržať hlavičku. Dieťa máte takto navyše neustále pod kontrolou, avšak pozor, vysokohorská turistika s drobcom na hrudi nie je najbezpečnejšia. Človek totiž spadne určite skôr dopredu ako na chrbát. Takto nás to vždy učili a sčasti je to i pud sebazáchovy. Hrudné nosiče sú teda vhodné skôr na kratšie a hlavne nenáročné trasy s dieťaťom. Na klasickú turistiku vám odporúčame určite modely s konštrukciou.
- Ako často budete nosič využívať?
Klasický turistický nosič s výstužou, ktorý budete nosiť na chrbte, môže vyzerať rôzne. Existujú modely s množstvom doplnkov, no i také, ktoré slúžia naozaj iba na nosenie dieťaťa a nemajú veľa úložného priestoru. Pred kúpou si preto určite položte otázku, čo presne od nosiča čakáte. Na občasné a krátke túry si vystačíte aj s úplne základným a lacnejším modelom. Ak je turistika vaším životným štýlom, odporúčame sa vám poobzerať po niečom prepracovanejšom, kvalitnejšom a drahšom.
Detský turistický nosič – najdôležitejšie parametre
Rozmery, váha, nosnosť, úložný priestor, praktické doplnky a funkcie, pohodlie dieťaťa, ale i to vaše. Takto by sa dali v skratke zhrnúť parametre, ktoré si pri výbere turistického nosiča zaslúžia vašu pozornosť. Aby ste v tom mali čo najjasnejšie, v nasledujúcich riadkoch si podrobne priblížime všetko dôležité.
Rozmery
Klasická výška turistických nosičov sa pohybuje v rozmedzí od 65 do 75 cm, šírka medzi 26 až 35 cm a hĺbka je väčšinou totožná, resp. o niečo väčšia ako šírka. Rozmery sú dôležité hlavne z hľadiska pohodlia. Širšie a hlbšie modely ponúkajú dieťaťu viac priestoru, preto mu môžu vyhovovať o niečo viac. Môže sa zdať, že rozmernejší nosič je lepší nosič. Takto to však nemusí byť vždy.
Ak sa na turistiku hodláte chodiť s naozaj maličkým bábätkom, v príliš priestrannom modeli môže „lietať“ do strán, čo nie je pohodlné ani bezpečné. Veľkosť turistického nosiča by ste preto mali prispôsobiť veľkosti vášho dieťaťa, no i vám. Ak ste nižší a útlejší, oceníte niečo menšie. Statnejší oteckovia však zvládnu i nosenie robustnejších kúskov.
Nosnosť a hmotnosť
Turistické nosiče majú zväčša nosnosť do 20 alebo 22 kg, čo znamená, že v nich dieťa môžete nosiť do veku okolo 4 až 5 rokov. Keď pri nákupe budete hľadať tento parameter, nezabudnite si všimnúť, či sa pozeráte na celkovú nosnosť alebo maximálnu hmotnosť dieťaťa. Inak povedané, ak bude celková nosnosť turistického nosiča do 25 kg, ide o váhu vášho dieťaťa aj batožiny.
Drvivá väčšina turistických nosičov váži minimálne 2 a maximálne niečo okolo 3 kg. Nie je však vôbec vylúčené, že natrafíte aj na podstatne ťažšie kúsky. V tomto smere vám poradíme len jedno, a to, že ľahšie modely sú určite lepšou voľbou. Na chrbte totiž budete nosiť nosič, dieťa a ešte nejakú tú nevyhnutnú detskú výbavičku.
Materiály
Kvalitný turistický nosič by mal byť priedušný, nepremokavý a zároveň dieťaťu poskytovať teplé útočisko. Z materiálov najčastejšie natrafíte na polyamid a polyester, výnimočnejšie i na špeciálne patentované materiály, ako je napríklad Nylon Ripstop, ktorý sa používa na výrobu tých najkvalitnejších spacákov.
Polyamid (PA)
V skutočnosti hovoríme o celej skupine syntetických materiálov. Polyamid je ľahučký, elastický a odolný voči mechanickému poškodeniu. Tento materiál je nesmierne jednoduchý na údržbu. Môžete ho prať, je nepremokavý, a ak zmokne, veľmi rýchlo vyschne. Jeho ďalším pozitívom je odolnosť voči UV žiareniu, vysokým i nízkym teplotám a chemikáliám. Navyše, polyamid ani pod vplyvom vonkajších vplyvov nestráca na kvalite a životnosti. Medzi nevýhody patrí produkcia statickej energie a taktiež to, že polyamid nie je najpríjemnejší pri priamom kontakte s pokožkou.
Polyester
I názov polyester označuje celú skupinu syntetických polymérových vlákien. Pri športovom vybavení, a teda i pri detských nosičoch, je bežne využívaný napríklad polyetyléntereftalát, v preklade PET, z ktorého sa vyrábajú aj obyčajné plastové fľaše. Polyester je pružný, odolný, rýchlo schne, vydrží vysokú záťaž, nedeformuje sa a nekrčí, je lacný, odolný voči slnečnému žiareniu a ani časté pranie a následné sušeniu mu nerobia problémy. Negatívnou stránkou polyesteru je najmä jeho horšia schopnosť vsakovať pot. Zároveň ide o celkom nepriedušný materiál.
Výstuž a konštrukcia
Pozor, výstuž a konštrukcia turistického nosiča nie je to isté. Konštrukcia je dôležitá hlavne pre vás. Ide o pevnú časť, ktorá, takpovediac, drží tvar nosiča. Výstuž zodpovedá za správne držanie tela dieťaťa a taktiež za jeho pohodlie.
Konštrukcia na turistickom nosiči musí byť stabilná, robustná, pevná, ale ľahká. Ideálnym materiálom je takzvaný rúrkový hliník, ktorý disponuje všetkými spomínanými vlastnosťami. Výstuž je najčastejšie vyrobená z materiálu cordura. Ide o polyamidovú tkaninu, ktorá je pevná a odolná v ťahu i strihu a veľmi dobre odoláva oderom.
Samozrejme, môžete naraziť aj na iné materiály, tie však nie sú v konečnom dôsledku tým najdôležitejším parametrom, ktorý súvisí s výberom vhodnej výstuže. Základom je, aby bola pevná a telo dieťaťa podpierala na tých správnych miestach, teda pod chrbtom a krkom. Zároveň musí byť mäkká a pohodlná.
Bezpečnostné popruhy
Bezpečnostné popruhy sú alfou a omegou, ak by ste teda čírou náhodou natrafili na nosič bez nich, určite pokračujte v hľadaní. Pri popruhoch si v prvom rade všimnite možnosti ich výškového nastavenia. Nie každé dieťa má rovnakú výšku a aby tento bezpečnostný prvok splnil svoju funkciu, musí byť upevnený správne a na správnom mieste.
Na výber máte z popruhov 3-bodových, 4-bodových a 5-bodových. Logicky, posledná možnosť je najlepšou voľbou, a to najmä pri menších deťoch. Ďalší detail, ktorý si všimnite, je prítomnosť bezpečnostnej poistky, ktorá je určená na to, aby sa popruhy svojvoľne, poprípade i za pomoci vášho dieťaťa, v priebehu túry neuvoľnili. No a v neposlednom rade nezabudnite na mäkký poťah, ktorý zabráni nepríjemným oderom.
Sedadlo a opierka chrbta
Sedadlo na detskom turistickom nosiči by malo byť výškovo nastaviteľné, pohodlné a ergonomicky tvarované. Pri opierkach sa stretnete s 2 riešeniami, a to pevným alebo nastaviteľným chrbtovým systémom. Prvá možnosť nie je o nič horšia. Pri výbere sa však musíte viac sústrediť na to, aby sa medzi sedadlom a opierkou nachádzal správny uhol – dieťa má sedieť pekne, s vystretým chrbátikom a mierne pokrčenými nožičkami.
Celá vnútorná časť nosiča musí byť mäkká, ideálne čalúnená. Veľmi praktické sú odnímateľné vankúše a podsedáky vyrobené z priedušného materiálu. Stoja za jednoduchšou údržbou, lepšou priedušnosťou a zabraňujú nadmernému poteniu dieťaťa.
Nosný a chrbtový systém, bedrový pás, hrudné a ramenné popruhy
Doteraz sme sa pozerali najmä na pohodlie a bezpečnosť dieťaťa. Keďže však nosič budete na chrbte nosiť vy, nesmiete zabúdať ani na váš komfort. Nosný systém je pri nosičoch riešený podobne ako pri klasických turistických batohoch. Musí byť pohodlný, teda mäkký, zároveň dostatočne pevný a v neposlednom rade priedušný. Veľmi dobrou alternatívou sú chrbtové systémy vyrobené zo sieťoviny s výstužou.
Nevyhnutnosťou sú bedrové a náprsné popruhy, pomocou ktorých nosič upevníte o vaše telo. Základom je taktiež pohodlie, a to najmä v prípade bedrového popruhu, ktorý by mal byť ergonomicky tvarovaný a, samozrejme, nastaviteľný. Ramenné popruhy by mali byť taktiež mäkké – čalúnené a jednoducho nastaviteľné.
Úložný priestor
Na všetkých turistických nosičoch sa nachádza úložný priestor na odloženie nevyhnutnej výbavy. Nemôžeme vám poradiť, či je lepšie siahnuť po modeloch s množstvom vreciek alebo po takých, na ktorých je iba 1 vrecko na fľašu s vodou a mobil. Viac úložného priestoru je určite plusom, nezabudnite však, že naložený nosič bude podstatne ťažší. Dá sa povedať, že ak na túru budete chodiť vo dvojici, nie je nutné v nosiči prenášať príliš veľa batožiny. Plusom sú bočné sieťové vrecká na fľašu a špeciálne vaky s vývodom na hydrovak.
Doplnky a funkcie
Každý dobrý turistický nosič by mal obsahovať niekoľko praktických doplnkov a funkcií. Ak aj nebudú jeho súčasťou, mali by ste mať možnosť dokúpiť ich samostatne. Niektoré drobnosti, ktoré sa vám v začiatkoch môžu zdať ako absolútne nepodstatné, sa totiž môžu časom ukázať ako nevyhnutnosť.
- Strieška: Slúži ako ochrana proti vetru, slnku a slabému dažďu. Strieška by mala byť určite odnímateľná, ideálne i výškovo nastaviteľná.
- Slnečná clona: Mnohokrát je zamieňaná so strieškou, clona je však v skutočnosti o niečo menšia, preto nezakrýva takú veľkú plochu.
- Rozkladacia podložka: Túto podložku pripevníte k nosiču. Slúži ako alternatívne sedenie počas prestávok.
- Opierka hlavy: Hlavne pri menších deťoch je nevyhnutnosťou. Ani pri tých väčších však nie je na zahodenie. Kvalitná opierka slúži hlavne na to, aby dieťaťu nepadala hlavička pri prípadnom zaspaní počas túry. Podobne ako strieška by mala byť jednoducho odnímateľná.
- Stupačky: Opierky na nohy sú určite veľmi vhodným doplnkom nosičov. Väčšinou sú vyrobené z látky. To, na čo slúžia, je jasné.
- Pláštenka: Doplnok, ktorý je pri túre nevyhnutnosťou. Ide o nepremokavý plášť, ktorý pretiahnete cez celý nosič. Pozor, ak sa na ňom nachádza i strieška, pláštenka musí prekryť i ju, ideálne aj po bokoch, na ktorých by mala byť vyrobená z priehľadného materiálu.
- Kickstand: Ide o výsuvné nôžky na spodnej časti konštrukcie. Pomocou nich nosič premeníte na stoličku. Ak sa kickstand na nosiči nachádza, všimnite si najmä jeho stabilitu a bezpečnostné zarážky.
- Dojčenská vložka: Touto vložkou, v podstate, zmenšíte vnútorné rozmery nosiča, takže v ňom bude pohodlne sedieť i menšie bábätko.
- Úchyty: Obľúbené hračky, fľašu či cumlík nie je rozumné nechávať dieťaťu len tak v rukách. Na tento účel slúžia rôzne úchyty a pútka, o ktoré ich bezpečne pripevníte.
- Spätné zrkadielko: Väčšinou je pripnuté na predných popruhoch a je určené na to, aby ste mohli dieťa počas túry pohodlne kontrolovať.
Cena turistických nosičov
Cena turistických nosičov sa začína na približne 100 a končí na 260 eurách. Ako sme spomenuli v úvode tohto článku, narazíte aj na produkty za necelú päťdesiatku, ktoré však nemajú výstuž, a preto nie sú vhodné na turistiku. Čo sa kvality týka, tak pri turistických nosičoch platí jedno zlaté pravidlo, a to, že drahšie sú skutočne lepšie. Je to podobné ako pri turistických topánkach. V tých lacnejších sa vám bude chodiť pohodlne, avšak iba 2 sezóny. Drahšie modely budú pohodlné a zároveň takmer nezničiteľné.
Ako správne používať turistický nosič pre deti
Keď sa na túru s dieťaťom v nosiči vyberiete po prvýkrát, kľúčom k úspechu je jeho správne nasadenie, upevnenie a nosenie. Po veľmi krátkej chvíľke prídete na to, čo je najlepšie pre vás i vaše dieťa úplne sami. Do tej doby sa však riaďte nasledujúcimi radami.
Ako prispôsobiť turistický nosič rodičovi – nosičovi
Pred prvou túrou vám odporúčame nosič vyskúšať v pohodlí domova a bez dieťaťa. Naložte ho ťažkými predmetmi, ktoré majú podobnú hmotnosť ako váš drobec. Pred túrou takto nebudete musieť nastavovať bedrové a náprsné popruhy. Do nosiča iba naložíte dieťa a môžete sa vydať na cestu.
- Naložený nosič si dajte na chrbát
- Začnite nastavením bedrového pásu – umiestnite ho tak, aby obopínal vaše bedrové kosti, nie pás
- Ramenné popruhy sa majú nachádzať presne v strede vašich ramien, nosič musí byť taktiež pekne v strede chrbta
- Teraz môžete utiahnuť bedrový pás tak, aby sa približne 80 % z hmotnosti nosiča nachádzalo na vašich bokoch
- Zvyšných 20 % hmotnosti ostáva na vašich pleciach, a to doslovne – tento pomer dosiahnete správnym utiahnutím ramenných popruhov, čím zároveň nosič vycentrujete a stabilizujete
- Náprsný popruh stačí utiahnuť tak, aby vás nikde netlačil a aby ste mohli normálne dýchať
Ako prispôsobiť turistický nosič dieťaťu
Aj nácvik tejto časti vám odporúčame najprv absolvovať v pohodlí domova. Vyhnete sa neustálemu zastavovaniu, prekladaniu vašej ratolesti a doťahovaniu popruhov priamo na turistickej trase.
- Predtým, ako dieťa v nosiči pripútate, ho položte dovnútra, ubezpečte sa, že sedí v správnej polohe a jeho nohy trčia vonku, potom nastavte sedadlo do správnej výšky
- Zapnite všetky popruhy, ktorými je nosič vybavený
- Skontrolujte, či ste sedadlo nastavili do správnej výšky – hlavička dieťaťa by mala byť zarovno s opierkou hlavy
- Skontrolujte všetky popruhy, sústreďte sa najmä na ramenné, ktoré by mali čo najlepšie priliehať k telu dieťaťa
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Predtým, ako sa pustíte do vyberania a nákupov, si ešte pozrite niekoľko odpovedí na časté otázky o detských turistických nosičoch, ktoré súvisia najmä s ich používaním.
Ako dlho by malo dieťa sedieť v nosiči?
Existujú špeciálne nosiče na leto a na zimu?
Do akého veku dieťaťa môžem využívať turistický nosič?
Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné
Dátum poslednej aktualizácie: 23.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Deuter KC Sun Roof? akože fakt? prídavná strieška?
Deuter Kid Comfort je naozaj veľmi pohodlný nosič, a to nielen pre dieťa, ale aj pre dospelého nosiča. Pekne kopíruje chrbticu a zároveň zabraňuje poteniu. Škoda, že neobsahuje pláštenku, čo som sklamaný, pretože za tie peniaze tam mohla byť. Nosič je plne nastaviteľný, dobre sa s ním manipuluje a je z kvalitného materiálu.
Corazon Panda je kvalitný nosič za rozumnú cenu. Má krásnu farbu a je vyrobená z dobrého materiálu. Malá je v nosiči spokojná, či už sa len tak nosí, alebo v nej spinká. Cena je prijateľná, zatiaľ nemám žiadne negatívne skúsenosti. Nosič môžem odporučiť aj na dlhšie a náročnejšie výlety.
Veľmi pohodlný ako pre pasažiera, tak aj pre nositeľa, je Deuter Kid Comfort Pro. Dieťa sa v ňom cíti ako v bavlnke, je spokojné a oceňujem aj integrovanú striešku a mini ruksak, do ktorého sa dajú odložiť drobnosti. Škoda, že v cene nebola aj pláštenka na batoh v prípade daždivého počasia. Nosič je ale super a odporúčam ho všetkými desiatimi.