Najlepšie trojkolky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Multifunkčné trojkolky sa stávajú čoraz populárnejšími náhradami za športové kočíky, ktoré môžu vaše ratolesti neskôr využiť aj na prvé bicyklovanie. Ani klasické modely však nie sú zabudnuté.

Ako vybrať trojkolku?

Premýšľate, že obohatíte športovú výbavu vášho dieťaťa práve o takýto kúsok? V tom prípade vám prinášame praktické rady, ako vybrať tú najlepšiu trojkolku.

Najlepšie trojkolky

Názov Hodnotenie Detail
Kinderkraft Aveo   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Zopa CitiGO   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Aga multifunkčná trojkolka   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Zopa Nova 2   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Kinderkraft Aston   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Trojkolky – recenzie

Všeobecné parametre sú jedna, reálny pohľad na konkrétne produkty však druhá vec. Tak, ako pri všetkom športovom náčiní pre deti rozhodujú najmä detaily, je to aj pri trojkolkách. Preto vám prinášame recenzie a užívateľské skúsenosti, ktoré vám, veríme, pri výbere pomôžu.

Výhody, nevýhody a zdravotný vplyv detských trojkoliek

Dnešní tridsiatnici svoje detstvo strávili v takzvaných chodítkach a inom detskom náčiní, ktoré sa neskôr ukázalo ako nie najzdravšie. Za najväčší problém je dnes označovaná poloha, pri ktorej má dieťa nohy ďaleko od seba a ktorá nemá priaznivý vplyv na správny vývoj pohybového aparátu, prevažne kĺbov. Ako je to teda so zdravím a trojkolkami? Veď i na nich dieťa sedí s nožičkami naširoko od seba.

Pohyb na čerstvom vzduchu môžeme bez najmenších pochýb označiť za veľmi priaznivý faktor. Na trojkolke si dieťa trénuje rovnováhu, jemnú aj hrubú motoriku, pozornosť a pamäť. Avšak i v tomto prípade platí to, čo pri chodítkach, sedačkách či šatkách na nosenie. Všetkého veľa škodí. Dieťa by ani v trojkolke nemalo tráviť celé dni, a to ako v rannom, tak ani v neskoršom veku. Aby ste touto pohybovou aktivitou vášmu drobcovi naozaj pomohli, a nie uškodili, je dobré dodržiavať zlaté pravidlo, všetko s mierou.

Typy trojkoliek

Predtým, ako sa pri výbere budete rozhodovať medzi trojkolkou skladacou, tou s vodiacou tyčou, modelom s odmontovateľnými pedálmi či inými funkciami, musíte mať jasno v tom, aký typ chcete. Kým v minulosti bolo jasné, čo znamená trojkolka, dnes je to trochu inak. Na výber máte totiž kúsky, ktoré môžete využívať aj ako športový kočík či klasické odrážadlo.

Červená retro trojkolka

Trojkolka 6 v 1

Multifunkčné modely alebo takzvané trojkolky 6 v 1, prípadne 5 či 4 v 1, ktoré v sebe spájajú športový kočík, odrážadlo, detské ležadlo aj klasickú trojkolku, na ktorej môže dieťa „pedálovať“, dnes patria k veľmi populárnym. Samozrejme, sú drahšie, ich výhodou však je, že ich môžete využívať od narodenia až do 5. až 6. roku dieťaťa, resp. do chvíle, keď dosiahne váhu okolo 25 – 30 kg. Multifunkčné alebo takzvané smart trojkolky môžu disponovať rôznymi funkciami. Najčastejšie sú to tieto:

  • Sedadlo s polohovateľnou opierkou môžete nastaviť až do 100 ° uhla, takže slúži aj na ležanie
  • Sedadlo je možné otočiť o 180 ° – v protismere jazdy
  • Väčšina modelov obsahuje odnímateľnú striešku aj vodiacu tyč
  • Opierky nôh, bezpečnostné madlo, strieška a vodiaca tyč sú plne odmontovateľné – dieťa tak môže trojkolku vo vyššom veku využívať aj na klasické „bicyklovanie“
  • Sedadlo aj riadidlá sú výškovo nastaviteľné – trojkolka rastie s dieťaťom

Klasická trojkolka pre deti a retro trojkolka

Klasická trojkolka pre deti má 1 predné a 2 zadné kolesá, pedále, riadidlá a niekedy i odnímateľnú vodiacu tyč. Neslúži na alternatívne kočíkovanie ani oddych dieťaťa, ale na prvé bicyklovanie. V podstate ide o náhradu bicykla s pomocnými kolieskami. Klasické trojkolky sa ďalej delia na reťazové alebo šliapacie, tomuto parametru však budeme venovať pozornosť o chvíľu.

Retro trojkolka pre deti

Retro trojkolky vyrobené z kovu dnes už zoženiete iba z druhej ruky, poprípade si ich môžete nechať vyrobiť na zákazku. Z hľadiska funkcií a používania sú na nerozoznanie od tých klasických – moderných. Rozdielny je, samozrejme, dizajn a zväčša i použitý materiál (ťažká kovová konštrukcia, drevené pedále atď.). Jedinou výhodou týchto trojkoliek je, bohužiaľ, iba štýl.

Elektrická trojkolka – motorka

Dieťaťu môžete zaobstarať aj elektrickú trojkolku – motorku. Výber je pomerne široký. V obchodoch natrafíte na choppre, terénne trojkolky či policajné motorky. Tieto modely fungujú rovnako ako detské elektrické autíčka. Majú 3 kolesá, zväčša iba jeden 6 V motor – batériu, hmotnosť okolo 6 kilogramov a nosnosť do 20 až 25 kg. Trojkolky – motorky pre úplne malé detičky, približne od 1 roka, jazdia maximálnou rýchlosťou cca 3 km/hod., tie pre väčších drobcov 4 – 6 km/hod. Z hľadiska ceny hovoríme o hračkách za 70 až 150 eur.

Trojkolka-odrážadlo

Trojkolky odrážadlá sú určené pre úplne malé detičky, väčšinou od 1 roka. Nemajú pedále, iba riadidlá, jedno predné a dve zadné kolesá, môžu byť vybavené vodiacou tyčou a taktiež bezpečnostným popruhom. Niektoré modely majú odmontovateľné pedále, takže slúžia ako 2 v 1 – s pedálmi sú trojkolkou, bez nich odrážadlom. Za podobne multifunkčné môžeme označiť tiež všetky šliapacie trojkolky, pri ktorých sa pedále nachádzajú na prednom kolese.

Trojkolka odrážadlo

Na čo sa zamerať pri výbere detskej trojkolky

Pri klasických aj retro trojkolkách a trojkolkách-odrážadlách sú rozhodujúce parametre veľmi podobné. Dôležitá je bezpečnosť, pohodlie dieťaťa a tiež primeranosť jeho veku. Najväčšie rozdiely sa nájdu pri multifunkčných modeloch, avšak iba z hľadiska počtu funkcií. V nasledujúcich riadkoch nebudeme venovať pozornosť iba elektrickým trojkolkám, pretože tie patria do samostatnej a veľmi špeciálnej kategórie.

Kolesá

Prvým dôležitým parametrom, ktorý súvisí s kolesami, je ich rozloženie. Platí, že trojkolka, na ktorej sú od seba vzdialené viac, má i lepšiu stabilitu. Nie je to však nemenným pravidlom, pretože v tomto smere zohráva úlohu i materiál a vyváženie konštrukcie. V závislosti od ceny môžu byť na trojkolke plastové, gumené alebo nafukovacie kolesá. Každé z nich je vhodné na iný povrch, ale i pre rôzne staré deti, rozdiely sa navyše nájdu aj v kvalite, údržbe a životnosti.

  • Plastové kolesá: Väčšinou sa nachádzajú na najlacnejších trojkolkách, ale taktiež na odrážadlách pre najmenšie deti. Sú vhodné prevažne do interiéru, resp. na čo najrovnejší povrch. Nevýhodou je nižšia kvalita, a teda i rýchlejšie opotrebovanie, kratšia životnosť a hlučnosť. Čisto plastové kolieska sa môžu navyše dosť šmýkať.
  • Plastové kolesá s gumovým pásom: Ide o čosi lepšiu voľbu, a to najmä kvôli lepšej priľnavosti k povrchu. Stále však hovoríme o jednej z lacnejších alternatív, ktorá je vhodná pre malé deti, ktoré jazdia pomaličky a na kratučké vzdialenosti. Podobne ako v predošlom prípade sú aj tieto kolieska určené skôr do interiéru alebo na iný, úplne rovný povrch.
  • Bantamové gumené kolesá: Tento typ kolies poznáte napríklad z fúrika. Ide o pevnú gumu, v ktorej je ukrytý kovový disk a duša. Dofukovanie teda je potrebné, avšak skutočne iba čas od času, takéto kolesá sú navyše skoro nezničiteľné. Výhodou je lepšia priľnavosť k povrchu, dlhšia životnosť a takmer žiadna údržba. Bantamové gumené kolesá sú však pomerne tvrdé, čo sa odráža najmä pri jazde na nerovnom povrchu. Preto ich odporúčame hlavne pre väčšie deti, ktoré rady „šliapnu do pedálov“, no menšie rozheganie im nespôsobí problémy.
  • Nafukovacie kolesá: Ide o klasické kolesá s dušou, ktoré sa nachádzajú na bicykloch. Nevýhodou je riziko defektu a nutnosť neustáleho dofukovania. Trojkolky s nafukovacími kolesami sú na druhej strane vhodné na brázdenie chodníkov, trávnikov i lesných či štrkových cestičiek.

Riadidlá

Riadidlá by mali byť výškovo nastaviteľné, vďaka čomu nemusíte trojkolku vymeniť už po 2 rokoch. Samozrejmosťou je protišmyková úprava a gumené zarážky na oboch stranách, ktoré zabránia tomu, aby sa dieťaťu počas jazdy zošmykli rúčky. Ak budete trojkolku kupovať pre dieťa do veku 2 až 3 rokov, poobzerajte sa po modeloch, na ktorých môžete riadidlá zablokovať – trojkolka „pôjde“ iba dopredu. Táto funkcia je výborná v začiatkoch „trojkolkovania“, kedy dieťa nemusí zvládať všetky úkony (šliapanie do pedálov, udržanie smeru, brzdenie atď.) s úplným prehľadom.

Farebná kovová trojkolka

TIP: Z hľadiska bezpečnosti, a to pri všetkých vekových kategóriách, nie je na zahodenie bezpečnostná zarážka riadidiel, ktorá zabráni ich pretočeniu.

Rodičovská vodiaca tyč

Vodiacu tyč oceníte najmä pri malých deťoch, ktoré nevydržia šliapať počas celej vychádzky. Pomocou nej prevezmete kontrolu nad trojkolkou vy. Všimnite si najmä to, či ju môžete výškovo nastaviť, dieťaťu je to jedno, vašej chrbtici však nie, a tiež to, či ju môžete nadobro odmontovať. To oceníte vtedy, keď váš drobec podrastie a tlačenie trojkolky už nebude potrebné.

Niektoré vodiace tyče slúžia iba na tlačenie, niektorými však môžete ovládať i predné koleso, teda pohodlne meniť smer jazdy. Druhá možnosť je určite lepšia, a to hlavne pri dlhších výletoch, ak však budete trojkolku využívať len pred panelákom, nemusíte za túto funkciu zbytočne utrácať peniaze.

Sedadlo, opierka a bezpečnostný pás

Sedadlo by malo byť výškovo nastaviteľné a ergonomicky tvarované, v preklade, detský zadoček naň musí sadnúť „ako riť na šerbeľ“. Môže byť vyrobené z plastu alebo mäkkého materiálu (rovnaký princíp ako na bicykli), multifunkčné trojkolky sú príznačné čalúneným sedadlom. Na modeloch pre malé deti je nápomocná aj opierka, ktorá zabezpečí správne držanie tela. Pri nej si všimnite možnosti polohovania a tiež to, či ju môžete odmontovať. Keď dieťa vyrastie, jazda s ňou už nemusí byť príliš pohodlná.

TIP: Pri kúpe multifunkčnej trojkolky si všimnite, či môžete sedadlo otočiť aj v protismere jazdy. Túto možnosť využijete hlavne pri malých deťoch, ktoré potrebujete mať neustále pod kontrolou.

Trojkolka s rodičovskou vodiacou tyčou

Na sedadle sa môže, ale i nemusí nachádzať bezpečnostný pás. Klasické trojkolky sú najčastejšie vybavené pásom trojbodovým. Na modeloch pre deti od 1 roka môže byť taktiež ochranná ohrádka či madlo, ktoré by však malo byť určite odmontovateľné, pretože staršie deti takýto bezpečnostný prvok nepotrebujú.

INFO: Multifunkčné trojkolky majú zväčša 5-bodový bezpečnostný pás, ktorý je pri malých deťoch na nezaplatenie.

Pedále a opierky nôh

Pedále sa nachádzajú na každej trojkolke, s výnimkou odrážadiel. Musia byť dostatočne široké a nepochybne i protišmykovéPopruhy sú určite plusom, zabránia tomu, aby sa detská nôžka počas jazdy omylom zošmykla. Pre väčšie deti, ktoré budú z trojkolky samy zoskakovať, však už nie sú žiaduce. Praktickou funkciou je možnosť odmontovania pedálov, a to najmä na modeloch pre deti od 1 roka, ktoré ich môžu využívať aj ako odrážadlo. Trojkolky s vodiacou tyčou by zas mali disponovať funkciou zaseknutia pedálov alebo možnosťou jazdy na voľnobeh – dieťa sedí, vy tlačíte trojkolku a pedále slúžia ako opierka nôh, inak povedané, nekrútia sa.

Opierky na nohy nájdete najmä na trojkolkách pre deti od 1 roka a taktiež na tých multifunkčných, na ktorých môžete vašu ratolesť iba tlačiť. Nachádzajú sa v priestore nad prednými kolesami. Je dôležité, aby boli dostatočne široké a mali vyvýšené okraje, ktoré zabránia zošmyknutiu nôh pri zaspaní dieťaťa.

Trojkolky s opierkami nôh by mali taktiež disponovať funkciou zablokovania, poprípade i odmontovania pedálov. Keď budete dieťa iba tlačiť, ono bude mať vyložené nohy a pedále sa budú točiť, môžu ho zraniť. Pri kúpe trojkolky s vyššou nosnosťou, ktorú môže dieťa využívať aj vo vyššom veku, by mali byť opierky nôh nepochybne odnímateľné.

Šliapacia verzus reťazová trojkolka

To, či je trojkolka šliapacia alebo reťazová, rozhoduje najmä o pohone kolies a umiestnení pedálovTrojkolky s reťazou ich majú v strede. Ich výhodou je plynulejší i jednoduchší chod a lepší záber pri šliapaní, pretože poháňané sú v zásade obe zadné kolesá. Vďaka tomu sú vhodné aj na jazdu po nerovnom a náročnejšom teréne. Pri týchto modeloch si nezabudnite všimnúť, či je reťaz zapuzdrená alebo odkrytá. Hlavne pri menších deťoch je lepšia prvá možnosť. Hlavnou nevýhodou týchto trojkoliek je riziko spadnutia reťaze, ktorú dieťa opraví len ťažko.

Plastová šliapacia trojkolka

Šliapacie trojkolky majú pedále pripevnené priamo na prednom kolese, ktoré dieťa poháňa šliapaním. Tieto modely sú preto vhodné najmä na rovné povrchy, nie do náročnejšieho terénu. Nehrozí pri nich pád reťaze a ani zaseknutie prstíka či oblečenia. Šliapacie trojkolky sú však určené prednostne pre menšie deti, ktoré jazdia menšou rýchlosťou.

Rozmery, hmotnosť a nosnosť trojkoliek

Trojkolky majú tradične nosnosť do 20, 25 alebo 30 kg. Asi nie je potrebné vysvetľovať, že čím vyššiu nosnosť má daný model, tým dlhšie ho bude môcť vaše dieťa využívať. Klasické trojkolky s nosnosťou do 25 kg väčšinou nevážia viac ako 5 kg. Ťažšie sú, samozrejme, multifunkčné kúsky a modely pre väčšie deti. Rozmery sú vo väčšine prípadov taktiež podobné, zväčša ide o 70 x 50 x 60 cm. Na veľkosť a hmotnosť pozerajte najmä z hľadiska prenášania a uskladnenia týchto hračiek. Za veľmi praktické môžeme označiť skladacie trojkolky, ktoré poskladáte do skutočne kompaktných rozmerov.

Materiál a dizajn

Trojkolky sa vyrábajú z kovu, plastu, hliníka alebo kombinácie týchto materiálov. Modely s plastovou konštrukciou sú vhodné na pomalú jazdu po rovnom povrchu, preto ich odporúčame len pre deti od 1 do maximálne 3 rokov. Ich výhodou je nízka váha (dieťa môže trojkolku nosiť i samo), ktorá sa však odzrkadľuje na horšej stabilite.

Kovové trojkolky majú lepšiu stabilitu a dlhšiu životnosť, sú pevnejšie, avšak i o niečo ťažšie. Ak takýto model zaobstaráte malému dieťaťu, musíte počítať s tým, že ho budete nosiť prevažne vy. Zlatou strednou cestou sú hliníkové rámy, ktoré sú pevné, kvalitné, majú dlhú životnosť, no zároveň i prijateľnú váhu.

Brzdy, bezpečnostné prvky a certifikácie

Trojkolky pre deti do veku okolo 2 až 3 rokov väčšinou nedisponujú brzdami, nie je to však pravidlom. V tomto veku nebudú jazdiť veľkou rýchlosťou, na brzdenie im preto postačia aj nohy. Brzdy by sa však mali nachádzať na všetkých modeloch pre starších drobcov a tiež na tých s reťazami. V zásade na nich nájdete jednu ručnú brzdu na pravom riadidle, ktorá spomaľuje iba zadné kolesá.

Červená šliapacia trojkolka s rodičovskou vodiacou tyčou

K najdôležitejším bezpečnostným prvkom patrí už spomínaný pás. Nezabudnite ani na celkové prevedenie trojkolky. Dieťa by si nemalo nikde zaseknúť prst, ruku či nožičku. Možnosť zablokovania pedálov je z hľadiska bezpečnosti taktiež veľmi dôležitá. To, či je daný model skutočne bezpečný, môžete zistiť aj prostredníctvom certifikácií. Akousi istotou je norma EN 71.

Doplnky a funkcie

Na trojkolkách sa môže nachádzať zvonček, ktorý určite ocení nejedno dieťa, čo však už nemusí platiť o jeho okolí. Veľmi často sa stretnete taktiež s úložným priestorom, ktorý môže mať rôzne podoby. Najčastejšie ide o vyklápaciu korbu za zadnými kolesami, košík na riadidlách a pri multifunkčných trojkolkách o závesnú tašku. Je dobré, ak môžete všetky z týchto komponentov jednoducho odmontovať.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Kde hľadať kvalitné trojkolky, ako sa o nich starať a od akého veku dieťaťu zaobstarať toto športové náčinie? Odpovede na časté otázky si môžete prečítať v nasledujúcich riadkoch.

Kde kúpiť kvalitnú a bezpečnú multifunkčnú trojkolku?

Predajcov je viac než dosť. Pri našom pátraní nás zaujali multifunkčné trojkolky Kinderkraft a tiež Fisher Price. Zaujímavé a cenovo dostupné trojkolky však nájdete aj v ponuke známeho predajcu Dráčik.

Od akého veku je používanie trojkolky bezpečné?

Určite až od takého, keď dieťa samo drží hlavičku aj chrbát, a to dostatočne pevne. Vo všeobecnosti je za toto obdobie považovaný vek okolo 1 roka.

Ako sa starať o trojkolku?

Starostlivosť o trojkolky je úplne rovnaká ako pri bicykloch. Pravidelne kontrolujte kolieska, a ak ich treba dofúkať, tak tak urobte. Pri modeloch s reťazou ju nezabudnite z času na čas namazať a na mieste je taktiež kontrola konštrukcie, sedadla a riadidiel, pri ktorých si všimnite uvoľnené skrutky či iné nedokonalosti.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(90.6%)
Dátum publikovania: 07.02.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 23.07.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

04/12/2021 10:11
Danka

Trojkolka ZOPA CITIGO má kvalitné prevedenie aj materiály, farebná kombinácia sa nám veľmi páči a malá je s trojkolkou maximálne spokojná. Výhodou je aj otočenie v proti smere, jednoduché zloženie či ľahké ovládanie. Žiadne negatíva sme nenašli.

08/10/2021 18:23
Nin

My máme aj trojkolku aj ľahké odrážadlo.

08/10/2021 18:22
Bea

Trojkolka sa u nás neosvedčila ale odrážadlo áno.

08/10/2021 07:49
Soňa

My sme nikdy trojkoku nepoužívali, mali sme odrážadlo z cyklospecialit a potom sme prešli na detskú kolobežku.

04/10/2021 07:52
Darina

Super trojkolka je Zopa Nova, ktorá má nafukovacie kolieska a dokáže tlmiť aj nerovnosti na chodníku. Oceňujem možnosť zloženia či päťbodové pásy. Pre malé dieťa je strieška viac menej k ničomu. Celkový dojem z trojkolky je ale skvelý.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok