Najlepšie tenisové rakety 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie tenisové rakety pre dospelých
- Najlepšie tenisové rakety pre deti
- Tenisové rakety – recenzie
- Babolat Pure Drive 2021
- Wilson Clash 100
- Head MX Spark Tour
- Babolat Pure Strike 2020
- Ako vybrať tenisovú raketu
- Najdôležitejšie technické parametre
- Dĺžka tenisovej rakety
- Hmotnosť tenisovej rakety
- Vyváženie tenisovej rakety
- Rozmery hlavy tenisovej rakety
- Sweetspot (optimálny bod zásahu) tenisovej rakety
- Výplet tenisovej rakety
- Vypnutie výpletu
- Šírka/profil rámu tenisovej rakety
- Tuhosť rámu tenisovej rakety
- Grip (rukoväť) tenisovej rakety
- Materiál tenisovej rakety
- Výber tenisovej rakety na základe pohlavia, veku a hráčskych schopností
- Ako vybrať tenisovú raketu pre deti
- Typy tenisových rakiet
- Cena tenisových rakiet
- Najznámejšie značky tenisových rakiet
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
- Tecnifibre T-Rebound Tempo Lite
Zníženie pokojovej srdcovej frekvencie a krvného tlaku, zlepšenie aeróbnych kapacít tela, zvýšenie hustoty kostí, spaľovanie tuku, zlepšenie svalového tonusu či zrýchlenie metabolizmu. To je len krátka ukážka zo zoznamu benefitov, ktoré vášmu telu prináša tenis.
Ak premýšľate, že sa dáte práve na tento šport, poradíme vám s výberom tej najlepšej tenisovej rakety.
Najlepšie tenisové rakety pre dospelých
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Babolat Pure Drive ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Wilson Roland Garros Elite 23 ✔ DNES V AKCII | Zobraziť produkt | |
Wilson Clash 100 ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt | |
Dunlop CX 200 Tour ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | Zobraziť produkt | |
Babolat Pure Aero ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt |
Najlepšie tenisové rakety pre deti
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Wilson US Open 23 ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Head Novak 19 ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | Zobraziť produkt | |
Babolat Pure Aero ✔ DOBRÉ RECENZIE | Zobraziť produkt | |
Head Novak 21 ✔ NAJPREDÁVANEJŠIE | Zobraziť produkt | |
Wilson Clash 100L ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt |
Tenisové rakety – recenzie
Prezreli ste si prvých 10 náhodných rakiet a máte z toho úplný tenis? Nezúfajte. Vo výbere sa vám pokúsime poradiť aj prostredníctvom našich recenzií na spotrebiteľsky obľúbené tenisové rakety.
Ako vybrať tenisovú raketu
Pri výbere tenisovej rakety je potrebné zohľadniť viacero aspektov. Okrem technických parametrov, medzi ktoré patrí jej veľkosť, hmotnosť, dĺžka, tuhosť rámu či typ výpletu, musíte vziať do úvahy aj vaše skúsenosti, fyzické predispozície, ciele, intenzitu tréningu a štýl hry. Tieto faktory sú však i navzájom prepojené. Preto majte na pamäti, že výber tenisovej rakety musí byť individuálny a komplexný proces.
Najdôležitejšie technické parametre
Každú tenisovú raketu tvoria 3 hlavné časti, a to hlava s výpletom, stredná časť a rukoväť – grip. Aby ste si vybrali kúsok, ktorý vám bude skutočne vyhovovať, je nevyhnutné venovať pozornosť každej z nich. Medzi najdôležitejšie technické parametre patria: hmotnosť a dĺžka celej rakety, rozmery a výplet hlavy, rozmery rukoväte – gripu, profil, tvrdosť rámu a balančný bod.
Dĺžka tenisovej rakety
Výber rakety na základe dĺžky nie je príliš náročný. Najdôležitejším údajom je, že štandardizovaná dĺžka tenisových rakiet je 68,5 cm. Dostupné sú však i modely kratšie a naopak, aj tie predĺžené s dĺžkou od 69 až do cca 73,6 cm (to je zároveň maximálna prípustná dĺžka tenisovej rakety).
Ak ste vysokí, siahnite po predĺženom modeli. Dlhšie rakety sú vhodné aj pre tých, ktorí túžia po sebavedomom podávaní a loptičku triafajú nízko pri zemi. Pozor, s dlhšou raketou sa náročnejšie manévruje, resp. pri manévrovaní vynaložíte väčšie úsilie. Štandardne dlhé rakety sú vhodné ako pre začiatočníkov, tak aj pre pokročilých hráčov, no a tie skrátené využijú najmä deti a nižší hráči.
Hmotnosť tenisovej rakety
Hmotnosť tenisovej rakety je ďalším parametrom, ktorý má priamy vplyv na jej herné vlastnosti. Hmotnosť tenisovej rakety je uvádzaná vždy bez výpletu. V skutočnosti bude preto vážiť vždy o nejaký gram či dva viac.
Klasické rozdelenie tenisových rakiet podľa hmotnosti
- Ultra ľahké: pod 260 g
- Ľahké: 260 – 280 g
- Stredne ťažké: 280 – 300 g
- Ťažké: nad 300 g
Ťažšie rakety sú stabilnejšie, výkonnejšie, veľmi dobre sa ovládajú, je nimi možné dosiahnuť omnoho silnejšie, a teda i rýchlejšie „odpálenie“ loptičky, hráčovi poskytujú výbornú kontrolu a presnosť. Sú vhodné hlavne pre profesionálov, resp. skúsených tenistov, keďže i tá najmenšia chybička je pri hre s nimi viac než poznateľná.
Nevýhodou vyššej hmotnosti je rýchlejšia únava hráča. Po ľahších raketách by mali siahnuť začiatočníci až mierne pokročilí tenisti. Veľmi dobre sa s nimi manévruje, problémom je však horšia presnosť a kontrola nad hrou.
Vyváženie tenisovej rakety
S hmotnosťou súvisí aj vyváženie či stabilita tenisovej rakety, o ktorej rozhoduje umiestnenie jej ťažiska. Parameter o vyvážení rakety by mal byť vždy uvedený výrobcom (udáva sa v mm), takže si nemusíte vyberať iba na základe pocitu. Raketa, a teda i bod, kde sa nachádza ťažisko, je meraný vždy od konca rukoväte smerom k hlave.
Klasické značenie vyváženia tenisových rakiet
- Do hlavy (hlava rakety je najťažšia): nad 355 mm
- Mierne do hlavy: 350 – 355 mm
- Na stred (ťažisko sa nachádza v strede): 340 – 349 mm
- Mierne do ruky: 320 – 339 mm
- Do ruky (najťažšia je rukoväť): pod 320 mm
Po raketách s vyvážením do ruky, pri ktorých je rukoväť ťažšia ako stred a hlava, siahajú najmä profesionálni a pokročilí tenisti. Táto alternatíva hráčovi ponúka veľmi dobrú kontrolu nad zasadením úderu na presné miesto. Celkové ovládanie rakety je však o niečo náročnejšie.
Rakety s vyvážením do hlavy sú dobrou voľbou pre začiatočníkov. Ich špecifikom je, že hráčovi napomáhajú zosilniť úder bez veľkej námahy a zvládnutia náročnejších techník hry. V porovnaní s kúskami s vyvážením do ruky sú však „menej presné“ pri hre na cieľ.
Rozmery hlavy tenisovej rakety
Hlava slúži na samotné „odpaľovanie“ loptičky, preto je veľmi dôležitou súčasťou rakety. Údaj o jej rozmeroch je tradične uvádzaný v cm² alebo in² (palce). Najčastejšie natrafíte na modely s rozmermi 600 až 760 cm².
Štandardné číslovanie hlavy tenisovej rakety
- Midsize: pod 600 cm² (93 in²)
- Midplus 1: 601 – 644 cm² (93 – 100 in²)
- Midplus 2: 645 – 659 cm² (100 – 102 in²)
- Midplus 3: 660 – 689 cm² (102 – 107 in²)
- Oversize: 690 – 739 cm² (107 – 115 in²)
- Super oversize: nad 740 cm² (115 in²)
Veľkosť hlavy vplýva najmä na silu, ktorú dokážete vyvinúť pri údere do loptičky (väčšia hlava = viac sily, menšia hlava = menej sily). Tenisové rakety s väčšou hlavou vám navyše poskytujú väčšiu úderovú plochu, vďaka čomu nimi ľahšie zasiahnete letiacu loptičku, a ich optimálny bod zásahu (sweetspot) je taktiež podstatne väčší. Pri hre s raketou s väčšou hlavou si teda môžete dovoliť viac nepresností.
Väčšia hlava je vhodnou voľbou pre začiatočníkov. Menšiu hlavu ocenia najmä pokročilejší hráči, pretože takéto tenisové rakety sú omnoho presnejšie a rýchlejšie (loptičku môžete „namieriť“ na konkrétny bod, pričom poletí rýchlejšie).
Sweetspot (optimálny bod zásahu) tenisovej rakety
Pri prezeraní tenisových rakiet natrafíte často na výraz sweetspot. Ide o tzv. optimálny bod zásahu, teda bod, do ktorého by mala naraziť tenisová loptička. Respektíve, ak loptička narazí do sweetspotu, vaša hra bude najefektívnejšia.
Sweetspot môže byť menší alebo väčší. Tenisové rakety s väčšou hlavou majú automaticky i väčší sweetspot. Pri nich si hráč môže dovoliť viac nepresností a chýb. Naopak, na menších tenisových raketách je menší aj tento bod, pri hre s nimi je preto potrebná vycibrená technika a presnosť. Z toho nám logicky vyplýva, že modely s väčším sweetspotom sú vhodné pre začiatočníkov a tie s menším sweetspotom zas pre skúsenejších hráčov.
Výplet tenisovej rakety
Výplet, často nazývaný ako srdce tenisovej rakety, je ďalšou dôležitou súčasťou hlavy, ktorá rozhoduje o jej mnohých vlastnostiach. Niektorí tvrdia, že výplet stojí za takmer 50 % herného výkonu, čo, ako iste uznáte, nie je málo. Pri výbere rakety by ste mu preto mali nepochybne venovať dostatok pozornosti.
Dôležitými parametrami pri výbere vhodného výpletu sú:
- Vzor výpletu
- Napnutie strún
- Priemer strún
- Materiál strún
Vzor výpletu
Výplet tenisovej rakety tvoria krátke (vodorovné) a dlhé (vertikálne) struny. Najčastejšie natrafíte na modely s redším vzorom, ktorý je tvorený 16 dlhými a 19 krátkymi strunami.
- Riedky/otvorený vzor – 16 x 19/16 x 18 (tzv. open string pattern)
- Hustý/uzavretý vzor – 18 x 20 (tzv. tight alebo closed string pattern)
Riedky vzor výpletu je špecifický tým, že sa medzi jednotlivými strunami nachádzajú väčšie medzery. Tento typ výpletu je opisovaný ako živší či svižnejší, a to z dôvodu, že sa doň lopta pri náraze „ponorí“ hlbšie. Rakety s riedkym vzorom výpletu sú špecifické optimálnym bodom zásahu (sweetspot), lepšou rotáciou (spin) a väčším zrýchlením pri údere do tenisovej loptičky.
Vďaka vymenovaným vlastnostiam hráčovi poskytujú väčšiu silu „v ruke“. Najväčšou nevýhodou riedkeho vzoru výpletu je jeho kratšia životnosť. Jednotlivé struny sa rýchlejšie uvoľnia, preto sa nevyhnete jeho pravidelnej výmene.
Hustý vzor výpletu poskytuje hráčovi lepšiu kontrolu nad raketou, keďže loptička pri náraze nepreniká príliš hlboko, preto nedochádza k výraznému vychýleniu rakety. Hustý vzor je ideálny pre hráčov, ktorí majú problémy s kĺbmi (napr. povestný tenisový lakeť) či s inými časťami pohybového aparátu. Obrovskou výhodou je, že životnosť hustého vzoru je v porovnaní s tým riedkym podstatne dlhšia.
Priemer strún
Priemer strún je parameter, ktorému mnohí začiatočníci nevenujú pozornosť, čo je chyba. Vo všeobecnosti platí, že tenšie struny (tie s menším priemerom) stoja za silnejšou rotáciou celej rakety, zároveň však hráčovi poskytujú lepší cit v ruke. Naopak, modely s hrubšími strunami rotujú menej, vďaka čomu má hráč lepšiu kontrolu nad raketou, a majú i dlhšiu životnosť.
Struny sa na základe hrúbky tradične delia na:
- tenké s priemerom 1,2 – 1,24 mm
- stredne hrubé s priemerom 1,25 – 1,28 mm
- hrubé s priemerom 1,3 – 1,35 mm
Otázkou ostáva, ako si vybrať raketu s takým priemerom strún, ktorý bude vyhovovať vám. Ak si kupujete vašu 1. raketu v živote, odporúčame vám siahnuť po kúsku so stredne hrubými strunami. Keď sa v hraní trochu zlepšíte, pričom pochopíte i to, čo je pre vás najlepšie, výber strún s ideálnym priemerom pre vás už nebude náročný.
Materiál strún
Ďalší parameter, ktorému nezvyknú začiatočníci venovať príliš veľkú pozornosť. V praxi však materiál, z ktorého sú struny vyrobené, stojí za mnohými vlastnosťami danej tenisovej rakety. Na výber máte struny z multivlákna, monovlákna, nylonu, tie prírodné a hybridné.
Nylonové struny
Nylonové struny sú to najlacnejšie, bohužiaľ i najhoršie. Nájdete ich na drvivej väčšine rakiet, a to najmä na tých z kategórie „lacné“. Nylonové struny sú veľmi trvácne, to sa im nedá uprieť, hráčovi však neponúkajú žiadne iné výhody.
Struny z monovlákna
Tieto struny sú vyrobené z polyesteru. Ide o kompromis, ktorý môže vyhovovať tým, ktorí od rakety nevyžadujú ten najexcelentnejší výkon a zároveň nemajú žiadne zdravotné problémy. Struny z monovlákna sú veľmi odolné, takže majú nadpriemernú životnosť, a hráčovi poskytujú celkom slušnú kontrolu nad úderom. Ich vlastnosti oceníte aj pri spine.
Najtemnejšou stránkou strún z monovlákna je ich absolútna neschopnosť tlmiť vibrácie, v dôsledku čoho zaťažujú kĺby (najmä lakte). Preto nie sú vhodné pre kohokoľvek, kto trpí akýmikoľvek problémami s pohybovým aparátom. Naopak, ak hľadáte raketu pre juniora, ktorý má dostatok sily a žiadne zdravotné problémy, monovlákno je veľmi dobrou alternatívou.
Struny z multivlákna
Multivlákno je tvorené desiatkami až stovkami mikroskopických vlákien so špeciálnym opláštením. Tieto struny sú vhodné pre tých, ktorí plánujú hrať často, alebo pre tých, ktorí majú problémy s kĺbmi, keďže multivlákno veľmi dobre pohlcuje vibrácie pri nárazoch loptičky o raketu.
Struny z multivlákna sú vo všeobecnosti považované za jednu z najlepších volieb. Zlepšujú silu úderu, zachovávajú si napätie, veľmi dobre pohlcujú vibrácie a hráčovi poskytujú komfort pri hre. Najväčšou nevýhodou tohto materiálu je kratšia životnosť a horšia kontrola nad úderom.
Prírodné struny
Prírodné struny nájdete hlavne na profesionálnych tenisových raketách, sú teda tým najlepším, ale i najdrahším, čo nájdete na trhu. Hneď na začiatok vás upozorňujeme, že nie sú vhodné pre zástancov vegánskej filozofie, keďže sú vyrobené z kravských čriev.
Struny z prírodných vlákien stoja za maximálnym komfortom a kontrolou nad hrou. Držia si napätie, vynikajúco tlmia vibrácie a hráčovi poskytujú kontrolu nad každým úderom.
Pokiaľ túžite po dokonalom cite v ruke, prírodné struny nie sú ideálne. To platí aj v prípade, ak hľadáte niečo lacnejšie a trvácnejšie. Prírodné struny sú najdrahšou alternatívou s pomerne krátkou životnosťou, ktorá si navyše vyžaduje celkom veľkú pozornosť.
Tieto rakety sú náchylné na vlhkosť (vrátane dažďa počas hry) a zmeny teplôt. Preto musia byť skladované na vhodnom mieste. Komplikovanejší je aj ich prenos, pri ktorom by ste mali za každých okolností využívať špeciálny termo vak.
Hybridné výplety
V tomto prípade už nemôžeme hovoriť o samotných strunách, ale o celých výpletoch. Hybridné výplety sú tvorené strunami z minimálne 2 rozdielnych materiálov. Najčastejšie sa stretnete s kombináciou vlákna prírodného s monovláknom.
Hybridné výplety využívajú najmä profesionáli, keďže skombinovaním tých správnych strún je možné dosiahnuť tie najlepšie vlastnosti tenisovej rakety. Samozrejme, táto alternatíva patrí k tým drahším. Ak teda s tenisom iba začínate, vyberte si z niektorej z predošlých možností.
Vypnutie výpletu
Vypnutie výpletu je udávané v kg. Na výber máte tenisové rakety s mäkkým a tvrdým výpletom. Za mäkké sú považované výplety s označením cca 24 až 28 kg. Čím „viac“ kilogramov je uvedených pri danom kúsku, tým tvrdší je daný výplet.
Rakety s mäkkým výpletom vám poskytnú lepšie zosilnenie, preto sú vhodné hlavne pre začiatočníkov. Tie s výpletom tvrdším poskytujú väčšiu kontrolu nad raketou a sú ideálne pre trochu skúsenejších hráčov. Za akýsi všeobecne obľúbený priemer medzi tenistami sú považované výplety vypletené na 25 až 25,5 kg.
Šírka/profil rámu tenisovej rakety
Šírka alebo profil rámu tenisovej rakety rozhoduje o tom, ako ľahko alebo ťažko sa vám s ňou bude manévrovať, koľko sily budete musieť vynaložiť pri úderoch a ako presné a rýchle budú. Rámy tenisových rakiet sa dajú rozdeliť do 2 skupín:
- Užšie profily – 1,8 až 2,1 cm
- Širšie profily – nad 2,2 cm
Tenisové rakety s užším rámom sú vhodné skôr pre pokročilých hráčov. Raketa je „rýchlejšia“ a údery s ňou sú veľmi presné. Na druhej strane, musíte mať výborne zvládnutú techniky hry a byť veľmi presní.
Modely s hrubším rámom ocenia začiatočníci, keďže na silnejší úder nie je nutné vynaložiť až takú veľkú silu. Ich výhodou je aj lepšie tlmenie vibrácií pri náraze loptičky. Pre tieto vlastnosti sú vhodné aj pre ľudí trpiacich, už toľkokrát spomínaným, tenisovým lakťom. Nevýhodou rakiet s hrubším rámom je horšia presnosť.
Tuhosť rámu tenisovej rakety
Tuhosť rámu rakiet je uvádzaná pod skratkou RA. Má vplyv na silový potenciál rakety, teda i na silu, ktorú pri hre s ňou musíte vyvinúť vy. Tenisové rakety sa na základe tuhosti rámu zväčša delia takto:
- Pružný rám – pod 63 RA (poskytuje väčší cit v ruke)
- Rám so strednou tuhosťou – 64 až 67 RA (nachádza sa na väčšine rakiet)
- Tuhý rám – nad 68 RA
Tenisové rakety s pružnejším rámom sú flexibilnejšie, v dôsledku čoho dochádza k väčším stratám energie pri údere loptičky o výplet. Loptička sa totiž do výpletu „ponorí“ viac. Natrafíte síce aj na tvrdenia, že rakety s mäkším rámom fungujú na princípe katapultu, teda že loptičku „odrazia“ väčšou silou. To však nie je pravda, pretože loptička sa do výpletu „ponorí“ len na veľmi krátky čas. Energia je teda raketou pohltená, nie znásobená.
Aké nám z toho vyplýva ponaučenie? Že pri hre s tenisovou raketou s mäkším rámom musíte vynaložiť viac energie. Naopak, kúsky s tuhším rámom sa pri náraze loptičky do výpletu nevychyľujú, takže absorbujú menej energie. To je výhoda pre vás. Pri kúpe 1. rakety vám odporúčame siahnuť po modeli so stredne tuhým rámom. Časom uvidíte sami, či pre vás bude vhodnejší ten tuhší alebo skôr mäkší.
Grip (rukoväť) tenisovej rakety
Grip, teda rukoväť tenisovej rakety, je dôležitý pre vaše dlane. Grip je štandardne osemhranný a má obvod od 120 do 140 mm. Informáciu o jeho obvode nájdete pod označením L + číslo od 0 do 5.
- Grip L0 – 102 mm
- Grip L1 – 105 mm
- Grip L2 – 108 mm
- Grip L3 – 111 mm
- Grip L4 – 114 mm
- Grip L5 – 117 mm
Výber rakety na základe obvodu gripu je veľmi individuálny. Raketa vám musí, jednoducho, padnúť do ruky. Muži však vo všeobecnosti siahnu po gripe L3 až L5 (menší grip je vhodný pre „menších“, ten väčší pre „väčších“ chlapov). Pre ženy sú zväčša vhodné modely s gripom L1 až L3 a pre deti tie s gripom L0 – L2.
Ako odmerať správnu veľkosť gripu
Ak sa rozhodnete pre nákup tenisovej rakety v kamennej predajni, odporúčame vám, aby ste si grip poriadne „ohmatali“. Jeho „skúšanie“ by malo prebiehať takto:
- Uchopte grip do dlane.
- Medzi palec a protiľahlé prsty položte na grip ukazovák druhej ruky.
- Ak je veľkosť gripu vhodná, váš ukazovák nesmie byť ostatnými prstami stlačený, nesmie sa však okolo neho nachádzať ani príliš veľa priestoru – ideál je cca 1 až 2 mm z každej strany.
Nákup tenisovej rakety cez internet je dnes viac než pravdepodobný. V takomto prípade si grip nemôžete vyskúšať ručne – stručne, preto musíte vytiahnuť pravítko a všetko pekne odmerať.
- Vystrite dlaň a priložte k nej pravítko.
- Pravítko musí kopírovať medzeru medzi prostredníkom a prstenníkom.
- Teraz namerajte vzdialenosť od stredu dlane (nachádza sa na nej výrazná čiara, ak ju neviete nájsť, dlaň mierne ohnite) po vrch prstenníka.
- Nameraná vzdialenosť je ekvivalentom k jednotlivým veľkostiam gripu – napr. ak ste namerali 111 cm, budete potrebovať grip L3.
Ako vybrať vhodnú tenisovú omotávku gripu
Ak si vyberiete raketu s menším gripom, jeho obvod zväčšíte veľmi jednoducho, konkrétne pomocou tzv. tenisovej omotávky. Na výber máte 2 typy omotávok, a to základné (basic grip), ktoré sa omotávajú rovno na grip, a vrchné (over grip).
Základná omotávka slúži hlavne na zlepšenie vlastností gripu – odvádza pot od dlane, zabraňuje jeho šmýkaniu atď. Vrchná omotávka je ideálna práve na zväčšenie priemeru gripu. Tí, ktorí si potrpia na pohodlie, však po nej siahajú aj vtedy, keď chcú grip vylepšiť ešte o niečo viac.
Každá tenisová raketa má na sebe originálnu základnú omotávku už pri jej kúpe. Pri výbere preto neprehliadnite ani túto jej časť. Omotávky sú tradične vyrábané zo syntetických materiálov, ako je guma či rôzne druhy polymérov (napr. neoprén), a tiež z prírodnej kože.
Grip s omotávkou zo syntetických materiálov
Syntetické omotávky sa nachádzajú na väčšine bežne predávaných rakiet. Syntetické materiály sú lacnejšie a používateľovi poskytujú viac možností: sú dostupné v rôznych hrúbkach, môžu mať všakovaké textúry atď.
Výhodou syntetických materiálov je skutočnosť, že sú veľmi pohodlné, a to aj bez použitia vrchnej omotávky. Takže, ak nechcete vašu raketu „regripovať“ každú chvíľku, ide o dobrú voľbu. Gripy s omotávkou zo syntetických materiálov sú vhodné aj pre ľudí trpiacich zraneniami paží.
Grip s omotávkou z prírodnej kože
Gripy s omotávkou z prírodnej kože sú pevné a hráčovi poskytujú dobrú kontrolu nad raketou. Môžu sa však šmýkať, preto sa na nich zväčša inštaluje aj vrchná syntetická omotávka. Logicky, kožené omotávky sú drahšie, náročnejšie na údržbu aj skladovanie, ale majú dlhšiu životnosť. V minulosti išlo o absolútne najlepšiu voľbu. Dnes, keď syntetické materiály vlastnosťami prekonávajú tie prírodné, je pravdepodobne lepšie pouvažovať nad touto alternatívou.
Materiál tenisovej rakety
Materiál, z ktorého je daná tenisová raketa vyrobená, taktiež do istej miery vplýva na jej vlastnosti, no i na vaše pohodlie. Najčastejšie sa stretnete s raketami grafitovými, hliníkovými a kevlarovými, natrafiť však môžete aj na kúsky z viacerých materiálov.
Grafitové tenisové rakety
Z grafitu, ktorý je špecifický nízkou hmotnosťou, sú vyrábané tie najkvalitnejšie tenisové rakety, pričom môže ísť o rôzne triedy tohto materiálu. Na trhu nájdete modely zo 100 % grafitu alebo tie kombinované (napr. grafit + meď, sklenené vlákno, titán, volfrám či kevlar).
Čisto grafitové rakety sú tuhšie, ocenia ich teda najmä tí tenisti, ktorí pri hre využívajú silu. Rakety vyrobené zo zmesi grafitu a niektorého zo spomínaných materiálov zvyknú byť o niečo flexibilnejšie a majú lepšiu schopnosť tlmiť vibrácie. Preto sú vhodné pre menej fyzicky zdatných hráčov či deti, ale taktiež pre začiatočníkov a osoby, ktoré majú problémy s pohybovým aparátom.
Hliníkové tenisové rakety
Ak hľadáte ľahkú raketu za menej peňazí, hliník je tou správnou voľbou. Na výber máte kúsky z dutého alebo rúrkovitého hliníka, pričom prvú verziu ocenia hlavne začiatočníci. Rámy z dutého hliníka sú totiž pružnejšie a hráčovi poskytujú lepší cit v ruke. Naopak, pomocou rakiet z rúrkovitého hliníka môžete loptičku zasiahnuť väčšou silou, preto sú ideálne pre tých skúsenejších.
Tenisové rakety z kevlaru a bóru
Oba materiály sú si veľmi podobné a zároveň sa vlastnosťami príliš nelíšia od grafitu. V porovnaní s ním sú o niečo ľahšie, tuhšie a o niečo viac prenášajú vibrácie. Borové aj kevlarové rakety odporúčame skôr pokročilejším hráčom. Pre začiatočníka môžu byť priťažké a ťažšie ovládateľné.
Výber tenisovej rakety na základe pohlavia, veku a hráčskych schopností
Ako sme spomenuli na začiatku nášho návodu, pri výbere tenisovej rakety je nutné zohľadniť nielen jednotlivé technické parametre, ale taktiež vaše hráčske skúsenosti, vek, telesné proporcie či pohlavie. To, ktoré tenisové rakety sú vhodné pre začiatočníka, ženu či dieťa, sme uvádzali aj priebežne. V nasledujúcich riadkoch však tieto informácie doplníme a zhrnieme.
Tenisové rakety pre ženy a pre mužov
Tenisová raketa pre ženu by mala byť, logicky, ľahšia a kratšia. Ostatné parametre sa odvíjajú od schopností danej hráčky. Vo všeobecnosti však platí, že ženy obľubujú skôr modely s väčšou hlavou, tuhším rámom, vďaka ktorému stačí pri hre vyvinúť o niečo menšiu silu, a redším výpletom. Veľmi dôležitým parametrom je veľkosť gripu. Či ste začínajúca alebo pokročilá hráčka, nemá to žiadny vplyv na veľkosť vašej dlane. Ženy by si preto mali spravidla vyberať tenisové rakety s menším gripom.
Pre mužov sú vhodné skôr dlhšie a ťažšie rakety, od cca 270 do 300 g, a to i v prípade začiatočníkov či mierne pokročilých hráčov. Grip musí byť väčší, čo dá rozum, a z hľadiska tuhosti rámu je dobré siahnuť po niečom mäkšom. Muži majú predsa len zväčša o trochu viac sily, hra s tuhým rámom by preto mohla byť nepohodlná až nebezpečná.
Tenisové rakety pre začiatočníkov a rekreačných hráčov
Či už s tenisom začínate alebo hráte zásadne rekreačne, teda niekoľkokrát za sezónu a zásadne pre radosť, budete potrebovať cenovo dostupnú a odolnú tenisovú raketu, ktorá bude „brať ohľad“ na vaše schopnosti.
Odporúčame vám siahnuť po ľahšom modeli s hmotnosťou do 280 g a vyvážením do hlavy. Pri hre oceníte aj väčšiu hlavu s väčším sweetspotom, ideálne tú s rozmermi nad 660 cm². Z hľadiska dĺžky by ste mali siahnuť po štandardnej rakete (68,5 cm). Ak ste do tenisovej rakety ochotní investovať o niečo viac financií, určite si vyberte kúsok s rámom z grafitu v kombinácii s iným materiálom. Ak však potrebujete šetriť, vystačíte si aj s hliníkom.
Tenisové rakety pre pokročilých
Ak patríte k pokročilým hráčom, asi viete najlepšie i sami, aká tenisová raketa je pre vás tá najlepšia. V tomto prípade je navyše veľmi náročné zhodnotiť, ktoré parametre sú pre skúseného hráča vyhovujúce vo všeobecnosti. Každý má iný štýl hry, iné fyzické predispozície a techniku. Jediná rada, ktorú vám môžete dať, je, že by ste mali siahnuť po kvalitnejšom kúsku. Pokojne sa poobzerajte aj po niečom ťažšom, dlhšom a mäkšom.
Ako vybrať tenisovú raketu pre deti
Výber rakety pre dieťa je špecifický, pretože musíte myslieť na jeho schopnosti a aj na fyzické proporcie a vek. Pri kúpe nezabudnite najmä na jej hmotnosť a dĺžku. Dieťa sa pri hre nesmie príliš trápiť. To bude mať negatívny dopad nielen na jeho výkon a motiváciu, ale aj na jeho pohybový aparát.
Hmotnosť detskej rakety by nemala presiahnuť 230 g, čo je však veľmi individuálne. Rozhodujúcimi faktormi sú proporcie vášho drobca (hmotnosť, výška aj sila). Ideálnym gripom je zväčša ten L0 až L2. Hlava by mala byť väčšia, čo však nie je pravidlom.
Podobné je to aj pri výbere dĺžky detskej tenisovej rakety. V tomto smere sa orientujte najmä podľa výšky vášho drobca. Najlepším spôsobom, ako vybrať vhodnú dĺžku rakety pre dieťa, je jednoduchý test. Dieťa chytí raketu na konci gripu a spustí ju popri nohe smerom nadol. Koniec rakety by sa mal nachádzať v úrovni jeho členkov. Ak takúto možnosť nemáte, orientujte sa podľa nasledujúcich informácií.
- Pre deti s výškou do 80 cm sú vhodné rakety s dĺžkou okolo 42 – 44 cm (cca od 3 rokov)
- Drobci s výškou od 100 do 110 cm budú potrebovať 48 až 54 cm raketu (cca od 5 do 7 rokov)
- Keď vaše dieťa dosiahne výšku 120 – 130 cm, je čas na kúpu rakety s dĺžkou 57 – 65 cm (cca 8 – 9 rokov)
- 140 cm vysokým hráčom zaobstarajte juniorskú raketu, ktorá by mala byť dlhá asi 65 cm (cca od 9 – 10 rokov)
Typy tenisových rakiet
Rakety sa vo všeobecnosti delia na silové, tradičné hráčke, tweenerové a tzv. moderné hráčske. Vybrať si ten správny kúsok si pritom môžete aj na základe tohto rozdelenia. V tomto prípade budú dôležité najmä vaše hráčske skúsenosti a štýl hry.
Silové tenisové rakety
Silové (power) tenisové rakety sú ideálne pre hráčov, ktorí loptičku radi zasahujú väčšou silou, pričom nemusia vynaložiť veľa energie. Silové rakety sú špecifické:
- nadpriemerne veľkou hlavou, ktorá má viac ako 667 cm2
- nadpriemernou dĺžkou (68 – 73 cm)
- tuhým rámom (nad 66 RA)
- ľahkou konštrukciou – niečo okolo 226 až 269 g
Silové rakety sú dobrou voľbou aj pre začiatočníkov, ktorí si ešte nevypracovali správnu techniku a zručnosti na vyvinutie veľkej sily. Pre toto štádium tréningu je totiž príznačné, že hráč inklinuje ku kratším a kompaktnejším úderom. To je zároveň dôvod, prečo sa silové rakety zvyknú nazývať aj ako game improvement racket, teda rakety na zlepšenie hry. Vyhovovať môžu aj nižším ženám a mužom či juniorom, ktorí ešte nemajú dostatok sily, alebo naopak, seniorom, ktorí silu už „stratili“.
Klasické hráčske tenisové rakety
Klasické hráčske tenisové rakety sa nazývajú tiež ako rakety ovládacie, i keď toto pomenovanie nie je úplne presné. Z anglického control rackets ide však asi o najbližší preklad. V praxi ide o presný opak silových tenisových rakiet.
Pri hre s týmto typom rakety je potrebné vyvinúť väčšiu silu, na oplátku však získate lepšiu kontrolu a schopnosť loptičkou trafiť na konkrétny cieľ. Aby ste si hru užili, musíte mať zvládnutú aspoň základnú techniku a disponovať dostatočnou fyzickou silou. Z týchto dôvodov sú klasické hráčske tenisové rakety ideálne pre profesionálnych, ale i mierne pokročilých rekreačných tenistov.
Hlavné vlastnosti hráčskej tenisovej rakety:
- Malá hlava (cca 548 – 625 cm²)
- Klasická dĺžka (68,5 cm)
- Tuhý až stredne mäkký rám (50 – 70 RA)
- Vyššia hmotnosť (311 – 357 g)
Tweenerové tenisové rakety
Tweenerové tenisové rakety majú stredne veľkú hlavu (632 – 671 cm2), štandardnú dĺžku, strednú tuhosť (61 – 70 RA) a vážia niečo okolo 272 až 330 g. Vďaka týmto vlastnostiam ide o veľmi univerzálne kúsky, ktoré využijú rôzne skúsení hráči a sú vhodné na rôzne štýly hry. Tweenerové rakety v sebe spájajú silu a kontrolu, preto sú niečím medzi raketami silovými a hráčskymi. Sú dobrou voľbou najmä pre mierne pokročilých, ale i začínajúcich a rekreačných hráčov.
Moderné hráčske tenisové rakety
S tzv. modernými hráčskymi tenisovými raketami hrá mnoho súčasných vrcholových tenistov. V praxi ide o klasické hráčske rakety, ktoré sme si opísali vyššie. Majú však trochu vyššiu hmotnosť, väčšiu hlavu a sú tuhšie. Tieto vlastnosti stoja za vysokým rotačným potenciálom a zvýšeným výkonom.
Cena tenisových rakiet
Toto športové náčinie si kúpite už za necelých 20, ale i za viac ako 300 eur. Samozrejme, cena rakiet, ktoré vidíte v rukách slávnych tenistov, sa môže vyšplhať aj na niekoľko tisícok.
V skratke by sa to dalo zhrnúť asi takto: V začiatkoch vašej tenisovej kariéry vám postačí i lacnejší kúsok za cenu od 40 do 70 eur. Vo chvíli, keď sa v tenise dostatočne zlepšíte, by ste do rakety mali investovať aspoň takú stovečku. Ceny tenisových rakiet sa však odvíjajú od mnohých faktorov, túto radu preto berte naozaj iba ako také orientačné mantinely.
Najznámejšie značky tenisových rakiet
Ak chcete ísť na istotu, vyberte si tenisovú raketu niektorej zo známych a, logicky, i overených značiek. Medzi tie sa radia napríklad tenisové rakety od Yonex, Wilson, HEAD, Babolat, Prince Sports či Dunlop. Upozorňujeme, že ide o drahšie kúsky.
Tenisové rakety Yonex
Yonex je japonská značka, ktorej história siaha až do roku 1946. Na slovenskom trhu sa udomácnila taktiež pomerne dávno, konkrétne v roku 1992. Yonex je výrobcom rôzneho športového sortimentu vrátane atletickej obuvi či oblečenia. Tenisové rakety Yonex sú považované za profi kúsky, ktoré u nás dostanete za cenu od 60 do 200 eur.
Tenisové rakety Wilson
Aj spoločnosť Wilson vyrába rôzny športový sortiment. Ide o americkú značku, v ktorej ponuke nájdete taktiež veľmi kvalitné tenisové rakety. Tým sa často pripisujú vlastnosti, ako je vyváženosť, ľahká hra a ovládanie či výborná kontrola. V ponuke značky Wilson nájdete najmä rakety pre mierne pokročilých, pokročilých a profesionálnych hráčov, s čím korešponduje aj ich cena. Tá sa v priemere pohybuje okolo 160 eur.
Tenisové rakety HEAD
Novak Djokovič, Roger Federer, Rafael Nadal, Juan Martin Del Potro, Alexander Zverev, to je len krátky zoznam hráčov, ktorých môžete vidieť hrať s tenisovou raketou HEAD v ruke. HEAD je celosvetovo vnímaná ako výborná rakúska značka, ktorej sa dá veriť a ktorá vyrába kvalitné i cenovo dostupné rakety. Najlacnejšie kúsky totiž môžete vlastniť už od cca 40 eur. Pre zaujímavosť, práve táto spoločnosť sa v roku 1997 stala prvou, ktorá vyrobila titánovú a grafitovú tenisovú raketu.
Tenisové rakety Babolat
Tenisové rakety Babolat pochádzajú z Francúzska a podobne ako v predošlých prípadoch ide o zaručenú kvalitu. Babolat je jeden z najstarších výrobcov športového vybavenia ako takého, a to vrátane tenisových rakiet. Zoznam svetoznámych hráčov, ktorí hrajú práve s týmito kúskami, je naozaj dlhý. Jedným z nich je napríklad Rafael Nadal. Cena tenisových rakiet Babolat sa pohybuje v podobnej rovine ako pri vyššie spomenutých značkách.
Tenisové rakety Prince Sports
Prince Sports je ďalšou známou značkou z USA. V jej ponuke sa nachádzajú tenisové rakety pre mužov, ženy aj deti. Ich cena sa začína na približne 60 a končí až nad 200 eurami. Detské rakety sú, samozrejme, podstatne lacnejšie. Obľúbenkyňou tenisových rakiet Prince je napríklad i známa Maria Šarapovová.
Tenisové rakety Dunlop
Tenisové rakety Dunlop boli zaradené do viacerých medzinárodných výberov najlepších značiek roku 2021. Podobne ako v predošlých prípadoch ide o spoločnosť, ktorá vyrába veľmi kvalitné modely pre profesionálov, no i začiatočníkov. Zo známych tvári, ktoré hrajú práve s raketami značky Dunlop, môžeme spomenúť napríklad i našu slovenskú tenistku Dominiku Cibulkovú. Cena rakiet sa začína na 60 eurách.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Veríme, že sme vám prezradili naozaj všetko, čo potrebujete vedieť pri nákupe tenisovej rakety. Na záver sme si pre vás pripravili ešte niekoľko odpovedí na otázky, v ktorých vám prezradíme to, čo spotrebiteľov zaujíma najčastejšie.
Čo stojí za lepším zosilnením tenisovej rakety?
Ktoré vlastnosti tenisovej rakety majú vplyv na kontrolu nad loptičkou?
Ako často meniť výplet na tenisovej rakete?
Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné
Dátum poslednej aktualizácie: 24.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Skvelá raketa pre malé dieťa je Head Novak 17. Ak vaše ratolesti začínajú s tenisom, nemáte čo pokaziť. Raketa je ľahučká a moja 3 ročná dcérka ju udrží nad hlavou jednou rukou. Spracovanie rakety je super. S kúpou som maximálne spokojný.
Maximálna spokojnosť s tohtoročným modelom Wilson Roland Garros Elite. Raketa je ľahučká, krásne sa s ňou manipuluje a cena je vzhľadom k ponúkanej kvalite až smiešne nízka. Pre rekreačných hráčov ako som ja, je to super voľba.
Mám tenisovú raketu Wilson Clash 100, ktorá má krásny dizajn a je mimoriadne ovládateľná. Oceňujem unikátne spracovaný flexibilný rám a technológiu FreeFlex pre jednoduché generovanie sily a presnosti počas hry. Raketa sa hodí pre mužov aj ženy všetkých vekových kategórií. Zahrajú si s ňou mierne pokročilí aj pokročilejší hráči. Hmotnosť rakety je tak akurát, aby príliš nezaťažovala ruku, vďaka čomu je vhodná na voľný švih. Podanie je podľa môjho názoru tvrdšie a po údere raketa ľahko zavibruje, to však nevnímam ako mínus. Raketa spĺňa všetko, čo som od nej očakával a vďaka skvelej kontrole mi výrazne stúpla radosť z hry. Presnosť úderu je zárukou toho, že občas zápasy aj vyhrávam. :-) Raketu som si kúpil bez výletu, no eshop, v ktorom som ju kupoval ponúkal aj výplet zadarmo, čiže prišla mi už nakomplet hotová a ja som sa nemusel o nič starať. Mohol som začať okamžite hrať. Bola to výhodná kúpa, ktorú neľutujem.