Najlepšie televízory 2024 – recenzie, test, porovnanie

Mnoho ľudí si bez televízora nevie predstaviť život. Podobne ako chladnička, práčka či rúra je spotrebičom, ktorý život robí príjemnejším. Raz za čas treba televízor vymeniť, či už z toho dôvodu, že starý doslúžil, alebo preto, že jednoducho chcete do svojej domácnosti novší model. Viete, ako na to?

Sledovanie televízie

Rozvoj technológií napreduje raketovou rýchlosťou a čo bolo moderné včera, je dnes už za zenitom. Výber televízora, keďže nie je dôležité iba to, aby dokázal prijímať televízny signál, nie je vôbec jednoduchý. Pripojenie k internetu, ultra HD rozlíšenie, zahnutá obrazovka, 3D obraz, USB vstupy... Dnešné televízory obsahujú toľko technológií, že bežný používateľ si z nich nevie vybrať. Už sa nestačí zaujímať iba o spotrebu, veľkosť a kvalitu obrazu. Ak chcete, aby vám televízor sadol na mieru, musíte sledovať omnoho viac parametrov. Pomôžeme vám s výberom.

Najlepšie 4K televízory v teste

Názov Hodnotenie Detail
Samsung QE65S90   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
LG OLED65G46   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
TCL 65C649   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Hisense 55E7KQ   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Hisense 43A6K   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Najlepšie Ultra HD televízory do 500 €

Názov Hodnotenie Detail
Samsung UE55CU7172   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
LG 50UR78006   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
LG 65UR81003LJ   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Samsung UE50CU7172UXXH   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
TCL 50P638   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Najlepšie QLED televízory

Ak chcete to najmodernejšie riešenie, ktoré môžete nájsť v kategórii TV, určite sa obzrite po televízoroch Samsung s technológiou QLED. Vo vnútri QLED sa nachádza super výkonný procesor poháňaný unikátnou technológiou od spoločnosti Samsung. Inteligentný mechanický procesor optimalizuje jas obrazovky a kvalitu zvuku. S QLED sa dostanete do každej scény hlbšie a odhalíte drobné detaily, o ktorých ste ani netušili. Zazrite ich v silnejších kontrastoch, hlbších odtieňoch čiernej v tmavých scénach a jasnejších odtieňoch bielej vo svetlých scénach. Pozrite si napríklad Novinku v kategórii QLED TV.

Ako si vybrať televízor?

Pred kúpou nového televízora si musíte zodpovedať otázku, na čo všetko bude televízor slúžiť. Ak totiž chcete televízor iba na sledovanie klasického televízneho vysielania, nebudete potrebovať model so 75″ uhlopriečkou a cenovkou 3-tisíc eur. Postačí vám televízor s dobrou kvalitou obrazu a primeranou veľkosťou, na ktorom si môžete pustiť, čo potrebujete. Pokiaľ si chcete televízor kúpiť kvôli pozeraniu seriálov, filmov (na DVD, Blu-ray či cez internet, napr. na HBO alebo Netflixe) a hraniu hier, tak bude dôležitá nielen uhlopriečka, kvalita obrazu, ale napr. aj pripojiteľnosť k internetu.

Ako vybrať televízor?

LED, OLED či QLED? Typy televízorov

Na trhu je niekoľko druhov televízorov, ktoré sa líšia vlastnosťami, funkciami aj kvalitou. Najbežnejšie je delenie podľa technológie displeja. Teda staršie plazmové, LCD (oboje sú už mierne zastarané) a najnovšie LED, OLED a QLED televízory.

Plazmový televízor

Plazmové televízory sú známe vďaka kvalitnému obrazu i o niečo vyššej spotrebe. Prvý plazmový televízor uviedla na trh spoločnosť Fujitsu ešte v roku 1996 a okamžite zaznamenal úspech. Výhodami tohto typu televízora sú kvalitný pozorovací uhol, živé farby a kvalitné zobrazenie čiernej farby, stabilné osvetlenie a plynulejší obraz. K nevýhodám patria spomínaná väčšia spotreba, krátka životnosť panelov a vypaľovanie pixelov. Plazmové televízory mali problém s rozlíšením, ktoré bolo v porovnaní s dneškom o dosť menšie. Fungovali na báze elektrického náboja, ktorý bunky naplnené plynmi menil na plazmu, tie v závislosti od prúdu vydávali svetlo.

LCD

LCD televízory používajú na podsvietenie obrazovky trubice. Ide o úspornejšie a šetrnejšie riešenie, takže v porovnaní s plazmou je ich spotreba nižšia. Preskupujúce sa kryštály menia prechádzajúce svetlo a skladajú obraz. Nevýhodami LCD televízorov sú vysoká citlivosť obrazu (nie je taký detailný), slabšie prevedenie čiernej farby, či to, že obraz nepríjemne reaguje na svetlo. Pri výbere treba dbať najmä na obnovovaciu frekvenciu obrazu, ktorá sa zvyčajne pohybuje od 50 do 200 Hz. Platí, že čím je vyššia, tým je obraz kvalitnejší.

Edge LED

Ide o LCD televízory s LED edge technológiou, podsvietenie je tvorené svetlovodmi z okrajov priamo na celý panel. K výhodám tohto typu televízorov patrí úzke prevedenie, lepšia ostrosť, kontrast a živšie farby a trvácna LED technológia bez vypaľovania. Nevýhodami LCD televízorov je nerovnomerné podsvietenie po okrajoch televízora a slabšie prevedenie čiernej farby.

Televízor v obývačke

Direct LED

Podsvietenie LED televízorov je rozložené po celej ploche panelu. Je rovnomerné aj po rohoch a zabezpečuje o niečo vyššiu kvalitu obrazu. Jeho výhodami sú kvalitnejší kontrast, živosť farieb a menšia spotreba. K nevýhodám sa dá zaradiť vyššia cena a zhoršené pozorovacie uhly.

OLED

OLED technológia využíva organické diódy a rovnako ako plazmové televízory nepotrebuje podsvietenie. Ponúka kvalitný obraz, kde je čierna naozaj čierna, farby kvalitné, odozva je rýchla. OLED televízory sú tenké, vyznačujú sa nízkou spotrebou a ponúkajú skvelé pozorovacie uhly. Ich nevýhodou je vyššia cena.

QLED

Ide o TV značky Samsung, ktoré majú vďaka technológii podsvietenia obrazovky verné farby pri sledovaní z rôznych uhlov, lepší jas a kontrast a znížený odraz svetla. Zobrazenie čiernej nie je také dobré ako majú OLED televízory, ponúkajú však špičkovú kvalitu rozlíšenia.

Najlepšie Android TV 2024 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie Android TV 2024 – recenzie, test, porovnanie

Android TV zvláda všetko to, čo aj bežný televízor, ale popritom má mnoho funkcií navyše. Ide o fenomén, ktorý sa na našom trhu zatiaľ len rozbieha, no čoraz viac ľudí objavuje jeho výhody. Zoznam výrobcov, ktorí ponúkajú televízory s operačným systémom Android TV, je zatiaľ kratší, no zahŕňa ostrieľaných hráčov na trhu vrátane Sony, Philips, Hyundai či Thomson. K ním sa pridávajú ďalší... Prečítať článok

Smart TV

S takýmto TV sa prostredníctvom kábla alebo wi-fi môžete pripojiť na internet, spárovať ho s iným zariadením (tabletom či notebookom) a premietať obraz z neho na televízor. Na smart televízore si môžete prostredníctvom aplikácií pozerať Youtube, Facebook atď. a na stránkach surfovať. Do smart televízie sa dajú stiahnuť aplikácie, napríklad hry, čiže sa môžete hrať na veľkej a kvalitnej obrazovke. Operačný systém televízie musí byť s jednotlivými aplikáciami kompatibilný. Operačné systémy sú rôzne, niektoré TV majú Android, iné značky uprednostňujú svoj vlastný OS (napr. Samsung má Tizen, LG WebOS, Panasonic Firefox, Philips a Sony Android). Smart TV disponujú množstvom moderných funkcií a technológií, majú zobrazovaciu schopnosť LED, OLED alebo QLED televízorov. Najväčším mínusom pri tomto type televízora je vysoka cena, zložitejšie ovládanie či občasná poruchovosť.

Výber Smart TV v obchode s elektronikou

Veľkosť uhlopriečky

Veľkosť televízora (uhlopriečka) je jedným z najdôležitejších parametrov výberu. Vzdialenosť dvoch protiľahlých bodov na obrazovke televízora sa zvyčajne vyjadruje v palcoch. Veľkosť uhlopriečky závisí od toho, z akej vzdialenosti budete obraz sledovať. Ideálnu vzdialenosť určíte tak, že dodržíte vzdialenosť okolo 5 cm na jeden palec. Neplatí, že čím väčšia je uhlopriečka, tým lepší obraz môžete čakať, treba dodržiavať istú pozorovaciu vzdialenosť, pre ktorú je táto veľkosť televízora vhodná. Odporúčané pozorovacie vzdialenosti sú nasledujúce:

Uhlopriečka Odporúčaná vzdialenosť pre bežné vysielanie (HD a Full HD) Odporúčaná vzdialenosť pre 4K vysielanie
32" 1,3 – 1,8 m 0,7 – 0,8 m
40" 1,4 – 1,9 m 0,8 m
42" 1,7 m 0,8 m
48" 1,9 m 0,9 m
50" 2 m 1 m
55" 2 – 2,4 m 1,1 m
60" 2,4 m 1,2 m
65" 2,5 – 3 m 1,3 m
70" 2,8 m 1,4 m
75" 3 – 3,5 m 1,5 m

Uhlopriečka v palcoch na centimetre

Veľkosť TV sa zvyčajne udáva v palcoch, pričom 1 palec = 2,54 cm. To znamená, že ak si vyberiete televízor s uhlopriečkou 40", váš televízor bude mať 101 cm, ak si zvolíte uhlopriečku 55" musíte si urobiť priestor pre TV s diagonálou 140 cm, TV s uhlopriečkou 75" má zas veľkosť 190 cm.

Rozlíšenie televízora

Rozlíšenie udáva počet bodov (pixelov), z ktorých sa obraz skladá. Platí staré známe pravidlo – čím viac, tým lepšie, samozrejme, len dovtedy, kým sú pre oko rozlíšiteľné. Rozlíšenie televízorov sa v súčasnosti delí na HD Ready, Full HD, Ultra HD (4K).

Rozlíšenie televízora je jedným z dôležitých parametrov výberu

Rozlíšenie HD Ready (1 280 x 720 pixelov) je typické pre staršie modely televízorov. Postačujúe pre menšie televízory, pri väčších by bolo nedostačujúce, preto sa od neho už upúšťa. Lepšie je Full HD rozlíšenie (1 920 x 1 080 pixelov) a 4K rozlíšenie (3 840 x 2 160 pixelov). Stredná a vyššia trieda televízorov disponuje takýmto rozlíšením bežne.

Dôležité skratky a značky

Viete, čo znamená, keď sa o televízore povie, že má UPscalling? V skratkách a značkách by ste si mali urobiť poriadok, aby ste vedeli, čo kupujete.

  • SD – Standard Definition: Ide o zobrazenie 4:3 a rozlíšenie obrazu 720 x 57 bodov. Hoci je prenos signálu nenáročný, je menej kvalitný. Vhodný je v prípade, že nedisponujete kvalitnejším druhom prijímacieho signálu.
  • HD – High Definition (HD Ready): Ide o kvalitnejšie zobrazenie 16:9 s rozlíšením obrazu 1 280 x 720 bodov. Zabezpečuje lepší zvuk i obraz. Potrebný je však príjem kvalitného signálu.
  • Full HD – Full High Definition: Ide o obraz vo formáte 16:9 a rozlíšenie až 1 920 x 1 080 bodov. Jeho využitie je možné iba v prípade, že prijímate Full HD televízny signál. Lepšie vynikne na väčšej obrazovke.
  • Ultra High Definition (UHD): Táto technológia má niekoľkonásobne viac zobrazovacích bodov ako Full HD (rozlíšenie 3 840 x 2 160 bodov). UHD technológia je bežná pri televízoroch so 4K rozhraním a ponúka výborný obraz a zážitok zo sledovania. Novšou dimenziou rozlíšenia je 8K (7 680 x 4 320 pixelov), ktorým oplývajú najnovšie televízory. Ich cena je však naozaj vysoká.
  • UPscalling: Ide o nové vylepšenie rozlíšenia. Funkcia UPscalling bola zavedená kvôli lepšiemu zobrazeniu televíznych programov v nižšej kvalite. UPscalling sa postará o dodatočné vykresľovanie pixelov, ktoré zvýšia kvalitu obrazu.

Obnovovacia frekvencia obrazu

Hodnoty tohto parametra sú udávané v Hertzoch. Daný atribút hovorí o obnovovacej frekvencii, ktorej úlohou je za určitý čas prekresliť obraz, resp. zmeniť snímku na obrazovke (počet snímok za 1 sekundu).

Zahnutý televízor

Na trhu nájdete televízory s obnovovacou frekvenciou 50 – 240 Hz. Napr. 100 Hz znamená sto snímkov za sekundu, televízory s frekvenciou nad 100 sú schopné plynulo zobrazovať náročnejšie hry a rýchle filmové scény, môžete na nich sledovať filmy v 3D. Televízory s menšou frekvenciou môžu obraz nepríjemne trhať. Plynulosť obrazu zvyšujú aj rôzne technológie, napr. True Motion, Motion Plus, MotionFlow a pod., môžu však pôsobiť trochu neprirodzene, pretože opticky pobeží film rýchlejšie, než ako bol natočený. Pri kúpe si dávajte pozor na základnú frekvenciu a dynamickú frekvenciu (1 400 – 3 000 Hz).

Odozva

Tento údaj vám prezradí, aký čas pixely potrebujú na zmenu farby. Hodnoty od 5 do 10 ms (milisekúnd) sú adekvátne. Platí, že čím nižšia odozva, tým lepší a kvalitnejší obraz. Moderné televízory zvládnu zmenu zo šedej do 5 ms, pri bielej farbe za cca 10 ms. Pokiaľ chcete mať geniálny obraz, poobzerajte sa po televízore s odozvou 4 – 3 ms.

Typ signálu

Jedným z podstatných faktorov pri kúpe televízora je to, aký signál prijíma. Na niektoré signály totiž potrebuje internetové pripojenie, na niektoré vám stačí set-top box či kábel a pripojenie do zásuvky. Príjem umožňujú v televízore zabudované tunery. Podľa typu vysielania, ktorý chcete prijímať, by ste sa mali obzerať po televízoroch s danými tunermi. Keďže analógové vysielanie bolo plne nahradené digitálnym, analógový tuner už nie je v televízoroch potrebný. Pokiaľ ho však máte, mali by ste si k nemu zaobstarať externý tuner, teda set-top-box.

  • DVB-T/T2: Tento signál je prijímaný z televíznej antény. Potrebné je mať set-top box alebo televízor, ktorý má tento dekodér zabudovaný.
  • DVB-C/C: Ide o káblové vysielanie, bez pripojenia priamo do siete sa nezaobídete. Potrebné je mať aj set-top box, prípadne musí mať televízor zabudovaný dekodér.
  • DVB-S/S2: Okrem set-top boxu či zabudovaného dekódera sa dá použiť Cl karta (Skylink, DigiTV...), ktorá sa vkladá do Cl slotu (televízor ním musí disponovať). Tento druh signálu je najkvalitnejší.
  • ITPV: Ide o pripojenie cez internet, pričom treba mať dodávateľa signálu, ktorý poskytuje služby televízneho signálu (Orange, Telekom...). Signál je šírený prostredníctvom internetového signálu operátora.

Kontrast a jas

S kvalitou obrazu súvisia aj parametre, akými sú kontrast a jas. Jas udáva, akú má televízor svietivosť pri zobrazení bielej farby (do istej hranice platí, že čím vyššia, tým lepšie). Na bežné sledovanie je dobrou voľbou televízor s jasom 450 až 550 cd/m2 (jednotkou svietivosti je candela/m2, zodpovedá svetlu jednej sviečky na ploche 1 m x 1 m), budú sa vám na ňom dobre sledovať filmy počas dňa i v noci.

Výber televízora - sledovanie parametrov

Kontrast označuje pomer v zobrazovaní bielej a čiernej farby, čím vyšší kontrast, tým lepšie farby. Na televízore si môžete tieto parametre ručne nastaviť do optimálneho pomeru. Kontrast je statický a dynamický. Čo sa statického týka, jeho bežné hodnoty sú cca 1 500:1. Dynamický kontrast nemá na sledovanie obrazu taký vplyv ako statický kontrast, jeho hodnoty sa pohybujú od 10 000:1 vyššie. Najlepšie je si televízor vyskúšať osobne v predajni a ak je to možné, zapozerajte sa naň za tmy aj za svetla, overte si tiež pozorovacie uhly (štandardne sa pohybujú medzi 170 až 180°), resp. maximálny uhol, z ktorého môžete televízor sledovať bez zhoršenia kvality obrazu. Vyššie čísla sú, samozrejme, lepšie.

Spotreba

Ide o údaj, o ktorý sa treba, aspoň v prípade, že budete televízor používať často, zaujímať. Rovnica – väčšia uhlopriečka sa rovná väčšej spotrebe – už dávno neplatí. Zväčša však platí, že veľkosť obrazovky a množstvo funkcií sú podpísané pod vyššiu spotrebu. Napr. LCD či LED televízory sú energeticky šetrnejšie ako plazmové. Bežne sa spotreba pohybuje okolo 100 kWh, technologicky vyspelejšie televízory žerú aj 200 kWh/rok. O spotrebe sa dozviete z energetického štítku.

Kvalita zvuku

Pozerať filmy/seriály/športové prenosy chce väčšina ľudí hlasno, aby mala z pozerania lepší zážitok. Kvalitný, jemný a čistý zvuk je vecou reproduktora. Jeho výkon by mal byť aspoň 10 W. Treba si preto skontrolovať zvukové výstupy, aby ste si v prípade slabšieho zvuku (moderné, tenké televízory často nemajú dobrý reproduktor) mohli zaobstarať domáce kino alebo hi-fi systém.

Rozdiel medzi LED a OLED

Všímajte si energetický štítok

Energetický štítok označuje energetickú náročnosť spotrebičov. V prípade televízorov označuje výrobcu a model, energetickú triedu, spotrebu zapnutého TV (uvádzaná vo wattoch, označuje bežnú spotrebu zapnutého televízora za jednu hodinu), približnú ročnú spotrebu zapnutého televízora (v kWh) a veľkosť uhlopriečky. V prípade, že televízor dsponuje vypínačom, nájdete na štítku aj symbol vypínača. Ročná spotreba elektrickej energie je počítaná s predpokladom, že televízor je zapnutý 4 hodiny denne.

Energetická trieda vypovedá o spotrebe a úspornosti spotrebiča. Rozlišuje sa od A po G (pri TV max. F), pričom energetická trieda A môže byť ďalej rozdelená na A+ až A+++. Rozdiel v spotrebe medzi jednotlivými triedami je 25 %. Väčšina televízorov sa radí do triedy A a vyššie, nájdete však aj modely v triedach B, C a D.

Typy konektorov

Vstupy, resp. konektory umožňujú prepojenie s ďalšími zariadeniami (počítač, USB kľúč, telefón, internet a pod.). Samozrejmosťou je napríklad USB port či HDMI. Nájsť však môžete aj analógový konektor či NFC.

  • USB: Konektor na pripojenie USB kľúčov, USB káblov (mobil, tablet) či externého HDD. Bežnou je rýchlosť portov o hodnote 2.0, 3.0.
  • HDMI: Pomocou tohto portu sa pripája napríklad počítač, ale aj DVD či Blu–ray prehrávač. Štandardom sú minimálne 2 HDMI konektory.
  • SCART: Ide o analógový konektor, ktorý slúži na pripojenie DVD prehrávača, rekordéra a podobne (predchodca HDMI).
  • SD slot: Slúži na vloženie pamäťovej karty.
  • MHL: Konektor, ktorým prostredníctvom kábla prepojíte aktívnu plochu vášho mobilného zariadenia na obrazovke televízora.
  • Exthernet: Konektor, pomocou ktorého zabezpečíte pripojenie k internetu.

Konektory, vstupy televízora

  • Wi-Fi: Bezdrôtové pripojenie k internetovej sieti.
  • Bluetooth: Pripojenie bezdrôtových doplnkov, ako sú reproduktory, slúchadlá, externá klávesnica alebo myš.
  • NFC: Zabezpečuje rýchle prepojenie s vaším mobilným zariadením.
  • VGA: Tento vstup slúžil na pripojenie starších počítačových monitorov, aby sa hry a filmy dali sledovať v lepšej kvalite.
  • Jack: Výstup na pripojenie slúchadiel či externých reproduktorov

Zaujímavé funkcie a technológie

Viaceré televízory môžu obsahovať zaujímavé funkcie, ktoré by vás mohli potešiť. Pozerať s nimi programy môže byť radosť.

  • Timeshift: Pomocou tejto funkcie si môžete na pamäťové médium nahrať záznam vysielaného obsahu. Obsah sa v danom časovom úseku nahrá a vy si ho môžete pozrieť spätne.
  • EPG: Virtuálny sprievodca, ktorý informuje o vysielanom obsahu v televízii. Pomocou neho si môžete naštudovať informácie o programe, ponúka tiež možnosť si nahrať daný obsah na pamäťové médium.
  • Režimy obrazu: Dynamický, prirodzený, akčný, umelecký a pod. Obraz si môžete prispôsobiť v závislosti od toho, aký druh programu práve sledujete.
  • Technológia Ambilight: Možnosť nastavenia farebných svetiel, ktoré sa odrážajú na stenu za televízorom a vytvárajú zaujímavý optický efekt. Disponujú ňou televízory značky Philips.

Zaujímavé funkcie televízora

  • Technológia Local Dimming: LED diódam, ktoré osvetľujú obrazovku, umožňuje reagovať na zmeny vonkajšieho osvetlenia. Vďaka tomu sa mení ich svietivosť a intenzita, čiže za svetla vydávajú viac jasu, za tmy zas menej. Pri akomkoľvek osvetlení tak budete sledovať programy v najvyššie dosiahnuteľnej kvalite obrazu.
  • Technológia HDR (High Dynamic Range): Vysoký dynamický rozsah dokáže zobraziť záznam vo vyššom rozsahu ako bol vyrobený.
    HbbTV: Je to hybridná televízia, kombinujúca televízne vysielanie s internetovým pripojením. Vďaka tomu máte k dispozícii internetový obsah (rôzne videá, súťaže, športové výsledky, informácie o práve vysielaných reláciách a pod.).
  • 3D technológia: Chcete pozerať filmy v 3D, vďaka tejto technológii máte takúto možnosť. Týmto spôsobom však môžete sledovať iba vlastný multimediálny obsah. Potrebné sú aj špeciálne 3D okuliare, ktoré sú buď súčasťou balenia, alebo si ich môžete kúpiť samostatne.
  • Prehnutá obrazovka: Televízory s prehnutou obrazovkou poskytujú realistickejší obraz, intímnejší zážitok pri sledovaní, keďže každý bod TV je rovnako vzdialený od oka diváka. Ak sa rozhodnete pre takýto televízor, myslite na to, že potrebné je sedieť priamo pred televízorom, pretože zakrivenie neumožňuje sledovanie z iného miesta.

Diaľkové ovládanie samozrejmosťou

Diaľkový ovládač pri nových televízoroch neslúži iba na prepínanie programov. Ovládanie by malo byť intuitívne a úplne jednoduché, aby vám sledovanie obľúbených programov spríjemnilo. Ak by mal TV zložité ovládanie, zbytočne by ste stratili množstvo nervov. Inteligentné televízory dokonca často disponujú 2 ovládačmi – jeden slúži na zapínanie/vypínanie, prepínanie programov a upravovanie hlasitosti, ten druhý využijete na ovládanie rôznych pokročilých funkcií TV

Napr. Philips dáva k TV "bežný" ovládač rozšírený o klávesnicu, Panasonic, Samsung a Sony majú ovládač s dotykovou plochou, pohybom prsta ovládate kurzor na TV, k LG sa dodáva ovládač s rolovacím kolieskom a ukazovadlom na riadenie pohybu kurzora.

Diaľkový ovládač k TV

Ceny a obľúbené značky

Cena je parameter, ktorý zaujíma každého kupujúceho. Ceny televízorov sa pohybujú v týchto kategóriách:

  • Do 300 €: Najnižšia cenová kategória, v ktorej môžete taktiež nájsť kvalitné kúsky. Zvyčajne disponujú menšou obrazovkou a smart funkcie nemajú. Typické je minimálne HD rozlíšenie, odozva 15 ms a nízka spotreba energie.
  • 300 € až 800 €: Ide o zlatú strednú cestu. V tejto cenovej kategórii sa väčšinou nachádzajú televízory s vysokým rozlíšením, vyberajte minimálne Full HD. Patrí sem väčšina smart televízorov, ktoré disponujú širokou paletou konektorov. Nie je problém nájsť uhlopriečky presahujúce 40" a televizóry s podporou káblového i satelitného vysielania (DVB-C a DVB-S).
  • Od 800 do 1 200 €: Vyššia cena, vyšší štandard. Takéto televízory by mali byť inteligentné (Smart TV), disponovať vysokou kvalitou obrazu a rozlíšením 4K. Môžete rátať s uhlopriečkou 50" a viac, odozvou pod 5 ms, skvelým pomerom jasu, kontrastu a výbornými pozorovacími uhlami.
  • Nad 1 200 €: V tejto cenovej skupine nájdete televízory s uhlopriečkami 70" a viac, s rozlíšením min. 4K (ak si priplatíte získate 8K či až 16K), s min. 4 HDMI a 3 USB vstupmi. Obnovovacia frekvencia je min. 100 Hz, takže plynulosť obrazu je výborná.

K najobľúbenejším výrobcom televízorov sa radia Samsung, Philips, LG a Panasonic. Krok vedľa neurobíte ani kúpou televízora značky Sony či Sharp. Podstatné pri výbere je pozrieť si recenzie produktov, ponuku jednotlivých výrobcov a ceny.

Ako stiahnuť a nainštalovať aplikácie do Smart TV

V prípade, že máte doma Smart TV, asi ju chcete využiť naplno. To znamená, že pomocou aplikácií si užiť svoje obľúbené programy, písať si s priateľmi či čítať články na internete. Stačí si v Smart TV stiahnuť aplikáciu z obchodu s aplikáciami Google Play, prípadne z obchodu uvedeného výrobcu (napr. Samsung Apps), po inštalácii aplikáciu spustiť a užívať si jej výhody. Na Smart TV si môžete nainštalovať aj miniaplikácie tretích strán, teda také, ktoré v obchodoch nenájdete. Nainštalovať ich môžete pomocou jednotky USB flash, ForkPlayer alebo aplikačných adries IP. Najobľúbenejšie aplikácie sú však zvyčajne už nainštalované (Netflix, Voyo, HBO GO, YouTube, Dirigent, Kuki...).

Rozdiel medzi Smart TV a Android TV

Smart TV je televízor s inteligentnými funkciami, Android TV je operačný systém, ktorý môže Smart TV mať. Ak uvidíte označenie Android TV, znamená to, že ide o Smart TV s operačným systémom Android (napr. Sony, Philips). Android TV ponúka rad užitočných aplikácií, používateľsky praktický a výkonný internetový prehliadač i bohaté možnosti sťahovania aplikácií, chýba mu napr. možnosť prechádzať ponukou počas sledovania videa. Android TV je v súčasnosti najznámejším a najrozšírenejším televíznym systémom, čo je dané predovšetkým tým, že ho používajú dvaja poprední výrobcovia TV. Jeho výhodou je jednoduché a prehľadné prostredie, zabudovaný prehliadač Google Chrome i nenáročné ovládanie. Android zaostáva za konkurenciou tým, že neumožňuje využívanie viacerých aplikácii naraz. Mínusom môže byť pre niekoho i to, že je nutnosťou si založiť účet na Gmaili či Google+.

Ovládanie Smart TV

Operačných systémov je však viac – WebOS (LG), My Home Screen (Panasonic) či Tizen (Samsung). Každý má svoje plusy aj mínusy. Tizen napr. neponúka toľko aplikácií ako Android TV, avšak vďaka množstvu integrovaných IPTV poskytovateľov nebudete potrebovať set-top box na sledovanie internetových televízií (Netflix, BBC, Amazon...). Na základe preferovaného obsahu si Tizen robí prehľad o vkuse používateľov a podľa toho im ponúka obsah. Okrem prístupu do veľkých filmoték, poteší aj možnosť prechádzania ponukou počas sledovania videa, rýchlosť a prehľadnosť systému. Mínusom je pomalý internetový prehliadač.

My Home Screen je jednoduchý operačný systém, ktorý disponuje kvalitným a rýchlym internetovým prehliadačom a pohodlne sa ovláda. Menši mínus je, že neumožňuje sledovať videá a zároveň prechádzať ponukou. WebOS spoločnosti LG je natoľko používateľsky komfortný softvér (obsahuje sprievodcu Bean Bird), že ho zvládnu ovládať malé deti aj seniori. V operačnom systéme nájdete nielen najdôležitejšie aplikácie a prístup do filmoték HBO GO, Netflix či Amazon, ale môžete počas sledovania videa prechádzať ponuku. Mínusom je malé množstvo dostupných aplikácií priamo pre TV.

Lacné televízory. V čom je chyták?

Predovšetkým musíte rátať s tým, že za nízku cenu nedostanete to, čo za o pár stoviek vyššiu. V prvom rade musíte rátať s menšou uhlopriečkou, menším rozlíšením TV (zvyčajne HD Ready) aj horším zvukom. Získate taktiež menej multimediálnych, smart funkcií a aplikácií. Problémom môžu byť aj konektory (napr. len 1 USB vstup), ale aj obnovovacia frekvencia (zvyčajne je to 50 Hz).

Test magazín odporúča Samsung

Výrobcovia televízorov ročne produkujú množstvo výrobkov, vybrať si jeden konkrétny, ktorý by najlepšie spĺňal vaše požiadavky, môže byť preto veľmi náročné. Test magazín, ktorý robí pravidelne porovnávania rôznych produktov, otestoval aj televízory. Pri testovaní hodnotil 8 parametrov, pričom každý z nich sa určitým percentom podieľal na konečnom výsledku – obraz (40 %), zvuk (25 %), ovládanie (10 %), tunery a pripojenie (5 %), multimediálny prehrávač (5 %), nahrávanie (5 %), Smart TV (5 %), spotreba elektrickej energie (5 %). V teste porovnávali 2 kategórie – menšie (uhlopriečka 40 – 43") a väčšie televízory (49 – 55"). V obidvoch najlepšie obstáli televízory značky Samsung.

Samsung TV víťaž Test magazínu

Televízor s Wi-Fi a pripojením na internet je už samozrejmosť

Keďže už takmer všetky televízory sú Smart, nie je prekvapením, že sa dajú pripojiť na internet. Wi-Fi pripojenie je, resp. malo by byť samozrejmosťou, niektoré TV stále umožňujú aj pripojenie cez LAN kábel. Pripojenie k wi-fi je jednoduché. Stačí ísť do Menu, nájsť kategóriu Sieť, otvoriť Nastavenie siete a vybrať bezdrôtové pripojenie. Sprievodca vyhľadá všetky dostupné bezdrôtové siete v dosahu. V prípade potreby treba zadať heslo a môžete veselo surfovať.

Umiestnenie televízora

V podstate máte 2 možnosti – na stenu alebo na stolík. V tomto prípade je dôležitá hmotnosť TV. Ľahšie televízory umiestnite na stenu bez problémov, tie ťažšie by už mohli robiť ťažkosti. Nové modely televízorov sú síce stále ľahšie a ľahšie, držiak na televízor musí byť primontovaný na pevnú stenu dlhými, silnými skrutkami. Ak chcete, aby sa vám na televízor pozeralo dobre, mali by ste ho (jeho stred) umiestniť približne do výšky očí, prípadne o niečo vyššie. Myslite však na to, že by ste na TV nemali pozerať so zaklonenou hlavou.

Montáž televízora na stenu

Televízor by sa nemal nachádzať v blízkosti okna a ani na jeho protiľahlej strane, aby naň nesvietilo, resp. sa od neho neodrážalo svetlo. Moderné televízory sú väčšinou dizajnovo neutrálne. Sú tenké a majú úzky rám najčastejšie čiernej, prípadne striebornej farby. Čierna je neutrálna, hodí sa do každej domácnosti, pri striebornej zvážte, či do vašej obývačky (spálne, kuchyne) zapadne. V prípade, že si zvolíte prehnutý televízor, myslite na to, že má viac nevýhod ako výhod (nedochádza k skresľovaniu obrazu, je oveľa prirodzenejší). Takýto televízor je náročný na umiestnenie, zaberá totiž viac priestoru ako bežný TV, jeho pripevnenie na stenu je problematické, v prípade, že nesedíte uprostred, môže dochádzať ku skresleniu obrazu.

Najčastejšie otázky a odpovede – FAQ

Len málo ľudí nemá doma TV. Ide o spotrebič poskytujúci multimediálnu zábavu, môžete na ňom sledovať svoje obľúbené programy, seriály i filmy, surfovať na internete, počúvať hudbu, prezerať si fotky, cez sociálne siete komunikovať s priateľmi... Ako si však vybrať správne? Poskytli sme vám návod, ako pri výbere TV postupovať, stále však máte doplňujúce otázky, ktoré nám zasielate mailom či do komentárov. Rozhodli sme sa na ne odpovedať, aby ste mali kompletné info o výbere TV. Ak je ešte niečo, na čo sa chcete opýtať, použite komentáre pod článkom, otázky vám čo najskôr zodpovieme.

Ako si vybrať veľkosť uhlopriečky?

Ak rozmýšľate nad vhodnou veľkosťou uhlopriečky svojho nového TV, musíte zvážiť niekoľko ďalších faktorov. Tým najdôležitejším je vzdialenosť gauča/postele/kresla od TV, teda miesta, odkiaľ budete televízor sledovať. Treba zvážiť aj kvalitné rozlíšenie a montáž, či budete mať TV na stene, alebo na podstavci na stolíku. Platí, že čím vyššie rozlíšenie, tým z väčšej blízkosti môžete TV sledovať. Napr. na HD TV sa musíte pozerať z väčšej vzdialenosti ako na 4K TV. V prípade, že máte málo priestoru, zavesiť TV na stenu môže byť dobrá voľba, lebo tým zvýšite vzdialenosť od televízora. Na vypočítanie veľkosti uhlopriečky stačí jednoduchá matematika, vzdialenosť v m vynásobte číslom 0,84 a získate ideálnu veľkosť obrazovky.

Aká je minimálna vzdialenosť od TV?

Vzdialenosť od TV si môžete vypočítať aj ďalším spôsobom. Na jeden palec (2,54 cm) by to malo byť približne 5 cm. V tomto prípade dostanete o niečo vyššie hodnoty ako pri prvej možnosti. Pozorovaciu vzdialenosť by ste mali dodržiavať, pretože úzko súvisí s kvalitou obrazu.

Čo dokáže smart TV?

Smart TV vám umožní prezeranie webu, online nákupy, spúšťanie rôznych aplikácií (hry, streamovacie služby a pod.). Každý nový televízor oplýva inteligentnými funkciami, s ktorými si užijete nielen tradičné televízne vysielanie, ale aj online zábavu. Väčšina zo Smart TV obsahuje predinštalované aplikácie, ku ktorým môžete prostredníctvom online obchodu pridať ďalšie. Môžete si kontrolovať Facebook či Twitter, surfovať na internete, sledovať Netflix alebo HBO GO, prípadne počas sledovania seriálu si tweetovať s priateľmi. Smart TV umožňuje pripojenie ďalšieho zariadenia (telefón, tablet, notebook) a prenášanie obsahu na obrazovku TV. Niektoré televízory, napr. tie od Samsungu, umožňujú streamovanie obsahu a zmenu mobilného zariadenia na diaľkové ovládanie TV. Nie všetky TV majú rovnaké inteligentné funkcie, pri výbere sa dobre zoznámte s modelmi, ktoré zvažujete, a technológiami, aby ste dostali všetko, čo od televízora očakávate.

Samsung, LG, Philips, Panasonic. Ako si vybrať TV?

Všetky z vymenovaných značiek sú považované za kvalitné, medzi zákazníkmi sa dokonca tešia veľkej obľube. Pri výbere TV vám odporúčame sledovať recenzie a hodnotenia jednotlivých modelov a vyberať aj podľa skúseností ostatných. Kúpou žiadnej z týchto značiek neurobíte krok vedľa, hrozí len, že nedostanete presne to, čo by ste chceli. Napr. TV nemusí oplývať inteligentnými funkciami, ktoré potrebujete a pod.

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2024 – Čierny piatok 29.11.2024

Black Friday Slovensko 2024 – Čierny piatok 29.11.2024

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Recenzia Microsoft Xbox One

Recenzia Microsoft Xbox One

Hernú konzolu Microsoft Xbox One som dostal na narodeniny a po dosť dlhom čase, čo ju využívame spolu s bratom sme obaja spokojní. Máme verziu s 500GB hardiskom, čo ma trochu mrzelo lebo 1 TB HDD by určite potešil. Aké sú moje skúsenosti s ovládaním a hraním? Predtým som nemal žiadnu... Prečítať článok

Recenzia Sony Playstation 4

Recenzia Sony Playstation 4

Je to moja tretia konzola Playstation. Od Playstation 1 a 3 som prešiel k Playstation 4. Od prvej generácie prešla táto herná konzola poriadny kus cesty vývojom aj dizajnom. Niektoré veci hodnotím kladne a niektoré, bohužiaľ, negatívne. Môj pohľad a moje skúsenosti s hernou konzolou... Prečítať článok

Obnovovacia frekvencia televízora, PQI, index spracovania obrazu?

Obnovovacia frekvencia televízora, PQI, index spracovania obrazu?

Nákup nového televízora so sebou prináša občas aj nemalé starosti, týkajúce sa parametrov, ktoré výrobca uvádza. Ako je to s parametrom frekvencia obrazovky (presnejšie obnovovacou frekvenciou) udávanou v Hz a prečo niektorí výrobcovia uvádzajú vysoké hodnoty 400, 600, 800 až 1 000 Hz?... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(86.4%)
Dátum publikovania: 15.12.2016
Dátum poslednej aktualizácie: 01.08.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

05/07/2022 09:40
Imro

Thomson 55UG6400 je za tie peniaze úplne super televízor, odporúčam túto verziu, je lepšia než model G6300. Oplatilo sa mi priplatiť si za verziu s Androidom, nebol to až taký veľký cenový rozdiel. Jediné, čo mi prekáža a na čo si nemôžem zvyknúť, je tenký ovládač, drží sa v ruke dosť zle a má príliš veľa tlačidiel blízko pri sebe. Obraz je pekný a zbuk obstojný. Funguje na ňom aj HBO, Antik Tv atď. Za mňa spokojnosť.

13/02/2022 06:02
Drahoš Kráner

televízor TOSHIBA 42" , problém s nahrávaním z vlastného tv na USB -ktorý je naformátovaný - nahrá priečinok PRV ,
v ktorom je video,ale nedá sa prehrať,vypisuje nepodporovaný program,
vie niekdo poradiť?

11/11/2021 10:45
Zita

my pozerame po nejakej mensej telke do detskej izba ale este nemame vybrate

10/11/2021 08:01
Soňa

my ideme akurat kupovat a stale zvazujeme ktory

05/11/2021 09:15
Bea

my sme celkom dlho zvažovali kúpu telku, nevedeli sme sa rozhodnúť ktorú značku

03/11/2021 09:44
Nin

podla coho sudite ze tieto su najlepsie? roky mame oravu a nemenila by som

07/10/2021 08:01
Zdeno Z.

Nie som náročný, kúpil som si lacnejší model Hisense a zatiaľ som vo fáze skúšania a hľadania všetkých funkcií. Som spokojný, pomer ceny a kvality je veľmi dobrý. Obraz je postačujúci aj zvuk reproduktorov.

05/09/2021 08:49
Stanislav

Už roky som verný značke LG a zatiaľ ma nesklamala. Mám televízor LG OLED55CX a OLED panel vrelo odporúčam, pretože obraz je naozaj perfektný a niekedy vyzerá tak ako skutočnosť - závisí to od konkrétnej scény. Chválim aj web OS hlavne v spojení s dodávaným ovládačom. Pohyb v menu je rýchly, presný a pohodlný, podobne ako keď ovládate počítač myšou. Vstavané reproduktory sú na môj vkus troška slabšie, avšak televízor mám napojený na mini systém, preto mi to neprekáža. Netvrdím, že zvuk je zlý a mnohých používateľov plne uspokojí aj bez pripojenia na externé reproduktory. Odozva televízora je veľmi rýchla a plus si vyslúži aj konektivita s HBO, Netflixom a podobne. Niekomu možno bude chýbať absencia DTS dekóderu, no mne to absolútne neprekáža, nepotrebujem ho. Nechýbajú tu ani herné funkcie - Next Gen Ready, a preto má za mňa tento televízor veľmi dobrý pomer ceny, výkonu a ponúkaných funkcií. Obraz je krásne ostrý, jasný, kontrastný, farby sú plné a sýte. Je to vydarený televízor pre každého, kto chce mať zážitok z pozerania a zároveň chce nejaké tie moderné funkcie navyše. Rozhodne odporúčam.

29/03/2021 09:43
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
ak chcete ostať verný značke a neplatiť veľa, vhodnou voľbou je LG 49UN7100. Pokiaľ vám na značke nezáleží, dobré hodnotenia má napr. Samsung UE50TU7172. Všetko, samozrejme, závisí od toho, čo všetko od TV požadujete (kvalita obrazu, funkcie, konektivita).

29/03/2021 07:56
cert

Dnes mi odišiel po 12 tich rokoch LG 37LH3000 ...čo vybrať?

14/12/2020 21:46
anton rogula

nemám ešte smart, ale používam plazmu , z posl.kusov na trhu, 12 rokov panasonic...jeho obraz je 2x kvalitnejší ako konkurenčne LED a pod..spotreba ? možno dáte o 3-4 ečka viac, ale posledné plazmy už mali aj toto vyriešené...obraz je super pod každým uhlom, stojan klasický pevný, nie ako tie tenké nožičky dnes....otočíte a spadne vám telka...naozaj bude problém nájsť v dnešnej dobe niečo podobné no smart....

31/03/2020 16:26
jaro

Dobrý deň, zvažujeme kúpu 75“ LED TV s 4K UHD so smart funkciami a HbbTV a naozaj krasnemu dynamickemu rozsahu, Myslite ze je to dobra volba do noveho bytu - na sledovanie zapasov, xbox a take bezne uzivanie ? Dík

06/01/2020 23:18
anton

dobry den , kupil som si 12.11.2017 TV Samsung UE49MU6442U,stal 800e. bohu žial 22.12.2019 sa mi pokazil, zaniesol som ho do Ziliny autorizovaneho servisu, najprv vymenili zakladnu dosku a potom zistili ze odisla aj obrazovka .Oprava by ma stala 700e, bol som spokojny pokial isiel ale po 2rokoch zase kupovat telku to je trosku divne cakal som ze vydrzi aspon ....10

28/12/2019 20:09
Miroslav

Dobry vecer,
Chystam saa kupit tv SAMSUNG UE55RU7472U s uhloprieckou 139 cm tak by som chcel vediet nazor ci to bude dobra kupa...dakujem

29/07/2019 16:39
Mirec

Ja mám Prvý LED tv od Sharpu 40" od roku 2009 a doteraz fakci ako má na 100% každý boží deň sledovaný cca 6hod. a viac. Maximálna spokojnosť klobúk dole pred touto značkou. Výborny obraz akurát má mrzí že nemá Usb vstup ale poriesil som ho cez externú skrinku od Antiku.

06/12/2018 16:56
Martin

Jednoznačne je najlepší 4k Tv s dobrou frekvenciou. Z 4k tv je u mna naj smart tv od Philips s ambilight, obraz je pekne osvieteny zo zadnej strany a ma aj pekne farby, takisto aj biela farba ma vela jasu a cierna taktiež.

07/08/2018 14:07
m.p.

Tv Sony Bravia a Philips (zavisí od modelovej rady) majú Android, ostatné majú len nejaký vlastný OS. Preto, ak hľadáte TV s lepším využitím pozerajte modely s Androidom.

06/08/2018 22:42
katka

Nikdy viac Samsung, obraz trha

04/12/2017 14:13
jana

Dobrý deň prosím Vás čo poviete na televízor PHilips 50pus6262, tento televízor má podsvietenie, podmienka je aby tam bol satelit wifi ako napr. že si pustím you tube a uhlopriečka tak do 130 cm to je maximum, poradte

06/06/2017 13:47
fry

lg montuje do svojich tv tzv. kurvítka mne odišiel panel po troch rokoch používania. tak som vytiahol 9 rokov starý jvc podsvietený ešte trubicami. ten funguje spoľahlivo stále.

08/05/2017 21:27
robert

Este v malych prenosnych Oravanoch boli japonske obrazovky Toshiba :-) Ono je to vsetko o reklame. Napr. na japonske Subaru som tiez reklamu nevidel ale KIA to pozna kazdy. To ale neznamena ze je lepsia.

02/05/2017 14:20
fero

Sharp je dobrá znacka, ktora sa v 80.rokoch predavala velmi uspesne a ma dlhorocnu tradiciu co sa tyka audio video a tv techniky. Bohuzial znacky, ktore niekedy naozaj nieco znamenali ako su Sharp, JVC, Thomson a pod dnes ludia velmi nekupuju. Ako tak sa drzia Sony, Panasonic a Philips, ale ludia siahaju po Samsungu a LG. Ak je to prieskum podla spotrebitelov, tak je to ok..lebo vsade vedu práve korejske znacky, ktore vedu pomerom cena a kvalita a hlavne aj marketing, (vsadepritomna reklama) Na tv Sharp som teda reklamu nevidel. Aj ked kvalitativne nad nimi maju aj iny vyrobcovia. Na druhej strane tych vyrobcov, co dadavaju obrazovky a suciastky zas tolko nie je, takze co sa ukryva v tv až tak rozdielne byt nemusi. Robert, ak si technik a pracoval si pre OTF tak urcite vies ake typy obrazoviek sa do tv montuju aj odkial sa dovazaju. Este v case crt tv sa do oravských tv monotovali asi len obrazovky od 2 max 3 vyrobcov. Myslim, že Thomson a Philips to boli urcite.

01/05/2017 18:37
robert

Nejako sa tu zabudlo na televizory Sharp s obrazovkami QUATRON. Mam doma taky. Som TV technik vyuceny v OTF orava tak viem o com to je. Cely clanok je pisany sposobom cim viac pasikov tym lepsi adidas.

25/04/2017 20:28
Maroš

Vybral som si model od LG 75UH855V ide o 3D televízor asi posledný od LG poprosil by som o váš názor nakoľko chcem uhlopriečku 75 ale obzerám sa aj po modeloch novších 2017 ktoré sú už vylepšené aj Samsung by som možno zvolil ale tiež nerobia 3D ale ak by bol v dobrej cene model 2017 75 uhlopriečka tak by som asi aj 3D nechal tak. Čo vy na hore spomínaný model.

06/03/2017 11:12
jan janiček

Rad by som sa dočital niekde ktore TV so 4K rozlišení maju RGB a RGBW. Taktiež je problem s podsvietenim EDGE a Direct

20/02/2017 06:15
Janci

Bezneho spotrebitela nezaujima ako je displej podsvieteny.. Pracujem v elektre a ludia sa pri nakupe zaujimaju o uhlopriecku, rozlisenie, funkcie a co vsetko sa da pripojit... mnozstvo konektorov. Malokto sa zaujima o zvukovy system a technologiu disoleja uz vobec.

19/02/2017 16:08
Pete

Neuviesť na pravú mieru technológie displaya te trochu fail. Všetky momentálne Vami odporúčané TV majú LCD obrazovku. Akurát namiesto CCFl trubíc (neóniek) sú podsvietené LED. čo nie je kvalitnejšie, ba priam naopak, len výrobne oveľa lacnejšie. Stále sú to obyčajné LCD, len marketing výrobcov ich ospevuje ako LED, čo však nie sú. LED obrazovky sa používajú na veľkoplošných reklamách.

30/01/2017 15:22
Milan Tulenko

Dobrý deň. Na trhu existuje veľké množstvo tipov,značiek a prevedení televízorov. Najmä pre menej informovaného človeka v tejto oblasti je veľmi ťažké vybrať si ten správny televízor, s ktorým bude spokojná celá rodina. Náročný divák potrebuje televízor s rôznymi SMART funkciami a iný, také funkcie nikdy nevyužije. Jeden sa uspokojí s SD kvalitou obrazu a inému FULL HD je málo a požaduje 4K. Niekto potrebuje DVB-T tuner,iný DVB-S,DVB-C alebo zvažuje nad IPTV príjmom.

23/01/2017 21:27
filip

zdravim, a pri hladani tv do izby som nasiel tento- Samsung UE40JU6572 ma dobre funkcie,ale cital som ze zakrivene obrazovky maju problem zo zobrazovacimi uhlami a tak

17/01/2017 16:24
Milos

Veľa technológií zabudovaných do TV si v konečnom dôsledku nenájde až také uplatenie, ako sa predpokladá. Príkladom je 3d, ktoré sa až tak v domácnostiach neujalo, ako sa očakávalo. 4K však nie je ten prípad. Výhody takého rozlíšenia si vychutnáte naplno so zodpovedajúcim signálom a tu sa veci pohli už tým správnym smerom. Satelity Astra a pár iných už testovacie kanály v 4K ponúka. Videa si dokážete už dnes natočiť v 4K rozlíšení. Minulý rok RTVS vysielalo olympiáda v 4K. Zatiaľ sú to prvé lastovičky a potrvá to ešte roky, kým sa to stane štandardom, ak 4K nepreskočí niečo lepšie. Obidva vami zvolené modely sú dobrá voľba a cenovo tam nieje priepastný rozdiel. Model Samsung UE40KU6172 má už 4K rozlíšenie a mierne zakrivený displej.

17/01/2017 14:37
Katarína

Dobrý deň uvažujem nad kúpou tv Samsung UE40KU6172 alebo Samsung UE40K6372 prosím poraďte. Čitala som, že 4K je zbytočná, tv signál mám cez satelitnú skrinku, Ďakujem veľmi pekne za radu.

16/01/2017 14:35
Katarína Slaninková

Dobrý deň! Uvažujeme nad kúpou televízora Samsung UE55KU6172 na internete som našla málo recenzií, nevieme sa rozhodnúť,Viete mi poradiť? Ďakujem! Katarína

10/01/2017 10:58
Milos

Filip, model Samsung UE43KU6072, patrí k tým lepším, čo sa týka parametrov má všetko. 4K Ultra HD je lákadlom. Pri modeloch práve s 4K si treba uvedomiť aký signál bude zobrazovať, pri signále s horšou kvalitou sa niekedy to prekreslenie nie veľmi vydarí. Ale Samsung má práve v tom poriešený 4 jadrový procesor a algoritmami si pomáha tak, že aj aj horšiemu signálu dopomáha k čo najvyššej kvalite. Ak máte možnosť určite sa pozrite niekde v predajni ako v reáli obraz vyzerá a opýtajte sa predávajúceho aký signál (anténa, satelit a pod) je privádzaný do TV. Potom sa rozhodnete ľahko a stačím si vybrať z ponuky tú najlepšiu cenu. Teraz je tento model vo výhodnej cene vo viacerých overených internetových obchodoch. V dobrej cene je tento model aj s väčšou uhlopriečkou obrazovky.

09/01/2017 21:03
Filip Molnar

Zdravim, mohli by ste mi povedat co si myslite o tomto televizore? je to - Samsung UE43KU6072, mam zaujem ho kupit ale niesom si isty este,dik

26/12/2016 11:59
Milos

S rozpočtom do 1 000 € sa teraz v čase výpredajov zmestíte do 4K modelov. Môžete sa bližšie pozrieť na niektorý z týchto modelov v porovnávacom linku :
https://www.alza.sk/porovnani.htm?c=WR185t64;WK608q;WS1028e2;WR185t8;WK608n7;WR185t5;

25/12/2016 22:37
Stanislav Štuk

Dobry vecer.
Mam zaujem kupit Smart TV z vacsou uhloprieckou cca. 55"-58". No nie som rozhodnuty ci to ma byt LED,OLED,Ultra HD(4K)...atd. Financne by som sa chcel zmastit do 1000,-Eur.
Viete mi poradit?
Dakujem.
S pozdravom,Stano

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok