Najlepšie švihadlá 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie švihadlá
- Švihadlá – recenzie
- GymBeam CrossFit
- Švihadlo s počítadlom Spartan
- Power System Crossfit Jump Rope
- HMS SK52
- Čo je švihadlo a ako funguje
- Ako vybrať švihadlo
- Výhody švihadla
- Ako správne používať švihadlo
- Tréning so švihadlom
- Cena švihadla a obľúbené značky
- Najčastejšie otázky a odpovede(FAQ)
- Domyos JR100
Švihadlo je jednoduché športové náradie, s ktorým si dokážete precvičiť celé telo. Ak máte radi pohybové aktivity, nemalo by chýbať vo vašej výbave. Za málo peňazí získate účinný nástroj, vďaka ktorému si zlepšíte kondíciu i držanie tela, posilníte svoje svalstvo či pozitívne ovplyvníte váš kardiovaskulárny systém. Švihadlo je navyše skvelým prostriedkom pre spaľovanie kalórií, no tu jeho benefity nekončia.
Podľa akých kritérií vybrať švihadlo tak, aby ste s ním boli maximálne spokojní? Švihadlo je vhodné pre deti, mládež i dospelých, využijú ho ženy aj muži a hoci sa jeho výber môže zdať jednoduchý, pred kúpou treba zohľadniť niekoľko dôležitých kritérií. Prevedieme vás výberom správneho švihadla, ktoré sa stane vašou obľúbenou športovou pomôckou využiteľnou kdekoľvek a kedykoľvek.
Najlepšie švihadlá
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Spokey Pump Pro ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | Zobraziť produkt | |
Yunmai Smart Rope ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt | |
GymBeam Jumping Rope ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Sharp Shape Jump rope ✔ DOBRÉ RECENZIE | Zobraziť produkt | |
Spartan s počítadlom ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | Zobraziť produkt |
Švihadlá – recenzie
Na trhu nájdete množstvo švihadiel od lacných, ktoré sú určené pre deti na zábavu, až po profesionálne, ktoré zas využijú skúsení športovci. Najbohatšie zastúpenie má takzvaná stredná kategória. Z tej môžu vyberať začiatočníci, ale aj tí, ktorí sa športovým aktivitám venujú o čosi dlhšie. Aké švihadlo je najlepšie? Každému vyhovuje niečo iné, a preto sme pre vás vybrali päť rozdielnych produktov, ktoré sa môžu stať vhodnými kandidátmi na kúpu.
Čo je švihadlo a ako funguje
Isto si pamätáte švihadlo z detských čias, keď ste sa s ním hrávali na dvore alebo na hodinách telesnej výchovy v škole. Táto pomôcka však neslúži iba deťom, ale skvele ju využijú aj dospelí na precvičenie si celého tela.
Švihadlo je praktické športové náradie, ktorého najjednoduchšiu verziu tvorí ľubovoľne dlhé lano s rukoväťami na oboch koncoch. Podobne ako lano, aj rukoväte môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, napr. plast, drevo či dokonca kov. Švihadlo sa vďaka krúženiu rukami dostáva do vertikálneho pohybu a úlohou športovca je rotujúce lano preskakovať bez toho, aby sa ho dotkol nohami.
V súčasnosti existuje množstvo alternatívnych cvikov, ktoré môžete so švihadlom cvičiť. K nim patrí kombinovanie rýchlostí a skokov, striedanie rôznych smerov a podobne. Tí zdatnejší so švihadlom zvládnu aj gymnastické prvky. Švihadlo sa skvele uplatní pri redukcii hmotnosti, pretože skákaním spálite množstvo kalórií. Je obľúbenou pomôckou pri rozmanitých individuálnych alebo skupinových športových aktivitách a svoje uplatnenie nachádza aj pri boxe či ďalších bojových športoch. Vhodné je taktiež na strečing po ukončení tréningu na pretiahnutie svalov.
Švihadlá, ktoré si pamätáte z minulosti, nahradili moderné a prepracované cvičebné pomôcky vyrobené z plastu, textilu, kovu, nylonu alebo kože. Niektoré majú na rukoväti LCD displej a integrované počítadlo, ktoré ráta napr. počet preskokov, spálené kalórie, čas cvičenia a podobne. Existujú tiež záťažové švihadlá, ktoré urobia tréning náročnejším a efektívnejším. Pri skákaní cez švihadlo si zdokonaľujete koordináciu nôh, no posilňujete si i svaly okolo členkov, čím sa znižuje riziko ich poranenia. Okrem toho si zlepšujete svoju celkovú kondíciu a podporujete funkciu srdca aj pľúc. Pri skákaní sa naučíte správne dýchať, čo môžete neskôr využiť pri iných športových aktivitách.
Začiatočníci by mali vsadiť na švihadlo, ktoré je o niečo ťažšie, pretože takéto švihadlo sa dá ľahšie kontrolovať a je pomalšie. Hneď ako máte osvojenú správnu techniku skákania, môžete prejsť na švihadlá vyrobené z ľahkých materiálov, ktoré sú veľmi rýchle a vyžadujú si stopercentnú koordináciu všetkých pohybov.
Ako vybrať švihadlo
Niekto si povie, že švihadlo je len kus lana, ktoré má na koncoch rukoväte, a tak výber nebude ťažký. Nie je to však pravda, pretože na trhu sa stretnete s viacerými typmi švihadiel a každé je vhodné na iný druh tréningu. Vyberať môžete z rôznych dĺžok, materiálov aj farebných prevedení. V ponuke nechýbajú ani švihadlá s nastaviteľnou dĺžkou, s počítadlom preskokov alebo spálených kalórií či záťažové švihadlá, ktoré ešte viac zefektívnia váš tréning.
Výber správneho švihadla je predpokladom toho, že sa vám s ním bude cvičiť pohodlne, nespôsobíte si nečakané a bolestivé zranenie a najmä sa dostavia výsledky, ktoré spozorujete na svojom tele. Zlý výber švihadla má za následok neefektívnosť cvičenia a zbytočne vyvinutú energiu.
Skákanie cez švihadlo patrí podľa svetových štatistík k jedným z najbezpečnejších cvikov čo sa týka počtu úrazov. Napríklad v porovnaní s behom je skákanie cez švihadlo pri správnom vykonávaní pohybov menej zaťažujúce na kĺby. Navyše vás cvičenie so švihadlom núti udržiavať vzpriamený postoj, pretože cez švihadlo skáčete s mierne pokrčenými kolenami a dopadáte na strednú časť chodidla, čím sa energia rovnomerne rozkladá do oboch nôh.
Pred kúpou švihadla sledujete materiál, z ktorého bolo vyrobené. Okrem samotného lanka sa pozrite aj na rukoväte. Tie by sa vám mali pohodlne držať a nemali by sa vám šmýkať z rúk. Sledujte dĺžku švihadla, resp. možnosti úpravy dĺžky. Pozrite sa tiež na hrúbku lana, rýchlosť švihadla a na jeho celkovú hmotnosť. Jednotlivými parametrami vás postupne prevedieme, aby ste mali pri kúpe nového švihadla jasno.
Typy švihadiel
Existuje viacero druhov švihadiel, tie sa líšia použitým materiálom a s tým súvisiacou rýchlosťou. Niektoré švihadlá sú vhodné pre deti na hranie sa, iné pre tých, ktorí chcú začať s cvičením, a ďalšie pre profesionálnych športovcov.
Začiatočníkom sa najviac hodia plastové švihadlá, ktoré sú hrubšie a prípadné švihnutie nie je natoľko bolestivé. Skúsenejší cvičenci zas ocenia oceľové alebo kožené švihadlá. Pre tých, ktorí by radi zvýšili intenzitu tréningu, sú ideálne švihadlá so závažiami v rukovätiach. Tie je možné vyberať, a tak si švihadlo prispôsobovať podľa aktuálnej potreby.
Anglickým spojením „speed ropes“ sa označujú švihadlá, ktoré sú schopné vyvinúť najrýchlejší preskok. Takéto švihadlá sú vyrobené z ocele a pri niektorých modeloch môže byť vrch potiahnutý tenkou vrstvou PVC.
Boxeri obľubujú kožené švihadlá, pretože aj koža dokáže vyvinúť dostatočnú rýchlosť pre intenzívny tréning. Kožené švihadlá majú často drevené alebo plastové rúčky a sú ideálnou voľbou pre kondičné cvičenie. Postupne si ku každému typu švihadla povieme niečo bližšie.
Textilné švihadlo
Textilné švihadlá patria ku klasickým typom. Často ich môžete vidieť u školopovinných detí. Hoci boli kedysi populárne, dnes sa používajú už pomenej. Lanko je textilné alebo nylonové a rukoväte sú spravidla z plastu alebo dreva. Tieto švihadlá sú veľmi lacné, no ich kvalita a životnosť je nízka. Samozrejme, na trhu nájdete aj kvalitné textilné švihadlá, ktoré sú určené pre súťaže alebo rýchlostné tréningy, rátajte však s tým, že za takéto švihadlá si priplatíte. K nevýhodám textilných švihadiel patrí vyššia hmotnosť a pomalosť. Vy tak musíte vynaložiť väčšiu energiu. Nehodia sa na používanie v exteriéri za daždivého počasia, pretože pri použití na mokrom podklade textil absorbuje vlhkosť a švihadlo sa stane ešte ťažším. Textilné švihadlo využije začiatočník, pre ktorého je pomalšia rýchlosť výhodou, kým si osvojí správnu techniku skákania.
Jutové švihadlo
Jutové švihadlá patria taktiež ku klasike, ktorú vytláčajú modernejšie materiály. Takýto typ švihadla si môžete pamätať napríklad z hodín telesnej výchovy na základnej škole. Jutové švihadlo je vyrobené zo šedého spleteného vlákna, ktoré je spravidla v strede zosilnené. Zvyčajné má drevené rukoväte, ktoré sú o niečo predĺžené, aby bolo vhodné pre širšie aj užšie dlane. Skákanie cez jutové švihadlo je náročnejšie kvôli pomalosti materiálu a vyššej váhe. Takéto švihadlo sa navyše zvykne veľmi skoro opotrebovať. Je vhodné, ak chcete účinne spevňovať vaše svalstvo.
Plastové alebo PVC švihadlo
Najobľúbenejším typom švihadiel je plastové, resp. PVC. Cena švihadla sa pohybuje od niekoľkých eur až po desiatky eur v závislosti od kvality spracovania. Plastové švihadlá sa vyrábajú v rôznych dĺžkach, farebných prevedeniach, povrchových úpravách i hrúbkach lán. Ich obľúbenosť tkvie v tom, že sú vhodné pre začiatočníkov aj pokročilejších športovcov. Neodporúčajú sa však tým cvičencom, ktorým záleží na rýchlosti švihadla. PVC švihadlá sú totižto pomalšie v porovnaní s oceľovými alebo koženými. PVC je ľahké a tým pádom aj pomalé, niektoré rýchle cviky preto bude obtiažne vykonať s takýmto typom švihadla. Aby švihadlo fungovalo svižne, je nutné vynaložiť dostatok energie. Rukoväte bývajú najčastejšie z umelej hmoty a hrúbka lana je optimálne vyvážaná. K ich výhodám patrí použitie v exteriéri, pretože sú do istej miery odolné aj proti tvrdému podkladu a navyše im neprekáža vlhkosť. Plastové švihadlá sú vhodné na kondičné cvičenie.
Švihadlo s plastovými korálkami
Ide o akúsi nezvyčajnú podkategóriu plastových švihadiel, ktorá zaujme svojím netradičným dizajnom. Švihadlá s korálkami sú obľúbené u detí alebo tiež ich môžete pozorovať na súťažiach. Sú vhodné pre začiatočníkov, pretože zvuk vznikajúci pri trení o podlahu pomáha nájsť správny rytmus a rýchlosť. Hmotnosť švihadla poskytuje väčšiu svalovú spätnú väzbu a umožňuje, aby aj začiatočník zvládol každý tréning. K nevýhodám patria samotné plastové korále, ktoré sa pri používaní môžu zlomiť.
Kožené švihadlo
Kožené švihadlá majú v obľube špičkoví boxeri, ktorí ich využívajú na zlepšenie koordinácie a rýchlosti pohybu nôh, čo je dôležité pri tomto druhu športu a pomáha získať potrebnú dôveru v boxerskom ringu. Práve tu je pohyblivosť jedným z podstatných faktorov úspechu. Kožené švihadlá majú drevené alebo plastové rukoväte a v porovnaní s textilnými alebo plastovými švihadlami sú rýchlejšie. Keďže koža je organický materiál, nehodí sa príliš do vonkajšieho prostredia a prekáža jej vlhkosť. Pri neopatrnom zaobchádzaní s koženým švihadlom vás švih môže poriadne zabolieť. Kožené švihadlá sú ťažšie a zapájajú do pohybu viac svalov, čím sa stavajú náročnejšími na cvičenie.
Oceľové švihadlo
Oceľové švihadlo patrí k najrýchlejším, aj preto si získalo popularitu na trhu so športovými potrebami. Využíva sa na CrossFit, kde je nutné urobiť čo najrýchlejšie dvojité skoky. Existujú dva typy oceľových švihadiel, ktoré sa od seba líšia hrúbkou lana. 2,5 mm laná nie sú vhodné pre začiatočníkov, pretože dostatočne nepocítia otočenie švihadla, čím sa pre nich stáva ťažšie zachytiť techniku potrebnú pre dvojité skoky. Tenšie laná sú však menej náročné pre svaly, a preto sú ideálne na súťaže. Cvičenie s oceľovým švihadlom, ktoré má 4 mm lano, umožňuje športovcom lepšie precítenie švihadla, ak sa venujete boxu či inému bojovému športu, bude pre vás toto švihadlo správnou voľbou. 4 mm laná potiahnuté plastom umožňujú vysokú rýchlosť, no zároveň účinnejšie trénujú váš odpor.
Čo sa týka odolnosti oceľových švihadiel, 4 mm lano má vyššiu životnosť, pretože plastový alebo PVC povrch je silnejší. Keďže sú oba typy švihadiel veľmi rýchle a vyrobené z pevného kovového kábla, každá chyba pri skákaní bude bolestivá. Švihadlá s plastovým povrchom sa neodporúča používať na betóne, pretože tvrdý povrch môže opotrebovať plast. Sú vhodnejšie na použitie v parkoch s gumovou podlahou alebo v telocvični, kde je gumová či parketová podlaha.
Švihadlo s počítadlom
Inteligentné švihadlo má zabudované počítadlo, ktoré sa nachádza na jednej z rukovätí. Takéto švihadlo vám v závislosti od modelu dokáže počítať počet preskokov, spálené kalórie, čas strávený cvičením alebo redukciu indexu váhy udávanú v gramoch. Najlacnejšie švihadlá s počítadlom dokážu rátať aspoň počet preskokov, tie drahšie aj ďalšie spomínané hodnoty. Vďaka počítadlu si môžete zostaviť efektívny a účinný tréning a zhodiť zopár prebytočných kilogramov alebo si udržať či zvýšiť kondíciu. Švihadlo má univerzálne použitie a môžete ho používať v exteriéri aj interiéri. Pod displejom, ktorý je na rukoväti a zobrazuje vám potrebné informácie, sa nachádza tlačidlo určené na vynulovanie nameraných hodnôt.
Švihadlo so závažím
Na trhu sa stretnete aj so švihadlom, ktoré má v rukovätiach záťaž, vďaka čomu sa efektívne posilňujú vaše ramená. Záťažové švihadlo nie je vhodné pre úplných začiatočníkov, pretože tí môžu mať problém aj s obyčajným švihadlom, pokým si neosvoja správnu techniku švihu a skákania. V rukovätiach sú vložené záťaže, ktoré skvalitnia tréning, no v prípade potreby si ich z rukovätí môžete vybrať. Švihadlá so závažím sa uplatnia pri budovaní rýchlosti, sily a vytrvalosti. Používať by ich mali len skúsení cvičenci, ktorí majú už čo to „odskákané“ a vedia dokonale koordinovať svoje pohyby.
Dĺžka švihadla
Dĺžka švihadla patrí k najpodstatnejším parametrom, pretože ak je zvolená správne, bude sa vám s ním pohodlne cvičiť a navyše ľahšie predídete nechcenému zraneniu. Výber správnej dĺžky sa odvíja od výšky vašej postavy a dĺžky končatín. Všeobecne platí, že švihadlo by malo byť približne o 90 až 100 cm dlhšie než vaša výška. Ak napríklad meriate 160 cm, vhodné bude švihadlo s dĺžkou okolo 250 až 260 cm. Mnohé švihadlá majú nastaviteľnú dĺžku, čo uľahčuje výber, potom si dĺžku stačí už len jednoducho upraviť podľa seba.
Optimálna dĺžka švihla sa určuje ľahko. Zložte ho na polovicu a stred zaťažte vlastnými nohami. Oba voľné konce uchopte za rukoväte a vytiahnite hore. Švihadlo by vám malo siahať po úroveň podpazušia. Mierna odchýlka nie je problém, no výrazných rozdielov sa radšej vyvarujte. Nie je žiaduce, aby bolo švihadlo výrazne dlhšie ani kratšie.
Pokiaľ ste začiatočník, dĺžku lanka môžete predĺžiť o 2 až 5 cm, to vám dá v začiatkoch voľnosť a umožní vnímať búchanie lanka o zem, vďaka čomu ľahšie naberiete správne tempo a rytmus. Nikdy však švihadlo nepredlžujte viac, než je to potrebné, pretože by ste úplne zmenili mechaniku pohybu pri skokoch, čo nie je dobré pre váš tréning a navyše hrozí riziko zakopnutia a následného pádu. Keď už budete v technike obratní, môžete si švihadlo skrátiť na ideálnu dĺžku.
Prehľadná tabuľka dĺžky švihadla:
Výška postavy | Dĺžka švihadla |
pod 150 cm | 210 cm |
160 – 170 cm | 250 cm |
170 – 180 cm | 275 cm |
180 – 190 cm | 285 cm |
nad 190 cm | 300 cm |
Kvalita rukovätí
Okrem dĺžky švihadla je dôležitá aj kvalita rukovätí. Tie by mali byť pohodlné a ergonomicky tvarované, aby sa vám švihadlo dobre držalo. Prihliadajte na robustnosť a rozmer rukovätí, ktorý by mal zodpovedať vašej dlani. Ak máte mohutnú ruku alebo dlhé prsty, zvoľte širšiu a dlhšiu rukoväť. V tom opačnom prípade, ak máte malé dlane či krátke prsty, sa vám bude pohodlnejšie držať menšia a užšia rukoväť. Rukoväte švihadla majú byť čo najlepšie uchopiteľné a kvalitne spracované pre lepší a komfortnejší zážitok z cvičenia. Väčšinou sa vyrábajú z plastu v kombinácii s pogumovaným povrchom, no môžete sa stretnúť aj s drevenými alebo kovovými rukoväťami.
Materiál a hrúbka lana
Lacnejšie švihadlá majú lanko vyrobené z plastu. To sa dokáže veľmi rýchlo opotrebovať, preto je nízka cena na úkor životnosti švihadla. Začiatočníci môžu uprednostniť textilné lanko, ktoré v porovnaní s plastom vydrží dlhšie a pri nesprávnom zaobchádzaní nehrozia natoľko bolestivé švihnutia. Materiál a hrúbka lanka ovplyvňuje váhu celého švihadla. Ľahké švihadlá sa hodia na kondičné tréningy, ťažšie sú zas skvelou voľbou pre budovanie svalovej hmoty. Na trhu sa môžete stretnúť aj s jutovými, oceľovými či koženými lankami. Každé má svoje plusy i mínusy a je len na vás, čo vám viac vyhovuje.
Výhody švihadla
Používanie švihadla so sebou prináša niekoľko výhod. Okrem toho, že ide o veľmi lacné cvičebné náradie, k jeho hlavným benefitom patrí to, že s ním absolvujete kvalitný tréning, ktorý precvičí všetky časti vášho tela. Švihadlo je navyše skladné a môžete ho so sebou nosiť kamkoľvek a používať v interiéri aj exteriéri. Oceníte ho, ak chcete zredukovať vašu telesnú hmotnosť, zlepšiť si kondíciu, výbušnosť, výdrž či koordináciu celého tela. K ďalším výhodám patrí precvičovanie všetkých svalov súčasne. Skákanie cez švihadlo má mnohé pozitívne účinky. Prehľadne sme pre vás spísali najpodstatnejšie výhody švihadla. Ktoré to sú?
- Nízka obstarávacia cena,
- možnosť použitia vonku aj vnútri,
- je skladné, nezaberie veľa miesta,
- dokážete si ním precvičiť celé telo,
- vhodné pre začiatočníkov aj pokročilých,
- široký výber dĺžok, materiálov i farieb,
- viete ním nahradiť intervalový tréning,
- zbavíte sa prebytočných kilogramov,
- zlepšuje kondíciu, výdrž aj koordináciu celého tela,
- pri náročných skokoch si budujete svaly,
- menšia záťaž na kĺby, šľachy a svaly oproti iným druhom cvičenia,
- pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém.
Ako správne používať švihadlo
Hoci sa skákanie cez švihadlo môže zdať jednoduchou činnosťou, nie je to tak. Aby ste predišli nechceným úrazom, je nutné zvoliť správnu techniku skákania. Správnou technikou navyše docielite požadovaný efekt, napríklad zníženie telesnej hmotnosti, spevnenie svalovej hmoty, zlepšenie kondície i koordinácie a podobne.
Správna technika skákania cez švihadlo začína v postoji. Telo by ste mali držať vzpriamene, ramená a lakte majú byť uvoľnené a v tesnej blízkosti trupu. Sila, ktorá uvedie švihadlo do pohybu, by mala byť udávaná pohybom vašich zápästí. Pri skákaní je odporúčané mať mierne pokrčené kolená a odraz aj dopad by sa mal realizovať na bruškách chodidiel.
Zo začiatku je vhodné skákať v miernom tempe a zvoliť takú výšku skokov, ktorú dokážete dlhodobo udržať na približne rovnakej úrovni. Ak ste v skákaní cez švihadlo úplný začiatočník alebo ste túto činnosť nevykonávali mnoho rokov, osvojte si najskôr základnú techniku pohybov.
Vyskúšajte si točenie švihadla, následne párkrát vyskočte a v závere spojte oba tieto pohyby dokopy. Výskoky by mali byť nízke, ideálne je, ak nie sú vaše chodidlá viac než 5 centimetrov nad zemou. Postupom času a pravidelným tréningom si osvojíte správnu techniku skákania a môžete pridávať do cvičenia náročnejšie prvky a skoky. Pokiaľ cvičíte nesprávne, zbytočne si zaťažujete a poškodzujete kĺby a šľachy.
Ak neviete, ako začať skákať, na internete nájdete mnoho inštruktážnych videí, v ktorých sa s vami skúsení športovci podelia o cenné rady a skúsenosti, ako čo najefektívnejšie skákať cez švihadlo.
Cvičenie so švihadlom si naplánujte
Ak chcete vidieť výsledky cvičenia so švihadlom, je potrebné, aby ste trénovali pravidelne. Na začiatku si vytvorte plán, ako často budete cvičiť a čo chcete dosiahnuť, môže to byť redukcia telesnej hmotnosti, zlepšenie fyzickej kondície alebo tvarovanie svalov.
Švihadlo je skvelou a lacnou pomôckou na chudnutie, v začiatkoch si preto môžete zaobstarať švihadlo s počítadlom kalórií. Po každom tréningu tak budete vedieť, koľko kalórií ste spálili. Podľa odborníkov skákaním cez švihadlo spálite minimálne 10 kalórií za jednu minútu. Niektorí športoví experti dokonca tvrdia, že pri správnej technike je to až 20 kalórií za minútu. Počas polhodinového tréningu pri priemernom tempe preto spálite okolo 300 kalórií, čo vôbec nie je zanedbateľné množstvo a výsledky na vašej postave by ste si mali čoskoro všimnúť.
Cvičením so švihadlom si výrazne zlepšíte celkovú fyzickú kondíciu a výdrž. Prejaví sa to na vašom kardiovaskulárnom systéme, ktorý bude silnejší. Spozorujete to počas cvičenia, ale aj pri bežne vykonávaných činnostiach. Nebudete tak rýchlo strácať dych a počas dňa budete mať oveľa viac energie.
Skákanie cez švihadlo má navyše výrazný vplyv na vaše svaly. Svaly sa vďaka pravidelným tréningom stávajú silnejšie, zdravšie a pekne sa formujú. Nezľaknite sa jemnej bolesti pri prvých tréningoch. Ak budete vytrvalí, svalová slabosť čoskoro pominie. Samozrejme, s dĺžkou cvičenia to netreba príliš preháňať a pri výraznejšej bolesti svalov treba prestať a dať si na pár dní prestávku či zmierniť tempo cvičenia.
Povrch vhodný na skákanie cez švihadlo
Povrch, na ktorom skáčate cez švihadlo, je rovnako dôležitý ako aj pri iných športoch. Len tak zabezpečíte, že kĺby a kosti nebudú trpieť a navyše znížite riziko zranenia. Výhodou tréningov so švihadlom je to, že nepotrebujete veľkú plochu, a tak môžete skákať prakticky kdekoľvek (v interiéri aj exteriéri).
Na skákanie cez švihadlo sa odporúčajú povrchy, ktoré aspoň sčasti dokážu tlmiť tlak, patrí k nim drevo, fitnes podložka, tenisový kurt, penový povrch alebo gumový povrch (podobný ako je na atletických štadiónoch). Za nevhodné povrchy sa označujú betón, koberec alebo tráva. Betón je príliš tvrdý a po čase by si to odniesli vaše kĺby a kosti. Koberec a tráva sú síce mäkšie povrchy, no tu zas hrozí zranenie, napríklad podvrtnutie členka alebo vykĺbenie.
Ako sme naznačili, cvičenie so švihadlom nevyžaduje veľký priestor, no pre dosiahnutie dobrých výsledkov je vhodné, aby ste mali dostatok priestranstva na voľný pohyb. Dve metre štvorcové by mali byť úplne postačujúce a pokiaľ cvičíte vo vnútorných priestoroch, dbajte aj na výšku miestnosti. Tá by mala byť taká vysoká, aby ste mali nad hlavou minimálne 30 cm voľného priestoru. Ak by mala miestnosť nižší strop, tréning by sa stal nepohodlným.
Tréning so švihadlom
Začiatočníkom sa neodporúča robiť žiadne krkolomné preskoky cez švihadlo ani sa venovať tréningu polhodinu v kuse. Najskôr si musíte osvojiť správnu techniku a vaše telo si musí zvyknúť na záťaž. V začiatkoch preto postačí jednoduchý 10-minútový tréning.
Pripravte si švihadlo, zvoľte vhodnú obuv a nezabudnite sa pred tréningom zahriať, aby ste predišli zraneniu. Cvičiť môžete vonku alebo vnútri, je len na vás, čo vám viac vyhovuje. Skúste jednoduché a ľahké preskoky cez švihadlo, ktoré budete vykonávať v rovnakom tempe. Po cvičení absolvujte dôkladný strečing, aby sa natiahli vaše svaly.
Cvičenie so švihadlom je veľmi intenzívne, v začiatkoch by ste preto nevydržali dlhý tréning v rovnako intenzívnom tempe. Toto sa dá vyriešiť cvičením v intervaloch. To vám poskytne dostatočný oddych, aby ste potom zefektívnili skákanie počas cvičenia. Môžete začať kratšími intervalmi, napríklad 20 sekúnd skáčete a 20 sekúnd oddychujete. Kratšie intervaly sú zároveň prevenciou pádov a zranení z dôvodu zníženej koncentrácie či vyčerpanosti.
Keď vidíte, že cvičenie prináša prvé výsledky a vaša kondícia i zručnosť sú na tom lepšie, začnite intervaly predlžovať. Jedna alebo dve minúty skákania a potom 30 sekúnd oddychu sú vhodné pre skúsenejších cvičencov. Najvhodnejšie je prispôsobovať si intervaly podľa vašich schopností a fyzickej kondícii. Nižšie vám prinášame tipy na jednoduchý aj zložitejší tréning so švihadlom.
Tip na krátky tréning
Počas niekoľkých minút sa zahrejte, potom si vezmite švihadlo. Zatočte ním najskôr v jednej ruke a potom v druhej, aby ste si zvykli na jeho váhu a na to, ako reaguje na rotačný pohyb rúk. Potom skáčte cez švihadlo 30 sekúnd a ďalších 30 sekúnd skáčte mimo švihadla. Takto pokračujete 10 minút, avšak s tým, že postupne budete predlžovať dobu skákania cez švihadlo z 30 sekúnd na jednu minútu. Po docvičení sa uvoľnite a nezabudnite na strečing.
Tip na intervalový tréning
Ak ste už skúsenejší a základné skákanie cez švihadlo vám nerobí žiaden problém, môžete prejsť na náročnejší intervalový tréning. Ten by mal trvať polhodinu. Aj pred týmto tréningom je dôležité zahriatie sa. Potom si vezmite švihadlo a začnite tým, že budete skákať v normálnom tempe, ktoré postupne zrýchľujte na maximum. V najvyššom tempe sa pokúste vydržať 30 sekúnd a potom sa na 90 sekúnd uvoľnite tak, že budete skákať čo najpomalšie. Následne opätovne prejdite na 30 sekúnd do maximálneho tempa a takto sa snažte striedať tempo vášho cvičenia osemkrát. K záveru cvičenia sa na pár minút vráťte do normálneho tempa a na úplný koniec sa uvoľnite a svedomito absolvujte strečing.
Cena švihadla a obľúbené značky
Základné švihadlo si môžete zaobstarať za veľmi nízku cenu. Najlacnejšie si kúpite za sumu okolo 1 eura. Ide o jednoduché plastové alebo textilné švihadlo bez možnosti úpravy dĺžky. Takéto švihadlá sú vhodné skôr pre deti, ktoré sa chcú s nimi hrať. Na seriózny tréning je nutné zopár eur si priplatiť.
K obľúbeným švihadlám, ktoré vedú v rebríčkoch predajnosti, patria švihadlá za ceny od 5 do 30 eur. V tejto cenovej kategórii máte široký výber rôznych dĺžok, materiálov i farebných prevedení. Mnohé zo švihadiel majú ľahko nastaviteľnú dĺžku, vyrobené sú z plastu, nylonu alebo kovu. Nájdete tu tiež digitálne švihadlo, ktoré dokáže počítať počet preskokov či spálené kalórie.
Cena najdrahších švihadiel je viac než 30 eur a môže sa vyšplhať až k sume 60 eur. Tu nájdete kvalitné švihadlá, ktoré ocenia profesionálni športovci. Samozrejmosťou je výber švihadiel z rôznych materiálov a okrem spomínaného plastu či ocele pribúda aj koža. Medzi najdrahšími švihadlami prevládajú tie, ktoré si môže cvičnec maximálne prispôsobiť. Sú tu záťažové švihadlá, vďaka ktorým sa tréning stane viac náročným i efektívnym z hľadiska vplyvu na telo.
K populárnym značkám švihadiel patria GymBeam, Domyos, Spartan, Fitforce, Power System, HMS, Spokey, Reebok alebo Adidas. Kvalitné švihadlo si kúpite v ktoromkoľvek dobre vybavenom obchode so športovými potrebami. Švihadlá ponúka napríklad Decathlon, Sportisimo, inSPORTline a ďalšie. Na švihadlá natrafíte aj v obchodných reťazcoch, avšak tam si preverte ich kvalitu, aby ste kúpou neboli sklamaní.
Najčastejšie otázky a odpovede(FAQ)
Na záver sme pre vás pripravili odpovede na často kladené otázky spotrebiteľov. Dúfame, že vám pomôžu rozlúsknuť to, či je táto cvičebná pomôcka pre vás vhodná a budete ju chcieť zaradiť do vášho tréningu.
Prečo si zaobstarať švihadlo a zaradiť ho do tréningu?
Aké ďalšie výhody mi prinesie skákanie cez švihadlo?
Ktoré svaly sa zapájajú pri skokoch cez švihadlo?
Dokáže skákanie cez švihadlo nahradiť intervalový tréning?
Aká obuv je vhodná pre skákanie na švihadle?
Musím sa pred skákaním cez švihadlo rozcvičiť?
Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné
Dátum poslednej aktualizácie: 24.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Ideálne švihadlo aj pre deti je Domyos JR100. Dcéra na ňom skáče dopredu, dozadu aj znožmo. Nedávno sa dokonca naučila skákať ľavou napred, pravou napred, urobiť vajíčko atď., je to naozaj variabilná pomôcka pri cvičení alebo hraní sa. Vhodná veľkosť sa dá ľahko nastaviť, za tak nízku cenu veľká spokojnosť.
Používam švihadlo Power System CROSSFIT JUMP ROPE a som s ním spokojná. Bolo lacné a vyberať som si mohla z viacerých farebných variantov. Švihadlo je pre mňa skvelou pomôckou počas kardio tréningu, ale využívam ho taktiež ako relax, keď sa chcem po práci odreagovať a len tak sa so švihadlom vyblázniť. Za tú cenu je až prekvapivo vynikajúce, pretože má kvalitné spracovanie a počas cvičenia sa nijako nekrúti, čo je problémom mnohých lacných švihadiel. Umožňuje rýchle a efektívne skákanie a veľmi dobre mi padne do rúk. Rúčky sú pohodlné a komfortne sa držia. V predajni mi dokonca ponúkli úpravu veľkosti švihadla presne pre mňa. Dúfam, že sa mi vďaka švihadlu podarí zhodiť aj nejaké to kilečko, ktoré mám navyše. Odporúčam ho, pri tejto cene - pod 5 eur - ani nemusíte nad kúpou premýšľať.
Kvalitné rýchlostné švihadlo s možnosťou nastavenia vhodnej dĺžky je GymBeam CrossFit. Používam ho už nejaký ten rok a je perfektné. Využijú ho športovci všetkých úrovní, človek by sa až čudoval koľko rôznych cvikov sa dá cvičiť so švihadlom. Je vhodné pre rôzne techniky preskokov, dvojskokov, rýchlostné skákanie a podobne. Švihadlo je vyrobené z kvalitného a odolného materiálu, no popritom je ľahučké, úzke a veľmi dobre sa s ním manipuluje. Cvičenie s týmto švihadlom je radosť. Nakoľko je dĺžka nastaviteľná, môžu ho používať aj dve osoby s rozdielnou výškou. Švihadlo splnilo moje očakávania a ložiská robia zo skákania iný vyšší level. Oceňujem skladnosť aj skvelý pomer ceny a kvality. Plus si vyslúži aj fakt, že pri skákaní sa nezamotáva. Nakoľko je lanko odolné, ani pri skákaní vonku by nemalo byť badať známky opotrebenia. Ja ho používam hlavne v interiéri pri kardio tréningu. Jednoznačne odporúčam.