Najlepšie stolné mixéry 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie stolné mixéry
- Stolné mixéry – recenzie
- Tefal BL 811D38
- Concept SM 3385
- Orava RM 205
- Vysoký výkon, obmedzená mobilita
- Klasický dizajn i smoothie mixér
- Výkonu nikdy nie je dosť
- Rozmixuje, poseká, nadrví
- Ďalšie parametre a funkcie stolných mixérov
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
- Sencor SNB 6606 NP
- Philips HR 3556/00
- Bosch MMBM 401 W
- Tefal Ultrablend Cook BL962B38
Stolné mixéry z mnohých našich kuchýň takmer vymizli a nahradili ich jednoduchšie tyčové. V poslednom období zažívajú renesanciu, za ktorú sú zodpovedné najmä obľúbené smoothie nápoje. Stolné mixéry vám však toho pripravia omnoho viac.
V článku vám prezradíme, na čo ich môžete použiť, aké sú ich výhody i negatíva a dáme vám niekoľko tipov, ako si správny stolný mixér vybrať.
Najlepšie stolné mixéry
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Tefal BL 811 D38 ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Tefal BL91HD31 ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | Zobraziť produkt | |
Sencor SBU 7730BK ✔ DNES V AKCII | Zobraziť produkt | |
Bosch MMB6382M ✔ DOBRÉ RECENZIE | Zobraziť produkt | |
Sage SBL820 ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt |
Stolné mixéry – recenzie
Stolný mixér Eta, Bosch, Sencor, Russell Hobbs alebo Tefal? Otestovali sme rôzne modely známych výrobcov. Ako vybrané stolné mixéry dopadli?
Vysoký výkon, obmedzená mobilita
Stolné mixéry majú oproti ručným výhodu najmä v tom, že pracujú s uzavretou mixovacou nádobou. Vďaka tomu sa môžu roztočiť na vysoké otáčky bez toho, aby ste sa obávali rozstrekovania mixovaných surovín. Na druhej strane ste pri nich plne odkázaní na tvar čepelí a výkon motora, keďže spracúvané suroviny s nimi nemôžete stláčať tak, ako s tyčovými mixérmi.
Stolné mixéry sú spravidla vybavené elektromotormi s vysokým výkonom, no sú pomerne ťažké a ich mobilita je teda značne obmedzená.
K niektorým výrobcovia dodávajú aj príslušenstvo, ktoré rozšíri ich funkcionalitu (nadstavec na sekanie orechov či zeleniny, nadstavec na mletie), väčšinou sú ale jednoúčelové. Umožnia vám mixovať napr. ovocie či zeleninu na smoothie, rôzne omáčky, husté polievky či dressingy, cesto na lievance alebo palacinky.
Klasický dizajn i smoothie mixér
Stolné mixéry nájdete najčastejšie v 2 prevedeniach:
- Klasické mixéry – nazývajú sa aj blendery a skladajú sa z robustnej základne so silným elektromotorom v spodnej časti a mixovacieho nadstavca, na ktorý sa pripevňuje mixovacia nádoba. Tá je otvorená a zvrchu je počas mixovania chránená viečkom, aby sa obsah nerozstrekoval von. Tieto mixéry majú zvyčajne príkon okolo 1 000 W a poradia si takmer so všetkým, čo do nich vložíte, vrátane orechov, semienok či ľadu. Niektorí ľudia s nimi vyrábajú napr. aj arašidové maslo, ktoré vyžaduje rozmixovanie na veľmi jemnú zmes.
- Smoothie mixéry – skladajú sa taktiež zo základne s elektromotorom, tá je obyčajne menej robustná, keďže príkon týchto mixérov sa pohybuje v rozmedzí 200 – 1 000 W. Mixovací nadstavec je spravidla oddeliteľný a nádoba sa k nemu pripevňuje hore dnom – po pripevnení sa spolu s nadstavcom pripevní k základni. Keďže nádoba je uzavretá, nemusíte sa báť rozstreknutia. Tieto mixéry sú určené najmä na prípravu obľúbených ovocných či zeleninových smoothie nápojov. Prípravu arašidového masla, drvenie orechov či ľadu zvládajú len niektoré výkonnejšie modely.
Výkonu nikdy nie je dosť
Jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere stolného mixéra je jeho elektrický výkon, resp. príkon. Čím je vyšší, s tým tvrdšími surovinami si mixér poradí, zároveň platí, že pre menšie množstvo surovín postačí príkon nižší.
Minimum pri najmenších smoothie mixéroch s objemom nádoby do 1 l býva cca 200 W, štandardom je 600 W. Pri veľkých mixéroch s 2 l nádobami sa stretnete s príkonom okolo 1 000 W, najlepšie modely dosahujú príkon aj vyše 2 000 W.
Ak chcete drviť ľad, semienka, orechy či často mixovať koreňovú zeleninu, vyberte si mixér s čo najvyšším príkonom.
Rozmixuje, poseká, nadrví
Stolné mixéry sú spravidla určené na mixovanie. Ich mixovacie čepele si síce poradia aj so sekaním orechov či drvením ľadu, k niektorým sa dodávajú špeciálne nadstavce, prípadne i nádoby, určené na mletie orechov, maku či kávy, prípadne sekanie zeleniny, syrov, mäsa a pod.
Pri výbere si všímajte najmä materiál hlavnej mixovacej nádoby. Pri drahších modeloch je zo skla, ktoré je robustnejšie a odolnejšie než plast. Vydrží teda bez problémov aj nárazy mrazeného ovocia či kociek ľadu.
Do plastovej nádoby obvykle nemôžete vkladať horúce suroviny – horúce polievky či omáčky preto môžete spravidla pripravovať iba v mixéri so sklenenou nádobou.
Ďalšie parametre a funkcie stolných mixérov
- Max. otáčky – pri najslabších smoothie mixéroch sa pohybujú okolo 10 000 ot./min. Pre kvalitné mixovanie a drvenie semienok či ľadu by ste mali voliť model s aspoň 20 000 ot./min., pričom tie najkvalitnejšie dosahujú často až dvojnásobné hodnoty.
- Pulzný režim – umožňuje stlačením tlačidla či otočením otočného voliča do tejto polohy okamžite spustiť mixér na plný výkon.
- Hlučnosť – nie každý výrobca ju pre svoje mixéry udáva, no pohybuje sa spravidla okolo 80 dB. Závisí od otáčok a tvaru čepelí, výkonu elektromotora i typu spracúvaných surovín.
- Varenie a ohrievanie – najdrahšie modely mixérov vám umožnia pripravovať aj teplé polievky, omáčky či zeleninové pyré. Pomôže vám s tým funkcia vyhrievanej spodnej platne, ktorej teplota je zvyčajne nastaviteľná.
- Poistka proti prehriatiu – ide o tepelnú poistku zabudovanú v elektromotore, ktorá pri jeho preťažení a prehriatí motor dočasne odpojí od prívodu el. energie. Poistka je obvykle vratná a po vychladnutí sa mixér opäť rozbehne.
- Bezpečnostná poistka – nedovolí vám spustiť mixovanie, pokým nie je správne nasadená mixovacia nádoba.
- Príslušenstvo – výsadou smoothie mixérov je bohaté príslušenstvo v podobe niekoľkých prenosných nádob s viečkami na pitie. Vďaka nim si môžete vy i ďalší členovia vašej domácnosti vziať svoj obľúbený nápoj so sebou do práce či do školy. K blenderom sa spravidla tieto nádoby nedodávajú. Ďalším takmer nevyhnutný príslušenstvom je tzv. utláčadlo, ktoré slúži na stláčanie surovín v mixovacej nádobe smerom nadol, aby k nim dosiahli mixovacie nože.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Stolný mixér je vhodný nielen na sekanie, mixovanie a drvenie. So špeciálnymi nadstavcami dokáže tiež namlieť a nasekať potraviny. Pri výbere si treba, samozrejme, všímať parametre a technické vlastnosti spotrebiča, avšak zamerať sa treba aj na jeho praktické použitie. Pred kúpou si odpovedzte na niekoľko základných otázok.
Čo v prípade, že sa na mixéri otupia čepele?
Aká je dostatočná veľkosť nádoby na mixovanie?
Akým spôsobom môžem predĺžiť životnosť mixéra?
Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú
Zoznam článkov
Black Friday Slovensko 2024 – Čierny piatok 29.11.2024
Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok
Dátum poslednej aktualizácie: 22.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
ZELMER ZSB 4707 je fajn mixér so slušným výkonom. Objem nádoby 1,5 litrov mi úplne stačí. Páči sa mi, že má dve rýchlosti a pulznú funkciu. Plusom je sklenená nádoba, pretož mnohé produktu majú plastovú. Hodí sa aj na drvenie ľadu a vyzdvihujem, že čepele sú odnímateľné, aby sa dali ľahšie vyčistiť.
Som maximálne spokojná s mixérom Electrolux E7CB1-4GB. Vysoký výkon si poradí takmer s akoukoľvek surovinou a 6 nožov s rôznym sklonom všetkom pekne rozmixuje alebo rozdrví. K dispozícii sú dve rýchlosti a rovnako dve funckie, na výrobu smoothir a na drvenie ľadu.
Za mňa je najlepší mixér Tefal BL 811 D38, zatiaľ ma nesklamal ani raz svojim výkonom. :-) Páči sa mi, že robí jemné smoothie, pretože presne také mám rada. Plusom je možnosť drvenia ľadu, sklenená nádoba, rýchlosť prípravy nápojov či rozmixovanie aj malých semienok z ovocia. Výkon aj cena mixéra sú super, môžem ho odporučiť.
Tefal má dobrý výkon a sklenenú nádobu, čo je za mňa super, lebo dávam prednosť sklu pred plastom. :-) Smoothie robí veľmi jemné a poradí si aj s drvením ľadu. Príprava nápojov je rýchla, stačí stlačiť gombík a za chvíľu mám hotovo. Nádoba je ťažšia, no z masívneho skla, ale aj tak si treba dávať pozor, aby sa vám nerozbila. ;-)
Nedávno sme si do domácnosti kúpili mixér Rohnson R-583 Heavy Duty, ako taký je fajn, len sa troška bojím plastového uchytenia a plastových bezpečnostných poistiek. Nevyzerajú príliš pevne a myslím si, že práve toto bude prvá vec, ktorá sa pokazí, no dúfam, že sa mýlim. Manželke sa páči vzhľad mixéru a je s ním spokojná, pretože mixér má vysoký výkon a zatiaľ sa nenašla žiadna surovina, s ktorou by mal problém. Výborne si poradí aj so zamrznutým ovocím či zeleninou. Vyzdvihujem možnosť regulácie otáčok a myslím si, že za tú cenu je to perfektný mixér, ktorý zvládne všetko, čo v kuchyni potrebujete.
Manžel mi nedávno kúpil stolný mixér Philips HR2100, pretože ten starý nám po rokoch doslúžil. Tento model sme vybrali na základe dobrých recenzií a výhodnej ceny. Mixér splnil moje očakávania, je kvalitne vyhotovený, chod je tichý a obsluha jednoduchá. Využívam ho na jednoduché práce v kuchyni, rozmixuje všetko, čo potrebujem. Samozrejme, nie je to profi stroj, ale pre bežného používateľa je úplne postačujúci. Nemá problém pomixovať ani tvrdú surovú zeleninu. Oceňujem jednoduché ovládanie aj jednoduchú údržbu.