Najlepšie stojanové vŕtačky 2024 – recenzie, test, porovnanie

O tom, že by ste nepoznali klasickú elektrickú vŕtačku nemožno pochybovať, no počuli ste už o stojanovej vŕtačke? Spravidla bývala stojanová vŕtačka súčasťou širšieho remeselného priemyslu a v dielňach hobby majstrov sa vyskytovala len zriedka. Dnes je však trh bohatý a ak tomuto druhu náradia nájdete využitie, prečo nie. Poradíme vám, ako najlepšie vybrať. Ktorá stojanová vŕtačka je na trhu obľúbená? Existujú hobby modely stojanovej vŕtačky?

Ako vybrať stojanovú vŕtačku?

S klasickou ručnou – elektrickou vŕtačkou dokážete nepochybne vykonať množstvo domácich prác a určite sa bez nej nezaobídete. So stojanovou vŕtačkou je to podobne, umožňuje vám vykonávať všemožné činnosti, no určite sa bez nej dokážete zaobísť. Ide o viac špecifické zariadenie, ktoré je v dielňach domácich majstrov zriedkavejšie, hoci dnes sú už modely, ktoré nie sú svojimi parametrami a cenou výhradne predurčené pre profesionálov, ale aj pre hobby účely. Čo to vlastne tá stojanová vŕtačka je?

Najlepšie stojanové vŕtačky

Názov Hodnotenie Detail
Powermat PM-WS-1000M   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Bosch PBD 40   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Scheppach DP 18 Vario   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Scheppach DP 16 VL   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Proma B-1316B/400   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Stojanové vŕtačky – recenzie

Rozhodli ste sa svojnu dielňu obohatiť o stojanovú vŕtačku? Pri jej výbere sú podstatné nielen parametre, ale aj skúsenosti s daným produktom. Vyskúšali sme viacero obľúbených produktov a pozreli sme sa, čo na ne hovoria ostatní používatelia. V recenziách sa dozviete hlavné plusy a mínusy jednotlivých stojanových vŕtačiek.

Charakteristika stojanovej vŕtačky

Ako sme avizovali vyššie, nemusíte byť profesionál – remeselník, aby ste stojanovú vŕtačku mohli mať doma. V minulosti sa stojanovej vŕtačke hovorilo aj stĺpová vŕtačka. Klasická ručná vŕtačka, ktorú držíte v ruke, je nepochybne pomocníkom na „nezaplatenie“. So stojanovou vŕtačkou sa však dočkáte komfortnejšieho, presnejšieho, precíznejšieho a bezpečnejšieho kolmého vŕtania.

Dnešné stojanové vŕtačky sú moderné zariadenia pripevnené na pracovný stôl vďaka čomu je zabezpečená stabilita zariadenia, ktorá je pre jeho efektívnu činnosť nevyhnutná. Stojanové vŕtačky sú omnoho viac využívané predovšetkým remeselníkmi a inými profesionálmi. Takéto profesionálne stojanové vŕtačky sú spravidla nákladnejšou investíciou.

V jednoduchosti možno povedať, že stolová stojanová vŕtačka je tvorená troma časťami – elektromotor, robustný stĺpik (stojan) a podstavec. Samozrejme, súčiastok je omnoho viac, no tieto časti sú veľmi podstatné. Samotný elektromotor sa líši predovšetkým výkonom, ktorý musí byť dostatočne vysoký, aby si poradil s materiálom, ako drevo, plech, kov či plast. Naraziť môžete na silné i slabšie elektromotory. Elektromotor spolupracuje takisto s prevodovkou, za pomoci ktorej je sila distribuovaná cez vreteno až do vrtáka. Špecifické vlastnosti môže mať i podstavec, ktorý môže byť posuvný alebo môže zvierať rôzny uhol.

Prečo si zaobstarať stojanovú vŕtačku?

Ak by ste ešte stále nemali jasno v tom, prečo by ste si mali stojanovú vŕtačku do vašej dielne zaobstarať, možno vám napovedia tieto dôvody. Predovšetkým za pomoci stojanovej vŕtačky budete vŕtať presne bez toho, aby ste museli znášať váhu vŕtačky a vyvíjať akýkoľvek tlak na obrábaný materiál. Vŕtanie kolmo pod ľubovoľným – nastaviteľným uhlom. V neposlednom rade ide predovšetkým o výslednú kvalitu vŕtania do dreva, kovu, plastu a iných materiálov.

Prečo si kúpiť stojanovú vŕtačku

Nevýhodou môže byť kompaktnosť a nemožnosť zariadenie pravidelne prenášať, keďže by malo mať vo vašej dielni stabilné miesto na pracovnom stole. Inak však pri práci stojanové vŕtačky ponúkajú veľa flexibility. Tým, že ide o stabilnú pohonnú jednotku, nemanipulujete nutne so samotným zariadením, ale s materiálom po pracovnom stole a to vertikálnej či horizontálnej úrovni. Výkonné stojanové vŕtačky môžu využívať v prípade potreby aj veľké vrtáky. Bežného domáceho majstra môže odradiť vyššia obstarávacia cena niektorých modelov.

Dôležité parametre výberu

Ako už viete, veľkú rolu hrá pri výbere fakt, či hľadáte profesionálnu stojanovú vŕtačku pre skutočnú pravidelnú remeselnú činnosť, alebo skôr ide o sporadické využitie v domácej dielni. Je totiž pomerne vysoký cenový rozdiel, ak sa do vášho hľadáčiku dostane stojanová vŕtačka profi charakteru alebo, ak ide o stojanovú hobby vŕtačku. Samozrejme, pri výbere nerozhoduje len samotný účel, ale aj ďalšie technické parametre, ako výkon, prevody, rýchlosť otáčok, typ skľučovadla, rozmery, vlastnosti stojana a takisto ďalšie špecifické funkcie.

  • Výkon a prevodovka
  • Rýchlosť otáčok
  • Typ skľučovadla
  • Podstavec a stojan
  • Rozmery a hmotnosť
  • Ďalšie vlastnosti a funkcie
  • Cena a obľúbení výrobcovia

Výkon a prevody

Ak ide o elektrické náradie, jeho výkon je určovaný príkonom elektromotora. Okrem iného zohráva dôležitú rolu i prevodovka, ktorá musí vedieť silu dobre distribuovať, keďže pri vŕtaní prekonáva elektromotor istý odpor. V súvislosti s príkonom majú stojanové vŕtačky príkon od 300 W vyššie. V našom praktickom ponímaní by vŕtačka mala disponovať príkonom elektromotora aspoň okolo 500 W. V prípade menšieho objemu skôr môžeme hovoriť o naozaj hobby stojanových vŕtačkách. Následne sa nájdu výkonnejšie modely s príkonom viac ako 800 W. Príkon môže v mnohom určovať to, čo vŕtačka vlastne zvládne. Ak teda plánujete vŕtať často do kovu, muriva či tvrdého dreva, určite siahnite po výkonnejšom modeli.

Následne tu máme samotnú prevodovku, ktorá zohráva možno ešte dôležitejšiu rolu. Prevodovka je buď to klasická remeňová, alebo ide o elektronicky regulovateľnú s ozubenými kolieskami. Prevody sa v tomto prípade nastavujú zvyčajne manuálnou reguláciou remeňa. Tým môžete docieliť, či bude remeň pracovať pri menších otáčkach s väčším ťahom, alebo pri vyšších otáčkach s menšou silou. Prirodzene, každý materiál si vyžaduje iné nastavenie.

Vrták stojanovej vŕtačky

Omnoho častejšie sa však dnes stretnete s elektronickou reguláciou otáčok za pomoci prevodovky s ozubenými kolesami. Všetky modernejšie modely využívajú práve tento spôsob regulácie výkonu stojanovej vŕtačky. Najčastejšie má prevodovka dva prevody, ktoré domácim majstrom bohato postačia, no výnimkou nie sú ani modely s viacerými prevodmi. Systém ozubených koliesok možno regulovať a tým pádom optimalizovať požadovaný výkon pre konkrétny materiál.

Rýchlosť otáčok

Otáčky sú priamo závislé od príkonu a takisto prevodovky a počtu prevodov. Ak nám ide o to, aby boli otáčky zamerané na vŕtanie do tvrdého materiálu a potrebujeme teda maximalizovať silu vŕtania, otáčok bude menej, okolo 500 až 1 000 za minútu. Naopak, ak nám pôjde o rýchle vŕtanie do menej hrubých a odolných materiálov, počet otáčok sa násobne zvýši od 1 500 až 2 800 a viac otáčok za minútu. Nie je pravda, že maximálny počet otáčok za minútu vám musí jasne povedať, že by bol ten alebo ten model výkonnejší.

Typ skľučovadla

Skľučovadlo, ako už iste i z mnohých iných vŕtačiek poznáte, je presne tou časťou zariadenia, kde sa nasadzujú vrtáky či iné nadstavce pre vykonávanie práce. Prevody samotnej vŕtačky poháňajú vreteno, ktoré je upevnené práve v skľučovadle. Tak ako aj pri iných vŕtačkách, poznáme dva spôsoby upevnenia skľučovadla. Buď to sa vrtáky upevňujú za pomoci uťahovania a povoľovania kľučky za pomoci ozubeného venca, alebo je k dispozícii rýchloupínací systém, ktorý je u množstva moderných modelov bežný. Rýchloupínací systém je vskutku veľmi praktický, pretože dokáže ušetriť naozaj množstvo času.

Druhým zásadným parametrom, ktorý je pri skľučovadle podstatný, je to, s akými vrtákmi dokáže vŕtačka pracovať. Od toho v mnohom závisí veľkosť skľučovadla. Niektoré skľučovadlá umožňujú používať vrtáky s maximálnym priemerom 13 mm (hobby stojanové vŕtačky), naopak, výkonnejšie a profesionálnejšie modely si poradia aj s vrtákmi maximálneho priemeru 16 mm. Pochopiteľne, na trhu dnes nájdete aj modely stĺpových vŕtačiek, kde je možné nasadiť vrtáky menších či väčších rozmerov.

Vlastnosti podstavca a stojanu

Hoci by sa mohlo zdať, že podstavec nie je úplne najdôležitejšou súčasťou stojanovej vŕtačky, opak je pravdou. Keďže stojanová vŕtačka má za úlohu vŕtať kvalitne a presne, podstavec zohráva veľmi dôležitú rolu v súvislosti so stabilitou. Preto by hlavnou prioritou mal byť kvalitný materiál, z ktorého je podstavec vyrobený. A to najdôležitejšie, pre dokonalý výsledok vŕtania by malo byť možné podstavec upevniť k pracovnej doske – pracovnému stolu alebo k podlahe za pomoci skrutiek.

Profesionálna stojanová vŕtačka

Nejde však len o podstavec ako taký, ale takisto o stojan, ku ktorému sú vŕtačka aj s ramenom pripevnené. Opäť je podstatné, aby bol stojan z kvalitných materiálov a ponúkol používateľovi čo najvyšší komfort a flexibilitu napríklad v rámci vertikálnej regulácie. Vďaka stojanu a podstavcu možno hovoriť aj o vŕtaní pod uhlom. Nie každý model však umožňuje iné, ako kolmé vŕtanie.

Špecifikom sú mobilné stojany, ktoré vám dokonca umožnia pripevniť do držiaka vašu ručnú elektrickú vŕtačku. V zásade tak môžete ušetriť na tom, že vŕtačku už máte a zaobstaráte si optimálny stojan. Niektoré profesionálne a poloprofesionálne modely sa však nutne nepripevňujú a disponujú kvalitnou platformou. Takéto modely je možné transportovať a manipulovať s nimi.

Rozmery a hmotnosť

Stojanová vŕtačka patrí medzi väčšie pracovné nástroje, ako býva štandard. Najčastejšie sú konštrukčne riešené pre upevnenie na pracovný stôl. Aj preto sa zvyknú tieto modely označovať ako stolové vŕtačky. Väčšinou im patrí stabilné miesto v dielni domáceho kutila i profesionálneho remeselníka. Tieto modely vám odporúčame najviac, zároveň sú majstrami i najviac vyhľadávané. Najnižšiu hmotnosť i rozmery majú práve stolové vŕtačky.

Naopak, väčšie rozmery i hmotnosť majú profesionálne modely s robustným podstavcom a stĺpikom. V priemere má štandardná stojanová vŕtačka výšku zhruba okolo jedného metra. Ak plánujete pracovať s veľkými kusmi materiálu, možno sa vám oplatí pozorovať rozmery týkajúce sa vzdialenosti vretena od stĺpika. U niektorých modelov je možné túto vzdialenosť regulovať. Vtedy hovoríme o radiálnej stojanovej vŕtačke. Hmotnosť takýchto zariadení sa pohybuje od 10 kg do 50 kg.

Ďalšie vlastnosti a funkcie

Okrem základných technických parametrov a vlastností disponujú stojanové vŕtačky aj ďalšími funkciami, ktoré rozhodne domáci majster i skúsený remeselník určite ocení.

  • Elektronická regulácia otáčok – dnes pomerne častý spôsob regulácie otáčok, zvyčajne je elektromotor spárovaný s dvojstupňovou alebo viacstupňovou mechanickou prevodovkou.
  • Digitálny displej – môže zobrazovať jednotlivé údaje, ako napr. počet otáčok či uhol vŕtania. Je výhradou drahších a moderných modelov.
  • Laserové vŕtanie – ide o zvýšenie presnosti vŕtania pri práci. Ide o premietanie dvoch liniek laserových lúčov, ktoré sa stretávajú a vytvárajú krížik. Aj preto sa tejto funkcii hovorí aj ako krížový laser alebo krížové vŕtanie. Tam, kde sa linky pretnú, vznikne následne samotný otvor. Vďaka tejto funkcii máte 100 % istotu, že diera bude presne tam, kde potrebujete.
  • Hĺbkový doraz – funkcia, ktorá sa postará o to, že vrt nepôjde hlbšie ako treba.
  • LED osvetlenie – umožňuje vám za horších svetelných podmienok sledovať osvetlený pracovný priestor.
  • Nastaviteľný pracovný stôl – spomínali sme už vyššie, že stojan a podstavec hrajú veľmi dôležitú rolu aj z hľadiska flexibility, pracovný stôl pripevnený k stojanu je v prípade regulácie možné nastaviť pod iný ako priamy uhol.

Cena a obľúbení výrobcovia

Stojanová – stĺpová vŕtačka nepatrí medzi najlacnejšie vybavenie dielne majstrov. Zvyčajne majú tieto typy vŕtačiek v hľadáčiku remeselníci, ktorí ich využívajú na pravidelnú činnosť. Takéto poloprofesionálne alebo profesionálne modely sú násobne drahšie, ako napríklad niektoré moderné hobby stojanové vŕtačky. Najnižšia hobby kategória sa pohybuje na úrovni okolo 100 eur. Následne už cena rastie s ohľadom na výkon, funkcie či ďalšie technické parametre. Kvalitnejšie a spoľahlivejšie modely dostanete v obchodoch okolo cenovky 150 až 200 eur. Profesionálne modely overených výrobcov sa pohybujú okolo cenovej hranice 300 až 600 eur a pokojne viac.

Medzi populárnych a zároveň i obľúbených výrobcov patria dobre známe značky. Rozhodne neurobíte chybu, ak si budete vyberať z modelov značky Scheppach alebo Güde. V ponuke sa nájdu takisto výrobky značky BoschProma alebo Einhell. V menšom zastúpení v tomto segmente nájdeme modely značky Hecht. Medzi čistokrvné hobby zariadenia patria modely značky Parkside, na ktorej produkty môžete príležitostne natrafiť aj v obchodných sieťach predajcu Lidl.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Výber stojanovej vŕtačky nie je náročný, ak viete, čo presne hľadáte. Jednotlivé parametre sú však jedna vec, samotný výber druhá. Často sa stáva, že pri hľadaní toho najlepšieho modelu napadnú záujemcovi o stojanovú vŕtačku rôzne otázky. Na tie najčastejšie vám ponúkame odpovede.

Je možné stojanovú vŕtačku prenášať?

Áno, niektoré modely sú určené na fixné pripevnenie k pracovnému stolu, no iné modely je možné transportovať a manipulovať s nimi. Zvyčajne ide o rozmerné a ťažšie modely, ktorých podstavec a konštrukcia je dostatočne stabilná aj bez potreby ukotvenia.

Je možné stojanovú vŕtačku nahradiť klasickou ručnou elektrickou vŕtačkou?

Nie úplne. Je možné zaobstarať si mobilný stojan, do ktorého je možné klasickú vŕtačku umiestniť a zabezpečiť tak presnejšie kolmé vŕtanie. Rozhodne sa však kombinácia mobilného stojanu a klasickej vŕtačky nevyrovná stojanovej vŕtačke. Avšak pre hobby účely používateľa tento spôsob kolmého vŕtania stačiť môže. Zároveň ušetrí zopár desiatok eur.

Môžem stojanovou vŕtačkou vŕtať i do muriva?

Áno, na trhu existujú modely, ktorých technické parametre a výkon umožňujú vŕtanie do betónových blokov. Samozrejme, potrebné je, aby bol použitý správny vrták a bola zvolená adekvátna rýchlosť otáčok, aby nedošlo k poškodeniu zariadenia, napr. prehriatiu elektromotora.

Vaše hodnotenie:
(88%)
Dátum publikovania: 05.10.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 23.07.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

22/06/2022 10:34
Ivan

Tuson 130044 mi poskytuje bezproblémové vŕtanie do dreva, kovu aj plastu. Výkon 500 W je úplne postačujúci. Cena je prijateľná.

28/11/2021 09:07
Erik

Za tú cenu je fajn stojanová vŕtačka TUSON 500 W. Benefitom je liatinový stôl aj podstavec a kovové remenice. Mínusom je tenká nosná rúrka a tiež to, že vreteno má celkom vôľu, čiže pri otáčkach a vysunutí začne dosť vibrovať. K dispozícii je 9 rýchlostných stupňov, pre domáce použitie super.

28/07/2021 19:00
Zolo

Mám stojanovú vŕtačku Scheppach DP 16 VL a hoci nie je dokonalá, rád s ňou pracujem, pretože na domáce použitie je fajn a zvláda všetko, čo som od nej očakával. Vŕtačka bola za sympatickú cenu, má stabilnú konštrukciu, je dobre skonštruovaná a dizajnovo je tiež vydarená. Hoci je skľučovadlo do 16 mm, vŕta tak do 13 mm, takže s tým treba rátať. Plus dávam za nastaviteľný laser, presné vŕtanie aj zahĺbovanie, tichý chod či za zverák v balení.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok