Najlepšie športové tašky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Či už športujete vo fitku, na štadióne alebo v prírode, kvalitná športová taška by vo vašej výbave určite nemala chýbať. V nasledujúcom článku sa pozrieme na všetky dôležité aspekty, ktoré by ste mali zohľadniť pri jej výbere.

Ako si vybrať športovú tašku?

Pozrieme sa taktiež na niekoľko zaujímavých produktov a poradíme vám i v tom, ako sa o športovú tašku správne starať.

Najlepšie športové tašky

Názov Hodnotenie Detail
Thule Chasm Duffel   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Dakine EQ Duffle   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Member's HA-0046   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Nike Brasilia 9.5   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
adidas Tiro League M   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Najlepšie športové batohy

Názov Hodnotenie Detail
Force Jordan Ace 20 l   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Cattara OrangeW 10 l   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Osprey Duro 15 l   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Hannah Bike 10   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Acepac Zam exp 15 l   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Rozdelenie športových tašiek podľa spôsobu nosenia

Úplne na začiatok sa pozrieme na jednotlivé kategórie, ktoré sa odvíjajú od spôsobu nosenia športových tašiek. Všetky z nich sa totiž môžu na prvý pohľad javiť podobne. Niektoré drobné rozdiely sú však v skutočnosti celkom podstatné. Rozhodujú napríklad o tom, ako pohodlne sa vám bude daná taška nosiť a aké ťažké veci do nej môžete naložiť.

Športová taška na kolieskach

Športové tašky na kolieskach sa tvarom nelíšia od klasických modelov. Rozdiel spočíva v tom, že na ich spodnej časti nájdete 4 menšie kolieska. Tie slúžia hlavne na krátke potiahnutie po podlahe, ak sa však na taške nachádza dostatočne dlhá rukoväť, môžete ich ťahať aj počas dlhšej cesty. Ich hlavnou výhodou je, že tašku chránia pred poškodením, keďže ju vlastne nikdy nepoložíte priamo na zem. Tieto modely zvyknú byť o niečo drahšie, čo však nie je nemenným pravidlom, no i podstatne odolnejšie a majú dlhšiu životnosť.

Športová taška cez rameno

Dá sa povedať, že každá taška, teda i tá s kolieskami sa nosí práve na ramene alebo na kríž cez telo. Preto v podstate nehovoríme o samostatnej kategórii, ale o športových taškách ako takých, i keď je pravda, že pod pojmom športová taška cez rameno si môžete predstaviť taktiež menšiu tašku s fitness dizajnom, ktorá je vhodná iba na prenášanie maličkých predmetov. Pomerne širokú ponuku takýchto kúskov sme našli napríklad u výrobcov Nike a Adidas.

Čierna športová taška cez rameno

Najväčšou nevýhodou športových tašiek na rameno je, že ich musíte neustále nosiť na ramene. Pokiaľ si potrebujete zbaliť ťažšie predmety, napríklad korčule či menšie činky, odporúčame vám siahnuť po batohu, alebo aspoň taške s kolieskami. Druhým mínusom je rýchlejšie opotrebovanie, keďže je taška neustále položená priamo na zemi. V tomto smere vám preto odporúčame siahnuť po modeli so 4 malými plastovými nožičkami.

TIP: Odporúčame vám, aby ste športovú tašku cez plece nosili vždy na kríž cez telo a občasne zmenili stranu, na ktorej ju nosíte. Takto budete aspoň trochu šetriť vašu chrbticu.

Športový batoh

Ak nie ste fanúšikmi tašiek, zaobstarajte si športový batoh. Športové batohy sa výzorom nijako zásadne nelíšia od tých klasických. Sem-tam narazíte na kúsky s akousi fitness potlačou, rozdielnu konštrukciu, objem či rozmery však nenájdete. Tým, ktorí si potrebujú zbaliť len niekoľko drobností, odporúčame menší fitness vak, pri väčšom náklade siahnite po tradičnom batohu. Obrovskou výhodou tohto riešenia  je, že v porovnaní s taškou je jeho váha rozložená.

Čo si všímať pri výbere športovej fitness tašky

Najprv sa pozrieme na jednotlivé parametre a taktiež na to, podľa čoho zvoliť správnu veľkosť či tvar športovej tašky. Pamätajte na jedno. Kvalitná taška nestojí najmenej, takže ju budete chcieť určite využívať čo najdlhšie. No a práve detaily vplývajú ako na životnosť, tak i na vaše pohodlie. V závere sme si pre vás pripravili aj niekoľko tipov na zaujímavé športové tašky pre dámy a pánov.

Tvar

Drvivá väčšina športových tašiek má podlhovastý, hranatý tvar. Výnimočnejšie narazíte aj na modely s tvarom oválnym, niektoré tašky môžu byť kratšie, iné zas užšie, vyššie či hlbšie. Nemôžeme vám poradiť, ktorá z nich je lepšia alebo horšia. Športovú tašku si vyberte radšej podľa toho, čo presne v nej budete nosiť. Niekto si potrebuje pobaliť iba tenisky a športové oblečenie. Ak sa však venujete hokeju, do tašky sa by sa mali pohodlne zmestiť korčule, s celkom objemným výstrojom.

Rozmery a objem

To, koľko priestoru vám poskytne daná športová taška, zistíte podľa jej rozmerov a objemu. Rovnako tak, ako pri výbere vhodného tvaru, by ste sa aj v tomto prípade mali orientovať hlavne podľa toho, čo budete v taške nosiť. Ak si so sebou potrebujete vziať iba tenisky, tričko a tepláky, vystačíte si s malou taškou, výstroj na futbal spolu s loptou si vyžiadajú určite viac priestoru. Na základe vyššie spomenutých parametrov môžeme jednotlivé športové tašky rozdeliť na:

  • Menšie tašky: cca (Š x V x H) 30 – 40 x 20 – 25 x 25 – 30 cm a objem do 30 l
  • Stredne veľké tašky: cca (Š x V x H) 40 – 50 x 30 – 40 x 30 – 50 cm  a objem od 30 do 50 l
  • Veľké tašky: cca (Š x V x H) 55 – 100 x 30 – 50 x 30 – 45 cm a objem 60 l +

Úložný priestor

Množstvo priestoru je jedna, spôsob jeho predelenia druhá vec. Ak si vyberiete obrovskú športovú tašku, v ktorej sa nachádza iba 1 veľká „priehradka“, po čase pravdepodobne zistíte, že vám nevyhovuje. Myslite na to, že po tréningu potrebujete oddeliť prepotené oblečenie od toho čistého. Na tento účel slúži veľké spodné vrecko alebo bočné vonkajšie vrecká. Na tých by sa mala nachádzať sieťka na odvetrávanie, ktorá zabezpečí dobrú cirkuláciu vzduchu. Sieťovina eliminuje nepríjemné zápachy a zabráni tomu, aby vám napáchli ostatné veci odložené v taške.

Úložný priestor športovej tašky cez plece

Do fitka alebo na iné športovisko si so sebou určite vezmete aj rôzne drobnosti, ako je mobil či kozmetika. Dôležité sú preto tiež vnútorné vrecká na odkladanie menších predmetov. V tomto smere sa musíte rozhodovať podľa seba a opäť podľa toho, čo budete v taške nosiť. Platí, že hokejistovi bude vyhovovať niečo úplne iné ako baletke.

TIP: Na niektorých športových taškách nájdete 1 alebo viacero krúžkov v tvare D. Slúžia na pripnutie športovej fľašky, tenisiek alebo kľúčov.

Funkčnosť

Na funkčnosť športovej tašky vplýva rozdelenie a množstvo úložného priestoru, ale i ďalšie drobnosti. Hlavnou z nich je spôsob zapínania hlavného i všetkých ostatných vreciek. Najčastejšie sa stretnete s klasickými zipsami. Určite si všimnite ich kvalitu. Kovové zipsy sú nepochybne lepšie ako tie plastové.

Niekedy narazíte na údaj, že zips na športovej taške je ergonomicky tvarovaný. V praxi to znamená, že pri jeho zapínaní a rozopínaní nemusíte ruku vytáčať do neprirodzených smerov. Plusom je taktiež kryt na zips. Ide o príjemný benefit, ktorý spomalí jeho opotrebovanie. Nie je vylúčené, že na niektorých vreckách nájdete aj suchý zips, ktorý určite nemôžeme označiť za zlý, avšak iba vtedy, keď sa nachádza vo vnútri tašky. Ďalšími parametrami, ktoré taške pridajú na funkčnosti, sú:  

  • Dno odolné voči oderom: Nájdete ho na každej kvalitnej športovej taške. Dno vyrobené z pevnejšieho materiálu nie je detailom. Podstatne predlžuje životnosť celej tašky, preto sa doň oplatí investovať.
  • Oderuvzdorné boky: Podobne ako pevné dno, je aj táto vlastnosť veľkým plusom. Práve boky tašky patria k tým častiam, ktoré sa opotrebujú najskôr.
  • Vodovzdorné dno: Asi nie je potrebné vysvetľovať, o akom pozitívnom detaile hovoríme. Ak takúto tašku položíte omylom príliš blízko ku sprche, nič hrozné sa nestane. Samozrejme, úplne najlepšou voľbou sú celo-nepremokavé modely.

Nosnosť a hmotnosť

Keď si kupujete tašku, v ktorej sa hodláte nosiť ťažkú športovú výstroj, budete potrebovať kúsok s vysokou nosnosťou. O to zarážajúcejšie je, že ani po dlhšom pátraní sme pri jednotlivých výrobkoch tento údaj nenašli. Preto vám odporúčame, aby ste sa riadili zdravou sedliackou logikou. Hrubší materiál vydrží viac, tenší menej.

Hmotnosť športovej tašky sa nemusí zdať ako príliš podstatná. Ak sa s ňou však chystáte cestovať na dlhšie trate alebo do fitka vyrážate „pešobusom“, vyberajte si ľahšie modely. Za prijateľnú môžeme označiť hmotnosť do 500 g.

Materiál

Takmer každá športová taška je vyrobená zo 100 % polyesteru. Pri prezeraní konkrétnych produktov sme sem-tam narazili aj na materiál označovaný ako „robustná tkanina“. Musíme sa vám však priznať, že sa nám nepodarilo odhaliť, o čom presne je reč. Ďalšími možnosťami sú nylon a bavlna, poprípade kombinácia všetkých spomenutých materiálov.

Polyester patrí do rodiny syntetických vlákien, ktoré sú odolné voči vonkajším vplyvom, ako je napríklad UV žiarenie, a taktiež voči oderu či inému mechanickému poškodeniu. Je príznačný svojou farebnou stálosťou, schopnosťou odvádzať vlhkosť, vďaka čomu rýchlo schne, nekrčí sa ani inak nedeformuje, môžete ho prať pravidelne, je lacný a v neposlednom rade recyklovateľný. Asi jediným mínusom polyesteru je, že nepatrí k materiálom, ktoré sú extrémne príjemné na dotyk, čo však pri taškách nie je zásadným mínusom.

Vodoodolná čierna športová taška z polyesteru

Bavlnu nie je nutné špeciálne predstavovať. Ide o prírodný materiál, ktorý, ak je kvalitný, má dlhú životnosť a veľmi dobré vlastnosti. Nevýhodou bavlnených športových tašiek môže byť to, že do seba skôr nasajú pachy a i fľaky z nich vyperiete o niečo ťažšie.

Posledným materiálom, s ktorým sa môžete pri športových taškách stretnúť bežne, je nylon. Pod týmto názvom sa v skutočnosti skrývajú desiatky rôznych syntetických polymérov. Väčšina z nich sa však vlastnosťami zásadne nelíši. Ide o materiály, ktoré sú extrémne pevné, takže i odolné voči akémukoľvek mechanickému poškodeniu (pretrhnutie, odretie, prerezanie), sú veľmi ľahké, jednoduché na údržbu a celkom príjemné na dotyk. V porovnaní s polyestrom má však nylon 1 veľmi veľkú nevýhodu, a to, že nie je nepremokavý. Okrem toho je náchylný na blednutie farieb a pod vplyvom vlhka a UV žiarenia pomerne rýchlo stráca svoje vlastnosti.

Popruhy a rukoväte

Všetky športové tašky majú viacero popruhov na nosenie. Základom sú popruhy ramenné, ktoré by mali byť dostatočne dlhé, ideálne dĺžkovo nastaviteľné. Na kvalitných taškách sú zväčša zosilnené, čo má priamy vplyv na ich životnosť. Určite by vás nemali tlačiť, preto sa poobzerajte po polstrovaných kúskoch.

Ďalšími „nástrojmi“ na nosenie, ktoré však nenájdete na každej športovej taške, sú krátke ručné popruhy na jej nosenie v ruke. Ich prítomnosť určite nie je na škodu, pretože vám ponúkajú viac možností. Je dobré, ak tieto popruhy môžete pomocou krytky so suchým zipsom pekne spojiť. Za pozitívum sa dá označiť taktiež spevnená či plastová rukoväť.

Dizajn

Z hľadiska dizajnu vám môžeme poradiť iba jedno, a to, že svetlejšie tašky sa zašpinia rýchlejšie, navyše, ak si do nich odložíte naozaj prepotené oblečenie, tak vás môžu prekvapiť povestné žlté fľaky. V ostatných smeroch je skutočne iba na vás, po akom modeli siahnete. Aby sme vám však neostali nič dlžní, pripravili sme si pre vás niekoľko tipov na tašky, ktoré z hľadiska dizajnu, no, samozrejme, i funkčnosti zaujali nás.

Tipy na zaujímavé dámske športové tašky

Z dámskych modelov nás na prvý pohľad zaujali športové tašky Nike. Sú dostupné v rôznych veľkostiach, kvalitu môžeme označiť za viac než postačujúcu, no a v neposlednom rade nás oslovil ich zaujímavý dizajn. Môžete si vybrať z čiernych, ružových, sivých, svetlomodrých, zelených či viacfarebných modelov, pričom niektoré z nich majú vskutku netradičný tvar, ako napríklad Nike taška do fitka s názvom Heritage. Tvarovo i farebne nás rovnako tak zaujali športové tašky Under Armour a na zahodenie nie sú ani dámske športové tašky Puma. No, a ak hľadáte kúsok, ktorý nepripomína športovú tašku, prezrite si ponuku predajcu Tchibo alebo Sportisimo.

Výber športovej tašky v obchode

Tipy na zaujímavé pánske športové tašky

Zo značkových modelov môžeme pánom odporučiť športové tašky Adidas a Puma. Zaujímavé kúsky ponúka i už spomínaná značka Under Armour. Z hľadiska nízkej ceny a pomerne širokej ponuky nás zaujali športové tašky v Decathlone, kde nájdete i veľmi pekné fitnes batohy. Ak hľadáte špeciálne športové tašky na futbal či hokej, odporúčame vám navštíviť web predajcu sportobchod.sk.

Ako sa starať o športovú tašku

Áno, veru tak, aj športová taška potrebuje vašu pozornosť. Nebudeme opisovať presný postup jej prania či sušenia, prezradíme vám však niekoľko tipov, vďaka ktorým bude vaša športová taška pekne čistá, voňavučká a navyše vám vydrží funkčná dlhú dobu.

  • Ako sme si povedali, väčšina športových tašiek je vyrobená z polyestru. Ten je na údržbu nenáročný, jeho pranie je však trošku odlišné. Farebný polyester môžete prať na max. 30 °C, biely na 40. Na vysokú teplotu si dajte pozor aj pri jeho sušení v sušičke na bielizeň.
  • Nech už je taška vyrobená z akéhokoľvek materiálu, pri praní dodržiavajte odporúčania výrobcu.
  • Športovú tašku pri praní otočte naruby a nechajte rozopnutú. Takto ochránite jej povrchovú potlač a zároveň vymyjete všetky nečistoty z jej vnútra.
  • Odolné škvrny alebo zažltnuté fľaky od potu odstránite najjednoduchšie pomocou obyčajného žlčového mydla.
  • Hneď po príchode domov z tašky vyberte všetko prepotené alebo inak špinavé oblečenie.
  • Ak taška stihla napáchnuť, vyberte z nej všetky predmety a vyveste ju na čerstvý vzduch.
  • Vyvetranú a suchú tašku môžete odložiť s niektorým z pohlcovačov pachov. Použite textilné vrecúško naplnené sódou bikarbónou, veľmi účinné sú však tiež cédrové drievka, levanduľa alebo rôzne vonné špongie na organickej báze.
  • Športovú tašku skladujte zloženú, avšak nie spučenú alebo pod kopou iných vecí. Jemný materiál totiž veľmi ľahko a rýchlo stratí svoj tvar. 

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Predtým, ako sa pustíte do nakupovania, si prečítajte niekoľko odpovedí na často kladené otázky súvisiace so športovými taškami. Veríme, že vám pomôžu rovnako, ako náš návod na ich výber.

Aký je rozdiel medzi značkovou a neznačkovou športovou taškou?

Značkové športové tašky vydržia viac a dlhšie. Nie sú náchylné na poškodenie, opotrebovanie a únavu materiálov. Samozrejme, kvôli týmto benefitom stoja podstatne viac. Takzvané neznačkové športové tašky zvyknú byť tak ako iné bezmenné produkty menej kvalitné. Bohužiaľ, ich výmene sa zväčša nevyhnete neskôr ako za 2 roky od kúpy.

Aká je primeraná cena za kvalitnú športovú tašku?

Menšie športové tašky, a to ani tie značkové, nie sú príliš drahé. Stredne veľký, kvalitný model kúpite do 20 eur. Objemnejšie tašky s množstvom rôznych vreciek a priehradiek stoja o niečo viac, cca od 40 do 50 eur.

Existujú i špeciálne druhy tašiek na konkrétne športové náčinie?

Áno. Ak si potrebujete zbaliť futbalovú loptu, match balls, korčule, tenisové či bedmintonové rakety, odporúčame vám siahnuť po takýchto špeciálnych kúskoch. Výstroj vám totiž zbytočne nezaberie miesto priamo v taške.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(90.2%)
Dátum publikovania: 28.09.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 24.07.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/10/2021 18:53
Silvester

Do posilky si nosím veci vo vaku Nike GRAPHIC GYMSACK. Je ľahký a zmestí sa mi sem všetko, čo potrebujem. Nemusím nič zipsovať, stačí len stiahnuť šnúrky. Cena je nastavená naozaj nízko. Kvalita je fajn a nosenie pohodlné.

18/10/2021 17:36
Viktor

Do posilňovne si nosím tašku Iron Aesthetics. Je super, zmestí sa mi sem všetko potrebné, vrátane športového odevu, tenisiek, uteráka atď. Taška je naozaj šikovná a má všestranné využitie. Dá sa využiť aj na cestovanie, ak nepotrebujete zbaliť enormné množstvo vecí.

14/08/2021 18:59
Lenka

Mám športovú tašku Kipsta Kipocket a ako sa hovorí, za málo peňazí som získala veľa muziky. Taška je praktická a ľahučká, no zároveň dostatočne pevná. Vo vnútri je množstvo priestoru na uloženie všetkého potrebného. Oceňujem, že v prípade potreby sa dá taška pohodlne zložiť a uskladniť hocikam. Za vhodné považuje aj umiestnenie vrecka. Som s ňou spokojná a využívam ju pomerne často. Uvidíme časom, aká bude jej životnosť.

14/08/2021 15:33
Ferdo

Mám batoh GymBeam Adventure Black a je úplne skvelý. Nosí sa veľmi pohodlne a navyše k tomu aj pekne vyzerá. Brávam si ho do mesta a tiež na výlety. Materiál je pevný a verím, že dlho vydrží. Oceňujem veľký objem, zmestí sa sem všetko potrebné a ešte mi ostane i nejaké to miesto navyše voľné. Výrobca si dal pri výrobe záležať, pretože batoh je premyslený a má vynikajúce polstrovanie. Dokáže ochrániť notebook a dovnútra sa zmestí množstvo vecí bežnej potreby, prípadne potreby pre klasickú pešiu turistiku. Do predného vrecka si väčšinou vkladám drobnosti, napríklad slúchadlá, kľúče, nabíjačku alebo mobil a podobne. Je to odolný, priestranný a pohodlný batoh za super cenu. Som s ním spokojný a odporúčam ho aj ostatným.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok