Najlepšie spájkovačky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Patríte medzi domácich majstrov, ktorí chcú byť vždy pripravení na všetko? Možno aj vy by ste mali doma najradšej všetky nástroje a náradia na svete. Spájkovačky sú však zariadením, ktoré by vo výbave domáceho kutila rozhodne chýbať nemalo. Výber spájkovačky nie je každodennou záležitosťou a je potrebné si vedieť vybrať dobre. Ako vybrať spájkovačku? Čo je to spájkovanie? Kde sa spájkovanie využíva? Sú elektrické spájkovačky najlepšie?

Ako vybrať spájkovačku?

V prvom rade môže byť pre niektorých pojem spájkovanie nie úplne známy. Ak nie spájkovanie, použiť možno i pojem letovanie. Spájkovanie je vo svojej podstate jednoduchou činnosťou, avšak vyžaduje si istú zručnosť, cvik a takisto istý druh citu. Naučiť sa spájkovať však dokáže naozaj každý. Na úvod si poďme objasniť, čo to vlastne spájkovanie je a kde sa využíva.

Najlepšie spájkovačky

Názov Hodnotenie Detail
Nuba ETP 5 Š   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Dremel VersaTip   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Extol Craft 9922   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Extol Premium 8894510   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Extol Premium 8894520   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Spájkovačky – recenzie

Radšej raz vyskúšať ako dvakrát počuť. Platí to pri výbere akéhokoľvek spotrebiča i zariadenia. Vyskúšali sme za vás štvoricu obľúbených modelov a podelíme sa o naše skúsenosti s nimi.

Spájkovanie a jeho využitie v praxi

Samotná spájkovačka je ručné náradie, ktoré slúži na vytváranie spojov – spájkovanie/letovanie. Pod týmto pojmom možno rozumieť vytváranie pevného spoja dvoch kovových predmetov. Spoj je vytváraný za pomoci ďalšieho kovu (spájky – hovorovo cínu), ktorý spájkovačka svojím tepelným výkonom taví, pretože jeho teplota tavenia je nižšia, ako v prípade dvoch spájaných kovov.

Spájkovaný spoj vytvorený roztaveným kovom plní predovšetkým funkciu kotviaceho spoja. Ide o mechanické upevnenie súčiastky k inej súčiastke alebo vodiču bez toho, aby vyžadovali ešte dodatočné upevnenie. Roztavený kov za pomoci spájky vytvára prechodovú vrstvu, ktorá zabezpečuje pevné a plynulé spojenie. Najčastejšie sa v praxi stretneme so spájkovaním pri výrobe elektroniky, elektronických súčiastok alebo pri samotnej elektroinštalácii pri potrebe vytvoriť jeden kábel. Takisto sa však využívajú pri práci s drevom či bižutériou alebo pri tavení – rezaní plastov. V domácnosti je letovanie najčastejšie využívané v prípade drobných opráv elektrotechniky.

Dôležité parametre výberu

Ako a podľa čoho vyberať kvalitnú spájkovačku? Okrem toho, že by ste mali poznať svoje potreby a teda účel využitia spájkovačky, pomôcť vám pri výbere môžu i ďalšie technické parametre. Výber sa v mnohom líši od vašich potrieb. Vyznať sa v typoch spájkovačiek a poznať ich vlastnosti je pri výbere najdôležitejšie. Rozhoduje príkon, teplota topenia, typ hrotu, ale aj samotné materiály. Čo je teda pri výbere najdôležitejšie?

  • Typ spájkovačky
  • Výkon
  • Teplota topenia
  • Spájkovacie hroty – životnosť hrotov
  • Ergonómia
  • Príslušenstvo
  • Cena a obľúbení výrobcovia

Typy spájkovačiek

V mnohom závisí výber spájkovačky od vašich potrieb, resp. využitia spájkovačky. Podľa účelu totiž možno lepšie určiť, aký typ je pre vás ten najlepší. Pokiaľ sa budete orientovať na spájkovanie malých a krehkých spojov, siahnete skôr po elektrickej hrotovej spájkovačke či dokonca po mikrospájkovačke. Pre štandardné účely a občasné využitie v domácnosti vám bude skôr vyhovovať štandardná elektrická spájkovačka (trafospájkovačka – transformátová spájkovačka). Pre skutočne náročných majstrov padne voľba možno aj na spájkovaciu stanicu, viac či menej výkonnú a na výber sú dokonca aj plynové spájkovačky, ktoré pre svoj chod nevyžadujú prístup k elektrickej sieti.

Hrotová spájkovačka

Elektrické spájkovačky – trafospájkovačky

Transformátová alebo elektrická spájkovačka je najznámejším typom, ktorý pozná väčšina majstrov. Z hľadiska konštrukcie samotnej má spájkovačka tvar pištole. Tento tvar je pri práci veľmi praktický aj z hľadiska ergonómie. Už z názvu vyplýva, že pre svoj chod je nutné, aby bola pripojená k elektrickej sieti. Práve elektrický prúd je primárnym zdrojom energie a stará sa o to, aby bol zahrievaný hrot – spájkovacia slučka spájkovačky.

Za pomoci takejto spájkovačky, s ohľadom na výkon, môžete spájkovať rôzne plošné spoje či vodiče. Pokojne môžete vytvárať i väčšie spoje, realizovať sa pri spájkovaní kabeláže, elektroinštalácie alebo pri oprave rôznej elektrotechniky. Pri výkonnejších zariadenia je lepšou voľbou spájkovačka s regulátorom teploty. Za nevýhodou by sa azda dal považovať len fakt, že spájkovačka musí byť reálne vždy pripojená k elektrickej sieti.

Hrotové spájkovačky

Pokiaľ je nutné vykonávať presné, precízne a uhladené spájkované spoje, jasnou voľbou bude hrotová spájkovačka na rozdiel od transformátovej spájkovačky nemá tvar pištole. Tieto typy spájkovačiek pripomínajú hrubšie pero s úzkym hrotom vďaka čomu je umožnené spájku – tavidlo na spájkovanie lepšie tvarovať a vytvoriť tak dôkladný a precízny spoj. Svoje využitie má predovšetkým pri elektrotechnike.

Za susedný druh by sa dala považovať mikrospájkovačka, ktorá je výhradne určená pre vytváranie jemných a precíznych spojov, kde je nutné nepoškodiť vedľajšie vodiče. Práca s nimi je extrémne náročná a je potrebné mať cit pre detail.

Aku spájkovačky

Tento typ spájkovačky nie je v praxi príliš rozšírený. Samozrejme, jej výhodou je, že možno s ňou pracovať kdekoľvek a kedykoľvek, keďže pre svoj chod využívajú nabíjateľný akumulátor a sú bezdrôtové. Donedávna v tomto segmente kraľovali iba plynové spájkovačky, no postupne pribúdajú aj modely napájané batériami. Zároveň zvyčajne ide o menej výkonné zariadenia menšej veľkosti. Často ide práve o hrotové spájkovačky prípadne mikrospájkovačky. Určené sú teda na detailnú, presnú a komplikovanú prácu alebo na rezanie či tavenie plastov.

Plynové spájkovačky

Na rozdiel od vyššie uvedených spájkovačiek, plynová spájkovačka nepotrebuje pre svoj chod elektrický prúd. Samotný hrot a teda spájka sa zahrieva za pomoci plynu v kombinácii s piezoelektrickým zapaľovaním. Tento druh zapaľovania poznáte aj zo záhradných grilov alebo zapaľovačov – za pomoci pružiny narazí úderník na piezoelektrický kryštál, vytvorí iskru a následne vznikne napätie, čo má v tomto prípade za následok ohrievanie plynu.

Plynová spájkovačka

Spájkovacia stanica

V prípade, že ste o niečo viac ako štandardný domáci majster, venujte sa spájkovaniu pravidelne a máte pocit, že ostatné spájkovačky vám už nestačia a hľadáte profesionálne náradie, spájkovacia stanica predstavuje najlepšiu alternatívu. Zároveň však často i najdrahšiu. Samotná základňa vám umožňuje odloženie spájkovačky počas práce alebo dokonca kombinovanie viacerých druhov hrotov, ktoré sú súčasťou daného modelu. Okrem teploty možno regulovať a nastaviť i typ tavidla. Nechýba ďalšie príslušenstvo a rozhodne, ak sa chcete venovať spájkovaniu na profesionálnej báze, takáto investícia nie je úplne márna.

Výkon

Bez poriadneho výkonu by to nešlo. Z pohľadu funkčnosti a praktického využitia sú výkon a následne i teplota topenia najdôležitejšími parametrami. Samotný výkon je udávaný vo wattoch (W).

Samotný výkon má na starosti nielen to, akú maximálnu teplotu dokáže spájkovačka vyprodukovať, ale takisto zohráva dôležitú rolu v tom, ako rýchlo sa samotná spájkovačka a jej hrot zahreje. Pochopiteľne, čím rýchlejšie, tým lepšie. Na trhu vznikli dve základné kategórie. Menej výkonné sú spájkovačky s príkonom do 90 W.

V závislosti od hodnoty príkonu sa spájkovačka zahreje za jednu až tri minúty. Ak má spájkovačka výkon nad 100 W, vyšší je nielen teplotný rozsah, ale takisto sa skráti doba zahriatia – 10 až 30 sekúnd.

Teplota topenia

Pri teplote topenia je princíp jednoduchý. Tento pramater úzko súvisí so samotným výkonom, pretože práve on v spojení s elektrickým príkonom vplýva na fakt, s akou maximálnou teplotou spájkovačka pracuje. Preto poznáme dva druhy, mäkké a tvrdé spájky, nejde však o tvrdosť mechanickú.

  • Mäkké spájky – tieto spájkovačky využívajú pre vytváranie spojov nízko taviteľné kovy. Najčastejšie ide o dva až tri hlavné kovy s prísadami. Dlhodobo sa pracuje so spájkou v podobe cínu a olova, prípadne je pridávaná meď. Ide o olovnaté kovy. Často sú prímesou aj prvky ako zinok, kadmium alebo bizumit. Podstatné však je, že tieto kovy sú taviteľné pri teplote do 450 °C.
  • Tvrdé spájky – pri tomto type spájkovania sa využívajú tvrdé spájky, teda kovy, ktoré sú taviteľné pri teplote nad 450 °C. Využité sú technológie, ktoré zabezpečujú, že teplota tavenia je vyššia a odolnosť spojov je teda vyššia. Čo má svoje výhody i nevýhody. Tieto spájky sú bezolovnaté, čo je lepšie aj z enviromentálneho hľadiska.

Hrotová spájkovačka – ako vybrať

Smernica Európskej únie zakázala využívanie zliatin s obsahom olova. Spájkovanie cínom sa využíva najčastejšie v elektronike, no a pre samotný proces letovania je nutné, aby bola teplota hrotu výrazne vyššia pre riadne prevedenie spoja.

Dnes na trhu nájdete spájkovačky aj s maximálnou teplotou topenia od 70 °C do 200 °C, napríklad pre rezanie a tavenie plastov. Väčšina domácich majstrov siahne skôr po strednom teplotnom rozsahu 200 °C až 400 °C. Pre bežné a klasické spájkovanie absolútne použiteľné. Spájkovačky s vyššou maximálnou teplotou od 400 °C do 600 °C už umožňujú letovanie tvrdých spájok alebo vypaľovanie do dreva. Praktické sú modely s reguláciou teploty alebo termostatom, ktorý sa stará o to, aby sa teplota hrotu neustále nemenila, čím uľahčuje prácu a takisto zabezpečuje vyššiu životnosť hrotu spájkovačky.

Spájkovacie hroty – životnosť a starostlivosť

Áno, to je tá horúca časť na konci spájkovačky. V zásade je to všetko práve o samotnom hrote, ktorým sa nahrieva a vytvára spájkovaný spoj. Ide o najdôležitejšiu súčiastku, ktorej výber je enormne dôležitý. Zároveň ide o najviac a najrýchlejšie opotrebovanú časť spájkovačky, keďže vždy je vystavovaná neustálym zmenám teploty.

Podstatnú vec, na ktorú netreba zabúdať je, overiť si, či sú pre konkrétnu spájkovačku dostupné náhradné hroty. Spájkovacie hroty majú rôzne podoby, resp. rôzne tvary a veľkosti a hrúbky. Väčšmi sú základom hroty typu vrtákkopýtko alebo vlna – minivlna. Pri veľkosti hrotu by ste mali výber podmieniť tomu, či bude nutné vytvárať veľké a pevné spájkovacie spoje alebo pôjde o menšie spoje. Veľkosť hrotu ovplyvňuje aj to, akým spôsobom sa dokáže teplota kumulovať a následne toto teplo efektívne využiť pri vytváraní spájkovaného spoja. V takom prípade je najuniverzálnejším variantom z hľadiska tvaru minivlna. O hrot sa je potrebné patrične starať a čistiť ho, aby vydržal, čo najdlhšie.

Hroty totiž v mnohom ovplyvňujú výsledok letovania. Tým, že sa hrot spájkovačky neustále zahrieva a je v kontakte s inými kovmi, časti, ktorými sa spájky nedotýka, majú vo zvyku oxidovať. Ak je hrot zoxidovaný, spájka na ňom nedrží alebo je obmedzená schopnosť prenášať teplo. Ideálne je pravidelné mechanické čistenie hrotu po vychladnutí. Existujú aktivátory, keď sa čistí hrot za horúca a takisto sa pokryje vrstvou cínu. Ak je hrot zanesený príliš, znižuje sa jeho životnosť i efektivita. Pri extrémnom znečistení už pomôžu len jemné kovové kefy alebo brúsne papiere.

Ergonómia

Hoci by sa tento parameter v prípade spájkovačky mohol javiť ako nie úplne podstatný, nie je to tak. Pri každom zariadení je podstatné, aby sa s ním pracovalo komfortne. Pri spájkovaní to nie je inak. Spájky v tvare pištole by mali mať primeranú hmotnosť, rukoväť by mala disponovať protišmykovou úpravou – silikón alebo guma. Takisto je veľmi praktické, ak je spájkovačka z ľahších materiálov. Najľahšie sú práve hrotové spájkovačky, prípade mikrospájkovačky. Aj takéto detaily dokážu prácu v mnohom spríjemniť.

Ergonómia spájkovačky

Príslušenstvo

Spájkovačka sama osebe nie je obzvlášť zložitým zariadením, ktoré by oplývalo ďalším množstvom špecifických funkcií. Okrem toho máte možnosť dokúpiť si potrebné príslušenstvo. Ak nemáte to šťastie, že natrafíte na výrobcu a model, ku ktorému je množstvo príslušenstva dodávané.

Môže ísť práve o náhradné spájkovacie hroty, ktoré nikdy nie sú na škodu. Zabudnúť nesmieme ani na tavidlo (napríklad kolofónia), ktoré zohráva pri spájkovaní dôležitú rolu. V rámci príslušenstvo poteší aj LED svietidlo či dokonca odsávačka cínu, v prípade, že to preženiete s množstvom spájky na spoji.

Cena a obľúbené značky

A koľko za spájkovačku zaplatíte? Ak ste nenároční a potrebujete spájkovačku na jednoduché opravy v domácnosti, siahnete po modeloch v cenovom rozpätí od 10 do 30 eur. A s pokojom môžeme prehlásiť, že pre bežné drobné a príležitostné opravy nič viac nepotrebujete. Ide najčastejšie o transformátové či hrotové – elektrické spájkovačky. Ak už vyžadujete nielen vyšší výkon, ale aj teplotu topenia, s cenovkou sa pôjde vyššie, zhruba na úroveň 30 až 80 eur.

Ak už sa spájkovaniu chcete venovať na úrovni, zrejme sa budete obzerať po praktickej spájkovacej stanici so spájkovačkou a viacerými hrotmi. Vtedy sa ľahko dostanete nad hranicu 100 až 200 eur. Skutočné profesionálne spájkovačky so špeciálnou reguláciou vás môžu vyjsť aj na viac ako 400 eur. Pre domáce účely sú však takéto spájkovačky úplne zbytočné.

ktoré značky sú najlepšie? To je v tomto prípade náročná otázka. V prípade drahých modelov je totiž reč o značkách, o ktorých ste doteraz možno ani nepočuli. Medzi známejšie, no pomerne kvalitné spájkovačky možno radiť tie od známeho výrobcu Extol, ale svoje modely ponúkajú aj AtosFermTipa či Topex. Medzi absolútnu špičku, čo sa odrazí i na cene, sa určite radí WellerYihua alebo menej známa ERSA. Tieto modely sa využívajú na rezanie plastov, na umelecké činnosti s drevom či pri výrobe unikátnych detailných spojov.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

O výbere spájkovačky už viete všetko podstatné. Na záver vám ponúkame ešte doplňujúce informácie v podobe odpovedí na často kladené otázky ohľadom spájkovačiek.

Ako sa naučiť správne spájkovať?

Spájkovanie je špecifická pracovná činnosť a vyžaduje si cvik. Rozhodne nečakajte, že svoj prvý spájkovaný spoj spravíte bez zaváhania a minimálne nejakých drobných komplikácií. Hovoriť teraz budeme o klasickom procese spájkovania a hoci je podstata práce so spájkovačkou viac či menej vždy rovnaká, pri profesionálnom spájkovaní sú precíznosť a cit pre detail násobne podstatnejšie ako pri spájkovaní domáceho majstra. Prvé, čo musíte pred spájkovaním urobiť, je poriadne očistiť samotný spoj a odstrániť zoxidovanú vrstvu. Prvý krok sa môže prelínať aj s tým, že zapnete spájkovačku, aby sa vám za ten čas nahriala. Následne musíte zahriať spoj, ktorý chcete spájkovať, potom je potrebné hrot spájkovačky dostať do kontaktu s tavidlom, napríklad kolofóniou alebo iným tekutým či tuhým tavidlom. Potom priložíte k miestu spoja spájku – cín. Tavidlo nesmie chýbať, inak sa vám na hrot cín či iný kov jednoducho nemusí chytiť. Celý tento proces je potrebné realizovať dostatočne rýchlo, pretože spoj musí byť zahriaty. Inak sa spoj neuchytí alebo bude otázna jeho kvalita. Bežná doba vytvárania spoja, u amatérov, je zhruba 5 až 10 sekúnd. A ak by sa vám to zdal ako krátky čas, vedzte, že spoj, ktorý vy bežne robíte za 5 sekúnd, má skutočný profesionál hotový pod jednu sekundu.

Je prítomnosť tavidla vždy nevyhnutná?

Áno, je. Tavidlo totiž výrazne uľahčuje topenie spájok. Dnes mnohé drôty obsahujú práve samotné tavidlo, ešte stále sa však využívajú aj typické tuhé tavidlá, alebo tavidlá v podobe pasty či gélu. Tavidlo je pre spájkovanie dôležité aj preto, že napriek tenkej vrstve oxidu zabraňuje okysličovaniu spájok. Eliminovanie oxidácie – možnosti vzniku korózie a plynulé rozliatie spájky – aj pre toto je tavidlo pri letovaní extrémne dôležité. Existuje viacero druhov tavidiel. Najčastejšie ide o pasty, gély či pevné tavidlá, ako napríklad aj známa kolofónia.

Čo je to kolofónia?

Takisto ho nájdete pod názvom Rosin, z angličtiny. Ide o prírodnú surovinu, ktorá sa získava zo živice ihličnatých stromov. Ak počas spájkovania vzniká dym, je to práve spaľovaním tavidla. Výhodou kolofónie je, že nemá nepríjemný zápach, ktorý vzniká jej spaľovaním. Výrobcovia dnes produkujú aj inovatívnejšie a plne syntetické tavidlá vyrobené tiež na báze prírodnej kolofónie. Ak drôt obsahuje tavidlo, bude to popísané v jeho špecifikácii.

Prečo je potrebné používať bezolovnaté spájky?

Ako sme spomínali vyššie v našom článku, spájky delíme na mäkké a tvrdé. Nejde však o mechanickú tvrdosť spojov, ale o teplotu tavenia, pri ktorej sa daný spoj vytvára. Mäkké spájky, ktoré sa najčastejšie využívajú pri elektronike, sa vytvárajú pri teplote do 450 °C. Tvrdé spájky, naopak, nad túto teplotu. Spájka – drôt zvyčajne obsahuje viacero zlúčenín kovov a ďalších prísad. V minulosti šlo výhradne o spájky na báze olova a cínu. Časom sa však zistilo, že olovo je ťažký a toxický kov, ktorý ohrozuje nervovú sústavu nášho organizmu. EÚ tak prijala smernicu, v ktorej je okrem niekoľkých segmentov zakázané využívať spájky na báze olova a je nutné používať spájky bezolovnaté.

Prečo sa musia spájkovacie hroty čistiť?

Hrot, ktorý je nový, je čistý a bez zoxidovanej vrstvy. Po istej dobe a kontakte hrotu so spájkou a tavidlom sa však hrot pokryje vrstvou oxidov a plocha, ktorá zohrieva spájku, sa zmenšuje. Hrot sa tak jednoducho povedané, zanáša. Pri extrémnych prípadoch je hrot zoxidovaný celý a takéto čistenie veľmi náročné. Pripomíname, že vrstva oxidu na hrote znižuje jeho životnosť násobne viac. Aj hrot pokrytý vrstvou oxidu dokáže odovzdávať teplo a roztaviť spájku, no spájka opadáva alebo zle drží. Hrot je teda nutné čistiť, najlepšie za pomoci mosadznej vlny, prípadne pri minimálne zanesených hrotoch aj za pomoci navlhčenej hubky. Existujú takisto regenerátory hrotov, tzv. aktivátory, ktoré hrot nielen očistia, ale pokryjú i vrstvou cínu. Ak je hrot pokrytý hrubou vrstvou oxidov, v takom prípade sa znižuje životnosť rapídne a je nutné hrot očistiť za pomoci brúsneho papiera alebo kovovej – drôtovej kefy.

Vaše hodnotenie:
(89.6%)
Dátum publikovania: 29.09.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 23.07.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

22/06/2022 10:38
Laco

Lund 100 W je jednoduchá spájkovačka s veľmi dobrou ergonómiou. Používanie je všestranné, najmä v elektrotechnike. Doplním, že spájkovačku nie je vhodné používať v trvalej prevádzke, ale prácu treba prerušovať. S výkonom som napriek tomu spokojný. Klasicky tu nechýba ani žiarovka na osvetlenie pracovnej plochy.

28/11/2021 09:04
Viktor

Spájkovacie pero Conrad MD-30WBPP je dobre spracované, no umelohmotná rúčka sa po čase zahrieva. Páči sa mi široký výber nadstavcov, no vadí mi neohybný kábel. Pero sa rýchlo zohreje, stojan až prekvapivo dobre drží. Za tú cenu som veľmi spokojný.

28/07/2021 15:45
Ondro

Odporúčam spájkovaciu pištoľ Extol Premium 8894520 s reguláciou teploty a príkonom 200 W, ktorý je na domáce práce úplne postačujúci. Pištoľ je spoľahlivá a pri práci sa pohodlne drží. Vyzdvihujem nízku cenu, potenciometer na teplotu, dobré hroty aj to, že sa neprehrieva. Spĺňa presne to, čo som očakával a nevadí mi ani fakt, že nemá svetielko. V tejto cenovej kategórii je skôr výnimkou. Kúpu neľutujem.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok