Najlepšia školská taška pre prváka, druháka, tretiaka? Na kolieskach pre chlapcov aj dievčatá
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
Čaká vaše dieťa nástup do školy? Jednou z vecí, ktoré mu musíte zaobstarať a na ktorej sa rozhodne neoplatí šetriť, je školská taška.
Poradíme vám, ako vybrať tú správnu tak, aby sa vaše dieťa za ňu nemuselo hanbiť, aby sa mu nosila komfortne a najmä, aby nemala negatívny vplyv na jeho zdravie.
Najlepšie školské tašky
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Pixie Crew Minecraft ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Baagl Ergo Batman Storm ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt | |
Topgal Elly 19014 B ✔ DOBRÉ RECENZIE | Zobraziť produkt | |
Baagl Zippy Panda ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt | |
BelMil Neon Yellow ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | Zobraziť produkt |
Aktovka, batoh či taška cez rameno?
- Školské aktovky – majú pevnejšie steny i chrbtovú výstuž, preto sú vhodné pre mladšie deti – prvákov či druhákov. Sú hranatejšie, aby sa do nich vošlo viac kníh, no ich veľkosť je celkovo menšia a prispôsobená mladším deťom.
- Študentské batohy – sú oblejšie, no celkovo väčšie ako školské aktovky. Zmestí sa do nich viac vecí, okrem kníh a zošitov napr. aj drobnosti na voľný čas. Majú mäkšiu výstuž a sú preto vhodnejšie skôr pre staršie deti, ktoré si už na nosenie aktovky na chrbte zvykli.
- Taška cez rameno – školskú tašku či batoh si zvyknú nahrádzať najmä staršie deti a najmä dievčatá elegantnou taškou cez rameno. Pri jej nosení je však telo nerovnomerne zaťažené na jednej strane, čo môže viesť k rozvoju skoliózy alebo inej deformácie.
Najdôležitejšia je ergonómia
Deti v školskom veku veľmi rýchlo rastú – vyvíjajú sa ich kosti, svaly, chrbtica i svalové úpony. Nosením nevhodnej školskej tašky sa môžu tieto časti tela vyvíjať nesprávne a zdeformovať. Odstránenie týchto deformácii môže byť časovo i fyzicky veľmi náročné a deti si ich často prenášajú so sebou aj do dospelosti.
Základom ergonómie školských tašiek je anatomicky tvarovaná chrbtová časť. Mala by kopírovať tvar chrbta dieťaťa, dobre k nemu priliehať – medzi ňou a chrbtom by nemal vznikať voľný priestor. Chrbtová časť by nemala byť z príliš tvrdého materiálu, aby dieťa netlačila. Materiál by tiež nemal byť ani príliš mäkký, aby netlačili dieťa do chrbta tvrdé predmety vo vnútri tašky.
Školská taška by nemala byť príliš vysoká, inak by mala po naplnení zbytočne vysoké ťažisko, ktoré by dieťa muselo podvedome vyrovnávať. Taktiež by nemala byť príliš hlboká, pretože by po naplnení mohla ťahať dieťa smerom dozadu a pre kompenzáciu tejto sily by sa muselo nezdravo predkláňať alebo hrbiť.
Popruhy na taške by mali byť aspoň 4 cm široké, úzke popruhy môžu dieťa rezať do ramien, príliš široké popruhy zasa tlačia na podpazušie a na ruky z vnútornej strany. Popruhy by mali byť obalené mäkkou výstužou, aby dieťa na pleciach a pod pazuchami nerezali.
Niektoré tašky, resp. skôr batohy sú vybavené aj dĺžkovo nastaviteľným pomocným zapínacím pásom v oblasti hrudníka a drieku. Pri väčšej hmotnosti tašky si dieťa pás zapne a ten ho pevne obopne, vďaka čomu odľahčí záťaž na pleciach, pritiahne batoh k sebe a ten mu pomôže narovnať chrbát do prirodzenej polohy.
Aspoň 2 vnútorné priečinky
Školská taška by mala mať minimálne 2 vnútorné priečinky, aby bol jej obsah prehľadnejší a aby v ňom dieťa nemuselo jednotlivé knihy či zošity zdĺhavo hľadať. Do tašky by sa mal zmestiť zošit alebo kniha min. s veľkosťou formátu A4.
Okrem dvoch priečinkov by mala taška mať aj dostatočne veľký odkladací priestor na desiatu, ideálny je aj zvláštny priestor na peračník a napr. aj na fľašu na vodu. Školské batohy pre staršie deti sú často vybavené aj vystuženými priehradkami na notebook alebo tablet.
Na niektorých batohoch nájdete aj bočné sieťované priehradky, do ktorých môžete umiestniť drobné predmety. Do niektorých sa zmestí aj menšia PET fľaša, ktorú môžete k batohu pripevniť pomocou bočných sťahovacích popruhov vo vrchnej časti.
Materiál si preverte, motív nechajte na dieťa
Väčšina školských tašiek je vyrobená z polyesteru, prípadne z jeho kombinácie s iným materiálom. Je dobré, ak je materiál impregnovaný, odolá tak slabému či stredne silnému dažďu.
Materiál by mal byť pevný, aby taška uniesla všetky potrebné knihy a zošity, ktorých nebýva málo ani na prvom stupni, a tiež desiatu, nápoje a ďalšie veci, ktoré si dieťa do školy pribalí.
Niektoré batohy sa vyrábajú aj s motívmi obľúbených detských postavičiek, hračiek či kreslených seriálov. Ak má dieťa nejaký obľúbený motív, môžete ho skúsiť prekvapiť so školskou taškou s týmto motívom. Najlepšie je vždy nechať vybrať dieťa samotné.
Hmotnosť a nosnosť – čo na to odborníci?
Čím je taška ťažšia, tým horší vplyv má na chrbticu dieťaťa. Nemali by ste teda zbytočne navyšovať jeho záťaž výberom príliš ťažkej tašky.
Parametrom školských tašiek sa venuje norma STN 79 6506, ktorá ustanovuje max. hmotnosť prázdnej tašky určenej pre žiakov 1. stupňa ZŠ na 1,2 kg. Prázdna školská taška pre žiakov 2. stupňa môže vážiť max. 1,4 kg. Ak taška tieto parametre nespĺňa, nemôže byť výrobcom ani predajcom označená ako školská.
Kvalitné modely školských tašiek tieto normy však spravidla spĺňajú. Niektorí výrobcovia dokonca ponúkajú aj extra ľahké tašky, ktorých hmotnosť neprekračuje trištvrte kilogramu.
Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) odporúča pre žiakov ZŠ max. hmotnosti plných školských tašiek podľa nižšie uvedenej tabuľky. V praxi sa môžete riadiť aj zjednodušeným odporúčaním, že plná taška by mala mať najviac 10 % telesnej hmotnosti dieťaťa.
Odporúčané max. hmotnosti plných školských tašiek podľa ÚVZ SR
Ročník ZŠ | Max. hmotnosť tašky |
1. a 2. | 2,5 kg |
3. a 4. | 3,5 kg |
5. a 6. | 4,5 kg |
7. – 9. | 5 kg |
Každý model školskej tašky má odlišnú nosnosť, ktorá závisí od použitého materiálu a jeho spracovania. Pri školských aktovkách sa stretnete s nosnosťou okolo 7 kg, pri študentských batohoch je to často až 10 kg, čo je dostatočná rezerva.
Užitočné funkcie školských tašiek
- Reflexné prvky – taška by nimi mala byť vybavená na každej strane. Po osvetlení svetlometom auta či iného dopravného prostriedku vodič dieťa ihneď zbadá a vyhne sa mu.
- Zabudované svetlo – niektoré modely majú na zadnej strane napevno zabudované malé červené LED svietidlo, čo ešte viac zvyšuje viditeľnosť dieťaťa pri zhoršených svetelných podmienkach.
- Vystužené dno – vďaka nemu má taška vyššiu nosnosť a je stabilná aj po položení na zem. Lepšie modely bývajú vybavené aj plastovými alebo gumovými nožičkami, vďaka ktorým sa taška nezašpiní od nečistôt či prachu na zemi.
- Pláštenka proti dažďu – niektoré lepšie školské tašky majú v malej priehradke na zips schovanú pláštenku z tenkej nepremokavej látky, ktorú môže dieťa natiahnuť na aktovku či batoh v prípade dažďa a ochrániť ich tak pred premoknutím. K niektorým taškám si môžete pláštenku dokúpiť ako príslušenstvo.
- Odvetrávanie chrbta – vďaka dômyselnému vyhotoveniu chrbtovej časti z perforovaných materiálov umožňujú niektoré tašky prúdenie vzduchu medzi chrbtom dieťaťa a samotnou taškou. Počas teplých letných dní sa tak dieťa spotí menej. Niektoré tašky majú aj špeciálnu kovovú výstuž, ktorá udržuje batoh prehnutý smerom od chrbta (v kontakte s chrbtom je len pevná sieťka) a umožňuje tak ešte lepšie prúdenie vzduchu. Nájdete ju prevažne na turistických batohoch.
- Doplnkové pútka – slúžia na pripevnenie najrôznejších predmetov, napr. kľúčov, menovky a pod.
- Menovka – vďaka menovke napevno integrovanej v tele batohu si vaše dieťa nepomýli batoh so spolužiakovým.
Obľúbenou značkou je Topgal
Veľmi obľúbenou značkou, v ktorej sortimente nájdete (nielen) školské tašky je Topgal. Ide o českú značku, ktorej majitelia si zakladajú na kvalitnom prevedení a modernom dizajne svojich produktov.
Ďalšie obľúbené značky školských tašiek sú napr. MadPax, Beckmann, Zipit, Hama či Karton P+P.
Čo sa týka cien, najlacnejšie školské tašky zoženiete už za 15 eur. Ich spracovanie je ale často slabšie a materiály nie sú príliš kvalitné. Skutočne kvalitné školské tašky začínajú niekde na 30 eurách, pričom tie najdrahšie stoja aj vyše 120 eur.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Každý, kto má deti, vie, že nákup školskej tašky je takmer každoročnou záležitosťou. Nie je preto prekvapujúce, že ohľadom výberu a školských tašiek celkovo máte otázky. Chceme vám s výberom pomôcť čo najviac, preto sme sa rozhodli na vaše otázky odpovedať. Pokiaľ vám ešte niečo napadne, pokojne nám napíšte do komentárov. Budeme sa snažiť odpovedať čo najskôr.
Ako sa o školskú tašku starať?
Kedy mám kupovať školskú tašku?
Ako dlho školská taška vydrží?
Dátum poslednej aktualizácie: 23.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Syn používa do školy batoh Topgal FINE. Hoci primárne je určený do mesta, skvele sa uplatní aj na nosenie vecí do školy. Batoh je priestranný, má mnoho oddelených vreciek na zips a na boku mu nechýba miesto pre odloženie fľaše. Farba je krásna hrášková. Syn je s batohom spokojný, nosí sa mu veľmi dobre.
Malej sme kúpili školský set Karton P+P Premium Light, ktorý nám cenovo prišiel výhodnejší. Vybrala si set s motívom Ľadového kráľovstva. Je tu batoh, vrecko na cvičky a peračník. Celý set je kvalitne spracovaný a praktický.