Najlepšie sekery 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie kálacie a štiepacie sekery
- Najlepšie univerzálne sekery
- Sekery – recenzie
- Fiskars štiepacia sekera XXL X27
- Fiskars univerzálna sekera XS X7
- Hecht 902000
- M.A.T Fiberglass 1000 g
- Sekery na drevo – druhy
- Dôležité parametre pri výbere sekery
- Orientačné ceny sekier od obľúbených a overených výrobcov
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Sekera nie nevyhnutnosťou len pre tých, ktorí kúria drevom. Po ruke by ju mali mať tiež všetci vlastníci záhrad, zíde sa však i vášnivým rybárom, vodákom či turistom. I keď sa môže zdať, že výber tohto náradia nie je komplikovaný, nie je to úplne tak. Ak vám sekera nesadne alebo s ňou budete vykonávať nesprávnu činnosť, môžete ju veľmi rýchlo zničiť, alebo si ublížiť.
Preto sme pre vás pripravili podrobný návod, ako a podľa čoho vyberať sekeru, ktorá vám padne ako uliata.
Najlepšie kálacie a štiepacie sekery
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Fiskars XXL X27 ✔ NAJPREDÁVANEJŠIE | Zobraziť produkt | |
Fiskars Kalač X37 ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Fiskars 3700/122161 ✔ DOBRÉ RECENZIE | Zobraziť produkt | |
Kreator Kalač KRTGR8011 ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt | |
Strend Pro AX202 ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | Zobraziť produkt |
Najlepšie univerzálne sekery
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Fiskars XXS X5 ✔ DOBRÉ RECENZIE | Zobraziť produkt | |
Campgo axe AX3006 ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | Zobraziť produkt | |
Fiskars XS X7 ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Fiberglass 600 g ✔ DNES V AKCII | Zobraziť produkt | |
Hecht 900600 ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt |
Sekery – recenzie
Či už hľadáte kálaciu, kempovaciu alebo tesársku sekeru, mali by ste pred samotnou kúpou pozisťovať, aké má daný produkt recenzie. Tak najlepšie zistíte všetko o jeho plusoch a mínusoch. Pripravili sme pre vás niekoľko recenzií, ktoré by vám mohli s výberom pomôcť.
Sekery na drevo – druhy
Predtým, ako sa dostaneme k špecifikám a využitiu jednotlivých druhov sekier, je potrebné povedať, že ich názvy nemusia byť vždy jednoznačné. Napríklad kálacie a štiepacie sekery sú mnohokrát považované za ten istý typ. Kálačky sa zas zvyknú označovať ako drevorubačské, univerzálne ako obyčajné a tak ďalej. Preto vám odporúčame, aby ste sa pri výbere orientovali aj podľa konkrétnych parametrov, ktoré si vysvetlíme nižšie.
Obojručné a jednoručné sekery
Obojručné sekery sú ťažšie a majú dlhšie porisko. Do tejto kategórie by sme mohli zaradiť modely s váhou od 2 kg vyššie a dĺžkou nad 65 cm. Sú určené na prácu s veľkými a hrubými kusmi dreva. Je to jednoduchá fyzika. Vyššia váha + dlhšie porisko = väčšia sila prenesená na čepeľ. Jednoručné sekery, ktoré pri práci držíte v zásade jednou rukou, sú menšie, ľahšie a slúžia napríklad na štiepanie menších triesok, osekávanie konárov a kôry alebo iné podobné činnosti. Sú taktiež veľmi dobrou voľbou pre ženy.
Drevorubačské a kálacie sekery (kálačky)
Kálacie sekery zvyknú byť niekedy označované aj ako drevorubačské. Z logického dôvodu sú obojručné, jednou rukou by ste ich skrátka neudržali. Porisko môže byť dlhé aj 90 cm a celková váha sekery neraz presahuje 5 kilogramov.
Sečný uhol pri kálačkách sa pohybuje v rozmedzí od 40 do 60°, preto patria k najostrejším sekerám. Využijete ich hlavne pri rúbaní veľkých drevených polien alebo kmeňov stromov. Sú uspôsobené aj na rúbanie naprieč dreveným vláknom. V podstate sú akousi manuálnou náhradou motorovej píly. Ak s ručným rúbaním dreva len začínate, kálačka nemusí byť vhodnou voľbou. Práca s ňou chce veľa opatrnosti, no hlavne cviku.
Štiepacie a univerzálne sekery
Štiepacie sekery majú nižšiu váhu (1 – 2 kg), sú kratšie (44 – 70 cm), menej ostré (uhol od 30 do 45 °) a ostrie zvykne byť užšie a dlhšie. Využívajú sa na rúbanie triesok a menších polien. Môžete nimi tiež osekávať konáre alebo využiť pri iných prácach, kde potrebujete menšiu sekeru. Pri práci s nimi je nutné vyvinúť väčšiu silu a trafiť to správne miesto, a to kvôli menej ostrej čepeli. Z toho istého dôvodu sú určené na rúbanie po vlákne dreva.
Takzvané univerzálne sekery majú buď podobné, alebo menšie rozmery, váhu aj ostrosť. Ich využitie je tiež podobné. Mnohokrát sa zvyknú zamieňať alebo predávať v rámci jednej kategórie.
Kempingové, lesnícke, tesárske sekery a sekery bez poriska
- Sekery bez poriska nie sú samostatným druhom, preto vám len priblížime tento pojem. Väčšinou sú ním označované sekery, ktoré sú s poriskom prepojené napevno (plastové, kovové). Ak budete hľadať len samostatné ostrie, môžete taktiež hľadať pod týmto názvom.
- Označenie kempingové sekery sa používa na príručné náradie, ktoré je určené na cesty či stanovačky. Tieto sekery zvyknú byť malej až strednej veľkosti, nájdete však aj také, ktoré sú úplne miniatúrne, napríklad s iba 23 cm poriskom. Ostrie a hlava sú väčšinou úzke. Tieto sekery slúžia doslova ako záložný plán na nasekanie niekoľkých triesok alebo zabitie kolíkov od stanu. Na rúbanie 3 kubíkov dreva si ich určite nezaobstarávajte.
- Lesnícke sekery zvyknú mať špeciálne predĺžené ostrie, ktoré chráni porisko pred poškodením. Tieto sekery sú určené hlavne na odvetvovanie a tiež štiepanie. Na záhrade ich využijete hlavne pri údržbe ovocných stromov alebo prerieďovaní kríkov. Nie sú vyslovene určené na rúbanie palivového dreva.
- Tesárske sekery sú špecifické nástroje, ktoré využívajú tí, ktorí pracujú s drevom, teda tesári. Ostrie býva tvarované do oblúku, má uhol cca 30 ° a dĺžka poriska sa pohybuje okolo 50 cm. V „normálnom“ živote tieto sekery využijete taktiež skôr ako záložný plán pri kempovaní či na rybačke. Nie sú určené na rúbanie dreva ani osekávanie konárov.
Dôležité parametre pri výbere sekery
Sekera je zložená z poriska (rukoväť) a kovaného ostria (kovová časť, ktorou rúbete drevo). Ostrie tvorí hlava a obojstranne naostrená čepeľ. Tvar, materiál, váha, ostrosť a dĺžka jednotlivých komponentov ovplyvňuje, ako sa vám bude s týmto nástrojom pracovať a akú prácu s ním môžete vykonávať. Pri výbere preto nepozerajte len na popis, teda, či ide o kálaciu, štiepaciu alebo inú sekeru, ale i na jednotlivé parametre.
Dĺžka poriska
V závislosti od typu sekery môže byť porisko, a spolu s ním i sekera, dlhé 40 až 90 cm. Samozrejme, existujú aj kratšie a dlhšie sekery, ak však hovoríme o klasických modeloch na bežné používanie, toto je akýsi priemer. Bežné značenie štiepacích sekier je S – XL, konkrétne dĺžky sa však môžu mierne líšiť od výrobcu k výrobcovi. Iné druhy sekier môžu byť označené úplne inak alebo pri nich tento údaj nie je uvedený vôbec.
- Veľkosť S: 44 cm
- Veľkosť M: 65 cm
- Veľkosť L: 72 cm
- Veľkosť XL: 72 cm (tieto sekery bývajú rovnako dlhé, avšak ťažšie ako M-kové)
- Sekery s poriskom nad 80 cm pochádzajú z kategórie kálacích alebo drevorubačských
- Kratšie poriská, pod 40 cm, nájdete napríklad na kempingových alebo rôznych príručných sekerách
- Dĺžka poriska na univerzálnych sekerách môže byť v rozmedzí od 40 do 70 cm
Materiál poriska
- Drevené poriská: Najčastejšie využívanými druhmi dreva sú buk, dub, jaseň alebo orech. Všetky patria k veľmi pevným a odolným materiálom. Drevené poriská sa dajú bez problémov vymeniť, sú ľahké a príjemnejšie na uchopenie. Na druhej strane ich jedného dňa budete musieť určite vymeniť. Problémom je aj to, že drevo pracuje. Preto sa môže ostrie časom uvoľňovať.
- Poriská z umelej hmoty: Na ich výrobu sa používajú rôzne druhy laminátu. Bežnými sú aj iné druhy „plastu“ v kombinácii so sklenenými vláknami. Plusom je lepšie vyváženie a väčšia istota, že vám hlava nikam nevyletí, keďže tieto sekery nie sú z dvoch, ale iba jednej z časti – porisko je pevne spojené s hlavou. Kvalitné sekery s umelohmotným poriskom vám vydržia roky, inak povedané, existuje len malá šanca, že umelá hmota praskne pri údere alebo v dôsledku opotrebovania. Poškodenie však nie je vylúčené, no a v takomto prípade budete musieť vyhodiť celú sekeru.
- Kovové poriská: Tieto poriská sú taktiež napevno spojené s hlavou sekery, v podstate ide o jeden odliatok. Ak sú vyrobené z kvalitnej zliatiny, sú takmer nezničiteľné. V porovnaní s predošlými typmi, sú tieto sekery o čosi ťažšie.
Celková váha sekery
Dĺžka a váha sekery sú väčšinou priamo úmerné, nie je to však pravidlom. Kálačka s poriskom dlhým cca 80 cm môže vážiť pokojne i o kilogram viac ako štiepačka s rovnako dlhým poriskom, pretože má omnoho ťažší klin.
Orientačná celková váha sekier:
- Štiepacie a univerzálne sekery: S = 1 kg, M = 1,5 kg, L = 1,7 kg, XL = 2,5 kg
- Kálacie sekery: 3 – 5 kg
- Kempingové sekery: 0,5 – 2,5 kg
Čím ťažšia je sekera, tým väčšiu silu ňou môžete vynaložiť, teda zároveň rozrúbať aj tvrdšie alebo hrubšie drevo. Avšak pozor. Ak ju nebudete vládať normálne zdvihnúť, bude vám nanič. Aj v tomto smere existuje jeden overený trik.
- Uchopte sekeru na konci poriska jednou rukou.
- Postavte sa rovno, nohy majte pri sebe a sekeru oprite ostrím o zem.
- Teraz ju s vystretými nohami a chrbtom zdvihnite oblúkom k hlave.
Ak dokážete sekeru niekoľkokrát po sebe a bez väčších problémov dostať až k čelu, jej váha je v poriadku. Ak sa vám po druhom zdvihnutí začne triasť sval, musíte sa pokrčiť v kolenách, ohnúť chrbát alebo jednoducho cítite, že nevládzete, vyberte si o čosi ľahší model.
Ostrie sekery: váha a sečný uhol
Ostrie na kálacej sekere je väčšinou ťažšie ako 3 kg. Vďaka tomu drevo rozrúbete nie pomocou švihu, ale váhy. Pri štiepacích sekerách je naopak dôležitejší váš švih a presnosť. Preto je aj ostrie o niečo ľahšie. Hmotnosť klinov môžeme uviesť opäť len orientačne.
- Kálačky: 3 – 5 kg
- Štiepačky a ostatné sekery: 500 g – 1,8 kg
Druhým dôležitým parametrom je uhol ostria, teda sečný uhol, od ktorého sa odvíja aj jeho ostrosť. Jednoduché pravidlo znie, čím väčší uhol, tým ostrejšia sekera.
- Univerzálne sekery: 30 °
- Štiepacie sekery: 35 °
- Kálacie sekery: 40 – 60 °
Tvar a tvrdosť ostria
Na univerzálnych a štiepacích sekerách sa najčastejšie nachádza dlhšie ostrie s úzkou hlavou. To je vhodné najmä na rúbanie mäkšieho dreva (z ihličnanov). Na kálacích a ťažších sekerách je ostrie kratšie a má mohutnejšiu hlavu (povedané laicky, je bucľatejšie). Poslúži vám dobre pri rúbaní tvrdého dreva z listnatých stromov.
Ďalším typom je takzvané klinové ostrie, ktoré robí zo sekery 2 v 1. Má sploštenú – plochú hlavu, po ktorej môžete udierať kladivom. Predĺžené ostrie slúži na ochranu poriska. Nájdete ho hlavne na lesníckych alebo odvetvovacích, výnimočnejšie aj na štiepacích sekerách.
Dostávame sa k predposlednému parametru, a to k tvrdosti ostria. Tvrdosť je označovaná skratkou HRC. Ide o takzvanú skúšku tvrdosti podľa Rockwella. Nebudeme vás zaťažovať komplikovanými číslami a skratkami. Pri sekerách sa najčastejšie stretnete s tvrdosťou HRC 47-55. Čím vyššie číslo, tým tvrdšia oceľ, avšak pozor. Príliš tvrdé ostrie toho síce vydrží viac, je však veľmi ťažké ho nabrúsiť.
Materiál ostria
- Uhlíková oceľ je v podstate úplne obyčajná oceľ – zliatina železa a uhlíka. Na výrobu ostria sekier sa využíva najčastejšie. Je príznačná vysokou tvrdosťou, do istej miery dokáže odolávať korózii, ľahko sa brúsi, čepeľ je odolná voči poškodeniu, na druhej strane je o čosi náchylnejšia na deformáciu. Pri sekerách sa najčastejšie stretnete s uhlíkovou oceľou 1 050 – 1 090, 1080 (japonské označenie: SK5), 5150 alebo 5160.
- Aby mohla byť oceľ označená za nehrdzavejúcu alebo legovanú, musí obsahovať minimálne 12 % chrómu. Chróm však oceľ prirodzene zmäkčuje, preto je celkom bežné, že ostrie sekier z nehrdzavejúcej ocele ho obsahuje v o čosi menšom množstve. Z tohto dôvodu by ste ani tieto sekery nemali nikdy nechávať dlhodobo na daždi alebo na inom vlhkom mieste. Tieto ostria sú odolné voči poškodeniu a odolávajú korózii. Keďže ide o mäkšiu oceľ, ich ostrie sa môže opotrebovať rýchlejšie. Na výrobu sekier sa najčastejšie používa nehrdzavejúca oceľ 420 (čínsky ekvivalent 2Cr13 3Cr13), 420HC alebo CrMoV (stretnete sa s ňou napr. na sekerách od Fiskars).
- Švédska oceľ je celosvetovo známym pojmom. Je extrémne odolná, pevná a má vysokú životnosť. Sekery s takýmto ostrím nie sú najlacnejšie. Pre lepšiu predstavu, 2,5 kg štiepacia sekera značky Hultafors stojí okolo 130, mini sekera s 26 cm poriskom od výrobcu Gränsfors vás bude stáť 120 eur.
- Ostrie sekier môže byť vyrobené aj z takzvanej kovanej ocele, ktorá má typický vláknitý vzhľad. Jej výhodou je väčšia pevnosť v ťahu. Kvalitne spracovaná kovaná oceľ je veľmi pevná a odolná. Poslednou bežnou možnosťou sú ostria z brúsenej ocele.
Orientačné ceny sekier od obľúbených a overených výrobcov
Cena kvalitnej sekery nie je najnižšia. V supermarketoch či stavebninách samozrejme narazíte aj na kúsky za pár eur, ktoré sa na prvý pohľad od tých „značkových“ nijako nelíšia. Rozdiel pocítite až vtedy, keď si v priebehu 2 mesiacov budete musieť kúpiť už tretiu sekeru. Ak hľadáte kvalitu, poobzerajte sa po overených značkách. Medzi elitu spomedzi výrobcov sa radia značky Stihl a Fiskars, kvalitu ponúkajú i značky Patriot a Husqvarna. Medzi spoľahlivých výrobcov sekier patria taktiež značky Extol a Hecht. Toto je niekoľko z nich, ktoré u nás patria k tým najpopulárnejším.
Sekery Fiskars
Sekery Fiskars sú bez preháňania zárukou kvality. Čierno-oranžové prevedenie a plastové porisko so sklenenou výstužou a 3D úpravou sú priam povestné. Ostrie sa vyrába z veľmi kvalitnej ocele (aj nehrdzavejúcej). V ponuke tohto výrobcu nájdete kálačky, štiepačky aj univerzálne sekery. Ako to býva, za kvalitu sa platí, preto tieto modely nepatria k tým najlacnejším. Štiepacia sekera veľkosti S stojí cca 55 eur, kálačka takmer 80. Aj napriek tomu, že ide o sekery, ktoré sú „vcelku“, porisko sa teda nedá vymeniť, majú dlhú životnosť a ich rozlomenie napoly je veľmi výnimočné.
Sekery Hecht
V ponuke tohto výrobcu nájdete taktiež všetky typy sekier. Ostrie je na väčšine modelov ošetrené teflónovou vrstvou, ktorá zvyšuje jeho životnosť a odolnosť. Plastové porisko je podobne ako pri Fiskars sekerách spojené s hlavou napevno a je vyrobené z protišmykového plastu so sklenenými vláknami (tzv. FiberGlass). Hecht sekery sú cenovo dostupnejšie. Univerzálne sekery stoja v rozmedzí od 6 do 13 a štiepačky od 9 do 15 eur.
Sekery Stihl
Do tretice tu máme značku Stihl. V ponuke tohto výrobcu nájdete modely so sklolaminátovými aj drevenými poriskami, prevažne však tie univerzálne alebo štiepacie. Cenovo ide taktiež o drahšie sekery. Na výrobu ostria sa využíva kvalitná oceľ (napr. C60). Štiepačky s laminátovým poriskom stoja v závislosti od veľkosti od 50 do 90 eur, tie s poriskom z dreva stoja v priemere asi o 10 eur menej.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Sekeru by mal mať v dielni každý, kto má záhradu, klasický krb a potrebuje občas porúbať drevo, i ľudia, ktorí radi kempujú. O parametroch výberu sme vám už prezradili všetko, stále vám však napadajú na túto tému rôzne otázky. Na tie najčastejšie nájdete odpovede na tomto mieste:
Ako sa starať o sekeru?
Aké sú pravidlá bezpečnej práce so sekerou?
Plastové alebo drevené porisko? Ktoré je pre mňa vhodnejšie?
Dátum poslednej aktualizácie: 23.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Som spokojný so štiepacou sekerou Kreator. Hlava je vyrobená z kovanej ocele, je dostatočne ostrá a štiepa veľmi dobre. Rukoväť je ergonomická, veľmi dobre sa mi drží a ľahko sa mi so sekerou manipuluje. Hmotnosť cez jeden kilogram je tak akurát. Cena je adekvátna spracovaniu. Na žiadne negatíva som neprišiel.
Pre mňa je praktická sekera Gardenius, ktorá je veľmi dobre spracovaná. Je vyrobená z kovanej ocele a má tvrdé ostrenie, preto sa s ňou pohodlne pracuje. Rukoväť je tiež dobre spracovaná a nechýba jej protišmyková úprava. Super je aj stupnica na rukoväti, vďaka ktorej si viem odmerať dĺžku sekaného dreva.
Svoju funkciu spoľahlivo plní sekera Sandblaster A6441 2500 G. Páči sa mi, že sekera váži len 4 kg, a tak mi ide práca naozaj od ruky. Seká veľmi dobre, je ostrá a celkovo kvalitne spracovaná. S kúpou som spokojný a odporučil som ju aj susedovi. :-)
Mám univerzálnu sekeru Hecht 900680, ktorá bola za výbornú cenu. Používam ju pri dome na záhrade, ale aj na chalupe. Je to kvalitne spracovaný výrobok, ktorý mi pomáha pri príprave dreva a ďalších jednoduchých prácach. Sekera mi akurát padne do ruky a dokonca vyhovuje aj mojej manželke. Nakoľko je sekera ľahká, nemá problém s ňou pohodlne zaobchádzať. Uchytenie je dobre vyriešené a plus dávam aj za tvar toporiska. Za tie peniaze je to šikovná a ostrá sekera, ideálna na menšie polená a triesky.
Mám štiepaciu sekeru Fiskars XXL a podľa mňa je to super produkt, ktorý spĺňa všetky žiadúce požiadavky. Sekera je kvalitne spracovaná, je ľahká, dobre sa s ňou manipuluje a je veľmi ostrá, preto je radosť s ňou štiepať. Začiatočníkom odporúčam dávať si pozor, aby neprišli k nechcenému úrazu. Práca so sekerou Fiskars ide rýchlejšie a od ruky, takže naštiepané mám veľmi rýchlo. Ergonómia je na jednotku a ako výhodu vnímam aj kryt na ostrie sekery. Plus dávam za vydarenú rukoväť, výborné tlmenie nárazov a za veľmi dobré vyváženie ťažiska. Vyzdvihujem tiež povrchovú úpravu čepele, pretože sa nezasekáva v dreve. Rúbanie ide ako po masle, preto stopercentne odporúčam. Pre mňa je toto doposiaľ najlepšia sekera, akú som kedy používal.