Najlepšie priamočiare píly 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie priamočiare píly
- Priamočiare píly – recenzie
- Makita 4329
- Makita JV0600K
- Bosch GST 700 0.601.2A7.020
- Scheppach JS600
- Ako vybrať priamočiaru pílu
- Napájanie: elektrické verzus AKU priamočiare píly
- Rezný výkon
- Počet zdvihov/kmitov za minútu
- Funkcia predkmitu
- Uchytenie pílového listu
- Rukoväť
- Základná doska – nastavenie uhla rezu
- Hmotnosť a rozmery
- Ako vybrať náhradné pílky do priamočiarej píly
- Funkcie a doplnky priamočiarych píl
- Cena a obľúbené značky priamočiarych píl
- Tipy na správne používanie priamočiarej píly
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
- Hecht 1541
Drevo, preglejka, OSB, kov, plast, kameň, dlažba, rovné, kruhové, vlnkové či akékoľvek iné rezy... priamočiare píly patria k neskutočne šikovnému ručnému náradiu, ktoré by nemalo chýbať v žiadnej dielni domáceho majstra ani profi kutila.
Ak ho ešte nemáte, poradíme vám, ako vybrať tú najlepšiu priamočiaru pílu práve pre vás.
Najlepšie priamočiare píly
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Bosch GST 700 ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt | |
Bosch PST 900 PEL ✔ DOBRÉ RECENZIE | Zobraziť produkt | |
Fieldmann FDP 200805-E ✔ DNES V AKCII | Zobraziť produkt | |
Fieldmann FDUP 70405-0 ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | Zobraziť produkt | |
DeWalt DCS334NT ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt |
Priamočiare píly – recenzie
Desiatky výrobcov, rôzne ceny, parametre, z ktorých sa laikovi zakrúti hlava. Aby sme vám pri rozhodovaní o nákupe priamočiarej píly do vašej domácnosti či dielne poradili čo najlepšie, pripravili sme si pre vás recenzie niekoľkých zaujímavých modelov.
Ako vybrať priamočiaru pílu
Pri výbere priamočiarej píly si všímajte najmä konkrétne špecifikácie, ktoré idú zväčša ruka v ruke s cenou i kvalitou. V prípade tohto ručného náradia nie je z hľadiska využitia nad čím špekulovať. Budete s ním rezať. Medzi najdôležitejšie parametre, na ktoré sa postupne pozrieme podrobnejšie, patrí:
- Spôsob napájania
- Rezný výkon a jeho regulácia
- Možnosti regulácie výkonu
- Funkcia predkmitu
- Typ základnej dosky a možnosti jej polohovania
- Tvar rukoväte
- Uchytenie pílového listu
Napájanie: elektrické verzus AKU priamočiare píly
Elektrické priamočiare píly musíte prostredníctvom kábla zapojiť do zásuvky. To vás bude pri práci do istej miery obmedzovať, navyše, musíte si dávať o niečo väčší pozor, aby nedošlo k prerezaniu napájacieho kábla. Výhodou je nižšia hmotnosť, no najmä to, že budete oslobodení od pravidelného nabíjania píly. Ak sa rozhodnete pre túto alternatívu, určite neprehliadnite:
- údaj o dĺžke napájacieho kábla – za postačujúce minimum sa dajú označiť 2 m
- príkon – základné píly majú príkon od 450 do 500 W, tie kvalitnejšie a výkonnejšie minimálne 600 W
AKU priamočiare píly majú vlastnú batériu a akumulátor, takže vás pri práci v ničom neobmedzujú. Nevýhodou všetkých AKU nástrojov je nutnosť ich pravidelného dobíjania. Problematická môže byť aj ich hmotnosť. Píly s akumulátorom budú automaticky o niečo ťažšie. Pri kúpe AKU píly myslite na:
- výkon akumulátora
- dobu nabíjania akumulátora
- výdrž akumulátora na 1 nabitie
- počet akumulátorov v balení – je lepšie, ak už rovno s pílou dostanete 2 akumulátory (1 sa nabíja, s 2. môžete pracovať)
- či sa v balení nachádza aj nabíjačka na akumulátor – kvalitné nabíjačky stoja od cca 20 eur vyššie
Rezný výkon
Príkon priamočiarej píly má priamy súvis s jej výkonom. V tomto prípade však výkon nerozhoduje len o spotrebe, ale najmä o tom, aký a ako hrubý materiál môžete s daným kúskom rezať. Výrobcovia zväčša v popise uvádzajú samostatný údaj o max. hĺbke rezu do dreva, hliníka, ocele, nelegovanej ocele, plastu, kameňa atď. Príkon a výkon priamočiarej píly je však spravidla priamo úmerný k max. prierezu. Maximálna hĺbka rezu je udávaná v milimetroch. Tradične sa pri priamočiarych pílach pohybuje v rozmedzí:
- Drevo: od 50 do viac ako 160 mm
- Hliník, oceľ, kov: 6 – 12 mm
Môže sa zdať, že elektrické píly budú v porovnaní s tými AKU o niečo výkonnejšie, nie je to však pravidlo. Na výkon vplýva skôr cena a spomínaný príkon/výkon akumulátora. Pre lepšiu predstavu sme pre vás porovnali 3 modely od rôznych výrobcov.
1. Priamočiara píla LIDL PARKSIDE
- Cena: cca 32 eur
- Typ: akumulátorová
- Akumulátor: 2Ah/4Ah
- Max. hĺbka rezu do dreva: 80 mm
- Max. hĺbka rezu do kovu/hliníka: 5/12 mm
2. Priamočiara píla Makita
- Cena: cca 56 eur
- Typ: elektrická
- Príkon: 450 W
- Max. hĺbka rezu do dreva: 65 mm
- Max. hĺbka rezu do ocele: 6 mm
3. Priamočiara píla Bosch
- Cena: cca 85 eur
- Typ: elektrická
- Príkon: 500 W
- Max. hĺbka rezu do dreva: 70 mm
- Max. hĺbka rezu do hliníka/nelegovanej ocele: 10/6 mm
Počet zdvihov/kmitov za minútu
Údaj o kmitoch alebo zdvihoch hovorí o tom, koľkokrát za minútu sa list píly, povedané naozaj laicky, zdvihne a zostúpi. Zjednodušene, ide o rýchlosť, ktorou píla pracuje. Niektorí výrobcovia preto nehovoria o kmitoch, ale o otáčkach za min. V prvom rade sa rozhodnite, či potrebujete priamočiaru pílu s nastaviteľným počtom zdvihov alebo si vystačíte s jednou fixnou rýchlosťou.
Ak sa chystáte píliť iba drevo, môžete siahnuť po modeli bez možnosti nastavenia rýchlosti. Spravidla vám bude vyhovovať najvyšší, teda prednastavený počet kmitov. V tomto prípade si nezabudnite všimnúť údaj o počte kmitov, ktorými disponuje daný model. Za postačujúce číslo sa dá označiť 2 800 až 3 000+ kmitov/min.
Priamočiara píla s nastavením rýchlosti kmitov je univerzálnejším riešením. Využijete ju na rezanie dreva, ale i plastu, hliníka, ocele a iných materiálov. Na lacnejších modeloch sa zväčša nachádzajú 2 – 3, na tých drahších 4 – 5 rýchlostných stupňov.
V zásade platí, že nižšie rýchlosti využijete pri rezaní tvrdého dreva, hliníka, ušľachtilej ocele, sklolaminátu a plastu, ktorý by sa mohol pod vplyvom tepla roztaviť. Vyššie rýchlosti sú vhodné najmä na rez do mäkkého dreva (borovica, smrek...), preglejky, drevovláknitých dosiek, kompozitných materiálov či mäkkej ocele.
Funkcia predkmitu
Predkmit, rozkmit, orbitálny pohyb či výkyv označuje rovnakú funkciu. V praxi ide o to, že list na priamočiarej píle pri rezaní tzv. obrobku nevykonáva pohyb iba smerom zhora nadol, ale i dopredu a dozadu. Pomerne často natrafíte aj na vysvetlenie, že sa list nepohybuje úplne priamočiaro.
Predkmit je nápomocný len pri rezaní obrobkov, pri ktorých nie je dôležitý „čistý rez“. Orbitálny pohyb listu totiž spôsobuje, že môžete rezať rýchlejšie, avšak menej presne. Problémom je taktiež nadmerné odlamovanie triesok. Funkcia predkmitu je ideálna aj pri rezaní hrubších dosiek.
Pri výbere priamočiarej píly sa zamerajte na to:
- či daná pílka disponuje funkciou predkmitu
- či je možné predkmit vypnúť – je dobré, ak áno
- koľkými stupňami predkmitu daná pílka disponuje – odporúčame vám siahnuť po píle s možnosťou nastavenia predkmitu
Ako používať predkmit na priamočiarej píle
- Pílenie bez použitia funkcie predkmitu je vhodné pri rezaní mäkkej a ušľachtilej ocele, plastov a čistých rezov do dreva i preglejky.
- Malý orbitálny výkyv môžete použiť taktiež pri pílení mäkkej ocele, hliníka a tvrdého dreva.
- Stredný výkyv je ideálny pri reze do hliníka, mäkkej ocele, preglejky a dreva v prípade, keď nepotrebujete dosiahnuť 100 % čistý rez.
- Veľký orbitálny výkyv je použiteľný len pri práci s drevom, poprípade s preglejkou.
Uchytenie pílového listu
Toto je skutočne veľmi dôležitý parameter. Spôsob uchytenia pílového listu (stretnete sa tiež s názvami pílka, nôž či plátok) má vplyv na kompatibilitu listov s daným modelom priamočiarej píly. Nie každý list je vhodný na rezanie každého materiálu, navyše, listy sa časom opotrebujú, preto je dobré mať čo najviac možností pri ich výmene. U nás sa tradične stretnete s 2 typmi uchytenia listov:
- Uchytenie v tvare T je príznačné pre priamočiare píly Bosch (Bosch tento úchyt vyvinul). Pozor, do T úchytu upevníte len list v tvare T.
- Uchytenie v tvare U je univerzálnejšie. Môžete doň upevniť pílové listy v tvare T aj U.
S pílovými listami súvisí aj mechanizmus na ich upevnenie. Tradične sa stretnete s mechanizmom pákovým či skrutkovacím. V oboch prípadoch sa nevyhnete použitiu imbusového kľúča či skrutkovača. Dnes sú veľmi populárne rýchloupínacie systémy SDS, ktoré sa dajú označiť za najpohodlnejšie a najpraktickejšie. Pri výmene pílového listu nepotrebujete žiadne náradie.
Rukoväť
Rukoväť na priamočiarej píle súvisí opäť s tým, ako presne a jednoducho s ňou budete schopní pracovať. V prvom rade sa zamerajte na jej tvar. Na trhu sú bežne dostupné pílky s tzv. žehličkovou alebo hríbikovou/hruškovou rukoväťou. Prvá spomínaná verzia je vo všeobecnosti považovaná za praktickejšiu. Pílku pomocou žehličkovej rukoväte uchopíte zvrchu, a teda pevnejšie. Mnohí tvrdia, že takéto držanie píly vám dodá viac „citu do ruky“.
Hrušková, hríbiková alebo tzv. obojručná rukoväť vyzerá ako obyčajná “rúčka“. Je považovaná za dobrú voľbu pre skúsenejších majstrov. Zväčša sa nachádza na profesionálnych priamočiarych pílach, pretože poskytuje viac možností pri práci – môžete s ňou rezať vo vertikálnej polohe či „dole hlavou“, teda pri tzv. obrátenom reze atď.
Základná doska – nastavenie uhla rezu
Základná doska (kovový „pliešok“ na spodnej strane píly, ktorý opriete o obrobok) umožňuje pri práci s priamočiarou pílou vykonávať plynulý, kĺzavý pohyb. Základné dosky na lacných priamočiarych pílach bývajú vyrobené z hliníka. Pri profi modeloch natrafíte skôr na pevnú oceľ. Hliník je výborný, avšak veľmi poddajný materiál, ktorý sa môže deformovať. Na výrobu základnej dosky preto nie je ideálny.
Pri základnej doske sa zamerajte na možnosti jej nastavenia v rôznych uhloch/sklonoch. Tento údaj niekedy nájdete aj pod označením „kapacita úkosu“. Na lacnejších pílach sklon nie je možné meniť vôbec, čo je zásadné negatívum.
Pri práci vo vertikálnej či inej neštandardnej polohe, alebo pri reze pod uhlom sa bez možnosti nastavenia uhla základnej dosky pekne potrápite. Nastavenie je väčšinou možné v krokoch po 15° (0°, 15°, 30°, 45°) alebo plynule od 0° do 45°.
Hmotnosť a rozmery
Hmotnosť a rozmery sú pri priamočiarych pílach celkom podstatné parametre. S týmto náradím je totiž často potrebné pracovať veľmi presne (pekný rovný rez, odrezanie mini dosky, rez v tvare vlnky...). Poradiť vám, koľko presne by mala pílka vážiť a ako veľká by mala byť, však nie je možné. Určite sa dá povedať, že útlejšie ženy, ale i páni, ocenia menšie modely (max. do 2 kg), statnejšie osoby si poradia hravo aj s tými robustnejšími.
V tomto smere vám odporúčame, aby ste si pílku pred kúpou vyskúšali. Všímajte si najmä to, ako jednoducho či nejednoducho sa vám s ňou manipuluje, či ňou dokážete pohodlne manévrovať aj na malej ploche a či vás už po niekoľkých minútach nezačína bolieť ruka.
Ako vybrať náhradné pílky do priamočiarej píly
Na trhu sú dostupné desiatky, ak nie stovky rôznych náhradných pílok, teda listov či plátkov (stále hovoríme o tom istom), do priamočiarych píl. Niektoré z nich sú určené na prácu s drevom, iné zas na rezanie kovu či plastu. Pri výbere priamočiarej píly si všimnite, či sú náhradné pílky súčasťou balenia. Ak nie, počítajte s ďalšou investíciou, ktorá však nie je príliš vysoká. Cena 1 náhradnej pílky sa začína na cca 3 eurách. Pri nákupe samotnej náhradnej pílky sa zamerajte na nasledujúce parametre.
1. Typ upínacej stopky
Listy sú dostupné so stopkami v tvare T a U. Ako sme si povedali vyššie, pri píle s uchytením v tvare U môžete využiť listy s T-čkovou aj U-čkovou upínacou stopkou, pri pílach s uchytením v tvare T iba tie U-čkové.
2. Materiál
Listy sú najčastejšie vyrábané z nástrojovej (WS) alebo rýchloreznej ocele (HSS), poprípade z kombinácie týchto 2 materiálov (tzv. bimetal s označením BIM). Výnimočnejšie natrafíte na tvrdokov (HM). Tieto listy sú vhodné na rezanie dreva, kovu, laminátu, ale i plastu a ďalších materiálov. Na čo presne je daný model skonštruovaný, si preto prečítajte priamo na jeho obale. Existujú aj špeciálne diamantové listy do priamočiarej píly, ktoré sú určené na rez do skla, keramiky, dlažby a minerálneho kameňa.
3. Tvar rezu
Na trhu sú dostupné rôzne typy listov, napr. na rezanie oblúkov či iných „nerovných“ rezov. Ak sa teda chystáte pre netradičné rezanie, vyberte si niektorý z takýchto špeci kúskov.
4. Počet a veľkosť zubov
Vo všeobecnosti platí, že čím viac zubov má daný list, tým jemnejší bude rez, ktorý s ním „vyrobíte“. Nie je to však nemenné pravidlo, tento parameter si preto radšej taktiež overte priamo v popise daného listu. Mali by ste v ňom nájsť aj údaje o materiáloch, ktoré s ním môžete rezať.
Funkcie a doplnky priamočiarych píl
Pri výbere píly si určite všimnite aj rozmiestnenie a typ ovládacích prvkov. Regulátor rýchlosti, tlačidlo ON/OFF, koliesko na ovládanie predkmitu... toto všetko by sa malo nachádzať na takých miestach, aby sa vám s pílou pracovalo čo najjednoduchšie.
Je dobré, ak si daný model pred kúpou vyskúšate. Zamerajte sa tiež na to, ako pohodlne či nepohodlne nastavíte uhol základnej dosky pre šikmé rezy, či sa na reguláciu otáčok využíva koliesko alebo posuvná páčka atď. K ďalším dôležitým parametrom patria doplnkové funkcie či doplnky.
- Antivibračný systém: Túto funkciu nájdete najmä na drahších priamočiarych pílach. Antivibračný systém „upokojí“ rukoväť, s pílou sa preto pracuje jednoduchšie a presnejšie.
- Zameriavacie laserové ukazovadlo: Laserový paprsok vám pomôže lepšie sledovať naznačenú čiaru rezu.
- Paralelný doraz: Je nápomocný pri vedení rovných rezov, ktoré sú rovnobežné s okrajom rezaného materiálu. Paralelný doraz pripevníte o základnú dosku na píle a „zaseknete“ o okraj rezaného obrobku. Rez bude vďaka tomu omnoho rovnejší a presnejší.
- Vykružovacie ramienko/vodiaca guľová rukoväť: Ide o kovovú tyč s hrotom na konci. Funguje podobne ako obyčajné kružidlo a slúži ako pomoc pri vedení kruhových rezov. Pri niektorých modeloch sa na tento účel využíva vyššie spomenutý paralelný doraz.
- Plynulý rozbeh: Táto funkcia je veľmi nápomocná. Zabezpečí plynulý rozbeh píly bez nebezpečného spätného rázu.
- Osvetlenie: Využijete ho pri práci v zhoršených svetelných podmienkach, svetlo naviac sa však hodí vždy.
- Odfuk: Slúži na to, aby vám prach z rezu „nefúkal“ rovno do očí.
- Odsávanie prachu: Môže byť súčasťou píly, čo je menej časté, alebo si ho môžete dokúpiť samostatne. Ide o hadicu, podobnú tej z vysávača, ktorá je pripojená k zadnej časti píly. Pri práci nasáva prach a triesky. Na koniec hadice sa zväčša pripojí špeciálny vak na zachytenie nečistôt.
- Kryt listu: Väčšinou je plastový. Slúži na ochranu vašich rúk, prstov, ale i očí (ak by pri pílení niečo náhodou odskočilo).
- Úložný priestor na listy: Niektoré priamočiare píly majú v tele zabudovaný menší ukladací priestor na listy.
- Protitriesková vložka: Ide o plastovú „krytku“, ktorú zaklapnete okolo listu. Slúži na vytvorenie čistejšieho rezu bez triesok. Keďže ide o plastovú súčiastku, pomerne rýchlo sa opotrebuje, preto ju musíte meniť pomerne často.
Cena a obľúbené značky priamočiarych píl
V nasledujúcich riadkoch sme si pre vás pripravili malý prehľad obľúbených a kvalitných značiek priamočiarych píl spolu s ich orientačnými cenami. Začneme lacnejšími hobby kúskami a postupne prejdeme k profi modelom, ktoré stoja i niekoľko stoviek eur.
Priamočiare píly OBI a Hornbach
OBI ani Hornbach síce nepatria priamo k výrobcom, v ich ponuke však nájdete všakovaké priamočiare píly za rôzne ceny. Preto ich uvádzame ako zaujímavých a overených zástupcov predajcov. OBI ponúka drahšie, ale i naozaj lacné priamočiare píly. Za 19 až 30 eur tu nájdete kúsky od CMI, Wolfcraft, LUX a Black&Decker. V strednej cenovej kategórií (40 – 90 eur) si môžete vybrať napr. zo značiek Einhell, Worx či Bosch, a ak hľadáte profi náradie, tak v OBI dostanete aj modely za 100 až 550 eur (profi priamočiare píly Narex, Bosch či Metabo).
Ponuka priamočiarych píl v Hornbachu je veľmi podobná, i keď o niečo menšia. Toto náradie si v Hornbachu kúpite za 35 až cca 180 eur. Zo značiek máte na výber píly Bosch, Makita, Narex, Metabo, Einhell, Worx, HiKOKI a Pattfield.
Priamočiare píly Black&Decker
Priamočiare píly Black&Decker patria do kategórie tých lacnejších. Ich cena sa začína na 30 a končí na 80 eurách. Túto značku môžeme odporučiť tým, ktorí majú v pláne s pílou pracovať často, avšak iba pri menších prácach v domácnosti. Do profesionálnej dielne si zaobstarajte radšej niečo výkonnejšie.
Priamočiare píly Bosch
Cena priamočiarych píl Bosch sa začína už na 19 eurách. Akousi zlatou strednou cestou v prípade tejto nemeckej značky sú modely v cenovom rozpätí od cca 50 do 100 eur. Pre najnáročnejších sú dostupné i kúsky za viac ako 400 eur. Tie sú zväčša predávané v setoch s ďalšími nástrojmi (napr. aku vŕtačka) a bohatým príslušenstvom.
Priamočiare píly Hecht
Elektrické priamočiare píly z dielne Hecht môžete vlastniť taktiež za menej ako 20 eur. Výkonnejšie modely s celou radou pokrokových funkcií stoja 100 do cca 200 eur. Hecht náradie je vo všeobecnosti veľmi kvalitné, spoľahlivé a zároveň cenovo dostupné. Jeho kúpou teda určite nič nepokazíte.
Priamočiare píly Makita
Značku Makita nie je potrebné špeciálne predstavovať. V jej ponuke sa nachádzajú priamočiare píly od výmyslu sveta a za rôzne ceny. Vyberať si môžete z klasických modelov so žehličkovou rúčkou alebo z tých s hríbikom, píl elektrických i akumulátorových. K lacnejším patria 450 W modely za 40 až 60, najdrahšie kúsky, zväčša tie akumulátorové, stoja niečo cez 300 eur.
Priamočiare píly DeWALT
80 až cca 300 eur, to je cenové rozmedzie, v ktorom sa nachádzajú priamočiare píly DeWALT. Asi nie je potrebné vysvetľovať, že ide o odskúšanú kvalitu, áno, za trochu vyššiu cenu. DeWALT spravidla vyrába píly s možnosťou regulácie otáčok, nastaviteľnou základnou doskou i predkmitom, jednoducho, so všetkými možnými i nemožnými funkciami, vysokým výkonom a multifunkčným využitím.
Priamočiare píly Metabo
Metabo patrí k trochu menej známym značkám (v porovnaní s Makitou či Bosch). V skratke, ide o naozaj kvalitnú a spoľahlivú značku. Cena priamočiarych píl od tohto výrobcu sa začína na cca 50 eurách. Áno, šípite dobre, ide o drahšie píly, ktoré sú určené pre náročných domácich majstrov, no najmä profesionálov. Akumulátorové kúsky z dielne Metabo stoja viac ako 500 eur.
Tipy na správne používanie priamočiarej píly
- Pílu nechajte pracovať za vás. Zbytočne na ňu netlačte a nesnažte sa píliť príliš rýchlo.
- Pri pílení kovových obrobkov nezabudnite na vhodný chladiaci a mazací prípravok. Ak budete kov píliť „nasucho“, môže dôjsť k nadmernému opotrebovaniu pílového listu. Použite špeciálny rezací olej, poprípade spodnú stranu obrobku natrite jedlým tukom.
- Obrobok musíte dostatočne upevniť. Ak ho necháte „voľne v priestore“, v istom bode začnú jeho rozpílené strany tlačiť na list a vy sa nepohnete ďalej.
- Keď začínate rezať, postupujte pomaly. Ak do obrobka „napálite“ plnou rýchlosťou, koledujete si o zranenie.
- Nezabudnite, že pílový list trčí aj zo spodnej strany obrobka, preto podeň nikdy nedávajte ruky ani iné časti tela.
- Ak máte pocit, že píla nepíli dostatočne výkonne, zmeňte počet otáčok a skontrolujte ostrosť pílového listu.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Na záver sme si pre vás pripravili niekoľko odpovedí na časté otázky spotrebiteľov. Zamerali sme sa najmä funkčnú stránku priamočiarych píl.
Kedy siahnuť po hobby a kedy po profi priamočiarej píle?
Môžem priamočiaru pílu využiť aj pri rezaní od stredu obrobka?
Pre základnú dosku nemôžem obrobok rozrezať do konca. Ako to vyriešiť?
Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Güde STS 650 E má plynulú reguláciu otáčok aj spínač pre nepretržitú prevádzku. Plusom je pre mňa zobrazenie napätia aj LED pracovné osvetlenie pracovnej plochy. Manipulácia je príjemná, dopomáha tomu ergonomicky tvarovaná protišmyková rukoväť s mäkkým povrchom, ktorý je príjemný na povrch. Za tú cenu veľmi dobre.
Makita DJV181Z má všetky potrebné funkcie pre priamočiaru pílu. Má pevnú a stabilnú konštrukciu a výborná je funkcia rozbehu pri dotyku s obrobkom. Cena je vzhľadom ku kvalitne skvelá. Píla je troška ťažšia než niektoré iné značky, ale aspoň je naozaj stabilná a teda aj práca s ňou je bezpečná. Určite ju odporúčam, Makita je osvedčená značka, kúpou nemáte čo pokaziť. Negatíva nevnímam žiadne.
Bosch GST 700 Professional je super píla za rozumnú cenu. Má kvalitné a pevné plasty a dostatočný výkon pre domáce použitie. Hlučnosť je v poriadku a páči sa mi rýchle uchopenie listu pílky. Píla je troška ťažšia, čiže po dlhšej práci môžete cítiť záťaž v ruke. Každopádne, značke Bosch dôverujem už viac než 10 rokov, preto som spokojný.
Hľadal som lacnú elektrickú priamočiaru pílu a kamarát mi poradil Hecht 1541. Je to fajn píla za nízku cenu, ktorá reže rýchlo a pomerne ticho. Myslím si, že pre domáceho majstra na občasné práce je úplne postačujúca. V rámci pomeru ceny, výkonu a kvality kúpu rozhodne neľutujem. Páči sa mi tiež to, že píla je ľahká a dobre sa s ňou manipuluje. Keďže ju mám zatiaľ krátko, neviem odhadnúť dĺžku životnosti, no verím, že mi zopár rokov spoľahlivo poslúži. Obsluha i nastavenie je jednoduché, bez problémov som s ňou narezal 6 cm hranoly s pribaleným píľovým listom a 2 cm dosky z palety sa pílili skutočne ľahko. Plus dávam za reguláciu otáčok. Bola to dobrá kúpa.