Najlepšie prepäťové ochrany 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie prepäťové ochrany
- Prepäťové ochrany – recenzie
- Acar S8
- APC Corporation PM1W-FR
- Eaton Protection Strip 4 FR
- APC Essential SurgeArrest 5 zásuviek
- Elektrické prepätie a jeho vznik
- Čo je to prepäťová ochrana?
- Ako funguje prepäťová ochrana v praxi?
- Druhy prepäťovej ochrany
- Stupeň ochrany
- Výber s ohľadom na typ siete
- Cena prepäťovej ochrany
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
- Gembird SPF5-C-15
Viete o tom, že prepäťová ochrana do zásuvky je položkou, ktorú zoženiete rádovo za niekoľko eur, no pritom dokáže vo vašom rozpočte zachrániť celé tisíce? Mnohí možno ani netušia, čo to prepäťová ochrana je a zháňajú ju až potom, čo ich postretne zlá skúsenosť. Každý väčší či drahší domáci elektrospotrebič by mal byť do elektrickej siete napájaný práve skrz prepäťovú ochranu. Viete, prečo je prepäťová ochrana dôležitá? Ako funguje? Ako sa používa? Pomôžeme vám vybrať.
Čo je prepäťová ochrana? Kde sa zapája? Prečo by ste prepäťovú ochranu mali mať doma? Tak postupne. Prepäťová ochrana alebo aj prepäťový zvodič sa používa pre bezpečné zapájanie elektrických spotrebičov a elektronických zariadení, aby ich ochránil pred prepätím – preťažením. V dnešnej dobe sa v domácnostiach bežne nachádzajú desiatky spotrebičov, ktoré sú zapojené do elektrickej siete. Niektoré sú zapojené do rovnakej alebo naopak do inej fázy. Každopádne, elektrické spotrebiče – chladnička, práčka, umývačka riadu, elektrická rúra, počítač a iné zariadenia nie sú lacnou položkou. V prípade, že dôjde k prepätiu, môže spôsobiť znefunkčnenie celého obvodu elektrospotrebiča či zariadenia.
Najlepšie prepäťové ochrany
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
APC PM1W-FR ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Belkin BSV804 ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt | |
Philips SPN7040BA/60 ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | Zobraziť produkt | |
Emos 1800J ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt | |
APC B01WSA0-FR ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | Zobraziť produkt |
Prepäťové ochrany – recenzie
Cena prepäťovej ochrany je zanedbateľná, nič vám preto nebráni v tom, vyskúšať si viacero modelov a vybrať taký, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám. Ak však chcete rovno investovať do kvalitného modelu a neviete si spomedzi prepäťových ochrán značiek Philips, Emos, Acar, Solight či APC vybrať, sledujte recenzie jednotlivých modelov. Zopár prepäťových ochrán sme vyskúšali aj my a ich hlavné plusy a mínusy sme spísali do krátkych recenzií.
Elektrické prepätie a jeho vznik
Akým spôsobom sa šíri prepätie? Určite už každý z vás zažil situáciu, keď vo vašej domácnosti nastal výpadok elektrického prúdu. Či už v dôsledku poruchy alebo napríklad zlého počasia. Vznik prepätia nastáva v okamihu, keď sa v obehu elektrickej siete nachádza vyššia úroveň elektrického napätia, akú je schopná rozvodná sieť zvládnuť. Tento stav môže byť záležitosťou niekoľkých sekúnd, milisekúnd či mikrosekúnd, keď sa úroveň napätia zvýši, čo však môže spôsobiť závažnú poruchu. Dnešné elektrospotrebiče sú na takýto jav veľmi citlivé.
Prepätie v sieti môže vzniknúť aj klasickým spínaním spotrebičov. Elektrický bojler, jadro, vykurovacie zdroje či zváračka alebo iné druhy spotrebičov, ktoré elektrickú sieť zaťažujú opakovane. Krátke zmeny napätia majú za následok prepäťové impulzy. To môže spotrebiče výrazne znehodnocovať.
Nie menej často sa stáva, že dôjde k poruche v rozvodnej sieti. Odpojenie „nuláka“ – neutrálneho vodiča v sieti na tri fázy sa postará o to, že prúd v jednotlivých fázach je nerovnomerný, prudko stúpne či klesne a nastáva problém. Podobná situácia s prepätím môže nastať aj v prípade poruchy v trafostanici. Takéto výpadky sú menej časté a oprava si zvyčajne vyžaduje dlhší čas.
A dostávame sa aj k samotným bleskom. Ide o priamy úder do objektu, čo spôsobí extrémny nárast elektrického prúdu v obvode, vodiče v rozvodnej sieti dostanú obrovskú ranu. Práve takéto vplyvy atmosférickej elektriny často napáchajú tisícové škody.
Čo je to prepäťová ochrana?
Tak, už vieme, ako také prepätie vzniká, že sa týka spotrebičov a vážne ich môže poškodiť alebo dokonca znefunkčniť. Prepäťová ochrana je podľa niektorých elektrikárov zariadenie a podľa iných súčiastka. Štandardne si však predstavte, že ide o bezpečnostný prvok, ktorý chráni spotrebič alebo spotrebiče pripojené v elektrickej sieti. Vďaka tomu, že je prepäťová ochrana súčasťou elektrického obvodu si môžete byť istí, že vaše spotrebiče pred prepätím neohrozí ani blesk či porucha trafostanice.
Ako funguje prepäťová ochrana v praxi?
Ochrana pred prepätím môže byť rôzna a podobne poznáme i viacero úrovní prepäťovej ochrany. Zámer alebo ak chcete účel je v zásade vždy rovnaký. Ochrániť všetky elektrospotrebiče, ktoré sú cez prepäťovú ochranu pripojené do elektrickej siete. Ak teda nastane situácia, keď je v sieti vyššie napätie, ako by malo byť, automaticky prepäťová ochrana tento jav deteguje a odpojí pripojené elektrospotrebiče a zariadenia skôr, ako do nich vysoká dávka prúdu stihne preniknúť a poškodiť ich elektrické obvody.
Druhy prepäťovej ochrany
V rámci samotného segmentu a výberu prepäťovej ochrany je potrebné myslieť aj na to, že v ponuke nájdete rôzne druhy týchto ochrán s rôznym označením, ale i určením. Mnoho z nás pozná zrejme najklasickejšie prepäťové ochrany do zásuvky. Ide o jednozásuvkové prepäťovky, ktoré sú primárne určené pre ochranu jedného spotrebiča. Avšak, možno vás neprekvapí, že ak do prepäťovej ochrany zapojíte predlžovačku s viacerými zásuvkami, získate v podstate viaczásuvkovú prepäťovku. Samozrejme, v tomto prípade odporúčame kúpiť kvalitnú jednozásuvkovú prepäťovú ochranu a nie čínsky „šmejd“.
Druhým najznámejším typom budú viaczásuvkové prepäťové ochrany, ktoré vyzerajú na prvý pohľad ako predlžovačka so štyrmi alebo až deviatimi zásuvkami. Ich výhodou je, že pokryjú potrebu, kedy môžete ochrániť viac ako jeden spotrebič. Napríklad sa využívajú vo veľkom v kancelárii, kde cez takúto prepäťovú ochranu možno chrániť napríklad počítač, monitor, reproduktory či tlačiareň, a teda súbor elektronických zariadení.
Stretnúť sa môžete takisto s viaczásuvkovými prepäťovými ochranami, ktoré môžu byť vybavené zásuvkami master a slave. Ak je reč o zásuvke master, tá môže byť len jedna. Princíp je ten, že ak je v master zásuvke napríklad zapojený počítač a v zásuvkách slave sú reproduktory, monitor, tlačiarne, v prípade, že sa vypne počítač, vypnú sa všetky slave zásuvky. Takýto druh ochrany má zmysel aj v rámci úspory, nielenže automaticky vypína i sprievodné spotrebiče, ale takisto v prípade, že je počítač v režime spánku, ostatné spotrebiče sa správajú ako vypnuté a minimalizuje sa odber elektrickej energie.
Špecifickou funkciou sú takisto EMI a RFI filtre, ktoré pozitívne vplývajú na kvalitu koaxiálneho pripojenia. Znižujú totiž negatívne ruchy elektromagnetických vĺn.
Stupeň ochrany
A tu sa dostávame k veľmi dôležitým parametrom. Nie je totiž zvodič ako zvodič. Nie každý je totiž rovnako kvalitný a hlavne nie rovnako odolný. Pri výbere je potrebné dbať na tzv. stupeň alebo úroveň ochrany. Kategoricky sú prepäťové ochrany radené do kategórií B, C, D. Nie je totiž automatické, že daná prepäťová ochrana, ktorú ste zakúpili, musí odolať náhlej poruche v trafostanici alebo odolať zásahu bleskom. Potrebné je však takisto si definovať, čo určuje odolnosť samotnej prepäťovej ochrany. Ide o tri základné vlastnosti.
Iskrište – T1
Ide o dve elektródy, ktoré majú presne stanovenú vzdialenosť. Jedna elektróda slúži ako vodič a druhá je súčasťou pre uzemnenie. V prípade, že dôjde k prepätiu, dôjde k preskoku výboja medzi elektródami, jedna elektróda výboj prevedie a druhá ho uzemní. Odolnosť takejto prepäťovky zvládne odolať aj vysokému napätiu. Kategoricky sa radí do štvrtej až tretej kategórie a má stupeň ochrany B. Samotné prvky s ochranným prvkom s iskrišťom majú označenie SJBC.
Varistor – T2
Ide o nenápadnú polovodičovú súčiastku, ktorá sa v rámci prepäťovej ochrany správa ako izolant pri bežnom 230 V napätí. Má vysoký odpor, ale pri prepätí jeho odpor klesne a izolant sa tým pádom stáva vodičom, ktorý dokáže výboj – impulz izolovať do zeme. Varistor je omnoho citlivejší ako samotné iskrište. Takéto prepäťové ochrany zvládnu extrémnu prepäťovú záťaž. Patria do druhej až prvej kategórie s označením C. Prepäťovky na báze varistoru majú označenie SVBC-12,5-3-MZ.
Transil – T3
Podobne ako varistor, aj transil je polovodičová súčiastka, no s ešte vyššou citlivosťou. Pripomína diódu a vďaka vyššej citlivosti je reakcia na moment prepätia omnoho rýchlejšia. Citlivosť je však daňou za odolnosť. Využíva sa pri elektronike, ktorá je extrémne citlivá na zmeny napätia. Ide o najvyššiu úroveň ochrany s označením D.
Výber s ohľadom na typ siete
Pri výbere je potrebné zohľadniť takisto aj to, pre aký druh elektrickej siete je prepäťová ochrana určená. Tieto poznatky sú skôr určené pre tých, ktorí sa v danej problematike vyznajú viac, no z hľadiska zapojenia je potrebné tieto poznatky brať v úvahu.
Aj na základe toho sa totiž určuje, aký stupeň ochrany je pre danú sieť potrebný. Dostatočnú ochranu elektrickej siete je totiž možné dosiahnuť viacerými metódami. Pri bežne používaných sieťach s nízkym napätím (NN) sa môžu používať rôzne kombinácie. Riešenie je vždy individuálne, no pre niektoré typy sietí sa hodia niektoré zvodiče viac a pre iné menej.
- Sieť TN-C – oužiť je možné jednopólové prepäťovky s označením SVBC-12,5-1, a to pre každú fázu separátne alebo jeden zvodič pre ochranu siete ako celku.
- Sieť TN-S – tu je možné prepäťové ochrany zapojiť dvoma spôsobmi. 4+0 alebo 3+1. Pri možnosti 4+0 ide o to, že sa obmedzuje aj pozdĺžne prepätie medzi vodičmi spotrebičov. Takýto variant však môže mať za následok nechcené vypnutie, pretože aj pri drobných prepätiach môže prúdový chránič vyhodnotiť jav ako rizikový a vypne celý obvod. Pri zapojení 3+1, kedy sú tri prepäťovky zapojené medzi vodiče a aj nulový vodič, čím sa eliminuje riziko, aby bolo pre zvodič rizikové aj menšie prepätie. V prípade sieti TN-S sú totiž oddelené vodiče PE a N.
- Sieť TNC-C-S – ide o nízko napäťovú sieť, ktorá kombinuje dve predošlé. V tomto prípade je vhodné, ak je ochrana inštalovaná ešte pred samotným vodičom a následne aj za ním. Ideálne je použiť prvý i druhý stupeň ochrany (T1 i T2) .
V súvislosti s typom siete sa môžete riadiť aj označením samotných prepäťoviek. Označenie závisí od počtu pólov. Ak budeme hovoriť o prepäťových ochranách, ktoré nie sú priamo zásuvkou, ale nachádzajú sa ešte pred ňou, môžete sa stretnúť s označeniami, ako SVC-350-1-MZ, SVC-350-3-MZ, SVC-350-1N-MZ alebo SVC-350-3N-MZ. Tretí súbor znakov, teda 1,3,1N,3N definuje, koľko pólov s aktívnym prvkom prepäťovka má. Písmeno N sa využíva pri sieťach TN-S, keď je potrebné, aby prepäťovka mala prídavný pól pre súčtové iskrište. Často používané prepäťové ochrany do zásuvky sú označené znakmi SVD.
Cena prepäťovej ochrany
Väčšina z nás zrejme pozná klasické prepäťové ochrany, ktorých cena sa pohybuje na úrovni od 3 do 10 eur a viac za podobný prvok ani nie sme ochotní platiť. Zvlášť, ak by mal byť v každej zásuvke nášho domu. Je však potrebné rozlišovať i kvalitu. Predlžovačka so štyrmi zásuvkami a vypínačom totiž neznamená automaticky, že ide o spoľahlivú prepäťovú ochranu. Toto je často omyl. Cena lepšej prepäťovej ochrany sa začína od 10 do 50 eur. To však stále hovoríme o pomerne štandardnej ochrane nižšej triedy, nie systematickej ochrane elektrického obvodu a siete.
Ak skutočne chcete zabezpečiť, aby vaše spotrebiče boli chránené, poobzerať sa musíte po prepäťových ochranách za omnoho vyššiu sumu cez 100 až 200 eur. Odborníci hovoria, že prepäťová ochrana za 200 eur dokáže zachrániť celú počítačovú sieť v hodnote desiatok tisíc eur.
Naša rada znie, rozhodne nekupovať najlacnejšie prepäťovky, ktoré len nájdete. Hoci sa môže zdať lákavé, ak kúpite zvodič v hodnote 5 eur a domnievate sa, že vaša chladnička či počítač sú chránené, ak by udrel blesk alebo trafostanica zaznamenala poruchu, faktom je, že to tak byť nemusí a efektívnej ochrany sa nedočkáte. Preto vám odporúčame prehupnúť sa cez hranicu 10 až 20 eur. Čo je minimálna suma, ktorú by ste mali za prepäťovku zaplatiť. Ideálne, ak ide o naozaj drahé spotrebiče či celý rad elektronických zariadení, investujte do prepäťových ochrán T2 a T3 alebo kombinácie T1 + T2 a zabránite tak omnoho vyšším škodám na majetku.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Prepäťová ochrana by vo vašej domácnosti určite nemala chýbať. Prezradili sme vám, ako si ju vybrať, na záver vám ponúkame ešte doplňujúce informácie súvisiace s častými otázkami záujemcov o spoľahlivú prepäťovú ochranu.
Môže byť riešením prepätia bleskozvod?
Kedy by som mal riešiť prepäťovú ochranu elektrospotrebičov v dome?
Kam ideálne prepäťovú ochranu umiestniť?
Aké spotrebiče môžem cez prepäťovú ochranu zapájať?
Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné
Dátum poslednej aktualizácie: 24.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Emos P54012 spĺňa všetky moje očakávania. Počet zásuviek mi stačí a dĺžka kábla 2 metre je tiež postačujúca. Samozrejmosťou je kvalitná prepäťová ochrana aj detské clonky. Cena je možno vyššia, ale za kvalitu si treba priplatiť.
Prečo by ste nemohli? Ja tak mám napojené v domácnosti takmer všetko.
Môžem použiť prepäťovu predlzovačku aj k sklo keramickej varnej platni?
Kompaktná ochrana je APC Corporation PM1W-FR a navyše za veľmi dobrú cenu. Oceňujem možnosť záťaže 16A a spoľahlivosť. Na žiadne negatíva som neprišiel, preto odporúčam aj ostatným. Niekomu môže prekážať, že zaberie celú dvojzásuvku, ale to každá prepäťová ochrana.