Najlepšie powerbanky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Popularita powerbánk neustále rastie, preto je pravdepodobné, že skôr či neskôr po takejto súkromnej elektrárni zatúžite i vy.

Ako vybrať powerbanku

V našom návode vás prevedieme všetkými dôležitými parametrami, ktoré je potrebné zohľadniť pri výbere ideálnej powerbanky.

Najlepšie powerbanky

Názov Hodnotenie Detail
Lamax 20000 mAh   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Viking Smartech II   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Yenkee YPB 510   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Emos Alpha 10S   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Xiaomi Redmi 18W   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt

Powerbanky – recenzie

Vybrať vhodný produkt na základe nášho návodu by mal zvládnuť každý. Pre tých, ktorí sa pri nákupe novej elektroniky spoliehajú najmä na užívateľské skúsenosti, sme si však pripravili aj niekoľko recenzií cenovo dostupných, kvalitných a spotrebiteľsky prívetivých powerbánk s nadpriemernou kapacitou.

Čo je powerbanka

Čo je powerbanka, power station či battery bank? Zjednodušene, ide o prenosné energetické zariadenie, ktoré sa skladá zo špeciálnej batérie v „puzdre“špeciálneho obvodu na riadenie toku energie a, čo je hlavné, energiu umožňuje skladovať a následne použiť na nabitie inej elektroniky.

Popularita powerbánk stúpa najmä z dôvodu, že batérie v našich tabletoch, telefónoch, foťákoch či notebookoch nestíhajú, takpovediac, utiahnuť intenzitu ich používania. Samozrejme, na dobíjanie týchto zariadení slúžia klasické elektrické zásuvky. Čo však na cestách či v prírode, kde sa elektrické rozvody nenachádzajú? Práve v takýchto situáciách sa vám zíde powerbanka.

Powerbanky môžete využiť pri nabíjaní rôznych zariadení. Ide najmä o mobilné telefóny, tablety, notebooky, fotoaparáty, GoPro kamery, prenosné reproduktory, systémy GPS, MP3 prehrávače, inteligentné slúchadlá, detské elektronické pestúnky atď.

Typy powerbánk

Každá powerbanka, nech už je malá, veľká, hranatá či oblá, slúži na nabíjanie elektroniky. Jej dizajn však do istej miery vplýva aj na funkcie a kapacitu. Na začiatku sa teda pozrieme na stručnú charakteristiku niekoľkých základných typov týchto zariadení.

Univerzálne powerbanky

Univerzálne powerbanky sú dostupné v rôznych veľkostiach, konfiguráciách, môžu mať rôznu kapacitu, vstupy/výstupy, rýchlosť nabíjania/dobíjania, cenu atď. Sú určené na nabíjanie väčšiny elektronických zariadení. Univerzálnym powerbankám budeme v našom návode venovať najväčšiu pozornosť, nateraz ich preto necháme tak.

Univerzálna powerbanka

Solárne powerbanky

Solárne powerbanky majú v tele zabudované fotovoltaické panely, ktoré sú nabíjané slnečným žiarením. Takýto spôsob dobíjania samotnej powerbanky nepatrí k najefektívnejším, tieto modely je preto zväčša možné dobíjať i klasicky, teda z el. zásuvky. Mnohé univerzálne powerbanky disponujú niekoľkými fotovoltaickými panelmi, ktoré plnia funkciu akéhosi dodatkového zdroja energie.

Najlepšie solárne nabíjačky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie solárne nabíjačky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Solárna nabíjačka dokáže poslúžiť aj tam, kde iným nabíjačkám, resp. powerbankám jednoducho dôjde šťava. Práve fakt, že solárna nabíjačka využíva pre svoj účel energiu zo slnečného svetla, jej dáva určitú výhodu. Tam, kde nie je prístup k sieti, takéto zariadenie nepochybne má svoj zmysel. Solárna nabíjačka na mobil či na notebook. Pre nabíjanie bežnej elektroniky je toto zariadenie ideálne.... Prečítať článok

Powerbanka alias puzdro na telefón

Tieto powerbanky nie sú powerbankami v pravom slova zmysle. Na prvý pohľad pripomínajú klasický zadný kryt na telefón, v ktorom je ukrytá externá batéria. V zásade sú určené pre mobilné zariadenia, ktoré je možné nabíjať aj bezdrôtovo napr. na iPhony, ich kompatibilita preto nie je najlepšia.

Mini powerbanky

Mini powerbanky môžu mať rôzny dizajn. Najčastejšie natrafíte na imitáciu USB-čka alebo klasické obdĺžnikové/štvorcové modely. Veľmi populárne sú však i powerbanky – kľúčenky. Spoločným znakom týchto mini zariadení je nízka kapacita, spravidla do 5 000 mAh, žiadne doplnkové funkcie a nižší výstupný prúd, ktorý ide ruka v ruke s pomalším nabíjaním.

Na čo sa zamerať pri výbere powerbanky

Už sme vám prezradili, že náš návod bude zameraný prevažne na univerzálne powerbanky, ktoré patria k tým najefektívnejším a najpraktickejším. Postupne vás prevedieme všetkými dôležitými parametrami, medzi ktoré patrí kapacita, rýchlosť dobíjania powerbanky a nabíjania zariadení z nej, typ a životnosť batérie do powerbanky a ešte niekoľko drobností.

Životnosť powerbanky

Na životnosť powerbanky vplýva spôsob a najmä intenzita jej používania, no taktiež garantovaný počet cyklov nabitia/vybitia alebo tzv. životnosť dobíjania, typ batérie a jej výdrž v čase, keď toto zariadenie nepoužívate. Spotrebitelia tento parameter často prehliadajú, čo je veľká chyba. Ak totiž za powerbanku „vyhodíte“ 50 eur, no už po roku používania nedobije ani starý tlačidlový telefón, takýto výber nie je možné označiť za dobrý.

Nabíjanie mobilného telefónu cez powerbanku

Životnosť dobíjania

Počet cyklov nabitia/vybitia sa líši od modelu k modelu a závisí od viacerých faktorov, ako je vnútorná konštrukcia či kvalita samotnej výroby. Za postačujúcu spodnú hranicu môžeme označiť životnosť 500 nabíjacích cyklov. V praxi a za ideálnych podmienok môžete takúto powerbanku používať, resp. nabiť a vybiť, denne počas cca 1,5 roka. Nie je to pravidlo, avšak lacnejšie powerbanky zvyknú byť skonštruované na menší počet cyklov nabitia/vybitia. Naopak, tie drahšie by mali mať i dlhšiu životnosť.

INFO: Len málokto powerbanku vybije/nabije denne, v praxi ju preto môžete využívať vždy o niečo dlhšie, ako deklaruje výrobca.

Typ batérie do powerbanky

Srdcom každej powerbanky je batéria. Bežne sa stretnete s 2 typmi, a to Li-Ion (lítium-iónové) a Li-Pol (lítium-ión-polymérové) batériamiLítium-iónové batérie sú lacnejšie, majú pomerne dlhú výdrž, nemajú tzv. pamäťový efekt a sú nabíjateľné v akejkoľvek fáze vybitia. Ich nevýhodou je rýchlejšie vybíjanie a nižšia odolnosť proti vysokým teplotám. Navyše, ak sa vám podarí lítium-iónovú batériu vybiť na „maximum“, zásadne jej skrátite životnosť.

Lítium-ión-polymérové batérie sú drahšie, avšak menšieľahšie a ich vybíjanie je extrémne pomalé. Ktorá z nich je teda lepšia? Ak hľadáte lacnejšiu powerbanku, ktorú nebudete používať denne, vystačíte si aj s Li-Ion batériou. Pokiaľ však potrebujete dobíjať každý deň a vo „veľkom štýle“, poobzerajte sa po druhej spomínanej alternatíve.

Charakteristika Li-Ion a Li-Pol batérií

  • Prevádzková teplota: -20 °C – 60 °C
  • Teplota pri nabíjaní: 0 °C – 60 °C
  • Teplota skladovania: -20 °C – 60 °C
  • Počiatočné napätie: 3,6 a 7,2 V
  • Životnosť dobíjania: 300 – 400 cyklov
  • Strata životnosti: pod 0,1 % za mesiac

Výdrž batérie powerbanky počas jej nepoužívania

To, ako rýchlo dôjde k vybitiu powerbanky pri jej nepoužívaní, sa odvíja predovšetkým od kvality obvodov a článkov batérie. Kvalitný model by mal s minimálnou stratou energie vydržať nabitý 3 až 6 mesiacov. Lacnejšie a menej kvalitné powerbanky sa zväčša vybijú po 4 – 6 týždňoch.

Výdrž batérie powerbanky

V tomto smere je rozhodujúca kvalita, a teda i cena. Ak hľadáte záložný zdroj energie, ktorý môžete využiť kedykoľvek aj bez predošlého nabíjania, určite vám odporúčame navýšiť rozpočet a zainvestovať do drahšej powerbanky. Po čase sa doba vybíjania powerbanky počas jej nepoužívania prirodzene skráti. Na to vplýva najmä spôsob, akým s ňou budete zaobchádzať.

Kapacita powerbanky

Kapacita powerbanky je jedným z najdôležitejších parametrov. Je udávaná v mAh, teda v miliampérhodinách. Pozor, parameter v mAh, ktorý nájdete pri každej powerbanke, hovorí iba o jej teoretickej kapacite, ktorá sa od tej reálnej vždy líši.

Teoretická aj reálna kapacita powerbanky sú dôležité. Avšak to, že si kúpite model s kapacitou 30 000 mAh, ešte neznamená, že s ním môžete bez problémov dobiť notebook či fotoaparát. Pri výbere sa preto sústreďte aj na ďalšie faktory, ktorými vás prevedieme v nasledujúcich riadkoch.

Teoretická kapacita powerbanky

Teoretická kapacita powerbanky je skutočne iba orientačným údajom. Môžeme vám povedať, že model s kapacitou 10 000 mAh využijete aj na nabitie fotoaparátu alebo ním 3x nabijete smartphone, ak však budete vlastniť výkonnejší foťák či telefón, nebude to pravda.

  • Powerbanka 5 000 mAh: Ide o záložný zdroj energie pre inteligentné hodinky, slúchadlá a iné malé spotrebiče, ktoré môžete núdzovo oživiť, napr. počas cesty autom, v práci či v škole. Pozor, cez powerbanku s kapacitou do 5 000 mAh nabijete, a to iba teoreticky a maximálne raz, smartphone s batériou, ktorá má kapacitu do 2 000 mAh.
  • Powerbanka 10 000 mAh: S takto „výkonnou“ powerbankou dobijete telefón (opakovane), ale i iné, väčšie zariadenia, napr. fotoaparát či GoPro kameru. Powerbanka s kapacitou okolo 10 000 mAh vás zachráni aj na jedno- až dvojdňovom výlete mimo civilizácie.
  • Powerbanka 15 000 mAh: Ak hľadáte zariadenie, ktoré vás nesklame ani po niekoľkonásobnom dobití telefónu, foťáka či kamery, hľadajte práve v tejto kategórii. Powerbanky s kapacitou 15 000 mAh sú dobrou voľbou aj pre majiteľov telefónov so silnejšími batériami, ako je napr. Xiaomi Redmi Note 9 (jeho batéria má 5 020 mAh).
  • Powerbanka 20 000 mAh: Ide o akúsi strednú cestu na nabíjanie výkonnejšej elektroniky. Powerbanku s kapacitou 20 000 mAh odporúčame napr. kameramanom/fotografom, ktorí nevlastnia náhradné batérie. Zaručujeme, že pri výbere dostatočne rýchleho modelu váš foťák počas natáčania svadby dobijete i niekoľkokrát za sebou.
  • Powerbanka 30 000 mAh: Powerbanky s kapacitou od 20 do 30 000 mAh sa môžu na nabíjanie telefónu zdať ako príliš veľký luxus, ak však vlastníte model so silnejšou batériou, určite neoľutujete. Spomínaný Xiaomi Redmi Note 9 cez 30-tisícovú powerbanku nabijete cca 4x.
  • Powerbanka 50 000 mAh: Ide o jeden z najvyšších radov powerbánk, ktoré si so sebou môžete vziať pokojne na niekoľkotýždňovú výpravu do divočiny. Pozor, cena takýchto veľkokapacitných modelov sa začína na cca 60 eurách.

Účinnosť powerbanky

Pri prenose energie z powerbanky do zariadenia dochádza v dôsledku odporu k stratám energie. Powerbanka preto nebude nikdy schopná dodať zariadeniu rovnaké množstvo energie, ako je jej teoretická kapacita. Účinnosť konkrétneho modelu závisí od viacerých faktorov, zväčša konštrukčných, ako je kvalita komponentov či typ bunky, ale i od prevádzkových podmienok (teplo/zima, stav nabitia batérie v powerbanke atď.).

Powerbanka s vysokou kapacitou

Powerbanky s účinnosťou medzi 80 až 90 % sú súčasným priemyselným štandardom. Tento údaj by ste mali nájsť priamo na zariadení, poprípade v jeho podrobnom popise alebo návode na používanie. Pozor, vyslovene lacné a nekvalitné modely môžu mať účinnosť až pod 40 %. S nimi nabijete maximálne menej výkonný telefón či smart hodinky.

POZOR: Dajte si pozor na podozrivo lacné powerbanky, pri ktorých výrobca garantuje účinnosť vyššiu ako 90 %. Tento údaj spravidla nie je pravdivý.

Skutočná/reálna kapacita powerbanky

Informácia o reálnej kapacite powerbanky, i keď je veľmi podstatná, nie je uvedená v jej popise ani v návode na používanie. Musíte si ju vypočítať sami, pretože sa odvíja od toho, aké zariadenie budete prostredníctvom powerbanky nabíjať.

Kapacita uvedená pri každej powerbanke (5 000, 10 000 mAh atď.) nezodpovedá reálnemu množstvu energie, ktorú je schopná „odovzdať“ nabíjanému zariadeniu. Miliampérhodina, teda kapacita pre tok energie v priebehu času, je totiž udávaná pri napätí okolo 3,7 V, čo zodpovedná klasickému napätiu v telefónoch, powerbankách a iných podobných zariadeniach. „Problém“ nastáva vo chvíli, keď powerbankou nabíjate zariadenie s vyšším napätím (5, 9, 12 V atď.). V takomto prípade musí byť napätie z powerbanky prevedené na vyššiu hodnotu, pričom dôjde k určitým stratám energie.

Reálnu kapacitu powerbanky vypočítate cez tento vzorec: udávaná kapacita powerbanky x napätie powerbanky (počítame s 3,7 V) / nabíjacie napätie daného spotrebiča x účinnosť powerbanky (ak má daná powerbanka účinnosť 90 %, počítajte s číslicou 0,9, ak má účinnosť 80 %, tak s číslicou 0,8 atď.)

  • Príklad: Kúpili ste si powerbanku s kapacitou 10 000 mAh a účinnosťou 90 %. Jej kapacita je udávaná pri napätí 3,7 V a vy idete nabiť zariadenie s napätím 5 V.
  • Výpočet: 10 000 x 3,7 / 5 x 0,9 = 6 600
  • Reálna kapacita powerbanky pre dané zariadenie je 6 600 mAh

Kapacita powerbanky verzus reálny počet nabití

Pomocou nasledujúceho vzorca zistíte, koľkokrát cez danú powerbanku nabijete dané zariadenie. Napr. ak máte telefón s 1 500 mAh batériou, powerbanka s kapacitou 2 200 mAh ho z 0 na 100 % nabije maximálne 1x. Ak by ste však použili powerbanku s rovnakou kapacitou na nabíjanie telefónu s 3 000 mAh batériou, z 0 na 100 % ho nenabijete ani raz, pretože kapacita batérie telefónu je vyššia ako kapacita powerbanky.  

Ako sme prišli na tieto čísla? Kvalitná powerbanka v dobrom technickom stave by mala „uchovať“ minimálne 90 % energiePočas procesu nabíjania a vybíjania sa spotrebuje cca 20 % energie (strata sa pohybuje od 5 do 20 %, 20 % je však všeobecne požívaná veličina), čo znamená, že powerbanka prenesie cca 80 % energie. No a na záver tu máme ďalšie 2 „veličiny“, konkrétne kapacitu powerbanky a kapacitu nabíjanej batérie. Keď poznáte všetky tieto údaje, môžete si opäť veľmi jednoducho vypočítať, koľkokrát prostredníctvom danej powerbanky dobijete dané zariadenie.

  • Príklad: Kúpili ste si powerbanku s kapacitou 10 000 mAh, ktorou chcete dobiť zariadenie, napr. mobil, s 1 500 mAh batériou
  • Výpočet: Kapacita powerbanky v mAh x 90 % (účinnosť powerbanky – opäť použijete číslo 0,9) x 80 % (20 % strata energie pri nabíjaní – opäť počítajte s číslom 0,8) / kapacita nabíjaného zariadenia v mAh
  • Výpočet: 10 000 x 0,9 x 0,8 / 1 500 = 4,8
  • Výsledok: Zariadenie s kapacitou 1 500 mAh môžete cez danú powerbanku dobiť cca 5x

POZOR: Vyššie uvedené výpočty sú iba orientačné. Navyše, platia iba za predpokladu, že vlastníte kvalitnú powerbanku, ktorá je vo veľmi dobrom stave, a má ideálne skladovacie aj prevádzkové podmienky.

Rýchlosť powerbanky

Mnohí z vás si budú nepochybne, ale mylne, myslieť, že rýchlosť nabíjania cez powerbanku závisí od jej kapacity. Áno, avšak iba do veľmi malej miery. Na to, ako rýchlo nabijete mobil, notebook či fotoaparát, vplývajú iné faktory, a to výstupný prúd powerbanky, typ portu (USB -A, USB-C atď.) a funkcie.

Rýchlosť powerbanky

Výstupný prúd powerbanky

Pri powerbankách sa tradične stretnete s výstupným prúdom 1 A, 2,1 A, 3 A až 5 A. V tomto smere je pre vás dôležitá informácia, že čím väčším výstupným prúdom disponuje daná powerbanka, tým rýchlejšie bude schopná nabíjať dané zariadenia. Ak sa chystáte dobíjať výkonnejšiu elektroniku, napr. notebook, je potrebné siahnuť po powerbanke s vyšším výstupným napätím. V skratke sa to dá zhrnúť takto:

  • 1 A – 1,5 A výstupný prúd je vo všeobecnosti postačujúci na dobíjanie smartphonov a iných menších zariadení, napr. hodiniek, slúchadiel...
  • 1,5 A – 2,0 A výstupný prúd je vhodný pri nabíjaní tabletov, výkonnejších mobilných telefónov, fotoaparátov...
  • 3 a viac ampérový výstup využijete pri dobíjaní „výkonnejších“ zariadení, ako sú notebooky a niektoré smartphony so silnejšou batériou.

INFO: Ak siahnete po powerbanke s vyšším výstupným napätím, napr. na nabíjanie smartphonu, neznamená to, že ho nabijete rýchlejšie ako s powerbankou s nižším výstupným napätím. Dané zariadenie je totiž schopné „pobrať“ len také „množstvo“ prúdu, na aké je skonštruované.

Vstupy/výstupy na powerbanke a počet nabíjaných zariadení

Pod pojmom porty máme na mysli vstupy (input) a výstupy (output) na powerbanke. Výstupy slúžia na dobíjanie zariadení z powerbanky, vstupy zas na nabíjanie powerbanky samotnej. Pozor, nepomýľte si, ktoré sú ktoré, i keď je pravdou, že niektoré zo vstupov môžu slúžiť aj ako vstupy a naopak.

Vstupy a výstupy sú prednostne spájané s kompatibilitou powerbánk, v skutočnosti však vplývajú aj na rýchlosť nabíjania. Ich počet rozhoduje o tom, koľko zariadení je možné z powerbanky dobíjať naraz. V tomto smere platí nepísané pravidlo, že modely s 2 výstupmi automaticky podporujú duálne nabíjanie.

  • Powerbanka s USB-A výstupom (klasické USB-čko): S týmto výstupom sa stretnete najčastejšie, bohužiaľ, ide o najpomalšiu alternatívu. USB-A vstupy sú skôr výnimkou.
  • Powerbanka s microUSB vstupom/výstupom: Nabíjanie drvivej väčšiny powerbánk prebieha cez microUSB kábel, ktorý je pomalší. MicroUSB výstupy sa na týchto zariadeniach nachádzajú menej často.
  • Powerbanka s USB-C vstupom/výstupom: Zapamätajte si iba jedno, a to, že USB-C port je najrýchlejší! Cez USB-C vstup powerbanku nabijete rýchlejšie, cez USB-C výstup zas nabijete rýchlejšie dobíjané zariadenie. Tento port je úzko prepojený s funkciou Power delivery, na ktorú sa pozrieme o chvíľku.
  • Powerbanka s Lightning výstupom/vstupom: Lightning výstupy sa nachádzajú na iPhonoch. Podobne ako USB-čko patria k rýchlejším portom.

Funkcie powerbanky

Základné funkcie powerbánk súvisia s ich dobíjaním a rýchlosťou nabíjania zariadení z nich. Ak chcete, aby ste mohli vašu powerbanku využiť čo najuniverzálnejšie, odporúčame vám siahnuť po kúsku so všetkými nasledujúcimi funkciami.

Powerbanka vstupy/výstupy

Podpora rýchleho nabíjania/Power delivery

Podpora rýchleho nabíjania sa najčastejšie ukrýva pod názvom Power delivery. Pomocou tejto funkcie môžete „prestaviť“ výstupné napätie powerbanky, logicky, na vyššie hodnoty. Pozor, funkcia power delivery je synonymom k výstupu USB-C, resp., bez „céčka“ nemôže fungovať.

Podpora rýchleho nabíjania stojí za rýchlejším dobitím zariadenia, spravidla vám však umožňuje dané zariadenie dobíjať a zároveň ho používať – fotíte a foťák zároveň dobíjate, ťukáte do mobilu a mobil zároveň dobíjate...

Podpora rýchleho nabíjania je nevyhnutná aj pri nabíjaní elektroniky so silnejšou batériou (tablet, notebook, niektoré telefóny). Ide však o veľmi individuálny parameter. Zjednodušene, ak si zaobstaráte napr. powerbanku s kapacitou 20 000 mAh, výrobca vám bude garantovať, že je vhodná aj na nabíjanie notebookov. Áno, z hľadiska kapacity nepochybne je. Ak však nebude podporovať žiadnu z funkcií na rýchle nabíjanie, dané zariadenie cez ňu, teoreticky, dobijete, dobíjanie však môže byť také pomalé, že ho v praxi nebude možné využiť.

INFO: Podpora rýchleho nabíjania zvykne byť označená tiež ako 18 W výstupný výkon či nabíjanie. Nejde o ekvivalent k Power delivery, v praxi by však táto funkcia mala fungovať rovnako.

Fast charge/Quick charge 3.0

Pozor, obe tieto funkcie slúžia na rýchlejšie nabitie samotnej powerbanky, nie zariadenia z nej. Fast charge je zastaralejšia technológiaQuick charge 3.0 zas novšia. Quick charge umožňuje použitie vyššieho prúdu pri nabíjaní batérie v powerbanke, preto ju využijete len s použitím vhodnej nabíjačky, ktorá je kompatibilná s rovnakým napätím a prúdom.

Simultánne nabíjanie

Slúži na dobíjanie powerbanky zo siete a súčasné dobíjanie zariadenia. Túto možnosť oceníte v prípadoch, ak budete mať po ruke powerbanku, kábel a napr. mobil, no zabudnete na adaptér do el. zásuvky. Powerbanka, v podstate, zastúpi úlohu nabíjačky.

Duálne nabíjanie

O tejto funkcii sme hovorili vyššie. V skratke, ak daná powerbanka podporuje duálne nabíjanie, môžete ňou dobíjať 2 zariadenia naraz. To je zároveň štandardné maximum. S viacerými výstupmi, a teda i možnosťou nabíjať 3 či 4 zariadenia naraz, sa stretnete len výnimočne a v zásade iba pri drahších powerbankách s extrémne vysokou kapacitou.

Funkcie powerbanky

Čas nabíjania powerbanky  

Na čas, ktorý je potrebný na dobitie powerbanky, vplývajú vyššie vymenované funkcie (Fast charge/Quick charge 3.0) a typ vstupného portu (USB-C je v porovnaní s microUSB spravidla 2x rýchlejší). Orientačný čas dobíjania si môžete vypočítať aj cez jednoduchý vzorec, pri ktorom zohľadníte aktuálny stav batérie a stratu energie pri dobíjaní powerbanky.

  • Príklad: Powerbanka s kapacitou 10 000 mAh je „vybitá“ na 0 %, na jej dobitie využívate 1 000 mAh zásuvku
  • Výpočet: 10 000 mAh / 800 mA (počas prenosu energie je odhadovaná 20 % strata)
  • Čas dobíjania: min. 12,5 hod.
  • Pozor: Ak bude 10 000 mAh powerbanka nabitá napr. na 30 %, čo je ekvivalent k 3 000 mAh, vzorec bude vyzerať takto: 7 000 mAh (10 000 – 3 000) / 800 mA

Doplnkové funkcie powerbanky

Powerbanky môžu byť vybavené rôznymi doplnkami a doplnkovými funkciami, ktoré nemajú priamy vplyv na jej kapacitu, rýchlosť dobíjania a nabíjania či životnosť. Ide skôr o detaily, ktoré však môžu byť veľmi praktické.

  • Tlačidlo ON/OFF: Nachádza sa na väčšine powerbánk. Jeho funkcia je zrejmá.
  • Reštartovanie: Väčšinou ho vykonáte cez tlačidlo ON/OFF. Možnosť reštartovania powerbanky je veľkým plusom.
  • Indikátor stavu/nabitia batérie: Ide o indikátor, ktorý vás informuje o stave nabitia/vybitia batérie v powerbanke počas jej používania a zároveň o stave batérie pri jej dobíjaní. Spravidla ide o niekoľko LED svetielok. Platí, že čím viac ich je, tým je indikátor presnejší.
  • Displej: Jednoduchý displej väčšinou slúži na zobrazenie stavu batérie, a to buď cez niekoľko „čiarok“, alebo cez čísla či percentuálny výpočet.
  • LED svetlo: Využijete ho ako záložný zdroj svetla. LED baterky na powerbankách nezvyknú byť príliš výkonné, preto určite nenahradia klasickú baterku.

Materiál

Powerbanky sú tradične vyrábané z hliníka, uhlíkového vlákna, horčíka a rôznych druhov plastov (napr. ABS). Pozor, hovoríme o ich obale/puzdre, nie o vnútorných komponentoch. Pri výbere powerbanky si všimnite aj jej povrchovú úpravu a údaje, ako je „odolná proti nárazom“, „odolná proti otrasom“ atď. Z hľadiska bezpečnosti vám odporúčame siahnuť po modeloch s protišmykovou povrchovou úpravou. Podobne účinné sú aj rôzne štruktúrované povrchy.

  • ABS plast, alebo akrylonitrilbutadiénstyrén, je pomerne lacný a ľahký materiál, ktorý nevyniká odolnosťou. Je používaný najmä pri výrobe lacnejšej elektroniky (vrátane powerbánk). Jeho mínusom je taktiež horšie vedenie tepla, v dôsledku čoho môže dochádzať k prehrievaniu zariadenia,
  • Hliník sa na výrobu powerbánk, najmä tých „lepších“, používa pomerne často. Má nízku hmotnosť, je celkom odolný a veľmi dobre odvádza teplo. Hliníkové powerbanky sa preto zvyknú na povrchu rýchlo nahrievať. Pozor, hliník sa pri výrobe elektroniky používa spravidla v kombinácii s inými kovmi. Preto je dobré neprehliadnuť aj túto informáciu.
  • Uhlíkové vlákno patrí taktiež k drahším materiálom, ktoré vynikajú pevnosťou, nízkou hmotnosťou a nemajú veľmi dobrú schopnosť viesť teplo. Powerbanky z tohto materiálu preto ostávajú na povrchu vždy chladné.
  • Horčík je materiál podobný hliníku. V porovnaní s ním je drahší a ľahší. Keďže samotný horčík je náchylný na zhrdzavenie, používa sa zväčša v rôznych zliatinách.

POZOR: Na to, či sa daná powerbanka bude alebo nebude prehrievať, či bude ľahká, ako veľmi bude odolná atď., nemá vplyv iba materiál jej puzdra, ale taktiež materiály použité na výrobu jej vnútorných komponentov.

Hmotnosť a rozmery

Hmotnosť a rozmery powerbanky sú vcelku dôležité, keďže toto zariadenie budete využívať prevažne mimo domova, zároveň ich však nie je možné príliš ovplyvniť. V skratke, modely s vyššou kapacitou budú automaticky ťažšie. Dôvod je prostý, sú vybavené viacerými článkami (batériami).

Hmotnosť powerbánk s kapacitou do 10 000 mAh sa pohybuje do 300 g. Výnimkou sú mini powerbanky s veľkosťou USB kľúča, ktoré vážia i menej ako 20 g. Modely s kapacitou od 20 000 mAh vyššie majú zväčša 400 až 500 g. Pol kila je zároveň akási maximálna hmotnosť, ktorú môžeme označiť za praktickú.

S hmotnosťou súvisia aj rozmery. Aj na ne vplýva najmä kapacita powerbanky, výkonnejšie modely však zväčša nie sú väčšie z hľadiska dĺžky či šírky. Väčší počet článkov sa zvykne odzrkadliť najmä na hrúbke powerbanky.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Na záver sme si pre vás pripravili niekoľko odpovedí na časté otázky spotrebiteľov. Zamerali sme sa najmä na výber powerbánk ku konkrétnym zariadeniam a taktiež na niekoľko modelov s veľmi špecifickým využitím.

Môžem použiť powerbanku s vyšším výstupným napätím na nabíjanie zariadenia s nižším vstupným napätím?

Áno, môžete, pretože väčšina moderných zariadení je vybavená poistkami, ktoré doň, laicky povedané, nevpustia viac prúdu, ako je bezpečné. Ak teda použijete napr. powerbanku s 5 V výstupným napätím na dobíjanie telefónu s 1,5 V vstupným napätím, nepoškodíte ani jedno zo zariadení, nabíjanie však nebude o nič rýchlejšie. Problém by mohol nastať iba pri naozaj starej elektronike, ktorá nie je takýmito poistkami vybavená.

Ako vybrať powerbanku na iPhone?

Smartphony od tohto výrobcu sú pomerne špecifické. V prípade výberu powerbanky na iPhone však na nich nemusíte brať až taký veľký ohľad. Plusom je prítomnosť lightning portu, cez ktorý by ste mali iPhone dobiť najrýchlejšie, zvládnete to však aj cez klasický USB-A či USB-C výstup a vhodný kábel. Apple ponúka aj vlastnú alternatívu ku klasickým powerbankám. Ide o vyššie spomínané „dobíjacie kryty“ alebo tzv. Smart Battery Case, ktoré váš iPhone dobijú bezdrôtovo.

Ako vybrať powerbanku na notebook?

Vysoká kapacita, nad 15 až 20 000 mAh, a ideálne aj podpora rýchleho nabíjania. Toto je základ „zo strany powerbanky“. Pri výbere powerbanky na notebook je však dôležitejší notebook samotný. V prvom rade sa presvedčte, že sa na ňom nachádza USB vstup na dobíjanie. Ak ho nenájdete, zaobstarajte si špeciálnu redukciu. Vopred si pre istotu overte aj kapacitu batérie na notebooku, na základe ktorej si lepšie vyberiete powerbanku s postačujúcou, avšak nie zbytočne veľkou kapacitou. Spravidla by nemala prekročiť hodnotu 6 000 mAh.

Kedy siahnuť po bezdrôtovej powerbanke?

Bezdrôtovú powerbanku využijete len na dobíjanie zariadení, ktoré podporujú bezdrôtové nabíjanie. Túto „funkciu“ nájdete na viacerých smartphonoch či smarthodinkách. Medzi wireless modely telefónov patria napr. Samsung Galaxy S10, Galaxy S10 +, Galaxy S10e, Samsung Galaxy Note 9, Samsung Galaxy S9 a Galaxy S9 +, LG G8 ThinQ, G8s ThinQ, V50 ThinQ, LG G7 ThinQ, LG V40 ThinQ, Sony Xperia XZ3 a Sony Xperia XZ2, Nokia 9 PureView, Google Pixel 3, Pixel 3XL, Huawei Mate 20 Pro, Xiaomi Mi 9, Mi 9 Explorer Samsung Galaxy S10 5G, Xiaomi Mi Mix 3 5G či ZTE Axon 10 Pro 5G.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(89.8%)
Dátum publikovania: 11.05.2021
Dátum poslednej aktualizácie: 24.07.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

15/07/2022 22:17
Miloš

AlzaPower Thunder 10 000 mAh Fast Charge je vydarená powerbanka. Páči sa mi, že ucho je zároveň kábel na nabíjanie, takže je vždy po ruke a nestratí sa. Občas sa powerbanka prehrieva, neviem, z akého dôvodu. Má všetky potrebné porty, zvláda aj nabíjanie notebooku (18W). Výhodou je aj nízka váha a kompaktné rozmery. Kupoval by som túto znova.

12/10/2021 10:55
Adam

Veľkú kapacitu má Xiaomi Redmi 18W, ktorý je v porovnaní výkonu a ceny veľmi dobrý. Materiál powerbanky je kvalitný, ale mohla by byť ľahšia. Do vrecka sa mi rozhodne nezmestí, slúži však na to, na čo má.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok