Najlepšie polievkovary 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie polievkovary
- Polievkovary – recenzie
- Domo DO705BL
- Tescoma Polievkovar s mixérom President 1,75 l
- Čo je to automatický polievkovar
- Ako vybrať najlepší automatický polievkovar
- Dôležité parametre automatických polievkovarov
- Malý prehľad spotrebiteľských recenzií polievkovarov
- Ako správne používať polievkovar + tipy na údržbu
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
- Tefal BL841138
- Tefal BL542831
Viete si predstaviť, že namiesto nekonečného státia pri sporáku iba nahrubo nakrájate zeleninu, zalejete ju vodou, pridáte trošku soli, ťuknete na 1 tlačidlo a za necelú polhodinku môžete zvolať rodinku k stolu? A ešte sme zabudli, že medzitým stihnete vyvenčiť psa.
Ak sa vám takáto predstava páči, mali by ste popremýšľať nad šikovným kuchynským spotrebičom, polievkovarom. My vám poradíme, ako ho čo najlepšie vybrať.
Najlepšie polievkovary
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Domo DO705BL ✔ DOBRÉ RECENZIE | Zobraziť produkt | |
Domo DO716BL ✔ NAJPREDÁVANEJŠIE | Zobraziť produkt | |
Tescoma President 1,75 l ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt | |
Aeno TB1 ATB0001 ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | Zobraziť produkt | |
Domo DO727BL ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt |
Polievkovary – recenzie
Keďže tieto kuchynské spotrebiče nepatria k úplne bežným, v dôsledku čoho je len málo pravdepodobné, že sa o ich výbere poradíte so susedkou, ktorá už podobný kúsok má, pripravili sme si pre vás naše vlastné recenzie, ktoré vám polievkovary predstavia trochu bližšie.
Čo je to automatický polievkovar
Automatický polievkovar je kuchynský spotrebič, ktorý jedlo uvarí aj rozmixuje. V praxi teda môžete v jednej nádobe pripraviť polievku krémovú alebo tú s kúskami, pyré, detskú kašu, ale i iné, studené pochutiny, ako je smoothie či rastlinné mlieko. Polievkovar však môžete využiť taktiež pri spracovaní ovocnej a zeleninovej úrody z vašej záhrady, teda pri zaváraní džemov, lekvárov, marmelád, leča či čalamády. Obrovskou výhodou je, že všetky ingrediencie iba nahádžete dovnútra, vyberiete 1 z režimov, stlačíte tlačidlo a počkáte príslušný čas. Po krátkej chvíľke je vaša dobrota hotová, a to bez miešania, kontrolovania a iných zdĺhavých činností.
Ako vybrať najlepší automatický polievkovar
Predtým, ako začnete riešiť jednotlivé parametre, by ste sa mali rozhodnúť, aký typ polievkovaru bude vyhovovať vám. Všetky kuchynské spotrebiče s týmto názvom fungujú približne rovnako. Suroviny uvaria, a ak chcete, tak ich aj rozmixujú. Isté rozdiely medzi jednotlivými typmi sa však predsa len nájdu. Hlavný rozdiel spočíva v tom, či si kúpite polievkovar, ktorý je vybavený aj mixérom, alebo mixér, ktorý môžete využiť aj na varenie polievky.
Polievkovar s mixérom
Polievkovar s mixérom na prvý pohľad pripomína povestnú termosku na kávu. Ohrevné teleso sa väčšinou nachádza na dne elektrickej časti zariadenia. Z vrchného veka trčí dlhá tyč. Tá spĺňa funkciu mixéra a varechy, ktorá slúži na priebežne premiešavanie práve varenej polievky. Polievkovary s mixérom sú určené prednostne na varenie. Mixovanie je až na druhom mieste. Ich najväčšou nevýhodou je neprehľadná nádoba, v ktorej nevidíte pokrm, ktorý práve varíte. Zároveň sú trochu náročnejšie na údržbu, i napriek tomu, že sú zväčša vybavené funkciou automatického umývania. Celé zariadenie však do umývačky ani umývadla vložiť nemôžete.
Mixér s funkciou varenia
Nesnažíme sa vám zamotať hlavu, no niektoré polievkovary v prvom rade slúžia naozaj na mixovanie a funkcia varenia je iba doplnková. Tieto zariadenia vyzerajú ako obyčajný kuchynský mixér na podstavci. Na rozdiel od neho však majú aj funkciu varenia, väčšinou i ohrevu. Špeciálnou kategóriou sú mixéry, ktoré na varenie, resp. na ohrev nevyužívajú ohrevné teleso, ale teplo, ktoré vzniká pri mixovaní. Jedným takýmto spotrebičom je napríklad Nutribullet Rx, ktorý u nás stojí takmer 200 eur.
Dôležité parametre automatických polievkovarov
Polievkovar sa môže na prvý pohľad javiť ako spotrebič, ktorý využijete len na jedno jediné. Na prípravu polievok. To, či to bude naozaj takto, však závisí od toho, akými funkciami bude disponovať váš polievkovar. Asi nie je potrebné dlho hovoriť, že čím viac ich je, tým je to lepšie. Okrem funkcií by ste sa mali pri výbere zamerať na objem, výkon, použité materiály a ešte niekoľko drobností.
Objem nádoby
Polievkovary majú objem od 1,2 do 2 l. Pre lepšiu predstavu, v 2 l polievkovare pripravíte polievku na 1 normálny obed pre 4-člennú rodinu, na celý víkend však určite nie. Od tejto kúpy sa vás však nesnažíme odradiť. Skôr vás pripravujeme na realitu. Ak varíte len pre seba, pokojne siahnite po modeli s objemom od 1 do 1,5 l. Pre 4-člennú rodinu si zaobstarajte aspoň 1,75 l kúsok, ideálne však ten s objemom 2 l.
Samostatný režim na mixovanie a varenie
Každý polievkovar suroviny uvarí, a ak chcete, tak aj rozmixuje. Funkciou varenia a mixovania preto musí disponovať každý jeden z nich. Pri výbere si však dajte pozor, či tieto 2 funkcie môžete zapnúť aj samostatne. Ak nie, polievkovar využijete naozaj iba na varenie krémových polievok a omáčok.
Zariadenia, ktoré dokážu mixovať samostatne, sú vhodné aj na prípravu smoothie a iných, nevarených, no rozmixovaných pokrmov. Navyše ich môžete využiť aj ako samostatný mixér. Pozor, dôležitý je tiež samostatný režim varenia. Niektoré polievkovary totiž môžu variť a mixovať zároveň a nijako inak. V takýchto kúskoch si teda tradičný kurací vývar nepripravíte.
Intenzita mixovania
Niektoré polievkovary dokážu suroviny rozmixovať len na jednu, najčastejšie na úplne krémovú konzistenciu, na iných si môžete intenzitu mixovania nastaviť podľa vlastných potrieb. Najčastejšie ide o režimy na prípravu úplne hladkej, krémovej konzistencie s hrudkami alebo iba nahrubo rozmixovanej zmesi.
Spôsob mixovania
Polievkovary, ktoré disponujú viacerými režimami, najčastejšie suroviny najprv uvaria a až potom rozmixujú. Niektoré však polievku mixujú po celý čas varenia. Na začiatku sa vám môže tento parameter javiť ako nepodstatný detail. Časom sa však ukáže ako celkom veľká prekážka. Takéto zariadenie totiž hučí a hučí, až kým nie je polievka úplne hotová, čo môže trvať i viac ako 20 minút.
Rýchlosť varenia
Na väčšine polievkovarov si môžete čas varenia nastaviť od cca 10 do 30 minút. Minimálny a maximálny čas závisí nielen od príslušných režimov, ale i možností daného spotrebiča. Tie výkonnejšie jedlo uvaria rýchlejšie, tie menej výkonné pomalšie. Ak teda hľadáte polievkovar, ktorý je super rýchly, poobzerajte sa po kúsku s výkonom nad 1 000 W.
Funkcia udržiavania teploty
Každý kvalitný polievkovar by mal nepochybne disponovať funkciou udržiavania teploty. Ten môžete navyše využiť aj na ohrev už hotových polievok či omáčok. Pri nákupe si v prvom rade všimnite teplotu, na akej spotrebič pokrm udržiava. Takzvaná servírovacia teplota polievky či omáčky by sa mala pohybovať v rozmedzí od 45 do 55 °C. Druhým dôležitým parametrom je čas, počas ktorého ostane polievka teplá. Za minimum môžeme pokladať 30, za ideál 60 min.
RAW režim
RAW, teda tepelne neupravené pokrmy sú dnes veľmi populárne. Ak patríte k fanúšikom zdravej stravy, tak sa určite poobzerajte po polievkovare s RAW režimom. V praxi to vyzerá tak, že zariadenie nakrájané suroviny rozmixuje a iba ohreje počas krátkeho času. Tento režim však môžete využiť aj na prípravu iných pochutín, akými sú polievky. Hovoríme napríklad o dnes taktiež veľmi populárnych rastlinných mliekach z kokosu, orechov alebo iných semien.
Režim praženia
Každý, kto príprave polievok venuje trošku viac pozornosti, vie, že ak suroviny postupne opražíte a až potom zalejete vodou či necháte dusiť vo vlastnej šťave, konečný „produkt“ dostane úplne iné grády. Niektoré polievkovary disponujú aj touto funkciou, bohužiaľ, v ponuke slovenských predajcov sme na také nenarazili. Jediný model s možnosťou praženia, ktorý si môžete objednať aj k nám, konkrétne z Amazonu, je polievkovar Morphy Richards 501011.
Ovládanie
LCD displej je určite iba plusom. Našťastie, nachádza sa na väčšine polievkovarov. Praktickou funkciou je taktiež odpočet času, ktorý ostáva do ukončenia prebiehajúceho režimu. Za jednoduché môžeme považovať také ovládanie, pri ktorom nemusíte nič komplikovane nastavovať. V preklade, 1 tlačidlo = 1 režim.
Ak je polievkovar vybavený hlasovou kontrolkou, ktorá vás upozorní na ukončenie varenia, ide taktiež o veľmi praktickú záležitosť, podobne ako pamäť posledného nastavenia. Tú oceníte pri nečakanom výpadku elektriny, nechcenom vytiahnutí polievkovaru zo siete alebo priebežnom pridávaní surovín do polievky. Zariadenie si zapamätá, v ktorej fáze prípravy došlo k takejto nečakanej prestávke a po jeho opätovnom zapnutí bude pokračovať tam, kde prestalo.
Údržba
Každý kvalitný polievkovar by mal disponovať aj funkciou samočistenia. Funguje to tak, že do nádoby nalejete vodu a čistiaci prostriedok, stlačíte príslušný gombík a zariadenie sa vo vnútri umyje samo. Ak by ste narazili na model bez takejto možnosti, zamerajte sa na to, aby bola nádoba odnímateľná, ideálne vhodná aj na umývanie v umývačke riadu.
Bezpečnosť
Polievkovar je počas procesu varenia zapojený v elektrine, bezpečnosť je preto namieste. Určite sa zamerajte na ochranu napájacieho kábla, ktorý by mal byť aspoň tesne pri zariadení zakrytý vodotesným krytom. Ďalším vhodným bezpečnostným prvkom je poistka proti otvoreniu počas varenia. Keďže do polievkovaru nevidíte, neviete, v ktorom momente danú surovinu mixuje či mieša. Ak by ste ho otvorili práve v tejto chvíli, nebude to nič príjemné.
Dizajn a materiály
Ak si potrpíte na dizajnové kuchynské spotrebiče, musíme vás trochu sklamať. Väčšina polievkovarov totiž vyzerá veľmi podobne. Sem-tam narazíte na kúsky s kvetovaným motívom či iným ornamentom, to je však naozaj všetko. Z materiálov najčastejšie natrafíte na nerezovú oceľ, ktorá je zároveň dobrou voľbou, a taktiež na plast. Z toho však býva vyrobený iba vonkajší obal zariadenia. Nádoby na mixéroch s funkciou varenia sú najčastejšie vyrobené zo skla. Dôležité sú, samozrejme, i nože. Tie by mali byť vyrobené taktiež z nerezovej ocele.
Malý prehľad spotrebiteľských recenzií polievkovarov
Na záver sme sa pre vás rozhodli urobiť malý prieskum zákazníckych recenzií polievkovarov, ktoré sú dostupné u našich predajcov. Veľmi jednoduché ovládanie a údržbu, rýchle varenie, výkonné mixovanie, pekný dizajn, kvalitné materiály a kompaktné rozmery, to je v skratke to, čo spotrebitelia oceňujú na polievkovare Tefal Easy Soup BL841137. Za jediné mínus je považované to, že ak doň nalejete viac vody, polievka sa nestihne dovariť.
Ďalší kúsok, pri ktorom sme natrafili na celkom dosť a zároveň veľmi pozitívnych recenzií, je 2 l polievkovar Domo DO705BL. Zákazníci si pochvaľujú najmä rýchle a jednoduché uvarenie polievky a tiež nenáročnú obsluhu. Tento model sme pre vás vybrali aj preto, lebo sme naň nenašli ani jednu vyslovene negatívnu recenziu.
No a do tretice tu máme už spomínaný Nutribullet Rx, ktorý patrí k podstatne drahším kúskom. Z pozitív sú aj v tomto prípade skloňované tie isté vlastnosti, ktoré sme si spomenuli pri predošlých 2 modeloch. Narazili sme však aj na jedno celkom podstatné negatívum, a to, že nože sa i pri mixovaní bez režimu varenia prehrievajú, a teda ohrievajú danú zmes.
Ako správne používať polievkovar + tipy na údržbu
Základom správneho používania aj údržby je, aby ste sa držali toho, čo odporúča a neodporúča výrobca. My vám však môžeme dať zopár všeobecných rád, ktoré vám pomôžu predchádzať zbytočným poruchám na vašom polievkovare.
- Vo väčšine lacnejších polievkovarov s nižším príkonom by ste nemali mixovať mrazené potraviny ani drviť ľad.
- Polievkovar naplňte vždy takým množstvom surovín, aby ste neprekročili rysku max., no ani „nepodliezli“ rysku min.
- Ak chcete do krémovej polievky pridať smotanu alebo mlieko, urobte tak až na konci varenia. Suroviny s obsahom mliečnej bielkoviny doň nesmiete dať nazačiatku. Taktiež nimi nesmiete úplne nahradiť vodu, pretože sa veľmi rýchlo pripália.
- Na dne varnej nádoby sa môže časom usádzať vodný kameň. V rámci prevencie sa vyhýbajte používaniu tvrdej vody. Ak už k problému dôjde, nalejte do nádoby asi 100 ml octu. Nechajte ho pôsobiť približne hodinu, následne ho vylejte a nádobu opláchnite čistou vodou alebo zapnite režim samočistenia.
- Ak polievkovar disponuje funkciou samočistenie, nezabudnite ho vyčistiť hneď po dovarení, teda predtým, ako zvyšky pokrmu zaschnú.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Všetko dôležité máme za sebou. Teraz nám ostáva iba to, aby sme vám zodpovedali niektoré z častých otázok o polievkovaroch.
Kde nájdem recepty na prípravu polievky v polievkovare?
Aké značky polievkovarov sú dostupné na našom trhu?
Aké sú najväčšie nevýhody polievkovarov?
Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji
Dátum poslednej aktualizácie: 22.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Tescoma President 1,75 l je skvelý a praktický prístroj, vítam multifunkčné použitie a rýchlosť prípravy pokrmov. Prístroj sa ovláda jednoducho a pripravené pokrmy sú chutné. Polievka je krémová a veľmi dobre vymixovaná. Šetrí mi to čas v kuchyni. Okrem polievok sa hodí aj na mixované dezerty pre deti. Je to vhodné tak pre štyri osoby. Cena zodpovedá kvalita a plusom je aj pekný dizajn. Škoda, že nože nie sú odnímateľné, pretože keď sa mixuje menšie množstvo, dostáva sa to pod nože a potom sa to horšie čistí.
Prístroj DOMO DO716BL používam denne, varím v ňom polievky, ale aj prívarky či omáčky. Super je, že sa dajú pripravovať aj rastlinné mlieka, ale to som zatiaľ neskúšala. Príprava polievok je jednoduchá, prístroj má stabilný výkon a celkovo som spokojná s jeho spracovaním a vyzdvihujem aj to, že rukoväť je tepelne izolovaná.
Ak máte radi polievky, polievkovar je skvelá vec. Mám model Domo DO705BL a som s ním spokojná, hoci ma sklamalo, že v balení boli recepty len v cudzom jazyku a nie v slovenčine. Príprava polievky je vďaka prístroju rýchla, jednoduchá a pohodlná. Krémová polievka je skutočne krémová a mám ju hotovú za polhodinku. Po použití stačí opláchnuť, čistí sa naozaj jednoducho. Plusom je aj tichá prevádzka a jednoduché ovládanie.
Výborný prístroj nielen na krémové polievky, ale aj na osviežujúce smoothie je Delimano Nutribullet Rx. Konzistencia je veľmi hladká a poradí si so všetkými bežnými surovinami. Manipulácia je rýchla a jednoduchá a polievku mám hotovú za cca. 7 minút.
Mám polievkovar Tefal My Daily Soup 4 a som s ním spokojná. Ľahko sa používa, je vhodný na varenie viacerých pokrmov, teda nielen na varenie polievky. Ja osobne ho využívam na prípravu polievok a smoothie drinkov. Je to perfektný pomocník, vďaka ktorému nemusím vyberať žiaden mixér, pretože prístroj urobí všetko sám. Polievkar je rýchly, tichý, kvalitne spracovaný a nastaviť si môžem, či chcem polievku hladkú alebo s kúskami. Obsluha je extrémne jednoduchá, stačí nahádzať suroviny a za 20 minút je polievka hotová. Polievky sú chutné a majú krémovú štruktúru. Slúži mi spoľahlivo a verím, že s ním budú spokojní aj ďalší používatelia, ktorí uvažujú nad kúpou takéhoto spotrebiča.