Najlepšie plynové sporáky 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
Plynový sporák je spotrebičom, ktorý sa z moderných kuchýň pomaly, ale isto vytráca. Každý kuchár vám zároveň povie, že plynové horáky pri varení nenahradí nič. Kombinácia plynovej varnej dosky s plynovou rúrou je známou klasikou, ktorá je s nami už nejaké to desaťročie. Výber na trhu je v tomto segmente dostatočne široký, čo niekedy môže výber skomplikovať.
Aby sme vám pomohli, v tomto článku sa pozrieme na najlepšie plynové sporáky. Prečo si vlastne vybrať tento druh sporáku a aké sú jeho výhody? Popíšeme si aj to v čom sú ich slabšie stránky.
Najlepšie plynové sporáky
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Mora P 2251 AW ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | Zobraziť produkt | |
Amica SPP 101 W ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | Zobraziť produkt | |
Mora P 2240 AW ✔ NAJPREDÁVANEJŠIE | Zobraziť produkt | |
Mora P 2252 AS ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Mora P 4251 AW ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | Zobraziť produkt |
Plynový sporák pre pravých kuchárov
Celoplynový sporák je spotrebičom, ktorý je prevažne určený pre kuchárskych nadšencov. Každý kuchár vám povie, že plynové horáky sú pre skutočné gastronomické umenie nenahraditeľné a nezmení to ani príchod moderných spotrebičov.
Plynové sporáky majú rozhodne jednu z obrovských devíz, ktorú nenahradí žiadny elektrický sporák alebo indukcia. Plynové varné dosky totiž umožňujú presnú a jednoduchú reguláciu teploty. Intenzitu plameňa môžete jednoducho regulovať otočnými regulátormi. Pri varení tak máte okamžitú odozvu na to, čo sa v hrnci či na panvici odohráva. Zároveň eliminujete energetické straty (teplo).
Varenie je rýchle, pohodlné a jednoduché. Ich obstarávacia cena ani náhodou nedosahuje také ceny, ako v prípade elektrických či kombinovaných sporákov. Aby to však nebolo iba o pozitívach, najväčšou slabinou je plynová rúra. Regulácia teploty je pri pečení náročnejšia. Pečenie nie je rovnomerné, keďže teplo neprúdi z viacerých smerov, ale zvyčajne iba zo spodnej časti rúry. Mnohých odrádza aj fakt, že je nutná prípojka na plyn a privedenie plynovej trubky až do kuchyne. Takisto je nutná profesionálna inštalácia, aby nedošlo k nebezpečnému úniku plynu.
Hlavné výhody
- Rýchle a komfortné varenie
- Jednoduché regulácia teploty
- Nízke obstarávacie ceny
- Bez zbytočnej straty energie (tepla)
Hlavné nevýhody
- Nutnosť plynovej prípojky
- Riziko úniku plynu
- Manipulácia s otvoreným ohňom
- Zložitá regulácia teploty pri pečení
Tri základné typy sporákov
- Plynové sporáky
- Elektrické sporáky
- Kombinované sporáky
V zásade ich členíme podľa toho, čo je ich zdrojom energie. Klasický plynový sporák, ktorého palivom je zemný plyn. Ide o celoplynové zariadenie s plynovou varnou doskou a plynovou rúrou.
Druhou možnosťou sú elektrické sporáky, ku ktorým nie je potrebný prívod plynu. Potrebujú však napájanie s napätím 320 – 400 V. Môžu byť vybavené liatinovou, sklo-keramickou alebo čoraz viac obľúbenou indukčnou varnou doskou. Obe jeho časti, varná doska i rúra, sú poháňané elektrickou energiou.
Posledným tretím variantom je kombinovaný sporák. Tu je jasné, že je hybridom elektrického a plynového sporáka. Plynová varná doska je presne tým, čo mnohí vyhľadávajú, zároveň však plynovú rúru radi vymenia za elektrickú, ktorá je omnoho jednoduchšia na ovládanie a pozdvihne i kvalitu pečenia, čím vyvažuje nedostatky tej plynovej.
Veľkosť plynového sporáka
Pri výbere ide o parameter, ktorý si všímate už voľným okom. Klasické sú plynové sporáky s rozmermi 50 – 60 cm. Pri menších modeloch môžete natrafiť na šírku okolo 40 cm. Veľkosť následne môže ovplyvňovať i počet horákov. Pri počte horákov šesť a viac už môžete počítať so šírkou približne 90 cm. Štandardná výška je zhruba 85 cm. Hĺbka sa v štandardných prípadoch pohybuje okolo 50 – 60 cm, podobne ako šírka.
Dizajn sporáka
Pri výbere zohráva azda jednu z najhlavnejších úloh. Tu je vaším najlepším poradcom váš vkus. Plynový sporák je komplexným spotrebičom, ktorý spája varnú plochu i rúru na pečenie. V ponuke dnes nájdete okrem štandardných bielych sporákov o moderne pôsobiace farebné modely v čiernej, striebornej farbe alebo obľúbený nerez.
Plynová poistka
Ide o špeciálny senzor, ktorým bývajú najmodernejšie plynové sporáky vybavené. Ide o veľmi dôležitý bezpečnostný prvok. V prípade, že plameň horáka náhodne zhasne, senzor vyhodnotí nebezpečenstvo a poistka zastaví prívod plynu do celého sporáka.
Elektrické zapaľovanie
Ide o jednoduchú integrovanú funkciu v gombíku, ktorý slúži pre jednoduché zapaľovanie plynovej varnej dosky. Stačí, ak stlačíte prívod plynu príslušného horáka a zároveň stlačíte gombík, ktorý vydá elektrický impulz (iskru), ktorým sa oheň ľahko zapáli.
Energetická trieda
Zaraďuje spotrebič do kategórie, podľa energetickej náročnosti na prevádzku zariadenia. Ide o označenie, ktoré je nariadením Európskej únie. Plynové sporáky sa vyrábajú v triedach B a šetrnejšie. Stupnica od najšetrnejšieho spotrebiča je A+++ až po najmenej šetrný spotrebič s označením D.
Ďalšia výbava
- Osvetlenie – týka sa plynovej rúry. Osvetlenie zaistí, že máte vizuálny kontakt s pokrmom bez toho, aby ste museli otvárať dvierka rúry.
- Úložný priestor – ide o zásuvku na odloženie plechov alebo iného kuchynského riadu.
- Ovládanie – v prípade plynového sporáka ide o mechanické ovládanie horákov otočnými regulátormi a elektrickým zapaľovaním, ktoré nahradí oheň iskrou v momente zapaľovania horákov.
- Trojdielne sklo – zabezpečí, že sklo rúry eliminuje horúci vzduch v jej vnútri počas pečenia.
- Príklop – príklop varnej plochy, ktorý kryje plynové horáky počas doby, keď sa sporák nepoužíva. Najčastejšie ide o plechový kryt, no nájdu sa i sklené varianty.
- Príslušenstvo – niektorí výrobcovia ponúkajú svojim zákazníkom v cene napríklad rošt alebo plechy či pekáče. Ako bonus to rozhodne poteší.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Sporáky na plyn uprednostňujú nielen profesionálni kuchári, ale aj kuchárski nadšenci. Umožňuje im precíznejšiu a presnejšiu kontrolu teploty, keďže môžu kontrolovať intenzitu plameňa na horákoch. Čo sa pečenia týka, tam už sa teplota reguluje omnoho ťažšie, preto sa pečeniu v plynovej rúre mnoho ľudí vyhýba. Ohľadom plynových sporákov máte množstvo otázok. Tie najčastejšie sme sa rozhodli zodpovedať.
Aké sú hlavné výhody a nevýhody plynových sporákov?
Má každý plynový sporák elektronické zapaľovanie?
Za koľko kúpim plynový sporák?
Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji
Zoznam článkov
Black Friday Slovensko 2024 – Čierny piatok 29.11.2024
Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok
Dátum poslednej aktualizácie: 22.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Chceli sme niečo lacné a zároveň dizajnovo pekné a jednoduché. Toto splnila MORA P 161 AW. Zatiaľ ju máme krátko, no už sme na sporáku varili a tiež v rúre piekli a všetko funguje výborne. Ak ste zvyknutý na plynový sporák, nemá vás čím sklamať. Mora je zárukou kvality a dlhej životnosti, takže z mojej strany spokojnosť.
Mora K 560 BW je obyčajný sporák na bežné používanie. Hľadali sme niečo lacné do bytu, ktorý poskytujeme na prenájom. Nájomníci sú spokojní, nesťažovali sa zatiaľ. Ja osobne so sporákom skúsenosť nemám. Ale bol lacný, pekne vyzeral a rozmerovo sedel na potrebné miesto.
Pre nízku cenu sme kúpili sporák Snaige SPS 1501. Páčilo sa nám tiež, že súčasťou dodávky bolo aj príslušenstvo. Samozrejme, cena spotrebiča zodpovedá jeho kvalite spracovanie - mäkké plechy a tak podobne, ale za tú cenu sme ani neočakávali nič lepšie. Súčasťou balenia boli trysky, dvojité sklo či teplomer, ktorý je priamo vstavaný v rúre.
Moje očakávania splnil sporák Mora P 162 AS. Bol za nízku cenu, ľahko sa s ním manipuluje a oceňujem automatické zapaľovanie. Spracovanie sporáka a jeho funkcie zodpovedajú obstarávacej cene. Preferujem plynové sporáky kombinované s plynovými rúrami, takže tento model bol pre mňa jasnou voľbou. Páči sa mi predné sklo, rýchle varenie a pečenie a šuplík na reverzné plechy. Pre nenáročných používateľov, ktorí hľadajú kombinovaný sporák pre bežné varenie a pečenie, je postačujúci, ja som s ním spokojná.
Mora je česká klasika, ktorej verím roky. Starý sporák mi už doslúžil a hľadala som nový za priaznivú cenu. Oproti starému modelu ma tento príjemne prekvapil niekoľkými inováciami. Cena zodpovedá kvalite a vyhotoveniu sporáka, preto som zatiaľ spokojná. Osobne mám radšej plynové sporáky, pretože kedysi som mala krátku skúsenosť aj s kombinovaným a nebola som s ním spokojná. Tento sporák mi poskytuje reguláciu s plynom tak, ako potrebujem. Oceňujem jednoduché ovládanie sporáka a taktiež poistku plameňa pri všetkých horákoch. Sporák skvele pečie aj varí, pričom rúra je celkom priestranná. Tento sporák ocení každý nenáročný používateľ, ktoré chce kvalitný a zároveň lacný spotrebič.
Dobrý deň,
regulácia je len orientačná. Na rúre sa síce nachádza otočný gombík s ikonkou stupne Celzia, avšak konkrétnu teplotu s ním nenastavíte.
Dobrý deň dá sa regulovať teplota aj na plynovej rúre podľa stupňov celzia?