Najlepšie plynové grily 2024 – recenzie, test, porovnanie

Plynové grily majú oproti klasickým i elektrickým grilom množstvo výhod, pre ktoré si získali obľubu u mnohých fanúšikov grilovania. Ak chcete, aby vám a vašim známym spríjemnili už túto grilovaciu sezónu, zbystrite pozornosť.

Plynový gril g21 California 3

Povieme vám, ako si plynový gril vybrať – vysvetlíme vám, ako tieto grily fungujú, aké typy rozoznávame a podľa akých parametrov vyberať ten správny plynový gril do vašej záhrady.

Najlepšie plynové grily do záhrady

Názov Hodnotenie Detail
G21 Mexico   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Weber Genesis II   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Fieldmann FZG 3102   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
G21 California   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Jamie Oliver Classic 3S   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Plynové grily – recenzie

Plynový gril je osvedčenou klasikou. Jedlo na ňom pripravíte pohodlne a rýchlo, nechýbajú mu zaujímavé funkcie, ktoré grilovanie uľahčia. Campingaz, Weber, G21 alebo Klarstein? Nasledujúce recenzie vám s rozhodovaním pomôžu.

Princíp a výhody plynového grilu

Tepelným zdrojom plynových grilov je propán-bután uskladnený v typickej tlakovej fľaši.

Z hľadiska princípu ich môžeme rozdeliť na 3 druhy:

  • Lávové – plynové horáky nahrievajú vrstvu lávových kameňov poukladaných nad nimi a tá svojím sálavým teplom ohrieva suroviny na vrchnej mriežke grilu. Nevýhodou je, že tuk z grilovaného mäsa síce nesteká priamo do horáku, takže nehrozí jeho vzplanutie, čiastočne ho však absorbujú kamene, ktoré sú porézne. Kamene potom musíte po každom grilovaní čistiť a občas ich aj vymeniť. Ďalšou nevýhodou je pomalšie rozohrievanie i reakcia na zmeny teplôt, keďže kamene v sebe akumulujú značné množstvo tepla.
  • Flame tamer grily – namiesto vrstvy lávových kameňov majú nad horákmi oceľové plechy v tvare obráteného písmena V, ktoré nad nimi vytvárajú akúsi ochrannú striešku. Tuk kvapkajúci z mäsa padá práve na ňu a steká po nej dolu do zbernej misky. Časť z neho sa odparuje hore do mäsa a zlepšuje tak jeho chuť. Tieto plechy tiež pomáhajú rovnomerne rozptýliť teplo z horákov. Tento princíp sa niekedy nazýva aj flavorizér.
  • RBS grily – skratka pre angl. slovné spojenie „Radiant burner system“. RBS gril má horáky umiestnené po bokoch grilovacieho roštu. Vďaka tomu sa teplo sálajúce z nich rovnomernejšie rozprestrie po grilovacej ploche a tuk z mäsa na ne nekvapká.

Plynový RBS gril

Asi najväčšími výhodami plynových grilov oproti bežným grilom na uhlie je, že príprava jedál na nich je zdravšia, keďže nespaľujete uhlie – na druhej strane, niektorým gurmánom môže typická chuť mäsa grilovaného na uhlí chýbať.

Teplotu plynových grilov môžete taktiež plynule regulovať, čo je možné aj pri elektrických griloch, tie ale zďaleka nedisponujú takým tepelným výkonom ako plynové grily.

Plynové grily sú taktiež plne mobilné, ak teda neberieme do úvahy vyššiu hmotnosť propán-butánovej fľaše.

Dnešné plynové grily sú bezpečné, i tak je tu nevýhodou isté malé riziko požiaru či výbuchu pri neopatrnej manipulácii s plynovou fľašou.

Najlepšie grily 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Najlepšie grily 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Chceli by ste nový elektrický, plynový alebo gril na uhlie, ale neviete si vybrať z veľkého množstva produktov na našom trhu? Ani sa vám nečudujeme. Vyberať je naozaj z čoho a každý predajca sa snaží predať presne to, čo potrebuje. Ako sa ale zorientovať a vybrať správne? Skúste to s nami. Pripravili sme pre vás tabuľku najlepších elektrických grilov, ktoré sú momentálne k... Prečítať článok

Konštrukčné vyhotovenie, grilovacia plocha a výkon

Podľa konštrukčného vyhotovenia môžeme plynové grily rozdeliť na dve základné skupiny:

  • Záhradné – ide o veľké grily s pevnou konštrukciou určené na umiestnenie na zem. Môžu vážiť aj niekoľko desiatok kg, preto sú často opatrené kolieskami na jednoduchšie prenášanie. Majú vysoký tepelný výkon od niekoľko kW pri najslabších až po vyše 20 kW pri najsilnejších. Veľkosť ich grilovacej plochy spravidla presahuje 1 500 cm2. Sú určené na grilovanie pre celú rodinu, prípadne pre množstvo hladných krkov na záhradnej párty.
  • Stolné – umiestňujú sa na stôl, majú kompaktné rozmery a pomerne nízku hmotnosť (cca 10 kg). To je však vykúpené menšou grilovacou plochou a nižším výkonom. Ich výkon začína niekde na 2,5 kW a grilovacia plocha má cca 1 000 – 1 500 cm2. Svojím výkonom postačia na prípravu jedla pre menšiu rodinu alebo skupinu do 4 osôb. Na ich použitie vám často postačí malá plynová kartuša namiesto veľkej fľaše.

Ďalšie parametre a funkcie plynových grilov

  • Materiál roštu – môže byť rôzny, napr. liatina dokáže akumulovať veľa tepla a silno sa rozžeraviť. Potrebuje ale starostlivejšie čistenie, preto ju niektorí výrobcovia povrchovov upravujú smaltovaním. Lacné modely grilov majú rošt z nehrdzavejúcej ocele, prípadne z ocele s niklovou či inou povrchovou úpravou. Tieto materiály nedokážu akumulovať toľko tepla ako liatina, no majú nižšiu hmotnosť a ľahšie sa čistia.
  • Materiál grilu – gril by mal byť v prvom rade stabilný, aby ste ho nechtiac vy alebo deti neprevrhli. Dobrý gril by mal mať zatváracie veko, ktoré pomôže udržať vo vnútri teplo. Veko by malo byť z hrubého plechu, ideálne z nehrdzavejúcej ocele, ktorá je antibakteriálna a ľahko sa čistí.

Grilovanie na plynovom grile

  • Postranný horák – menší doplnkový horák, na ktorý môžete položiť hrniec alebo panvicu a ktorý vám umožňuje ku grilovaným surovinám uvariť vhodnú prílohu či omáčku. Budete tak absolútne nezávislí od kuchyne, pretože všetky úkony spojené s prípravou jedla zvládnete s grilom.
  • Teplomer – vďaka teplomeru vstavanému vo veku grilu okamžite viete, aká je teplota vo vnútri grilu aj so zavretým vekom. Nemusíte teda používať externý teplomer.
  • Aróma systém – špeciálna nádobka umiestnená pod grilovacou mriežkou určená na aromatické suroviny ako napr. víno, bylinky či kúsky dreva. Pôsobením tepla sa budú odparovať, čím predajú grilovaným surovinám veľkú časť svojej arómy.
  • Odkvapkávacia miska – bude do nej stekať šťava z grilovaných surovín a najmä tuk z mäsa. Mala by byť preto ľahko prístupná, aby ste ju mohli jednoducho vyčistiť. Ideálny gril má misku odnímateľnú.
  • Úložné priestory – dobrý plynový gril by mal mať úložný priestor na propán-butánovú fľašu, v opačnom prípade ju budete musieť namáhavo prenášať v ruke. Niektoré fľaše sú užšie, iné širšie, preto sa pred kúpou presvedčte, že sa do odkladacieho priestoru vaša fľaša zmestí. Lepšie modely majú aj ďalšie úložné priestory na riad či grilovacie náradie.
  • Piezoelektrické zapaľovanie – stlačením tlačidla alebo priamo regulačného kolieska vytvorí iskru na horákoch a zapáli plyn bez nutnosti použitia zapaľovača či zápaliek.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Keď sa povie grilovanie, väčšina si predstaví záhradu, partiu skvelých ľudí a plynový gril, na ktorom sa pripravujú rôzne dobroty. O plynových griloch by ste teraz mali vedieť snáď všetko. Na záver vám ešte odpovieme na niekoľko často kladených otázok.

Aké sú najväčšie výhody plynového grilu?

Najväčšou výhodou je možnosť rýchleho grilovania, keďže netreba čakať na jeho rozpálenie. Gril sa jednoducho ovláda – regulácia intenzity horenia a teploty je bezproblémová. Odpad po grilovaní je minimálny (v porovnaní s grilom na uhlie). Mínusmi sú vyššia obstarávacia cena a nutnosť vymieňať plynovú bombu.

Aké sú zásady bezpečného grilovania na plynovom grile?

Fľaše s plynom musia byť pripojené ku grilu v stabilnej, zvislej polohe. Dĺžka plynovej hadice by nemala byť dlhšia ako 1,5 metra, meniť ju treba max. raz za 5 rokov. Plynový gril sa môže používať iba v otvorenom priestore. S plynovými fľašami treba manipulovať opatrne, ak má fľaša poškodený ventil, nepoužívajte ju.

Ktoré značky grilov sú najlepšie?

Plynové grily sa radia k najobľúbenejším, preto ich nájdete v ponuke väčšiny výrobcov grilov. Campingaz, Hecht, Klarstein, Tepro, Weber a G21 sa radia medzi používateľmi k najobľúbenejším.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(89.4%)
Dátum publikovania: 06.10.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 23.07.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/06/2022 18:42
Denis Z.

Osobne mám radšej plynové grily, než elektrické, pretože plynové sú výkonnejšie. Máme Cattara Party Point a sme s ním spokojní. Gril má dostatočnú veľkosť, aby sa sem zmestili väčšie porcie. Je celkom fajn spracovaný a ovládanie nie je náročné. Cena je prijateľná.

01/08/2021 10:32
Richard M.

Máme plynový záhradný gril Compass Gril MASTER CHEEF Flame Tamer a sme s ním spokojní. Plocha na grilovanie je dostatočná pre prípravu jedla pre celú rodinku. Samotná príprava jedla je rýchla a pokrmy chutia výborne. Oceňujem jednoduchú obsluhu i bočný varič. Spracovanie grilu ako takého pôsobí stabilne, no použité plechy sú tenučké, takže až čas ukáže, ako sa to odrazí na životnosti. Zatiaľ funguje bez problémov, len škoda, že odkvapkávacia miska na prebytočný tuk nie je aspoň o troška väčšia.Plus dávam za estetický vzhľad, bezproblémové zloženie po kúpe či regulátor tlaku plynu. Dodám, že grilovací priestor má štyri horáky s piezo zapaľovaním a milo ma prekvapil aj systém Flame Tamer. Gril odporúčam, za tú cenu je fajn, hoci výrobca šetril na spomínaných tenkých plechoch.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok