Najlepšie plazmové rezačky 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie plazmové rezačky
- Plazmové rezačky – recenzie
- Güde GPS 40 A
- Scheppach PLC40
- Čo je to plazmová rezačka?
- Ako plazmová rezačka funguje?
- Potrebujem plazmovú rezačku domov?
- Dôležité parametre výberu
- Typ zapaľovania elektrického oblúka
- Integrovaný alebo externý kompresor
- Elektrické napätie
- Rýchlosť a maximálna hrúbka rezu
- Typ chladenia plazmovej rezačky
- Ďalšie funkcie a príslušenstvo
- Cena a obľúbení výrobcovia
- Správne používanie plazmovej rezačky a údržba
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
- Sharks Cut 60
Potrebujete si zaobstarať do domácej dielne plazmovú rezačku? Potom by ste mali vedieť, čo je pri jej výbere najdôležitejšie, ako vybrať plazmovú rezačku, ktoré parametre si všímať, či ktorí výrobcovia sú najlepší. Na všetko a ešte omnoho viac vám odpovieme v nasledujúcom článku.
Ak by niekto z vás náhodou nevedel, čo to plazmová rezačka je, ako funguje plazmová rezačka, kde má svoje využitie, všetko si postupne objasníme a pomôžeme vám aj krátkymi recenziami niekoľkých produktov.
Najlepšie plazmové rezačky
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Scheppach PLC40 ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Kühtreiber MAKin CUT 100 ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt | |
Parkside PPS 40 B3 ✔ NAJPREDÁVANEJŠIE | Zobraziť produkt | |
Güde GPS-E 40 A.2 ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | Zobraziť produkt | |
Max 201945 45 A ✔ DNES V AKCII | Zobraziť produkt |
Plazmové rezačky – recenzie
Pri výbere tej najlepšej plazmovej rezačky je dôležité si všímať jednotlivé parametre, vedieť, na čo presne prístroj budete používať, ale aj to, ako sú jednotlivé modely hodnotené. Aby sme vám výber uľahčili čo najviac, pozreli sme sa na niekoľko medzi používateľmi obľúbených modelov a pripravili pre vás krátke recenzie s plusmi a mínusmi.
Čo je to plazmová rezačka?
Predpokladáme, že ak uvažujete nad kúpou plazmovej rezačky, možno tak trocha tušíte, o aké zariadenia ide a za akým účelom ho kupujete. Ak nie, nevadí. Plazmová rezačka je elektrický prístroj, ktorý sa využíva na rezanie kovových, resp. všetkých elektricky vodivých materiálov. Plazmová rezačka má svoje veľké prednosti. Predovšetkým je to rýchlosť a presnosť rezania. Používanie nie je nijak extrémne náročné, samozrejme, vyžaduje si vysokú opatrnosť a istú zručnosť.
Ako plazmová rezačka funguje?
Spomínali sme to vyššie, elektrická plazmová rezačka je vskutku sofistikované zariadenie, ktoré funguje na princípe vytvárania elektrického oblúka, ktorým ionizuje plyn (v tomto prípade stlačený vzduch, žiadne toxické plyny) a ten následne vyfukuje. Používaný môže byť aj kyslík, dusík či argón, väčšinou však ide o veľké rezacie stroje určené do veľkovýroby v hutníckom priemysle. Prúdom horúceho ionizovaného vzduchu vzniká plazmový prúd, ktorý je privádzaný do horáka a za pomoci neho je možné rezať kovové materiály. Prúd ionizovaného horúceho vzduchu a jeho zapaľovanie môže vznikať pri okamžitom kontakte s rezaným materiálom alebo bezkontaktne. O typoch zapaľovania si povieme nižšie.
Samotná plazmová rezačka má dve základné časti. Elektrický zdroj a plazmový horák. Práve z neho vychádza horúci stlačený vzduch. Ten je horúci preto, lebo elektrický zdroj po zapojení do siete vytvára vysoké napätie, elektrický prúd putuje do ionizačnej komory a z neho je vzduch distribuovaný do plazmového horáka. Jednoducho, vzniká tak elektrický oblúk, do ktorého je privedený stlačený vzduch, prebehne ionizácia → ionizovaný plyn s vysokou teplotou sa postará o to, že môžete za pomoci neho kov plynule rezať.
Potrebujem plazmovú rezačku domov?
Pochopiteľne, na túto otázku si musíte odpovedať predovšetkým vy, no sú okolnosti a podmienky, pri ktorých by sa takéto zariadenie mohlo oplatiť mať doma. Určite nejde o prístroj, ktorý by musel byť povinnou výbavou domácej dielne. Ak však obrábate kovy, režete plechy alebo vyžadujete presný tvarovaný rez do kovového materiálu, „flexa“ všetko nevyrieši a v takom prípade je plazmová rezačka vskutku cenným pomocníkom. Napríklad využijete plazmovú rezačku, ak chcete do kovovej tabule vyrezať nápis, číslo domu a pod.
Nehovoriac, ak sa hutníckemu remeslu venujete profesionálne alebo podnikáte, s kovom pracujete denne a žiada sa vám presný rez medených, hliníkových či oceľových obrobkov, plazmová rezačka bude vhodným vybavením vašej dielne. Najčastejšie plazmovú rezačku vidíte v akcii napríklad pri výrobe tvarovaných kovových výrobkov. Typickým príkladom sú dopravné značky alebo napríklad rôzne duté kovové výrobky a mnoho iného.
Dôležité parametre výberu
A čo si všímať na takomto zariadení, ak chcete, aby váš výber bol bezchybný? Nájde sa niekoľko dôležitých parametrov, na ktorých by ste si mali dať viac či menej záležať. Iné nároky bude mať hobby majster a iné pre zmenu človek, ktorému sa žiada plazmovú rezačku využívať profesionálne, no každopádne, tieto parametre sú najdôležitejšie.
- Typ zapaľovania
- Integrovaný alebo externý kompresor
- Elektrické napätie
- Rýchlosť a maximálna hrúbka rezu
- Typ chladenia
- Ďalšie funkcie a príslušenstvo
- Cena a obľúbení výrobcovia
Typ zapaľovania elektrického oblúka
Ide o to, že na trhu je viacero modelov, ktoré sa kategoricky rozdeľujú podľa toho, akým typom zapaľovania disponujú. V zásade existujú dva základné druhy. A to je prípad, keď vzniká zapaľovací cyklus kontaktne, pri dotyku s obrobkom alebo bezkontaktne – takýmto rezačkám sa hovorí aj vysokofrekvenčné.
Kontaktné plazmové rezačky sú už takmer prežitkom a využívajú ich skôr staršie plazmové rezačky. Pri takomto druhu plazmovej rezačky je nutné, aby horák prichádzal do kontaktu s obrábaným materiálom. Inak nedôjde k vytvoreniu elektrického oblúka. Nevýhodou takýchto modelov je, že presnosť rezu je nižšia, rezanie je pomalšie a takisto sú náročnejšie na používanie. Hoci je obstarávacia cena nižšia, samotný horák a jeho dýza sa opotrebúvajú kvôli častým kontaktom s materiálom a je potrebné ich meniť.
Naopak, bezkontaktné plazmové rezačky vytvárajú vysokofrekvenčný impulz. Väčšina nových invertorových plazmových rezačiek funguje práve na tomto princípe. Vysoké napätie (označenie HF) zapaľuje elektrický oblúk bezkontaktne bez toho, aby ste sa museli plochy obrobku dotknúť. Rezanie je presnejšie, rýchlejšie, no pochopiteľne, obstarávacia cena, predovšetkým výkonných a kvalitných modelov je násobne vyššia.
Integrovaný alebo externý kompresor
Aby bol do elektrického zdroja vháňaný vzduch, treba, aby sa o to nejaké zariadenie postaralo. Iba v takom prípade je totiž možné, aby vznikal elektrický oblúk a na základe neho plyn ionizoval. Existujú plazmové rezačky s kompresorom, ktorý je integrovaný. Takéto zariadenia sú veľmi kompaktné, ľahko sa s nimi manipuluje, ich výkon je však nižší. Pre domáce použite však maximálne postačujúci. Svojím vzhľadom pripomínajú klasické kompaktné zváračky. Dnes sú však takéto modely zriedkavejšie.
Do plazmových rezačiek, ktoré nedisponujú integrovaným kompresorom, musí byť stlačený vzduch dodávaný z externého zdroja. V takom prípade ide o výkonnejšie modely. Nevýhodou externého kompresora je jeho veľkosť a horšia kompaktnosť. Výrobcovia však skôr preferujú externý zdroj stlačeného vzduchu z dôvodu rozmerov, ktoré by následne samotnú rezačku poriadne nafúkli.
Elektrické napätie
Plazmové rezačky môžu pracovať s rôznou hodnotou elektrického napätia. Samozrejme, práve napätie určuje z veľkej časti to, aký výkon konkrétna rezačka ponúkne. Pracovať môže pod napätím 115 V alebo pod 230 V.
Menšie napätie ako 230 V je však skôr zriedkavejšie a takéto modely sú určené vyslovene pre prácu s tenkostennými plechmi. V praxi sa využíva práve vysokofrekvenčné napätie na 230 V. Samotný menovitý výkon zariadenia je nastaviteľný. Rozhodne nájdete v ponuke aj vyšší výkon plazmových rezačiek, v takom prípade je však tiež potrebný aj generátor pre reguláciu napätia.
Rýchlosť a maximálna hrúbka rezu
Jednou z dominantných vlastností plazmových rezačiek je rýchlosť a kvalita rezu. Tá však závisí do veľkej miery aj od toho, aký hrubý materiál sa rozhodnete rezať. Každá rezačka má totiž svoje limity. Rýchlosť a hrúbka rezu sa líšia aj na základe toho, aký materiál budete opracúvať.
U domácich kompaktných rezačiek sa maximálna hrúbka pohybuje od 8 do 15 mm. Viac už dosahujú drahšie a výkonnejšie rezačky. Odlišná maximálna hrúbka môže byť pri hliníku, oceli, nerezovej oceli či zliatinách. Vždy by ste mali rešpektovať tieto parametre. Za iných okolností vás môže výsledok práce sklamať. Platí takisto, že pri hrubších materiáloch sa vyplatí, ak je rez realizovaný pomalším tempom, predovšetkým za účelom presnejšieho a kvalitnejšieho prevedenia rezu.
Rýchlosť a kvalitu rezu ovplyvňuje aj tlak (v baroch), ktorý rezačka produkuje pri samotnom cykle. Ten môže byť u niektorých modelov aj regulovateľný. Čím je tlak vyšší, tým je rezanie rýchlejšie, pretože plazma pôsobí na obrábaný materiál omnoho intenzívnejšie.
Typ chladenia plazmovej rezačky
Domáce hobby plazmové rezačky sú spravidla chladené vzduchom a nie je zabezpečené žiadne ochladzovanie za pomoci chladičov – chladiacej kvapaliny. U niektorých modelov je chladenie riešené lepšie u niektorých horšie. Stále však platí, že ak je zariadenie ochladzované ventilátorom, je potrebné pri permanentnej záťaži robiť prestávky. Inak môže nastať prehrievanie alebo deformácia dýzy či iných vnútorných komponentov.
U drahších, stacionárnych plazmových rezačiek sa väčšinou na chladenie využíva komplexný chladiaci systém. Celá sústava je vybavená aj vodným čerpadlom, ktoré vháňa chladiacu kvapalinu do chladiacich kanálov horáka. Týmto spôsobom je zabezpečená nepretržitá alebo minimálne obmedzená prevádzka.
Pracovný cyklus
Pri niektorých výkonných, ale aj hobby plazmových rezačkách výrobca môže uvádzať takisto dĺžku pracovného cyklu. Ide o časový údaj, počas ktorého je plazmová rezačka schopná nepretržite – neobmedzene vykonávať rezací cyklus. Pri bežných kompaktných rezačkách je nutné robiť prestávky a nerezať nepretržite, aby nedošlo k prehriatiu.
Ďalšie funkcie a príslušenstvo
Súčasťou alebo dodatočným príslušenstvom môže byť napríklad pantograf. Ide o možnosť predkreslenia akýchkoľvek tvarov na kovový obrobok, ktorý následne môžete s vysokou presnosťou vyrezať. Zriedkavejším príslušenstvom, ktoré skôr nájdete v prípade profesionálnych modelov, je vodiaca pružina alebo stĺpik. Za pomoci tohto prvku môžete vymedziť presnú vzdialenosť medzi horákom a obrábaným materiálom. Medzi príslušenstvo radíme aj nadstavce, ktoré vám umožňujú rezať rôzne úzkym – širokým prúdom plazmy. Prípadne vám niektoré modely za pomoci nadstavcov umožňujú robiť napríklad drážky. Niektorí výrobcovia dodávajú takisto náhradné dýzy.
Špecifickou funkciou môže byť tzv. pilot ARC. Ide v zásade o funkciu, ktorá umožňuje realizovať stabilnejší rezací oblúk. Vďaka tejto funkcii sa totiž nemusíte opätovne dotýkať rezanej plochy, čo šetrí samotný horák – dýzu a neopotrebúva sa toľko. Nemusíte ju tak často čistiť.
Cena a obľúbení výrobcovia
Cenové rozpätie je v tomto segmente veľmi široké. Cena sa líši predovšetkým podľa toho, či ide o plazmovú rezačku pre hobby účely alebo profesionálne použitie. Medzi štandardné cenové rozpätie, kde väčšina hobby majstrov nájde to, čo hľadá, môžeme považovať sumy do 150 do 200 eur. Najčastejšie ide o 230 V kompaktné modely s dostatočnou hrúbkou rezu okolo 8 až 12 mm.
Ďalšou kategóriu sú už rezačky od 300 do 600 eur. Ide o vyššiu presnosť rezu, kvalitnejšie materiály i vyhotovenie. Rozdiel je teda aj v kvalite rezu, ale takisto vo vyhotovení. Drahšie plazmové rezačky nad 600 eur disponujú kvalitami pre profesionálov. Kvalita rezu, rýchlosť rezu, životnosť i kvalita materiálov. Ide často o automatizované plazmové rezačky so softvérom. Určené sú do profesionálnej výroby pre programované CNC úkony.
A od akých výrobcov tieto prístroje nakupovať? U výrobcov ako Scheppach či Güde nájdete bezpochyby kvalitné plazmové rezačky do domácej dielne. Práve plazmové rezačky Güde patria medzi najpredávanejšie. V portfóliu týchto výrobcov však nájdete aj viacero profesionálnych modelov. Medzi prémiovejšie značky rozhodne patrí Tuson či Vector Welding.
U predajcu Lidl môžete natrafiť na plazmovú rezačku značky Parkside, ktorá sa u viacerých používateľov osvedčila ako cenovo dostupná alternatíva s dostatočnou kvalitou pre občasné domáce použitie, ktorá si poradí aj s hrúbkou materiálu 12 mm. Ak nie ste fanúšikom kúpy, vyslovene problém to nie je. Zariadenie, akým je plazmová rezačka, môžete nájsť aj v požičovniach náradia.
Správne používanie plazmovej rezačky a údržba
V prípade modelov plazmových rezačiek, kde vzniká elektrický oblúk na základe kontaktu s obrábaným materiálom, je používanie náročnejšie a vyžaduje si určitý cvik. Podobne ako napríklad zváranie. Vysokofrekvenčné plazmové rezačky, ktoré umožňujú rezanie bez kontaktu, nie sú na používanie nijak extrémne náročné a rýchlo sa s nimi naučí pracovať aj úplný začiatočník.
Potrebné je však dodržiavať určité zásady bezpečnosti. Používať by ste mali ochranné rukavice, odev s dlhým rukávom, aby ste mali prekryté ruky aj ostatné časti tela a takisto kryt tváre – štít alebo okuliare. Pracujete totiž so zariadením, pri ktorého pracovnom procese sa dosahujú extrémne vysoké teploty. Pred používaním by ste mali skontrolovať čistotu dýzy a horáka, prefúknuť ich stlačeným vzduchom. Prípadne skontrolovať tesnosť externého prívodu vzduchu, ak externým prívodom vzduchu model plazmovej rezačky disponuje. V zásade je teda potrebné udržovať prístroj čistý a používať iba originálne náhradné komponenty.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
O výbere plazmovej rezačky už viete takmer všetko. V odpovediach na často kladené otázky sa ešte dozviete, aké materiály dokáže plazmová rezačka rezať či to, aká je teplota plazmy.
Dokáže plazmová rezačka rezať aj nevodivé materiály?
Aká je to automatická plazmová rezačka?
Môže dôjsť pri nesprávnom používaní k výbuchu plazmovej rezačky?
Aká je teplota samotnej plazmy, ktorou je materiál rezaný?
Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné
Dátum poslednej aktualizácie: 23.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Sharks CUT 60 používam na rezanie všetkých kovových materiálov. Páči sa mi dostatočný výkon a zároveň nízke prevádzkové náklady. Rezy sú naozaj čisté a nie je nutné žiadne ďalšie opracovanie. Obsluha je jednoduchá. Myslím si, že cena je adekvátna, s výberom som spokojný.
Ja som si v lete kúpil plazmu Gúde 40A,vyšla ma na 140€ a som s ňou vysoko spokojný až nad mieru,Tiež som zo začiatku uvažoval nad kúpou akože lepšiou a vyšiou triedou a som rád ,že som tak neučinil.Môžem len každému poradiť,kto zvažuje kúpu plazmovej rezačky tato si zastane svoje,Narezal som s ňou toľko plechu,aj hrdzavého a bez problému,Akurát som musel kúpiť silnejši kompresor 50l,mám 25l a ten bol slabý.Pálil som do hrúbky 8mm.
Prečo sa nespomenie aj plazma pre profesionálov od Hyperthermu?
Ja používam rezačku Fortum, hoci nie je plazmová. Ale má pevnú konštrukciu, jednoducho sa s ňou manipuluje a je za dobrú cenu. Veľmi ľahko reže a je presná. S kúpou som spokojný, na žiadne negatíva som neprišiel.
Mám plazmovú rezačku Scheppach PLC 40 a som s ňou zatiaľ spokojný, hoci ju mám krátku dobu. Na komplexnejšiu recenziu je preto priskoro. Každopádne, rezačka má pevnú konštrukciu a robí to, čo má. Páči sa mi, že si k nej môžem dokúpiť náhradný spotrebný materiál. Stihol som s ňou za tú krátku dobu vypaľovať zatiaľ len do sily 5 mm oceľový plech a rezačka to zvládla bez zaváhania či akýchkoľvek problémov.