Najlepšie pásové brúsky 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie pásové brúsky
- Pásové brúsky – recenzie
- Makita 9404J
- Bosch PBS 75 AE
- Metabo BA E 75
- Einhell RT-BS 75 Red
- Black & Decker KA88
- Čo je pásová brúska
- Druhy brúsok
- Jednoručná verzus obojručná pásová brúska
- Použitie pásových brúsok
- Kto využije pásovú brúsku
- Ako vybrať ručnú pásovú brúsku
- Príkon a nastavovanie rýchlosti
- Ovládateľnosť
- Zahrievanie
- Sací výkon
- Šírka brúsneho pásu a váha brúsky
- Materiál brúsneho pásu
- Elektronika
- Montáž
- Páčky na napínanie
- Upevňovací systém
- Stacionárny režim
- Vibrácie
- Spätná väzba
- Brúsna doska
- Horšie dostupné miesta
- Hlučnosť
- Prívodový kábel
- Cena pásových brúsok
- Obľúbené značky pásových brúsok
- Rady a tipy pre prácu s brúskou
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Hľadáte ručné pásové brúsky, ale ste stratení v širokej trhovej ponuke? V tom prípade je nasledovný článok dizajnovaný priamo pre vás.
V pomyselnom prvom bloku sa zameriame na vybranú päticu obľúbených modelov, v skratke si ich predstavíme a zhrnieme ich výhody a nevýhody. Následne sa presunieme k niekoľkým užitočným bodom, ktoré pri kúpe ručných pásových brúsok zohrávajú dôležitú rolu.
Najlepšie pásové brúsky
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Stanley FMEW204K ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Stayer LEN 610 ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt | |
Fieldmann FDBP 200901-E ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | Zobraziť produkt | |
Güde GBTS 400 ✔ DNES V AKCII | Zobraziť produkt | |
Makita 9404J ✔ DOBRÉ RECENZIE | Zobraziť produkt |
Pásové brúsky – recenzie
Na základe odborných testov, uživateľských recenzií, predaja a obľúbenosti u zákazníkov sme si pre vás vybrali päť modelov, ktoré podrobíme krátkej recenzii. Tá by vám mala pomôcť vo výbere a tiež vám uľahčí porovnávanie jednotlivých druhov.
Čo je pásová brúska
Pásová brúska je elektrické ručné náradie, vďaka ktorému môže používateľ plošne brúsiť nerovné povrchy. Najčastejšie sa používa na brúsenie dreva, ale tiež plastu alebo kovu. Tento dielenský obrábací prístroj má brúsny pás s rôznou šírkou i zrnitosťou, ktorý je napnutý medzi dvoma valcami. Jeden valec je hnací a druhý napínací. Hnací valec môže byť spojený s motorom priamo alebo cez klinový remeň. Napínací valec sa zas používa k napínaniu brúsneho pásu.
S pásovou brúskou bez problémov obrúsite veľké rovné plochy a preto disponuje najväčším brúsnym úberom spomedzi všetkých na trhu odstupných brúsok. Brusný úber je podstatným parametrom, pretože toto číslo udáva, ako rýchlo, s akou silou, s akým výkonom a o koľko je brúska schopná obrúsiť vybraný úsek.
Moderné brúsky majú aj elektronickú reguláciu otáčok. Tá je podstatná pri opracovávaní materiálov, ktoré sú citlivejšie na vyššiu teplotu. Nakoľko pri brúsení prirodzene vzniká teplo, pásové brúsky s reguláciou otáčok sú k spracovávanému materiálu šetrnejšie.
Druhy brúsok
Na trhu sa stretnete s niekoľkými typmi brúsok. K najbežnejšie používaným patria ručné pásové brúsky na drevo, stolové pásové brúsky na drevo, pásové brúsky na kov, pásové brúsky na nože či vibračné brúsky. V ponuke sú aj excentrické, oscilačné, kotúčové alebo dvojkotúčové brúsky. Rovnako sa predávajú mini brúsky, brúsky na reťaze či brúsky na sadrokartón. Výber je široký, no my sa zameriame najmä na ručné pásové brúsky na drevo.
Ručná pásová brúska
Túto brúsku využijete na základné spracovanie materiálu a hrubšiu prácu. Brúsny papier sa môže pohybovať rýchlosťou až 400 metrov za minútu, čím sa ručná pásová brúska stáva najefektívnejším nástrojom na brúsenie veľkých plôch. S iným typom brúsky by vám rovnaká práca trvala oveľa dlhšie a navyše by ste s konečným výsledkom nemuseli byť spokojní.
Stolová pásová brúska
Stolová alebo inak povedané stacionárna pásová brúska je vo výbave väčšiny stolárskych dielní. Oproti ručnej brúske má výhodu v tom, že obrábaný obrátený materiál sa drží v oboch rukách, čím sa brúsenie stáva presnejšie, precíznejšie a pre používateľov je menej únavné. Profesionálne stolárske dielne disponujú klasickou stacionárnou brúskou, no stolovú brúsku si môžete vytvoriť aj z niektorých ručných pásových brúsok. Ručnú brúsku stačí otočiť brúsnym pásom smerom hore a pomocou špeciálnych kovových svoriek ju pripevniť o stôl. Brúska je potom fixne pripevnená na jednom mieste a obrábaný materiál sa k nej prikladá obrátene.
Vibračná brúska
Vibračná brúska sa podobne ako tá pásová používa na obrábanie materiálu. Hoci vibračná brúska dokáže taktiež odoberať veľké množstvo materiálu, v porovnaní s pásovou je to však obmedzené množstvo. Rozdiel medzi vibračnou a pásovou brúskou vyplýva už z ich pomenovania. Pri pásovej brúske sa na brúsenie používa nekonečný brúsny pás a vibračná brúska má brúsny papier, ktorý sa pohybuje v malých kruhových obežných dráhach. Ak teda chcete opracovávať veľké plochy a vo veľkom množstve, výhodnejšia je pre vás pásová brúska.
Jednoručná verzus obojručná pásová brúska
Pásové brúsky sú jednoručné aj obojručné. Vyberajte podľa toho, čo vám viac vyhovuje a na čo chcete brúsku najčastejšie využívať. Jednoručný typ pásovej brúsky sa hodí pre renovačné práce, v rámci ktorých chcete opracovať starý nábytok alebo zložitejšie tvary. Jednoručná brúska sa vyznačuje lepšou manipuláciou a dokážete sa s ňou dostať aj do menej dostupných miest. Obojručná pásová brúska je rozmerovo väčšia, čím sa prejavia jej limity pri precíznejšej práci. Obojručný typ pásovej brúsky preto využijete predovšetkým pri opracovávaní veľkých a rovných kusov materiálu, akými sú napríklad dosky, trámy alebo fošne a podobne.
Použitie pásových brúsok
Pásové brúsky majú široké využitie, hoci väčšina ich používa na obrábanie dreva. Tam však ich využitie nekončí. Skvele sa hodia pri hrubších prácach a pri obrábaní veľkých drevených alebo plastových plôch. Brúsiť s nimi môžete napríklad dvere, strešné laty, drevené dosky alebo trámy. Využijete ich aj pri odstraňovaní starých farieb či lakov a taktiež pri zarovnávaní vyvýšených drevených spojov.
Poznáme aj pásové brúsky na kov, plast alebo nože. S brúskami na kov môžete napríklad odstraňovať hrdzu. V kombinácii s vhodným brúsnym pásom s brúskou dokážete opracovať dokonca i betón alebo bridlicu. Pásová brúska na nože je zas špeciálne určená pre ľahké brúsenie nožov, nožníc, sekier alebo sekáčov.
Kto využije pásovú brúsku
Pásová brúska je vhodná pre kohokoľvek, kto pracuje s drevom. Ak potrebujete v dome, byte či na chalupe prebrúsiť dvere, zárubne alebo parkety, aj tá najlacnejšia brúska dokáže urobiť viac než obyčajný šmirgeľ. Brúsenie pásovou brúskou vám ušetrí hodiny práce napriek tomu, že sa s ňou nedostanete do rohov a záhybov alebo s ňou neopracujete oblé hrany. Svoju prácu však vykoná dobre a zvyšok opracujete ručne, prípadne použijete excentrickú brúsku.
Hobby pásová brúska vám bude so spokojnosťou slúžiť, ak občasne potrebujete opracovať drevo alebo iný materiál. Pokiaľ to s drevom myslíte o niečo vážnejšie, oplatí sa vám priplatiť si za kvalitnejšiu brúsku. Tá vám ponúkne silný výkon, široký brúsny pás s ľahkou výmenou, ktorú prevediete jednoduchým stlačením páky, či funkčné odsávanie prachu a pilín. Kvalitné pásové brúsky, ktoré sa svojimi parametrami a funkciami približujú k profesionálnym, si môžete zaobstarať za akceptovateľnú sumu. Samozrejme, profi brúsky na drevo stoja stovky až tisícky eur a sú výsadou rôznych výrobných hál či závodov, ktoré sa zaoberajú obrábaním dreva, kovu a ďalších materiálov.
Ako vybrať ručnú pásovú brúsku
Aj napriek tomu, že sa na trhu nachádzajú brúsky (napr. kotúčové), ktoré brúsia hladšie, sa ručné pásové brúsky tešia veľkej obľube a sú veľmi šikovným pomocníkom pri širokom spektre remeselných činností. Prečo? Pretože vďaka širokému brúsnemu pásu a jeho rýchlosti pohybu umožňujú efektívne opracovanie veľkých plôch.
Popri najdôležitejších parametroch brúsky, ku ktorým patrí príkon, nastavovanie rýchlostí, šírka a zrnitosť brúsneho pásu, váha či odsávanie prachu, sa treba zamerať aj na ďalšie podstatné funkcie, príslušenstvo či konštrukčné vlastnosti prístroja. Čo všetko ešte treba sledovať pred kúpou vhodnej pásovej brúsky na drevo?
Príkon a nastavovanie rýchlosti
Asi najdôležitejším údajom je príkon motora. Ten si musíte vyberať podľa toho, či brúsenie máte ako hobby alebo brúsku potrebujete na profesionálnejšie účely. V prvom prípade si pokojne vystačíte s príkonom 600-700 W. V prípade profesionálnejšieho využívania je potrebný až dvojnásobný príkon – ideálne 1 200 W.
Ďalej je dôležité, aby ste si skontrolovali možnosť regulovania rýchlosti, resp. otáčok a či ho vôbec vybraný model ponúka. Otáčky sa obvykle regulujú elektronicky v určitom rozsahu daného typu. Brúsky tak viete nastaviť na nižšiu rýchlosť a používať ich aj na iné materiály ako len na drevo. Nižšia rýchlosť vám umožní lepšie narábanie a brúsenie citlivých partií náchylných na poškodenie.
Ovládateľnosť
Brúska by mala byť dobre vyladená, aby sa pri práci nenakláňala do strán, pretože potom by za sebou zanechávala nepekné hlbšie ryhy. Nesmie ubiehať po materiáli a zároveň musí mať kontakt s podkladom. Či má dobrú ovládateľnosť sa ukáže vo chvíli, keď ju pri plných otáčkach uchopíte jednou rukou za zadnú rukoväť. Dobré vyladenie brúsky je dôležité najmä pri veľkoplošnom brúsení. Ak brúska po tomto jednoduchom teste sleduje pohyb vašej ruky do strán, vedzte, že ste natrafili na správny prístroj, ktorý vás nesklame ani v zábere. Je ideálne, ak ťažiská rukovätí prechádzajú stredom brúsneho pásu, toto si skontrolujte najmä pri modeloch so širším telom. S ovládateľnosťou brúsky úzko súvisí i ťažisko, ktoré by malo byť v strede brúsnej dosky. Pokiaľ sa jej pri práci dvíha hrot, zadná časť vám vybrúsi nepekné priehlbiny.
Zahrievanie
Pri trení sa brúsne plátno zahrieva, a preto platí, že čím dlhšie brúsite, tým bude plátno viac horúce. Nepríjemná situácia môže nastať vtedy, ak sa s brúskou pokúšate odstrániť starý farebný náter, lazúru alebo lak. Pri brúskach s grafitovou doskou sa zahrievanie výrazne znižuje, preto je v tomto smere nápomocná. Pri niektorých modeloch brúsok môže pomôcť odsávanie prachu, pretože počas odsávania vzduch preteká štrbinou a brúsny pás sa tak dokáže ochladiť. V tom horšom prípade, ak brúska nemá ani jeden zo spomenutých parametrov, musíte znížiť tempo brúsenia alebo si počas práce robiť pravidelné prestávky.
Sací výkon
Pri brúsení prirodzene vzniká množstvo prachu a pilín, preto je dostatočný sací výkon podstatným parametrom. Kvalitná brúska dokáže do pripojeného vrecka alebo kazety zachytiť viac než 90 % prachu a pilín. K niektorým brúskam môžete namiesto vrecka pripojiť vysávač. Ani ten však nie je zárukou toho, že sa vám na pracovnej ploche nebude hromadiť vznikajúci prach. Slabý sací výkon a odvod brúsneho prachu zníži efektivitu brúsenia, no odrazí sa to aj na kvalite vyhladenia povrchu. Slabé odsávanie prachu a pilín vám bude prekážať hlavne pri stupňovaní zrnitosti.
Šírka brúsneho pásu a váha brúsky
Šírka brúsného pásu sa najčastejšie pohybuje v intervale 60 až 100 milimetrov, ale nájdete tiež širšie pásy. Ďalej je potrebné sledovať jeho obvod, ktorý sa pohybuje približne od 400 do 620 milimetrov.
Podľa obrusovaného materiálu si taktiež vyberáte zrnitosť pásu. Tie najhrubšie majú označenie P20, tie najjemnejšie zase P400. Pre bežné "kutilské" práce je dostatočná šírka 75 milimetrov a váha približne 2 až 2,5 kg.
Materiál brúsneho pásu
Pri brúsnom páse treba sledovať nielen jeho šírku a zrnitosť, ale aj materiál, z ktorého je vyrobený. Pre prácu s drevom bude stačiť klasický lacnejší korund, avšak pre odolné kovy je vhodný pás so zrnami syntetických diamantov.
Pri práci s brúskami sa najčastejšie používa týchto päť tipov brúsnych papierov:
- sklený papier (kremeňový) – má žltú farbu a ľahko sa rozpadá, preto sa pri práci s drevom využíva len zriedka.
- papier s drveným granátom – má hnedočervenú farbu, povrch zanecháva hladší, avšak drevo nebrúsi tak rýchlo ako iné povrchy.
- elektrokorund (papier s oxidom hlinitým) - je trvácnejší než granát, avšak povrch zanecháva drsnejší. Najčastejšie sa používa v elektrických brúskach.
- papier s karbidom kremíka – má tmavosivú až čiernu farbu, na drevo sa využíva len minimálne. Ak sa použije, tak na úpravu vysokokvalitných povrchov. Využitie nachádza hlavne pri uhládzaní povrchu kovov a pri brúsení namokro.
- keramický brúsny papier – ide o najviac trvácny brúsny papier, s ktorým odstránite veľké množstvo materiálu. Často sa využíva na brúsnych pásoch v pásových brúskach a niekedy aj pri ručnom tvarovaní dreva. Tento typ papiera zanecháva veľmi hrubý povrch.
Elektronika
Za praktickú funkciu sa považuje, ak je brúska vybavená elektronikou, ktorá sa postará o plynulý rozbeh motora i udržanie otáčok v zábere. Takto vybavená brúska tlmí počiatočný ráz pri spustení a používateľom poskytuje stabilný výkon pri brúsení materiálov, cez ktoré prechádzajú vlákna dreva rôznymi smermi. Môže sa to týkať napríklad parkiet, ktoré sú uložené vo vzore, prípadne hrubého neopracovaného masívu, na ktorom by ste chceli brúsením vytvoriť atraktívne vyzerajúce hrany.
Montáž
Kotvenie a zvierky na stacionárnu montáž rozširujú možnosti použitia brúsky. Nie každá brúska je takto vybavená. Ak brúska kotvenie a zvierky má, v mnohých prípadoch dokáže nahradiť tanierovú alebo vretenovú brúsku. Hodí sa najmä pri tvarovaní a zabrusovaní drevených dielcov pri malých nábytkárskych projektoch. K niektorým brúskam sa dodávajú aj dorazy. Vďaka nim je brúsenie jednoduchšie a pohodlnejšie. Okrem možností montáže je pri brúskach dôležité, aby ste mali dobrý prístup k ovládacím prvkom. Vaša práca tak bude intuitívna.
Páčky na napínanie
Hobby modely pásových brúsok majú zvyčajne plastové páčky na napínanie brúsneho pásu. Tie sa zvyknú po dlhšom používaní pokaziť a v najnevhodnejšie chvíli zlyhajú. Pri profesionálnych modeloch sa stretnete výhrade s kovom, ktorý má oveľa dlhšiu životnosť. Ak chcete brúsku na občasné brúsenie v domácnosti a nepotrebujete si priplácať za model pre profesionálov, aspoň si pred kúpou overte dostupnosť plastových páčok vo forme náhradného dielu. Pamätajte si, že páčka musí ustáť silný ťah.
Upevňovací systém
Súčasné pásové brúsky majú jednoduchý upevňovací systém. Často sú vybavené jednou pákou, pomocou ktorej sa brúsny pás uvoľní a stiahne a vy potom môžete nasadiť nový. Pri výmene pásu by ste brúsku mali otočiť tak, aby valce smerovali nahor. Vedľa páky sa nachádza nastaviteľný mechanizmus, ktorý môže byť mechanický alebo elektronický a jeho úlohou je napínanie a centrovanie brúsneho pásu.
Stacionárny režim
Stacionárny režim dovoľuje ručnú brúsku premeniť na stolovú. Pásovú brúsku stačí otočiť brúsnym pásom smerom nahor a kovovými svorkami ju pevne pripevniť k stolu. Brúska je potom fixne uchytená k jednému miestu a používateľovi k nej stačí prikladať materiál na spracovanie. Nezabúdajte, že materiál v tomto prípade treba prikladať obrátene. Vďaka tomu, že materiál môžete prikladať zvrchu oboma rukami, brúsenie je oveľa presnejšie. Záťaž na vaše ruky je pri práci menšia a brúska je zas stabilnejšia. Pred kúpou brúsky si preto všímajte, či vami vybraný model takúto možnosť má, prípadne či je možné dokúpiť si potrebné veci, aby sa z ručnej pásovej brúsky mohla stať stolová brúska.
Vibrácie
Vibrácie brúsky súvisia hlavne s nedokonalým tvarovaním valca a ovplyvňujú únavu používateľa pri práci. V kombinácii s nedokonalým či sťaženým pripájaním brúsnych pásov sa ruky rýchlo unavia, v dôsledku čoho potom strácajú potrebný cit. To vedie k spomaleniu pri práci alebo k nekvalitnejšie odvedenej práci. Preto sa snažte vybrať takú brúsku, ktorej vibrácie prenášané do rukovätí sú čo najmenšie. Keďže intenzitu vibrácii neviete zistiť pred použitím, oplatí sa sledovať a čítať recenzie od používateľov, ktorí brúsku už vlastnia.
Spätná väzba
Spätná väzba závisí od práce, ktorú chcete s brúskou vykonávať. Pri stolárskych a renovačných prácach je vhodná mäkká spätná väzba, kedy sa kvalita práce určuje dobrou ovládateľnosťou brúsky. Pri hrubších tesárskych prácach zas oceníte agresívnejšiu spätnú väzbu, kedy vás brúska výrazne ťahá po páse vpred.
Brúsna doska
Pozornosť by ste mali venovať aj brúsnej doske. Nie je dobré, ak sa doska prehýba, hoci pozdĺžne prehnutá doska záber veľmi neovplyvní. Prehnutie brúsnej dosky môže ovplyvniť brúsny pás, ktorý sa predčasne opotrebuje. Dôvodom je, že tlak sa pri práci na doske nerozloží rovnomerne, ale bodovo sa znásobí na tých miestach, ktoré sú vyvýšené. Týka sa to hlavne začiatku a konca dosky, v niektorých prípadoch strednej časti dosky.
Horšie dostupné miesta
Lacné brúsky sa zväčša nedostanú k okrajom alebo do rohov. Niektorí poprední výrobcovia však ponúkajú praktické vylepšenia, vďaka ktorým brúsku bez problémov použijete aj na horšie dostupných miestach. Pred výberom vhodnej brúsky si preto premyslite, kde a ako ju budete používať a či je pre vás dostupnosť horšie dosiahnuteľných miest podstatná.
Hlučnosť
Hlučnosť brúsky ovplyvňuje užívateľský komfort počas práce. Pripravte sa na to, že pásová brúska môže dosahovať hlučnosť až 100 decibelov. Zvýšený hluk pomôžu tlmiť ochranné slúchadlá, ktoré by mali byť vo vašej výbave. Ak ich nemáte, nájdete ich v mnohých obchodoch za prijateľné obstarávacie ceny. Nasadzujte si ich pred každým začatím práce, aby ste ochránili svoj sluch pred neprimeraným hlukom. Dlhodobé vystavovanie sa nadmernému hluku môže neskôr spôsobiť problémy so sluchom.
Prívodový kábel
Prívodový kábel môžno nie je až taký podstatný parameter, no aj ten ovplyvní komfort pri práci s brúskou. Kvalitná brúska má dostatočne dlhý prívodový kábel, aby ste nemuseli používať predlžovačku. Je vhodné, ak má mäkký gumový kábel s dĺžkou minimálne 2 až 4 metre.
Cena pásových brúsok
Pásové brúsky na drevo nájdete v obchodoch v širokom cenovom rozpätí. Hoci cena by pri rozhodovaní sa, ktorú brúsku si kúpite, nemala byť na prvom mieste, mnohí sa rozhodujú podľa nej. Rodinný finančný rozpočet občas nepustí, no napriek tomu treba popri cene sledovať aj dôležité parametre a funkcie, ktoré sme spomenuli vyššie.
K lacným patria mini brúsky, ktoré si kúpite za približne 20 eur. Klasické pásové brúsky, ktoré sú určené pre hobby používateľov, začínajú na sume 40 eur a pohybujú sa do 200 eur. Pásové brúsky v tejto cenovej kategórii sa tešia veľkej obľube, pretože najhlavnejšiu prácu v domácnosti odvedú dokonale a používateľom popritom ušetria čas i minimalizujú námahu pri opracovávaní materiálu.
Kvalitné brúsky vhodné pre profesionálnejšie remeselné využitie si kúpite od 200 eur a vyššie. Ich cena sa pohybuje až do niekoľkých tisícok a so stúpajúcou cenou pribúda i výkon a prídavné funkcie, ktoré uľahčujú manipuláciu s brúskou.
Drahšie poloprofesionálne modely pásových brúsok nájdete v obchodoch od 500 do 2 500 eur. Najdrahšie sú potom širokopásové stolové brúsky pre profesionálne priemyselné použite, za ktoré zaplatíte od 10-tisíc do 40-tisíc eur. Tie sa skvele uplatnia vo veľkých výrobných halách.
Ak chcete pri kúpe ušetriť, skúste sledovať výpredaje pásových brúsok, prípadne sa poobzerať v bazároch a záložniach. Pri kúpe brúsky z druhej ruky si vopred skontrolujte stav prístroja a jeho funkčnosť, aby ste po príchode domov neľutovali zbytočne vyhodené peniaze. Nedostatky používanej pásovej brúsky sa vám nemusí podariť odhaliť počas krátkeho testu. Odporúčame vám preto dať prednosť novým brúskam z overených obchodov.
Obľúbené značky pásových brúsok
Značka je pomerne častým parametrom, ktorý zaváži pri kúpe brúsky. Ak vám to rozpočet dovolí, vždy je lepšie siahnuť po osvedčenej značke, ktorá má dobré meno v celom svete. Kúpa takejto brúsky je zárukou dlhej životnosti, bezproblémového chodu či dobrej ergonómie. Navyše si môžete byť istí niekoľkoročnou zárukou, dostupným pozáručným servisom i ľahko dostupnými náhradnými dielmi.
K obľúbeným a uznávaným značkám patria pásové brúsky Makita, Bosch, DeWalt, Haim alebo Ferm. Veľkej obľube sa taktiež tešia pásové brúsky Extol, Parkside, Narex alebo Güde. Stačí zadať do vyhľadávača výraz „pásové brúsky heureka“ a zistíte, že uvedené značky sú v rámci tohto segmentu najpredávanejšími i najviac kladne hodnotenými.
Pásové brúsky Makita patria k top produktom vo svojej triede. Tento japonský výrobca elektrického ručného náradia pôsobí na trhu od roku 1915 a za tento čas si dokázal vybudovať skvelé renomé. Okrem pásových brúsok vyrába aj uhlové brúsky, karbobrúsky a ďalšie náradie. Brúsky Makita sa od konkurencie líšia hlavne svojím dizajnom, vďaka čomu sa s nimi funkčne a pohodlne pracuje.
Pásové brúsky Bosch vynikajú premyslenou ergonómiou a jednoduchým ovládaním. Tento nemecký výrobca pôsobí na trhu od roku 1886, hoci pôvodne sa zameriaval na výrobu motorov. V súčasnosti je značka v povedomí používateľov najmä ako synonymum kvalitného ručného náradia. Okrem pásových brúsok vyrába i vŕtačky, skrutkovače a ďalšie pomôcky, ktoré ocení nejeden domáci majster. Brúsky Bosch sú kvalitné prístroje, ktoré si používatelia dokážu obstarať za prijateľné ceny. Ocenia ich hobby domáci majstri aj dielne alebo menšie profesionálne prevádzky.
Na trhu sa stretnete aj s lacnými pásovými brúskami, ktoré občas ponúkajú rôzne obchodné reťazce. Takéto brúsky sa však v teste kvality zvyčajne umiestnia na spodných priečkach. Preto radšej vsaďte na overenú značku, ktorá vás nesklame a pásová brúska podá adekvátny výkon, s ktorým budete spokojní.
Rady a tipy pre prácu s brúskou
Na záver prinášame zopár užitočných rád a tipov pre tých, ktorí s brúskou nemajú skúsenosti. Ak brúsku držíte poprvýkrát v ruke, môže sa vám zdať práca s ňou náročná. Nie je to však nič zložité, stačí sa držať návodu, ktorý ste dostali s prístrojom, a overených tipov od používateľov, ktorí s brúskami pracujú.
- Pred prvým použitím brúsky otestujte jej schopnosti. Je vhodné, ak brúsku najprv vyskúšate na malom úseku. Získate tým potrebný cvik v používaní a následne sa vám s ňou bude lepšie manipulovať. Pásovú brúsku môžete vyskúšať na rôznych materiáloch, popritom si prispôsobte techniku práce, ktorá vám bude najviac vyhovovať.
- Pri nasadzovaní brúsneho pásu musia sedieť šípky. To znamená, že brúsny pás nasadzujte tak, aby smer šípok nachádzajúci sa na vnútornej strane pásu bol v zhode so smerom šípok na kryte brúsky.
- Šírka brúsneho pásu musí byť rovnaká ako šírka valca, len vtedy máte záruku, že pásová brúska bude pracovať hladko. Brúsku pevne chyťte do oboch rúk, zapnite ju a na materiál, ktorý chcete opracovať, položte až vtedy, keď brúsny pás naplno beží.
- Pásovou brúskou by ste mali brúsiť pravidelnými pohybmi dopredu a dozadu. Takto sa zbavíte aj škrabancov, ktoré sú na obrusovanom podklade. Vďaka pravidelným pohybom brúskou budú škrabance obrúsené rovnakým smerom.
- Na brúsku sa nesnažte tlačiť, stačí ju iba viesť a udávať jej smer brúsenia. Telo brúsky je vyvážené tak, aby materiál obrusovala vlastnou váhou, tlačenie na ňu je preto zbytočné.
- Pre dosiahnutie hladšej plochy je vhodné brúsiť mäkké drevo v smere vlákien. Ak ste ani takýmto štýlom brúsenia nedosiahli požadovaný výsledok, môžete na dobrúsenie použiť vibračnú alebo excentrickú brúsku.
- Pri brúsení kovu v žiadnom prípade nepoužívajte textilný zberný vak, pretože by mohlo dôjsť k nehode. Iskry, ktoré pri brúsení vznikajú, by textil mohli zapáliť a vy by ste tak namiesto úžitku narobili viac škody.
- Ak idete vymieňať brúsny pás, vždy najprv odpojte brúsku z elektrickej siete. Výmena pásu je jednoduchá, stačí pomocou páky uvoľniť napätie medzi predným a zadným valcom a stiahnuť brúsny pás. Nasaďte nový pás, na valčekoch ho vycentrujte, pritiahnite páku a brúsku zapojte do elektrickej zásuvky. Teraz ste pripravení na opätovné brúsenie.
- Občas sa môže stať, že brúsny pás sa zalepí obrusovaným starým náterom, lakom alebo tmelom. Vyčistenie je pomerne jednoduché, stačí vám na to drôtená kefa, ktorou prejdete po páse.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Pásová brúska je výborným pomocníkom pre hobby majstrov, ale aj pre profesionálov, ktorí pravidelne potrebujú rýchlo obrúsiť veľké plochy s vysokým úberovým výkonom. Prezradili sme vám, ako si brúsku vybrať, na záver vám poskytneme ešte doplňujúce informácie súvisiace s častými otázkami záujemcov o tento typ náradia.
Na čo všetko môžem pásovú brúsku použiť?
Ako brúsku správne používať?
Akú značku pásovej brúsky vybrať?
Dátum poslednej aktualizácie: 23.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Šikovná brúska je Makita 9911, dokáže brúsiť aj po okraj. Páči sa mi automatické centrovanie brúsneho pásu aj účinné odsávanie prachu. Plusom je elektronická regulácia otáčok či možnosť vysokého zaťaženia. V balení bol aj brúsny pás a vak na prach. Za tú cenu sa z môjho pohľadu oplatí.
Cez dva roky mám EXTOL PREMIUM 8894300 a som spokojný. Plusom je možnosť regulácie otáčok, slušný výkon, funkčné vyvedenie pásu aj možnosť pripevniť k pracovnej doske. Za mínusy považujem malé vrecko na piliny a že po hodine brúsenia už cítiť, že prístroj potrebuje pauzu. Inak je brúska odolná a na domáce práce perfektná.
FIELDMANN FDBP 200901-E je lacná, ale pre mňa postačujúca brúska. Za tú cenu má slušný výkon a manipuluje sa mi s ňou jednoducho a pohodlne. Pre bežné a občasné domáce práce je fajn, profíkovi odporúčam niečo drahšie a výkonnejšie.
Výborná brúska s výkonným motorom je Güde BS 76-900 E. Veľmi praktický je doplnkový obdĺžnikový nadstavec, pomocou ktorého sa dá plocha presne vybrúsiť. Motor je silný, regulácia otáčok veľmi dobrá a manipulácia jednoduchá. Mínusom je, že tu nie je skoro žiadne odsávanie prachu. Za tú cenu je to ale veľmi šikovný prístroj.
Super pásová brúska je Makita 9911. Makitu som zvolil z toho dôvodu, že od tejto značky mám aj uhlovú vŕtačku, ktorá je perfektná. Brúska je ľahká, dobre sa s ňou manipuluje, má veľmi dobrý odber materiálu a tiež fajn odsávanie do vrecka. Vrecko je navyše otvárateľné a teda sa jeho obsah môže vysypať bez zvyškov. Vyhovujú mi rozmery brúsky a jej výkon je pre moje práce úplne postačujúci. Plus dávam za automatické vystreďovanie brúsneho papiera a za to, že je konštrukčne veľmi vydarená. Páči sa mi minimálna prašnosť, bezproblémový chod aj po niekoľkých hodinách neustálej práce, rýchla výmena pásov či kovové črevá. Regulácia otáčok je plynulá a opracovanie materiálu je kvalitné. Hoci je to rozmerovo malá brúska, je výkonná nad moje očakávania. Hlučnosť je prijateľná, preto jej nemám čo vytýkať.