Najlepšie pamäťové karty 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie pamäťové karty
- Pamäťové karty – recenzie
- Samsung microSDXC 128 GB
- SanDisk microSDXC 64GB
- ADATA microSDHC 16 GB
- Typy pamäťových kariet
- Kapacita pamäťovej karty
- Rýchlosť zápisu
- Overení výrobcovia
- Pozor na lacné pamäťové karty
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
- Kingston microSDXC 265 GB
- Huawei NM karta 128 GB
Pamäťová karta je pamäťovým médiom, ktoré je nemenej dôležité ako USB flash disk alebo externý harddisk. Veď pamäťová karta do mobilu je doslova nutnosťou, podobne ako pamäťová karta do fotoaparátu. Práve majitelia fotoaparátov, kamier či moderných smartfónov by bez tejto pamäťovej jednotky len ťažko využívali potenciál týchto zariadení. A ako je to s výberom?
Ak potrebujete úložisko vášho zariadenie navýšiť o pár gigabajtov, pamäťová karta je ideálne a niekedy dokonca jediné riešenie. A tu sa začína samotný výber. Mohlo by sa zdať, že ak sa povie pamäťová karta, všetkým napadne SD prípadne microSD karta. A áno, tieto dva typy pamäťových kariet sú dnes často používané. Ani zďaleka však nejde o jediný typ tohto média, ktoré sa v praxi využíva. Preto nie je na škodu sa zorientovať v tom, aké typy kariet poznáme. Následne nás bude určite zaujímať kapacita karty (veľkosť úložiska) a takisto rýchlosť zápisu, na ktorú sa zabúda.
Najlepšie pamäťové karty
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Samsung MicroSDXC 256 GB ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
SanDisk microSDXC 256 GB ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt | |
Kingston Canvas 256 GB ✔ DOBRÉ RECENZIE | Zobraziť produkt | |
Sandisk Ultra MicroSDXC 128 GB ✔ DNES V AKCII | Zobraziť produkt | |
Verbatim MicroSDHC 16 GB ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | Zobraziť produkt |
Pamäťové karty – recenzie
Či už hľadáte pamäťovú kartu do mobilu alebo do fotoaparátu, mali by ste porozmýšľať nielen nad jej kapacitou, ale aj značkou. Veľkostí je vskutku dosť (2, 8, 32, 128 či 512 GB), rovnako ako značiek (Samsung, Kingston, Adata, SanDisk, Sony, Philips...). Aby sme vám výber ešte viac uľahčili, pripravili sme pre vás krátke recenzie tých najobľúbenješích pamäťových kariet. Dúfame, že vám budú nápomocné.
Typy pamäťových kariet
Výber pamäťovej karty treba podmieniť predovšetkým zariadeniu, do ktorého pamäťovú kartu potrebujete, a teda zariadenie, ktoré bude externú pamäť využívať. Potrebné je zistiť, aký formát pamäťových kariet vlastne konkrétne zariadenie podporuje. Môže sa totiž stať, že formát karty, ktorý podporuje videokamera, nepodporuje smartfón alebo naopak. Čím sa teda jednotlivé typy – formáty pamäťových kariet líšia?
SD karty
Práve SD formát nahradil dávno zabudnuté formáty MMC alebo xD. Pamäťové SD karty patria medzi najrozšírenejšie aj v súčasnosti. Avšak v rámci moderných zariadení sa dnes už využívajú veľmi málo kvôli kapacitným limitom. Množstvo zariadení v obehu však ich formát stále podporuje a využíva. Skratka SD vychádza zo slov Secure Digital.
Tieto karty majú väčšie rozmery – 32 x 24 x 2,1 mm. Disponujú aj typickým LOCK systémom, kedy je na jednej strane karty mechanický zámok proti čítaniu údajov. Pre ich čítanie mimo zariadenia je často potrebná čítačka pamäťových kariet. Pojmú však len obmedzené množstvo dát do 2 GB a rýchlosť zápisu je nižšia.
Micro SD karty
Ide o vyhotovenie menších rozmerov pôvodnej SD karty – 11 x 15 x 1 mm. Ide o veľmi rozšírený druh pamäťovej karty, ktorej formát bežne podporujú predovšetkým mobilné telefóny, ale aj fotoaparáty. Hoci podobne ako v prípade väčších SD kariet už nie sú v moderných zariadeniach tak frekventované práve kvôli obmedzenej kapacite do maximálne 2 GB.
SDHC karty
Secure Digital High-Capacity je ten druh pamäťovej karty, ktorý nahradil klasickú SD kartu. Nielenže ponúka vyššiu rýchlosť zápisu (do 100 Ms/s), ale takisto má vyššiu kapacitu do 32 GB. Väčšinou si nájdu svoje miesto vo fotoaparátoch alebo vo videokamerách, keďže do telefónov sa nezmestia.
Micro SDHC karty
Podobne ako ich väčší variant, sú nástupcom SD kariet, ale verzie micro. Karty microSDHC majú rozmery 11 x 26 x 1 mm a tým, že sú menšie, nájdu svoje uplatnenie práve v mobilných telefónoch ,digitálnych fotoaparátoch či videokamerách. Ich maximálna kapacita je 32 GB a rýchlosť zápisu je takisto do 100 MB/s. Na rozdiel od väčšej verzie majú podporu aj u väčšiny smartfónov.
SDXC karty
Ďalší nástupca, ktorého úlohou je nahradiť SDHC formát pamäťovej karty. Hoci rýchlosť zápisu nie je vyššia ako 100 MB/s, potešia oveľa väčšou kapacitou. Tou potešia predovšetkým kameramanov a fotografov, ktorých kapacita SDXC (Secure Digital eXtended Capacity) do 2 TB (2 000 GB) určite poteší. Cena veľkokapacitných SDXC kariet sa však pohybuje rádovo v stovkách eur. Mobily väčší rozmer tejto pamäťovej karty nepodporujú.
Micro SDXC karty
Zmenšená verzia SDXC karty má v zásade rovnaké výhody ako jej väčšia sestra. Zmenšená verzia je vhodná pre mobilné telefóny, fotoaparáty, videokamery, tablety či netbooky. Dokážu poskytnúť kapacitu úložiska až 512 GB. Rýchlosť zápisu je do 100 MB/s. Ak teda potrebujete pamäťové médium kvôli kapacitnej náročnosti dát, micro SDXC formát je ideálna voľba.
CF (Compact Flash) karty
Compact Flash pamäťové karty sú veľmi rýchle a ponúkajú rýchlosť zápisu až 150 MB/s. Kapacita sa pohybuje pri maximálnom úložisku do 256 GB. Využívané sú predovšetkým fotografmi. Nie sú však kompatibilné so smartfónmi a kvôli vyššej rýchlosti zápisu sú často veľmi drahé.
Súrodencom či nástupcom tejto verzie je Compact Fast 2.0 pamäťová karta, ktorá disponuje rýchlosťou zápisu až 500 MB/s a kapacitou úložiska do 128 GB. So schopné ukladať dáta v okamihu. Využívajú ich predovšetkým fotografi a kameramani.
XQD karty
Patria takisto pod kategóriu Compact Flash diskov. Disponujú maximálnym úložisko do 128 GB a ponúkajú stabilnú rýchlosť zápisu až 440 MB/s. Hoci by sa mohlo zdať, že prenosová rýchlosť je nižšia ako pri Compact Fast diskoch, XQD pamäťová karta je vybavená funkciou PCIe, ktorá zabezpečuje omnoho rýchlejší prenos dát z karty do počítača.
NM a MacBook karty
Ide o špecifické druhy kariet, ktoré sú určené pre konkrétne zariadenia konkrétneho výrobcu. NM pamäťové karty sú pre zariadenia výrobcov Honor a Huawei. Určené sú pre mobilné telefóny a maximálna rýchlosť zápisu je do 90 MB/s. Kapacita nepresiahne 256 GB a ich veľkosť je totožná s rozmermi nano SIM karty.
MacBook pamäťové karty sú určené pre zariadenia značky Apple. Tablety či smartfóny. Často slúžia ako dlhodobé úložisko. Rýchlosť prenosu je 100 MB/s a kapacita do 256 GB.
Kapacita pamäťovej karty
Kapacita pamäťových kariet je parametrom, ktorý vás informuje o tom, koľko dát je možné na dané pamäťové médium uložiť, a teda koľko dokáže dlhodobo uchovať. V mnohých kapacita závisí od vyššie spomenutého formátu. Dôležité je však to, aby ste pred výberom vedeli, akú kapacitu dokážete prostredníctvom vášho zariadenia zužitkovať. Najväčšie využitie majú kapacitné veľkosti pamäťových kariet od 16 do 512 GB.
V prípade 16 GB až 64 GB kapacitných verzií ide o objem úložiska vhodný pre smartfóny, digitálne fotoaparáty alebo tablety či digitálne zrkadlovky. Väčšia kapacita 128 GB alebo 265 GB už ide o veľkokapacitné pamäťové karty, kde si možno ukladať celú filmografiu, kvalitné FULL HD videá a iné. Kapacita 512 GB je absolútnym vrcholom, ktorý zriedkavo nájde svoje využitie. Väčšie pamäťové karty s kapacitou 1 TB až 2 TB sú extrémne drahé a ich využitie je veľmi zanedbateľné.
Rýchlosť zápisu
Každá karta disponuje určitou prenosovou i čítacou rýchlosťou. Niektoré karty prenášajú dáta rýchlejšie a iné pomalšie. V mnohých je tento parameter ovplyvnený práve samotným typom pamäťovej karty (SD, SDHC, CF, SDXC...). Ide o tzv. rýchlostné triedy, ktoré sú vo väčšine prípadov dokonca uvedené priamo na karte. Samotný údaj na karte nehovorí o maximálnej prenosovej rýchlosti, ale garantovanej minimálnej.
Samotné triedy majú číselné označenie, pričom číslo vždy znamená práve garantovanú minimálnu rýchlosť zápisu. Class 2 teda disponuje zápisom minimálne 2 MB/s. Obdobne sú na tom aj ďalšie triedy – Class 4, Class 6, Class 10, ktorých rýchlosť zápisu sa pohybuje od 10 MB/s vyššie.
Ďalej môže byť rýchlosť zápisu označená písmenom V. Tieto karty disponujú vyššou prenosovou rýchlosťou V30, V60 či V90 – prenosová rýchlosť dosahuje hodnotu 30, 60 alebo až 90 MB/s.
Rozlíšiť môžeme ja UHS – vysokorýchlostné karty. Čím má UHS vyššiu hodnotu, tým vyššia je prenosová rýchlosť. Úroveň UHS, ktorej údaj nájdete na danej karte môže byť označená ako UHS I, UHS II alebo až UHS III. Samotné označenie I, II, III hovorí o desať násobku MB/s.
Overení výrobcovia
Medzi výrobcov, ktorí v danom segmente ponúkajú najvyššiu kvalitu, za ktorú si však i zaplatíte, svojich produktov patria určite ADATA, Samsung, Kingston, ale aj Toshiba. Medzi veľmi dostupné a zároveň kvalitné značky patrí spomínaný Kingston, ale aj SanDisk, Sony alebo Hama.
Pozor na lacné pamäťové karty
Pozor si dávajte predovšetkým na pamäťové karty od výrobcov, ktorí ponúkajú podozrivo veľkú kapacitu úložiska za nízku cenu. Prípadne predajca uvádza veľmi lákavú hodnotu rýchlosti zápisu. Ide predovšetkým o pamäťové karty čínskej výroby dostupné vo veľkých internetových obchodoch. Zvyčajne ide o falzifikáty, ktoré nie sú ani certifikované. Samotná karta je vybavená čipom, ktorý zariadeniu reprodukuje informáciu o kapacite pamäťovej karty napríklad 128 GB, no skutočná hodnota je iba 16 GB. Výrobcovia tak zavádzajú. Odhaliť tento podvod nepomôže ani formátovanie pamäťovej jednotky.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Typy pamäťových kariet už poznáte, viete aj to, podľa čoho si medzi nimi vyberať. Napriek tomu máte ešte množstvo otázok. Na tie najčastejšie sme sa rozhodli odpovedať.
Pre aké zariadenia môžem použiť NM karty?
Aké výhody má funkcia PCIe?
Ako najlepšie využijem Compact Fast 2.0 pamäťovú kartu?
Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné
Dátum poslednej aktualizácie: 24.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Rýchlosť zápisu je do 100 MB/s do mobilu? Už aj vyššou rýchlosťou! Takže sa zasa mýlite!
Mám Huawei 128G a je to klasická pamäťová karta, čo viac k nej napísať. :-) Výhodou je rýchlosť zápisu. Tá, samozrejme, závisí od formátovania, operačného systému, aplikácií a ďalších faktorov. Vhodná je hlavne pre Huawei mobily, ale myslím, že by mala fungovať aj inde. No nemám to odskúšané.
Myslím, že pri pamäťových kartách nie je nutné až tak premýšľať a každá „značková“ urobí to, čo má - bude si pamätať. :-) Mám kartu Verbatim a som s ňou spokojný. Kapacita je dostatočná a rýchlosť zápisu veľmi dobrá.
Pamäťovú kartu využívam na ukladanie hudby, aby som si ju potom mohol prehrávať cez prenosný reproduktor. Mám Kingston Canvas Select Plus a na tieto účely je rýchlosť zapisovanie veľmi dobrá. Funguje spoľahlivo a je za prijateľnú cenu.