Najlepšie paddleboardy 2024 – recenzie, test, porovnanie

Láka vás surfovanie? Bohužiaľ, realizovať tento šport v našich zemepisných šírkach nie je reálne. Našťastie, existuje jedna skvelá alternatíva, ktorou je paddleboarding. Ak si chcete pádlovanie na doske užiť na vlastnej koži, mali by ste začať výberom toho správneho SUP, teda dosky, ktorá vám na vode, a to doslova, poskytne dostatočnú oporu.

Ako vybrať paddleboard?

Pripravili sme si pre vás návod, ako vybrať ten najlepší paddleboard a všetko potrebné príslušenstvo.

Najlepšie paddleboardy

Názov Hodnotenie Detail
Aqua Marina Beast   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
F2 Stereo   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Itiwit nafukovací L   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Aqua Marina Super Trip   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Tambo Race   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Paddleboard – recenzie

Ani ten najlacnejší paddleboard nekúpite za menej ako 200 eur, čo nie je malá investícia, však? Aby ste zbytočne nevyhadzovali peniaze za dosky, ktoré pre vás nebudú vhodné alebo sa začnú rozpadať po prvej sezóne, pripravili sme si pre vás recenzie niekoľkých kúskov, ktoré sú dostupné na našom trhu.

Čo je to paddleboarding: história, princíp a vplyv na zdravie

Paddleboarding, stand up paddleboarding alebo SUP, vodný šport s koreňmi v surfingu vznikol na Havaji, kde sa do dnešnej podoby sformoval v priebehu 20. rokov 20. stor. Je však zaujímavé, že podobný spôsob prepravy po vode bol po prvýkrát zdokumentovaný už v období okolo 3 000 rokov p.n.l. v oblastiach Talianska, Peru, Číny či Izraela.

Paddleboarding patrí v súčasnosti k najviac rozvíjajúcim sa športom na svete. V zahraničí zaznamenal prvý obrovský úspech okolo roku 2013, u nás sa tak stalo v posledných cca 4 rokoch. Za touto popularitou stojí najmä fakt, že SUP môžete používať kdekoľvek, od stojatých vôd cez divoké tečúce rieky až po more s vlnami. Druhým dôvodom je, že paddleboarding je nesmierne zdravým športom.

Paddleboarding patrí k aeróbnym pohybovým aktivitám, ktoré sú prospešné pre kardiovaskulárny systém, ale napríklad i udržiavanie normálnej váhy. Okrem toho je preukázané, že pri pádlovaní na doske zaťažujete rovnomerne celé telo, pričom zapájate veľkú skupinu svalov, a to od spodnej časti nôh až po krk, a v neposlednom rade zlepšujete i vašu rovnováhu a fyzickú kondíciu.

Ako si vybrať paddleboard

Vhodná dĺžka, šírka, hrúbka, objem, typ, kvalita a správne príslušenstvo, to je iba polovica úspechu. Pri výbere paddleboardu nesmiete zabúdať ani na vaše skúsenosti a to, aké vody budete brázdiť najčastejšie. V nasledujúcich riadkoch si všetky dôležité parametre, typy dosiek a iné rozdiely, ktoré by ste mali pri výbere a kúpe SUP brať do úvahy.

Paddleboard s veslom

Nafukovací verzus pevný paddleboard

„Je pre mňa lepší nafukovací alebo pevný paddleboard?“ Toto je jedna zo základných otázok, ktorú by ste si mali položiť ešte predtým, ako začnete zvažovať vhodný typ, rozmery či značku vašej novej dosky. Okrem ceny sa medzi týmito verziami paddleboardov totiž nájde i niekoľko ďalších rozdielov.

Pevné paddleboardy

Pevné paddleboardy sa vyrábajú z peny, laminátu, kevlaru, plastu či dreva. Za všeobecne najlepšiu voľbu sú považované epoxidové dosky z penového jadra laminovaného vrstvami skleneného vlákna. Sú pevné, odolné a ľahké. Na druhej strane sa však nedá povedať, že ostatné spomenuté materiály musia byť vyslovene nevhodné.

POZOR: Každý pevný paddleboard by mal byť vybavený vetracími otvormi, ktoré slúžia na efektívnejšie vysúšanie jeho vnútra. To sa môže pod vplyvom vlhkosti poškodiť.

Výhody

  • Pevnú dosku nemusíte na jazdu nijako pripravovať, zložíte ju z auta a môžete ísť do akcie
  • Pevné dosky sú rýchlejšie, niektorí ich označujú aj za ľahšie manévrovateľné
  • Sú vyslovene ideálne na paddle surfovanie
  • Majú omnoho lepšiu stabilitu pri silnom vetre a pri splavovaní vodných tokov – nepokojné vody

Nevýhody:

  • Väčšia váha a rozmery – podstatne náročnejší prenos
  • Nákladnejšie opravy pri poškodení dosky
  • Neporovnateľne vyššia cena (cena pevných paddleboardov sa začína na minimálne 700 eurách)
  • Majú horšiu stabilitu, čo je však problémom len pre začínajúcich paddleboardistov

TIP: Na trhu nájdete aj skladacie paddleboardy. Ide o pevnú dosku, ktorá je „rozrezaná“ na 3 časti. Tie k sebe jednoducho pripevníte. Takéto riešenie je však novinkou, ktorú nájdete len v niekoľkých e-shopoch.

Nafukovacie paddleboardy

Nafukovacie paddleboardy sú veľmi populárne, a nie iba kvôli nižšej cene. Sú hrubšie, takže majú lepšiu stabilitu, čo platí najmä pri pomalej jazde na pokojnej vode, a sú omnoho ľahšie a skladnejšie (prenesiete ich aj v batohu). Je zaujímavé, že nafukovacie dosky sú po nafúknutí rovnako pevné ako tie pevné.

Biely nafukovací paddleboard

Aby vám však nafukovací SUP priniesol všetky vyššie spomenuté benefity, musíte si vybrať ten správny, resp. kvalitný. Prvou alternatívou sú dosky vyrobené z jednej vrstvy, ktoré sú o niečo hrubšie (hrúbka kompenzuje nižšiu pevnosť jednej vrstvy materiálu) a majú viacero výstuží. Druhou, drahšou, avšak i lepšou voľbou sú viacvrstvové paddleboardy. Sú vyrobené z viacerých vrstiev, najčastejšie z pevného PVC v kombinácii s textilnými vláknami. Takáto konštrukcia sa zvykne nazývať tiež ako Drop Stitch.

Výhody:

  • Nižšia cena
  • Skladnosť – nafukovací paddleboard prenesiete v batohu alebo príručnej taške
  • Výborná voľba pre začiatočníkov – lepšia stabilita
  • Ideálna voľba na rybárčenie a precvičovanie jogy

Nevýhody:

  • Pred jazdou musíte paddleboard nafúknuť – nutnosť dokúpenia pumpy
  • Riziko prepichnutia
  • Horšie ovládanie pri silnom vetre alebo na nepokojnej vode
  • Nafukovacie dosky nemusia byť svojimi vlastnosťami postačujúce pre pokročilých paddleboardistov

Typy paddleboardov

V skutočnosti poznáme iba 3 základné paddleboardové dosky. Hovoríme o surf SUP, allround SUP a flatwatter SUP. Všetky ďalšie špecifické dosky sú už iba akýmisi podtypmi. Ide konkrétne o race SUP, touring SUP, wind SUP, joga SUP a fishing SUP. Líšia sa najmä tvarom, ale i niektorými vlastnosťami, od ktorých závisí, či sú vhodné na jazdu na pokojnej vode v jazere, splav vodného toku alebo bláznenie sa na morských vlnách.

Allround SUP

Allround dosky patria k univerzálnym modelom. Sú vhodné na rôzne štýly paddleboardingu. Ide o najlepšiu voľbu pre začiatočníkov, pretože na nich môžete postupne preskúmať všetky aspekty tohto športu. Allround SUP sú dlhšie, širšie, hrubšie a majú zaoblené oba konce. Dajú sa používať na úplne pokojnej vode, splavovaní riek a tiež pri surfingu na vlnách. Keďže sa na nich mnohokrát nachádzajú i otvory na namontovanie plachty a popruhov na nohy, môžete na nich absolvovať i prvé windsurfingové tréningy.

Allround paddleboard

Flatwatter SUP

Stačí, ak si preložíte slovíčko Flattwater (plochá voda) a budete vedieť, na čo slúžia tieto dosky. Áno, ide o modely, ktoré sú najlepšie na paddleboarding v pokojných, teda stojatých vodách, s vetrom v chrbte. Zvyknú byť podstatne dlhšie, trochu užšie, na okrajoch sú zaoblené a majú špicatejší nos. Tieto vlastnosti zlepšujú ich schopnosť prerezávať vodu a kĺzať sa po hladine, vďaka čomu pekne držia smer a sú stabilné.

Surf SUP

Tieto dosky sú kratšie, majú užší a iba mierne špicatý nos, užší, avšak bez náznaku špicatých tvarov, je i chvost, boky sú zaoblené o čosi viac ako pri iných, napr. allround SUP. Surf SUP mnohí tvarom pripisujú k banánu. Ako napovedá už ich názov, ide o dosky vhodné na surfovanie s pádlom. Sú uspôsobené na to, aby vo vyššej rýchlosti dobre držali smer, „rezali“ vlny a boli jednoducho ovládateľné pri zmenách smeru. Surf SUP však môžete využívať aj v pokojných vodách. Výhodou je, že v porovnaní s inými doskami sú pomalšie a pekne držia smer, nevýhodou zas ich horšia stabilita.

POZOR: Ak ste úplným začiatočníkom, surf SUP je pre vás vyslovene nevhodným typom dosky.

Race SUP

Race SUP, teda dosky vhodné na preteky, sú akousi podkategóriou flatwatter modelov. Majú podobný tvar, sú však užšie, viac pretiahnuté, majú vyslovene špicatý nos a skosený chvost. V praxi to znamená, že race SUP lepšie „prerážajú“ vodu, kĺžu sa po nej ešte ľahšie, a preto slúžia vyslovene na rýchlu jazdu. Pre začiatočníkov sú taktiež nevhodné, pretože udržať stabilitu na takejto doske dá zabrať aj starým harcovníkom.

Race SUP

Touring SUP

Turistické dosky sú uspôsobené na rýchlejšiu „jazdu vpred“ pri rovnakej rýchlosti. Preto ich oceníte najmä pri dlhších výletoch na pokojnej vodnej hladine. Touring SUP majú podobný tvar ako flatwatter alebo race dosky. Ich hlavným špecifikom je kombinácia špicatého nosa a posuvného trupu. Vo všeobecnosti sú za lepšiu voľbu považované nafukovacie turistické SUP, pretože poskytujú viac pohodlia. Ich neoddeliteľnou súčasťou sú taktiež bungee popruhy na pripevnenie batožiny.

Fishing SUP

Fishing SUP nahrádzajú rybársky člnok. Tvarom spadajú do kategórie allround, flatwatter alebo race dosiek. Ich prednosťou je veľmi dobrá stabilita a podstatne vyššia nosnosť, keďže na nich musíte naložiť seba aj rybársku výstroj spolu s ďalšími nevyhnutnosťami na dlhší vodácky výlet. Aj pri fishing SUP platí, že sa na nich musia nachádzať úchyty na bungee popruhy. Rybárske dosky môžu byť, teoreticky, pevné, všeobecne sú však za lepšiu alternatívu považované nafukovacie modely

Joga SUP

Dosky na jogu sú na nerozoznanie od tých allround. Sú špecifické väčšou šírkou, ktorá zabezpečuje extrémne dobrú stabilitu. Z rovnakého dôvodu sa na jogu používajú najmä nafukovacie modely, ktoré sú prirodzene stabilnejšie a majú rovnakú hrúbku od chvosta k nosu. Niektoré joga SUP disponujú aj rôznymi vylepšovákmi, napríklad špeciálnymi úchytmi na prepojenie viacerých dosiek pri skupinovom cvičení alebo ich upevnenie o pevný bod (aby ste počas cvičenia neodplávali).   

INFO: Joga na paddleboarde je považovaná za jedno z najefektívnejších cvičení, pri ktorom zapájate každučký sval na vašom tele. Navyše cvičíte na čerstvom vzduchu a v krásnom prostredí, čo je pri joge taktiež veľmi dôležité.

Wind SUP

Hybrid paddleboardu a základnej windsurfingovej dosky, to je wind SUP. Tieto dosky tvarom pripomínajú allround modely, nie je to však pravidlom. Na ich vrchnej časti sa nachádzajú popruhy na nohy a systém na uchytenie plachty. Výhodou windsurfingových paddleboardov je najmä to, že keď nefúka vietor, plachtu môžete jednoducho odopnúť, vytiahnuť pádlo a paddleboardovať.

Wind SUP

INFO: Plachta na paddleboard nie je najlacnejšou záležitosťou. Stojí minimálne toľko, koľko lacnejšia nafukovacia doska, teda cca 200 eur.

Ako vybrať správnu veľkosť paddleboardu

Dĺžka, šírka, objem a nosnosť paddleboardu patria ku kľúčovým faktorom. Ak si nevyberiete správnu dosku, bude nestabilná, môže sa pod vami ponárať alebo na nej nikdy neprekročíte rýchlosť 1 km/hod. Niekto vám povie, že krátke dosky využijete pri surfovaní na vlnách a tie dlhšie pri jazde na pokojnej hladine, že ženy potrebujú dosku dlhú XY a muži XY cm, začiatočníkom sa bude jazdiť dobre na kratšom a pokročilým na dlhšom paddleboarde. Na každom z týchto tvrdení je kúsok pravdy. Rozhodujúce sú však najmä vaše skúsenosti, typ športovej aktivity, ale i váha a výška, takže výber vhodnej dosky musí prebiehať vždy individuálne.

Objem a nosnosť paddleboardu

Objem alebo vztlak je uvádzaný v litroch. Súvisí s nosnosťou, ale i stabilitou dosky, pričom je jedno, či kupujete nafukovací alebo pevný, allround, surf, či touring SUP. Vhodný objem je, jednoducho, vždy rovnaký. Na jeho výpočet existuje viacero spôsobov. Jedným z nich je jednoduchý vzorec, pri ktorom je rozhodujúca vaša váha a taktiež skúsenosti.

  • Doska pre začiatočníkov: vaša hmotnosť x 2 (napr. ak vážite 70 kg, vzorec bude vyzerať takto: 70 kg x 2 = 140 l, v preklade, potrebujete dosku s objemom min. 140 litrov)
  • Doska pre mierne pokročilých (cca po roku paddleboardingu): vaša hmotnosť x 1,7
  • Doska pre pokročilých: vaša hmotnosť x 1,3

INFO: Objem a nosnosť dosky sú, v podstate, to isté. Niektorí predajcovia však v rámci lepšej prehľadnosti uvádzajú aj údaj o nosnosti v kilogramoch.

Paddleboard s pádlom

Pri výbere si musíte uvedomiť, že nosnosť paddleboardu nesmie byť príliš podexponovaná, no ani preexponovaná. V oboch prípadoch budete bojovať s veľmi zlou stabilitou a pomalou jazdou, čo vás môže od tohto športu veľmi rýchlo odradiť. Je však nevyhnutné, aby ste počítali s rezervou, v preklade, doska by mala mať vždy aspoň o niečo vyššiu nosnosť, ako je vaša váha.

TIP: Ak budete na paddleboarde prevážať väčší náklad (rybárska výstroj, vybavenie na kemping atď.) alebo budete jazdiť spolu s deťmi či psom, nezabudnite na to pri výbere vhodného objemu – nosnosti. 

Dĺžka paddleboardu

Dlhšie paddleboardy sú rýchlejšie, avšak menej obratné pri zmenách smeru. Tie kratšie sú vhodné na surfing alebo iné aktivity, pri ktorých sa, takpovediac, neženiete vpred, ale častejšie manévrujete. Výber vhodnej dĺžky SUP závisí od toho, čo presne na nej budete robiť (surfovanie, plavba po pokojnej vode atď.), aké máte skúsenosti, no i od vašej váhy. Vaša výška nezohráva žiadnu úlohu.

Výber allround SUP podľa vašej váhy

  • 22 – 56 kg: do 2,7 m
  • 56 – 68 kg: od 2,7 do 3,2 m
  • 68 – 102 kg: od 3,2 do 3,5 m
  • 102 – 125 kg: od 3,5 do 3,8 m 

Výber surf SUP podľa vašej váhy

  • 22 – 68 kg: do 2,7 m
  • 68 – 113 kg: od 2,7 do 3,2 m
  • 113 – 125 kg: od 2,7 do 3,5 m

Výber flatwatter podľa vašej váhy

  • 22 – 56 kg: od 2,7 do 3,5 m
  • 56 – 68 kg: od 3,2 do 3,5 m
  • 68 – 125 kg: od 3,5 do 3,8 m

Dĺžka SUP podľa aktivity a vašich skúseností

  • Krátke SUP/2,7 – 3,0 m: Vhodné na surfovanie a deti okolo veku 13 rokov
  • Stredne dlhé SUP/3,0 – 3,3 m: Vhodné na všestranné použitie na pokojnej vode, ale i na splavovanie, rybárčenie a jogu, ideálne pre začiatočníkov aj mierne pokročilých
  • Dlhé SUP/3,3 – 3,6 m: Vhodné na dlhé trasy a pre pokročilých paddleboardistov

Šírka paddleboardu

Vo všeobecnosti platí jedno veľmi jednoduché pravidlo, a to, že širší paddleboard má lepšiu stabilitu a vyššiu nosnosť, no zároveň i väčšiu hmotnosť (širšie nafukovacie dosky nie sú výraznejšie ťažšie). V tomto prípade by ste sa mali riadiť tým, že začiatočníci ocenia skôr širšie SUP, pretože na nich jednoduchšie udržia stabilitu, a pokročilí zvládnu jazdu aj na užších modeloch, ktoré patria k rýchlejším a jednoduchšie ovládateľným.

Ako vybrať paddleboard podľa šírky

  • Tradične sa šírka dosiek pohybuje v rozmedzí od 81 do 86 cm
  • V každom prípade by ste mali siahnuť po doskách so šírkou v rozmedzí od 76 do 89 cm
  • Pre začiatočníkov sú ideálne dosky široké od 80 do 87 cm
  • Pre pokročilých sú vhodné 76 až 81 cm dosky

Hrúbka paddleboardu

Klasická hrúbka pevných paddleboardov je cca 10 cm (4 palce), nafukovacie sú zväčša hrubé okolo 15,2 cm (6 palcov). Inak povedané, hrúbka je v drvivej väčšine rovnaká, čo vám môže dať pocit, že ju pri výbere nemusíte riešiť. To, samozrejme, nie je pravda. Hrúbka rozhoduje o stabilite paddleboardu – hrubšie sú stabilnejšie. Z toho nám, logicky, vyplýva, že nafukovacie modely patria k stabilnejším. Navyše majú rovnakú hrúbku od chvosta až k nosu, čo vám na pocite „stability“ ešte pridá, sú však trochu pomalšie. Nafukovacie SUP sú preto vo všeobecnosti lepšou voľbou na prvé paddleboardingové pokusy. 

Pevné dosky majú nielen menšiu hrúbku, ale i iný tvar. Chvost a nos sú užšie, trup je hrubší, čo znamená, že sú mierne zaoblené. Vďaka tomu lepšie kĺžu po vode – sú rýchlejšie a jednoduchšie ovládateľné, avšak i o niečo vrtkavejšie a menej stabilné. Takéto tvarovanie pevných SUP zároveň znižuje ich hmotnosť.

Hrúbka nafukovacieho paddleboardu vám napovie veľa o jeho kvalite. Ako sme si povedali, ideálnych je cca 15 cm, teda 6 palcov. Všetky tenšie modely môžeme s kľudným svedomím označiť za nepostačujúce. 5-palcové (cca 12,7 cm) dosky môžu byť ešte ako-tak vhodné pre štíhle ženy, útlejších pánov a deti. Tie s hrúbkou 4 palce (cca 10 cm) sú pre väčšinu obyvateľstva takmer nepoužiteľné. Majú veľmi zlú stabilitu a nie je vylúčené, že sa pod vami ponoria. 

Ako vybrať plutvy na paddleboard

Aj plutvy patria k veľmi dôležitým častiam paddleboardu. Neveríte? Skúste sa postaviť na dosku bez nich a prepádlovať 10 metrov. SUP bez plutvy sa bude otáčať všade, len nie tam, kam chcete. Plutva totiž zabraňuje skĺznutiu chvosta dosky pri vyvíjaní tlaku na jej obe strany. Samozrejme, nie je nemožné pádlovať i bez nej, je to však veľmi náročné.

Plutva na paddleboarde

Plutvy vplývajú najmä na stabilitu, ale i rýchlosť dosky. Pri výbere vhodného modelu si zapamätajte jedno pravidlo, čím väčšia a ťažšia je plutva, tým lepšiu stabilitu zabezpečuje, zároveň však kladie väčší odpor. Jazda bude teda pomalšia a pádlovanie náročnejšie. Plutvy so širšou základňou, resp. s väčšou plochou, sú preto ideálne pre začiatočníkov. Keď získate skúsenosti a udržanie rovnováhy pre vás nebude problém, môžete siahnuť aj po menších kúskoch.

POZOR: Plutvy na paddleboard sú veľmi špecifické, preto nikdy nepoužívajte kúsky určené na klasický surf. Na paddleboarde stojíte a pádlujete, preto potrebujete originálnu SUP plutvu, ktorá zabráni točeniu dosky.

Pri výbere plutiev si všimnite:

  • Rake: Rake je označenie pre bod, v ktorom sa plutva ohýba, resp. križuje. Rake má priamy vplyv na schopnosť plutvy prerezávať vodu. Zapamätajte si, že rovné plutvy kladú väčší odpor, tie oblejšie menší – sú rýchlejšie.
  • Základňa: V závislosti od veľkosti a tvaru sú niektoré plutvy vhodné na jazdu vpred, niektoré sú uspôsobené skôr na manévrovanie v rôznych smeroch. V prvom prípade sú lepšie plutvy so širšou základňou, v druhom tie s užšou.
  • Výška a šírka: Výška ani šírka plutvy nie sú samy osebe extrémne dôležitým parametrom, potrebujete ich však poznať pre vypočítanie jej celkovej rozlohy.
  • Rozloha: Ako sme si povedali vyššie, väčšie plutvy zabezpečujú lepšiu stabilitu, sú však pomalšie a nevhodné na časté či rýchle manévrovanie. Celkovú plochu plutvy zistíte vynásobením základne, výšky a šírky.
  • Hmotnosť: V tomto smere je dôležitý najmä použitý materiál. Napríklad plutvy z uhlíkových vlákien patria k tým ľahším, tie z vlákien sklenených zas k ťažším. Opäť platí, že ťažšia plutva zabezpečí lepšiu stabilitu, preto je vhodná pre začiatočníkov a na pomalšiu jazdu vpred. Ľahšie plutvy sú ideálne na časté a rýchle zmeny smeru, ale taktiež pre skúsených paddleboardistov.

Rozmiestnenie plutiev

Na paddleboarde sa môže nachádzať 1 až 5 plutiev. Ich rozmiestnenie je veľmi dôležité, pretože taktiež vplýva na stabilitu, rýchlosť a jednoduchosť ovládania doskySystémy, pri ktorých viete plutvy jednoducho odopnúť a vymeniť, sú určite veľmi dobrou voľbou. V prvom rade môžete experimentovať s ich rôznymi tvarmi a veľkosťami, pri systémom 2+1 či 4+1 sa viete navyše pohrať aj s ich rozmiestnením.

Rozmiestnenie plutiev na paddleboarde

  • Single fin: S 1 väčšou plutvou (zväčša má 20 až 25 cm) umiestnenou v chvostovej časti dosky sa stretnete veľmi často. Toto riešenie je ideálne najmä pre splavovanie pokojných vôd – napomáha udržiavať smer. Zároveň hovoríme o rozmiestnení plutiev, ktoré je vhodné len pre tých, ktorí si na paddleboarde vycibrili stabilitu, teda nie pre úplných začiatočníkov.
  • 2+1 fin: 3 plutvy sú taktiež veľmi častým riešením. Jedna väčšia plutva (20 – 25 cm) sa nachádza v strede chvosta, pričom napravo aj naľavo od nej je jedna menšia plutva (cca 7 – 10 cm). 3 plutvy zabezpečujú veľmi dobrú stabilitu, preto sú vhodné hlavne pre začínajúcich paddleboardistov. Nevýhodou je, že kladú väčší odpor.
  • 4+1 fin: Pri takomto usporiadaní sa na doske nenachádza jedna veľká a niekoľko menších, ale 4, približne rovnako veľké plutvy. 4 plutvy sa dajú označiť za výborný kompromis medzi stabilitou, rýchlosťou a dobrou ovládateľnosťou dosky. Na druhej strane ide o riešenie, ktoré je vhodné len pre skúsených paddlebordistov, určite nie pre začiatočníkov.

Ako vybrať pádlo k paddleboardu

Asi tušíte, že pádlo je neodmysliteľnou súčasťou paddleboardu. Koniec koncov, nachádza sa aj v jeho samotnom názve. Pádlo sa skladá z 3 častí, a to z rukoväte, žrde a čepele. Každá z nich môže vyzerať trochu inak a mať iné vlastnosti. Pri výbere preto nezabudnite ani na tieto, na prvý pohľad detaily. Predtým, ako sa budete rozhodovať o konkrétnom tvare, materiáloch a vlastnostiach, si odpovedzte na tieto otázky:

  1. Potrebujem ľahké alebo ťažšie pádlo? – Ľahké pádla sú ideálna na dlhé túry. Pokiaľ sa na paddleboard vyberiete 2-krát do roka, postačí vám i lacnejšie a trochu ťažšie pádlo.
  2. Koľko som ochotný minúť za pádlo? – Uhlíkové, hliníkové a sklolaminátové pádla patria k tým NAJ, sú však i podstatne drahšie. Plast, hliník a drevo sú cenovo dostupnejšie materiály, ktoré však majú i o niečo horšie vlastnosti.
  3. Je lepšie tuhé alebo mäkšie pádlo? – Vyslovene tuhé pádla zabezpečujú lepší prenos sily pri zábere, na druhej strane kladú väčší odpor na vaše telo – kosti, chrupavky, svaly, šľachy. Ak teda trpíte akýmikoľvek problémami s ramenami, lakťami alebo inými časťami rúk, mali by ste sa poobzerať po kúskoch s miernou flexibilitou. 

Rukoväť (časť, za ktorú pádlo držíte v dlani)

Na výber máte 2 typy rukovätí, a to ergonomicky tvarované, ktoré lepšie kopírujú tvar dlane a takzvané T-bar, ktoré sú bez akéhokoľvek tvarovania. Neporadíme vám, ktorá z možností je lepšia, pretože ide o veľmi subjektívny parameter. Vyberte si to, čo padne do ruky lepšie vám. Z tohto dôvodu je dobré, ak si pádlo pred kúpou reálne odskúšate.

Pádlo paddleboardu – rukoväť, žrď

Žrď (tyč, ktorá spája rukoväť s lisom)

Žrď je považovaná za najdôležitejšiu časť pádla, a to nie iba pri paddleboardingu. V tomto prípade je rozhodujúci materiál.

  • Pádla zo skleneného vlákna (sklolaminát): V porovnaní s plastovými a hliníkovými pádlami sú o niečo drahšie. Sú veľmi ľahké, tuhé a odolné – neohýbajú sa, vďaka čomu veľmi efektívne prenášajú silu pri zábere. V porovnaní s uhlíkovým vláknom sú však o čosi poddajnejšie (mierne flexibilné).
  • Pádla z uhlíkového vlákna: Sú najdrahšie, najľahšie, najpevnejšie a najodolnejšie spomedzi všetkých pádiel. Pri zábere prenášajú silu veľmi efektívne, zároveň však kladú i väčší odpor. Uhlíkové pádla sú dobrou voľbou pri jazde na dlhé vzdialenosti.
  • Hliníkové pádla: Patria k cenovo dostupným, sú stredne tuhé a pomerne ľahké, v porovnaní s predošlými materiálmi však o niečo ťažšie. Vlastnosťami sú podobné plastovým modelom, zároveň sú považované za veľmi dobré riešenie pre začiatočníkov.
  • Plastové pádla: Sú naozaj ľahučké a pomerne tuhé, avšak i flexibilné. Ide o najlacnejšie pádla, ktoré sú ideálne taktiež pre začínajúcich paddleboardistov.
  • Drevené pádla: Majú dlhú životnosť, zároveň ich nie je až také ťažké poškodiť (napr. zlomiť). Pri pádlovaní kladú menší odpor, pretože sú pružné, prenos sily je však menej efektívny. Hlavnou nevýhodou dreva je vysoká váha, ktorá sa po namočení ešte zvyšuje.

Čepeľ alebo lis (časť pádla ponorená vo vode)

Veľkosť, tvar a osadenie čepele ovplyvňujú celkový výkon pádla. Nanešťastie, neexistuje univerzálna rada na výber tej najlepšej pre vás. Ideálnu čepeľ si preto budete musieť vybrať na základe vašich osobných preferencií. Niekoľko pomôcok však, predsa len, existuje.

  • Prvé pravidlo znie, že „väčší“ ľudia, ktorí majú viac sily, môžu siahnuť po pádle s ťažšou a väčšou čepeľou. Väčšia plocha ponorená vo vode totiž kladie väčší odpor, takže musíte vynakladať viac sily. Takáto čepeľ je zároveň omnoho „silnejšia“ – na jeden ťah „odtlačí“ viac vody, takže sa s paddleboardom, takpovediac, posuniete ďalej. V preklade, budete pádlovať pomalšie, ale s vynaložením väčšej sily.
  • Menšie čepele sú efektívnejšie – pri zábere odtlačia menej vody, nemusíte však vynaložiť toľko sily, pretože vode kladú menší odpor. Budete teda pádlovať viac a rýchlejšie, no ak nemáte v rukách dostatok sily, bude to pre vás určite prijateľnejšia verzia.

Na základe telesnej hmotnosti sa pri výbere vhodnej čepele môžete orientovať podľa nasledujúcich odporúčaní:

  • Ľudia s váhou do 70 kg: čepeľ – cca 10 x 20 cm až 10 x 23 cm
  • Ľudia s váhou od 70 do 90 kg: čepeľ – cca 10 x 24 cm až 10 x 25 cm
  • Ľudia s váhou od 90 kg vyššie: čepeľ – cca 10 x 25 cm až 10 x 30 cm 

Tvar čepele

Tvar čepele vplýva na to, ako sa pádlo pohybuje vo vode a aké je silné. Rozdiely v jednotlivých typoch sú, viac-menej, minimálne, takže aj v tomto prípade musíte zistiť sami, či vám vyhovuje skôr čepeľ oblá alebo tá s ostrými hranami.

Paddleboarding na stojatej vode

  • Pádla s TEAR-DROP čepeľou: Zaoblená čepeľ je na spodnej strane najširšia, preto začína odtláčať vodu okamžite po jej ponorení. Väčšia plocha sa premieta aj na silnejšom, avšak pomalšom zábere. Tieto vlastnosti ocenia najmä SUP surfisti, vodáci, ktorí milujú dlhé „vychádzky“ na vode, ale taktiež tí, ktorí majú dostatočnú silu v rukách.
  • Pádla s RECTANGULAR čepeľou: Obdĺžniková čepeľ je užšia, preto po ponorení do vody „zaberá“ menšia plocha, čo sa odrazí na slabšom zábere. Obdĺžniková čepeľ kladie menší odpor, preto je vhodná na intenzívnejšie pádlovanie a tiež pre ľudí, ktorí majú slabšie ruky.

Ofset čepele

Ofset popisuje uhol, v ktorom sa čepeľ nakláňa dopredu, smerom od žrde. Veľkosť uhla má priamy vplyv na silu záberu pri vertikálnej polohe čepele ponorenej vo vode. Opäť ide o pomerne individuálny parameter, ako začiatočník sa však môžete odraziť od nasledujúcich údajov.

  • Jazda na pokojnej hladine, dlhšie vodácke túry, všestranné využitie: 7 ° ofset
  • Surfovanie: 10 ° ofset
  • Rýchla jazda, poprípade i preteky: 12 ° ofset 

Dĺžka pádla

Dĺžka pádla je rozhodujúca rovnako ako všetky predošlé parametre. V tomto prípade sa pri výbere orientujte podľa toho, na akej vode budete jazdiť. Vaše skúsenosti sú až na druhom mieste. Dĺžku pádla merajte na súši. Postavte sa, uchopte ho do jednej ruky a čepeľou oprite o zem.

  • Pádla k surf SUP: o 15 – 20 cm vyššie ako vy
  • Pádla k flatwatter a allround SUP: o 20 – 25,5 cm vyššie ako vy
  • Pádla k race SUP: o 25,5 – 30,5 cm vyššie ako vy 

Ako vybrať príslušenstvo k paddleboardu

Samotná doska a pádlo vám na paddleboarding nestačia. Ďalším nevyhnutným vybavením je SUP leash, teda bezpečnostné vodítko, vhodný obal a oblečenie. V prípade nafukovacích dosiek sa nezaobídete bez pumpy, no a pre niektorých budú nevyhnutné i ďalšie doplnky, ako sú napríklad bungee popruhy, tašky či držiaky.

Vodítko k paddleboardu

Vodítko – SUP leash

Vodítko, bezpečnostné pútko alebo SUP leash je lanko, ktoré si pomocou hrubej manžety pripnete na dominantnú nohu. Slúži na to, aby vám doska pri páde do vody neodplávala, čo sa môže stať veľmi rýchlo. Pri výbere je dôležitá dĺžka, hrúbka a materiál, no taktiež typ manžety a niekoľko drobností, ktoré súvisia s kvalitou tohto príslušenstva.

Dĺžka SUP leash

Kým vodítko na klasický surf sa predáva v dĺžke od cca 1,5 do 3,5 m, pričom musí byť vždy priamo úmerné dĺžke samotnej dosky, pri paddleboardoch je to trochu inak. Štandardná dĺžka SUP vodítka sa pohybuje v rozmedzí od 2 do 3 metrov (špirálové vodítka sú v „stočenom“ stave kratšie, túto dĺžku dosiahnu pri maximálnom natiahnutí).

Platí, že kratšie vodítka sú vhodné pri paddleboardingu na pokojnej vode, kde nehrozí, že vás doska pri páde zasiahne príliš tvrdo alebo vtiahne pod vodu. Dlhšie vodítka sú ideálne najmä pri surfingu. Keď spadnete, doska odpláva dostatočne ďaleko od vášho tela.

Typ, materiál a hrúbka SUP leash

Vodítko môže byť rovné alebo stočené, pričom paddleboardisti preferujú skôr druhú spomínanú verziu.

  • Lankové vodítko: počas pádlovania je neustále ponorené vo vode, preto vám nezavadzia na doske, môže sa však zachytiť o predmety pod hladinou, navyše kladie istý odpor
  • Stočené vodítko: počas jazdy je na doske, preto vám môže zavadzať, nevytvára však žiaden odpor a nehrozí riziko jeho zachytenia

Väčšina SUP leash je vyrobená z pevného polyuretánu, ktorý sa prirodzene natiahne a ani pod väčším tlakom nepovolí. Dôležitejšia ako materiál je však hrúbka vodítka. Vo všeobecnosti platí, že čím hrubšie, tým odolnejšie, v preklade, vydrží omnoho väčší tlak. To však neznamená, že by ste mali siahnuť po najhrubšej možnej verzii. Príliš „tučné“ vodítko, ktoré ťaháte vo vode, totiž môže vašu jazdu spomaliť. Ideálnym kompromisom na klasické jazdenie po pokojnej vode, ale i po „normálnych“ vlnách, je lanko s hrúbkou 8 mm, ktoré je dostatočne pevné a nekladie príliš veľký odpor.

Manžeta na SUP leash

Manžetu si pripnete no nohu, preto musí byť pohodlná a bezpečná. Mala by byť dostatočne hrubá, aby sa do nohy nezarezávala a dôležitý je i dostatočne dlhý a široký pás so suchým zipsom – zabezpečí, aby sa manžeta neskĺzla z nohy. Pri výbere nezabudnite ani na materiál. Najpohodlnejšie a najkvalitnejšie sú manžety z viacerých vrstiev neoprénu.

Stočené vodítko na paddleboarde

TIP: Na niektorých manžetách sa nachádza aj malé vrecko. Môžete ho využiť na odloženie kľúčov či iných drobností. Bohužiaľ, tieto vrecká sú väčšinou také maličké, že sa do nich nemusia zmestiť ani mini kľúče. 

Otočný mechanizmus na manžete (swivel), rail saver a vodítková retiazka

  • Otočný mechanizmus, takzvaný swivel, prepája členkovú manžetu s lankom. Slúži na to, aby sa nezamotalo o vašu nohu, dosku alebo samo o seba. Ide o jeden z najdôležitejších komponentov na vodítku, pričom na základe jeho prítomnosti alebo absencie viete veľmi jednoducho odlíšiť kvalitné a veľmi nekvalitné produkty. Logicky, otočný systém musí byť prítomný na každom dobrom vodítku.
  • Vodítková retiazka je tá časť SUP leash, ktorou ho pripnete o vodiacu vidlicu na doske. Retiazka musí byť pevná, aby sa pri páde neroztrhlazároveň nie pridlhá. Dlhšia retiazka ošúcha vašu dosku, navyše sa môže počas jazdy prerezať o chvost alebo hranu dosky. Vhodná je dĺžka okolo 25 cm. Za dostatočne pevný materiál môžeme označiť ľahké nylónové lano s jadrom, ktoré je niekoľkokrát prepletené a pevne spojené na koncoch.
  • Rail saver sa pripája k vodítkovej retiazke a slúži na ochranu dosky. Kvalitný chránič by mal byť vyrobený z minimálne 2 až 3 vrstiev hrubého suchého zipsu, aby sa pri páde nerozopol. Platí, že hrubšie Rail saver patria k tým lepším.

Pumpy k nafukovaciemu paddleboardu

Nafukovací paddleboard nenafúknete hocakou, ale iba vysokotlakovou pumpou. Na výber máte 2 typy, a to ručné a elektrické. Ďalším dôležitým doplnkom, ktorý súvisí s nafukovaním dosky, je manometer – tlakomer, ktorý by mal byť priamo na pumpe. Na ňom môžete kontrolovať optimálne nafúknutie dosky. Všeobecným minimom je 15 psi (pounds square inch), teda cca 1 bar.

  • Jednočinná vysokotlaková ručná pumpa: Najlacnejšie riešenie, pri ktorom sa však pekne nadriete. Jednočinné pumpy do dosky tlačia vzduch len pri stlačení, preto vám jej nafúknutie zaberie minimálne 10 min. Tento typ pumpy je veľmi často súčasťou takzvaných all-inclusive balení (paddleboard + pádlo + pumpa).
  • Dvojčinná vysokotlaková ručná pumpa: Vzduch sa do dosky dostáva pri stlačení aj ťahaní rukoväte na pumpe, čím sa celkový čas nafukovania skracuje asi o 30 %. Menším mínusom je väčší odpor, teda náročnejšie pumpovanie.

Ručná paddleboard pumpa

  • Trojčinná vysokotlaková ručná pumpa: Princíp je rovnaký ako v predošlom prípade – pumpujete pri stláčaní aj ťahaní rukoväte. Tieto pumpy majú o jednu komoru naviac, takže sú výkonnejšie. V preklade, paddleboard nafúknete za cca 5 minút.
  • Vysokotlaková elektrická pumpa: S elektrickou pumpu dosku nafúknete za približne 10 min., avšak bez akejkoľvek námahy. Hlavnou nevýhodou je nutnosť napojenia pumpy k zdroju elektriny. Väčšinu modelov môžete napájať priamo z auta. Ak k vode chodíte pešo alebo hromadnou dopravou, môžete siahnuť po elektrických pumpách s batériou, ktoré však stoja od cca 200 eur vyššie.

Ďalšie praktické doplnky k paddleboardu

  • Bungee cord/Tie down straps: Bungee popruhy, ktoré pripnete k nosu alebo chvostu dosky, slúžia na prevoz nákladu – tašky, rybárskej výstroje atď. Pri kúpe si všimnite ich nosnosť. Pozor, na to, aby ste mohli využívať bungee, musia byť na doske záchytné body. Ak sa na nej nenachádzajú, je nutné ich dokúpiť a pripevniť, napríklad epoxidom.
  • SUP taška: Nepremokavá taška, ktorú pripevníte priamo na dosku, je veľmi praktickým doplnkom. Pri jej výbere si všimnite objem, teda rozmery, a taktiež to, či má na sebe úchyty alebo laná na pripevnenie. Ak si chcete so sebou brávať aj jedlo, poobzerajte sa po termo taškách, ktoré sčasti zastúpia malé prenosné chladničky.
  • Držiaky: Môžete ich využiť na upevnenie telefónu, kamery, fotoaparátu, pohárov či fliaš s vodou, alebo iných predmetov, ktoré chcete mať počas jazdy po ruke.
  • Taška na SUP: Či už máte pevný alebo nafukovací SUP, taška je veľmi dôležitá. Pri výbere si všimnite: veľkosť – SUP sa musí do tašky zmestiť, hrúbku – hrubšie tašky ochránia dosku lepšie, úchyty – ideálna je kombinácia držiaka, ktorý uchopíte do dlane a ramenného popruhu, farbu – väčšina SUP tašiek je strieborná, aby sa doska zbytočne nenahrievala od slnka, odolnosť voči vonkajším vplyvom – ak chcete dosku v taške skladovať, všimnite si jej odolnosť voči vlhkosti, poprípade i iným vonkajším vplyvom.
  • Kajak sedadlo na SUP: Pomocou sedadla s dvoma popruhmi, ktoré obopnete okolo dosky, urobíte z vášho paddleboardu improvizovaný kajak. Sedadlá sa zväčša vyrábajú z mäkkých materiálov, ako napr. neoprén či EVA pena.
  • SUP vozík: Ide o dve kolesá s držiakmi, ktoré sú prepojené tyčou. Na takýto vozík naložíte SUP, ktorý pohodlne prepravíte k vode. Tento doplnok oceníte len pri pevných doskách. Pri výbere si všimnite najmä typ pneumatík – plastové sú ideálne na pevný terén (asfalt, betón), nafukovacie zas na piesok či trávu.

Ako vybrať oblečenie na paddleboard 

Oblečenie na paddleboard je z istej časti taktiež súčasťou vodáckej výbavy. Keďže navyše rozhoduje o vašom pohodlí, ale i bezpečnosti, nie je na škodu vyberať pozorne. Klasickým riešením počas horúceho leta bývajú plavky, po ktorých s najväčšou pravdepodobnosťou siahnete i vy. Nedá sa povedať, že sú nevhodné, ak sa však chystáte na dlhší výlet, určite si nevystačíte iba s nimi.

TIP: Všeobecným odporúčaním je používanie záchrannej vesty. Za nevyhnutnosť ju môžeme označiť hlavne pri deťoch a začiatočníkoch.

Vhodné oblečenie na paddleboard

Na ochranu vrchnej časti tela pred slnkom slúžia takzvané rash guards. Ide o extrémne priliehavé tričká s dlhým rukávom, ktoré spĺňajú funkciu textilného opaľovacieho krému. Pri výbere sa zamerajte hlavne na materiál.

  • Polyester: Je veľmi priedušný, avšak menej elastický
  • Lycra: Je najpružnejšia a pomerne priedušná
  • Spandex/Nylon: Je priedušný, elastický a navyše veľmi rýchlo schne
  • Neoprén: Ide o najlepší materiál do chladného počasia, neoprén je pevný, elastický a teplý, pozor, priedušnosť nie je jeho prednosťou, v lete ho preto radšej nevyužívajte

TIP: Pri paddleboardingu v chladnejšom počasí (jar, jeseň a zima) sa nezaobídete bez celotelového neoprénu. Vhodný model si vyberajte podľa jeho hrúbky.

Ako sa starať o paddleboard

Každé športové náčinie potrebuje starostlivosť, no a iné to nie je ani pri paddleboardoch. Nasledujúcou údržbou môžete vašej doske podstatne predĺžiť životnosť a taktiež ušetriť na priebežných opravách.

  • Dosku prepravujte iba v ochrannom vaku, predídete jej poškodeniu
  • Pri prevoze je vhodné používať aj ďalšie ochranné pomôcky, ako je obal na pádlo a špeciálny box či podložka s úložným priestorom na plutvu
  • Dosku skladujte na suchom a dobre vetranom mieste, odkladajte ju vždy suchú a nikdy nie na priamom slnku
  • Aj počas pobytu pri vode by doska nemala ostávať pohodená v tráve či na piesku a vystavená priamym slnečným lúčom
  • Keď dávate dosku do vody, preneste ju v rukách až na miesto s dostatočnou hĺbkou, vyhnete sa tak jej poškodeniu kameňmi, konármi či štrkom – to isté platí aj pri jej vyberaní z vody
  • Pri paddleboardingu sa vyhýbajte prekážkam a plytčinám, ktoré môžu poškodiť dosku, no najmä plutvu a pádlo
  • Ak sa na vašej pevnej doske nachádza vetracia zátka, pred jazdou ju vždy zatvorte, zabránite tak prenikaniu vody do jadra
  • Ak sa na doske nachádza vetracia zátka, pri skladovaní ju nechajte vždy otvorenú
  • Dosku pravidelne kontrolujte, ak si na nej všimnete akékoľvek poškodenie – škrabance, praskliny, diery – okamžite ich opravte svojpomocne alebo v servise (najnáchylnejšie časti na paddleboarde sú nos a hrany)
  • Po paddleboardingu v slanej vode dosku vždy dôkladne opláchnite

TIP: Na rýchlu opravu paddleboardu môžete využiť špeciálne vodotesné lepidlá alebo pásky. Renomovaní predajcovia odporúčajú napríklad pásku Ding Tape. V našich končinách je dostupná napríklad na Amazone.

Ako jazdiť na paddleboarde

Presný postup toho, ako jazdiť na paddleboarde, vám, samozrejme, dať nemôžeme. Na začiatok však pre vás budú podstatné iba niektoré úkony, ako je postavenie sa na dosku, udržanie rovnováhy i smeru a pádlovanie

Ako sa postaviť na paddleboard:

  1. Ešte na brehu si na vašu dominantnú nohu pripevnite SUP leash 
  2. Vezmite dosku „pod pazuchu“ na tej strane, na ktorej máte pripevnené vodítko
  3. Vojdite do vody – dosku položte na hladinu až na mieste, kde nehrozí poškodenie plutvy o dno
  4. Počkajte, kým sa paddleboard „ustáli“, potom si naň kľaknite
  5. Vezmite pádlo a skúste prejsť krátku vzdialenosť v kľaku
  6. Keď získate akú-takú istotu a stabilitu, pokúste sa postaviť – zdvíhajte sa na nohe, na ktorej nemáte vodítko
  7. Najprv sa snažte získať stabilitu, nemajte strach, môže to zabrať i niekoľko minút
  8. V stoji sa nekrčte, nohy musia byť vystreté, ale uvoľnené, určite sa nepozerajte pod, ale pred seba
  9. Keď získate istotu aj v stoji, uchopte pádlo a pádlujte – jeden záber na jednej a druhý záber na druhej strane

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Na záver nášho návodu na výber toho najlepšieho paddleboardu vám zodpovieme niekoľko častých otázok. Nájdete medzi nimi i tipy na zaujímavé lokality, kde sa môžete tomuto športu venovať.

Kto sa môže venovať paddleboardingu?

Každý. Tento šport je vhodný pre deti, ženy, mužov, starších i mladších. Samozrejme, nezabúdajte na vaše schopnosti, prípadne i zdravotné obmedzenia.

Oplatí sa požičať paddleboard v požičovni?

Oplatí aj neoplatí. Všetko sa odvíja od toho, na ako dlho si chcete paddleboard požičať. Pri prenájme na kratší čas ide určite o dobrý kompromis, pretože ceny sa väčšinou pohybujú okolo 5 až 10 eur na hodinu, 20 eur na deň alebo 50 eur na 3 dni. Pri prenájme na viac ako týždeň však za dosku zaplatíte i viac ako 150 eur, čo je polovica z ceny základného nafukovacieho modelu.

Kam na paddleboard?

Na Slovensku máme nespočetné množstvo vodných plôch a tokov, kde si môžete paddleboarding užiť naplno. Tu je niekoľko tipov na vodné nádrže: Ružín, Orava, Sľňava, Kráľová, Veľká Domaša, Zemplínska Šírava, Slnečné jazerá, Liptovská Mara, Zelená voda, Ružiná, Teplý Vrch, Nitrianske Rudno.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(90%)
Dátum publikovania: 11.08.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 24.07.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/10/2021 17:43
Brani L.

Na paddleboarde Worker WaveTrip si cením dobrú stabilitu, a teda vhodnosť pre malých aj veľkých začiatočníkov. Super je, že všetky potrebné komponenty sú v jednom vaku. Počas leta sme ho využívali pomerne často.

14/08/2021 20:30
Viťo

Máme nafukovací paddleboard Aqua Marina Fusion, ktorý má výborné parametre a bol za dobrú cenu. Oceňujem odnímateľnú plutvu, kvalitné spracovanie, veľmi dobrú ergonómiu, praktický vak či jednoduché zabalenie naspäť do vaku. Nad nákupom som dlho nepremýšľal, pretože už minulý rok som si počas dovolenky pri mori všímal paddleboardy a postrehol som, že väčšia mala práve od značky Aqua Marina, preto som sa pri výbere orientoval na túto značku. Napokon som vsadil na model Fusion, pretože si myslím, že cena zodpovedá kvalite. S týmto paddleboardom som maximálne spokojný, pretože spĺňa všetky moje požiadavky. Bez problémov unesie dvoch dospelých a jedno menšie dieťa, čiže je to skvelá zábavka pre celú rodinu. Plutvu je možné odňať a potom celý paddleboard veľmi jednoducho zbaliť do vaku. Vak si potom nesiem na chrbte od auta k pláži. Paddleboard drží na vode veľmi dobre, no ak fúka vietor, môže sa stať, že človek ľahko spadne do vody. Je teda skôr vhodný do bezveterného počasia, respektíve tam, kde je pokojná hladina. Paddleboard je ľahučký, má pekný dizajn a s priloženou pumpou je nafúkaný raz dva. Jeho nosnosť je až 150 kg, čiže pokojne ho môže využívať aj zavalitejší muž. :-) My sme s týmto výrobkom spokojní a využívame ho nielen pri mori, ale aj doma na jazerách.

13/08/2021 09:33
Vlado C.

Mám paddleboard Aqua Marina Vapor 10'4'' a na vode je super stabilný. Dĺžka je tak akurát a dizajn je tiež vydarený, už na prvý pohľad vyzerá lákavo pre oko. Som spokojný, pretože celkové spracovanie je na úrovni. Celá súprava spolu s pumpou a veslom v batohu je ľahká a vďaka nízkej váhe sa jednoducho prenáša na potrebné miesto. Na vode sa s paddleboardom výborne manévruje, preto je radosť na ňom jazdiť. Je vhodný na bežné rodinné využitie, či už na jazere, rybníku alebo počas dovolenky pri mori. Aj deti jeho ovládanie bezproblémovo zvládli. Časom sme si k paddleboardu dokúpili elektrickú pumpu, ktorá je šikovnejšia než tá, čo bola v balení. Ak je človek veľmi šikovný, z paddleboardu sa dajú chytať aj ryby. :-) Odporúčam ho každému, či už jednotlivcom alebo rodinám. Ocení ho každý, kto má rád vodu a ľahký pohyb. Cena paddleboardu bola nastavená prijateľne. Plusom je, že je vhodný pre začiatočníkov aj mierne pokročilých. S týmto produktom sme už zažili kopec zábavy a, samozrejme, aj kopec pádov do vody. Ak sa budete učiť manipulovať s paddleboardom, odporúčam najskôr niekde pri brehu, kde je plytká voda. Na dosku je vhodné sadnúť si alebo čupnúť a potom až ďalej od brehu sa skúsiť postaviť. Bol som prekvapený, že paddleboard dokáže byť dosť rýchly a obzvlášť, ak vám dopomáha vietor a fúka správnym smerom.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok