Najlepšie odsávačky na soplíky a hlieny 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie elektrické odsávačky
- Najlepšie ručné odsávačky a odsávačky na vysávač
- Odsávačky soplíkov – recenzie
- Noštek odsávačka hlienov z plastu na vysávač
- Arianna Baby Vac 2
- Miobebee
- Haxe NS 1
- Je odsávanie hlienov potrebné?
- Správny výber odsávačky hlienov
- Hadičková – ručná odsávačka hlienov
- Bálóniková odsávačka hlienov
- Elektrická odsávačka hlienov
- Odsávačky hlienov na vysávač
- Ako používať odsávačku?
- Ako si poradiť bez odsávačky?
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
- Baby Mix
Už pred narodením potomka každý budúci rodič nakupuje výbavu preto, aby ho nič nezaskočilo a bol na všetko pripravený. Odsávačka hlienov, resp. soplíkov by teda rozhodne vo vašej výbave chýbať nemala. Niekedy môžu totiž hlieny v nošteku vášho bábätka poriadne potrápiť. Aké typy odsávačiek na hlien poznáme? V čom sa líšia? Pomôžeme vám vybrať.
Samozrejme, v rámci výbavy pre vaše dieťatko existujú ďalšie vecičky a doplnky, ktoré vám prídu potrebnejšie ako samotná odsávačka hlienov. No mali by ste myslieť na všetko a nespoliehať sa na náhodu, že takú vec nikdy potrebovať nebudete.
Najlepšie elektrické odsávačky
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Haxey NS1 ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | Zobraziť produkt | |
BabyOno Elektrická nosná odsávačka ✔ NAJPREDÁVANEJŠIE | Zobraziť produkt | |
Canpol Babies Easy&Natural ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Nosiboo Pro ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt | |
Miobebee ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt |
Najlepšie ručné odsávačky a odsávačky na vysávač
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Baby-Vac Arianna 2 ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Petite&Mars Happy Nose ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | Zobraziť produkt | |
AngelCare Nosiboo ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt | |
Nosátko Noštek (plast) ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt | |
Canpol babies ✔ DNES V AKCII | Zobraziť produkt |
Odsávačky soplíkov – recenzie
Odsávačka hlienov, odsávačka soplíkov, nosná odsávačka sú synonymá pomocníka na odsávanie hlienov. Prechladnutie, nádcha, a teda aj zahlienená nosová dutina sú v rannom veku bežné. Pravidelne čistenie nošteka dokáže mamičke uľahčiť elektrická/na batérie, ale aj ručná odsávačka soplíkov. Pripravili sme pre vás recenzie obľúbených modelov, aby ste si mohli vybrať najlepšiu odsávačku soplíkov. Ak už máte s týmto pomocníkom skúsenosti, môžete sa o ne podeliť v komentároch. Pomôžete tak ďalším mamičkám pri rozhodovaní.
Je odsávanie hlienov potrebné?
Prechladnutie, nádcha či zahlienená nosová dutina sú u bábätka bežné a v rannom veku sa tomu s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhne ani jedno batoľa. Vtedy je potrebné noštek pravidelne čistiť, pretože bábätko nedokáže poriadne dýchať ústami. Navyše, hlien môže zatekať i do ústnej dutiny alebo môže spôsobiť zápal stredného ucha.
Hromadením hlienu sa vytvára v nosovej dutine dieťatka ideálne prostredie pre rozmnožovanie baktérií. Táto živná pôda následne môže spôsobiť spomínané komplikácie alebo vyvolať ďalšiu infekciu. Je pravda, že detičky príliš odsávanie hlienov neobľubujú, no verte, že dieťatku nijak neubližujete. Ide o absolútne bezbolestný proces. To, že dieťa protestuje, je iba signálom toho, že mu to nie je dvakrát pohodlné. Nebojte sa teda, vášmu bábätku odsávačkou hlienov traumu nespôsobíte. Koniec koncov, robíte to pre jeho dobro.
Odsávačka nie je určená iba pre novorodencov a bábätká. Odsávačku môžete použiť i pri dieťati staršom ako 3 roky. Nosovú dutinu dieťaťa vyčistí rýchlo a účinne a vášmu dieťaťu sa bude dýchať omnoho lepšie. Väčšie deti si dokonca dokážu odsávačku v nose pridržať a majú z toho viac zábavy ako stresu.
Správny výber odsávačky hlienov
Mnohí rodičia, ktorí už skúsenosti s odsávačkou majú, preferujú jeden, druhý alebo tretí typ odsávačky. Každému vyhovuje niečo iné. Hadičková, balóniková, elektrická alebo odsávačka na vysávač. Samotné typy si následne popíšeme, no môžete vidieť, že výber je skutočne bohatý.
Každý typ odsávačky hlienov so sebou prináša výhody i nevýhody, ktoré pri vašom výbere môžu zavážiť. Dôležité je poznať, na akom princípe jednotlivé odsávačky fungujú a následne môžete zisťovať, aké s nimi majú ľudia skúsenosti. Na výber teda máte niekoľko druhov odsávačiek. Na Slovensku sa najčastejšie používa práve odsávačka hlienov na vysávač.
Hadičková – ručná odsávačka hlienov
Princíp fungovania hadičkových odsávačiek si s veľkou pravdepodobnosťou pamätajú ešte aj naše staré mamy. Dnes sú tieto odsávačky skôr núdzovým riešením, pretože sú menej efektívne a pre dieťatko menej komfortné.
Odsávanie funguje na princípe dvoch hadičiek, ktoré sú pripevnené k nádobke s vrchnáčikom. Jedna hadička sa vkladá do nošteka dieťatka. Druhá hadička s rozšíreným koncom sa vkladá do vašich úst. Následne už za pomoci satia vzduchu cez hadičku hlien odsávate. Pri údržbe postačuje nádobku vypláchnuť horúcou vodou. Ich cena je veľmi priaznivá, sú kompaktné, ľahko sa používajú. Na druhej strane majú aj svoje nesporné nevýhody. Pri nesprávnej manipulácii môžu poraniť samotnú nosovú sliznicu.
Výhody
- Nízka cena
- Kompaktnosť
- Jednoduché používanie
- Bez hluku
Nevýhody
- Menej komfortné odsávanie
- Pri neposednom dieťati ťažko použiteľné
- Dlhšia doba odsávania
- Menej efektívne
Bálóniková odsávačka hlienov
Názov znie pomerne hravo a opäť platí, že odsávanie hlienov za pomoci tohto druhu odsávačky je veľmi jednoduché. Hlavným strojcom efektivity odsávania je balónik. Ten predtým, ako zavediete nástavec do nošteka, stlačíte. Následne balónik uvoľníte a za pomoci podtlaku, ktorý vytvoril vzduch v balóniku, odsajete hlien.
Opäť ide o veľmi ekonomickú voľbu za rozumnú cenu. Avšak, ide skôr o núdzové riešenie, keďže takéto odsávačky nevyvinú dostatočný podtlak, aby uvoľnili aj hlieny, ktoré sú hlbšie. S hustým soplíkom si teda príliš neporadíte. Ako súčasť vašej výbavy na dovolenku či výlet určite poslúži viac ako dobre.
Výhody
- Nízka cena
- Bez hluku
- Bezpečné odsávanie
- Jednoduché použitie
Nevýhody
- Nie príliš efektívne pri hustom hliene
- Dlhšia doba odsávania
Elektrická odsávačka hlienov
Na trhu patria k najobľúbenejším a ich použitie si pochvaľujú i mnohé mamičky. Predovšetkým sú elektrické odsávačky omnoho efektívnejšie ako odsávačky ručné. Vôbec sa pritom nemusíte báť, že pôjde o odsávačku, ktorú musíte zapojiť do zástrčky. Buď si vyberiete dobíjateľné odsávačky hlienov, alebo odsávačky, ktoré sú na baterky.
Takéto odsávačky sú výkonné, efektívne a zároveň nie sú príliš hlučné. Plastové telo slúži ako nástavec na držanie a zároveň sú v ňom batérie. Na túto plastovú časť zvyčajne nasadzujete plastovú nádobu určenú na odsatý hlien. Na konci odsávačky je silikónový nadstavec, ktorý už slúži na samotné odsávanie hlienu z nosa. Elektrické odsávačky sú praktické, kompaktné a vhodné i na cesty.
Výhody
- Nízka hlučnosť
- Výkonnosť a efektivita (závisí od typu)
- Kompaktné
- Ľahké používanie
Nevýhody
- Vyššia cena
Odsávačky hlienov na vysávač
Tento typ odsávačiek bol najväčším trendom roku 2019. Hoci na druhej strane u detí až takú radosť nevyvolávajú, predovšetkým pre hluk, ktorý vysávač vydáva. Ich účinok však nemožno poprieť.
Vysávač je hlučný a deťom môže odsávanie znepríjemniť, hoci vždy je to individuálne. Vďaka výkonu vysávača je však tento druh odsávačky najefektívnejší. Obrovskou výhodou je, ak vlastníte vysávač, kde je možná regulácia výkonu, a teda sily ťahu. Či je soplík hustý alebo riedky, zariadenie tohto druhu si s ním hravo poradí.
Odsávačky určené na vysávač sú v podstate špeciálna nadstavce, ktoré sa pripevnia na trubicu vysávača. Dieťa s vysávačom neprichádza do kontaktu! Nemusíte sa teda báť nejakých nečistôt alebo baktérií. Odsávanie je navyše rýchlejšie a údržba veľmi jednoduchá. Proces je bezpečný, koncovky (nadstavce) sú prispôsobené tak, aby sa nedali zaviesť príliš hlboko do nosa a nedôjde tak k poraneniu sliznice. Zároveň však silnejší ťah vysúša sliznicu, a preto je vhodné pred odsávaním sliznicu zvlhčiť. Cenovo váš rozpočet výrazne nezaťažia.
Výhody
- Nízka cena
- Efektívnosť odsávania hlienov
- Bezpečné odsávanie
- Rýchlosť odsávania
Nevýhody
- Vysoká hlučnosť (môže pôsobiť odstrašujúco)
- Nepraktické pri cestovaní
Ako používať odsávačku?
Ako prvé je dôležité povedať, načo si dávať pri odsávaní pozor a až následne prejdeme k správnemu používaniu odsávačky. Veľa závisí i od toho, aký druh odsávačky používate, no všeobecne platia tieto zásady, ktoré by ste mali dodržiavať:
- Pozor na poranenia sliznice. K tomu môže prísť zavedením nástavca odsávačky hlienov príliš hlboko do nosovej dutiny.
- Pri odsávaní kontrolujte či dieťatko dokáže správne dýchať.
- Neodsávajte hlieny príliš často, spôsobuje to vysúšanie nosovej sliznice.
Samotný postup správneho odsávania hlienov nie je náročný, no predsa len treba myslieť na to, že tento proces nemusí byť vášmu dieťatku príliš príjemný.
- Pred odsávaním sekrét v nose vždy zrieďte za pomoci špeciálnych kvapiek (minerálne, soľné) do nosa. Odsávanie tak pôjde jednoduchšie.
- Je dobré, ak pri odsávaní dieťatko niečo rozptyľuje. Ideálne nejaká hračka alebo aktivita partnera, ktorý ho zabáva.
- Ideálne je odsávať soplík pred spaním, maximálne dvakrát do dňa.
Ako si poradiť bez odsávačky?
Odsávačka hlienov nie je to, čo by preferovala každá mamička. V takom prípade nepomôže nič iné ako prepláchnutie nosových dutín dieťatka. To sa robí za pomoci kvapiek v spreji. Ide o špeciálne kvapky, minerálne alebo soľné. Kvapky obsahujú roztok minerálnej alebo morskej vody, ktoré rozpúšťajú sekrét a následne za pomoci vatovej tyčinky ho možno dostať von.
Kvapky však nie sú vhodné na dlhodobé používanie. Ak soplík neustupuje, verte, že aj samotný lekár vám odporučí zaobstarať si odsávačku hlienov, ktorá vám zaručí efektívny výsledok. Navyše určite nechcete, aby sa vaše dieťatko s plným noštekom neustále trápilo.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Ohľadom odsávačky soplíkov máte množstvo otázok, čo je dobre. Predsa len treba dbať na bezpečnosť dieťaťa, na to, či odsávačku skutočne využijete a kde všade sa vám zíde. Najčastejšie otázky ohľadom výberu a použitia odsávačiek vám zodpovieme na tomto mieste. Nejde o konečný zoznam, budeme radi, ak svoje ďalšie otázky napíšete do komentárov pod článkom. Odpovieme na ne čo najskôr.
Ako sa o odsávačku soplíkov starať?
Je odsávanie pomocou odsávačky bezpečné?
Ktorá z odsávačiek je lepšia? Balóniková, hadičková, elektrická alebo odsávačka na vysávač?
Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú
Dátum poslednej aktualizácie: 23.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Odsávačka Baby Vac Arianna 2 má výborný tvar a funguje bezproblémovo. Oceňujem náhradný diel a tiež čistiacu kefku, s ktorou je čistenie rýchle a efektívne. Použitie je rýchle a ak túto odsávačku porovnám s predchádzajúcou, táto je oveľa lepšia. Osobne si myslím, že manuálna odsávačka je lepšia než elektrická.
Odsávačka BabyOno má veľmi slabý výkon. Nemá vôbec žiaden ťah, sotva stačí na obyčajnú vodnatú nádchu. Na hlbší spolík musím aj tak používať ručnú odsávačku a vysávač. Znova by som túto elektronickú odsávačku už nekúpila. K jediným výhodám patrí tichý chod, ergonomický tvar, ktorý dobre padne do ruky a utišujúce melódie.
Som sklamaná z odsávačky Haxe, vôbec nie je tichá tak, ako to uvádza výrobca a tiež jemne vibruje, čo sťažuje odsávanie. Násadky majú malé otvory, čím nie je možné odsať väčší soplík. Výkon je slabý, čakala som niečo viac.