Najlepšie monitory dychu 2024 – recenzie, test, porovnanie

Monitory dychu začali naberať na popularite najmä po medializovaných prípadoch syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa (SIDS). Stávajú sa preto výbavou aj zdravých novorodencov, ktorí sa pri pôrode nestretli so žiadnymi komplikáciami. Jeho prítomnosť v detskej postieľke alebo na plienke dáva rodičom pocit bezpečia a v prípade neočakávanej situácie vie bábätku zachrániť život.

Ako vybrať monitor dychu?

Na trhu je viacero druhov monitorov dychu, ktoré sa od seba líšia svojimi funkciami aj vybavením dodávaným pri kúpe. Pomôžeme vám zorientovať sa, na čo monitor dychu slúži, pre koho je vhodný, aké typy existujú a prezradíme tiež to, na čo si dávať pri kúpe pozor. Pre ľahší výber sme pre vás pripravili krátke recenzie produktov, ktoré vedú v rebríčkoch predajnosti a medzi rodičmi sú populárne.

Najlepšie monitory dychu

Názov Hodnotenie Detail
Jablotron Nanny   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Baby Control BC-2200   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Angelcare AC027   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
HiSense Babysense 1 Pro   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
HiSense Babysense 7   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Monitory dychu – recenzie

Monitory dychu sú zdravotnou pomôckou, ktorá môže zachrániť život vášho dieťaťa. Pri kúpe tohoto produktu by ste preto mali zvážiť jeho parametre, funkcie, kvalitu a spoľahlivosť. Cena monitora by pri rozhodovaní nemala zohrávať najpodstatnejšiu úlohu, skôr sa zamerajte na praktické využitie. Aby ste mali rozhodovanie o čosi ľahšie, prinášame vám niekoľko recenzií na monitory dychu od overených výrobcov.

Čo je monitor dychu

Monitor dychu je prístroj, ktorý slúži sa sledovanie respiračnej aktivity bábätka. Je to akýsi strážca dychu dieťaťa, ktorý vydá hlasný zvukový alarm v prípade, ak sa s dychom dieťaťa niečo deje. Monitor dychu si netreba zamieňať s elektronickou opatrovateľkou. Nesníma totižto vydávané zvuky ani obraz, ale len dych, resp. pohyb (zdvih bruška a hrudníka počas nádychu).

Monitor dychu teda stráži dychovú frekvenciu bábätka a upozorňuje na jej náhly pokles pod normu alebo úplný útlm. Prístroj je primárne určený pre predčasne narodené bábätká alebo tie, ktoré mali už pri narodení dychové či srdcové problémy. Nápomocný je však aj rodičom zdravého a v normálnom termíne narodeného dieťaťa. Rodiča majú vďaka použitiu monitora dychu väčší pocit bezpečia a istoty, že je ich bábätko v poriadku.

Na čo slúži monitor dychu

Ako vyplýva z názvu prístroja, primárnou funkciou monitora dychu je sledovať dych bábätka počas spánku. Sledovanie sa deje pomocou senzorických dosiek, ktoré prenášajú zachytené údaje do kontrolnej jednotky. Ak je zaznamená akákoľvek abnormalita, buď že sa dych zastavil, alebo má dieťa z nejakého dôvodu sťažené dýchanie (skracuje sa počet nádychov za minútu), prístroj vás na to okamžite upozorní hlasitým zvukovým signálom a pri niektorých modeloch aj svetelným signálom.

Doskový monitor dychu pre dojčatá

Pre koho je vhodný monitor dychu?

Monitory dychu sa primárne používajú pri predčasne narodených deťoch alebo pri bábätkách, ktoré sa narodili s nejakým ochorením. Zväčša ide o ochorenia spojené s problémami s dýchaním alebo so srdcom. Využívať ich však môžete aj pri zdravých deťoch, ktoré prišli na svet v termíne. Po monitore dychu siahnite vtedy, keď chcete mať väčšiu istotu, že u vašej ratolesti nedôjde k bezdôvodnému a neočakávanému zastaveniu dýchania.

Najčastejším dôvodom pre zaobstaranie tohto prístroja je obava rodičov zo syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa (SIDS). U detí sa môže nečakane prejaviť do prvého roka ich života, avšak za najkritickejšie obdobie sa považuje vek od dvoch do šiestich mesiacov. Pojmom SIDS sa označuje akékoľvek úmrtie dieťaťa, ktoré bolo zdravé a umrelo náhle bez zistenia zjavnej príčiny.

Monitory dychu sú obľúbené aj u prvorodičiek, ktoré vďaka nemu cítia väčšiu istotu. Treba však dodať, že prístroj SIDS nezabráni, iba vás včas upozorní, že vaše dieťa je v ohrození. Potom je už na rodičoch, aby rýchlo konali a zachránili tým život bábätka. Odporúča sa okamžite vytočiť 155 a kým príde záchranná zdravotná služba, začať s resuscitáciou. Monitory dychu sa dajú využiť aj pri väčších deťoch, ktoré sú napríklad po úraze hlavy a po očkovaní.

Typy monitorov dychu

Na trhu sa stretnete s viacerými typmi monitorov dychu. Tie sa delia na doskové, ktoré sa umiestňujú pod matrac do postieľky, a plienkové monitory, ktoré sa pripnú na plienku tak, aby sa dotýkali bruška bábätka. Poznáme aj kombinované monitory dychu, ktoré sú zároveň elektronickou opatrovateľkou, a monitory určené pre dvojičky. V nasledujúcich riadkoch sa bližšie pozrieme na jednotlivé typy.

Doskový monitor dychu v detskej postieľke

Doskový monitor dychu

Doskový monitor dychu patrí k najrozšírenejším a používajú ho i v nemocniciach. Ide o monitor dychu, ktorý sa vkladá do postieľky, resp. pod matrac, preto nedochádza k žiadnemu kontaktu s dieťaťom. Dieťa má voľnosť v pohybe a monitor ho nijako neobmedzuje.

Pri doskovom monitore získate vyhodnocovaciu jednotku a snímaciu podložku. Spravidla je v balení jedna podložka, no pri niektorých modeloch sú výrobcovia štedrejší a dajú vám v základe dve. Ak vám podložky nestačia, napríklad z dôvodu, že vaše bábätko má veľkú postieľku alebo vyrástlo, viete si snímacie dosky dokúpiť.

Snímacia podložka, ktorá sa vkladá pod matrac, by mala mať v parametroch výrobku uvedené, aký hrubý môže byť matrac, aby prístroj správne fungoval. Pri nedonosených bábätkách alebo tých, ktoré majú nízku váhu, sa monitor môže podložiť pod prestieradlo, meranie dychu je tak presnejšie.

Výhodou dvoch snímacích dosiek je pokrytie väčšej plochy postieľky, prípadne to, že jednu podložku máte umiestnenú v postieľke a druhú napríklad v kočíku, nemusíte tak dosky neustále prenášať. Stačí presunúť len vyhodnocovaciu jednotku.

V prípade, že monitor nezaznamená žiaden pohyb (nádych) alebo dôjde k nepravidelnostiam v dýchaní, spustí sa zvukový alarm. Niektoré modely sú okrem zvuku vybavené aj svetelnou signalizáciou, ktorá zdôrazní, že dieťa je v ohrození života.

Monitor dychu na plienku

Plienkový monitor dychu dáva rodičom väčšiu slobodu pri prenášaní dieťaťa. Ide teda o mobilný monitor, ktorý sa bábätku pripne pomocou klipu na plienku. Monitor sa umiestňuje z prednej strany tak, aby sa dotýkal bruška. Flexibilný senzor následne sníma pohyby a zaznamenáva aj najmenší pohyb bruška bábätka. Nakoľko k svojmu fungovaniu nepotrebuje žiadne káble, ľahko sa prenáša aj inštaluje, avšak bábätku môžu prekážať a obmedzovať ho v pohybe.

Monitor dychu na plienku

Výhodou plienkových monitorov oproti doskovým je vibračná funkcia, ktorú ponúka mnoho výrobcov. Tá sa aktivuje vtedy, keď prístroj zistí nepravidelné dýchanie alebo zástavu dýchania. Samozrejme, aj plienkový monitor dychu vás pri nepravidelnom dýchaní upozorní hlasitým zvukovým signálom.

Monitory na plienku sú vhodné najmä vtedy, keď viete, že budete s bábätkom často cestovať, resp. ho prenášať, napríklad z postieľky na gauč, do kočíka alebo do manželskej postele, kde budete spať spolu s ním. Nezabúdajte, že ak idete s kočíkom alebo bábätko veziete v aute, monitor dychu je nespoľahlivý, pretože môže zaznamenávať pohyby (otrasy) vozidla.

Monitor dychu na plienku sa stáva nevýhodným, ak je dieťa väčšie a dokáže sa už obracať alebo sa aktívnejšie pohybuje. Dieťa, ktoré sa prevráti, si môže monitor dychu totižto uvoľniť a ten vám bude signalizovať plané poplachy.

Monitor dychu pre dvojičky

Monitor dychu pre dvojičky je zhodný s klasickým doskovým monitorom. Rozdiel je v počte dosiek, ktoré sú v balení. Výrobcovia dávajú dve až štyri dosky, ktoré sú pripojené k vyhodnocovacej jednotke. Pre správne fungovanie monitora je dôležité, aby deti spali oddelene, každé vo svojej postieľke. V prípade, že máte pre dvojičky len jednu spoločnú posteľ, vhodnejšie je zvoliť si plienkový monitor dychu.

Kombinovaný monitor dychu

Kombinovaný monitor dychu je vlastne monitor s elektronickou opatrovateľkou. Na slovenskom trhu ich nie je príliš veľa a treba rátať aj s ich vyššou obstarávacou cenou. Okrem pohybu a dychu bábätka teda toto zariadenie prenáša pomocou vysielačky aj zvuk alebo pri drahších modeloch i video. Pred kúpou treba zvážiť, či je takýto monitor nutný a či by vám nestačil len klasický monitor dychu, prípadne iba klasická elektronická opatrovateľka.

Kombinovaný monitor dychu

Ako vybrať monitor dychu

Pred kúpou monitora dychu si treba zvážiť, či chcete klasický doskový alebo monitor na plienku. Ten druhý vám dáva väčšiu slobodu v možnosti prenášania monitora, avšak prvý je spoľahlivejší a pri mnohých modeloch navyše certifikovaný ako zdravotná pomôcka. Pozrieme sa na funkcie a parametre, ktoré by ste mali sledovať. Podstatnými parametrami pri kúpe sú: počet podložiek v balení, certifikácia, zdravotná nezávadnosť, hlasitosť zvukového alarmu, vizuálna kontrolka, spôsob napájania a podobne.

Počet podložiek v balení

Pri doskových monitoroch je podstatným parametrom počet snímacích dosiek v balení. Ide o podložky, ktoré sa umiestňujú pod matrac tak, aby zabrali čo najväčšiu plochu postieľky. Pred kúpou si teda pozrite rozmer podložky, prípadne sa poobzerajte po modeloch, ktoré majú v základnom balení dve dosky. Tie sú vhodné, keď dieťa vyrastie a je nutná väčšia snímacia plocha. Dve senzorické dosky vám navyše dovolia pohodlnejšie presúvanie bábätka. Kvalitné a pokročilejšie modely ponúkajú aj štyri podložky v balení, ale tie sú určené dvojičkám. Ak teda máte len jedno dieťa, postačí vám monitor s jednou alebo dvomi podložkami.

Zdravotná certifikácia

Kvalitný a spoľahlivý doskový monitor dychu by mal mať certifikáciu. Tieto prístroje sú kvalifikované ako zdravotné pomôcky. Ak narazíte na monitor bez zdravotnej certifikácie, je vhodné siahnuť po inom výrobku a neriskovať bezpečnosť vášho bábätka.

Akustický alarm

Základnou funkciou každého monitora dychu je akustický alarm, ktorý rodičov upozorní, ak je niečo v neporiadku s dychom bábätka. Pri zvukovom signále treba sledovať aj jeho hlasitosť. Alarm by mal byť dostatočne hlasitý, aby ste ho počuli aj počas spánku a v prípade ohrozenia dieťaťa vedeli rýchlo zasiahnuť. Dôležitá je taktiež doba spustenia alarmu, niektoré prístroje majú prednastavené, po koľkých sekundách nečinnosti dychu sa alarm spustí, iné umožňujú manuálne nastavenie podľa aktuálnych potrieb rodičov.

Dieťa v postieľke

Vizuálna kontrolka

Väčšia monitorov dychu, ktoré sú dostupné na našom trhu, kombinuje zvukový a vizuálny alarm. Vďaka tomu ste upozornení nielen zvukovým, ale i svetelným signálom. Jednotka začne blikať alebo svietiť. Svetelné kontrolky taktiež signalizujú, že je dych bábätka v poriadku. Spravidla platí, pokiaľ kontrola bliká, dych bábätka je v poriadku a keď svieti, niečo sa deje. Jednoducho tak viete vizuálne skontrolovať svoje bábätko aj bez toho, aby ste vstali z postele.

Napájanie monitora

Pri monitoroch dychu nie je využívané klasické napájanie z elektrickej zásuvky, dôvodom je najmä bezpečnosť dieťaťa. Napájanie sa deje pomocou tužkových (alkalických) batérií typy AA 1,5 V. Monitor dychu, ktorý má len jednu senzorickú podložku, si často vystačí s dvomi batériami, no pokiaľ máte pripojených viacero podložiek, potrebné budú štyri batérie. Ideálne je, ak má váš monitor dychu indikátor nabitia, resp. kontrolku stavu batérií, vďaka tomu ste upozornení a viete, že batérie je potrebné vymeniť.

Spôsob prepojenia

Monitor dychu sa skladá zo snímacej podložky a kontrolnej jednotky, ktorá sa k podložke pripája. Prepojenie môže byť realizované dvoma spôsobmi a najčastejšie sa využíva klasické pomocou kábla. Pri výbere je dobré sledovať, akú dĺžku kábla výrobca ponúka v balení a či dosiahne tam, kam potrebujete. Zvyčajne nájdete v balení kábel s dĺžkou 5 metrov, ktorý postačuje.

Modernejším riešením, ktoré sa týka drahších prístrojov, je bezdrôtové prepojenie. V tomto prípade nie je nutné riešiť dĺžku kábla, ale dosah prístroja. Pripojenie sa totižto vykonáva pomocou Wi-Fi alebo Bluetooth.

Funkcia spätného prehrania

K funkciám navyše, ktoré ponúkajú niektoré značky, patrí možnosť spätného prehrania. To je v dĺžke niekoľkých minút (väčšinou do dĺžky 10 minút). Táto funkcia je vhodná, keď sa spustí alarm, ale po príchode rodičov je dieťa v poriadku. Spätné prehranie teda umožní zistiť, či došlo k zlyhaniu prístroja a zlému vyhodnoteniu dychu alebo skutočne došlo k zástave dychu, ktorý sa však po spustení alarmu znova obnovil.

Monitor dychu a detská opatrovateľka v jednom

Vibrácie

Funkcia vibrácií sa týka plienkových monitorov dychu. Vibrácie sa spustia vtedy, keď prístroj nezaznamená žiaden brušný pohyb. Vďaka nim sa môže bábätko prebrať z hlbokého spánku a zároveň sa nadýchnuť.

Inštalácia monitora dychu

Monitor dychu je jednoduché zariadenie, ktoré si nevyžaduje zložitú inštaláciu. Spoľahnúť sa môžete na návod, ktorý by mal byť priložený ku každému výrobku, no pre istotu vám uvedieme, ako ho inštalovať.

Inštalácia monitora dychu závisí od jeho typuDoskové a kombinované monitory dychu sa dávajú pod matrac. Ako sme už naznačili vyššie, pred používaním je dôležité zistiť, akú maximálnu hrúbku môže mať matrac. Pri monitoroch dychu od izraelskej spoločnosti HiSense je namieste podotknúť, že monitory nie sú vhodné pod pružinový matrac.

Snímacia doska by mala byť v postieľke umiestnená tak, aby zabrala čo najväčšiu plochu pod bábätkom. Ak ste mali v balení len jednu podložku a bábätko vám vyrástlo, vhodné je dokúpiť si ďalšiu snímaciu dosku, vďaka ktorej pokryjete celú plochu postieľky.

Inštalácia plienkových monitorov dychu je ešte jednoduchšia. Monitor stačí pomocou klipu pripnúť na plienku. Umiestňuje sa na prednej strane tak, aby sa dotýkal bruška a ideálne je, ak je na úrovni pupka.

Kalibrácia monitora dychu

Zakúpený monitor je správne nastavený od výrobcu a nie je potrebné ho kalibrovať. Tento úkon sa odporúča vykonať až po dvoch rokoch. Ak ste však kúpili monitor z bazára, prístroj by mal predtým, než ho začnete používať, prejsť kalibráciou. Servisnú kontrolu prístroja, resp. jeho kalibráciu, je najvhodnejšie vložiť do rúk výrobcovi, potom si môžete byť istí, že kalibrácia bola vykonaná správne. Rovnako si dajte monitor dychu nakalibrovať aj v prípade, ak ste ho mali niekde dlhšiu dobu uskladnený a teraz ho chcete použiť pri vašom druhom dieťati.

Kontrola spiaceho dieťaťa

Ceny a obľúbené značky monitorov dychu

Ceny kvalitných monitorov dychu začínajú od sumy 80 eur. V slovenských internetových obchodoch natrafíte na niekoľko modelov, ktoré sa líšia typom aj funkciami. Aktuálne patrí k najpredávanejším monitorom dychu Babysense 2 Pro od spoločnosti HiSense. Jeho cena sa pohybuje od necelých 100 eur vyššie. K najlacnejším modelom na trhu patrí monitor dychu Baby Control Digital BC-200 s jednou senzorovou podložkou, ktorý si môžete zaobstarať za približných 85 eur.

Keďže by mal byť monitor bezpečný a ideálne s certifikátom, oplatí sa doň investovať a siahnuť po osvedčených výrobcoch. K predávaným a kladne hodnoteným monitorom dychu patria modely od značiek HiSense, Jablotron, Angelcare či Baby Control. Za najlepší monitor dychu považujú spotrebitelia HiSense Babysense 2 Pro, rovnako dobre si vedie aj jeho predchodca Babysense 1 Pro.

Monitory dychu nájdete aj v bazároch alebo na portáloch venovaných mamičkám. Môžete sa teda poobzerať, či niektorá z mamičiek predáva monitor dychu, ktorý už nepotrebuje, pretože jej dieťa vyrástlo. Pred kúpou použitého monitora si skontrolujte jeho funkčnosť a to, či nie je poškodený. Po kúpe monitora z druhej ruky je odporučené vykonať kalibráciu. 

Požičanie monitora dychu

Ak nechcete do monitora dychu príliš investovať, resp. ho nechcete kupovať, môžete sa informovať o jeho zapožičaní. Monitor dychu vám zapožičajú v niekoľkých nemocniciach aj lekárňach po celom Slovensku. V roku 2020 bola táto služba k dispozícií v 43 nemocniciach a 17 lekárňach.

Podmienkou na vypožičanie monitora dychu je uzatvorenie zmluvy o výpožičke zdravotnej pomôcky. Monitor si musíte požičať na obdobie minimálne 6 mesiacov. Práve prvý pol rok života dieťaťa býva totižto najkritickejší a v tomto veku dochádza k syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Príspevok za vypožičanie je stanovený vo výške 6 eur mesačne. Polročná výpožička vás tak vyjde na 36 eur.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Monitor dychu je jednoduché zariadenie, ktorého primárnou funckiou je sledovanie dychu vášho bábätka. Siahajú po ňom najmä rodičia predčasne narodených detí alebo detí s nejakou chorobou. Čoraz častejšie sa však stáva tento prístroj populárnym aj pri zdravých deťoch, pretože mamičky majú vďaka monitoru väčšiu istotu, že je s ich dieťaťom všetko v poriadku. Ak ešte stále rozmýšľate, či by bol monitor dychu vhodný aj pre vaše bábätko, skúste sa pozrieť na odpovede na najčastejšie kladené otázky spotrebiteľov, ktorí rozmýšľajú nad kúpou.

Môže sa monitor dychu nainštalovať do postele, v ktorej spí bábätko spoločne s rodičmi?

Doskový monitor by mal byť umiestnený len tam, kde je samotné dieťa. Inštalácia do spoločnej postele sa neodporúča, pretože prístroj by nepracoval správne a snímal by aj pohyby rodičov. V spoločnej posteli môžete využiť plienkový monitor, keďže ten je pripnutý priamo na plienke bábätka a sníma pohyby jeho bruška.

Čo robiť v prípade planých poplachov?

K planým poplachom môže dochádzať vtedy, keď je zariadenie zle nainštalované, prípadne má dieťa v postieľke príliš hrubý matrac. Planý poplach môže vyvolať aj otočenie dieťaťa mimo dosahu snímacej dosky. Riešením je správna inštalácia, zmena nevhodného matraca, prípadne dokúpenie ďalšej podložky, vďaka ktorej pokryjete celú plochu postieľky.

Je vhodné kúpiť monitor dychu z druhej ruky?

Ak chcete pri kúpe monitora dychu ušetriť, môžete sa poobzerať po bazároch, prípadne sa spýtať vašich známych, či majú takýto prístroj na predaj. Pred kúpou si však zariadenie poriadne skontrolujte, či nie je poškodené a či funguje tak, ako by malo. Pred samotným používaním je dôležitá aj jeho kalibrácia, ktorú vykoná výrobca. Po týchto úkonoch by s prístrojom nemal byť žiaden problém, a tak je vhodný i monitor dychu z druhej ruky.

Dokedy používať monitor dychu?

Monitor dychu sa odporúča používať do prvého roka života vášho dieťaťa. Ak si monitor nechcete zakúpiť, ale si ho len vypožičať, ideálne je, ak ho používate aspoň dovtedy, kým vaše dieťa dovŕši 6 mesiacov. Práve obdobie do šiestich mesiacov je najkritickejšie z hľadiska náhleho a nečakaného úmrtia, ktorému nepredchádzala žiadna zjavná choroba (SIDS).

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(87%)
Dátum publikovania: 11.08.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 10.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

25/08/2022 09:01
Jana Z.

Odporúčam Baby Control BC-210. Monitor je spoľahlivý, má vysokú citlivosť a číselné zobrazenie dýchania. Menšiu časť používame v kočíku, avšak tá menšia sa občas stane, že nereaguje. Cena je veľmi dobrá, oproti konkurencii. Nechýba certifikát CE 1011, takže sme spokojní. Plusom je aj možnosť prepojenia s bezdrôtovou jednotkou Bluetooth alebo Wireless. Je to skvelé pre bezpečnosť dieťaťa.

05/12/2021 20:38
Evka H.

Monitor dychu Babysense 2 Pro je spoľahlivý prístroj. Páči sa mi, že najskôr upozorní ťukaním a až potom sa spustí alarm. Uvítala by som dlhší kábel, inak som spokojná. Zatiaľ prístroj nemal žiaden falošný poplach. Cena je vzhľadom k funkciám a spracovaniu prijateľná.

04/10/2021 09:02
Nina P.

Mám dobrú skúsenosť s monitorom dychu Jablotron. Zatiaľ funguje ako má, ľahko sa zapája a navyše sme kúpou tohto prístroja prispeli na nákup monitoru dychu do nemocnice, tak to má aj taký milý dobročinný podtón. Falošné signály sme zatiaľ nezaznamenali.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok