Najlepšie masážne valce na nohy, chrbát a cvičenie – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
Masážne valce sú čoraz obľúbenejšie medzi amatérskymi športovcami pre ich účinok podobný hĺbkovej masáži tela. Masážny valec totiž dokáže sčasti nahradiť druhý pár rúk, ktorý by ste inak potrebovali na dostatočne účinnú masáž všetkých častí tela.
Penových masážnych valcov je mnoho druhov, preto vám s výberom toho správneho pomôžeme a poradíme, aké parametre by ste pri tom mali vziať do úvahy.
Najlepšie masážne valce
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Blackroll Standard ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Sharp Shape Roller ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt | |
GymBeam Fitness Roller ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | Zobraziť produkt | |
Stormred Roller ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | Zobraziť produkt | |
Trigger Point Grid ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt |
Na masáž i na spevnenie
Penový masážny valec sa niekedy nazýva aj joga valec či v angličtine foam roller alebo bolster. Tieto valce vám pomôžu uvoľniť a prekrviť napäté či stuhnuté svalstvo. Sú obľúbené medzi fyzioterapeutmi, no sú aj ideálnou domácou pomôckou na riešenie problémov spôsobených nedostatkom pohybu alebo sedavým zamestnaním.
Okrem toho sú aj skvelou cvičebnou pomôckou. Môžete ich použiť ako pohyblivú oporu dolných končatín alebo trupu pri cvikoch na spevnenie strednej časti tela či iných svalových partií. Práve slabý stred tela spôsobuje často nadmernú záťaž chrbtice či iných svalov, ktoré napomáhajú správnemu držaniu tela, čoho dôsledkom sú často menšie či väčšie bolesti chrbta.
S tvrdosťou to neprežeňte
Masážne valce sa vyrábajú s rôznymi stupňami tvrdosti s viac či menej členitým povrchom.
Tvrdosť závisí najmä od použitého materiálu na ich povrchu. Najčastejšie je to etylénvinylacetát (skratka EVA), čo je materiál s pevnosťou niekde medzi plastom a molitanom. Ďalšie materiály sú EVAR (ako EVA, avšak s prídavkom gumy), polypropylén či mäkká gumová pena známa pod skratkou TPE.
Masírovanie tvrdším valcom je intenzívnejšie, no tiež bolestivejšie a začiatočníkov neraz bolesť nepríjemne prekvapí. Ak ste začiatočník, zvoľte si radšej niektorý z mäkších a menej členitých modelov, ktorý nebude mať na svaly taký intenzívny účinok. Keď si naň zvyknete, môžete si dokúpiť tvrdší valec. Hladký valec je taktiež vhodnejší na posilňovacie cviky, pri ktorých vám zaistí väčšiu stabilitu.
Ak vám ide o intenzívnu masáž a prekrvenie svalov, vyberte si tvrdší valec s čo najviac členitým povrchom, t. j. s čo najvyššími výstupkami.
Žiaľ, medzi výrobcami neexistuje jednotné označenie, resp. očíslovanie stupňov tvrdosti, pri výbere sa teda budete musieť spoľahnúť na subjektívny popis konkrétneho modelu výrobcom, resp. predajcom.
Na masáž užší, na cvičenie širší
Najmenšie valce majú priemer iba vyše 5 cm. Tieto modely sú vhodné skôr na ručné masírovanie konkrétnych častí tela – niektoré z nich sú vybavené aj obojstrannými rukoväťami pre pohodlnejšiu manipuláciu. Ako opora na zemi sú vhodnejšie valce s väčšími priemermi – 12, 14 či 15 cm.
Najužšie valce sú široké iba 15 cm, tie sa opäť hodia na masírovanie konkrétnych svalových partií na rukách, nohách či krku. Valce so šírkou vyše 30, 50 či dokonca 70 cm vám zasa poskytnú lepšiu stabilitu pri cvičení – používajú sa napr. aj pri joge či pilatese. Vďaka ich šírke budete mať istotu, že z nich pri jednotlivých cvikoch neskĺznete.
Pozor na nosnosť
Väčšina masážnych valcov je tvorená viac či menej pevným plastovým jadrom z PVC alebo ABS plastu, ktorý slúži ako výstuž a zabezpečuje pevnosť i tvarovú stálosť valca pri jeho používaní. Ak budete valec používať iba na ručnú masáž, nemusíte sa nosnosťou zaoberať. Ak ho budete využívať na cviky, pri ktorých bude slúžiť ako opora, preverte si, či je nosnosť valca dostatočná.
Pri najpevnejších modeloch výrobcovia síce deklarujú nosnosť až 150 kg, pri cvičení však valec zaťažujete dynamicky, preto môže byť výsledná sila pôsobiaca na valec vyššia. Lacnejšie modely masážnych valcov, pri ktorých výrobca výstuž podcenil, preto občas nevydržia ani deklarované zaťaženie.
Najlacnejšie už za 10 eur
Masážne valce zoženiete takmer v každom e-shope s pomôckami na cvičenie. Vyrábajú sa pod menej známymi značkami, ako napr. RumbleRoller, Foam Roller či Blackroll. Niektoré e-shopy ich predávajú pod svojou vlastnou značkou, ako napr. inSPORTline alebo GymBeam.
Najlacnejšie úzke masážne valce zoženiete za cenu do 10 eur, ceny širších valcov určených na cvičenie pilatesu či jogy začínajú na 20 eurách, za tie najdrahšie jóga valce s priemerom vyše 70 cm dáte aj vyše 40 eur.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Pokiaľ pravidelne športujete, nemali by ste nad kúpou masážneho valca váhať. Pri výbere vám môžu byť nápomocné aj odpovede na často kladené otázky týkajúce sa týchto masážnych pomôcok.
Na aké partie môžem masážny valec použiť?
Som citlivý na bolesť. Môžem používať masážne valce?
S masážnymi valcami nemám žiadne skúsenosti. Akú tvrdosť valca si zvoliť?
Dátum poslednej aktualizácie: 24.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Masážny valec V-Roll - GymBeam mi pomáha po každom cvičení, lebo mi dobre uvoľní svaly. Za veľkú výhodou považujem možnosť nastaviť si stupeň obtiažnosti masírovania. Po intenzívnom tréningu je to fakt úľava. Myslím, že je to vhodné aj na strečing a určite odporúčam všetkým športovcom a nielen im, hodí sa to aj bežným nešportovcom na relax a uvoľnenie napätia v svaloch.
Vyzdvihujem jednoduchosť použitia bez nutnosti akejkoľvek elektriny - valca Trigger Point Grid 1.0. Je perfektný pre každú váhu aj šírku chrbta. Masáž je príjemná a kvalitatívne je valec na úrovni. Plusom je, že jeho povrch je priľnavý na akomkoľvek povrchu a teda sa nešmýka.
Kúpila som si joga valec inSPORTline Lindero v oranžovej farbe a je skvelý na uvoľňovanie svalového napätia. Po použití sa mi navyše zlepšil krvný obeh, pretože mám menej studené ruky a nohy - s čím som mávala dlhodobo problém. Valec je vraj vhodný aj pre redukciu celulitídy či k napomáhaniu rozkladania tukového tkaniva. Ja som si ho však kúpila skôr na relaxáciu. Materiál je kvalitný a ľahko sa udržiava. Vzhľadom k tomu, že ja mám nízku váhu, nepredpokladám, že by sa mi valec nejak zdeformoval. Problém by však mohol nastať pri chlapoch s váhou nad 100 kilogramov. Nosnosť udávaná výrobcom je maximálnych 100 kg. Počas cvičenia s týmto valčekom sa mi skvele uvoľnia svaly, ktoré mám stuhnuté zo sedenia za počítačom. Odporúčam ho všetkým ako regeneráciu po cvičení alebo na stuhnuté svaly. Cena aj kvalita je skvelá a navyše aj vzhľad je pekný. Valec splnil všetky moje požiadavky a je naozaj účinný, preto ho používam každý deň.
Pochybujem o tom že ste niektore s tých valcov aj vyskúšali.Masažny valec musí mať rovnaky povrch po celom obvode,keď to tak nieje tak sa pri rolovani zasekáva.Ja mam zlu skusenosť s podobným tipom valca ako je vaš tip od springos joga a gym beam a penove valce by som doporučil len na nohy.