Najlepšie masážne kreslá 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie masážne kreslá
- inSPORTline Mateo
- Prečo premýšľať nad kúpou masážneho kresla
- Ako vybrať masážne kreslo
- Typy masážnych kresiel
- Masážne kreslá – druhy masáží
- Funkcie masážnych kresiel
- Dôležité parametre pri výbere najlepšieho masážneho kresla
- Cena masážnych kresiel + tipy na predajcov a zaujímavé značky
- Ako sa starať o masážne kreslo
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
- inSPORTline Kostaro
- inSPORTline Dugles
- inSPORTline Marvyn
- inSPORTline Gambino
Príjemná masáž celého tela po náročnom dni v práci, lyžovačke alebo ťažkom tréningu v posilňovni, tomu odolá asi len málokto. Relax, úľava od bolesti, regenerácia tela, to sú v skratke dôvody, prečo sa oplatí premýšľať nad kúpou masážneho kresla.
Poradíme vám, ako vybrať čo najlepšie, ako sa o kreslo správne starať, ako ho používať a u ktorých predajcov hľadať zaujímavé kúsky.
Najlepšie masážne kreslá
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
inSPORTline Cortela ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt | |
inSPORTline Mateo ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | Zobraziť produkt | |
Damico Globo ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Damico Bravo ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt | |
inSPORTline Numana ✔ DNES V AKCII | Zobraziť produkt |
Prečo premýšľať nad kúpou masážneho kresla
Hlavné dôvody sme si vymenovali vyššie. Teraz sa pozrieme na konkrétne benefity, ktoré vám táto XXL masážna pomôcka môže priniesť.
- Predchádza vzniku úrazu
Proces pravidelného uvoľňovania napätia zo svalov, kostí, kĺbov a tkanív ich udržiava konštantne v dobrej kondícii. Telo sa tak stáva odolnejšie, vďaka čomu len tak ľahko nedôjde k úrazu, napríklad natiahnutiu alebo preťaženiu svalov, zlomenine, či vykĺbeniu.
- Harmonizácia organizmu
Masáž vplýva na hormonálnu rovnováhu, a to vrátane podpory produkcie endorfínov a sérotonínu. Keď sú v poriadku vaše hormóny, ste v poriadku i vy. Pravidelné masírovanie vám môže skutočne pomôcť lepšie zvládať stres, uvoľniť psychické napätie, dokonca má vplyv aj na kvalitu spánku, reguláciu telesnej hmotnosti, podporu trávenia a imunity.
- Podpora dýchania, pozornosti, pamäte a iných rozumových funkcií
Kapacita pľúc je ovplyvnená svalstvom, ktoré ich obklopuje. Jeho sťahovanie je dôsledkom nesprávneho držania tela, a to ako pri sedení a ležaní, tak i pri chodení. Keď sa toto svalstvo stiahne, začnú sa sťahovať aj samotné pľúca, aby sa veľkosťou prispôsobili hrudnej dutine.
Za účelom kompenzácie menšej kapacity následne pri nádychu prijímajú menej kyslíka, čím dochádza k zhoršenému okysličovaniu celého tela. Správne okysličenie organizmu však nevplýva len na orgány, ale i na našu pozornosť, pamäť a myslenie ako také. Masážne kreslá vám preto pomôžu i v tomto smere.
- Odstránenie bolestí a urýchlenie regenerácie
Správne cielená masáž prekrví svalstvo, čím podporí jeho regeneráciu. Asi však nie je potrebné podrobne vysvetľovať, čo všetko dokáže tento druh terapie. Odstránenie bolestí, zmiernenie opuchov, urýchlenie rekonvalescencie po úrazoch, to je len zlomok toho, čo vám prinesie pravidelný pobyt v masážnom kresle.
- Priaznivý vplyv na kardiovaskulárny systém
Lepšie prekrvenie organizmu, rovná sa zdravé srdce a cievy. Správna cirkulácia krvi však vplýva aj na mnohé ďalšie procesy v našom tele. Urýchľuje liečbu zápalov, podporuje potenciu u žien aj mužov, odstraňuje stres, pomáha s chudnutím a zlepšuje celkovú rovnováhu organizmu.
Ako vybrať masážne kreslo
Už viete, prečo nad touto kúpou premýšľať. Presuňme sa teda k tomu, ako vybrať masážne kreslo, ktoré uspokojí vaše potreby a zároveň nezruinuje rodinný rozpočet. Prejdeme si všetko dôležité. Parametre, typy, funkcie, druhy masáží, programy, ceny, predajcov aj výrobcov.
Typy masážnych kresiel
V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na jednotlivé typy masážnych kresiel. Najčastejšie sa stretnete s kreslami do domácnosti alebo kancelárie a profesionálnymi modelmi. Tieto parametre rozhodujú o cene, samozrejme, o vašom pohodlí, no najmä o tom, aký druh masáže vám dokážu poskytnúť.
Luxusné masážne kreslá na profesionálne využitie
Luxusné masážne kreslá na profesionálne využitie sú najdrahšou verziou, akú nájdete na trhu. Sú uspôsobené na vysokú záťaž, teda napríklad nepretržitú prevádzku počas mnohých hodín či využívanie veľkým počtom ľudí. Preto sú vyrábané prevažne z pravej kože, majú vyšší príkon, takže i výkon, väčší počet funkcií, masážnych zón a pokrokovejšie polohovanie. Takýto kúsok môžete využívať i doma. Len si zaň musíte pekne priplatiť. Luxusné masážne kreslá totiž stoja viac ako 3 000 eur.
Elektrické masážne kreslá do domácnosti
Masážne kreslá do domácnosti sú lacnejšie. Nižšia cena sa, samozrejme, odzrkadľuje na menšom počte funkcií a masážnych zón, nižšom výkone a zníženej záruke, teda i životnosti. Rozdielny je taktiež povrchový materiál, ktorý zvykne byť o niečo menej kvalitný. Všetky spomenuté vlastnosti masážnych kresiel do domácnosti však nie sú až tak negatívne, ako sa môžu javiť na prvý pohľad. Po prvé ich bude využívať menší počet osôb, navyše určite nebudú pustené 15 hodín denne, každý deň v mesiaci. Inak povedané, elektrické masážne kreslo na domáce využitie bude zaťažované menej, preto nemusí byť vyrobené až v takej vysokej kvalite.
Masážne kancelárske kreslá
Aj masážne kancelárske kreslá patria do kategórie tých elektrických. Hlavným rozdielom je ich dizajn. Nie sú robustné, pripomínajú skôr obyčajné kreslo do kancelárie. Zvyknú byť lacnejšie, mať menej funkcií a taktiež menej masážnych zón. Polohovanie je väčšinou iba základné, opierka na nohy nie je čalúnená a aj ich výkon je podstatne nižší. Tieto modely sú akýmsi kompromisom, takže ak hľadáte plnohodnotné masážne kreslo, určite nejde o najlepšiu voľbu.
Masážne kreslá – druhy masáží
Niektoré masážne kreslá dokážu naozaj iba masírovať, niektoré ponúkajú viacero druhov masáží alebo iné typy terapie ako napríklad magnetoterapiu či podpornú masáž lymfatického systému. Keďže ide o asi najdôležitejšiu časť výberu masážneho kresla, budeme jej venovať podstatnú časť pozornosti. Pozrieme sa na najčastejšie typy masáží, s ktorými sa môžete stretnúť. Zároveň vám prezradíme, aké benefity ponúka každá z nich.
Vibračná a perkusná masáž
Vibračná masáž vám pomôže s uvoľnením svalového napätia, zbaví vás stresu, prekrví celé telo, zmierni bolesť, je výborná po akejkoľvek fyzickej aktivite alebo pri nadmernej únave. Táto masáž funguje veľmi jednoducho. Tlak vyvíjaný v pomerne vysokej frekvencii preniká iba do menšej hĺbky tkanív, čím ich aktivizuje.
Perkusná masáž je presným opakom tej vibračnej. Tlak je omnoho väčší, masírovanie však prebieha za nižšej intenzity. Perkusná masáž je ideálna na rozbitie svalových uzlíkov a tiež pri odstraňovaní chronických bolestí, ktorých zdroj sa nachádza hlbšie v tkanive.
Relaxačná masáž
Pod pojmom relaxačná masáž sa neukrýva nič konkrétne. Ak na kresle nájdete takúto funkciu, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o jemnú masáž celého tela, pri ktorej zrelaxujú vaše svaly, ale i hlava. Relaxačná masáž má priaznivý vplyv na imunitný systém, krvný obeh, lymfatické uzliny, hormonálnu rovnováhu, napomáha harmonizovať a taktiež detoxikovať organizmus.
Hĺbková masáž
Hĺbková masáž pôsobí na takzvané hlboké svaly (napr. hlboký flexor kĺbu, Psoas Major) a fasciu, teda spojivové tkanivo. Je prospešná pri rekonvalescencii po úrazoch a chronických bolestiach. Ocenia ju taktiež športovci a ľudia, ktorí trpia posturálnymi patologickými zmenami. Ide o rôzne trvalé zmeny na pohybovom aparáte, ako je napríklad vytočená panva, jeden bok či ramená umiestnené v rôznej výške.
Hĺbková masáž je veľmi účinnou formou terapie, nemusí však vyhovovať každému. Nedá sa povedať, že vyslovene bolí, pripravte sa však na to, že ju budete cítiť. Preto je viac než potrebné, aby ste mohli jej intenzitu regulovať. Ak by ste sa totiž nechali takto vymasírovať od maséra, mohli by ste ho usmerniť, čo je OK a čo už príliš.
Vzduchová masáž
Vzduchové vankúšiky alebo takzvané airbagy, ktoré prostredníctvom opakovaných rytmických pohybov stimulujú konkrétne body na tele, to je v skratke vzduchová masáž. Z benefitov stojí za spomenutie uvoľnenie masírovaných partií, relaxácia, regenerácia svalstva a zmiernenie bolesti. Vzduchové vankúšiky sa väčšinou nachádzajú iba na niektorých častiach masážneho kresla, napríklad pod predlaktím, zadkom alebo pod dolnými končatinami. Rozhodujúci je taktiež ich počet. Viac vankúšikov vám poskytne intenzívnejšiu masáž.
Masážne kreslá s funkciou hnetenia
Ide o celkom špecifický druh masáže, pri ktorej sú stimulované najmä mäkké tkanivá. Masážne valčeky vykonávajú krúživé pohyby, vďaka čomu dochádza k pozdvihnutiu a stlačeniu tkanív, ktoré sa následne prekrvia. Hnetenie zasiahne aj hlboké svaly, ktoré prekrví a uvoľní. Počítajte s tým, že i táto masáž je pomerne intenzívna, niekomu sa môže zdať až bolestivá. Preto by mala byť regulovateľná.
Masážne kreslá s funkciou plieskania a poklepávania
Pod pojmom plieskanie si môžete predstaviť intenzívnu masáž, ktorá prebieha vo veľmi pravidelnom rytme. Masážne hlavice a valčeky sú pri nej rozmiestnené vo väčších rozostupoch, aby na jednotlivé body netlačili až príliš silno. Plieskanie vám pomôže s uvoľnením svalov a rozbitím svalových uzlíkov. Okrem toho navodzuje pocit odpočinku a relaxácie.
Poklepávanie je samostatný režim, väčšinou sa však nachádza na každom kresle, ktoré disponuje funkciou plieskania. Poklepávanie navyše funguje na podobnom princípe ako plieskanie. Ide o pravidelné „udieranie“ na jednotlivé body, avšak pri trochu nižšej intenzite. Masáž poklepávaním je preto podstatne jemnejšia a pokojnejšia.
Masážne kreslá s funkciou stláčania a zvierania
Technika stláčania asi najviac pripomína skutočnú masáž rukami. Ide o pravidelné, striedavé stláčanie bodov na jednotlivých častiach tela. Stláčaním sa zbavíte bolesti svalov, svalového napätia, má tiež relaxačné účinky a podporuje krvný obeh. Zvieranie je taktiež veľmi podobné skutočnej masáži. Valčeky sa v tomto prípade pohybujú oproti sebe, takže svaly, doslova, zvierajú.
Masážne kreslo Shiatsu
Shiatsu je pomenovanie pre japonskú masáž, ktorá pramení z tradičnej čínskej medicíny. Vo voľnom preklade toto slovo znamená niečo ako „tlak prstami“. Masážne kreslá so Shiatsu masážou využívajú tlak, ktorý je koncentrovaný na konkrétne body, nazývané ako tsubo. Táto technika energizuje a harmonizuje telo, v dôsledku čoho vás zbaví bolesti, napätia, stresu a iných nepríjemných fyzických, ale i psychických problémov.
Lymfatická masáž
Lymfatická masáž alebo lymfodrenáž pôsobí na lymfatické uzliny, v ktorých prúdi lymfa. Tá spĺňa funkciu ochrancu, ktorý bojuje proti baktériám, vírusom, plesniam a iným patogénom, ktoré spôsobujú zdravotné problémy. V podstate sa dá povedať, že lymfatické uzliny majú veľmi úzky súvis s imunitným systémom.
Masážne kreslá s funkciou lymfatickej masáže pôsobia prostredníctvom vzduchových vankúšikov na tie časti tela, ktorými prechádzajú lymfatické uzliny. Tým rozprúdia lymfu, ktorá nimi môže správne pretekať. Určite je dobré, keď môžete regulovať intenzitu tejto masáže.
Masáž GUA SHA
Masáž GUA SHA je starodávna čínska liečebná technika a prírodná alternatívna terapia. Funguje na princípe stimulácie pokožky pomocou masážneho prístroja, v našom prípade kresla. GUA SHA v prvom rade zlepšuje krvný obeh. Masážne valčeky krátkymi alebo dlhými ťahmi prechádzajú po pokožke, čím stimulujú mikrocirkuláciu mäkkého tkaniva. Medzi ďalšie benefity tejto masáže patrí rozprúdenie energie, zmiernenie chronických bolestí, zápalových procesov a urýchlenie liečby rôznych zranení. GUA SHA sa tradične praktizuje na chrbte, krku, rukách a nohách.
Zero gravity masáž
Funkcia Zero Gravity je naozaj super vec. Takéto kreslá môžete sklopiť do polohy, v ktorej sú nohy vyššie ako horná časť tela. Inak povedané, nohy sú vyššie ako srdce. Táto poloha vás dostane do niečoho, čo pripomína beztiažový stav. Keďže budete ležať v uhle okolo 120 °, vaše telo sa odľahčí a následná masáž bude efektívnejšia.
Výhody Zero gravity masáže:
- Zlepšenie cirkulácie krvi
- Podporná liečba kŕčových žíl (ak nimi trpíte, masáž určite skonzultujte s lekárom)
- Zmiernenie opuchu
- Odstránenie bolesti po fyzickej námahe
- Podpora pľúc a srdca
- Intenzívnejšia relaxácia
Aktívny twist a swing, natiahnutie chrbta a nôh
Funkcia aktívny twist vaše telo, takpovediac, poprehadzuje zo strany na stranu. Na tento účel kreslo väčšinou využíva vzduchové airbagy. Aktívny swing je trochu komplikovanejší pohyb. Telo sa spolu s krkom a hlavou nahýba zľava doprava, nohy zas hore a dole. Výsledným efektom je uvoľnenie stavcov, resp. celej chrbtice.
Funkciu natiahnutia chrbta nájdete len na drahších kreslách. Ide o dômyselný systém, ktorý na chrbtici počas masírovania popreťahuje vaše medzistavcové platničky a nervy. Režim na pretiahnutie nôh je zameraný hlavne na kolená. Natiahne chrupavky a svaly v ich okolí, čím sa vám uľaví od bolesti. Takáto terapia je však vhodná aj ako prevencia pred vznikom problémov s kolenami. Režim natiahnutia nôh sa nachádza, logicky, iba na kreslách s automaticky polohovateľnou podnožkou.
Funkcie masážnych kresiel
Prvé 3 funkcie, o ktorých si povieme v nasledujúcich riadkoch, sú základom. Ak nimi dané kreslo nedisponuje, odporúčame sa vám poobzerať po inom kúsku. Tie ďalšie sú iba príjemnými bonusmi, ktoré však taktiež nie sú na zahodenie. Samozrejme, čo presne bude vyhovovať vám, musíte zhodnotiť najmä vy sami.
Polohovateľné masážne kreslá
Každé dobré masážne kreslo musí mať túto funkciu. Pri výbere sa sústreďte na počet polôh, do ktorých môžete kreslo nastaviť. Základom je polohovanie chrbtovej a hlavovej opierky. Ak môžete vašim potrebám prispôsobiť aj časť, na ktorej máte nohy, je to iba plus. Takúto funkciu však nájdete iba na kvalitnejších masážnych kreslách. Polohovanie masážneho kresla môže byť automatické alebo manuálne. V prvom prípade iba stlačíte tlačidlo na ovládači alebo priamo na kresle. V druhom kreslo polohujete ručne, pomocou kolieska alebo páčky.
Masážne kreslá s podnožkou a opierkou hlavy
Masážne kreslo s podnožkou je veľmi príjemnou záležitosťou. Ide o malú opierku, ktorá môže byť integrovaná, vyklápateľná alebo sa dá ku kreslu pripojiť samostatne. Nachádza sa pod vašimi nohami aj chodidlami. Opierka hlavy nie je samotné operadlo. Ide o samostatnú vložku, ktorá môže byť na kresle osadená fixne, za lepšiu voľbu však považujeme odnímateľnú opierku, pretože jej prítomnosť nemusí vyhovovať každému. Všimnite si aj jej povrchovú úpravu. Aby vám poskytla čo najviac pohodlia, musí byť mäkučká a vyrobená z príjemného materiálu.
Vyhrievané masážne kreslá
Masážne kreslá s vyhrievaním vám ponúknu masáž aj termoterapiu, ktorá prehreje všetky časti tela, pomôže uvoľniť takzvané svalové uzlíky, je nápomocná pri celkovej relaxácii, môžete ju využiť aj pri nachladení a po návrate z dlhej lyžovačky vám taktiež padne viac než vhod. Dá sa povedať, že drvivá väčšina masážnych kresiel touto funkciou disponuje. Preto sa sústreďte skôr na to, či sa dá vyhrievanie vypnúť a regulovať, pretože sedieť vo vyhriatom kresle uprostred leta nie je najpríjemnejšie.
Všimnite si tiež to, kde presne sa vyhrievanie nachádza. Vyhrievaná môže byť napríklad iba chrbtová opierka či podnožka, alebo všetky časti kresla. Posledným dôležitým parametrom je zdroj tepla. Na kvalitných kreslách sa nachádzajú karbónové vlákna, ktoré vysielajú infračervené žiarenie. To môže byť dlho alebo krátkovlnné. Prvá možnosť je lepšia, pretože dlhovlnné infračervené žiarenie prehrieva tkanivá do hĺbky.
Masážne kreslá s magnetoterapiou
Tento druh terapie funguje na princípe striedavého, niekedy i stáleho pôsobenia magnetického poľa. Magnetoterapia má viacero pozitív, medzi ktoré patrí rýchlejšie hojenie rán, a to vrátane tých vážnejších, akými sú napríklad zlomeniny. Môže zmierniť zápal, bolesť kĺbov, svalov a iných častí tela. Rovnako ako pri lymfodrenáži vám určite odporúčame, aby ste sa aj v prípade magnetoterapie vopred poradili s lekárom.
Masážne kreslá s pamäťou
Kreslá môžu mať 2 druhy integrovanej pamäte. Prvou je takzvaná pamäť počítača, do ktorej uložíte niekoľko režimov, ktoré ste si naprogramovali. Potom, ako si sadnete do kresla, v pamäti nájdete 1 z nich, stlačíte tlačidlo a nemusíte robiť nič viac. Určite si všimnite, koľko režimov môžete do pamäte uložiť. Väčšinou sú to 2 až 3. Druhou možnosťou je pamäť posledného nastavenia. V tomto prípade máte o niečo menej možností, pretože kreslo zachová v pamäti iba ten režim, ktorý ste využívali naposledy.
Bonusové funkcie masážnych kresiel
- Automatická detekcia polohy ramien: Kreslá s automatickou detekciou polohy ramien sa dokážu vášmu telu prispôsobiť samy. Majú senzory v oblasti ramien. Potom, ako si sadnete, detegujú vašu polohu a na jej základe nastavia polohu masážnych valčekov.
- Hojdanie: Aj masážne kreslá môžu z istej časti zastúpiť tie hojdacie. Ak sa teda radi hojdáte, poobzerajte sa po takomto kúsku.
- Odnímateľné čalúnenie: Jednoduchá údržba je iba jednou z výhod odnímateľného čalúnenia. Na kreslách s touto možnosťou môžete taktiež lepšie regulovať intenzitu masáže. S čalúnením sú valčeky ďalej od vášho tela, bez neho zas bližšie.
- Integrované rádio a reproduktory: Áno, na niektorých kreslách nájdete aj takýto bonus. Pri integrovanom rádiu si všimnite to, ako funguje. Teda, či ide o klasické FM rádio alebo reproduktory, ktoré môžete prepojiť s MP3 prehrávačom, mobilom, tabletom či notebookom. Samozrejme, možnosť prepojenia cez Bluetooth alebo Wi-Fi je iba plusom.
- Kvalita zvuku: Reproduktory môžu prehrávať klasický alebo dnes veľmi populárny 3D zvuk, ktorý je omnoho realistickejší.
- Slúchadlá: Niektoré kreslá sú vybavené integrovanými slúchadlami. Oceníte ich vtedy, keď nechcete hudbou obťažovať okolie.
- Úložný priestor: Priečinok na odloženie knihy, stojan na šálku s nápojom alebo držiak na mobil či tablet. Úložný priestor na masážnych kreslách nie je nevyhnutnosťou, určite však ani zbytočnosťou.
Dôležité parametre pri výbere najlepšieho masážneho kresla
Veru tak, aby ste si vybrali skutočne to najlepšie masážne kreslo, je potrebné vedieť ešte niekoľko dôležitých vecí. Preto sa pozrieme na techniky masírovania, rozloženie masážnych zón, ovládanie, nosnosť a rozmery, tvarovanie, výkon, programovanie, počet masážnych hlavíc a materiály.
Materiál
Najčastejšie používaným materiálom je syntetická koža, ktorá má mnohé pozitívne vlastnosti. Samozrejme, nemusí byť ideálna pre každého, preto sa pozrieme aj na ostatné materiály.
Pravá koža
Z pravej kože sú vyrábané tie najdrahšie masážne kreslá. Jej výhodou je najmä dlhá životnosť a pekný dizajn. Koža je však pomerne náročná na údržbu, v teplej miestnosti, kde sa budete určite aspoň trochu potiť, nie je najpríjemnejšia pri priamom kontakte s pokožkou, no a v neposlednom rade, ak sa vám ju podarí poškodiť, oprava bude finančne náročná. Keď sa na kožu pozrieme z ekologického hľadiska, je trochu rozpačitým materiálom. Na jednej strane je 100 % recyklovateľná (ak nie je synteticky farbená), na strane druhej pochádza zo živých tvorov.
Syntetická koža
Masážne kreslá zo syntetickej kože sú zlatou strednou cestou. Sú podstatne lacnejšie, pričom nevyzerajú zle. Údržba je veľmi jednoduchá. Syntetickú kožu stačí pretrieť vlhkou handričkou, navyše nie je náchylná na zašpinenie. K pozitívam môžeme zaradiť aj jej odolnosť voči mechanickému poškodeniu a taktiež to, že ide o celkom ekologický materiál. Syntetická koža sa vyrába z viacerých vrstiev netoxického polyuretánového vlákna, ktoré je 100 % recyklovateľné.
Tkanina
Pri masážnych kreslách z tkaniny je dôležité najmä to, o akej tkanine hovoríme. Tak napríklad, bavlna je veľmi príjemný, celkom odolný a zdravý materiál, ktorý sa však pomerne rýchlo zašpiní. Tkaniny však môžu byť i syntetické, čím stratia minimálne 1 z vyššie spomínaných benefitov. Tieto kreslá patria automaticky k lacnejším.
Mikrovlákno
Mikrovlákno sa do povedomia širokej verejnosti dostalo najmä kvôli posteľným obliečkam, ktoré sú prezentované ako to najlepšie na trhu. Tento materiál je 100 % syntetický, pričom jeho pôvod nikdy nie je úplne jasný. Mikrovlákno je totiž vyrábané z akýchkoľvek polymérov, zjednodušene povedané, z rôznych druhov plastov. V súvislosti s týmto materiálom sa preto vynára celkom dosť otázok, ktoré súvisia so zdravím a tiež ekológiou.
Z hľadiska vlastností nie je mikrovlákno tou najhoršou voľbou. Na dotyk pripomína hodváb, ľahko sa udržiava, je lacné, takže i samotné kreslo stojí menej, výborne odvádza vlhkosť, nežmolkuje sa, je jemné, priedušné, odolné voči oderom, farebne a tvarovo stále, v lete je príjemne chladné, v zime zas hreje a má antibakteriálne vlastnosti.
Technika masírovania
Masážne kreslá využívajú rôzne techniky masírovania. Pozor, nemýľte si ich s typom masáže. Ide o to, do koľkých smerov sa dokážu hýbať masážne valčeky. Laicky povedané, čím viac smerov, tým intenzívnejšia a realistická masáž.
- 2D kreslá vás vymasírujú iba v 2 smeroch, a to buď hore a dole, alebo doľava a doprava. To záleží od konkrétneho modelu. Ide o základnú techniku masáže, ktorú ponúkajú najlacnejšie modely. Nebudeme vám klamať, zaplatíte za ne málo, výsledný efekt však môže byť menej než priemerný.
- 3D kreslá sú na tom už o niečo lepšie. Telo vám vymasírujú v 3 smeroch. Tento pohyb je opisovaný ako „von a dnu z kresla“. Čo si pod ním predstaviť? Zjednodušene, omnoho prirodzenejšiu a intenzívnejšiu masáž, ktorá „zasiahne“ väčšiu plochu tela.
- 4D kreslá patria do kategórie profesionálnych. Valčeky sa pohybujú v 4 smeroch, čo pripomína reálnu masáž rukami najlepšie.
Masážne zóny
Rôzne masážne kreslá majú rôzne masážne zóny, ktoré sú zacielené na rôzne partie vášho tela. Väčšinou sú to tieto:
- Krk – krčná chrbtica
- Chrbtica – zóny môžu byť rozdelené na jednotlivé partie, teda napr. krížová či hrudná chrbtica
- Lopatky
- Bedrá
- Zadok
- Ruky – ramená, paže, predlaktia, dlane a prsty
- Stehná
- Lýtka
- Chodidlá
Na niektorých, hlavne drahších kreslách môžete jednotlivé masážne zóny spúšťať oddelene, na niektorých iba súčasne. Prvá možnosť je určite lepšia. Predstavte si napríklad to, že vás bolí krk, no zároveň trpíte kŕčovými žilami, pri ktorých je masáž nôh vylúčená. Ak by ste nemohli jednotlivé zóny vypnúť, kreslo vám bude nanič.
Počet masážnych hlavíc a valčekov
Každé kreslo musí byť vybavené masážnymi ramenami, na ktorých sa nachádzajú masážne hlavice s valčekmi. Dôležitý je ich počet, ale najmä správne rozmiestnenie. Mali by sa nachádzať čo na najväčšej ploche a na tých správnych miestach, teda v oblasti chrbta, krku, ramien, rúk, nôh, ideálne aj tam, kde máte chodidlá a dlane. Pri nákupe si všimnite aj údaj o rozmeroch, resp. o dĺžke masážneho systému. Môže mať napríklad 90 alebo 120 cm. Dlhší masážny systém je lepší, pretože „zasiahne“ väčšiu časť tela.
Programovanie masážneho kresla
Aby vám masážne kreslo poskytlo čo najväčší komfort, malo by disponovať čo najväčším počtom možností programovania. Hovoríme o prednastavených a manuálnych programoch aj regulovateľnej intenzite a rýchlosti.
- Intenzita: Hovoríme o sile masáže. Tú si môžete zväčša nastaviť v 2 až 5 stupňoch.
- Rýchlosť: Rýchlejšie masírovanie, rovná sa drsnejšie masírovanie, ktoré nemusí vyhovovať každému. Preto je určite dobré, ak si rýchlosť viete nastaviť. Väčšinou sa stretnete taktiež s 2 až 5 stupňami.
- Prednastavené programy: Do prednastavených programov nemôžete nijako zasahovať. Ide o vopred naprogramovanú masáž (napr. relaxačná, orientálna, shiatsu).
- Manuálne programy: Využijete ich vtedy, keď vám nevyhovujú prednastavené programy. Manuálne si môžete vyskladať masáž presne podľa vášho gusta.
Tvar
Tvar sedadla s chrbtovou opierkou je veľmi dôležitý. Kreslo by malo byť ergonomicky tvarované, ideálne v tvare písmena S, ktorý veľmi dobre kopíruje ohnutie samotnej chrbtice. Len tak môže byť masáž naozaj efektívna. Ak sa na danom kúsku nachádza opierka hlavy a podnožka, všimnite si aj ich tvar. Opierka hlavy by mala byť anatomická.
Rozmery a umiestnenie kresla
Menšie modely bez podnožky zvyknú byť kompaktnejšie, drahšie kreslá so všakovakými doplnkami zas zaberú omnoho viac miesta. Na rozmery vášho nového masážneho kresla pozerajte najmä preto, aby sa vám pohodlne zmestilo tam, kam chcete. V tomto smere je veľmi nápomocná funkcia Zero Space (stretnete sa s ňou aj pod inými názvami). Nájdete ju zásadne na polohovateľných kreslách. Výhodou je, že ich môžete postaviť takmer úplne k stene. Po sklopení chrbtovej opierky sa kreslo začne vysúvať horizontálne, smerom dopredu, takže stenu minie.
Hmotnosť
Základné modely masážnych kresiel nezvyknú vážiť viac ako 30 kg. Tieto kúsky nemajú opierku hlavy ani nôh, väčšinou ich nemôžete polohovať, absentuje aj vyhrievanie, úložný priestor a iné doplnkové funkcie. Za akýsi priemer sa dá považovať hmotnosť okolo 80 – 90 kg. Luxusné masážne kreslá s množstvom doplnkov a funkcií vážia i viac ako 140 kg, no a to už je celkom dosť. V prípade takýchto kúskov preto myslite na nosnosť vašej podlahy, a to najmä vtedy, keď sa kreslo chystáte umiestniť na 2. poschodie.
Nosnosť
Tradičná nosnosť masážnych kresiel sa pohybuje v rozmedzí od 100 do 150 kg. Modely s nosnosťou 100 kg môžu využívať ľudia s maximálnou váhou 90 kg. Netvrdíme, že pri použití ťažšou osobou sa kreslo automaticky rozpadne. Pri dlhodobom a častom preťažovaní, sa však na ňom môžu objaviť rôzne poruchy. Preto vám určite odporúčame, aby ste sa obzerali po kúskoch s nosnosťou nad 120 kg.
Výkon a motory
Čím menším počtom funkcií disponuje dané kreslo, tým menší je aj jeho výkon, a teda i spotreba. To znamená, že výkonnejšie kreslá patria k tým lepším, ale i drahším. Najdôležitejším parametrom je výkon motora, no taktiež ich počet. Nemôžeme vám povedať presne, koľko wattov je málo, koľko tak akurát a koľko už veľa. Malou pomôckou pre vás môže byť to, že výkon najlacnejších masážnych kresiel väčšinou nepresahuje 50 W, pričom sa na nich nachádza iba 1 motor. Kvalitnejšie modely zvyknú pracovať pri výkone nad 140 W a majú 2 motory.
Ovládanie
Najčastejšie sa stretnete s integrovaným panelom alebo diaľkovým ovládačom, pričom oba spôsoby môžeme označiť za celkom pohodlné. Pri integrovanom paneli si všimnite jeho umiestnenie. Môže sa nachádzať priamo na lakťovej opierke alebo na vnútornej časti bočnej strany kresla. Úplne najideálnejším riešením je ovládací panel osadený na pohyblivom ramene. To môžete polohovať, takže kreslo prestavíte aj v polohe ležmo. S týmto riešením sa stretnete iba na drahších modeloch.
Cena masážnych kresiel + tipy na predajcov a zaujímavé značky
Masážne kreslá sme pre vás na základe ceny rozdelili do 3 kategórií, a to na modely s cenou do 500, od 1 000 do 2 000 a nad 2 000 eur. To, koľko kreslo stojí, síce nemusí vždy 100 % hovoriť o jeho skutočnej kvalite, do istej miery sa však môžete orientovať aj podľa tohto parametru. K prehľadu cien sme pripojili aj niekoľko tipov na zaujímavých predajcov a výrobcov.
Masážne kreslá do 500 eur
V tejto kategórií nájdete kreslá so základnými funkciami, i keď niektoré kúsky dokážu prekvapiť. Polohovanie je iba manuálne, tvarovanie nemá s ergonómiou nič spoločné, vyhrievanie je taktiež nereálne a čo sa týka režimov, tak ani s nimi to nie je úplne ružové. Zväčša sa stretnete iba s 1 režimom masírovania, viac ich je naozaj iba výnimočne. Nastavenie intenzity a rýchlosti je tiež skôr výnimkou.
Zopár zaujímavých produktov v cene do 500 eur sme našli medzi masážnymi kreslami na Jysk.sk. Zaujal nás napríklad model VADUM, ktorý stojí necelých 400 eur, pričom disponuje až 5 masážnymi režimami, 2 stupňami intenzity, integrovanou podnožkou a je čiastočne polohovateľný. Na atraktívne kúsky sme narazili aj medzi masážnymi kreslami Tempo Kondela. Všetky stoja do 200 eur, prevedením však nezaostávajú ani za podstatne drahšími produktmi. Majú pekný robustný dizajn a sú polohovateľné, funkcie sú však iba základné. Ďalší predajcovia, ktorí ponúkajú veľmi lacné masážne kreslá, sú Favi.sk, Vidaxl.sk, Sconto.sk, Avenberg.sk alebo Okay.sk.
Masážne kreslá od 1000 do 2 000 eur
Tieto kúsky, ktoré sa dajú označiť ako priemerné masážne kreslá do domácnosti, používateľovi poskytujú už celkom parádne možnosti. Automatické polohovanie, podnožka, opierka hlavy, 3 až 5 druhov masáže, viacero prednastavených aj automatických režimov, vyhrievanie či pohodlné ovládanie sú, viac-menej, akýmsi nepísaným štandardom.
Nie je však ničím výnimočným, že disponujú aj pokrokovými funkciami, ako je masáž v beztiažovom stave či spomínaná funkcia Zero Space na šetrenie miesta. Výnimočne na nich nájdete aj magnetoterapiu. Zaujímavé produkty v cene od 1 000 do 2 000 eur sme našli najmä u predajcu inSPORTline. Poobzerať sa však oplatí aj na weboch fabulo.sk, masaznekresla.sk a zdravie-sk.eu.
Masážne kreslá nad 2 000 eur
Tu už sa dostávame do sféry luxusných masážnych kresiel. Pýtate sa, či vám môžu ponúknuť viac ako tie z predošlej kategórie? Verte, že môžu. Tieto modely majú väčší počet režimov a viacero možností pri polohovaní, nájdete na nich magnetoterapiu, vyhrievanie pomocou infračerveného žiarenia, podstatne viac druhov masáží, masírovanie celého tela – od hlavy po končeky prstov na nohách, presnejšie nastavenie intenzity aj rýchlosti a rôzne pokrokové funkcie ako pretiahnutie nôh a chrbtice, swing hip, aktívny twist a swing. Čo sa týka predajcov, tak vám odporúčame tých istých ako v predošlej kategórii.
Ako sa starať o masážne kreslo
Spôsob starostlivosti o masážne kreslo sa odvíja od jeho povrchového materiálu. Ako sme so povedali, môžete sa stretnúť s rôznymi verziami. Preto si uvedieme iba základné pravidlá starostlivosti o každý z nich.
Kreslá z pravej kože
- Pravú kožu nesmiete namáčať, môžete ju však pretrieť mierne vlhkou handričkou a mydlovou vodou. Následne kreslo nezabudnite pretrieť čistou handrou, aby na ňom neostali mydlové fľaky.
- Raz za cca 3 mesiace by ste mali kreslo ošetriť špeciálnym impregnačným prípravkom na pravú kožu.
- Kreslo môžete pravidelne ošetrovať špeciálnymi krémami s obsahom včelieho vosku. Koži predĺžite životnosť, navyše bude vyzerať úžasne.
- Keď budete kreslo vysávať, dajte so pozor, aby ste kožu nepoškodili. Jej oprava by vás vyšla draho.
Kreslá zo syntetickej kože
- Syntetická koža je veľmi odolný materiál, voda mu však dokáže spôsobiť nemalé problémy. Preto ju, podobne ako pravú kožu, nikdy neutierajte príliš mokrou handrou.
- Pri priebežnej údržbe používajte jemne navlhčenú handričku alebo špeciálne vlhčené obrúsky na syntetickú či pravú kožu.
- Škvrny zo syntetickej kože odstránite pomocou vody s mydlom, poprípade pracím práškom, ktorý musí mať neutrálne pH.
- S mastnými škvrnami, ktoré vzniknú hlavne na exponovaných častiach, teda na opierkach rúk či hlavy, vám pomôže technický benzín. Nemajte strach, nepríjemný zápach sa pri otvorenom okne stratí v priemere do 5 min.
- Syntetická koža bude vyzerať lepšie a vydrží dlhšie pri pravidelnom ošetrovaní špeciálnym sprejom na tento materiál.
Kreslá z mikrovlákna
- Mikrovlákno môžete bez obáv vysávať vysávačom.
- Ak je poťah z mikrovlákna odnímateľný, môžete ho prať v práčke. Vhodnú teplotu a otáčky by mal uvádzať výrobca.
- Kreslo je možné utierať vlhkou handrou.
- Na odolné škvrny použite kefku v kombinácii s mydlovou vodou.
Kreslá z tkaniny
Pri tkanine vám nemôžeme dať príliš veľa rád. Kreslo sa snažte pravidelne vysávať, aby ste z neho odstránili prach. Škvrny sa z tkaniny môžu odstraňovať celkom ťažko. Ak k nejakému zašpineniu predsa len dôjde, použite trošku vody, kefku a mydlo.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Aby sme mali čisté svedomie, musíme vám ešte odpovedať na niekoľko častých otázok spotrebiteľov. Dúfame, že budú zaujímavé aj pre vás.
Kto by nemal používať masážne kreslo?
Kde si môžem otestovať masážne kreslo?
Je používanie masážneho kresla vhodné aj pre deti?
Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné
Dátum poslednej aktualizácie: 11.04.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Mám kreslo Insportline Numana a je to skvelá úľava po dlhom a náročnom pracovnom dni. Kreslo príjemne pomasíruje. K dispozícii je osem prednastavených programov a päť rýchlostí. Ďalšou možnosťou je uložiť si dva vlastné programy. Treba dodať, že ide o drahé kreslo, ale sú tu super funkcie. Napríklad tu nechýba ionizátor vzduchu na osvieženie počas masáže. Nechýbajú tri úrovne vyhrievania chrbta či možnosť nastaviť si opierku nôh. Ako bonus sa tu dajú spárovať bluetooth reproduktory s mobilom alebo tabletom, takže počas oddychu si môžem vychutnávať aj svoju obľúbenú hudbu. Nemám žiadne výhrady až na tú vysokú cenu.
Masážne kreslo inSPORTline Gambino je pohodlné. Páči sa mi kompaktná konštrukcia aj jednoduché ovládanie kresla. K dispozícii sú tri druhy masáží, konkrétne masáž stláčaním, preklepávaním a synchronizovaná masáž stláčaním a preklepávaním. Vyberať je možné aj z programov pre celé telo, na hornú alebo dolnú časť tela a podobne. S kreslom som spokojná, nemám voči nemu žiadne zásadné výhrady.
Z masážneho kresla shumee mám zmiešané pocity. Kreslo vyzerá pekne elegantne, bolo za prijateľnú cenu a masáž je príjemná, ale... Vadí mi, že polohovanie kresla, lebo je len manuálne a poloha na ležmo nie je možná, pretože samovoľne ma kreslo posunie do polohy na sedenie. Masáž je možná v troch rôznych intenzitách.
Kreslo inSPORTline Marvyn nemá motorovú masáž chodidiel, hoci je to v popise uvedené. Vadí mi, že sa nedá zapnúť možnosť znížiť silu motorov na chrbát, čo je niekedy nepríjemné. Znížiť je možné len tlak na ruky a nohy, ale nie motory masírovania. Kreslo krásne vyzerá, no má veľa predností a zároveň aj nedostatkov.
Som spokojná s masážnym kreslom inSPORTline Mateo, masáž je naozaj super, no manipulácia s kreslom by mohla byť lepšia. Kolieska sú dosť vysoko a práve to spôsobuje horšiu manipuláciu. Každopádne, príjemne zrelaxujem v pohodlí domova.