Najlepšie LNB konvertory 2024 – recenzie, test, porovnanie

Máte televízor? V tom prípade budete potrebovať aj vhodný a kvalitný LNB konvertor. Táto malá súčiastka, ktorú si laik na satelite ani nevšimne, stojí za polovicou úspechu, presnejšia za kvalitou prijímaného signálu.

Ako vybrať LNB konvertor

V našom článku vám poradíme, ako vybrať ten najlepší LNB konvertor pre vašu domácnosť či podnik. 

Najlepšie LNB konvertory

Názov Hodnotenie Detail
Opticum Robust Quad LNB   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Mascom MCS02HD   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Inverto LNB Twin Black Ultra   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Zircon L801 Octo Eco   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
GoSAT GSC-104 Quad   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt

LNB konvertory – recenzie

Na prvý pohľad sa môže zdať, že väčšina novších LNB konvertorov disponuje takmer totožnými vlastnosťami. Áno, ak budete hľadať vo „vodách“ kvalitných značiek, skutočne stačí, aby ste sa zamerali najmä na vhodný typ LNB-čka. Ako však takúto kvalitnú značku „odhaliť“ a ako zistiť, ktorý z dobrých modelov patrí k tým najlepším? Veríme, že vám v tom pomôžu aj naše recenzie, v ktorých sme za vás otestovali niekoľko populárnych modelov LNB konvertorov.

Čo je LNB konvertor

LNB, Low-noise block, nízkošumový zosilňovač alebo satelitný konvertor sa umiestňuje do ohniska parabolickej antény. Parabolická anténa, slangovo „tanier“, odráža prijímaný signál do vlastného ohniska, v ktorom sa môže nachádzať len samostatná anténa alebo prijímač zložený z antény a vonkajšej jednotky s LNB konvertorom.

LNB konvertor slúži na to, aby prijatý signál z parabolickej družice zosilnil, zároveň previedol na nižšiu frekvenciu a následne ho cez koaxiálny kábel previedol do satelitného prijímača, v ktorom je ešte demodulovaný a spracovaný. Tento proces konverzie je nevyhnutný z jednoduchého dôvodu. Pri nekonvertovanom signáli by ste museli použiť drahší kábel. Signál konvertovaný môže byť privedený aj cez obyčajný a najmä lacnejší koaxiálny kábel.

Aký LNB konvertor kúpiť

Nákup LNB konvertorov sa točí najmä okolo výberu vhodného modelu (typu), ktorý je kompatibilný s druhom a počtom prijímačov, ktoré využívate. Okrem toho je potrebné pozerať aj na niekoľko dôležitých technických parametrov, ako je šumové číslo, fázový šum, druh prijímaného pásma či odolnosť daného LNB-čka.

Základné delenie LNB konvertorov

Tento parameter si overte úplne na začiatku vášho výberu, pretože ak siahnete po zlom type LNB, s najväčšou pravdepodobnosťou si sledovanie vášho obľúbeného filmu neužijete. K tomu sa dostaneme o chvíľku, najprv sa pozrieme na základné delenie LNB konvertorov:

  • Analógové
  • Digitálne
  • Univerzálne

LNB konvertor – vstupy

V minulosti, v časoch analógového príjmu, sa do ohniska antény umiestňovali analógové LNB konvertoryDnes sa nezaobídete bez digitálneho, resp. bez univerzálneho LNB-čka, keďže drvivá väčšina domácností (a nielen domácností) využíva príjem digitálnyV posledných cca 3 rokoch „na pultoch“ nájdete prevažne univerzálne, poprípade digitálne LNB, nie je však ani náhodou vylúčené, že natrafíte aj na starší analógový model (analógové komplety sa zvyknú objaviť najmä v nešpecializovaných obchodných domoch).

POZOR: Ak vlastníte starší analógový komplet, LNB konvertor bude na 99 % iba analógový. Túto informáciu by ste mali nájsť priamo na LNB-čku, poprípade na jeho štítku, ak na ňom po rokoch ešte ostal.

Pri výbere LNB teda v prvom rade vždy dôkladne skontrolujte jeho štítokTo, čo hľadáte, je univerzálny LNB konvertor, ktorý je možné použiť ako pre digitálny, tak i pre analógový príjem. Samozrejme, ak je pre vás analógový príjem pasé, môžete siahnuť aj po čisto digitálnom LNB, univerzálny vám však poskytne viac možností.

INFO: Náš návod na výber LNB je venovaný práve digitálnym/univerzálnym modelom.

Typy digitálnych LNB konvertorov

Našli ste správny, teda univerzálny/digitálny konvertor, takže môžete pristúpiť k ďalšiemu kroku, ktorým je výber vhodného typu LNB. V tejto chvíli váš výber závisí od počtu prijímačov, ktoré využívate (budete využívať). Na základe počtu výstupov LNB konvertory delíme na single, twin, quad, octo a quatro.

LNB konvertory single

LNB konvertory s označením single majú iba 1 výstup, preto sú určené len pre 1 prijímač. Táto alternatíva je vhodná predovšetkým vtedy, keď budete signál z 1 satelitu prijímať 1 prijímačom. Samozrejme, LNB single konvertory môžete použiť aj pri prijímaní signálu z 1 satelitu viacerými prijímačmi, toto riešenie však nie je praktické. Každú parabolu budete totiž musieť samostatne nastaviť, navyše, každá z nich bude potrebovať aspoň nejaké miesto (spolu zaberú viac miesta).

LNB konvertory twin

LNB twin konvertory majú 2 výstupy, sú teda určené pre 2 prijímače. Ich výhodou je (to platí aj pre všetky ďalšie spomínané typy LNB konvertorov), že pre prijímač sa každý z výstupov správa ako samostatný LNB konvertor. V praxi to znamená, že na každom z prijímačov môžete nastaviť akúkoľvek kombináciu frekvencie, polarizácie a pásma.

TIP: Twin, quad a octo LNB konvertory môžete použiť aj v kombinácii s tzv. viactunerovými prijímačmi.

LNB konvertory quad a octo

LNB quad konvertory majú 4 výstupy a slúžia pre max. 4 prijímače, octo LNB sú určené pre 8 prijímačov. Platí pre ne to isté, čo pre vyššie spomenuté twin LNB. Výhodou tejto alternatívy je taktiež to, že ak chcete na všetkých alebo na niektorých prijímačoch zachytávať signál z 2 – 3 satelitov, cez multifeed si môžete nainštalovať ďalší LNB konvertor a výstupy prepojiť cez DiSEqC prepínač (rovnako ako v prípade single LNB).

Multifeed

Ide o špeciálny prídavný držiak na LNB konvertory (predstavte si ho ako menšiu tyč, na ktorej sa nachádza niekoľko „uťahovacích“ krúžkov). Pri použití viacerých LNB je jeho použitie nevyhnutné. Multifeedy sú dostupné v rôznych prevedeniach, a to buď v závislosti od počtu použitých LNB konvertorov (napr. pre 2, 3, či 4 a viac LNB), alebo v závislosti od použitého materiálu (najčastejšie natrafíte na kovové a plastové modely).

Univerzálny konvertor

DiSEqC prepínač

Ide o zariadenie, ktoré vysiela obojsmerné signály cez koaxiálne káble a ovláda jednotlivé LNB konvertory. Príjem signálu je rovnaký ako pri štandardnom pripojení paraboly k prijímaču. Vďaka DiSEqC prepínaču môžete teda s prijímačom prepojiť niekoľko LNB konvertorov. V závislosti od konkrétneho modelu DiSEqC môžete s prijímačom prepojiť spravidla 2 až 8 LNB konvertorov. Zjednodušene, pri použití DiSEqC prepínača stačí k prijímaču „natiahnuť“ len 1, max. 2 koaxiálne káble, a to aj pri použití viacerých LNB konvertorov.

LNB konvertory quatro

Quatro sú špeciálnou kategóriou LNB konvertorov. Majú 4 výstupy, avšak 2 z nich slúžia pre horizontálnu a 2 pre vertikálnu polarizáciu (inak povedané, pre horné pásmo/H polarizácia, horné pásmo/V polarizácia, dolné pásmo/H polarizácia, dolné pásmo/V polarizácia).

Quatro LNB konvertory sú preto určené len na prepojenie s multiprepínačom – nie sú vhodné na priame pripojenie prijímačov. Z tohto dôvodu sa využívajú predovšetkým v rozsiahlych inštaláciách s väčším počtom prijímačov (pokojne viac ako 20 – v panelákoch, pre potreby káblového operátora atď.).

Multiprepínač

Ide o zariadenie určené na distribúciu satelitných a pozemných signálov, ktoré sú prostredníctvom oddelených obvodov distribuované rovno do koncového multiprepínača. V ňom sú signály kombinované a následne prenášané cez 1 kábel až k cieľovej vývodke. Toto zariadenia v praxi teda pomocou aktívneho/pasívneho satelitného alebo aktívneho pozemného obvodu nezávisle spracúva 2 samostatné (odlišné) typy signálov. Pozor, pri výbere multiprepínača musíte poznať počet satelitov, užívateľov a LNB konvertorov, pri ktorých chcete daný model použiť.

LNB monoblok

LNB monoblok je riešenie, ktoré ocenia všetci tí, ktorí chcú prijímať signál z viacerých satelitov, avšak bez použitia multifeedov či toroidnej paraboly. LNB monoblok dokáže prijímať signál z 2 družíc súčasneSúčasťou každého z nich je aj DiSEqC prepínač A/B, vďaka čomu v prijímači nastavíte 2 LNB s dvojvstupovým DiSEqC prepínačom. Monobloky sú dostupné ako single pre 1, twin pre 2 alebo quad pre 4 prijímače/tunery.

INFO: Toroidná parabola je špeciálna anténa, na ktorej sa nachádzajú 2 odrazové plochy. Jej použitie umožňuje zapojenie až 16 LNB konvertorov, pričom pre každý z nich zabezpečí najlepšiu kvalitu príjmu.

V našich zemepisných šírkach sa využíva monoblok 4,3 – v podstate hovoríme o 2 LNB, ktoré sú spojené do 1 „tela“ – s odstupom 4,3°. Táto alternatíva je určená pre družice Astra 19,2° E (alebo Astra 1) a Astra 23,5° E (alebo Astra 3). Pre zaujímavosť, Astra 19,2° využíva napr. spoločnosť UPC Direct a kanály ako Eurosport či MTV.

Rozdelenie LNB konvertorov podľa prijímaných pásiem

Na základe prijímaných pásiem sa LNB konvertory delia na:

  • LNB s príjmom v Ku band – frekvenčný rozsah od 10,7 do 12,5 GHz (najrozšírenejší frekvenčný rozsah v našich končinách/Európe)
  • LNB s príjmom v S band  – frekvenčný rozsah okolo 2,5 GHz
  • LNB s príjmom v C band – frekvenčný rozsah okolo 4 GHz

Satelitný LNB konvertor

V Európe, a teda aj na Slovensku, sú využívané prevažne LNB konvertory, ktoré prijímajú signál v pásme Ku band (cca 10,7 GHz až 12,75 GHz) a konvertujú ho do pásma s frekvenciou 950 MHz – 2 150 MHz (tento rozsah je rozdelený na 2 pásma – dolné 10,7 GHz – 11,7 GHz a horné 11,7 GHz – 12,75 GHz).

Aby ste mohli využívať obe pásma, prijímač musí prostredníctvom 22 kHz signálu, ktorý je vysielaný cez koaxiálny kábel, medzi týmito pásmami „prepínať“. Dôležité je taktiež to, aby mohol satelit využiť čo najviac transpondérov, teda frekvencií, ktoré sa medzi sebou nesmú rušiť – vysielanie sa preto musí uskutočňovať v 2 polarizáciách (horizontálnej/vertikálnej). Toto prepínanie ovláda jednosmerné napätie (LNB konvertor je napájaný priamo zo satelitného prijímača).

Vertikálnu polarizáciu nareguluje jednosmerné napätie v rozsahu 12,5 až 14,5 V, tú horizontálnu napätie od 15,5 do 18 V. Prečo vás vlastne zaťažujeme týmito informáciami? Pretože, nutnosť „priechodu“ ovládacích signálov pásma a polarizácie neumožňuje na 1 výstup LNB konvertora pripojiť niekoľko satelitných prijímačov. Niektorí z vás si teraz možno hovoria, že takýto pokus urobili a bol úspešný. Áno, aj pri takomto spôsobe zapojenia LNB konvertora budete môcť sledovať vašu TV, avšak len tie programy, ktoré sú z rovnakého satelitu a majú totožné pásmo aj polaritu.

Šumové číslo (alebo prečo zainvestovať do kvalitného LNB konvertora)

„Kontrola“ šumového čísla, ktoré je uvádzané v dB (decibeloch), bola dôležitá najmä v minulosti. Dnes, teda na novších a kvalitných LNB konvertoroch, sa hodnoty šumu ustálili na hranici 0,1 až 0,3 dB (rozdiel medzi 0,1 a 0,3 dB nerozlíši ani technik s meracím zariadením v ruke, tento parameter preto skutočne nemusíte riešiť).

INFO: V „dávnejšej minulosti“ mali LNB konvertory šumové číslo od 0,7 do 1,0 dB, staršie – novšie modely už iba okolo 0,2 – 0,5 dB.

Avšak, ak by ste náhodou natrafili na staršie alebo menej kvalitné LNB-čko, poprípade, ak by ste nejaké zabudnuté našli na povale, je dobré, aby ste problematiku šumového čísla pochopili aspoň v akejsi základnej rovine. Šumové číslo vyjadruje pomer signálu a šumu, preto musí byť čo najnižšie. Pokiaľ sledujete stanice „vysielané“ cez družice, ako Astra či Hotbird, teoreticky si vystačíte aj s LNB so šumovým číslom 0,5 dB.

Iné je to v prípade staníc, ktoré využívajú niektoré z frekvencií na ťažšie dostupných družiciach, napr. na Nilesate (7° západne). Tu už sa vyššie šumové číslo prejaví na kvalite signálu v celkom vysokej miere (podľa dostupných zdrojov sa rozdiel medzi 0,5 a 0,3 dB LNB prejaví na približne 10 % kvality signálu).

INFO: Pri použití menej kvalitných LNB konvertorov s vyšším šumovým číslom (spravidla nad 0,3 dB) nie je kvalita signálu garantovaná v celom frekvenčnom rozsahu. Napr. pri 0,3 dB LNB dosiahnete prijateľnú kvalitu iba pri spodných (niekde okolo 950 MHz) alebo naopak pri horných (okolo 12,5 GHz) frekvenciách.

Fázový šum LNB konvertora

Aj údaj o fázovom šume LNB je udávaný v dB. Ide o indikáciu úrovne šumu, ktorý je do prijatého signálu „zavedený“ v rôznych frekvenčných vzdialenostiach. Fázový šum je bežne udávaný pri vzdialenostiach (od stredovej frekvencie) 100 Hz/1,0 kHz/10 kHz/100 kHz/1,0 MHz. Pri výbere sa orientujte najmä podľa toho, že čím je úroveň fázového šumu vyššia, tým menej kvalitný bude prijímaný signál.

LNB konvertor single

Ďalšie dôležité parametre pri výbere LNB konvertora

  • Rozmery krku/hrdla: Všimnite si údaj o priemere a dĺžke hrdla. Univerzálne LNB-čka zvyknú mať priemer 40 a dĺžku 35 mm. Od týchto rozmerov sa odvíja napr. to, či budete môcť na konvertor namontovať multispeed alebo to, či bude kompatibilný s vašou parabolou.
  • Odolnosť voči UV žiareniu: LNB konvertor je „na streche“ neustále vystavovaný vonkajším vplyvom, ochrana voči UV žiareniu je preto veľkým plusom.
  • Odolnosť voči prijímacím podmienkam: V skratke, ide o to, že konvertor dokáže prijímať/prenášať kvalitný signál aj pri silnom daždi, vetre či iných prírodných vrtochoch. Logicky, určite by ste sa mali poobzerať po takomto kúsku.

Ako nainštalovať a nastaviť LNB konvertor

LNB konvertor sa klasicky montuje do objímky, ktorú nájdete v strede satelitnej antényObjímku je potrebné dôkladne utiahnuť okolo „krku“ LNB, aby náhodou nedošlo k jeho uvoľneniu a posunu. Väčšina LNB má na hornej strane tzv. SKEW stupnicu, ktorá slúži na jeho správne pootočenie/nastavenie. Na Slovensku platí nepísané pravidlo, že LNB konvertor by mal byť nasmerovaný „nulkou“ smerom hore (nemusí to však platiť vždy).

Pri jeho inštalácii nezabudnite ani na pootočenie smerom k a od paraboly – je nutné nájsť ohnisko, kde sa zbiehajú odrazy lúčov. Bohužiaľ, ako presne nastaviť LNB konvertor, vám neprezradíme. Jeho „vyladenie“ je totiž individuálne, preto sa pripravte, že sa s novým LNB trošku „pohráte“.

Kde kúpiť najlepší LNB konvertore + prehľad značiek a cien

V našom pomyselnom teste LNB konvertorov nás zaujali:

  • LNB konvertory na Heureka.sk, kde sme natrafili na značky iNEOS, Inverto, Silver Sky, Tesla, Opticum, Zircon, Mascom atď., ceny LNB konvertorov sa v tomto prípade pohybujú v rozmedzí od cca 4 do 50 eur
  • LNB konvertory na Alza.sk, ktorá má v ponuke značky Mascom, Zircon, Tesla, Inverto, Televés či Maximum (single LNB tu kúpite už od necelých 3, tie programovateľné za viac ako 80 eur)
  • LNB konvertory na Ellano.sk, kde nájdete skutočne štedrú ponuku značiek (AB, Amiko, Ankasat, BlueLine, DI-WAY, Diavolo, Econ, Gigablue, Golden, Interstar, Golden Media, GT-SAT, iNEOS, Invacom, Inverto, Mascom, Maximum, Megasat , Opticum, Sharp , Silver SKY, Smart, Tesla a Zircon) od necelých 3 do cca 90 eur, na výber máte aj sety so 4 LNB za cca 340 eur alebo sety s 2 LNB konvertormi za 120 až 170 eur

INFO: Všetci nami vybraní predajcovia majú v ponuke single, twin, quad, quatro aj octo LNB konvertory. Nájdete tu taktiež rôzne príslušenstvo, ako DiSEqC prepínače, multiprepínače či multifeedy.

Ešte nám ostáva vyriešiť „problém“, koľko by ste mali zaplatiť za kvalitný LNB konvertorCeny sa líšia v závislosti od značky, predajcu a najmä od počtu výstupov (single LNB sú lacnejšie, twin drahšie atď.) Vo všeobecnosti sa však dá povedať, že kvalitný univerzálny LNB konvertor stojí okolo 20 – 40 eur.

TIP: Za všeobecne „uznávané“ značky LNB konvertorov sú považované napr. Sharp, Solid a Dilos.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Ak ste v našom návode na výber LNB konvertora nenašli to, čo ste hľadali, veríme, že sa tak stane v nasledujúcich riadkoch. V nich vám odpovieme na niekoľko často kladených otázok, ktoré súvisia s LNB-čkami.

Môže sa LNB konvertor pokaziť + ako to zistiť?

LNB konvertory sa môžu poškodiť najmä vplyvom extrémnych vonkajších vplyvov – napr. silný vietor, dážď, slnečné lúče atď. Preto vám odporúčame hľadať modely, ktoré sú odolné voči UV žiareniu a iným vonkajším vplyvom. To, že váš LNB nefunguje správne, resp. že je poškodený/degradovaný, zistíte na základe výpadkov (alebo úplného výpadku) signálu v priebehu silnejšieho dažďa, tzv. „pixelovania“ obrazu na vašej TV alebo na základe chýbajúcich programov.

Aký konvertor pre Skylink, DiGiTV...?

V popise každého LNB konvertora by sa mala nachádzať aj informácia o akejsi kompatibilite s jednotlivými satelitnými službami. Ak túto informáciu nenájdete, odporúčame vám osloviť predajcu, univerzálna rada, ako vybrať vhodný LNB na základe týchto parametrov, totiž neexistuje.

Aký LNB konvertor na satelit pre 4K, Full HD... príjem?

Aj pri výbere LNB konvertora pre príjem 4 K, Full HD atď. TV staníc platí, že si musíte naštudovať štítok, popis daného modelu alebo osloviť predajcu/výrobcu.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(87.2%)
Dátum publikovania: 20.05.2021
Dátum poslednej aktualizácie: 24.07.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

23/08/2022 23:24
Jozef

Velká vďaka autorovi článku, našiel som v ňom, čo som potreboval.

15/07/2022 22:20
Dalibor

Inverto LNB Twin Black Ultra 0,2 dB je kvalitný konvertor. Obzvlášť v tejto cenovej kategórii. Zlepšil sa mi signál a nemám toľko výpadkov pri daždivom počasí. Obraz je lepší, s výberom som spokojný.

12/10/2021 10:57
Robo

Super konvertor je Inverto LNB Twin Black Ultra. Zlepšil sa mi signál a nemám toľko výpadkov, keď vonku prší. Som maximálne spokojný, v tejto cenovej kategórii ide o veľmi dobrý konvertor.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok