Najlepšie kultivátory 2024 – recenzie, test, porovnanie

Kyprenie pôdy je tradičným procesom, ktorý záhradkári realizujú práve v období pred výsadbou plodín a rastlín, ale aj po zbere úrody. Ak chcete mať aj vy bohatú úrodu, starať sa o pôdu je nevyhnutnosť a aj preto sa vám stroj, akým je kultivátor, v záhrade určite zíde. Už na úvod si ujasnime, že synonymom slova kultivátor je aj slovo rotavátor, ktorého účel vám na základe pomenovania možno bude jasnejší.

Ako vybrať kultivátor?

Ako teda vybrať kultivátor do vašej záhrady? Aký kultivátor kúpiť?

Najlepšie kultivátory

Názov Hodnotenie Detail
Riwall PRO RPT 8556 R   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Fieldmann FZK 6015-B   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Fieldmann FZK 2002-E   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Texas EL-TEX 1000   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Hecht 745   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Kultivátory – recenzie

Benzínový, elektrický alebo kultivátor za traktor? Ak sa aj vy pýtate, aký kultivátor kúpiť, mali by ste sledovať nielen parametre, ale aj recenzie a skúsenosti s jednotlivými strojmi. Vyskúšali sme niekoľko obľúbených modelov. Dúfame, že vám budú naše recenzie pri rozhodovaní nápomocné.

Kultivátor vs. rotavátor

Ešte skôr, ako prejdeme k samotnému výberu kultivátora, ujasnime si, či teda existuje nejaký zásadný rozdiel medzi kultivátorom a rotavátorom. Z hľadiska praktického, nie. Ide iba o odlišný názov, ktorý začali využívať niektorí výrobcovia, aby ním pomenovali výkonnejšie, multifunkčnejšie a často aj drahšie stroje. Pokojne by však stále mohlo ísť o lepšie vybavené rotavátory.

Rotavátory sú tie menšie a lacnejšie. Predajcovia týmto delením v mnohom iba spôsobili zmätok. Ak by sme teda chceli určiť zásadný rozdiel medzi kultivátorom a rotavátorom, prvý menovaný je určený pre väčšie záhrady a pre hlbšiu orbu. Princíp kyprenia pôdy je však u oboch rovnaký.

Benzínový kultivátor

Pri samotnom výbere treba zohľadniť niekoľko faktorov, ktoré zohrávajú nemalú rolu. Individuálnym faktorom, ktorý často rozhoduje, je napr. rozmer parcely, na ktorej plánujete kultivátor využívať. Následne je potrebné si vybrať medzi druhom pohonu – benzínový alebo elektrický. Ak máte menšiu plochu – záhradu, ktorú potrebujete obrábať, nemusíte kupovať profesionálny kultivátor, pohodlne si vystačíte aj s menším rotavátorom.

Ďalej rozhodujú technické parametre, ako výkon kultivátora, pracovný záber či priemer nožov, a teda hĺbka záberu. Podstatná je i konštrukcia samotného zariadenia a ďalšie funkcie a vlastnosti, ktoré možno pri kúpe zohľadniť.

Prečo kultivátor používať?

Ak vás zaujíma, prečo by kultivátor vo vašej záhrade nemal chýbať, čítajte pozorne. Kultivátor je zariadenie nevyhnutné pre výsadbu semien do pôdy. Realizovať výsadbu do stuhnutej a neprekyprenej pôdy znamená, že plodiny či rastliny nebudú správne rásť, resp. vôbec nezídu. Kultivátor pôdu prevzdušní a umožní pôde pracovať so živinami či hnojivom, ktoré pred kultiváciou do záhrady rozhodíte.

Princíp je ten, že rotavátor za pomoci rotujúcich čepelí pôdu akoby premiešava a ide až do hlbšej vrstvy. Perfektne si poradí aj s burinou. Práca s kultivátorom je náročnejšia, no zároveň je jeho používanie veľmi praktické a čoraz viac obľúbené, keďže traktor nie je do každej záhrady vhodný a rýľovanie je veľmi namáhavé, zvlášť v prípade, ak obrábate celé hektáre pôdy. Predovšetkým majitelia väčších záhrad si prácu s takýmto zariadením budú pochvaľovať, pretože im ušetrí množstvo času a energie.

Aký kultivátor potrebujem?

Okrem typu pohonu možno deliť samotné kultivátor podľa veľkosti na malé rotavátory a ťažké a veľké kultivátory. Inými slovami možno rozdeliť kultivátory na našom trhu do dvoch kategórií. Hobby kultivátory alebo profesionálne kultivátory. Pri výbere teda už podľa jednotlivých kategórií môžete zohľadniť, akú záhradu hodláte za pomoci kultivátora – rotavátora obrábať a tým pádom môžete približne určiť, ktorá z nasledovných kategórií je určená pre vás.

Malý rotavátor/kultivátor

Malé – hobby kultivátory

Majitelia menších záhrad, záhonov či skleníkov – fóliovníkov môžu siahnuť práve po tejto kategórii kultivátorov. Resp. skôr možno hovoriť o rotavátoroch, ktoré sú menšie a menej výkonné. Sú tým pádom aj skladnejšie a ľahšie, takže nepotrebujete prívesný vozík, aby ste ich mohli prevážať z miesta na miesta, ale pohodlne ich zložíte aj do kufra menšieho auta. Ľahko sa s nimi manévruje a prácu s nim zvládnu bez problémov aj ženy-záhradkárky.

Obsah motora málokedy prekročí 50 cm3. Najčastejšie ide o 2-taktné benzínové motory. Prípadne ide o elektrický kultivátor s elektromotorom s výkonom približne 1 000 – 1 500 W, ktorý pre práve menšie rozmery záhrady či záhonu pohodlne postačí. Konštrukčne sa samozrejme môžu líšiť počtom nožov a takisto šírkou záberu. Zvyčajne je však pracovný záber okolo 30 až 40 cm. Niekedy aj menej. Kypriť pôdu dokážu do hĺbky 15 až 25 cm.

Stredné kultivátory

Pravdepodobne najčastejšia voľba bežného záhradkára, ktorý už potrebuje vyšší výkon zariadenia. Poriadny 4-taktný motor a kvalitnú konštrukciu, ktorá vydrží nejakú tú záťaž. V tejto kategórii už elektrické kultivátory nehľadajte. Objem motora je nad 50 cm3 a takisto ide o pomerne robustnejšie zariadenia so záberom od 50 do 70 cm. Kypriť pôdu dokážu až do hĺbky okolo 25 až 30 cm. Čo je už vo svojej podstate hĺbka rýľu.

Príslušenstvo benzínového kultivátora

Veľké profesionálne kultivátory

Ťažké kultivátory majú svoje opodstatnenie pre prácu v záhrade, záhonoch či skleníkoch väčších rozmerov, ale takisto môžu mať takéto stroje aj multifunkčné využitie pri prácach okolo domu. Výkonné 4-taktné benzínové motory a robustná konštrukcia poslúžia nielen pri kyprení pôdy, ale takisto môžete nájsť benzínový kultivátor s pluhom na sneh, alebo kultivátor s vlečkou.

4-taktné motory sú samy osebe ťažšie, vysoký výkon aj okolo 170 a dokonca viac ako 200 cm3 a vyššia hmotnosť, aj viac ako 60 kg, sú zárukou hlbokého a širokého záberu. Šírka záberu mnohokrát presahuje 90 cm a hĺbka je najmenej 35 cm. Samozrejme, vyššia je i spotreba paliva, horšia je ovládateľnosť a skladnosť takéhoto zariadenia. Rátajte s tým, že pre menšie záhony alebo parcely je takýto stroj nie práve praktickým pomocníkom. Ak však máte veľkú záhradu a pôdu kypríte ako pred výsadbou, tak aj po zbere úrody, čo je správne, určite je profesionálny kultivátor najlepšia možnosť.

Elektrické kultivátory

Účel elektrických rotavátorov sme už vyššie spomínali. Aby však bolo zrejmé, majú svoje opodstatnenie a dnes sú čoraz viac vyhľadávané. A to predovšetkým v menších záhradách, záhonoch či fóliovníkoch. Ich nespornou výhodou je tichý chodnízka hmotnosťskladnosť, manipulácia a ovládateľnosť. Prirodzene, tieto výhody ich diskvalifikujú na prácu v ťažkej a tvrdej pôde, pretože ich limituje už samotný výkon elektromotora.

Elektrický kultivátor do menšej záhrady

Elektromotory nemajú v tomto prípade dostatočný výkon a záber, aby dokázali obrábať pôdu do takej hĺbky ako benzínové kultivátory. Menší je i pracovný záber. Na druhej strane, na údržbu máte minimálne nároky a správate sa ekologicky. Azda najväčšou nevýhodou je však prívodný kábel, ktorý môže používateľa značne obmedzovať a otravovať. Rozhodujte sa teda podľa veľkosti obrábanej pôdy a frekvencie využívania. A taktiež podľa toho, ako ďaleko máte k najbližšej elektrickej zásuvke.

Benzínové kultivátory

Spaľovacie motory, hoci nie sú na dnešnú dobu práve ekologickým riešením, elektrický pohon ich nedokáže adekvátne nahradiť. Disponujú vyšším výkonom, väčšou hmotnosťou a neobmedzuje vás ani žiadny prívodný kábel. Treba však dodať, že benzínové motory si vyžadujú väčšiu údržbu na rozdiel od elektrickej konkurencie. Pre profesionálne použitie a veľké záhrady sú benzínové kultivátory jedinou možnosťou. Zároveň nie všade musí byť dostupná elektrická energia, aby ste mohli využiť výkonnejšiu elektrickú alternatívu.

4-taktné motory pracujú stabilnejšie a sú aj trvácnejšie. Samozrejme, pri primeranej údržbe. Regulovať môžete hĺbku záberu a výhodou je aj širší záber, čiže kultivátor obrába väčšiu výmeru záhrady.

Výkon kultivátora

Výkon sa líši model od modelu a samozrejme, rolu zohráva samotný motor. Najslabšie sú elektrické kultivátory, ktorých príkon sa pohybuje na úrovni 1 000 – 1 500 W, a teda unikátne výkony v záhrade od nich nečakajte. V kategórii malých kultivátorov nájdete aj benzínový pohon. Zvyčajne ide o 2-taktné motory (ľahšie), kde je potrebné benzín riediť olejom. Sú však výkonnejšie ako elektrické a výkon je okolo 3-4 HP.

Obrábanie záhrady pomocou benzínového kultivátora

Zlatou strednou cestou sú stredne veľké kultivátory s dostatočným záberom a adekvátnym výkonom nad 50 cm3, čo značí výkon okolo 5 HP. Profesionálne kultivátory dosahujú omnoho vyšší výkon, sú ťažšie a náročnejšie i na údržbu a dopĺňanie prevádzkových kvapalín. Výkon sa pohybuje nad úrovňou 6,5 HP, zdvihový objem motora môže byť aj viac ako 200 cm3, a to už postačuje na poriadnu záhradu. Čím je vyšší výkon, tým je spravidla väčší i pracovný záber nožov, čo to do šírky i do hĺbky.

Pracovný záber – priemer nožov

Pracovný záber v mnohom závisí od počtu nožov. Práve počet čepelí je základným parametrom, ktorý určuje šírku pracovného záberu konkrétneho kultivátora. Pre upresnenie, pracovný záber znamená, šírku záberu (šírku pôdy), ktorú dokáže kultivátor obrábať naraz. Následne, hĺbka záberu závisí od priemeru samotných čepelí, ktoré prenikajú do zeme.

Kultivátor disponuje najmenej dvoma radlicami s čepeľami, vtedy je pracovný záber okolo 30 až 40 cm. Odporúčame však rotavátor, ktorý bude disponovať aspoň dvoma pármi čepelí, kde je už pracovný záber okolo 70 cm. Ešte lepšie urobíte, ak si obstaráte kultivátor so šiestimi nožmi a vtedy priemer dosiahne aj 90 cm. Ak plánujete dať stroju poriadne zabrať, osem čepelí vám umožní pracovať naraz až v zábere nad 110 cm.

Konštrukcia kultivátora

Samotné prevedenie kultivátora nie je iba vecou použitých materiálov. Rozhodne však plastové či kovové časti často napovedia, aké kvalitné materiály boli pri výrobe použité. Neraz totiž môže nekvalitný plast či kov spôsobiť, že k poškodeniu zariadenia príde bez toho, aby ste pri jeho zaobchádzaní urobili chybu. Materiály by za každých okolností mali byť pevné a stabilné. Ďalej je tu však niekoľko aspektov konštrukcie, ktoré je potrebné si všímať.

Stredný benzínový kultivátor – práca v záhrade

  • Prevodovka – táto súčiastka môže mať rôzne riešenie. Malé kultivátory s menším objemom motora majú tradične závitovú prevodovku. Spojka môže byť riešená aj klinovými remeňmi, no a v prípade veľkých kultivátorov s výkonom 200 cm3 a viac ide o odstredivú spojku. Tá je totiž najodolnejšia. Drahšie viacúčelové kultivátory môžu byť vybavené aj spiatočkou.
  • Kolesá – ich kvalitu netreba podceňovať, pretože vám prácu môžu pomerne uľahčiť. Zvlášť ak ide o veľké a profesionálne kultivátory. Pri menších kultivátoroch s nižšou hmotnosťou nehrajú kolesá až takú rolu, no v prípade stroja okolo 50 kg už dokážu byť veľmi nápomocné. Zamerajte sa nielen na samotnú kvalitu kolies a tvar dezénu, ale takisto na ich montáž a demontáž. Predsa len, nechcete sa pri nahadzovaní kolies a naopak príliš zdržovať. Vítaným doplnkom sú aj oceľové kolesá s lopatkami pre vytvorenie hlbšieho záberu do hĺbky pôdy.
  • Nože – reč nebude o ich priemere, ale o ich kvalite. Nože kultivátora by mali byť z kvalitnej kalenej ocele. Podľa výkonu stroja by mali byť hrubé a dostatočne ostré. Nože sa zarývajú do pôdy a častým používaním sa obrusujú a otupievajú. Vedzte, že o kvalite použitých materiálov vám často napovie i cena.
  • Ostroha – ide o oceľový tŕň, ktorý je doménou výkonnejších kultivátorov. Ostrohu však má väčšina benzínových rotavátorov aj s menším 2-taktným motorom. V zásade slúži ostroha ako brzda napríklad pri otáčaní sa a manévrovaní medzi záhonmi. Uchytenie musí byť pevné a kvalitné, keďže oceľový tŕň neraz brzdí silný motor stroja a takisto sa často zarýva do pôdy. Chtiac či nechtiac.
  • Riadidlá – mali by byť ergonomické a dobre by mali sedieť v ruke. Určite by mali byť výškovo nastaviteľné, zároveň však uchytenie musí byť poriadne tuhé. Počas používania sa o ne opiera váha vášho tela a taktiež sa do nich neustále prenášajú vibrácie.

Ďalšie funkcie a vlastnosti

Kultivátor nemusí byť nutne len zariadením určeným na kyprenie pôdy. Menšie i väčšie kultivátory môžu byť viacúčelové – multifunkčné. Malé hobby kultivátory okrem kultivovania pôdy v záhrade sa môžu premeniť aj na kultivátor na trávnik. Za pomoci rýchloupínacích kolíkov môžete pôdu vertikulovať (prevzdušňovať pôdu). Praktickou funkciou je elektrický štartér, nemusíte tak štartovať tiahlom.

Kultivátor za traktor

Výkonnejšie kultivátory už majú portfólio svojej činnosti širšie. Samozrejme, očakávať môžete aj vyššiu obstarávaciu cenu. Zároveň, takéto zariadenie potrebuje aj väčšie množstvo príslušenstva. Kultivátor môže byť v zásade i transportérom – traktorom, ktorý poslúži pri prácach okolo domu. Najčastejšie sa využíva napríklad ako vlečné zariadenie, kedy sa k nemu pripojí vlečka. Cez zimu možno pripojiť pluh, ak si zakúpite radlicu, môžete dokonca zaorávať alebo môžete využiť kombinátor a upravovať pôdu naraz viacerými spôsobmi. Takýmto rotavátorom nechýba spiatočka a spomenuté rôzne nadstavce vrátane vlečky.

Cena kultivátora

Už na začiatok upozorníme, že kupovať kultivátor odporúčame u overených predajcov. Hoci by sa kultivátor z druhej ruky (Bazoš, Bazar...) mohol vyplatiť, idete do príliš veľkého rizika. Čo sa ceny týka, záleží na tom, aké máte požiadavky. Hobby modely či elektrické kultivátory viete kúpiť už za cenu okolo 200 až 300 eur. Cenovo najdostupnejšie sú elektrické kultivátory, ktoré kúpite okolo sumy 80 až 150 eur.

Rozdiel v cene však robí predovšetkým renomé daného výrobcu. Oplatí sa teda investovať do značky, ktorá má na trhu istú tradíciu, prípadne nemáte problém zariadenie servisovať a máte garantovanú aj určitú záruku. Rozsah cien je široký, odhadom si dovolíme tvrdiť, že kvalitný kultivátor pre veľkú záhradu zakúpite okolo hranice 400 až 500 eur a vyššie. Samozrejme, cena profesionálnych modelov sa môže vyšplhať aj na sumu v rozmedzí 1 000 až 2 000 eur. Oplatí sa nakupovať u overených predajcov, akými sú napríklad MountfieldObi alebo iné predajné siete, kde môžete stroj priamo vidieť.

Overené značky

Výrobcov nie je až toľko, ako by sa mohlo zdať. Rozhodne sú však na trhu značky, ktoré sa dlhé roky prezentujú kvalitou a spoľahlivosťou, čo ocenilo už množstvo zákazníkov. V rámci záhradnej techniky je spoľahlivým výrobcom český Hecht alebo Vega. Medzi skutočnú kvalitu ešte možno radiť aj kultivátory značky Güde, ale aj menej známy Riwall, ktorý patrí medzi cenovo veľmi dostupné alternatívy.

Kultivácia pôdy pomocou benzínového kultivátora

Bezpečnosť pri práci

Práca s takým výkonným strojom, akým je kultivátor, so sebou prináša bezpečnostné riziko. Silný motor, ostré nože a vysoká hmotnosť. Z hľadiska bezpečnosti nie sú podstatné iba ochranné kryty, ktorými by malo byť zariadenie vybavené, ale aj samotná schopnosť používateľa stroj ovládať. Chrániť vaše zdravie nemá len stroj, ale aj vy sami.

Pred samotným začiatkom kultivácie skontrolujte upevnenie riadidiel, nožov, krytov, laniek a presvedčte sa, že sú doplnené prevádzkové kvapaliny a nádržky uzatvorené. U elektrického kultivátora je potrebné dávať extrémny pozor na prívodnú šnúru, ktorú je nutné držať ďaleko od čepelí nožov a využiť zachytávač elektrického kábla, ktorým je väčšina elektrických kultivátorov vybavená.

V druhom rade skontrolujte stav pôdy a prípadné prekážky. Pôda by nemala byť rozmočená, pretože znižuje účinnosť nožov a dokonca môže spôsobiť zapadnutie kultivátora. Pri mokrej pôde sa môžu tvoriť veľké hrudy, ktoré nože nerozbijú a účinnosť kyprenia pôdy je tak značne obmedzená. Niekoľko dní pred kultiváciou je však dobré pôdu zvlhčiť. Pre prácu vždy zvoľte vhodný odev, vrátane pevnej obuvi. Odporúčame takisto používať ochranné – pracovné rukavice.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

O výbere kultivátora už viete všetko, alebo aspoň takmer všetko. Niekoľko dôležitých informácií nájdete aj v odpovediach na najčastejšie otázky ohľadom kultivátorov.

Ako si nastavím hĺbku kultivácie?

Hĺbka frézovania sa zvyčajne nastavuje na kypriacej ostrohe, ktorá sa nachádza na zadnej časti stroja. Správna hĺbka sa nastavuje podľa kvality pôdy a pôdnej vlhkosti.

Kolesá môjho kultivátora nefungujú. Aký je dôvod?

Najprv skontrolujte remeň, či nie je poškodený/predratý. Skontrolujte aj správne napnutie aktivačného lanka, upínací kolík kolesa a to, či pomocná páka riadenia napnutia remeňa a kladka fungujú správne. Ak sa vám chybu nepodarilo odstrániť, kontaktujte autorizovaného servisného predajcu a dohodnite sa na oprave.

Motor kultivátora nepracuje na plné otáčky. V čom je problém?

Dôvodov, prečo motor nepracuje naplno, môže byť viacero. Skontrolujte, či sa lanko plynu pohybuje v plnom rozsahu, či je pripojené k mechanizmu karburátora a skontrolujte aj zapaľovaciu sviečku a palivo.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(90%)
Dátum publikovania: 24.06.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 23.07.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

23/08/2022 21:38
Karol

FIELDMANN FZK 6115-B je kvalitný benzínový kultivátor, ktorý má dobrú ovládateľnosť a praktickú veľkosť. Vyzerá kvalitne a motor funguje spoľahlivo. Hodí sa aj na ťažšie práce. Cena je primeraná konštrukcii a schopnostiam prístroja. Odporúčam na práce okolo domu.

28/10/2021 19:33
René

Skvelá mašinka za dobrú cenu je Riwall PRO RPT 8556 R. Je to robustný stroj s pekným vzhľadom a navyše ľahko ovládateľný. Pracuje sa mi s ním veľmi dobre. A za jedinú nevýhodu považujem, že na Slovensku nie je príliš rozšírená sieť servisom. No keďže stroj je masívny, nepredpokladám žiaden problém.

31/07/2021 11:04
Arnold

Pre mňa je spoľahlivý kultivátor Güde GF 750-4.8, ktorý má ľahký štart a oceňujem, že sa k nemu dá dokúpiť rôzne príslušenstvo. Riadidlá je možné výškovo nastaviť, no pre príliš vysoké osoby bude tento prístroj asi nevýhodou. Páči sa mi, že v dodávke boli aj gumené kolesá a 1-litrový olej do prevodovky. Výkon stroja je nad očakávania a pre režim kultivátora je motor dostatočne silný aj pre udupanú pôde. Prístroj ide plynulo a netreba ho vytáčať, aby mal dostatok výkonu. Prekvapila ma o niečo vyššia váha kultivátora, čo sa pri udupanej pôde s kameňmi javí ako výhoda. Prístroj vďaka svojej váhe príliš nenadskakuje, čo je problémom najmä ľahších kultivátorov. Potešila ma spiatočka, ktorá sa hodí do zle dostupných miest aj ergonomické ovládanie spojky. Celkovo som so strojom spokojný, najmä s výkonom a ergonómiou. Ľahko štartuje, avšak aj teplý štart je len so zapnutým sýtičom, avšak chytí na prvý maximálne druhýkrát. Pri prenášaní je vyššia váha nevýhodou a taktiež rozmery stroja, ktoré sú väčšie, a len veľmi ťažko ho dokážem prevážať v aute. Pomer ceny, kvality a výkonu je však výborný, preto odporúčam.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok