Najlepšie kuchynské variče 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie kuchynské variče
- Kuchynské variče – recenzie
- Sencor SCP 2254BK
- Orava VP-20i
- Vigan SKV2X
- Sencor SCP 3201GY
- Klarstein VariCook Duo
- Dôležité parametre výberu
- Elektrický alebo plynový kuchynský varič
- Typy kuchynských varičov
- Počet a priemer platničiek
- Príkon a účinnosť elektrického variča
- Dizajn
- Ovládanie
- Spotreba elektrickej energie
- Ďalšie vlastnosti a funkcie
- Cena a obľúbení výrobcovia
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Klasická varná doska dnes už nie je jediná možnosť, vďaka ktorej môžete doma pripraviť vaše obľúbené pokrmy. Reč nebude ani o mikrovlnnej rúre a ani o elektrickom grile. Veľmi obľúbenou alternatívou sa stávajú elektrické variče. Veľmi efektívne a kompaktné riešenie, ktorého výhody rozhodne dokážete oceniť aj vy. Kedy sa oplatí mať elektrický varič v domácnosti? Aké typy varičov existujú? Je v ponuke aj sklokeramický varič? Viac v ďalších odsekoch.
Ak sa teraz pýtate, prečo by vo vašej kuchyni mal byť namiesto klasickej varnej dosky či sporáka práve kuchynský varič, možno vás presvedčia práve tieto dôvody. Kuchynský varič šetrí miesto i peniaze, zároveň je veľmi efektívny. V ponuke nájdete klasický elektrický varič jednoplatnička, ale aj dvojplatničky či štvormiestne variče. Dokonca nechýbajú ani plynové variče. Existuje niekoľko ďalších typov.
Elektrický varič je skvelou voľbou aj v prípade, že sa dočasne sťahujete alebo ste v podnájme, cestujete na chatu alebo si zariaďujete víkendový domček. Elektrické variče využijú aj študenti na internátoch alebo rodiny pri cestovaní na dovolenku. Podľa čoho však vyberať? Aké parametre sú dôležité a čo by ste pred kúpou mali o týchto zariadeniach vedieť?
Najlepšie kuchynské variče
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Sencor SCP 4001BK ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Steba HK 30 ✔ DOBRÉ RECENZIE | Zobraziť produkt | |
VariCook Duo ✔ DNES V AKCII | Zobraziť produkt | |
Sencor SCP 2271WH-EUE4 ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | Zobraziť produkt | |
Catler IH 4010 ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt |
Kuchynské variče – recenzie
Rozmýšľate nad kúpou kuchynského variča, avšak medzi toľkými možnosťami si neviete vybrať? Vyskúšali sme viacero obľúbených modelov a o naše skúsenosti s nimi sme sa podelili v recenziách, dúfame, že vám budú pri výbere nápomocné.
Dôležité parametre výberu
Kuchynské variče majú širokospektrálne využitie. Používať ich možno nielen v domácnosti, ale pre rôzne iné účely. Zvážiť však treba aj to, akú komplikovanú prípravu jedla plánujete. Či je pre vás podstatná cena, výkon, veľkosť variča, počet platničiek a podobne. Niekto možno bude uvažovať viac o dizajne. Niekto potrebuje spoločníka na cesty a vyberať bude spomedzi elektrických či plynových varičov. Zabúdať netreba ani na materiály platní a ďalšie funkcie, ktorými môže byť tento spotrebič vybavený. Ktoré parametre sú teda dôležité?
- Elektrický alebo plynový kuchynský varič
- Typy kuchynských varičov
- Počet a priemer platničiek
- Príkon a účinnosť kuchynského variča
- Dizajn
- Ovládanie
- Spotreba
- Ďalšie vlastnosti a funkcie
- Ceny a obľúbení výrobcovia
Elektrický alebo plynový kuchynský varič
Drvivá väčšina zákazníkov siahne práve po elektrickom variči, ktorého hlavným zdrojom je prirodzene elektrická energia. Pre jeho používanie je teda nevyhnutné, aby bola dostupná elektrická sieť. V prípade elektrických varičov môžete vyberať z najlacnejších liatinových, sklokeramických alebo indukčných kuchynských varičov. Najväčšou výhodou elektrických varičov je určite jednoduchá údržba, pohodlné používanie i ovládanie. Takisto efektívnosť využívania produkovaného tepla. Vlastnosti elektrického variča však treba odlišovať aj vzhľadom na druh materiálu, ktorý tvorí varná plocha – platničky.
Plynové kuchynské variče sú pre mnohých prežitkom, hoci každý šéfkuchár vám vždy povie, že neexistuje lepší spôsob varenia ako na priamom ohni. Niečo na tom teda určite bude. Zdrojom energie plynového variča je teda zemný plyn alebo propán-bután. Zabezpečený teda musí byť prívod tohto zdroja energie-paliva. Nie je potrebná elektrická sieť, iba ak by v rámci funkcií bolo k dispozícii elektrické zapaľovanie. Výhodou plynových varičov je okamžitá odozva pri regulácii teploty, okamžitý ohrev, no na druhej strane, náročnejšia je údržba a takisto vo vyššej miere plynový sporák poškodzuje používaný riad.
Ak sa teda rozhodujete medzi elektrickým alebo plynovým varičom, záleží aj na vašich preferenciách. Ak preferujete priamy kontakt s ohňom, plynový varič je jasná voľba. Naopak, ak túžite po elektrickom variči s minimálnymi tepelnými stratami a jednoduchou údržbou, siahnite po indukčnom alebo sklokeramickom elektrickom variči. Oba varianty majú svoje pre aj proti.
Typy kuchynských varičov
V predchádzajúcom odseku sme spomenuli niekoľko typov varičov. V základe sa variče delia nielen podľa zdroja energie, ale takisto podľa materiálov, z ktorých je vyhotovená samotná varná plocha – platničky.
Liatinové variče
Patria medzi najklasickejšie, ktoré sú na trhu už desiatky rokov. Z technologického hľadiska sú liatinové variče pomerne zastaralé. V minulosti sa objavovali liatinové sporáky či dvojplatničky v mnohých kuchyniach a nájdete ich v akcii i dodnes. Lákadlom je predovšetkým nízka obstarávacia cena, nie je nutné kupovať žiadne špeciálne riady. Zároveň však majú aj nejaké tie negatíva.
Liatinové platničky sa po znečistení veľmi ťažko čistia, takisto ich tepelná ekonomika je na pomerne nízkej úrovni, vyššia je i samotná spotreba. Nejde teda o veľmi úsporný druh variča. Takisto nebezpečenstvo vzniká aj v okamihu, kedy varič vypnete, platničky zostávajú ešte dlho po vypnutí teplé.
Sklokeramické variče
Sklokeramické platne sa stali veľmi obľúbené. A to nielen v segmente sporákov a varných dosiek, ale aj v prípade elektrických varičov. Sklokeramická dvojplatnička má výhody predovšetkým z hľadiska úspory tepla, funkčnosti a jednoduchej údržby. Takisto sa rýchlejšie sklokeramický povrch ohrieva. Slabinou je dlhšia doba odozvy v prípade regulácie teploty. Nie je vôbec potrebné kupovať špeciálny riad ako v prípade indukcie. Oproti liatinovým varičom sú drahšie, no pre zmenu lacnejšie oproti indukčným varičom. Sklokeramický povrch poteší aj z pohľadu dizajnu.
Indukčné variče
Z hľadiska funkčnosti a efektivity teplotného výkonu sú absolútnym topom indukčné variče. Tie patria medzi najúspornejšie druhy elektrických varičov. Vďaka špeciálnej magnetickej technológii, ktorou indukčná varná plocha oplýva, môžete variť s minimálnymi tepelnými stratami. Majú teda veľmi nízku spotrebu elektrickej energie. Plynovým varičom sa vyrovnávajú aj z hľadiska rýchlosti odozvy na zmenu teploty.
Veľmi jednoducho sa udržiavajú. Takisto oproti sklokeramike či liatine je ich výhodou, že v okamihu, keď hrniec dáte dole z platničky, plocha chladne. Spôsobené je to práve magnetickou technológiou. Indukcia totiž ohrieva iba plochu, ktorú prekrýva hrniec. Aj preto je potrebné si zakúpiť špeciálne riady, ktoré sú vhodné pre indukčné varné plochy. Samozrejme, ide o investíciu navyše a lacná nie je ani kvalitná indukčná doska. Treba však rátať so spomínanou veľkou úsporou, ktorá vám následne bude splácať počiatočné investície.
Počet a priemer platničiek
Kuchynské variče sú kompaktnými spotrebičmi. Aj to je to, čo ich odlišuje od bežných sporákov či varných dosiek. Jednoducho, ide o mobilné zariadenia. Ich veľkosť a rozmery však nie sú nijak štandardizované. Hmotnosť i rozmery sa líšia model od modelu. Líšia sa nielen materiálmi a zdrojom energie, ale aj počtom platničiek. Typická jednoplatnička, hovorí sa jej aj mini varič, má svoje využitie, no omnoho viac je preferovaná elektrická dvojplatnička. Tá už poskytne miesto pre dva menšie hrnce a pohodlne teda môžete variť dva rôzne pokrmy.
Ak sú vaše požiadavky náročnejšie, rozhodne vám odporúčame siahnuť po varičoch s troma alebo dokonca štyrmi platničkami. Rátajte však s tým faktom, že narastú i rozmery a elektrický či plynový varič už zrazu nebude taký kompaktný. Stále však bude prenosný. Ak však plánujete využívať varič na pravidelnú prípravu rôznych pokrmov, aj väčšie elektrické variče majú svoj zmysel.
Veľkosť varnej plochy udávajú samotné varné plochy, resp. priemer platničiek. Lacné elektrické variče, mini variče, disponujú priemerom horáka okolo 100 mm. Ide skôr o menšie plynové variče. Na občasné varenie vám postačí platnička s priemerom aj 120 až 130 mm. Ak už plánujete variť vo väčších hrncoch, zrejme sa oplatí siahnuť po varičoch s priemerom platničiek od 150 do 165 mm. Nájdete takisto i väčšie priemery, okolo 180 mm. Rátajte s tým, že ak je platničiek na variči viac, zvyčajne majú odlišné veľkosti.
Príkon a účinnosť elektrického variča
Je potrebné si uvedomiť, že príkon a reálny výkon sú dve odlišné veličiny. Ani náhodou neplatí pravidlo, ak je príkon vyšší, vyšší je i výkon. V prípade elektrických varičov je totiž potrebné hovoriť aj o efektivite alebo účinnosti variča. Je pravda, že ak je príkon, ktorý sa uvádza vo wattoch, vyšší, ohrev býva rýchlejší, na druhej strane to však nemusí znamenať to, že varenie bude rýchlejšie.
Liatinové elektrické variče môžu disponovať vyšším príkonom ako napr. indukčné, no vzhľadom na efektívnosť využitého tepla, indukčné dokážu vyprodukovať vyšší teplotný výkon. Aj preto sú liatinové variče najmenej efektívne. Najvyššou efektivitou oplýva práve indukčný varič. Pokiaľ sa vám nežiada kupovať si špeciálny riad, sústreďte sa na sklokeramický či plynový kuchynský varič. Príkon variča na jednu platničku sa pohybuje na úrovni minimálne 1 200 W. Omnoho lepšie však je, ak je príkon na platničku aspoň 1 800 W.
Dizajn
Ak si na dizajn spotrebičov vo vašej kuchyni potrpíte, zrejme vás zastaralý smaltovaný plech zaujímať nebude. Pochopiteľne, ak si potrebujete obstarať elektrický varič na chatu či do letnej kuchynky a nebudete ho mať stále na očiach, pre príležitostné použitie si nemusíte zbytočne priplácať za dizajn.
Výzor elektrického variča ovplyvňujú predovšetkým použité materiály. Pochopiteľne, rolu zohrávajú aj farby. Nadčasová je čierna, sivá či typický nerez, klasická biela je tak trochu prežitkom. Najmodernejším dizajnom nepochybne pôsobia indukčné alebo sklokeramické kuchynské variče. Dizajnovo však zle nepôsobia ani mnohé liatinové variče. Plynové sú klasikou. Otázkou je, aké je ich vyhotovenie.
Ovládanie
Pri elektrických kuchynských varičoch sa možno stretnúť s dvoma druhmi ovládania. Jedným z nich je mechanické ovládanie. Typické otočné regulátory – otočné kolieska a tlačidlá. Hovoriť o nejakých výhodách príliš nemožno. V našom ponímaní sú možné tieto regulátory a plocha okolo nich náročnejšia na údržbu a hrozí vyššie riziko poškodenia – ulomenia niektorých častí. Takéto ovládanie sa využíva u plynových varičov alebo elektrických liatinových varičov.
Druhým typom ovládania je ovládanie dotykové. Tým disponujú sklokeramické a indukčné variče. Pochopiteľne, ich údržba je jednoduchšia, ovládanie je presnejšie. Samotné výhrevné telesá i ovládacie prvky sú pod platňou. V prípade poškodenia je teda oprava nákladnejšia. Veľkou výhodou dotykového ovládania rozhodne je, ak má doska podsvietenie. Dotykovému ovládaniu sa zvykne hovoriť aj ovládanie senzorové.
Spotreba elektrickej energie
Elektrické kuchynské variče disponujú určitým elektrickým príkonom. Odoberajú teda z elektrickej siete isté množstvo energie. Spotreba je teda prirodzene vyššia u spotrebičov, ktorých príkon je vyšší. Avšak, ako sme spomínali v odsekoch vyššie, potrebné je myslieť i na účinnosť výhrevného telesa. V prípade elektrických varičov sú najmenej úsporné liatinové variče. Pomerne úsporné sú sklokeramické variče, najviac úsporné sú indukčné variče. V prípade plynových varičov sú náklady na spotrebu niekde na úrovni sklokeramických variantov.
Náklady na spotrebu si môžete dokonca i jednoducho vypočítať. Postačí vám príkon elektrického variča vo wattoch a ten vynásobíte s cenou elektrickej energie za jednu kilowatthodinu (kWh). Následne toto číslo ešte vynásobíte aj dobou používania v hodinách.
Ďalšie vlastnosti a funkcie
- Dĺžka prívodného kábla: Tento parameter sa týka predovšetkým elektrických kuchynských varičov, ale takisto plynových, ktoré majú integrované elektrické zapaľovanie. Potrebné je, aby bol spotrebič v dostatočnej blízkosti zásuvky do elektrickej siete. Dĺžka kábla sa pohybuje na úrovni 80 až 120 cm.
- Indikátor aktívneho chodu: Ide o prostú svetelnú kontrolku, ktorá používateľa informuje o tom, že zariadenie je v prevádzke.
- Časovač: Pri príprave pokrmov určite oceníte, ak si budete môcť stopnúť čas prípravy pokrmu, vajíčok na mäkko či na tvrdo, a na to poslúži práve časovač s akustickým signálom. Ten vás bude informovať o tom, že vami zvolený čas uplynul.
- Ukazovateľ zvyškového tepla: Keďže v prípade indukčných či sklokeramických varičov nevidíte žiadny oheň, ktorý by z horákov vychádzal, veľmi oceníte, ak platničky disponujú indikátorom ukazovateľa zvyškového tepla. Pokiaľ platnička ešte hreje, indikátor vás o tom vizuálne informuje – typickým sfarbením do červena.
- Rýchly ohrev: Ide o okamžitý nábeh výkonu. Jeho výhodou je extrémne krátky čas potrebný na ohrev aktivovanej platničky. Táto funkcia je najrýchlejšia u indukčných varičov, no disponujú ňou takisto sklokeramické či liatinové variče. Nábeh je v tomto prípade trocha dlhší.
- Poistka proti prehriatiu: Ide bezpečnostný prvok, ktorý sa v prípade prehriatia výhrevného telesa automaticky postará o vypnutie spotrebiča. Technickou poruchou alebo preťažením môže dôjsť k prehriatiu spotrebiča, práve vtedy sa aktivuje táto poistka.
- Poistka plameňa: Tá sa týka plynových kuchynských varičov. Tento systém automaticky uzatvorí prívod plynu do horáka v okamihu, keď dôjde z rôznych príčin k uhaseniu plameňa – vykypenie hrnca, vypnutie horáka a pod.
- Integrované zapaľovanie: Ide o zapaľovanie variča za pomoci tlačidla na variči. Stará sa o to tzv. piezoelektrický systém zapaľovania. Týmto spôsobom sa vytvára napäťový náboj, ktorý pri kontakte s plynom spôsobuje vznietenie a horenie. V takom prípade nie je nutné pripojenie k elektrickej sieti.
- Detský zámok: Je výhodou v prípade dotykového ovládania, keď je možné celý ovládací panel – rad dotykových tlačidiel uzamknúť. A tým pádom nehrozí prestavenie teploty alebo prípadné zmeny nastavených hodnôt.
- Možnosť zabudovania do kuchynskej linky: Niekto sa môže orientovať na menšie elektrické variče aj z dôvodu, že ich chce mať ako plnohodnotnú náhradu sporáka, no chce v kuchyni šetriť miesto. V takom prípade siahne po jednoplatničke alebo dvojplatničke, ktorú je možné zabudovať do povrchu kuchynskej linky.
Cena a obľúbení výrobcovia
Kuchynské variče rozhodne nie sú takým nákladným spotrebičom, akým je napríklad sporák alebo varná doska. Na výber je z niekoľkých modelov v rôznych cenových kategóriách. V mnohom tak závisí na tom, aké sú vaše požiadavky.
Vedzte, že lacné elektrické jednoplatničky alebo dvojplatničky s liatinovým povrchom kúpite pod hranicou 20 eur. Rovnako tak tu nájdete i jednoduché plynové kuchynské či turistické variče. Ak sa chceme posunúť výkonom i kvalitou vyššie, poobzerať sa treba v cenovom rozpätí 30 až 80 eur. Tu už nájdete aj indukčné a sklokeramické variče aj s dizajnovým vkusom. Ak sa vám žiada, aby bol elektrický či plynový kuchynský varič prirodzenou súčasťou vybavenia vašej kuchyne, najkvalitnejšie spotrebiče budú mať cenovku cez 100 eur.
Čo sa týka výrobcov, na trhu je viac značiek, ktoré sú v tomto segmente dobre známe. Napríklad Gorenje, ETA či Klarstein. Medzi pomerne obľúbené variče, patria aj modely značky Orava, Sencor alebo Steba.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
O kuchynských varičoch už viete všetko podstatné. Doplňujúce informácie nájdete v odpovediach na často kladené otázky ohľadom tohto typu spotrebiča.
Je rozdiel medzi senzorovým a dotykovým ovládaním?
Poškodzujú plynové variče riad?
Ktorý typ variča je najúspornejší?
Dátum poslednej aktualizácie: 22.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Máme JATA V142 a zatiaľ sme ho použili iba raz, všetko fungovalo bez problémov, ale viac budeme vedieť tak po pol roku používania. Obyčajný hrniec s vodou bol rýchlo ohriaty. Varič dobre vyzerá a má kompaktnú veľkosť, zároveň slušný výkon. Nechýbajú dva nastaviteľné termostaty či ochrana proti prehriatiu.
Varič Orava VP-20i vyzerá veľmi dobre a jednoducho a spoľahlivo funguje. Objednávala som ho cez internet a nevidela som ho predtým a rozmerovo je väčší, než som pôvodne očakávala. Príprava pokrmu je rýchla, no varič je dosť hlučný, tak si na to zvykám. Obsluha je nenáročná, pre občasné použitie na chalupe alebo počas kempu je to fajn voľba.
Zaujala ma jendoduchosť variča Vigan Mammoth. Ľahko sa prenesie a dokážem na ňom uvariť komplet celý obed. Varič je kvalitne spracovaný, vyzerá elegantne, len škoda, že má krátky prívodový kábel a na čísla na ovládacích gombíkoch nie je až tak dobre vidieť. Hlavne starší ľudia s tým môžu mať problém.
Som nenáročný používateľ a hľadal som jednoduchý kuchynský varič pre občasné varenie. Nakoľko bývam sám, sporák by bol pre mňa zbytočný a varič mi úplne stačí. Kúpil som napokon model Sencor SCP 2254BK a som s ním spokojný. Varič pekne vyzerá, platnička je dobrá a zatiaľ funguje spoľahlivo. Ako som však uviedol, využívam ho zriedka. Myslím si, že cena zodpovedá kvalite vyhotovenia a samotné varenie je pomerne rýchle, hoci prvotné zohriatie platničky trvá dlhšie, potom to už ide fajn. Pre nenáročných používateľov ako som ja, je to úplne postačujúci spotrebič, ktorý odporúčam aj ostatným.