Najlepšie kuchynské váhy 2024 – recenzie, test, porovnanie

Varíte a pečiete „od oka“? Verte, že kuchynská váha sa minimálne z času na čas zíde aj vám. Tieto spotrebiče patria k neodmysliteľnej výbave každej gazdinky, kuchára, vinára, milovníka zavárania a iných kulinárskych aktivít.

Ako vybrať kuchynskú váhu?

Ak ešte nemáte tú svoju, poradíme vám, ako ju vybrať.

Najlepšie kuchynské váhy

Názov Hodnotenie Detail
TimeMore Mirror Basic   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
ETA 6778 90000 Dori   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Sencor SKS 4030BK   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Leifheit 61507   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Beurer KS 34   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt

Kuchynské váhy – recenzie

Presnosť, jednoduché ovládanie a praktické funkcie. To sú vlastnosti, ktorými by mala disponovať každá kvalitná váha. Vaše rozhodovanie sa vám však pokúsime uľahčiť nielen všeobecným návodom, ale taktiež recenziami kuchynských váh, ktoré zaujali nás, ale i samotných spotrebiteľov.

Typy kuchynských váh

Začneme prvým dôležitým parametrom, a to typom váhy. Na výber máte digitálne, mechanické, nástenné a tiež retro modely so závažím. Asi nie je potrebné vysvetľovať, že práve digitálne váhy dnes patria, a je potrebné podotknúť, že právom, k tým najvyužívanejším. Samozrejme, proti gustu žiaden dišputát, takže nie je vylúčené, že vám bude vyhovovať niečo iné.

Digitálne kuchynské váhy

Už skutočne lacná digitálna váha zastane v kuchyni kopec roboty. Môžete na nej vážiť v gramoch, mililitroch, librách či unciach, nemusíte ju kalibrovať a nastavovať ani nič iné, je maličká, ľahká a väčšinou disponuje i mnohými praktickými funkciami, ako napr. dovažovanie či rátanie kalórií.

Digitálne kuchynské váhy

Nevýhodou digitálnych váh je nutnosť výmeny a dokupovanie batérií, čo, samozrejme, neplatí o modeloch, ktoré môžete zapojiť do zásuvky. Niektoré digitálne váhy môžu mať problémy s presnosťou a tiež obmedzenou nosnosťou. To je však skôr výnimkou.

Nástenné kuchynské váhy

Nástenné kuchynské váhy sú zväčša taktiež digitálne. Od klasických digitálnych váh sa líšia iba tým, že ich pripevníte fixne na stenu. Toto riešenie je na jednej strane veľmi výhodné, pretože ich máte neustále po ruke. Počítajte však s tým, že takýto kúsok, predsa len, zaberie nejaké to miesto navyše. Ak teda bývate v malinkom byte s ešte menšou kuchynkou, nemusí ísť o najlepšiu voľbu.

Mechanické kuchynské váhy  

Poznáme 2 typy mechanických kuchynských váh, a to:

  • Pružinové váhy: Zväčša majú hranatý tvar, okrúhlu číselnú stupnicu s ručičkou, podstavček na hornej strane, na ktorý položíte misku na váženie. Tieto kúsky fungujú na princípe stlačenej pružiny, ktorá pohne ručičkou a odváži danú surovinu.
  • Mechanické váhy so závažím: Tieto váhy poznáte určite z kuchýň vašich starých mám. Sú nízke, majú obdĺžnikový tvar a pri vážení je potrebné na číselnej stupnici pomocou malej západky „vyvážiť“ závažia, ktoré sa nachádzajú v ich vnútri.

Výhodou mechanických váh je najmä jednoduché používanie a nulové prevádzkové náklady, keďže nepotrebujú žiaden zdroj energie. V tomto smere sú spoľahlivejšie mechanické váhy so závažím. Tie budú vážiť presne aj po 100 rokoch. Kúsky s pružinou však majú obmedzenú životnosť. Vo chvíli, keď sa pružina opotrebuje, váha prestane vážiť presne. Nevýhodou je menej presné váženie.

Retro kuchynské váhy so závažím

Povestné 2 misky váh, na jednu položíte to, čo chcete odvážiť a na druhú závažie. Retro kuchynské váhy sa dajú v skratke opísať asi nejako takto. Výhodou je nepochybne vysoká nosnosť a dizajn. Ak si radi ulietavate na štýlovom vybavení domácnosti, retro váha je to pravé orechové pre vás. Musíte však počítať s veľkými rozmermi, vyššou hmotnosťou a taktiež s celkom nepresným a komplikovaným vážením.

Červená retro kuchynská váha

Ako vybrať najlepšiu kuchynskú váhu – dôležité parametre

Váha musí vážiť presne, musí mať nosnosť, ktorá bude vyhovovať vašim potrebám, mala by disponovať aspoň základnými funkciami a v neposlednom rade by mala byť kompaktná. Vybrať najlepšiu kuchynskú váhu spomedzi stoviek produktov nemusí byť jednoduché. Preto sa pozrieme na jednotlivé parametre, funkcie a tiež doplnky, ktoré by ste pri kúpe vášho nového kuchynského pomocníka nemali prehliadnuť.

Nosnosť

Na váhe môžete vážiť len toľko, koľko unesie. Maximálna prípustná nosnosť je preto veľmi dôležitým parametrom. Základné digitálne modely majú v drvivej väčšine nosnosť do 5 kg. Celkom bežnými sú však aj kuchynské váhy do 15 kg. Výnimočne natrafíte na modely s nosnosťou do 2 alebo 3 kg, ale i na také, na ktorých môžete vážiť iba 500 gMechanické kuchynské váhy so závažím toho väčšinou zvládnu viac. Bežne majú nosnosť do 10 až 20 kgTie s pružinou sú presným opakom, zväčša na nich môžete vážiť len do 500 g. To, samozrejme, neplatí o veľkých kovových kúskoch.

Ako si vybrať vhodnú váhu podľa nosnosti? Mali by ste vedieť, čo presne budete vážiť najčastejšie. Ak ju potrebujete len na pečenie koláčov a bežné varenie, 5 kg je pre vás viac než dosť. Modely s vysokou nosnosťou ocenia najmä tí, ktorí zavárajú veľké množstvo ovocia či zeleniny, alebo robia domáce zabíjačky.

Presnosť a nastavenie jednotiek

S nosnosťou súvisí aj presnosť váženia. Váhu, ktorá odváži 20 kilogramov, no prípustná odchýlka predstavuje až 20 g, nevyužijete pri činnostiach, kde je presnosť na prvom mieste. V tomto smere potrebujete vedieť iba jedno, čím menšia je prípustná odchýlka, tým lepšie pre vásPresnejšie údaje získate nepochybne z váh digitálnych, kde je váženie presné na 1, max. 2 gramy. Tie mechanické v tomto smere dosť zaostávajú, keďže odchýlka môže predstavovať až niečo okolo 10 – 20 g.

Mechanická kuchynská váha

Ďalší dôležitý parameter je najnižšia možná hmotnosť, ktorú je váha schopná zobraziť. Tento údaj je dôležitý najmä pri prplavých činnostiach, ako je napríklad výroba menšieho množstva vína. V takom prípade totiž potrebujete odvážiť napr. 3 g kvasníc a 2 g živnej soli. Opäť platí, že čím menej je váha schopná odvážiť, tým lepšie.

Pri výbere váhy si všimnite aj možnosti nastavenia merných jednotiekZákladom sú gramy a kilogramy, ak však pracujete aj s tekutými surovinami, zíde sa vám meranie objemu v mililitroch. Mnohé váhy môžete prepnúť aj do libier, uncí a tzv. fl.oz, teda tekutých uncí, čo využijete najmä vtedy, keď varíte podľa anglických receptov. Takáto možnosť však môže byť pre niekoho skôr nepotrebná a zároveň rušivá.

Rozmery, hmotnosť, materiál a dizajn

Digitálne váhy zvyknú byť veľmi kompaktné a nevážia skoro nič. Mechanické váhy, hlavne tie vyrobené z kovu, sú o čosi ťažšie aj rozmernejšie. Z hľadiska rozmerov myslite najmä na miesto vo vašej kuchyni a taktiež poličkách. Veľkosť váh však nesúvisí len s tým, či sa vám pohodlne zmestia na kuchynskú linku alebo do skrine. Na väčšej ploche môžete totiž vážiť aj väčšie suroviny (nenaporciované mäso, väčšie pečivo či viac ovocia). Ak teda viete, že budete pracovať najmä s takýmito potravinami, poobzerajte sa po väčšej váhe.

Mechanické váhy sú zväčša plastové alebo kovové. Výhodou plastu je jednoduchá údržba, nevýhodou krátka životnosť a náchylnosť na poškodenie. Kov je zas ťažký, môže zhrdzavieť, no je takmer nezničiteľný. Digitálne váhy sa vyrábajú prevažne z plastu, na ktorom sa môže nachádzať vrchná vrstva z nerezovej ocele alebo tvrdeného skla. Nerezová oceľ je ideálna z hľadiska jednoduchej údržby, odolnosti voči poškodeniu aj dlhej životnosti. Tvrdené sklo má podobné vlastnosti, môže však celkom jednoducho prasknúť.

Rozmery kuchynskej váhy

Čo sa dizajnu týka, tak väčšina digitálnych váh vyzerá veľmi podobne. Obzvlášť populárne sú napríklad extra slim modely či váhy s vyklápacím displejom, farebnou potlačou a drevenými prvkami. Mechanické kúsky, to už je niečo iné. Medzi nimi natrafíte aj na skutočné vychytávky so špeciálne zaoblenými tvarmi či inými retro detailmi.

Displej a ovládanie

Na každej digitálnej váhe musí byť displej (najčastejšie LCD). Všimnite si jeho rozmery, veľkosť samotných číslic a tiež zobrazovanie desatinných čísel. Veľmi praktickou funkciou je podsvietenie, vďaka ktorému sú číslice na displeji viditeľnejšie. Digitálne váhy môžu mať klasické tlačidlá alebo byť dotykové. To, ktorá možnosť je lepšia, je veľmi subjektívne. Dá sa však povedať, že pri dotykových váhach je omnoho jednoduchšie omylom prepnúť gramy na mililitre alebo počas váženia váhu úplne vypnúť.

Napájanie a praktické kontrolky

Mechanické váhy napájanie nepotrebujú, tie preto dáme bokom. Drvivá väčšina tých digitálnych funguje na batérie. Výnimočne však natrafíte aj na kúsky, ktoré je možné prostredníctvom adaptéra zapojiť do klasickej 230 V zásuvky. Väčšinou ide o váhy vhodné na komerčné použitie (jedálne, reštaurácie, obchody), ktoré stoja cca nad 100 eur. Ak však vážite naozaj často, môžu byť pre vás veľmi dobrou voľbou.

Každá kvalitná kuchynská váha by mala disponovať tiež kontrolkou vybitej batérie a preťaženia. Bohužiaľ, mnoho výrobcov síce uvádza, že ten či onen model má indikátor slabej batérie. V skutočnosti však ide len o upozornenie na úplne vybitú, a teda i nepoužiteľnú batériu. No a takáto kontrolka nie je až taká praktická.

Funkcie kuchynských váh

  • Funkcia automatického vypnutia: Nachádza sa na drvivej väčšine digitálnych kuchynských váh. Všimnite si, či môžete daný model vypnúť aj manuálne. Celkom často totiž natrafíte na kúsky, ktoré sa vedia vypnúť len samy, čo je celkom neekonomické.
  • Funkcia TARA: TARA označuje takzvané dovažovanie. Funguje to tak, že na vypnutú váhu položíte prázdnu misku a po jej zapnutí na displeji svieti 0. Následne však môžete odvážiť prvú surovinu, váhu opätovne vynulovať a v jednej miske vážiť ďalšie suroviny. Táto funkcia je skôr nevyhnutnosťou ako dobrou voľbou, preto sa na ňu pri nákupe určite sústreďte.

Funkcie digitálnej kuchynskej váhy

  • Časovač: Nemá nič spoločné so samotným vážením, tieto váhy však slúžia aj ako kuchynské budíky.
  • Smart kuchynské váhy: Možnosť prepojenia s Bluetooth, a teda i aplikáciou využijú najmä fitness maniaci alebo tí, ktorí chudnú. Navážené hodnoty si viete veľmi jednoducho zaznamenávať priamo v aplikácii a mať dokonalý prehľad o vašom stravovaní.
  • Zabudovaná pamäť: Slúži na uchovávanie navážených hodnôt.
  • Nutričná kalkulačka: Výpočet nutričných hodnôt prostredníctvom zadaných kódov nájdete aj na pomerne lacných váhach (cca od 15 eur). Ak zatúžite po takomto kúsku, všimnite si najmä to, čo všetko dokáže vypočítať. Základom je množstvo uhľohydrátov, proteínov, tukov, cukrov, vlákniny a sodíka

Doplnky ku kuchynským váham

Najbežnejším doplnkom k váhe je miska na váženie. Ak sa pri váhe nachádza, všímajte si najmä jej rozmery a tiež materiál, z ktorého je vyrobená. Plast je jednoduchý na údržbu, môže však prasknúť, za lepšiu voľbu preto považujeme určite nerezové, poprípade bambusové a drevené misky.

Výnimočne natrafíte aj na váhy, ktorých súčasťou je malý drevený lopárik. Ten môžete využiť na odloženie surovín, ktoré práve vážite alebo ste práve dovážili. Určite však nehovoríme o nevyhnutnosti.

Tipy na predajcov, populárne značky + orientačné ceny

Kuchynské váhy nájdete v ponuke každého supermarketu, každého obchodu s kuchynskými spotrebičmi, nachádzajú sa aj na pultoch malých dedinských predajní. Parametre sú neraz uvádzané veľmi nejasne alebo polovičato. Preto sme pre vás vybrali niekoľko výrobcov, ktorí ponúkajú kuchynské váhy vo veľmi dobrej kvalite.

Kuchynské váhy LIDL

Predajca LIDL si srdcia zákazníkov získal najmä cenami a primeranou kvalitou, ktorá síce nie je vždy stopercentne špičková, avšak určite viac než postačujúca. V tomto smere neprekvapujú ani LIDLovské váhy značky SILVERCREST. Všetky tu kúpite od ceny okolo 7 eur, na výber máte klasické digitálne váhy, ale i špeciálne kúsky, ktoré môžete poskladať do naozaj miniatúrnych rozmerov. Kuchynské váhy z LIDL si „palec hore“ zaslúžia aj za dizajn a funkcie.

Retro mechanické kuchynské váhy

Kuchynské váhy ETA

Povedzme si úprimne, kto nevlastní aspoň jeden spotrebič tejto značky? Tým sa vám snažíme povedať, že kuchynské váhy ETA patria do kategórie kvalitných a spoľahlivých. Za mínus sa dajú označiť len trošku vyššie ceny, ktoré sa začínajú na cca 15 eurách. ETA je v našom výbere overených značiek navyše jediným výrobcom kuchynských váh, ktorý má v ponuke aj nutričnú váhu prepojiteľnú s mobilnou aplikáciou.

Kuchynské váhy Sencor

Ak si chcete kúpiť kvalitnú kuchynskú váhu za rozumnú cenu, Sencor je tým pravým predajcom pre vás. V jeho ponuke nájdete veľmi lacné, ale i drahšie digitálne kúsky. Všetky sú príznačné vskutku originálnym a veľmi pekným dizajnom. Zákazníci ich, až na zopár výnimiek, hodnotia vyslovene kladne. Na výber máte modely so základnými funkciami, no taktiež tie s nutričnou kalkulačkou alebo kuchynské váhy na stenu.

Kuchynské váhy Tescoma

Tescoma je ďalším výrobcom, ktorý svojim zákazníkom ponúka veľmi kvalitné a spoľahlivé produkty, čo platí aj o kuchynských váhach. Pri tejto značke nás zaujala ponuka digitálnych aj mechanických modelov, musíme vás však upozorniť, že ich nekúpite pod 15 eur. Zákaznícke recenzie naše odporúčanie len potvrdzujú. Ani po dlhšom pátraní sme nenarazili na jedinú negatívnu užívateľskú skúsenosť s kuchynskými váhami Tescoma.

Ako sa starať a ako pracovať s kuchynskou váhou

Či už sa rozhodnete pre váhu digitálnu alebo mechanickú, údržba je vcelku podobná. Prvé pravidlo znie, že ani vodotesné modely nie je dobré ponárať do vody úplne. Ak sa voda dostane do batérie, displeja, závaží, číselnej stupnice či pružiny, je zle. Najlepšie riešenie je vlhká handra alebo vlhčené kuchynské utierky. Samozrejme, misky môžete umývať úplne klasicky.

Malé kuchynské váhy

Z hľadiska používania platí niekoľko nepísaných pravidiel, a to najmä pri váhach digitálnych. Ak ich však budete dodržiavať aj pri tých mechanických, nemáte čo pokaziť.

  • Váha musí byť umiestnená na rovnom a pevnom podklade bez náznaku vibrácií
  • Predtým, ako začnete vážiť danú surovinu, musia byť čísla na displeji vynulované – ak „skackajú“ a blikajú, váha pravdepodobne nestojí na rovnom podklade
  • Na váhu buďte nežní – žiadne trasenie, búchanie a trieskanie, jemný mechanizmus to s istotou neprežije
  • Batéria by mala byť neustále plne nabitá, ak je totiž slabá, navážené hodnoty nemusia byť presné
  • Ak sa vám nepozdáva výsledok alebo ak čísla na displeji skáču aj na dokonale rovnej podložke, skontrolujte, či sa v blízkosti váhy nenachádza iný elektrospotrebič (napr. mikrovlnka, rádio) – displej môže byť ovplyvnený elektromagnetickými vlnami alebo teplom
  • Na váhu „nakladajte“ iba toľko, koľko je povolené – pri pravidelnom preťažovaní dôjde k poruche kalibrácie a váha prestane vážiť tak, ako má
  • Digitálne váhy pracujú najpresnejšie pri izbovej teplote, mrazy ani extrémne horúčavy im neprospievajú – váhu môžete poškodiť natrvalo aj tým, že ju odložíte na povalu či do pivnice a ona, takpovediac, prejde mrazom
  • Váhy citlivé na dotyk nemusia fungovať správne pri prílišnom stláčaní tlačidiel

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Predtým, ako sa pustíte do prezerania e-shopov s kuchynskými váhami alebo vybehnete do prvého elektra, si ešte prečítajte odpovede na časté otázky, ktoré súvisia s týmito kuchynskými spotrebičmi. Uvidíte, že sa zídu aj vám.

Ako skontrolovať, či kuchynská váha váži presne?

Najjednoduchším spôsobom je odváženie predmetu, pri ktorom poznáte jeho presnú hmotnosť. Ak máte malé závažia, použite tie. Môžete využiť aj liter mlieka, kilo cukru či soli, poprípade iné, avšak presne odvážené suroviny. Pozor, pri potravinách, ako je napr. porciovaná bryndza alebo maslo – váha nikdy nie je uvádzaná na gram presne. Aby sa výrobcovia vyhli pokute, väčšinou do balenia prihodia zopár gramov naviac.

Existujú vodotesné digitálne kuchynské váhy?

Nie, neexistujú. Žiadna váha nie je vodotesná. Niektoré modely môžu byť trochu odolnejšie voči vlhkosti, v praxi to však znamená iba to, že ich môžete bez obáv pretrieť vlhkou handrou, nie ponoriť do vody.

Aká je životnosť kuchynskej váhy?

Všetko závisí od kvality. Ak je digitálna váha pevná a zabezpečená voči mechanickému poškodeniu, pri pravidelnej výmene batérií vydrží roky rokúce. Mechanické váhy s pružinou väčšinou nevážia presne dlhšie ako 5 rokov. Mechanické váhy so závažiami sú asi najtrvácnejšie. Veď nie je vôbec neobvyklé, že takýto kúsok zdedíte aj po prababke.

Vaše hodnotenie:
(89.4%)
Dátum publikovania: 11.08.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 22.07.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

15/06/2022 09:33
Bohunka

Salter 1171 je pekná kuchynská váha, maximum váženia je do 5 kg, čo je v kuchyni úplne postačujúce. Páči sa mi ľahko čitateľný displej aj dotykové tlačidlá, ktoré veľmi dobre reagujú. Váha sa ľahko čistí, má nízku hmotnosť... Plusom je funkcia pre meranie kvapalín v ml alebo fl.oz a tiež funkcia, ktorá umožňuje váženie viacerých surovín v tej istej miske.

17/11/2021 20:06
Martina

Funkčná a spoľahlivá váha je Catler KS 4010. Páči sa mi dizajn a oceňujem možnosť zavesenia. Obsluha je jednoduchá a super je, že váha je napájaná bežne dostupnými AAA batériami. Nechýba tu časovač. Na negatíva som neprišla, svoj účel plní na jednotku.

25/07/2021 11:23
Miladka

Mám kuchynskú váhu Sencor SKS 4001 a som s ňou spokojná. Kúpila som ju na základe odporúčania susedky a tiež kvôli nízkej cene - menej než 10 eur. Váha dokáže vážiť až do hmotnosti 5 kilogramov, čo je pri varení alebo pečení úplne postačujúce. Váženie je presné a obsluha nenáročná, preto váhe nemám čo vytknúť. Predtým som mala mechanickú váhu, ktorá mi po rokoch doslúžila, no s touto som spokojnejšia. Čísla je pekne vidieť, pretože sú dostatočne veľké. Páči sa mi, že môžem vážiť viacej surovín a vždy mi to počíta od 0. Myslím si, že túto váhu ocenia aj ženy, ktoré robia kvásky, pretože môžu vážiť viacej druhov múk. Oceňujem tiež zmenu váženia z gramov na mililitre. Nakoľko je tam aj funkcia dovažovania, môžem vážiť napríklad s tanierom. Plusom sú aj rozmery, nízka váha a skvelá skladnosť. Tejto váhe nechýba nič, čo by sa hodilo pri príprave jedál, preto z mojej strany maximálna spokojnosť.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok