Najlepšie kotly na tuhé palivo 2024 – recenzie, test, skúsenosti

Kotly na tuhé palivo patrili vždy k vyhľadávaným zdrojom tepla. Tie moderné sa však vo vývoji posunuli míľovými krokmi vpred a spotrebiteľom ponúkajú komfort, efektívnosť i ušetrené náklady za energie. Súčasné kotly zaujmú svojím výkonom, ktorý zvládne vykúriť aj väčšie objekty.

Ako vybrať kotol na tuhé palivo?

Zvyšujúce sa ceny za elektrinu a plyn nabádajú spotrebiteľov k vykurovaniu pomocou tuhých palív. Na trhu nájdete klasické kotly, do ktorých je nutné manuálne dokladať palivo, ale i automatické kotly s veľkým zásobníkom paliva, ktoré sa o prevádzku postarajú bez vás. Ako sa vyznať v množstve kotlov a po ktorom siahnuť? Pripravili sme pre vás jednoduchého sprievodcu, ktorý vás prevedie typmi kotlov na tuhé palivá, ich parametrami i funkciami. Poradíme vám, podľa čoho kotol vyberať a na čo sa pri výbere zamerať, uvedieme cenové kategórie kotlov i obľúbené značky. Aby ste mali výber o niečo ľahší, ponúkne vám štyri tipy na vhodné kotly a odpovieme aj na často kladené otázky spotrebiteľov.

Najlepšie kotly na tuhé palivo

Názov Hodnotenie Detail
Modratherm Pyrogas 20 PG20ST   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Atmos C 18 S   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Attack DPX 25 Combi Pellet   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Modratherm Zeus 25-20   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Attack DPX 30 Standard   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Kotly na tuhé palivo – recenzie

Na trhu nájdete množstvo kotlov na tuhé palivo, ktoré sa líšia obstarávacou cenou, funkciami, veľkosťou a hmotnosťou, ale i tým, čo všetko do nich môžete na spaľovanie prikladať. Niektoré sú len na drevo, iné zas na pelety, avšak v ponuke natrafíte i na kombinované kotly, ktoré zvládnu spaľovať viaceré druhy tuhého paliva. Ako sa v takom množstve vyznať a siahnuť po správnom modeli? Pripravili sme pre vás štyri tipy na kotly, ktoré patria medzi používateľmi k obľúbeným. Ako obstáli splyňovacie kotly v našom mini teste? To sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Typy kotlov na tuhé palivá

Predtým, než sa pustíte do vyberania konkrétneho modelu kotla na tuhé palivo, mali by ste poznať typy kotlov. Staršie modely kotlov fungujú princípom prehorievania, sú oveľa väčšou záťažou na životné prostredie, majú menšiu efektívnosť a aj spotreba paliva je vyššia. Spotrebiteľov však takéto kotly lákajú kvôli nízkej obstarávacej cene. Treba však dodať, že pri dlhoročnej prevádzke sa používanie lacného kotla premietne do zvýšených nákladov na prevádzku. Na druhej strane stoja moderné kotly, ktoré sú síce drahšie, no používateľ si vychutnáva komfort v podobe automatickej prevádzky a ďalších prídavných funkcií. Takéto kotly navyše spĺňajú prísne kritériá týkajúce sa emisií. Poďme sa spoločne pozrieť na typy kotlov.

Prehorievací kotol na tuhé palivo

Ide o základný model so staršou technológiou, ktorý si zaobstaráte za nízku cenu. Prísun vzduchu je prirodzený a kotol naraz spaľuje celú dávku vloženého paliva. Spaliny prechádzajú cez palivo, čo neumožňuje dostatočnú kontrolu a reguláciu horeniaÚčinnosť kotla je nízka a pohybuje sa pod hranicou 70 %. Pri spaľovaní navyše vzniká množstvo splodín, ktoré sú veľkou záťažou pre životné prostredie. Takéto kotly sa preto zaraďujú do emisnej triedy 1 alebo 2. Tuhé palivo sa prikladá ručne a dodávať ho treba niekoľkokrát denne. Jedenkrát za dva až štyri dni treba kotol vyčistiť od popola.

Odhorievací kotol na tuhé palivo

V porovnaní s prehorievacím kotlom je na tom odhorievací o čosi lepšie, no svojimi parametrami sa naďalej radí k menej efektívnym kotlom. Aj v tomto prípadne je palivo (drevo alebo uhlie) nutné prikladať manuálne, pričom palivo nehorí naraz celé. Postupne sa dostáva k horákom, kde odhorieva a tým vytvára teplo. Spaliny z kotla odchádzajú oddelenou cestou, neputujú cez palivo, čím sa zlepšuje možnosť regulácie horeniaÚčinnosť kotla s odhorievacou technológiou sa pohybuje od približných 60 do 75 %.

Odhorievací kotol na tuhé palivo

Splyňovací kotol na tuhé palivo

Modernejšie kotly využívajú splyňovanie. Tuhé palivo, ktorým môže byť drevo, uhlie alebo pelety, sa v zásobníku vysušuje. Sušením vzniká prchavý horľavý plyn, ktorý sa v oddelenej časti kotla spáli, čím vzniká teplo. Súčasťou takéto kotla je ventilátor, ktorý reguluje prívod vzduchu aj samotné horenie. Treba podotknúť, že horľavý plyn vzniká aj pri spaľovaní tuhého paliva v prehorievacom a odhorievacom kotle, avšak uniká voľne do komína, čo znemožňuje jeho využitie. Účinnosť spaľovania pri splyňovacích kotloch sa pohybuje od 75 do 90 %. Tieto kotly patria do emisných tried 3 a 4 a prepracovanejšie modely aj do najvyššej emisnej triedy 5, ktorá je najšetrnejšia k životnému prostrediu.

Automatický kotol na tuhé palivo

Ide o kotol s vysokou mierou automatizácie, čiže samostatného chodu, ktorý nevyžaduje neustálu kontrolu oo spotrebiteľa. Pri automatických kotloch na tuhé palivo sú vhodné pelety, ktoré sa umiestnia do zásobníka a kotol si ich podľa potreby automaticky prikladá. Ventilátor tu reguluje spaľovanie paliva a prístroj dokáže automaticky zapáliť palivo aj ho následne zahasiť. Najdrahšie modely zvládajú taktiež automatické čistenie od popola, čo používateľovi uľahčuje údržbu. Spotrebiteľ dopĺňa len pelety (prípadne iné tuhé palivo), ktoré stačí dodávať jedenkrát za niekoľko dní. Účinnosť automatických kotlov je približne 80 až 97 % a zaraďujú sa do emisných tried 4 a 5. K nevýhodám týchto kotlov patrí vysoká obstarávacia cena a väčšie priestorové nároky, keďže musíte umiestniť kotol i objemný zásobník.

Ako vybrať kotol na tuhé palivo

Ak si prezriete ponuky internetových obchodov, zistíte, že kotlov na tuhé palivo je na trhu množstvo. Ako vybrať najlepší kotol na drevo? Prípadne kotol na iný druh tuhého paliva? Keďže ide o finančnú investíciu na niekoľko rokov, pred kúpou je dobré poznať čo najviac informácií, aby ste si vybrali správny kotol, ktorý bude slúžiť podľa vašich predstáv. Zamerať by ste sa mali na druh paliva, účinnosť a výkon kotla, emisnú triedu i materiál, z ktorého bol kotol vyrobený. Čo všetko ešte sledovať? Pripravili sme pre vás podrobný a prehľadný návod, ako pri výbere kotla na tuhé palivo postupovať a čo všetko si pred kúpou všímať.

Druh paliva

Na trhu existuje niekoľko druhov tuhých palív, vyberajte podľa toho, ktoré palivo plánujete používať. K bežným typom palív patrí čierne alebo hnedé uhlieuhoľné briketydrevodrevené briketypelety alebo biomasa. Niektoré kotly sú určené na konkrétny druh tuhého paliva, avšak nájdete aj také, ktoré sú kombinované a bez problémov si poradia s viacerými druhmi, ktoré môžete vzájomne kombinovať podľa vlastného uváženia.

Aký kotol zvolíte, ovplyvňuje najmä dostupnosť paliva. V niektorých regiónoch patrí k najrozšírenejším drevo, inde zas čierne alebo hnedé uhlie. Pri výbere prihliadajte i na cenu paliva, jednoduchosť objednávky, dopravy a možnosť uskladnenia. Každé palivo má svoje plusy i mínusy.

Kotol na pelety

Drevo sa vyznačuje pomerne vysokou vlhkosťou a sú s ním spojené viaceré úkony. Musíte ho naštiepať, pripraviť a uskladniť na suchom mieste, aby sa minimalizovala vlhkosť. Súčasné kotly na drevo dokážu byť vysoko efektívne a niektoré modely disponujú takzvaným pyrolytickým spaľovaním, pri ktorom drevo horí v troch fázach. Najskôr je zahriate na teplotu približných 200 °C, následne teplota stúpne na 600 až 700 °C, čím sa odparí voda a v tretej fáze sa palivo ohreje na 1000 °C, čo zabezpečí minimum popola a efektívnejšie vyhrievanie. Do kotla na drevo môžete spravidla prikladať rôzne druhy drevín a niektoré si poradia aj s veľkými kusmi dreva, ktoré nie je nutné štiepať na menšie kusy.

Pelety sú v podstate odpadovým dreveným materiálom. Vyrábajú sa lisovaním drevených pilín, ktoré sú vedľajším produktom pri spracovaní dreva. Momentálne sú mimoriadne populárnym druhom paliva, pretože pri nich odpadá nutnosť spracovania. Sú komprimovanou formou tuhého dreveného paliva, navyše majú prirodzene nízky obsah vody a neobsahujú žiadne neželané prímesi (laky, tmely a podobne). Ide o ekologickejší druh paliva s vysokou výhrevnosťou.

Uhlie a koks patria ešte stále medzi klasické a často využívané tuhé palivá. Kedysi malo uhlie negatívnu povesť najmä v súvislosti so záťažou na životné prostredie, no svoje renomé si zlepšilo s nástupom moderných kotlov. Tie dokážu uhlie spaľovať o čosi šetrnejšie, čím nevzniká extrémna záťaž na životné prostredie. Súčasné kotly na uhlie sa stali plnohodnotnou náhradou za plynové kotly. Čo sa týka koksu, ten sa vyznačuje dobrou výhrevnosťou a v porovnaní s uhlím je o trocha viac ekologický.

Ako sme naznačili, v špecializovaných obchodoch je v ponuke mnoho kombinovaných kotlov, ktoré používateľov lákajú hlavne svojou univerzálnosťou, keďže dovoľujú spaľovanie viacerých druhov tuhých palív. Ak teda nemáte jasno, aký druh paliva budete používať, zvoľte univerzálny kotol na tuhé palivo.

Výkon kotla

Výkony jednotlivých kotlov sa rôznia. Vyberať by ste mali podľa objektu, ktorý chcete vykurovať. Uvádzame vám zopár príkladov, aby ste sa lepšie zorientovali, aký výkonný kotol bude pre vás vhodnou voľbou. Ak potrebujete vykurovať plochu s rozlohou 230 m², ideálne je siahnuť po kotli, ktorý má výkon okolo 20 kW. Väčší priestor s rozlohou približných 370 m² bude potrebovať kotol s výkonom 30 kW. Veľká plocha s rozlohou 700 m² vyžaduje ešte výkonnejšie zariadenie a v tomto prípade sa odporúča siahnuť po kotli s výkonom okolo 60 kW. Pamätajte si, že čím je výkon kotla väčší, tým väčší priestor dokáže vykúriť. Myslite však aj na rezervu, aby ste mali doma či v inom objekte príjemne teplo aj v prípade, ak nastane tuhšia zima, keď klesnú teploty výrazne pod nulu.

Účinnosť kotla

Účinnosť kotla patrí k dôležitým parametrom, ktorý by ste nemali pri výbere prehliadať. Ako sme naznačili, výkon kotla hovorí o tom, či kotol dokáže dostatočne vykúriť požadovaný objekt. Účinnosť zas ovplyvňuje to, koľko tepla dokáže získať zo spaľovaného tuhého paliva. Vďaka údaju o účinnosti kotla sa dozviete, aký efektívny je kotol v pomere k cene paliva a toho, koľko tepla vám dodá. Čím je účinnosť kotla vyššia, tým lepšie. V minulosti mali kotly menšiu účinnosť a bežne ste sa stretli s účinnosťou pod 80 percent. Dnešné moderné modely sú na tom o poznanie lepšie a pri výbere sa odporúča siahnuť po takom kotli, ktorý má účinnosť okolo 90 percent a viac. Ide o ekonomickejšie aj ekologickejšie riešenie.

Kombinovaný kotol na tuhé palivo

Emisné triedy

Dopad spaľovania v kotloch na životné prostredie je dlhoročnou témou. Aby sa tieto dopady minimalizovali, kotly musia spĺňať určité predpísané vlastnosti. Delia sa do takzvaných emisných tried, ktoré upravuje norma STN EN 303-5. Poznáme päť emisných tried, ktoré sa rozlišujú podľa účinnosti kotlov a množstva vypúšťaných emisií. Staršie kotly majú nízku emisnú triedu (1, 2) a sú veľkou záťažou pre životné prostredie. Od roku 2022 takéto kolty nebude možné používať. Aj z tohto dôvodu výrobcovia ponúkajú najmä kotly z emisnej triedy 3, 4 a 5. Pri kotloch na tuhé palivá sa môžete stretnúť i s označením „ekodizajn“, tieto modely poukazujú na to, že na ekológiu sa myslelo už pri samotnom návrhu kotla.

Materiál kotla

Pri výbere kotla sledujte i materiál, z ktorého bol vyrobený. Kotly sa bežne vyrábajú z liatiny, pričom je pri výrobe použitých niekoľko článkov, podľa ktorých sa potom určuje výsledný výkon kotla. Ďalším variantom je oceľ a v tomto prípade ide o jeden celistvý zvarený objekt. Oceľ všeobecne ponúka väčšiu odolnosť voči teplotným zmenám, no kotly z liatiny zas oveľa lepšie akumulujú a držia teplo.

Priestorové možnosti

Pred kúpou myslite na to, že tuhé palivo potrebujete niekde skladovať. Najčastejšie sa umiestňuje v kotolni v blízkosti kotla, v pivnici alebo v miestnosti, ktorá je vyhradená na skladovanie paliva. Niektoré kotly disponujú veľkým zásobníkom na palivo a bez prikladania dokážu kúriť aj osem dní. Najlepšie sú na tom kotly na pelety, ktorých zásobník s objemom 1000 litrov dokáže pri optimálnom výkone kúriť okolo deväť dní.

Prísun vzduchu

Prísun vzduchu môže byť prirodzený alebo nútený. Pri prirodzenom prísune vzduchu hrá dôležitú rolu ťah komína, ktorý v horáku vytvára podtlak. Funguje tak, že cez otvory sa nasáva vzduch a palivo v horáku horí. Pri tomto type je regulácia horenia mechanická a závislá od obsluhy, ktorá nastavuje prieduchy. Pri nútenom prísune vzduchu je vo výbave kotla odťahový ventilátor, ktorý v horáku vytvára podtlak. Regulácia preto prebieha automaticky, čím kotol dokáže lepšie využiť energiu horenia a prispôsobiť tomu svoj chod.

Dokladanie paliva

Na trhu sa stretnete s kotlami, do ktorých treba ručne prikladať palivo po niekoľkých hodinách, čiže dokladať musíte viackrát za deň. Ide o klasický variant kotlov na tuhé palivo, ktorý patrí k menej pohodlným riešeniam, avšak obstaráte si ho za priaznivejšiu cenu. Takéto kotly sú navyše menej poruchové, čo sa odzrkadlí na bezproblémovom a spoľahlivom chode i dlhej životnosti prístroja. Ak však nechcete ku kotlu neustále chodiť, druhou možnosťou je automatický kotol, ktorý je vybavený zásobníkom na palivo. Do zásobníka stačí raz za niekoľko dní vložiť tuhé palivo a kotol si následne sám dávkuje podľa potreby. Ide o finančne náročnejší model, ktorý však vykuruje automaticky a vy si môžete užívať teplo bez zbytočných starostí.

Prikladanie paliva do kotla

Montáž a servis kotla

Pred kúpou kotla sa nezabudnite informovať ohľadom montáže kotla a taktiež záručného i pozáručného servisu. Niektorí predajcovia vám kotol len dovezú, avšak o montáž sa musíte postarať sami. Montáž kotla je nutné zveriť do rúk odborníkovi a ak ju teda nezabezpečuje predajca, poobzerajte sa po autorizovanej firme. Nemenej dôležitý je spomínaný záručný a pozáručný servis, ktorý príde vhod, ak dôjde k neočakávanej poruche.

Praktické funkcie kotla

Niektoré modely kotlov ponúkajú funkcie navyše, ktoré môžu prísť vhod. V rámci konštrukčných vlastností je to napríklad možnosť vybrať si z rôzne veľkých zásobníkov na tuhé palivo alebo možnosť umiestniť zásobník na ľavú či pravú stranu prístroja. Kotol si tak prispôsobíte podľa vašich preferencií, aby sa vám s ním čo najlepšie a najpohodlnejšie pracovalo. Pri funkciách spojených priamo s vykurovaním zas natrafíte na systém samozapaľovania, vďaka ktorému sa zaobídete bez zápaliek i zapaľovača. K praktickým funkciám patrí taktiež automatická regulácia, pomocou ktorej je zabezpečené optimálne spaľovanie s ohľadom na potreby aktuálnej teploty v miestnosti. Týmto dochádza nielen k efektívnemu spaľovaniu, ale i k celkovej úspore. Niektoré kotly disponujú automatickým vypínaním po dohorení paliva alebo systémom automatického vyberania a presúvania popola.

Komu sa hodí kotol na tuhé palivo a aké sú jeho výhody

Kotol na tuhé palivo patrí naďalej k vyhľadávaným a rokmi overeným zdrojom tepla. Moderné kotly navyše prešli výraznými technologickými zmenami, ktoré zvyšujú ich výkon i celkovú efektívnosť. Kotol na tuhé palivo je spojený s konkrétnou nehnuteľnosťou a využívať ho môžete v domoch, na chalupách alebo v akýchkoľvek iných objektoch, kde chcete počas zimného obdobia udržiavať príjemné teploty. Vhodný kotol potom musí zodpovedať veľkosti objektu, počtu miestností a celkovému objemu vzduchu, ktorý je potrebné vykurovať. Do úvahy treba brať i izolačné vlastnosti objektu a prípadné tepelné straty.

Návrat ku klasickému vykurovaniu pomocou tuhých palív je spôsobený zvyšujúcimi sa cenami za elektrinu a plyn. Uhlie, drevo, koks, pelety alebo biomasa sú lacnejšou alternatívou, ktorá je z hľadiska dlhodobého využívania ekonomicky výhodnejšia. S kotlom na tuhé palivo môžete vykurovať menšie i väčšie objekty, závisí od zvoleného typu a výkonu konkrétneho kotla.

Kotol na drevo

Moderné kotly používateľov zaujmú vysokým výkonom a účinnosťou, ktorá sa prejaví na výsledných cenách za vykurovanie. Tie sú oproti plynovému kotlu nižšie. V prípade automatického kotla sa spotrebiteľ nemusí takmer o nič starať a len raz za pár dní dokladá do zásobníka tuhé palivo. Najmodernejšie prepracované kotly s automatizáciu vám minimalizujú čas strávený starostlivosťou o kotol, pretože automaticky zvládajú aj čistenie popola alebo zapaľovanie či zhasínanie. Kombinované kotly popritom ponúkajú možnosť spaľovania viacerých druhov tuhých palív (napr. drevo a uhlie). Kúpa kotla na tuhé palivá je dlhodobá investícia, kotol by vám mal bez problémov slúžiť minimálne 10 až 15 rokov. Je ideálnou voľbou všade tam, kde nie je možné zaviesť plynový kotol. Spoľahlivo ho využijete i na miestach, kde by sa vám neoplatilo dlhodobejšie vykurovanie – napríklad na chalupe.

Cena kotlov na tuhé palivo

Kotly sú finančne náročnejšou investíciou, avšak rátajte s tým, že ich vyberáte na dlhšie obdobie (10 až 15 rokov). Investované peniaze sa vám potom vrátia v podobe financií ušetrených za energie. Obľúbenou voľbou súčastnosti sú kombinované kotle, ktoré sú síce drahšie, ale umožnia vám spaľovať viacero druhov tuhého paliva. Pokiaľ ste si istí, že používať budete len jeden druh paliva, za kombinovaný kotol sa vám neoplatí priplácať a siahnite po takom, ktorý má vami prakticky využiteľné funkcie. Nie vždy sa oplatí siahnuť po najlacnejšom riešení, pretože potom sa môžete stretávať s vyššími nákladmi na údržbu a vyššou spotrebou paliva. Nehovoriac o tom, že lacné a nekvalitné kotly od neznámych výrobcov sú kazovejšie a pri takýchto modeloch sa nevyhnete častým opravám.

Kotly na tuhé palivo od 700 do 1 000 eur

V tejto cenovej kategórii nájdete kotly s nižšou účinnosťou, ktorá sa pohybuje do 75 %. Majú prehorievaciu alebo odhorievaciu technológiu, čiže manuálne musíte dokladať palivo i čistiť kotol. Mnoho lacných kotlov na tuhé palivo patrí do nízkych emisných tried (1, 2), ktoré po roku 2022 nebude možné používať. Ide o kotly, ktoré sú určené predovšetkým na spaľovanie dreva alebo uhlia. Najlacnejší kotol na splyňovanie uhlia kúpite tesne pod 700 eur.

Kotly na tuhé palivo od 1 000 do 2 000 eur

V tejto cenovej kategórii nájdete moderné kotly, ktoré spĺňajú prísnejšie normy. Práve kotly od 1 000 do 2 000 eur patria k najpredávanejším, pretože sa tu spája priaznivá cena i dostatočný výkon. Ide o technologicky vyspelejšie splyňovacie kotly, ktoré sa radia do emisnej triedy 3, 4 a ich účinnosť sa pohybuje od 80 % vyššie. K hlavným prednostiam kotlov patrí šetrenie nákladov na palivo a najmä ide o riešenie, ktoré je možné používať aj po roku 2022. V tejto cenovej kategórii nechýbajú kotly na drevo či populárne pelety. Najlacnejší automatický kotol na tuhé palivo si zaobstaráte za približne 1 300 eur.

Kotol na uhlie

Kotly na tuhé palivo nad 2 000 eur

Pri kotloch tejto cenovej kategórie je najčastejšie používaným materiálom oceľ, ktorá zaručuje odolnú konštrukciu kotla i jeho dlhú životnosť. Väčšina kotlov za sumy nad 2 000 eur má automatickú technológiu, ktorá sa postará o automatické prikladanie paliva, reguláciu horenia i čistenie popola. K prednostiam týchto modelov patria veľké zásobníky na palivo, vďaka čomu kotol netreba často kontrolovať. Kotly spĺňajú prísne emisné normy a majú vysokú účinnosť spaľovania. Patria do emisných tried 4, 5 a hoci je investícia do nich vysoká, úsporu pocítite pri oveľa nižšej spotrebe paliva. Cena za najdrahší kotol na drevo a pelety sa môže vyšplhať až na viac než 7 000 eur.

Ak chcete kvalitný kotol na tuhé palivo, no zároveň by ste radi ušetrili, sledujete výpredaje. Niektorí predajcovia zvyknú robiť najmä po vykurovacej sezóne zľavy, vďaka ktorým ušetríte nemalé financie. Ďalšou možnosťou, ako ušetriť, je vyhľadanie kotlov na internetových bazároch.

Obľúbené značky kotlov na tuhé palivo

Vzhľadom na to, že kotol by vám mal vydržať minimálne 10 rokov a v ideálnom príade až 15 rokov, je vhodné siahnuť po overenej značke. Ak neviete, ktoré kotly sú medzi používateľmi obľúbené, je vhodné poobzerať sa na internete a začítať sa do diskusií a recenzií zákazníkov. Odhalíte tak prípadné nedostatky jednotlivých modelov. Ideálnym portálom na čítanie recenzií od spotrebiteľov je Heureka. Aby ste ale nemuseli chodiť ďaleko, prezradíme vám, ktoré značky sú obľúbené a overené rokmi skúseností v oblasti výroby kotlov na tuhé palivo.

  • Atmos – česká spoločnosť ponúka cenovo dostupné splyňovacie kotly na tuhé palivo, ktoré sú konštruované na spaľovanie viacerých druhov pevného paliva. Nájdete medzi nimi kombinované modely i modely určené pre jeden druh paliva. Obsluha všetkých typov kotlov od tejto spoločnosti sa vyznačuje jednoduchosťou. Kotly majú zásobník, do ktorého treba prikladať dva- až trikrát denne. Kotly Atmos odporúčajú i samotní kúrenári pre dobrú funkčnosť a životnosť materiálov.
  • Attack – patrí k najväčším slovenským výrobcom tepelnej techniky a ponúka široký výber splyňovacích kotlov na tuhé palivo. Kotly od tejto spoločnosti sa radia do strednej cenovej kategórie, preto si ich zaobstaráte za priaznivú cenu. Výrobca si dáva záležať na kvalitnej kotlovej oceli a nízkej koncentrácii škodlivých emisií.
  • Buderus – značka ponúka lacnejšie kotly na tuhé palivo, ktorých cena sa pohybuje pod hranicou 1 000 eur. V ponuke má kotly vyrobené z odolnej ocele i menej trvácnej liatiny, ktorá však na druhej strane lepšie drží a akumuluje teplo.
  • Dakon – obľúbená česká značka, ktorá od príchodu na trh prešla veľkým vývojom. Od základných kotlov sa vypracovala až po výrobu automatických kotlov na spaľovanie drevených peliet. Kotly tejto značky sú šetrné k životnému prostrediu a patria do najlepších emisných tried (4, 5).
  • Opop – česká značka, ktorá sa orientuje na výrobu ekologických kotlov za priaznivú obstarávaciu cenu. Používateľom ponúka vysokú účinnosť spaľovania, najmodernejšie technológie a nízke emisie. Práca s kotlom je jednoduchá a efektívna.
  • Protherm – ide o slovenskú spoločnosť so sídlom i výrobným závodom v Skalici. Okrem iných produktov má vo svojej ponuke aj kotly na tuhé palivo. Väčšina kotlov tejto značky je určená na spaľovanie dreva alebo uhlia. K obľúbeným modelom patria kotly zo série Protherm Bobor. Pri spaľovaní uhlia sa ich tepelný výkon zvýši o priemerných 10 %. Kotol na tuhé palivo Protherm Bobor sa vyznačuje jednoduchou obsluhou, údržbou aj vysokou účinnosťou, ktorá je docielená veľkým spaľovacím priestorom.
  • Viadrus – tradičná česká značka overená rokmi skúseností v oblasti výroby kotlov, ktorá si získala mnoho verných a spokojných spotrebiteľov na Slovensku i v Česku. V ponuke nájdete kotly na tuhé palivo, no taktiež prístroje určené na plynové a solárne vykurovanie. Nechýbajú základné modely na spaľovanie dreva a uhlia, ale i drahšie a prepracovanejšie modely, ktoré sa pýšia vysokou účinnosťou a zároveň spĺňajú prísne normy.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Zamerali sme sa na často kladené otázky, ktoré môžu mať spotrebitelia vlastniaci kotol na tuhé palivo. Odpovede tu ale nájdu aj tí, ktorí nad kúpou kotla ešte len premýšľajú.

Ako správne namontovať kotol na tuhé palivo?

Ideálne je, ak montáž kotla zveríte do rúk odborníka. Pred kúpou si preto zistite, či predajca, u ktorého ste si kotol vybrali, ponúka aj odbornú montáž. Nie každý obchod totižto takúto možnosť má a vy potom musíte zháňať skúsených kúrenárov po svojej línii. Neodborná montáž môže spôsobiť chyby, ktoré budú ťažko odstrániteľné.

Môžem používať kotol na tuhé palivo s emisnou triedou 1 alebo 2?

Ak vlastníte starší kotol s nízkou emisnou triedou 1 alebo 2, vedzte, že si jeho služby užijete už len krátku dobu. Od roku 2022 kotly s nízkou emisnou triedou nebudete môcť prevádzkovať. Včas si preto zaobstarajte kotly s emisnými triedami 3, 4 alebo 5. Nízkoemisné kotly sú drahšie, no pokiaľ chcete na kúrenie naďalej využívať kotol, iná možnosť vám neostáva. Využiť môžete takzvané zelené dotácie.

Kedy treba vykonať revíziu kotla na tuhé palivo?

Pravidelná revízia kotla by mala byť samozrejmosťou. Znižuje riziko poruchy kotla, no najmä včas odhalíte prípadné poruchy. Revíziou kotla môžete predchádzať aj nechceným škodám na majetku, vďaka nej predlžujete životnosť kotla a zároveň znižujete spotrebu paliva. Kotol, ktorý sa pravidelne neudržiava, môže byť rizikom nielen pre vás, ale i pre vašich susedov a bezprostredné okolie. Pamätajte si, že v prípade neočakávanej škodovej udalosti vám bez revíznej správy žiadna poisťovňa spôsobenú škodu neuhradí. Namiesto úhrady obdržíte pokutu. Pravidelná kontrola kotla závisí od viacerých faktorov, no vždy ju musí vykonávať iba autorizovaný technik, ktorý má platnú licenciu. Plynové kotly s výkonom od 5 do 500 kW by sa mali kontrolovať každý rok a odbornú skúšku stačí vykonať raz za tri roky. Kotly na tuhé palivo, ktoré majú výkon od 20 do 30 kW, je podľa zákona nutné kontrolovať raz za desať rokov. Pri výkone od 30 do 100 kW je to raz za štyri roky a pri výkone vyššom než 100 kW sa povinnej kontrole nevyhnete raz za dva roky. Kotly na tuhé palivo s výkonom pod 20 kW nemajú stanovený čas kontroly, no napriek tomu je vhodné kontrolu raz za čas vykonať.

Musím robiť revíziu aj komínu?

Komín potrebuje taktiež pravidelné revízie. Časom sa zanáša a upcháva sadzami, čo výrazne zvyšuje riziko vzniku požiaru. Horenie sadzí môže dosiahnuť teplotu až 1000 stupňov Celzia a spôsobiť tak obrovské škody na majetku i životoch. Ak máte komín napojený na kotol s tuhým palivom, revíziu absolvujte jedenkrát za štyri mesiace.

Aký výkon kotla na tuhé palivo zvoliť?

Výkon kotla patrí k jedným z najdôležitejších parametrov a pri výpočte vhodného výkonu je treba zohľadniť niekoľko faktorov. K nim patrí veľkosť obytnej plochy, počet členov domácnosti, nároky na vykurovanie jednotlivých miestností (napríklad v komore nebudete kúriť vôbec), stav a vek nehnuteľnosti, prípadne úniky tepla, izoláciu stien (resp. zateplenie objektu) aj lokalitu, v ktorej sa budova nachádza. Je logické, že zateplená novostavbe na juhu Slovenska bude mať iné nároky na výkon kotla než starší rodinný dom s rovnakou rozlohou nachádzajúci sa v severnej časti krajiny. Pre komfortné bývanie nie je vhodné zvoliť kotol so slabým výkonom, no na druhej strane nie je dobrým riešením ani kotol s prehnaným výkonom. Ak neviete, po akom výkone kotla siahnuť, prenechajte to odborníkom, ktorí vám s výberom poradia.

Čo znamená kombinovaný kotol na tuhé palivo?

Kombinovaný kotol dokáže spaľovať viaceré druhy tuhého paliva. Spaľovať tak môžete drevo, pelety, koks a podobne. Rôzne kombinácie závisia od konkrétneho modelu kotla na tuhé palivo.

Ako funguje automatický kotol na tuhé palivo?

Automatický kotol na tuhé palivo má vlastný zásobník. Ten je dostatočne veľký, čo vám umožňuje menej časté dopĺňanie tuhého paliva. Do kotla tak spravidla nemusíte prikladať každý deň, čo vám ušetrí čas i energiu. Na trhu sa stretnete s kotlami, ktorých zásobníky vystačia aj na osem dní spaľovania.

Čo získam kúpou kotla na tuhé palivo?

Kotly na tuhé palivo majú viaceré výhody, medzi hlavné patrí obstarávacia cena a nízke prevádzkové náklady. Ak siahnete po kombinovanom kotli, k výhodám môžeme priradiť i možnosť vykurovania viacerými druhmi tuhého paliva. Kotol na tuhé palivo sa stáva vhodnou voľbou na miestach, kde nie je možné zaviesť plynový kotol. Vhodný je taktiež tam, kde by sa vám neoplatilo dlhodobejšie vykurovanie (napr. na chalupe). Samozrejme, kotly na tuhé palivo majú aj svoje nevýhody, k nim patrí priestor potrebný na uskladnenie paliva a následná obsluha kotla (dokladanie paliva).

Akú životnosť má kotol na tuhé palivo?

Životnosť kotla na tuhé palivo závisí od viacerých faktorov, najmä od kvality konštrukcie, vlastností a funkcií kotla, ale i od toho, ako kotol udržiavate. Štandardne sa uvádza životnosť 15 rokov. Niektorí kvalitní výrobcovia ponúkajú ku kotlom predĺžené záruku väčšinou v trvaní desiatich rokov.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(86.6%)
Dátum publikovania: 11.11.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 09.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

15/06/2022 08:57
Noro K.

Máme kotol Attack DPX 30 STANDARD, pretože bol za rozumnú cenu. Je na tuhé palivo, čo nám vyhovuje. Kotol je z ocele, vyzerá kvalitne spracovaný a verím, že nám bude roky slúžiť. Attack je overená značka. Výkon kotla sa dá regulovať, k dispozícii sú štyri modifikácie. Super je, že sa dá spaľovať mäkké aj tvrdé drevo a tiež drevené brikety.

02/02/2022 13:12
jarmila levcikova

potrebujeme kotol na uhlie a drevo na 6 bytovku asi 80kw . ak mate poslite mi cenovu ponuku,aj montazou

17/11/2021 19:31
František C.

Atmos DC 18 S nám robí pekné teplúčko. Kotol je ekologický, má veľkú výhrevnosť a zároveň malú spotrebu dreva. Obsluha je jednoduchá, pri kúrení vzniká málo odpadu a po zapnutí kotla je okamžite teplo. Cena bola tiež veľmi dobrá. Na základe vlastných skúseností by som tento kotol určite odporučil aj známym.

03/10/2021 21:06
Marián

Lepšie kotly ako Viadrus nie sú

22/09/2021 09:13
karol modransky

Kotly na tuhé palivo patrili odpradávna - to akože fakt ??? od pradávna ?????? Kotly na tuhé palivo od pradávna ????? čo tam šňupete peletky???

25/07/2021 16:46
Milan V.

Minulú sezónu som na odporúčanie suseda kúpil ekologický splyňovací kotol na drevo Atmos DC 25 S. Myslím si, že kotle značky Atmos patria k jedným z najlepších na trhu. Oproti klasickým kotlom má výhodu v tom, že netreba tak často prikladať drevo. Zapojenie tohto kotla bolo ľahké a oceňujem, že sa rýchlo ohreje. Oproti modelu DC 25 G sa zahrieva lepšie, pretože má odťahový ventilátor. Kotol funguje skvele. Minulý Atmos mi vydržal viac než 20 rokov, preto som zvedavý, koľko vydrží tento model. Plus dávam aj za veľkú násypnú šachtu na drevo a určite ho odporúčam aj všetkým ostatným zákazníkom. Cena kotla je primeraná k jeho kvalite.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok