Najlepšie kompasy a buzoly 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
Kompasy a buzoly sú základnými pomôckami pri turistike v neznámej oblasti. Ak milujete objavovanie nových miest, kompas alebo buzola by mali byť vo vašom batohu, prípadne vo vrecku. Vďaka nim sa ľahšie zorientujete a vždy budete vedieť, kde je sever. S týmto jednoduchým a cenným pomocníkom sa môžete bez obáv vydať za dobrodružstvom.
Kompas a buzola od nepamäti slúžia pre orientáciu v teréne a pri rôznych expedíciách sú nenahraditeľným nástrojom. Mladšie ročníky môžu namietať, že ich funkcie nahradí smartfón, do ktorého si jednoducho stiahnu aplikáciu kompas. Na výber je z množstva aplikácií od rôznych vývojárov, avšak netreba zabúdať na to, že smartfón sa môže počas výletu vybiť, prípadne stratiť signál. To sa pri klasickom kompase či buzole nikdy nestane.
Najlepšie kompasy a buzoly
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
ISO KM 5717 Army ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Buzola Army ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt | |
ISO Mini kompas ✔ NAJPREDÁVANEJŠIE | Zobraziť produkt | |
Silva Compass Expedition S ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt | |
MFH Kompas Scout ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | Zobraziť produkt |
Aký je rozdiel medzi kompasom a buzolou
Hoci oba prístroje slúžia na určovanie svetových strán a orientáciu v teréne, sú medzi nimi rozdiely. Kompas je starším zariadením a jeho história siaha do starovekej Číny. Niektoré zdroje tvrdia, že prvá zmienka o predchodcovi kompasu sa objavila už medzi 4. až 9. storočím. Vtedy išlo o kus magnetitu, ktorý plával na drevenej podložke v nádobe s vodou. Ak by vás zaujímalo, kto vynašiel kompas, bol to William Thomson. Buzola je zdokonalenou verziou kompasu, pretože okrem kompasu má ďalšie doplňujúce funkcie. Prvú buzolu zostrojil český vynálezca Josef Ressel. Čím sa teda vyznačuje kompas a čím buzola?
Kompas je navigačné zariadenie, pomocou ktorého určíte svetovú stranu. Pracuje na princípe magnetickej sily a jeho výhodou je, že funguje za akéhokoľvek počasia. K nevýhodám patrí, ak sa nachádzate v blízkosti nejakého kovového zariadenia, presnosť určovania strán je narušená a môže sa stať, že vám svetovú stranu určí nesprávne.
Buzola vyzerá podobne ako klasický kompas, aj ona slúži na určovanie svetových strán, avšak je doplnená o otočný uhlomer. Vďaka nemu určíte azimut (uhol medzi severom a vybraným bodom). Na správne meranie azimutu však potrebujete mapu. Niektoré modely majú aj lupu a pravítko, čo ešte viac uľahčuje navigáciu a orientáciu v teréne.
Načo sa hodí kompas alebo buzola
Pri výbere kompasu alebo buzoly, by ste sa na začiatok mali rozhodnúť, na aké príležitosti chcete zariadenie využívať a do akého terénu ho potrebujete. Od toho sa bude odvíjať, či je pre vás vhodnejší kompas alebo buzola.
Ak sa okrem klasickej a nenáročnej turistiky venujete napríklad aj lezeniu po horách, prípadne vykonávate v lese náročnejšie aktivity, vhodný je kompas s pevnou konštrukciou a na škodu nebude ani karabína, pomocou ktorej si kompas môžete pripevniť k opasku alebo batohu. Ešte väčšiu výhodu získate vtedy, ak siahnete po kompase z vodoodolného materiálu.
Pre dobrodružné výpravy, dlhé cesty alebo náročnejšie trekingové výlety po svete je vhodnejšia buzola. Za kvalitnú a odolnú je považovaná expedičná buzola Silva, ktorá bola na Evereste a s obľubou si ju ľudia berú aj do tropických džunglí. Poteší, že táto buzola má výbavu navyše a nájdete tu zameriavacie zrkadlo, gumené nožičky a mapové meradlá. Táto buzola výborne obstojí v náročných podmienkach.
Viete, že na trhu sa môžete stretnúť s gombíkovým kompasom? Je veľmi malý, no zároveň šikovný, pretože sa vám zmestí prakticky kamkoľvek. Ak plánujete pri svojich cestách používať kompas denne, gombíkový je vhodnou voľbou. Ľahko ho schováte do vrecka alebo batohu a v správnej chvíli ho vytiahnete.
V obchodoch sa môžete stretnúť aj s rôznymi setmi, tzv. záchrannými, ktoré obsahujú kompas, tablety na čistenie vody alebo rybárske potreby. Takéto sety majú zväčša malé rozmery a sú uložené v praktických puzdrách, čo umožňuje ich ľahké prenášanie počas výletov do prírody. V predaji sú obyčajné kompasy aj vojenské, kompasy s karabínou, či tie, ktoré si pripnete na ruku podobne ako náramkové hodinky.
Základné vlastnosti kompasu a buzoly
Medzi základné vlastnosti kompasu, prípadne buzoly, ktoré by ste si mali pri kúpe všímať, patrí vyváženie ihly, odolnosť, hmotnosť alebo rozmery. Niektoré buzoly sú vybavené lupou, pravítkom, zrkadielkom, luminiscenčnými prvkami alebo šnúrkou. Všetky funkcie, či skôr doplnky navyše, vám uľahčia orientáciu v teréne.
- Vyváženie ihly – ihla kompasu i buzoly môže byť vyvážená dvojako. Vyberať môžete medzi zariadením, ktoré má ihlu vyváženú na použitie na severnej alebo južnej pologuli. Nemusíte mať strach, že by ste potrebovali dva kompasy, ak sa presuniete z jednej pologule na druhú, na trhu sú rovnako dostupné modely na globálne celosvetové použitie.
- Odolnosť – základom kompasu či buzoly by mala byť odolnosť, keďže sa tieto zariadenia používajú výhradne v teréne a často sa nedá predísť ich pádom na zem.
- Hmotnosť – kompas ani buzola nie sú ťažké zariadenia, ich hmotnosť sa ráta v desiatkach gramov. Čím ľahší model zvolíte, tým pohodlnejšie bude aj jeho dlhodobé nosenie vo vrecku, batohu, prípadne na krku.
- Rozmery – ak chcete čo najmenší kompas, siahnite po gombíkovom, ktorý sme spomínali vyššie. Pokiaľ dáte prednosť buzole, tu treba rátať s väčšími rozmermi, čo je zapríčinené jej telom, ktoré má rôzne doplnky.
Doplnky buzoly
Buzola má spravidla viacero doplnkov, ktoré ocení nejeden dobrodruh. Konkrétne doplnky sa líšia od modelu k modelu. Pozrieme sa na niekoľko praktických doplnkov, ktoré buzola môže mať.
- Lupa – je vhodná pri čítaní mapy, okrem toho má v teréne aj ďalšiu funkciu, ktorá nesúvisí s orientáciu. Vďaka nej si môžete napríklad založiť oheň alebo je veľmi nápomocná aj pri vyberaní triesok z prstov.
- Pravítko – slúži na jednoduché odmeranie vzdialenosti na mape.
- Zrkadielko – uľahčuje orientáciu na dlhé vzdialenosti.
- Luminiscenčné prvky – oceníte ich najmä v tme, pretože vďaka nim sa nestratíte ani vtedy, keď začnete svoju púť po prírode pred svitaním, prípadne po západe slnka.
- Šnúrka – umožňuje zavesenie buzoly na krk, a tak ju nemusíte neustále vyťahovať z ruksaku alebo vrecka, niektoré sú dokonca doplnené mierkou.
Ako si vybrať správny kompas
Hoci je kompas jednoduché zariadenie, na trhu nájdete niekoľko modelov. Pri výbere toho správneho je vhodné sledovať parametre, ako napr. robustnosť, jednoduchosť, odolnosť, prenosnosť, široké prevádzkové podmienky či univerzálnosť použitia.
- Robustnosť – keďže sa kompas využíva v rôznych klimatických podmienkach, očakáva sa od neho, že bude odolný a vydrží aj pády z výšky. Nemal by sa rozbiť a problém by mu nemala robiť ani voda, prípadne silné slnečné žiarenie. Robustnosť kompasu závisí od materiálov, z ktorých bol vyrobený, ale taktiež od kvapaliny, ktorá sa skrýva vo vnútri kompasu. Kvapalina totižto znižuje namáhanie čapu, ktoré sa deje zrýchleným pohybom či vibráciami.
- Odolnosť – pôvodne sa na výrobu kompasu používalo predovšetkým sklo. Tento materiál je však krehký a pri pádoch či nesprávnej manipulácii dochádzalo k poškodeniu. Sklo prasklo, následkom čoho sa do vnútra dostala kvapalina a kompas stratil svoj význam, pretože prestal správne fungovať. V súčasnosti sa na výrobu kompasov používajú plasty. Ak siahnete po kompase a chcete, aby vám čo najdlhšie vydržal, vhodné je zvoliť kompas vyrobený z tvrdeného plastu (napríklad polykarbonát, PVC, PA). Najlepšie technické a chemické parametre vykazuje polykarbonát, ten však patrí k drahším materiálom.
- Široké prevádzkové podmienky – ak si zakúpite univerzálny kompas, čakajú vás výhody v podobe toho, že ho môžete použiť vo voľnej prírode aj na vode. Niektoré modely kompasov ponúkajú prilepenie na kovové alebo plastové materiály. Kompasy majú rôzne veľkosti od miniatúrnych, ktoré bez problémov vložíte do vrecka, až po tie, ktoré budú vo vašich rukách pôsobiť majestátne. Je na vás, čo vám viac vyhovuje a čomu dáte prednosť.
Ako si vybrať správnu buzolu
Buzola je o čosi zložitejšie zariadenie oproti kompasu, nakoľko má doplnkové funkcie. Každý výrobca pridáva iné funkcie navyše, no k základným prvkom patrí pravítko, mierka po stranách, šnúrka, lupa a, samozrejme, kompas. Aj pri výbere buzoly patrí k dôležitým parametrom odolnosť a univerzálnosť.
- Odolnosť – buzola by mala byť spravidla navrhnutá tak, aby odolávala aj extrémnym podmienkam v teréne. Použité materiály majú byť odolné, najčastejšie sa stretnete s tvrdenými plastmi a je vhodné, ak má kompas ergonomický tvar. Pri výbere si teda skontrolujte, z čoho je buzola vyrobená a od lacných plastov dajte radšej ruky preč.
- Univerzálnosť – aby bola buzola viditeľná aj za šera alebo v noci, mala by mať žiarivé značky svetových strán. K ďalšej výbave sa odporúča široké zrkadlo, priezor pre presné určenie smeru, väčšia mapová mierka, no vhodná je i praktická šnúrka, pomocou ktorej si buzolu zavesíte na krk. Ako sme už naznačili, nevýhodou buzoly oproti kompasu je jej veľkosť.
Koľko zaplatíte za kompas alebo buzolu a kde ich kúpite
Jednoduché a mini kompasy zoženiete za cenu pod 2 eurá. Ide o základné kompasy praktických rozmerov, ktoré vám dovolia mať kompas neustále pri sebe bez toho, aby vás obťažoval či ťažil vo vrecku alebo v ruksaku. Tieto kompasy vyrábajú menej známe značky a poslúžia tým, ktorí hľadajú jednoduchosť. Využitie môžu mať aj ako kompas pre deti. Rátajte s tým, že lacné kompasy sú vyrobené z menej kvalitných a odolných materiálov, a preto je aj ich životnosť časovo obmedzená.
Keďže buzola je vylepšenou verziu kompasu s doplnkovými funkciami, aj jej cena je o čosi vyššia. Základné buzoly kúpite za približných 5 eur, no cena profesionálnych sa môže vyšplhať aj na stovky eur. Tieto buzoly majú vodováhu, výškomer aj sklonomer a sú vyrobené z hliníkovej zliatiny. Vďaka tomu sú extrémne odolné voči nárazom aj vlhkosti. Sú určené pre profesionálov, ktorí vyžadujú za každých okolností kvalitu a presnosť. Cenovo je na tom podobne aj profesionálny kompas, ktorý môže stáť až vyše 200 eur.
Kompasy a buzoly, ktoré sú obľúbené u používateľov, začínajú na cene okolo 5 eur. V tejto cenovej kategórii sa môžete stretnúť napríklad s vojenskou ženijnou buzolou alebo s kompasom na ruku. Podľa portálu heureka patrí k najpredávanejším buzolám MFH buzola vojenská, ženijná a k najpredávanejším kompasom Meteor Urán. Na základe hodnotení používateľov je najlepšou buzolou Richmoral špeciál 120 a výborne obstála aj buzola Silva Ranger S, ktorej cena sa v internetových obchodoch pohybuje od 34 do 40 eur.
Kompasy a buzoly ponúkajú športové obchody (napríklad Decathlon) aj špecializované vojenské obchody (army shopy). Natrafiť na ne môžete aj v bežných internetových obchodoch, veľký výber kompasov a buzol má napríklad Mall.
Ako používať kompas
Keďže kompas patrí hneď po mape k najdôležitejšej pomôcke pri navigácii v neznámom teréne, je dôležité vyskúšať si manipuláciu s kompasom najskôr v bezpečnom a dobre známom prostredí. Obzvlášť to platí pre tých, ktorí doposiaľ s kompasom nepracovali. Vyskúšanie zariadenia v známom prostredí vám dovolí dôkladne si osvojiť techniku správneho používania.
Pri používaní kompasu si musíte dávať pozor na kovové predmety (napríklad hodinky, okuliare, kovové fľaše a podobne), pretože strelka kompasu na ne reaguje. Ak ich máte v blízkosti kompasu, dajte ich do väčšej vzdialenosti, lebo inak vám kompas nebude správne určovať smer.
Klasický moderný kompas, resp. buzola, sa skladá zo strelky, uhlomeru, pravítka, lupy a plochej doštičky. Svetové strany sú označené začiatočnými písmenami ich anglických názvov. Na kompase teda vidíte N – sever (north), S – juh (south), W – západ (west), E – východ (east). Majte na pamäti, že kompas svojou strelkou ukazuje na magnetický pól Zeme a najľahšie sa používa s mapou. Práca s buzolou a kompasom sa v zásade neodlišuje.
Aby ste mohli mapu správne používať, dôležité je zorientovať ju. Mapu položte na rovnú plochu a potom na ňu položte kompas. Kompas sa však neukladá na hocijaké miesto, ale na zakreslené štvorce, ktoré má každá mapa. Kompas položte k jednej čiare a následne s ním mapu otáčajte tak, aby strelka, ktorá ukazuje na sever, bola zarovno s čiarou. Strelka zároveň musí ukazovať na hornú stranu mapy, pretože každá mapa je zakreslená so severom na vrchnej strane. Po takto zorientovanej mape už vidíte skutočný terén.
Občas sa stane, že potrebujete dôjsť k vzdialenejšiemu cieľu, vtedy musíte zistiť azimut (uhol medzi severom a vybraným bodom). Teraz nesmiete mapou pohnúť a kompas nasmerujte na miesto, kam chcete prísť. Prečítajte si azimut a zapamätajte si ho, pre ľahšie zapamätanie vám pomôžu farebné čiary na sklíčku kompasu. Pokiaľ čiara na mape a strelka kompasu neukazujú na sever v jednej rovine, pravdepodobne ste pohli mapou a mapu musíte nanovo zorientovať podľa vyššie popísaného postupu.
Aby ste úspešne prišli do cieľa, musíte sa držať azimutu, ktorý ukazuje farebná čiarka pri strelke kompasu. Kompasom si zmeriate aj vzdialenejšie ciele a pokiaľ na ne dovidíte, nepotrebujete k tomu ani mapu. Toto sa môže udiať napríklad vtedy, keď stojíte na kopci alebo jednoducho na nejakom vyššie položenom mieste. V tejto situácii otvorom na viečku kompasu zamerajte cieľ, čo je vlastne predĺženie k stupňom azimutu. Nezabudnite, že otvor na viečku a otvor na lupe musia byť v jednej rovine. Lupou si potom už len jednoducho prečítate azimut, po ktorom sa vyberiete. Aby ste svoj cieľ skutočne dosiahli, stačí priebežne kontrolovať správnosť smeru.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Kompas aj buzola sú podobné zariadenia, ktoré slúžia na zorientovanie sa v teréne a určovanie svetových strán. Ide o jednoduché zariadenia a manipulácia s nimi by nemala byť zložitá. Občas sa však môže stať, že kompas vám nesprávne určí smer. Prezradíme vám, čo môže byť dôvodom nesprávneho určovania. Ak ešte stále rozmýšľate, ktoré zo zariadení je pre vás vhodnejšie, prinášame vám odpovede na zopár často kladených otázok.
Čo robiť, ak kompas nefunguje správne?
Sú na trhu kompasy vyrobené špeciálne pre deti?
Je vhodnejší kompas alebo buzola?
Dátum poslednej aktualizácie: 11.04.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Ako darček som dostal kompas v dreve Sea-club. Darček ma potešil, kompas je naozaj krásny a hodí sa nielen do terénu, ale aj ako dekorácia. Som s ním spokojný, na zbežnú orientáciu v teréne je super.
Výborný kompas je Suunto A-30, ktorý používam dlhodobo a nikdy ma doposiaľ nesklamal. Je ľahučký a spĺňa všetky parametre pre dobrú orientáciu v teréne. Cena je nastavená prijateľne, preto odporúčam všetkým zapáleným turistom.
Ja používam od Silva Ranger buzolu, konkrétne model S. Buzola je praktická a veľmi dobre čitateľná aj za znížených svetelných podmienok. Oceňujem tuhosť pántu krytu, pretože veľmi dobre drží v danej pozícii a myslím si, že sa len tak ľahko nevychodí bežným používaním. Páči sa mi, že stred kompasu v puzdre nehrká, pretože pri mojej minulej buzole bolo práve toto problémom. Buzola úplne splnila moje očakávania a vlastne, Silva patrí k jedným z najlepších výrobcov kompasov aj buzol, čiže to ani nemohol byť krok vedľa. Pomer ceny a výkonu je výborný, aj napriek tomu, že nemá globálnu strelku. Avšak, vzhľadom na to, v akých destináciách ju používam, to pre mňa nie je vôbec žiaden problém. Buzola má navyše stupnicu korekcie deklinácie. Konštrukcia je ľahká a nezavadzia mi v batožine, je skladná. Manipulácia s ňou je jednoduchá a nemám jej čo vytýkať. Je to pre mňa praktický pomocník na cestách / výletoch po neznámych miestach. Rád objavujem nové lokality. :-) Odporúčam ju aj ostatným, isto nebudete kúpu ľutovať.
Používam kompas Silva Ranger SL a som s ním spokojný. Je malý, skladný, ľahký a zároveň praktický. Ovládanie je jednoduché a vyhovuje mi na bežné používanie na cestách. Za výhodu považujem zrkadlo a priloženú šnúrku. Malým mínusom je, že strelku kompasu nie je možné aretovať. Kompas je vyrobený z plastu, preto si treba dávať pozor, aby sa vám nepoškodil pri nechcenom páde. Na druhej strane, plast vyzerá byť kvalitný. Kompas je použiteľný aj v noci. Stupnica je vyrytá a popísaná tak, že ani po rokoch používania by sa nemala odreť. V balení chýbal návod v rodnom jazyku, no ovládanie je intuitívne, preto mi to nevadí. Vďaka tomuto kompasu sa dobre orientujem v teréne.