Najlepšie kolobežky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Aby sme vám pomohli s výberom kolobežky, pozbierali sme viaceré testy, recenzie a hodnotenia a vytvorili sme porovnávaciu tabuľku toho najlepšieho, čo je v tejto chvíli na trhu k dispozícii. Vybrali sme len kvalitné a časom overené modely, s ktorými budete určite spokojní.

Kolieska na kolobežke

Túto tabuľku budeme pravideľne aktualizovať, napríklad na základe vašich podnetov a hodnotení. Pripravili sme pre vás tiež návod, ako si kolobežku vybrať správne.

Najlepšie detské kolobežky

(kolobežky pre deti od 5 do 15 rokov)

Názov Hodnotenie Detail
Movino Infinity Active   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Stiga Air Scooter   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Oxelo Mid 9   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Street Surfing Urban XPR   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Master Cruiser   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Najlepšie kolobežky pre dospelých

(kolobežky s vyššou nosnosťou)

Názov Hodnotenie Detail
Street Surfing Torpedo   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Chilli Reloaded   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Kruzzel 10285   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Yedoo Mula RunRun   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Yedoo Numbers Three   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Najlepšie elektrické kolobežky

Názov Hodnotenie Detail
Kaabo Skywalker 8H   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Segway KickScooter P65E   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Sencor Scooter Two   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Xiaomi Mi 3   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
City Boss RS250   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Detské kolobežky – recenzie

Jazda na kolobežke je zábava nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Byť vonku, baviť sa s kamarátmi, užívať si slnko. Ako si však vybrať správne? Detskú kolobežku s tromi kolieskami, klasickú, s veľkými kolesami? Vyskúšať viacero modelov by bolo časovo náročné, navyše by to moho dieťa a aj vás od jazdy na kolobežke odradiť. Aby sme vám s výberom čo najviac pomohli, pripravili sme pre vás recenzie obľúbených modelov. Dúfame, že vám pomôžu vybrať si tú najvhodnejšiu kolobežku. O svoje (svojich detí) skúsenosti s kolobežkami sa môžete podeliť v komentároch pod článkom.

Ako vybrať kolobežku?

Bez odpovedí na otázku, kto a kde bude kolobežkou jazdiť, sa pred výberom kolobežky nezaobídete. Je totiž dôležité vedieť, či hľadáte kolobežku do mesta, na krátke alebo dlhé trasy či s ňou chcete skákať v skateparku. Keďže sa kolobežky delia podľa veku na dva typy - pre deti a dospelých, je dôležité vedieť i to, kto bude kolobežku používať.

Po odpovedi na tieto dve otázky môžete prejsť k parametrom, ktoré by mala spĺňať. Dôležitá je napríklad nosnosť, dĺžka a šírka nášľapu či výška riadidiel.

Typy kolobežiek podľa veku

Odpoveď na otázku, pre koho je kolobežka určená, je taktiež odpoveďou na to, aký typ kolobežky potrebujete. Na výber máte z kolobežiek pre deti a pre dospelých.

Kolobežka pre deti

deti od 2 rokov sa môžu prevážať na kolobežke. Sú prirodzene menšie ako dospelácke, často bývajú výrazne farebné, aby dieťa zaujali.

Kolobežky pre deti

Pre menšie deti sú určené kolobežky s tromi kolieskami.

Kolobežka pre dospelých

Pre dospelých sa kolobežky vyrábajú s klasickými i nafukovacími kolesami, niektoré modely majú predné koleso väčšie. Kolesá s užším plášťom sú vhodné na rovné cesty a dlhšie trate, hodia sa napríklad do mesta, tie so širším plášťom sú vhodnejšie do terénu. Do mesta je perfektným dopravným prostriedkom skladacia kolobežka, ktorú si môžete jednoducho zložiť do malého kufríka. Na krátke presúvanie a vykonávanie rôznych trikov sa hodí freestyle kolobežka.

Rozdelenie kolobežiek podľa určenia

V prípade, že už viete, kde všade budete kolobežku využívať, môžete sa zamerať na kolobežky podľa typu využitia.

Mestská kolobežka

Kolobežky s predným kolesom 16" a zadným 12" s brzdou na riadidlách alebo na zadnom kolese sú do mesta ideálne. Dajú sa však využiť aj na kratšie výlety. Ľahko s nimi zdoláte aj obrubníky či sa vyhnete dieram. Pokiaľ však dávate prednosť modelom s rovnakou veľkosťou kolies, vybrať si môžete z malých kolobežiek s brzdou vzadu.

Turistická kolobežka

Na dlhšie trasy sa hodia kolobežky s väčším priemerom kolies - vpredu by mali mať minimálne 20" a vzadu 16". Pre jazdu v teréne a turistiku sú vhodné väčšie nafukovacie kolesá.

Športová kolobežka

Vďaka dlhšiemu rámu sú stabilnejšie, ľahko sa s nimi prechádza po teréne a môžete si na ne dokonca pripevniť nosič na tašku.

Športová kolobežka

Do tejto kategórie sa radia freestyle kolobežky, ktoré majú malé kolieska a pevný rám, ktorý odolá skokom i nárazom. Hodia sa na jazdenie v skateparku, na U-rampu i na robenie rôznych trikov v uliciach mesta. Športové kolobežky sú vyrobené z odolnejších materiálov, majú aerodynamickejší tvar a väčšinou majú dve brzdy.

Parametre výberu kolobežky

Vzhľadom na to, koľko máte pri kolobežkách možností, by ste sa mali pri výbere pozrieť na niekoľko parametrov. Pokiaľ budete mať predstavu, na čo sa presne zamerať, bude sa vám kolobežka vyberať omnoho ľahšie.

Konštrukcia a materiál rámu

Kolobežky môžu byť hliníkové, oceľové alebo karbónové. Pri detských sa stretneme aj s drevenými pre najmenšie deti. Hliníkové sa vyznačujú najnižšou hmotnosťou a sú veľmi obľúbenými. Karbónové sú jedny z najkvalitnejších, ale bohužiaľ aj najdrahších kolobežiek. Konštrukčne sa môžu líšiť, ale vždy si overte aj odporúčanú nosnosť.

Elektrická kolobežka

Bežne majú kolobežky pre dospelých nosnosť 150 kg. Nižšia nosnosť je určená pre deti a nie je vhodná pre dospelých. Ak sa stretnete s kolobežkou s nosnosťou 100 kg a hoci sa vám zdá, že pri vašej hmotnosti je vhodná, opak je pravdou. Nosnosť je komplexný údaj, ktorý zohľadňuje dynamické zaťaženie.

Veľkosť a typ kolies

Nízke mini kolobežky majú kolieska z rôznych druhov gumy a plastu, najčastejšie sa stretnete s odolnými polyuretánovými kolieskami. Väčšie už majú nafukovacie kolesá s podstatne väčším priemerom. Kvalitné ložiská určite prispievajú k celkovému komfortu jazdy. Čím väčšie kolesá, tým sú rýchlejšie, kolobežka sa však horšie ovláda.

Výška nášľapu

Pri každom odraze kolobežky idete do podrepu na jednej nohe, preto je logické, že čím viac drepujete, tým vás viac bolí noha, na ktorej stojíte. Preto si pri výbere dobre rozmyslite, aká by mala byť výška nášľapu, platí totiž, že čím vyššie je nášľap, tým hlbšie drepy budete musieť robiť.

Kolobežka pre dospelých

Na bežné použitie i turistické vyžitie vám postačí kolobežka s výškou stúpadla okolo 5 cm.

Dĺžka a šírka nášľapu

Nášľap s dĺžkou 40 cm vám na bežné jazdenie úplne postačí. Myslite totiž na to, že čím dlhší nášľap, tým väčšia pravdepodobnosť drhnutia/škrtania. Pri výbere si vyskúšajte, či sa vám na nášľap zmestia šikmo obe nohy, oceníte to, keď sa budete chcieť spustiť z kopca a dopriať oddych obom nohám.

Šírka nášľapu je dôležitá kvôli dobrému státiu na kolobežke. V prípade, že by bol príliš široký, mohlo by vás to zvádzať k tomu, aby ste na kolobežke nestáli uprostred. Zároveň v tomto prípade hrozí, že si "nakopnete" členok. Na pohodlnú jazdu stačí šírka stúpadla okolo 10 cm.

Výška riadidiel

Hornú hranu riadidiel by ste mali mať približne vo výške bedrového kĺbu, keď stojíte na zemi. Na kolobežkách pre dospelých si každý používateľ nastavuje výšku riadidiel sám, väčšinou sa výška riadidiel pohybuje v rozmedzí od 90 do 130 cm. Na kolobežke by ste sa síce mali trochu hrbiť, ale nastaviť riadidlá si môžete podľa toho, ako vám to vyhovuje

Freestyle kolobežka

U detí sa podľa veľkosti dieťaťa odporúča výška riadidiel od 50 cm vyššie. Riadidlá kolobežky by mali byť na úrovni bedier.

Typ brzdy

Existujú tri typy bŕzd, ktoré sa líšia stavbou, funkčnosťou a cenou. Pre mestské kolobežky sú určené nášľapné zadné brzdy. Pre vyššie váhové kategórie sú vhodné čeľusťové brzdy. Ich výhodou je jednoduchá údržba a cena. Pre športovcov a športové aktivity sú zas vhodné kotúčové brzdy.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Výber kolobežky začína správnou voľbou typu kolobežky, následne zohľadnením niekoľkých parametrov (nosnosť, výška riadítok, materiál rámu či typ brzdy). Parametre sú pri výbere dôležité, nie vždy vám však prezradia všetko, čo vás zaujíma. Chceme vám pri výbere pomôcť čo najviac, preto sme sa rozhodli na najčastejšie otázky ohľadom kolobežiek odpovedať. Zaujíma vás ešte niečo? Napíšte nám do komentárov.

Podľa čoho si zvoliť veľkosť koliesok?

Platí, že čím sú kolieska väčšie, tým sú rýchlejšie a zároveň sa kolobežka horšie ovláda. Pre začiatočníkov a pre deti sú preto vhodné malé kolieska. S nimi sa jednoduchšie manévruje, preto sú typické aj pre freestylové kolobežky. Pri cestných a zjazdových kolobežkách, kde sa predpokladá vyššia rýchlosť jazdy, nájdete skôr veľké kolesá.

Aká nosnosť je dostatočná?

Nosnosť je komplexný údaj, ktorý zohľadňuje dynamické zaťaženie. Preto treba vždy rátať s rezervou. Ak máte 95 kg, kolobežka s nosnosťou 100 kg pre vás pravdepodobne vhodná nebude. Na cestách a v mestách, kde nehrozia priveľké nerovnosti, diery atď., vám postačia kolobežky s menšou nosnosťou. Na jazdu v náročnejších terénoch sú vhodnejšie kolobežky s väčšou nosnosťou kvôli prípadným nerovnostiam terénu.

Aké sú nevýhody kolobežiek?

V prvom rade je kolobežka menej stabilná ako napr. bicykel. Treba preto dbať na bezpečnú jazdu, najmä čo sa detí týka. Pri kolobežke sa aj viac hrbíte, čo neprospieva zdraviu chrbtice.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(90%)
Dátum publikovania: 26.05.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 23.07.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

25/08/2022 08:45
Daniel

Razor A5 Air je výborná kolobežka, veľmi dobre tlmí nerovnosti a vhodná je aj pre deti. Môj syn ju má rád a často sa na nej vozí. Maličkou nevýhodou je trošku nižší podvozok. Plusom sú pneumatické kolesá, celkovo dobré spracovanie, pekný vzhľad a ľahké zloženie. Kolobežka je stabilná a rýchla. Má drsný povrch tam, kde sa stojí, čo zabezpečuje stabilitu. Cena je vyššia oproti iným kolobežkám, ale oplatila sa.

04/12/2021 12:31
Tonka

Kolobežku inSPORTline Skootie Pro 8 som si vybrala kvôli tomu, že má sedadlo, čo je super, ak sa potrebujem premiestniť na dlhšiu vzdialenosť. Jazda je svižná a ovládanie rýchlosti páčkou pohodlné aj jednoduché, vyhovuje mi viac než rolovať rukoväť. Sedadlo je stabilné a sedí sa na ňom dobre. Občas si kolobežku požičia aj moja dcéra. Zatiaľ o žiadnej nevýhode neviem.

04/12/2021 11:39
Adéla

Olpran A5 je veľmi krásna, ľahká a zároveň stabilná kolobežka. Páči sa mi celkové spracovanie, nosnosť aj nafukovacie kolieska, ktoré lepšie tlmia nerovnosti na cestách. Mínusom sú len brzdy, ktoré som si dala hneď vymeniť za Shimano. Škoda, že kolobežka nemá stojanček, čiže ak ju chcem niekde odparkovať, musím ju oprieť.

04/12/2021 11:02
Marcel

Oxele TOWN 7 XL je fajn kolobežka pre jazdu po meste. Je skladná, no zároveň dostatočne robustná. Zvládne záťaž 100 kg, čiže pokojne sa na nej môžu odviesť aj dve deti súčasne, prípadne jeden dospelý. Ložiská sú tiché a rýchle. Skvelý je aj stojanček, dve brzdy a odpruženie pre pohodovejšiu jazdu.

08/10/2021 18:21
Nin

My nemáme kolobežku ale ľahký bicykel.

08/10/2021 18:20
Bea

My používame stále odrážadlo.

06/10/2021 08:49
Soňa

skúste pozrieť ponuku na cyklospeciality.sk, chcela by som vedieť čo na ne hovoríte

04/10/2021 07:56
Fredy

Odporúčam kolobežku Worker Nuvola, dá sa ľahko zložiť, má nastaviteľné riadidlá, veľké kolesá, odpruženie, blatníky aj dobrú brzdu. Páči sa mi, že je tu remienok na nosenie na pleci a dostatočná priestranná nášľapná plocha. Kolobežka však nie je vhodná na hrboľatý terén, poriadne vás vytrasie. :-)

29/12/2020 10:43
Marta

... a zasa jeden do seba zahladený katalógovo vyšportovany "plukovnik" co a skrýva za nick, mudruje, tyka cloveku ktorého nepozná a nevie o nom nič... Pan Gregor asi má dôvod prečo hľadá motorovú kolobežku so sedadlom tak ho chápte a akceptujte, prosím...

28/12/2020 16:39
Igor

S tym croscom som sa.stretol v pozivcovni na Donovaloch a je to skvele vozitko pre kazdeho. povozilo ma to po kopcoch aj cestach a malo to fakt silu. Kukal.som aj tu stranku co pise Pepo a ke tam vsetko co treba vediet. Je to sice trosku drahsie vozitko ako tie.co sa pise hore v clanku (to su vacsinou fakt hracky pre deti) ale neporovnateľne lepsie spracovanie aj parametre... Take LAMBO medzi kolobezkami... Nic lepsie som na trhu u nas ale nenasiel...

28/12/2020 16:31
Pepo

Pre p.Gregora:
Pozrite produkty znacky CROSCO. Uz su sice wln elektricke ale pre Vase potreby ako stvorene (pevne, silne, s pohodlnym sedlom... www.crosco.sk

17/08/2019 13:19
plukovnik

pre teba ako pre starsieho pana je potrebny pohyb a preto si zaobstaraj kolobezku na nožný pohon a pravidelne makaj, budes dlho zdravy a svieži

16/04/2019 10:30
Gregor

skušali ste aj nejake kolobežky s pohonom na benzin a sedadlom? Pre mna ako pre staršieho pana by to bolo idealne, ale stale vaham, či si to mam kupit. Vie mi neikto poradit?

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok