Najlepšie klávesnice 2024 – recenzie, test, porovnanie

Ak počítač využívate len občasne alebo na bežné činnosti, ako je postovanie príspevkov na Facebook či Googlenie, klávesnica pre vás nie je životne dôležitá. Dnes však čoraz viac ľudí využíva počítač hlavne kvôli práci, no a v takomto prípade ťukaním nepochybne strávite i niekoľko hodín denne.

Ako vybrať klávesnicu?

Čo si všímať pri kúpe klávesnice? Nie je toho málo, nad jej výberom je však určite dobré poriadne pouvažovať.

Najlepšie klávesnice

Názov Hodnotenie Detail
Logitech MX Keys   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Dell KB700   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Magic Keyboard   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Corsair K100   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Powerton Ultraslim   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Klávesnice k PC – recenzie

Klávesnica k PC, na notebook, na PS4 či k tabletu? Kvalitnú klávesnicu  potrebuje každý, kto denne pracuje s počítačom. Pripravili sme pre vás recenzie niekoľkých populárnych produktov. Veríme, že vám aspoň sčasti pomôžu pri vašom rozhodovaní. Ak by vám však náš prehľad nestačil, odporúčame vám navštíviť YouTube, kde sa o klávesniciach môžete dozvedieť veľa užitočných informácií.

Prečo venovať pozornosť výberu počítačovej klávesnice

Výberu klávesnice by ste mali venovať pozornosť hlavne kvôli vášmu pohodliu, ale i zdraviu. Najčastejším dôsledkom nesprávnej polohy rúk a prstov pri práci na počítači je vznik takzvaného syndrómu karpálneho tunela – dlhodobé zúženie karpálneho tunela na zápästí v dôsledku opakovania drobného pohybu. Ďalšími častými problémami sú tuhnutie šije a zápal šliach. Dalo by sa ešte pokračovať, avšak i tieto dôvody sú dosť pádne na to, aby ste sa nad výberom klávesnice aspoň trošku zamysleli.

PC klávesnica – manuál, ako vyberať podľa typu

Ak by sme sa do témy „klávesnice“ ponorili hlbšie, s najväčšou pravdepodobnosťou by nikto z vás nedočítal tento návod ani do polovice. Existujú stovky drobných rozdielov a technických parametrov, ktoré sú však pre bežného používateľa viac-menej zbytočné. Pozrieme sa teda hlavne na typy najčastejšie používaných klávesníc a rozdiely medzi nimi, ktoré by ste si pri výbere mali určite všímať. Aj tých je viac než dosť.

Štandardná klávesnica

Štandardné alebo kancelárske klávesnice sa nachádzajú takmer pri každom počítači. Nie je ich možné špecifikovať úplne presne. V podstate by sme ich mohli označiť ako obyčajné a cenovo dostupné klávesnice, ktoré môžu, no nemusia byť podsvietené alebo bezdrôtové. Pokiaľ na počítači vykonávate iba bežné činnosti, budú pre vás úplne postačujúce. Pre tých, ktorí sa ťukaním do klávesov živia alebo patria k milovníkom hier, však nemusia byť ideálne. Za hlavnú nevýhodu sa dá považovať ich kvalita a životnosť. Lacnejšie klávesnice sa rýchlejšie opotrebujú (ošúchané označenie klávesov, ich vypadávanie či zasekávanie atď.), preto ich budete musieť vymieňať častejšie.

Štandardná klávesnica k PC vhodná do kancelárie

Herná klávesnica a myš

Herné klávesnice sú veľmi špecifickým produktom, ktorý je určený najmä pre gamerov, teda hráčov počítačových hier. Zaobstarajte si ich hlavne vtedy, ak budete počítať využívať prevažne alebo výhradne na tento účel. Pre ľudí, ktorí na počítači veľa píšu, môžu byť nevyhovujúce, nie je to však pravidlom. Herné klávesnice totiž zvyknú mať trochu iné rozloženie klávesov alebo nejaké navyše (niektoré môžu aj chýbať).

Ich hlavným plusom je extrémna odolnosť a dlhá životnosť. V priemere vydržia viac ako 50 000 000 kliknutí, čo je v porovnaní s klasickou klávesnicou asi o 45 000 000 viac. Kvalitnejšie herné klávesnice sú ergonomicképrogramovateľné, podsvietené alebo obsahujú klávesy navyše. Pri kúpe vám odporúčame siahnuť po klasickom pripájaní cez USB kábel, a to z dôvodu rýchlejšej odozvy.

Ergonomická klávesnica

Ergonomické klávesnice rozoznáte podľa viacerých znakov. Prvým je ich cena, ktorá sa začína niekde okolo 80 eur, druhým ich špecifický tvar. Na prvý pohľad pripomínajú vlnu, na ktorej sú klávesy rozdelené na dve časti. Ako nám napovedá už ich názov, hlavnou výhodou je ergonomické tvarovanie, vďaka ktorému môžete počas práce na počítači držať ruky a prsty v prirodzenej a zdravšej polohe.

Podľa niektorých zdrojov môžu ergonomické klávesnice predísť vzniku syndrómu karpálneho tunela, bolestiam chrbtice či stuhnutej šiji. Na druhej strane neexistujú žiadne relevantné štúdie a dôkazy o tom, že je to skutočne tak. Ergonomické klávesnice sú vhodnou voľbou hlavne pre tých, ktorí do nich ťukajú od rána do večera. Pre bežného používateľa, ktorý využíva počítač na prezeranie Googlu či sociálnych sietí, sú však skôr zbytočnosťou.

Pozor: Ak presedláte z obyčajnej na ergonomicky tvarovanú klávesnicu, potrvá vám istú dobu, kým si zvyknete.

Slim klávesnica

Slim klávesnice môžu mať rôzne rozdelenie klávesov, byť podsvietené, pripojené káblom alebo cez USB. Slovíčko „slim“ označuje skôr ich prevedenie. Sú veľmi tenké a ľahké, preto nie sú ideálnou voľbou pre tých, ktorí s klávesnicou pracujú často a rýchlo. Využívajú sa najmä ako doplnkové klávesnice k notebookom (napr. samostatná numerická klávesnica) či tabletom. Oceníte ich i vtedy, ak zvyknete cestovať spolu s vaším počítačom. Za mínus môžeme označiť ich odolnosť. Tenká klávesnica je prirodzene náchylnejšia na mechanické poškodenie.

Čierna silikónová klávesnica k PC

Silikónová klávesnica

Silikónové klávesnice nemajú žiadnu pevnú časť. V podstate ide len kúsok silikónu alebo gumy. Sú vhodné na cestovanie a premiestňovanie – zrolujete ich a hodíte do tašky. Tieto klávesnice sú odolné voči prachu i vode a aj ich údržba je veľmi jednoduchá. Stačí ich pretrieť handrou, niektoré typy dokonca môžete umývať priamo pod tečúcou vodou. Ak ich položíte na vhodnú podložku, veľmi dobre držia na svojom mieste, na kolenách s nimi však pracovať nemôžete.

Membránové verzus mechanické klávesnice

To, či ide o membránovú alebo mechanickú klávesnicu, nezistíte na prvý pohľad. Museli by ste ju rozobrať, preto si tento údaj všimnite už v rámci popisu daného produktu. Hlavný rozdiel spočíva v citlivosti, životnosti, cene a tiež hlučnosti klávesov.

Membránové klávesnice

Pod klávesmi sa nachádza gumená membrána, ktorá zaznamená ťuknutie až vtedy, keď ju úplne zatlačíte, v dôsledku čoho sú tieto klávesy menej citlivé. Pre bežného používateľa však ide o úplne postačujúcu voľbu.

Výhody:

  • Nízka cena
  • Sú dostupnejšie
  • Sú tichšie – gumená membrána pod klávesmi tlmí zvuk ťukania pri práci
  • Práca s nimi je pohodlná

Nevýhody:

  • Majú kratšiu životnosť
  • Sú menej citlivé – kláves je potrebné stlačiť „na doraz“

Mechanické klávesnice

Pod každým klávesom sa nachádza samostatný mechanický spínač, ktorý je omnoho citlivejší, klávesnica preto zaznamená „podnet“ o čosi skôr. Odporúčame ich hlavne pre gamerov, „písalkov“ a iných, ktorí klávesnicu využívajú častejšie ako bežný používateľ.

Výhody:

  • Sú omnoho citlivejšie
  • Majú neporovnateľne dlhšiu životnosť

Nevýhody:

  • Pri práci sú pomerne hlučné
  • Sú drahšie a menej dostupné

Ďalšie dôležité parametre pri výbere klávesnice

Klávesnica sa na prvý pohľad javí ako veľmi jednoduché zariadenie, ktorým v podstate i je. Pokiaľ z nej však chcete dostať to najlepšie, teda to, čo bude vyhovovať presne vašim potrebám, je dobré pozerať aj na rôzne detaily, ktoré vám vedia život veľmi uľahčiť alebo, naopak, poriadne znepríjemniť.

Písanie na mechanickej klávesnici

Typ klávesov

  • Nízkoprofilové klávesy: Sú umiestnené nízko, písanie alebo iná činnosť sú preto o niečo pohodlnejšie. Tieto klávesy patria k membránovým, sú tichšie a cenovo dostupné. Nájdete ich hlavne na notebookoch, ak vám však vyhovujú, nie je problém si zaobstarať aj nízkoprofilovú klávesnicu k PC.
  • Chiclet klávesy: Sú tiež nízkoprofilové. Nachádzajú sa prevažne na notebookoch. Rozdiel spočíva vo väčších medzerách medzi jednotlivými klávesmi, vďaka čomu pri práci dochádza k menšiemu počtu preklepov (neplatí to pre každého). Tieto klávesnice rozoznáte podľa typického usporiadania klávesov do tvaru obdĺžnika.
  • Obyčajné klávesy: Pod týmto označením máme na mysli klávesy, ktoré sa nachádzajú na väčšine klávesníc od stolných počítačov. Môžu byť membránové aj mechanické. Majú vyšší zdvih, preto môžu byť pre niekoho trochu nepohodlné, a to hlavne vtedy, keď presedláte z notebooku na stolný počítač.

Rozloženie, veľkosť a tvar klávesov

Zvyk je železná košeľa. Za predpokladu, že si nekupujete vašu prvú klávesnicu, by ste sa mali pri výbere pozerať aj na to, či sa na nej nachádzajú všetky klávesy, na ktoré ste boli zvyknutí. Hlavne na menších klávesniciach zvyknú byť niektoré z nich vynechané alebo spojené (napr. Delete, Fn, šípky). Rozloženie klávesov sa odvíja aj od daného regiónu – lokácie (US, UK, SK, CZ atď.). Napríklad klávesnice s nemeckým layoutom vyzerajú úplne inak a pre Slováka by práca s nimi nebola vôbec jednoduchá.

Veľkosť klávesov súvisí aj s rozostupmi medzi nimi. Zvyknúť si na menšia alebo väčšie však na druhej strane netrvá extrémne dlho. Väčšie klávesy sú určite lepšie v rámci namáhania vášho zraku. Príliš malé medzery môžu spôsobovať častejšie preklepy, je to však opäť len vec zvyku.

Klávesy sú najčastejšie štvorcové a hranaté, narazíte však aj na oblé. V tomto smere je to skutočne len na vás a tiež na tom, na čo ste si zvykli a na čo ste si ochotní zvyknúť. Pozor, aj tvar klávesov môže ovplyvniť ich rozostupy a rozmiestnenie.

Veľkosť, životnosť a možnosti nastavenia klávesnice

Na menších klávesniciach môžu chýbať niektoré klávesy a aj samotné písanie je pre niekoho trošku náročnejšie. Vo všeobecnosti platí, že väčšie klávesnice sú o niečo pohodlnejšie a praktickejšie, je to však opäť iba vec vkusu. Životnosť klávesnice je uvádzaná v počtoch kliknutí. Kvalitné herné klávesnice, ktoré by mali v tomto smere zvládnuť naozaj veľa, vydržia v priemere 50 000 000 kliknutí. Klasické sú väčšinou uspôsobené na cca 3 až 5 miliónov kliknutí.

Malá slim klávesnica s okrúhlymi tlačidlami

Klávesnice, na ktorých si môžete nastaviť ich sklon, sú lepšou voľbou. Nie je to nevyhnutnosť, ak však pracujete na počítači dlhé hodiny, je dobré, keď budú vaše zápästia a prsty v správnej polohe. Rovnako praktická a pohodlná je aj podložka na zápästie, ktorá sa ku klávesnici pripája samostatne pomocou úchytiek alebo magnetov.

Numerická klávesnica – áno, či nie?

Ak máte tú možnosť, určite vám odporúčame siahnuť po modeloch s numerickou klávesnicou. Ako sa hovorí, „jesť nepýta“. Prinajhoršom ju nebudete využívať až tak často. Na druhej strane, ak sa chystáte na počítači hlavne hrať hry alebo pridávať príspevky na Facebook, čísla pre vás nemusia byť až také podstatné. Numerické klávesnice sa dajú k PC a notebooku pripojiť i samostatne, čo však nemusí byť úplne praktické riešenie.

Kompatibilita a konektivita klávesnice

Je to skôr výnimočné, no sem-tam narazíte aj na klávesnice, ktoré sú kompatibilné napríklad iba s OS Windows. Tento údaj si teda určite overte vopred. Konektivita klávesnice je pre vás dôležitá, keď sa ju chystáte využívať aj s inými zariadeniami (napr. TV, mobil, tablet). Pozor by si mali dávať tiež majitelia MacBook-ov. Na väčšine klávesníc sa totiž nachádza USB kábel typu A. Na MacBook-u nájdete však iba vstup na USB-C.

Klávesnice pripojené káblom

Klávesnice pripojené káblom sú vo všeobecnosti spoľahlivejšie a reagujú rýchlejšie. Na druhej strane sa nevyhnete ďalšiemu káblu na pracovnom stole. Pri výbere si všímajte hlavne spôsob ich pripojenia:

  • PS/2: Ide o starší a pomalší typ pripájania. Na nových počítačoch ho dnes nájdete skôr výnimočne. Údaj si preto overte hlavne vtedy, keď používate staršie zariadenie. Vďaka PS/2 napájaniu si nemusíte zbytočne zaoberať USB port.
  • USB: Klasika je USB kábel typu A. Tento spôsob pripájania dnes nájdete na drvivej väčšine klávesníc. Vždy si však overte, či je daný typ USB kábla kompatibilný so vstupmi na vašom počítačom.

Bezdrôtová klávesnica

Bezdrôtové klávesnice sú praktické, aj ony však majú svoje úskalia. Prvým spôsobom ich pripojenia je USB prijímač, ktorý je kompatibilný len s danou klávesnicou. Ide o zariadenie podobné USB kľúču, ktoré musí byť pri práci zapojené v PC. V porovnaní s Bluetooth napájaním sú tieto klávesnice o niečo spoľahlivejšie a rýchlejšie. Nevýhodou je, že vám zaberú jeden z USB portov, ktorých, ako určite viete, nikdy nie je dosť. Naopak, za plus môžeme označiť, že tieto klávesnice môžete pripojiť takmer k všetkým typom počítačov.

Biela bezdrôtová klávesnica

Druhou možnosťou je pripojenie cez Bluetooth. Hlavným negatívom je menšia spoľahlivosť klávesnice – ak sa signál preruší, môžete ťukať ako diví, váš počítať však nebude reagovať. Problémom môže byť i to, že nie každý počítač má Bluetooth. V takomto prípade budete musieť využiť adaptér, ktorý vám opäť zaberie jeden USB port.

Ďalšie užitočné funkcie klávesnice k PC

  • Programovateľné klávesnice: Na bežné písanie či prehliadanie webov ide o zbytočnosť. Programovateľné klávesnice využijú hlavne gameri, copywriteri či dizajnéri. Pomocou programu si viete na každom klávese nastaviť príslušný pokyn. V podstate ide o akési pokrokovejšie klávesové skratky.
  • Podsvietené klávesnice: Využijete ich hlavne vtedy, ak na počítači pracujete v noci, i keď nejde o najlepšie riešenie. Tieto klávesnice nadmerne namáhajú oči, a to hlavne vtedy, keď sú podsvietené neprimerane. Na výber máte podsvietenie v jednej alebo viacerých farbách. Ide takmer výhradne o klávesnice pripájané káblom, keďže na svoj chod potrebujú elektrickú energiu. Z rovnakého dôvodu sú náročnejšie z hľadiska ekonomickej stránky.
  • Multimediálne klávesnice: Nájdete na nich samostatné klávesy na ovládanie multimédií – video, hudba atď.
  • Klávesnice s vbudovaným touchpadom: Je to také 2 v 1, podobne ako na notebookoch. Na klávesnici sa nachádza touchpad, ktorý nahrádza myš.
  • USB hub: Ďalšie USB vstupy priamo na klávesnici sú nepochybne veľmi praktickou funkciou. Môžete ich využívať klasicky, teda napríklad na pripojenie USB-čka, myši či nabíjačky od mobilu.

Najčastejšie kladené otázky a odpovede (FAQ)

Klávesnice najčastejšie využívame na písanie alebo hranie hier. Preto sme si pre vás pripravili niekoľko odpovedí na často kladené otázky, ktoré zaujímajú hlavne bežných používateľov PC.

Aká je životnosť klávesnice?

Jednoznačnú odpoveď vám dať nemôžeme. K odolnejším patria určite mechanické klávesnice. Akýmsi minimom je 5 rokov. Skutočne kvalitné a drahšie kúsky by vám však mali poslúžiť omnoho dlhšie. Tento údaj je pri klávesniciach uvádzaný v počtoch kliknutí. TOP herné klávesnice by ich mali vydržať viac ako 50 000 000, tie klasické minimálne 3 milióny.

Koľko stojí kvalitná klávesnica?

Ťažko povedať, povedzme však, že minimálna cena kvalitnej hernej klávesnice sa začína niekde okolo 30 eur, štandardná klávesnica 10+ eur. Na druhej strane môžete mať šťastie a aj tá za pár drobných vám môže poslúžiť roky.

Je výber klávesnice dôležitý z hľadiska zdravia?

Áno, nepochybne je. Ako sme si uviedli v úvode, pri nesprávnej polohe zápästí a prstov trpia celé paže i chrbtica. Klávesnica má navyše tiež priamy vplyv na zrak. Príliš malé písmenká alebo nesprávne podsvietenie naozaj vašim očiam nepomáhajú.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(90.6%)
Dátum publikovania: 28.05.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

05/07/2022 16:34
Anna

Niceboy ORYX K300X je pekná klávesnica, kúpila som ju synovi a je s ňou spokojný. Keďže je to pubertiak, ktorý všetko kritizuje, som pozitívne prekvapená, že s touto klávesnicou je spokojný. Plusom je výdrž aj kvalita spracovania, možnosť podsvietenia či cena - kúpila som ju v akcii. Maličké mínus je to, že klávesnica je hlučnejšia. Ale je to bežné pri väčšine mechanických klávesníc.

07/10/2021 19:23
Edo

Dobrá klávesnica za dobrú cenu je Powerton UltraSlim, hoci občas reaguje s meškaním. Párkrát sa mi stalo, že začala písať až od tretieho písmenka. Inak je to elegantne vyzerajúca klávesnica, ktorá funguje aj s MacBookom. Už mi chýba len podsvietenie.

20/09/2021 21:43
Tomáš

Mám dobrú skúsenosť s klávesnicou Logitech G915 LIGHTSPEED TKL Wireless. Vyhovuje mi jej konštrukcia, podfarbenie aj to, že je bezdrôtová a nízkoprofilová. Písania na nej je perfektné a rovnako skvele sa s ňou hrajú hry. Od kúpy môže odradiť len vysoká cena.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok