Najlepšie karimatky 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
Každý správny turista by mal mať vo svojej výbave okrem spacieho vaku aj kvalitnú karimatku. Vďaka nej sa vám bude pohodlnejšie spať, no môžete ju počas túry využiť aj ako podložku alebo sedadlo. Všetko závisí od typu karimatky. Výber karimatky nepodceňujte najmä vtedy, ak chodíte do hôr často a zvyknete tam aj prespávať.
Okrem outdoorových nadšencov, ktorí realizujú túry či rovno náročné expedície, karimatku zužitkujú tiež nadšenci hudby chodiaci po rôznych festivaloch. Lacné penové karimatky môžete využiť i na oddych pri vode, na cvičenie, prípadne ako podložku do auta. Ako vidno, karimatka je univerzálny produkt, ktorý má široké využitie.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Yate Contour ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Therm-A-Rest Z Lite ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt | |
Quechua Basic ✔ NAJPREDÁVANEJŠIE | Zobraziť produkt | |
Klymit Insulated Static V ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt | |
Campgo Kinari 7 ✔ DOBRÉ RECENZIE | Zobraziť produkt |
Karimatky – recenzie
Karimatky sú ideálnou pomôckou pre každého, kto realizuje výlety do prírody. Vďaka nim sa lepšie a pohodlnejšie vyspíte, no poslúžia aj ako podložka. Využitie závisí od typu zvolenej karimatky. Ako sa však vyznať v množstve karimatiek, ktoré ponúkajú rôzne obchody? Pripravili sme pre vás krátke recenzie 5 vybraných karimatiek. Nájdete tu lacné modely, karimatky zo strednej cenovej kategórie aj špičkovú drahšiu karimatku.
Typy karimatiek a materiál
Karimatky sa delia na viacero typov podľa použitých materiálov. Poznáme penové karimatky, ktoré môžu byť vyrobené z PE alebo odolnejšieho EVA materiálu. Ďalej sú na trhu alumíniové karimatky (tzv. alumatky) a veľmi obľúbené samonafukovacie a nafukovacie karimatky. Prezradíme vám, aké sú rozdiely medzi jednotlivými typmi karimatiek a taktiež ich výhody i nevýhody.
Penové karimatky (PE)
Penové karimatky sú najstarším typom, ktorý je naďalej obľúbenou voľbou mnohých používateľov. Ich popularite nahráva nízka obstarávacia cena i hmotnosť. Lacné penové karimatky zoženiete za menej než 5 eur, no rátajte s horšou odolnosťou voči vlhku aj mechanickému poškodeniu.
Najlacnejšie penové karimatky sú vyrobené z polyetylénu (PE) a majú otvorené, resp. polootvorené póry. S tým súvisí aj to, že nie sú vhodné do vlhkého prostredia, pretože nasakujú vodu, čím sa znižujú ich izolačné vlastnosti. Tie má obyčajná penová karimatka aj bez tohto faktu nízke.
Penová karimatka je určená najmä ľuďom, ktorí nechcú príliš investovať a budú ju využívať sporadicky. Hmotnosť penovej karimatky sa pohybuje od 150 do 400 gramov a hrúbka od 5 milimetrov do 2 centimetrov. Hoci sa pýšia nízkou váhou, ich nevýhodou je nepraktická veľkosť. Penovú karimatku musíte zrolovať a v takomto stave vám zaberie v batohu dosť miesta. Niektorí preto riešia prenášanie PE karimatiek pripevnením o batoh z vonkajšej strany.
Karimatky s menšou hrúbkou neposkytnú pohodlie počas spánku, pretože budete pod sebou cítiť každý kamienok či inú nerovnosť. V prípade chladného počasia vás od studenej zeme veľmi neochránia, lebo majú nízke izolačné vlastnosti. Tie sa snažia zvyšovať karimatky, ktoré tvoria takzvané rebrá a umožňujú natiahnutie väčšieho množstva vzduchu.
Používateľov nepoteší ani to, že polyetylén je menej odolný voči oderu i roztrhnutiu. Časom navyše karimatka stráca svoj objem, hrúbka je čím ďalej tenšia, a preto dochádza k ešte väčšiemu zníženiu komfortu a izolačných vlastností. Zásadnou nevýhodou polyetylénových karimatiek je nemožnosť použitia počas zimného obdobia pre spomínané horšie izolačné vlastnosti.
K výhodám penových karimatiek patrí, že ich dĺžku i šírku si môžete jednoducho upraviť podľa vašich potrieb. Stačia vám na to nožnice. Ku kladom peny môžeme pridať tiež to, že tento materiál nekĺže a karimatka funguje aj po prípadnom prepichnutí alebo prepálení. Toto neplatí pri nafukovacích a samonafukovacích modeloch, ktoré po poškodení strácajú svoju funkčnosť. Penové karimatky sú univerzálne a okrem výletov v prírode ich využijete aj na cvičenie, napríklad ako podložku pri aerobiku alebo joge a uplatnenie nájdu aj ako podložky do auta.
Penové karimatky (EVA)
Karimatky vyrobené z EVA (ethylenvinylacetát) peny patria k inovatívnym penovým karimatkám, ktoré sa pýšia odolnosťou voči vlhku. Tento materiál má uzavreté póry, preto nenasiakne vodu a naviac má aj lepší tepelný odpor. Nespornou výhodou evamatiek oproti PE podložkám je dlhá životnosť. Kvalitné penové karimatky vyrobené z EVA sú takmer nezničiteľné a preto sú vhodné aj do náročných terénov.
Cena penových evamatiek je síce o čosi vyššia a pohybuje sa od 15 eur vyššie, no investované peniaze sa vám vrátia v podobe komfortu a dlhej životnosti. Evamatky sú stabilné, tento materiál sa na povrchu nešmýka, čím nedochádza k neželanému posuvu. Tieto karimatky majú zväčša jednu vrstvu a ich hrúbka sa pohybuje v rozmedzí od 8 do 14 milimetrov. Tenké karimatky s hrúbkou do 10 mm oceníte počas letných mesiacov, tie hrubšie sú zas ideálne pre chladnejšie noci.
Niektorí využívajú evamatku ako doplnok k nafukovacej alebo samonafukovacej karimatke. Takto majú zlepšenú izoláciu, no najmä si chránia podložku pred nežiaducim prepichnutím.
Alumíniové karimatky
Alumíniové karimatky alebo takzvané alumatky sú najčastejšie tvorené tenkou vrstvou peny a hliníkovou fóliou. Ide o najtenšiu a najľahšiu izolačnú vrstvu, ktorej primárnym cieľom je ochrana spacieho vaku pred ušpinením a poškodením. Ich hrúbka je zvyčajne 3 milimetre a hmotnosť okolo 100 gramov, sú teda veľmi skladné.
K najväčším nevýhodám alumatiek patrí nedostatok komfortu, pocítite pod nimi každý kamienok či akúkoľvek inú nerovnosť. Pre horšie izolačné vlastnosti sú ideálne do teplého letného počasia alebo na pláž. Ak však máte penovú karimatku a spojíte ju s alumatkou, dostanete celkom slušný izolačný základ.
Ceny alumatiek sa pohybujú okolo 4 eur, nízka obstarávacia cena a skladnosť sú však zrejme ich jedinou výhodou. Treba ešte dodať, že alumatky sa správne pokladajú lesklou stranou hore a penou dole. Hliník odráža telesné teplo späť, čím sa zvyšuje váš tepelný komfort.
Samonafukovacie karimatky
Samonafukovacie karimatky sú kombináciou najlepších izolačných vlastností a pohodlia. Vo vnútri sa nachádza penový materiál s extrémne otvorenými pórmi, ktoré sú zalaminované do nepriepustnej tkaniny. Po otvorení ventilu v rohu karimatky tento penový materiál začne nasávať vzduch a rozpínať sa. Samonafukovaciu karimatku je však nutné dofúkať ústami a následne zatvoriť ventil.
veľmi dobrá tepelná izolácia, čo oceníte v chladnejšom počasí. Vrstva peny v samonafukovacej karimatke navyše vyrovnáva nerovnosti na povrchu
vyrábajú v rôznych hrúbkach, platí, že čím je hrubšia, tým vám poskytne lepší komfort i väčšiu tepelnú izoláciu, no na druhej strane stúpa aj jej hmotnosť. Hrubá samonafukovacia karimatka môže vážiť až kilogram, preto sa horšie prenáša i skladuje. Jej povrch býva zvyčajne klzký, no niektoré modely sú opatrené protišmykovou úpravou
zabrániť nechcenému prepichnutiu pomocou odolných záterov alebo použitím odolných vrchných materiálov. Pri výbere samonafukovacej karimatky preto sledujete, či je vami vybraný model takto opatrený. Používatelia zvyknú riešiť strach z prepichnutia použitím penovej karimatky alebo alumatky
Nafukovacie karimatky
Nafukovacie karimatky patria k najpohodlnejším typom a od samonafukovacích sa líšia neprítomnosťou vnútorného pórovitého materiálu. Z toho dôvodu sú oveľa ľahšie a vážia okolo 300 až 400 gramov. Jednoduchšie ich zbalíte a teda aj prenesiete na požadované miesto a navyše majú výborný tepelný komfort.
K ich nevýhodám patrí menšia mechanická odolnosť a pri neopatrnom zaobchádzaní hrozí ich prepichnutie. Neodporúčajú sa do drsného terénu. Karimatku musíte nafúkať ústami, čo vám zaberie istý čas a najmä po celodennej náročnej túre to môže byť namáhavé.
Niektorí výrobcovia dávajú ku karimatkám obal, pomocou ktorého ju môžete nafúkať. Do obalu naberiete vzduch, stiahnete ho a postupným rolovaním alebo stláčaním vzduch natlačíte do karimatky, ktorá je opatrená spätným ventilom. K nevýhodám nafukovacích karimatiek patrí ich vyššia obstarávacia cena.
Pri výbere nafukovacej karimatky sledujte kvalitu švov, použitých materiálov aj ventil. Ten by mal byť kovový, pretože oproti tomu z umelej hmoty má vyššiu životnosť. Niektoré nafukovacie karimatky majú viacero komôr, ak dôjde k prepichnutiu jednej z nich, karimatku môžete naďalej používať. Jednotlivé komory bránia prúdeniu vzduchu vo vnútri, a tým sa zvyšuje tepelný komfort.
Karimatky podľa účelu použitia
Karimatky môžeme okrem použitých materiálov deliť aj podľa účelu použitia. Tu sa karimatky delia na turistické, kempingové, plážové, expedičné či karimatiky na cvičenie.
- Turistické – primárne sú určené pre pešiu turistiku. K ich vlastnostiam patrí jednoduchá zbaliteľnosť, menšie rozmery, nízka hrúbka i hmotnosť. Tieto ich výhody narúša horší tepelný komfort, pretože karimatky na turistiku nie sú určené na prespatie, a preto majú aj nižšiu schopnosť izolácie.
- Kempingové – spravidla majú vyššiu hmotnosť a sú horšie zbaliteľné, pretože sa ráta s tým, že používateľ ju nebude prenášať v batohu alebo v rukách, ale na určené miesto si ju privezie autom. Poskytujú výborný tepelný komfort, preto s nimi nebudete mať problém prespať v prírode.
- Plážové – sú osobitou kategóriou karimatiek, ktoré nie sú určené na prespávanie, ale hodia sa k vode. Využitie majú počas letných mesiacov, ak chcete oddychovať na brehu, sú praktické, často opatrené popruhmi pre ľahšie prenášanie. Niektoré sú potiahnuté textilným materiálom pre lepšie pohodlie.
- Expedičné – ide o cenovo náročnejšie karimatky, ktoré však ponúkajú najvyššiu možnú kvalitu. Používateľom poskytujú skvelý pomer váhy, skladnosti a efektívnosti. Expedičné karimatky sa pýšia výbornými izolačnými vlastnosťami, je možné ich zbaliť do extrémne malých rozmerov a navyše majú nízku váhu. Tieto karimatky disponujú zvýšenou odolnosťou voči mechanickému poškodeniu.
- Karimatky na cvičenie – ide o jednoduché karimatky, ktoré (podobne ako plážové) nie sú určené na prespávanie. Karimatky sú vyrobené z peny a využijete ich ako podložky napríklad pri aerobiku alebo pri joge a ďalších cvičeniach.
Ako vybrať karimatku
Pred výberom vhodnej karimatky je nutné odpovedať si na niekoľko základných otázok. K nim patrí, ako často, kde a kedy budete karimatku používať. Ak chcete karimatku využívať len sporadicky, pokojne siahnite po lacnom penovom modeli. Naopak, pre časté využitie sa poobzerajte po karimatkách z vysokokvalitnej peny (evamatky), prípadne po drahších nafukovacích a samonafukovacích karimatkách.
Podstatné je sledovať aj využiteľnosť karimatky, niektoré sú vhodné len na leto, iné využijete počas troch sezón od jari do jesene a na trhu sú aj univerzálne karimatky s celoročným využitím. Karimatka na náročnú vysokohorskú turistiku by mala byť čo najľahšia, aby vám príliš nezaťažila batoh. Ak však cestujete autom a chcete prespať v stane (napríklad na festivale), môžete zvoliť aj ťažší model, ktorý vám počas spánku poskytne komfort.
Pri výbere zohľadnite taktiež terén, na ktorom budete karimatku používať. Ak sa chystáte do oblasti, kde sú skaly, ihličie alebo pichľavá tráva, vhodnou voľbou bude penová EVA karimatka. Samonafukovacie alebo nafukovacie by sa na takomto povrchu mohli poškodiť. Pre cestovanie v chladnom počasí potrebujete karimatku, ktorá má dobré tepelno-izolačné vlastnosti, toto vám najlepšie ponúknu samonafukovacie a nafukovacie karimatky, prípadne penová karimatka v kombinácii s alumatkou.
Čo všetko ešte treba sledovať pred tým, než si kúpite karimatku? Zamerajte sa na tepelný odpor, hrúbku, veľkosť, tvar, hmotnosť, skladnosť či odolnosť. Ku každému parametru si povieme niečo bližšie.
Tepelný odpor
Tepelný odpor je jedným z najpodstatnejších kritérií pri výbere. Označuje sa písmenom R, resp. hodnotou R-value, a informuje o izolačných vlastnostiach karimatky. V podstate táto hodnota udáva, koľko tepla karimatka odrazí späť k telu. Platí, že čím je hodnota R vyššia, tým podložka lepšie izoluje.
Tepelný odpor môže byť v rozmedzí od 1,0 (minimálna izolácia) do 9,5 (výborná izolácia). So stúpajúcou hodnotou R-value stúpa zároveň aj hrúbka a hmotnosť karimatky. Tepelný koeficient závisí aj od typu karimatky, jej hrúbky či použitých materiálov.
Ak hľadáte karimatku na letné mesiace, vystačíte aj s tou, ktorá má menšiu izolačnú schopnosť. Odmení sa vám menšou záťažou v batohu a lepšou skladnosťou. No pokiaľ obľubujete zimné stanovačky, siahnite po podložke s vysokým tepelným koeficientom.
Hrúbka
Hrúbku podložky voľte podľa vlastných potrieb, ak máte napríklad problémy s pohybovým aparátom, obličkami alebo močovým mechúrom, prípadne ste náchylní na prechladnutie, vhodnejšie je siahnuť po hrubšej karimatke. Takáto karimatka je pohodlnejšia, nebudete pod sebou cítiť kamienky či rôzne nerovnosti, navyše má aj lepšie izolačné vlastnosti.
Hrúbku by ste mali voliť aj podľa terénu, na ktorom budete najčastejšie spávať, tu treba zohľadniť nerovnosti, tvrdosť povrchu, teplotu povrchu, riziko poškodenia karimatky a podobne. Najtenšou izolačnou podložkou je alumatka s hrúbkou len 3 milimetre. Penové polyetylénové karimatky sú o niečo silnejšie, zvyčajne majú od 5 milimetrov do 1,2 centimetra. Myslite však na to, že častejším používaním sa ich hrúbka zmenšuje.
Penové evamatky sú hrubšie (cca 1,0 – 1,4 cm), vďaka čomu sa na nich pohodlnejšie leží, lepšie izolujú a sú odolné voči zničeniu. Za najpohodlnejšie sa považujú samonafukovacie karimatky s hrúbkou 10 centimetrov, ocenia ich ľudia s bolesťami chrbta alebo chorými obličkami. Takéto podložky sú však neskladné a ťažké, preto sú vhodné len v tom prípade, ak ich prenášate autom. Pre bežné použitie stačia samonafukovačky s hrúbkou 2,5 až 3 cm. Klasické nafukovacie karimatky majú spravidla hrúbku od 5 do 10 cm, a teda poskytujú dostatok komfortu.
Veľkosť
Veľkosť karimatky, čiže jej dĺžku i šírku by ste mali prispôsobiť svojej postave. Karimatku vyberajte tak, aby sa vám na nej pohodlne ležalo. Pri spaní v spacom vaku vo vystretej polohe by mali mať vaše nohy aj hlava karimatku pod sebou.
Štandardná veľkosť karimatky sa pohybuje okolo 180 cm na dĺžku a šírka býva cca 60 cm. Takáto karimatka je vhodná pre väčšinu osôb s bežnou postavou. Vyšší ľudia by sa však mali poobzerať po modeloch s dĺžkou nad 190 cm a pevnejšie osoby siahnuť po šírke nad 70 cm. K vašej výške sa odporúča pripočítať 15 cm, ak teda meriate 165 cm, karimatka s dĺžkou 180 cm bude pre vás ideálnou voľbou.
Výhodou penových karimatiek a alumatiek je možnosť prispôsobenia. Ako sme už uviedli, tieto karimatky je možné skrátiť či zúžiť podľa vlastného uváženia a potrieb. Stačia na to dostatočne ostré nožnice, ktorými karimatku odstrihnete do požadovanej veľkosti.
Nafukovacie a samonafukovacie karimatky majú rozmer pevne daný a líši sa od konkrétneho modelu. Niektorí výrobcovia ponúkajú karimatky vo viacerých verziách (napr. small, medium, regular, large). Small je najmenšia karimatka, ktorá je vhodná pre deti, medium ocenia osoby menšieho vzrastu alebo väčšie deti, regular sa odporúča osobám s bežnou postavou a large je ideálna pre vyššie či pevnejšie osoby. Na trhu existujú aj špeciálne edície extra small, extra large alebo woman. Posledné menované sú určené ženám a zväčša majú benefity navyše, akými je extra spevnenie (izolácia) v oblasti panvy/bedier.
Prehľadná tabuľka veľkostí:
Small | do 120 cm | deti |
Medium | 168 – 180 cm | osoby menšieho vzrastu |
Regular | 183 – 187 cm | bežné postavy |
Large | 196 – 198 cm | vyššie a pevnejšie postavy |
Tvar
Najčastejším tvarom karimatiek je obdĺžnik. Pri penových karimatkách a alumatkách si tvar môžete upraviť nožnicami podľa vašich predstáv. Pri nafukovacích a samonafukovacích karimatkách sa popri obdĺžniku stretnete aj s oválom, prípadne s anatomicky tvarovanými karimatkami, ktoré sú v spodnej časti pri nohách zúžené a majú zaoblené rohy. Tieto karimatky majú zvyčajne v oblasti trupu rovné hrany, aby sa zmenšili medzery medzi jednotlivými podložkami. Niektoré modely samonafukovačiek majú pre väčšie pohodlie integrovaný vankúšik v oblasti hlavy.
Hmotnosť
Hmotnosť je dôležitým parametrom, ak chcete karimatku prenášať v batohu alebo v rukách na dlhšie vzdialenosti. Najľahšie sú alumatky, ktoré vážia len 100 g, o niečo ťažšie sú penové karimatky s váhou od 150 do 400 g (v závislosti od typu a veľkosti).
Štandardné samonafukovacie karimatky so šírkou 2,5 až 3 centimetre vážia okolo 600 – 900 g. Tie pohodlnejšie majú zvyčajne hrúbku 10 cm a vážia cez 1 kilogram, preto sú ideálne na prenášanie autom. Nafukovacie karimatky sú ľahšie než samonafukovacie, no zároveň ťažšie než alumatky alebo penové podložky. Nafukovačky vážia okolo 300 až 500 g, čím sú akousi zlatou strednou cestou.
Skladnosť
Skladnosť karimatky súvisí s jej prenášaním, každá karimatka sa dá zložiť, aby sa dala prenášať na túry či výlety. Penové karimatky sa najčastejšie rolujú a niektoré modely sa dajú zložiť podobne ako harmonika. Penové modely zostávajú aj po zrolovaní pomerne veľké a do batohu sa nezmestia. Väčšinou sa prenášajú pripevnené z vonkajšej strany batohu, toto sa však stáva nevýhodou, ak začne pršať a nasiaknu vodou.
Najtenšie a najľahšie sú alumatky, ktoré sa dajú zrolovať do malého balíčka, jednoducho ich prenesiete tam, kam potrebujete a bez toho, aby zaťažili vašu turistickú výstroj.
Samonafukovacie karimatky sa vkladajú do špeciálnych obalov, ktoré sú súčasťou balenia a skladnosť závisí od ich hrúbky. Čím je karimatka hrubšia, tým je menej skladná. Typické karimatky s hrúbkou od 2,5 do 5 cm sa dajú pohodlne zmotať do balíčka, ktorý sa bez problémov vojde do batohu. Nafukovacie karimatky sú oproti samonafukovacím ľahšie a zbaliteľnejšie. Rozmery zbalených nafukovačiek sa líšia podľa veľkosti a hrúbky. Pamätajte si, že karimatka by mala byť v zloženom stave kompaktná, aby ste ju ľahko mohli preniesť v batohu alebo v ruke.
Odolnosť
Lacné varianty karimatiek, ku ktorým patrí najmä penová podložka z polyetylénu s polootvorenými pórmi, nie sú odolné voči oderu alebo zaťaženiu. Klasické penové karimatky s hrúbkou od 5 do 12 milimetrov častým používaním zoslabnú, až sa z nich stane „papier“, potom strácajú svoj komfort aj izolačné vlastnosti, ktoré sú pri týchto modeloch už aj tak veľmi nízke.
Karimatky z peny s uzatvorenými pórmi, takzvané evamatky, sú kvalitnejšie a odolnejšie. Vďaka uzatvoreným pórom nenasiaknu vodu, preto sa hodia aj do vlhkého prostredia. Navyše sú oveľa pevnejšie, čo sa odrazí na ich dlhšej životnosti. Evamatky s hrúbkou 10 až 14 minilemtrov sú takmer nezničiteľné a ani pri ich prípadnom poškodení nedochádza k nefunkčnosti podložky.
Pri nafukovacích a samonafukovacích karimatkách hrozí prepichnutie, čo je ich najväčšou nevýhodou. Tento druh karimatiek je absolútne nevhodný na čerstvo pokosené lúky, kamenistý terén, skaly alebo tam, kde je po zemi porozhadzované ihličie či vetvy.
Ak si pri spánku v prírode nechcete zničiť chrbticu, investujte do kvalitnej karimatky. Lacné varianty sú vhodné len pre občasné a núdzové prespanie párkrát do roka.
Záruka
Najlacnejšie karimatky majú spravidla štandardnú dĺžku záruky v trvaní dvoch rokov. Výrobcovia kvalitných outdoorových karimatiek poskytujú aj predĺžené záruky, tie môžu mať 10 alebo 25 rokov a pri niektorých modeloch sa stretnete dokonca s doživotnou zárukou. Pred kúpou karimatky je vhodné sa u predajcu informovať o možnosti reklamácie alebo opravy. Ak sa karimatka po krátkom používaní nepoškodila v dôsledku nesprávneho zaobchádzania, mnohé obchody poskytujú výmenu chybného kusa za nový.
Cena karimatiek a obľúbené značky
Jednovrstvové karimatky zoženiete aj za 3 eurá, ide však o karimatky, ktoré nie sú určené pre outdoorové aktivity. V tejto cenovej kategórii nájdete karimatky vhodné na cvičenie. Ideálne sú na aerobik, prípadne na jogu či ďalšie druhy cvičenia. Takzvané alumatky, ktoré sú opatrené ALU vrstvou, začínajú taktiež na sume pod 5 eur. Ide však o tenké a jednoduché podložky, ktoré vám neponúknu žiadnu pridanú hodnotu navyše. Výhodou karimatiek s ALU vrstvou je spätné odrážanie vyžarovaného tepla z ľudské tela.
Karimatky s cenovkou okolo 5 eur sú ideálne na menšie výlety v prírode, využijete ich napríklad na pikniku, pláži, kempingu alebo jednoducho na potulkách v lese počas letných mesiacov, keď si chcete oddýchnuť. S rastúcou cenou pribúdajú aj funkcie karimatky. Drahšie karimatky sa pýšia vysokou odolnosťou pred zničením (poškodením), sú vodoodolné, majú protišmykový povrch či špeciálne izolačné vlastnosti.
Medzi bežnými používateľmi sú obľúbené karimatky z cenovej kategórie od 10 do 50 eur. Nájdete tu modely, ktoré majú aj trojsezónne využitie od jari do jesene. Tieto karimatky sa spravidla ľahko skladajú i prenášajú a majú univerzálne využitie.
Ceny najdrahších karimatiek sa môžu vyšplhať aj niekoľko stoviek eur, tie sú však určené pre náročných používateľov, ktorí trávia väčšinu času na túrach alebo expedíciách. Expedičné karimatky sa snažia poskytnúť najlepší pomer v rámci rozmeru, váhy a funkcií. Spravidla používateľov potešia nízkou váhou, vysokou mechanickou odolnosťou a slušným tepelným komfortom aj počas zimných mesiacov.
K obľúbeným výrobcom, ktorí ponúkajú kvalitné karimatky, patrí Therm-a-Rest, Husky, Zajo, Spokey alebo Klymit. Dobré karimatky ponúkajú aj športové obchody Sportisimo alebo Decathlon, v týchto obchodoch zoženiete karimatky za prijateľné ceny.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Pred kúpou, ale aj po kúpe karimatky sa mnohým spotrebiteľom vynárajú rôzne otázky. Ak vám náš článok neodpovedal na to, čo ste hľadali, skúste si pozrieť odpovede na často kladené otázky.
Prečo je výber karimatky dôležitý?
Aký je rozdiel medzi nafukovačkou a samonafukovačkou?
Ako nafúknuť samonafukovaciu karimatku?
Ako vyfúknuť samonafukovaciu karimatku?
Ako správne skladovať samonafukovaciu karimatku?
Čím ochránim nafukovačku pred prepichnutím?
Na aké povrchy nemám pokladať nafukovaciu karimatku?
Ako správne pokladať alumatky?
Aké je správne skladanie penových karimatiek?
Ako ochránim karimatku pred zašpinením?
Zoženiem na trhu aj detské karimatky?
Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné
Dátum poslednej aktualizácie: 24.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
CAMP Essential Light Mat je ľahká a kompaktná nafukovacia karimatka. Je troška malinká a úzka, čiže fakt taká minimalistická na núdzové použitie. Aspoň sa veľmi dobre prenáša a je ideálna na trek po horách, kde sa každý priestor v batohu navyše hodí. V lete sa na nej vyspíte v pohode, do iného obdobia nie je. Komfort pri spaní je dostatočný, avšak povrch karimatky je hladký, takže spacák z nej trocha kĺže.
Super karimatka je Husky Funny, páči sa mi integrovaná pumpa, ktorá zvládne za 1 minútu nafúknuť na výšku 10 cm. Rozmery sú skladné, no dostatočné. Ideálna voľba na cesty, keď potrebujete čo najmenší objem, pretože po zbalení je naozaj kompaktná. Karimatka je ľahká a pohodlná.
Mám karimatku Therm-A-Rest NeoAir Xlite 2020 v krásnej sýto žltej farbe a neľutujem ani to, že karimatka bola skutočne drahá. Vysoká cena je však daňou za skvelé pohodlie, ktoré vám iný model zrejme neposkytne. Táto karimatka sa osvedčila pri viacerých príležitostiach. Vyskúšal som ju napríklad pri teplote cca. 4 stupne Celzia a izolovala naozaj spoľahlivo. S ohľadom na jej nízku váhu vychádza pomer tepelného efektu a váhy naozaj výborne. Za veľmi praktickú vychytávku považujem pripojený vak k nafukovaniu. Karimatka nešuští, hoci vrchný materiál môže tomu nasvedčovať, v reále to tak nie je. Matrac som vyskúšal aj v horách, konkrétne vo výške cca. 2100 mnm. Spal som na čistinke a bolo to v pohode. Matrac je vyšší než ostatné modely tejto značky a aj z tohoto dôvodu krásne izoluje od zeme. Troška si zvykám na ventil, ale aj tak sa celkom nenáročne a rýchlo nafukuje pribaleným vrecom na nafukovanie. Zloženie karimatky je taktiež rýchle a jednoduché. V zrolovanom stave zaberá málo miesta, je skvela skladná a vhodná na prenášanie. Som zvedavá, keď karimatku odskúšam na kameňoch, zatiaľ som nemal tú možnosť.
Mám karimatku inSPORTline EVA v peknej bledomodrej farbe. Karimatka je kvalitne spracovaná, dostatočne veľká a mäkká. Používam ju na koberci pri aeróbnych a posilňovacích cvikoch. Najväčšou výhodou tejto podložky je to, že sa vôbec nešmýka. Hrúbka je dostatočná pre pohodlné cvičenie a myslím si, že pri dobrom zaobchádzaní podložka veľmi dlho vydrží. Vrchná strana nekĺže ani v ponožkách. Oceňujem nízku váhu, skladnosť a príjemný povrch aj na dotyk. Karimatka sa dá poskladať a odložiť, ak ju práve nepotrebujem. Ponúka dobrú kvalitu za prijateľnú cenu.