Najlepšie jogurtovače 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
Hoci sa za posledné roky objavilo v regáloch supermarketov mnoho výrobkov s označením „bio“, stále si nemôžeme byť istí, že neobsahujú farbivá, konzervanty či pridaný cukor. To sa, žiaľ, týka aj jogurtov. Ak chcete skutočne vedieť, čo jete, najrozumnejšie je vyrobiť si jogurty doma.
Pomôžu vám s tým zariadenia nazývané jogurtovače, my vám zasa pomôžeme s výberom toho správneho z nich a predstavíme obľúbené modely.
Najlepšie jogurtovače
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Steba JM2 ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt | |
Guzzanti GZ 706 ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | Zobraziť produkt | |
Klarstein Dolce Bacio Smart ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt | |
Ariete 617 ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | Zobraziť produkt | |
Guzzanti GZ 705 ✔ DOBRÉ RECENZIE | Zobraziť produkt |
Jogurtovače – recenzie
Výber jogurtovača nie je až taký náročný. Hovoríte si to aj vy? Možno máte pravdu, napriek tomu pravdepodobne zistíte, že modelov na výber je pomerne veľa. Tento spotrebič nepatrí medzi súčasť každej kuchyne, preto nenájdete veľa recenzií, ktoré by vám pomohli pri výbere. Z toho dôvodu sme vyskúšali niekoľko modelov za vás, aby ste sa mohli medzi nimi čo najlepšie zorientovať. Budeme radi, ak sa o svoje osobné skúsenosti podelíte a pomôžete tak ostatným záujemcom pri výbere.
Viete, čo jete?
Jogurty väčšinou považujeme za zdravú potravinu. Obsahujú totiž živé kultúry s baktériami typu Lactobacillus a inými, ktoré sú nevyhnutné pre správnu funkciu črevnej mikroflóry. Tá má veľmi významný vplyv nielen na trávenie, ale tiež na funkciu imunitného systému.
Karta sa však začne pomaly obracať, keď si v supermarkete prečítate zloženie väčšiny jogurtov. Okrem mlieka a živých kultúr v nich často nájdete konzervanty, farbivá, množstvo pridaného cukru či umelé sladidlá a nemôžeme opomenúť ani veľké množstvo nasýtených tukov v tzv. smotanových jogurtoch. Na obaloch jogurtov je síce často vyobrazené čerstvé ovocie, na ich dochutenie však väčšina výrobcov používa nekvalitné marmelády s minimálnym obsahom ovocia.
Jogurty by napriek tomu mali patriť do jedálnička každého človeka, ak si však chcete byť na 100 % istí, čo jete, najlepšie bude, ak si vyrobíte svoje vlastné jogurty doma. Môžete si ich dochutiť čerstvým či sušeným ovocím, kvalitnými domácimi marmeládami, kúskami čokolády či orechov alebo čímkoľvek, čo vám napadne.
Výhodou čerstvého domáceho jogurtu tiež je, že obsahuje veľké množstvo živých kultúr. Tie totiž pri skladovaní postupne odumierajú. V chladiacich boxoch v supermarketoch teda výživová hodnota jogurtu časom klesá.
Naopak, nevýhodou čerstvého domáceho jogurtu je pomerne krátka trvanlivosť. V chladničke vám vydrží iba cca týždeň.
Základom sú živé kultúry
Podstatou výroby domáceho jogurtu je naočkovať mlieko živými jogurtovými kultúrami a takúto hmotu následne nechať zohrievať niekoľko hodín. Týmto procesom spôsobíte, že mlieko zhustne a kultúry sa v ňom premnožia. Jogurtovače sú teda veľmi jednoduché elektrospotrebiče, ktoré slúžia na ohrievanie tejto hmoty. Môžu však byť vybavené aj doplnkovými funkciami.
Živé kultúry môžete získať buď z jogurtu kúpeného v obchode, zo špeciálnej sušenej zmesi (zoženiete v niektorých e-shopoch) alebo z malého množstva jogurtu, ktorý si odložite z predchádzajúcej várky (tento proces môžete opakovať niekoľko desiatok ráz).
Výroba jogurtu môže trvať 8 – 14 h, závisí to aj od kvality a množstva živých kultúr. Platí tu, že čím kvalitnejšie sú a čím je ich viac, tým rýchlejšie s premnožia a tým kratšie trvá výroba. Po ukončení procesu musíte jogurt umiesniť čo najskôr do chladničky, aby sa nepokazil.
Na výrobu jogurtu musíte použiť pasterizované mlieko – nepasterizované by ste mali najprv prevariť a následne nechať ochladiť. Nepasterizované mlieko totiž obsahuje aj iné mikroorganizmy, ktoré by sa vplyvom tepla tiež rýchlo premnožili a jogurt by znehodnotili. Výrobu jogurtu môžete urýchliť ohriatím mlieka na 30 °C.
Hustotu jogurtu môžete ovplyvniť použitím mlieka s rôznym obsahom tuku. Ak chcete nízkotučný jogurt, použite nízkotučné mlieko, pre chutnejší jogurt použite mlieko plnotučné. Hustý grécky jogurt si môžete vyrobiť tak, že necháte v chladničke cez noc odtiecť srvátku cez plátenú utierku alebo špeciálne sitko (je súčasťou niektorých jogurtovačov).
Jednonádobový či viacnádobový?
Jogurtovače rozdeľujeme podľa počtu nádob a tým pádom aj podľa tvaru na:
- Viacnádobové: Majú kruhový alebo hranatý tvar a sú vybavené viacerými menšími nádobami (obvykle 7 – 12 ks), resp. pohármi. Jogurt sa teda pripravuje rozdelený na jednotlivé porcie, veľkosť pohárov sa pohybuje v rozsahu 120 – 200 ml, čo je bežná veľkosť jogurtov zo supermarketu. Nevýhodou je, že jednotlivé poháre sú náročnejšie na umývanie, v uzavretom pohári však vydrží jogurt dlhšie. Výhodou je, že každý jogurt môžete dochutiť individuálne už pred jeho prípravou.
- Jednonádobové: Jogurt sa pripravuje v jednej veľkej nádobe, z ktorej si ho neskôr musíte odoberať do misky. Jogurt si teda môžete dochutiť až tesne pred jeho konzumáciou.
Jogurtovače patria medzi lacné elektrospotrebiče, výrobcovia si teda nedávajú príliš záležať na ich materiálovom prevedení. Všímajte si najmä materiál horného veka, ktoré budete často nasadzovať. Ideálne je, ak je priehľadné, vďaka čomu budete vidieť, čo sa vo vnútri jogurtovača deje. Niektoré modely ho majú dokonca skrutkovacie, nestane sa vám tak, že ho zle nasadíte a teplo bude z jogurtovača unikať von, alebo že ho nechtiac zhodíte a pri páde praskne.
Všímajte si aj materiál pohárov. Väčšina výrobcov ich vyrába zo skla, pričom ich výhodou je, že sklo je zdravotne neškodné. Na druhej strane, sklo je krehkejšie a poháre sa tak môžu pri páde rozbiť. Ak sú poháre z plastu, mal by byť použitý materiál vhodný pre styk s potravinami (bez obsahu BPA látok, označované aj ako BPA free).
Viečka pohárov bývajú väčšinou z plastu, najdôležitejšie však je, aby dobre tesnili, inak bude trvanlivosť vyrobeného jogurtu kratšia.
Teplotu si nenastavíte
Najdôležitejšou funkciou jogurtovačov je ohrev na požadovanú teplotu, pri ktorej majú živé kultúry ideálne podmienky na rozmnožovanie. Teplota pri výrobe jogurtu by sa mala pohybovať niekde medzi 40 – 45 °C. Na väčšine jogurtovačov si ju však nemôžete nastaviť a je pevne daná.
Mnohé z nich nemajú dokonca ani pevne nastavený termostat a sú vybavené iba ohrievacím telesom. To znamená, že teplota v ich vnútri môže kolísať v závislosti od teploty okolia. Ovplyvniť ju môže napr. umiestnenie zariadenia na priame slnko, do prievanu, do blízkosti radiátora, sporáka či chladničky alebo aj zle nasadené veko, cez ktoré bude teplo unikať. Správne umiestnenie jogurtovača by ste preto mali dobre premyslieť.
Vzhľadom na to, že jogurty v jogurtovačoch sú ohrievané na relatívne nízku teplotu, sú príkony týchto zariadení veľmi nízke. Obvykle sa pohybujú v rozsahu 10 – 40 W, ide teda o vcelku úsporné spotrebiče, ktorých prevádzku na spotrebe elektriny ani nepocítite.
S displejom i bez displeja
Najjednoduchšie jogurtovače sú vybavené iba jedným mechanickým vypínačom, ktorý slúži na zapínanie a vypínanie spotrebiča (niektoré sa dokonca zapínajú iba zasunutím vidlice do zásuvky). Prevádzku zariadenia potom signalizuje svetelná kontrolka, buď samostatná, alebo zabudovaná vo vypínači.
Drahšie jogurtovače sú vybavené aj displejmi, ktoré môžu zobrazovať aktuálnu teplotu alebo zostávajúci čas časovača. LED displeje sú v tomto prípade lepšou voľbou, na rozdiel od LCD displejov sú totiž dobre čitateľné v tme i pri silnom svetle.
Už spomínaný časovač slúži na upozornenie uplynutia času, ktorý si nastavíte a ktorý je potrebný na výrobu jogurtu. To, že je jogurtovač vybavený časovačom, však neznamená, že sa aj automaticky vypne. Platí to iba pre niektoré modely, iné vás na uplynutie času môžu upozorniť zvukovým či svetelným signálom, v mnohých prípadoch je však jediným upozornením iba číslo 0 na displeji.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Láka vás príprava domáceho jogurtu? Vedieť presne, čo jete, je pre mnohých dostatočnou motiváciou, prečo si jogurtovač kúpiť. Parametre sú však jedna vec, samotný výber druhá. Vedieť o tomto spotrebiči chcete pred jeho kúpou čo najviac. Na najčastejšie otázky ohľadom jogurtovačov sme sa rozhodli odpovedať. Ak vás zaujíma ešte niečo, napíšte nám do komentárov pod článkom. Odpovieme čo najskôr.
Ako dlho trvá príprava domáceho jogurtu?
Aké mlieko je vhodé na prípravu domácich jogurtov? Potrebujem jogurtové kultúry?
Aká je trvanlivosť domáceho jogurtu?
Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji
Dátum poslednej aktualizácie: 22.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Steba JM 2 má jednoduché ovládanie, zatiaľ funguje ako má, ale nie je možné regulovať teplotu. Na druhej strane, aspoň človek nič nepokazí žiadnym experimentom. Veľkosť cez dva litre, je postačujúca. Jogurt je chutný a aspoň viem, čo v ňom mám. Za mínus by som ešte označila absenciu podsvietenia displeja - horšie je naň vidieť.
Namiesto jogurtovača sme si kúpili výrobník syra Ariete ART 615 B, pretože nám to prišlo praktickejšie. Super je, že si môžeme pripraviť viacero druhov syra a pritom obsluha je naozaj jednoduchá. Dokonca sú na YouTube inštruktážne videá, takže všetko sa nám darí... Mínusom je, že je nutné hneď po príprave umyť všetko príslušenstvo, pretože po zaschnutí sa to veľmi zle čistí. Ideálne pre začínajúcich syrárov.
Pri jogurtovači Steba JM 2 mi vyhovovala veľkosť cez dva litre. Prístroj robí chutné jogurty, funguje výborne, ale nie je možné regulovať teplotu podľa seba. Ovládanie je jednoduché, no škoda, že displej nie je lepšie podsvietený. V rámci pomeru ceny a funkcií ide o fajn výrobok.
Zatiaľ funguje super ARIETE 621 Yogurella, prvý pokus bol s jogurtom Hollandia a vyšiel na výbornú, odvtedy sme vyskúšali rôzne varianty a dokonca aj rastlinné jogurty. Prístroj je síce obyčajný plastový, ale za tie peniaze super. Litrový objem je postačujúci pre celú rodinku a ovládanie je až smiešne jednoduché. Mínusom je, že jogurtovač nemá časovač, inak sme na žiadne zápory neprišli.
Jogurtovač Guzzanti máme už zopár mesiacov, tak nejaké postrehy. Pripravený jogurt je skvelý, no objem pohárikov je pre naše potreby malý. Plus dávam však za to, že poháriky sú sklenené a nie žiadna plastová umelina. O priebehu procesu výroby mám dobrý prehľad a obsluha je jednoduchá. Jogurtovač sa sám vypne po nastavenom čase, no v návode nám chýbal presnejší odporúčaný čas nastavenia.
Mám jogurtovač Klarstein Gaia a je to veľmi jednoduchý prístroj s ľahkým ovládaním. Páči sa mi aj jeho dizajn a celkové prevedenie, ktoré na prvý pohľad vyzerá kvalitne. S prístrojom si viem vyrobiť kvalitný, chutný a hustý jogurt a potom následná údržba nie je vôbec zložitá. Spočiatku sa treba naučiť kombinovať ingrediencie, ale je to len o zvyku a potom už ide všetko fajn a hladko. Oceňujem veľkú kapacitu, možnosť dokúpenia sady náhradných pohárov a tiež to, že na poháriky sa hodia štandardné zaváracie viečka, ktoré dobre tesnia. Plus dávam aj za podsvietený displej či funkciu časovača. Na žiadne výrazné nedostatky som neprišla.
Dobrý deň,
píšeme, že je to možné, nie že to odporúčame. Je prirodzené, že ak má niekto problém s imunitou, nemal by zbytočne riskovať, a teda použiť jogurtovú kultúru radšej menej ako viackrát.
Píšete, že "kultúru z jogurtov možno použiť opakovane aj desiatky krát. Niekde som počula, že bezpečné je použitie len 3-4 razy, aby nedošlo k množeniu "nezdravýcg baktérii? Tak ako je to? - Otázka je vážna, predstavte si napríklad pacienta so zníženou imunitou!