Najlepšie infrasauny 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie infrasauny
- Ako vybrať infrasaunu
- Cena a rozmery infrasauny
- Vyberáme najlepšiu infrasaunu: 3 triedy kvality
- Materiál a dizajn infrasáun
- Aké žiariče do infrasauny?
- Účinky infrasauny v závislosti od typu žiariča
- Infrasauny: spotreba energie
- Ovládací panel na infrasaune
- Infrasauny: doplnky a špeciálne funkcie
- Ako vyberať a kam umiestniť vonkajšie infrasauny
- Ako vyberať a kam umiestniť infrasaunu do bytu
- Ako funguje infrasauna, vplyv na zdravie, ideálny čas saunovania a možné negatívne účinky
- Infrasauna doma: Ako na to
- Ako sa starať o infrasaunu
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Vlastná sauna? To nie je najhoršia predstava, že? Najlacnejšou a najdostupnejšou alternatívou pre väčšinu ľudí sa v posledných rokoch stali nepochybne infrasauny. Ak nad takýmto súkromným wellnessom premýšľate i vy, čítajte ďalej.
Prevedieme vás výberom, kúpou, umiestnením, cenami, montážou aj zdravotnými výhodami a nevýhodami infrasáun.
Najlepšie infrasauny
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Optimum Helsinki ✔ NAJPREDÁVANEJŠIE | Zobraziť produkt | |
Marimex Smart 1001 L ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Hanscraft Perinne 4 ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | Zobraziť produkt | |
Hanscraft Palepeli HS4 ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt | |
Belatrix Benton 1 ✔ DNES V AKCII | Zobraziť produkt |
Ako vybrať infrasaunu
Čím drahší produkt si kupujete, tým väčšiu pozornosť by ste mali venovať jeho výberu. No a keďže infrasauny nepatria k najlacnejšiemu vybaveniu domácnosti, spadajú automaticky do kategórie, pri ktorej je vaša pozornosť viac než na mieste. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na všetky dôležité parametre, ktoré súvisia s výberom a kúpou infrasauny do domu alebo záhrady.
Cena a rozmery infrasauny
Cena a rozmery infrasauny patria k najdôležitejším parametrom. Na rozdiel od takého bazénu pre 4 osoby, do ktorého sa pri troške snahy zmestia pokojne i 6 ľudia, je to v tomto prípade úplne iné. Rozmery sáun sú totiž fixné, čo platí aj o počte miest na sedenie. Z hľadiska rozmerov ich môžeme rozdeliť do týchto kategórií:
- Najmenšie infrasauny pre 1 osobu majú rozmery okolo 90 x 90 x 190 alebo 100 x 100 x 200 cm (šírka x hĺbka x výška). Aby ste si urobili lepšiu predstavu o veľkosti jednomiestnych infrasáun, tak klasický matrac pre 1 osobu má rozmery 90 x 200 cm. Tým sa vám snažíme povedať, že do takto malého priestoru sa 2 ľudia „natrepú“ asi len ťažko. Z hľadiska ceny, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 600 do 800 eur, ide o najlacnejšiu voľbu.
- Infrasauny pre 2 osoby stoja od 700 eur vyššie. Majú rovnakú hĺbku aj výšku, teda cca 90 a 190 – 200 cm, sú však o niečo širšie. Klasické modely majú šírku okolo 120 až 130 cm.
- Infrasauny pre 3 až 4 osoby sú taktiež rovnako vysoké, šírka sa pohybuje v rozmedzí od 160 do 180 cm, hĺbka môže byť rôzna, zvyčajne 90 až 120 cm. Cena troj- až štvormiestnych infrasáun sa začína na 1 300 eurách.
- Infrasauny pre 5 až 6 osôb sú už naozaj veľké. Stoja viac ako 2 000 eur. Na ich rozmery nezabúdajte ani pri hľadaní vhodného miesta. Hĺbka sa začína na 160 a šírka na 210 cm, výška ostáva nezmenená.
Vyberáme najlepšiu infrasaunu: 3 triedy kvality
V ponukách predajcov natrafíte na akési základné modely infrasáun, ktoré môžeme označiť za cenovo prijateľné, ich nevýhodou je však nízka kvalita, krátka životnosť a mnohokrát i zvýšené prevádzkové náklady. Drahšie modely vám môžu financie naopak ušetriť, navyše sa vyhnete chybám pri ich montáži, pretože tú zabezpečí samotný predajca. Pri rozhodovaní teda nezabudnite ani na tento dôležitý parameter.
Najlacnejšie infrasauny
Do tejto kategórie môžeme zaradiť sauny v cenovej kategórii do cca 1 000 eur, i keď je pravdou, že cena niekedy nemusí byť rozhodujúca. Tieto kúsky dostanete v podobe 6 rozložených panelov, ktoré stačí veľmi jednoducho zmontovať dokopy. Nevýhodou je horšia stabilita, nižšia nosnosť a taktiež podstatne horšia kvalita. Nie je to pravidlom, avšak najlacnejšie infrasauny zvyknú byť „rozhegané“, jednotlivé steny, strecha a podlaha k sebe nemusia dostatočne priliehať, nemajú ideálne tepelnoizolačné vlastnosti a problémom môže byť i nekvalitná elektroinštalácia.
Infrasauny strednej kvality
Sauny, ktoré sa dajú zaradiť do akejsi strednej cenovej relácie, sa dajú zároveň zaradiť aj do strednej triedy kvality. Rozpoznáte ich pomerne ľahko. Skladajú sa z viacerých dielov, montáž je náročnejšia, jednotlivé panely sa montujú pomocou pevných spojov, všetko pekne prilieha a drží na svojom mieste. Výhodou je dlhšia životnosť, lepšia stabilita aj nosnosť a podstatne lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Pre klasické domáce použitie sú nepochybne veľmi dobrou voľbou.
Najkvalitnejšie infrasauny
Medzi najlepšie a najkvalitnejšie infrasauny môžeme nepochybne zaradiť tie vyrobené na mieru. Ich montáž realizuje v zásade profesionálna firma, najčastejšie dodávateľ – predajca, sú ťažšie, robustnejšie, stabilnejšie a, samozrejme, i kvalitnejšie. Cena sa začína tesne pod 3 000 eurami. Pri takto vysokej investícii však môžete rátať aj s vysokou spokojnosťou.
Materiál a dizajn infrasáun
Infrasauny sa vyrábajú z dreva a práve jeho kvalita rozhoduje o kvalite celého produktu. Z hľadiska dizajnu sa pozerajte na to, aby sa vám daný model páčil, poprípade ladil s okolitým prostredím. Najčastejšie využívaným druhom dreviny je kanadská borovica. Modely vyrobené z nej sú označené ako Hemlock. Ďalšími možnosťami sú červený céder alebo Jedľovec kanadský.
- Kanadská borovica (Hemlock): Na výrobu infrasáun je priam ideálna. Nekrúti sa, má jemnú štruktúru a je vhodná aj pre alergikov, pretože obsahuje mizivé percento smoly (živice), vďaka čomu nemá žiadnu vôňu ani pri nahriatí na vysokú teplotu.
- Červený céder: Ide o veľmi dekoratívne drevo s dlhou životnosťou. Podobne ako Hemlock je príznačné extrémne jemnou štruktúrou (po vybrúsení na ňom nie sú žiadne triesky), je odolné voči vysokým teplotám, no i vonkajším vplyvom a má veľmi dobré izolačné vlastnosti. Z hľadiska zdravia je červený céder presným opakom kanadskej borovice. Je príznačný vysokým obsahom esenciálnych olejov, ktoré môžu alergikom spôsobovať nemalé problémy. Ak ste zdraví ako buk, kanadský céder pre vás nepredstavuje žiadne riziko.
Aké žiariče do infrasauny?
Aké žiariče do infrasauny? Odpoveď na túto otázku by vyplnila stránky stredne hrubej knihy. Práve infražiariče rozhodujú o zdravotných benefitoch, spotrebe a životnosti sauny, no taktiež o tom, ako pohodlne sa v nej budete cítiť. Žiariče sú totiž umiestnené priamo za vaším chrbtom a pod vašimi nohami, no a teplota okolo 300 °C nemusí byť znesiteľná pre každého. V nasledujúcich riadkoch sa vám pokúsime čo najzrozumiteľnejšie vysvetliť, ktoré zo žiaričov sú najlepšie pre vás. Začneme ich základným rozdelením, vlastnosťami, životnosťou, spotrebou energie a cenou.
Keramické žiariče
Keramické žiariče sa používajú v najlacnejších alebo starších infrasaunách, pretože aj ony patria k tým lacnejším. Nízka cena je zároveň ich prvým plusom. K tým patrí i jednoduché ovládanie a rýchle nahrievanie na pomerne vysokú teplotu (280 – 300 °C), ktorá však nemusí byť ideálna pre každého.
Keramické žiariče musia byť z rovnakého dôvodu ukryté za mrežami. Medzi mínusy patrí vyššia spotreba elektrickej energie a taktiež kratšia životnosť, ktorá sa pohybuje iba okolo 5 000 hodín. V prepočte to vychádza tak, že ak sa budete saunovať 120 minút týždenne, tak keramické žiariče vydržia cca 50 rokov.
Nano-karbónové žiariče
Nano-karbónové alebo uhlíkové žiariče sa spomedzi všetkých ostatných nahrievajú na najnižšiu teplotu (80 – 100 °C), vďaka čomu patria k najlepšej voľbe z hľadiska pohodlia. Predsa len, mať za chrbtom 80 °C je určite príjemnejšie ako 300 °C. Zároveň majú najdlhšiu životnosť, až 10 000 hodín (sauna 3 x týždenne po 50 min. = životnosť cca 95 rokov). K plusom môžeme zaradiť taktiež nižšiu spotrebu energie a rovnomerné rozloženie infračervených lúčov. Nevýhodou je pomerne dlhá doba nahrievania a vyššia cena.
Red Light+ žiariče
Red Light+ žiariče, s ktorými sa stretnete aj pod pomenovaním svetelné keramické infražiariče, patria k najpokrokovejším technológiám, na tie fullspektrálne však nemajú. Patria k drahším voľbám, väčšinou sa nachádzajú na infrasaunách s cenou od 1 000 eur vyššie (dvojmiestne modely). Nahrievajú sa na približne 350 °C , a to za veľmi krátky čas. Hlavnou nevýhodou je vyššia spotreba. Životnosť je podobná ako pri keramických žiaričoch, teda cca 50 rokov pri 3 saunovaniach po 40 minút za týždeň.
Fullspektrálne žiariče
Fullspektrálne žiariče sú považované za najlepšiu, ale i najdrahšiu voľbu. Pre lepšiu predstavu, cena dvojmiestnej sauny sa začína na 1 600 eurách. Fullspektrálne infražiariče sa nahrievajú na najvyššiu teplotu (350 – 500 °C), preto musia byť regulovateľné, čo je veľkým plusom. Z hľadiska životnosti sú na tom rovnako ako keramické a Red Light+ kúsky, podstatne vyššia je však ich spotreba energie.
Účinky infrasauny v závislosti od typu žiariča
Typ žiariča nemá vplyv iba na spotrebu, cenu a životnosť, ale i na zdravotné účinky infrasauny. Niektoré totiž dokážu tkanivá prehriať len do menej ako milimetra, niektoré sa pod kožu dostanú omnoho hlbšie. O tom rozhoduje sčasti teplota, no najmä rozhranie infračerveného žiarenia. Nebudeme zachádzať do detailov, pre pochopenie tejto problematiky stačí, ak budete vedieť, že poznáme 3 základné pásma infračerveného žiarenia.
- IR-A: žiarenie s krátkou vlnovou dĺžkou, cca 0,76 – 1,4 µm (mikrometre), preniká hlboko do tkanív
- IR-B: žiarenie so strednou vlnovou dĺžkou, cca 1,4 – 3 µm, nepreniká príliš hlboko, má skôr relaxačné účinky
- IR-C: žiarenie s krátkou vlnovou dĺžkou, cca 8 – 15 µm, preniká iba do malej hĺbky (približne 0,1 mm), telo prehrieva iba na povrchu
Platí, že čím viac pásiem infračerveného žiarenia zahŕňa daný typ žiariča, tým lepšie pre vaše zdravie. Dôležitá je však taktiež možnosť regulácie, vďaka ktorej môžete saunu nastaviť presne podľa vašich požiadaviek či konkrétneho zdravotného problému. Väčšinou sa stretnete s nastavením od 0 cez 25, 50, 75 až po 100 % výkonu žiaričov, a to v 3 samostatných zónach. Ak daný model disponuje viacerými typmi žiaričov, veľmi praktická je taktiež možnosť ich samostatnej regulácie (napr. zapnete iba fullspektrálne alebo iba karbónové žiariče).
- Karbónové žiariče: Zahŕňajú iba pásmo IR-C, čo v preklade znamená, že sa do tkanív dostanú len do 0,1 mm hĺbky, preto ich nemôžeme označiť za veľké plus pre zdravie.
- Keramické žiariče: V porovnaní s karbónovými sú na tom lepšie, avšak stále nie najlepšie. Zahŕňajú pásmo IR-B a IR-C. Žiarenie preniká do cca 0,6 mm hĺbky.
- Red Light+ žiariče: Z hľadiska zdravia ide o nepomerne lepšiu voľbu. Zahŕňajú pásma IR-B a IR-C. infračervené žiarenie sa v tomto prípade dostane až 3 mm „pod kožu“.
- Fullspektrálne žiariče: Sú považované za „najzdravšie“. Zahŕňajú všetky 3 pásma infračerveného žiarenia (IR-A, IR-B aj IR-C), ktoré tkanivá prehrejú až do 6 mm hĺbky.
Umiestnenie a počet žiaričov
Počet žiaričov je priamo úmerný veľkosti infrasauny, resp. tomu, pre koľko osôb je určená. Kvalitné jednomiestne modely by mali disponovať minimálne 8, tie dvoj- a trojmiestne cca 9-10, päť až šesťmiestne až 16 žiaričmi. Druhý dôležitý parameter je ich umiestnenie. Žiariče sa delia na plošné a podlahové.
- Plošné žiariče: Nachádzajú sa na zvislých stenách a slúžia na rovnomerné rozloženie infračerveného žiarenia a tepla v celom priestore sauny.
- Podlahové žiariče: Nájdete ich v podlahe, väčšinou v počte 1 až 2. Slúžia najmä na prehriatie chodidiel a spodnej časti nôh.
Infrasauny: spotreba energie
Pri výbere infrasáun je potrebné pozerať aj na ich spotrebu, ktorá nie je najnižšia, ale ani najvyššia. Ak ich totiž porovnáme s klasickými saunami, napr. fínskou či ruskou, ide o nepomerne lacnejšiu voľbu, pretože infrasauny fungujú pri podstatne nižšej prevádzkovej teplote.
Spotreba energie je priamo úmerná veľkosti aj výkonu sauny. Svoju úlohu zohrávajú do istej miery i typy žiaričov, s ktorými súvisí teplota. Zjednodušene, čím teplejšia a väčšia sauna, tým vyššie náklady, no i lepší výsledok. Pri jednomiestnych modeloch je za minimálny príkon, pri ktorom môžeme hovoriť o kvalite, považovaných cca 1 600 W. Tento údaj je však skutočne orientačný, pretože o tom, aká dobrá je infrasauna, rozhoduje aj mnoho ďalších faktorov.
Orientačné prevádzkové náklady na infrasaunu podľa príkonu
Konkrétna cena za kWh sa môže líšiť v závislosti od druhu sadzby, ktorú využívate vo vašej domácnosti (napr. štandard, EKO). Priemerná cena za kWh sa však aktuálne pohybuje okolo 0,192 eura, čo pri prevádzke infrasauny predstavuje nasledovné náklady.
Cena za 30-minútové saunovanie pri teplote okolo 50 °C:
- Infrasauna s príkonom 1 400 W – 0,130 €
- Infrasauna s príkonom 2 000 W – 0,190 €
- Infrasauna s príkonom 2 300 W – 0,220 €
- Infrasauna s príkonom 3 000 W – 0,290 €
Ročné náklady pri štyroch, 30 min. saunovaniach za týždeň:
- Infrasauna s príkonom 1 400 W – 36,80 €
- Infrasauna s príkonom 2 000 W – 52,40 €
- Infrasauna s príkonom 2 300 W – 63,90 €
- Infrasauna s príkonom 3 000 W – 81,00 €
Ako zapojiť infrasaunu
S príkonom súvisí aj napájanie infrasáun. Dobrou správou je, že ich môžete zapojiť do klasickej 230 V zásuvky, dokonca nepotrebujete ani samostatný okruh, takže žiadne dodatočné ťahanie káblov vám nehrozí. Daný okruh by mal byť určite dostatočne „silný“ a vybavený ističom 16A. Ak vám doma často „vyhadzuje“ poistky, pred inštaláciou infrasauny nie je na škodu malá kontrola elektroinštalácie od profíka.
Ovládací panel na infrasaune
Ovládací panel slúži na nastavenie teploty a na infrasaunách, ktoré disponujú aj ďalšími funkciami (zabudované rádio, svetelná terapia atď.), na ňom nastavíte i všetko ostatné. Rozhodujúcou otázkou je, či sa ovládací panel nachádza na vonkajšej alebo vnútornej strane sauny. Prvé riešenie pokladáme nepochybne za lepšie. V prvom rade nemusíte počas saunovania otvárať dvere a zbytočne „vetrať“ nahromadené teplo, v rade druhom ide o bezpečnejší spôsob ovládania. Ak by sa vám náhodou zasekli dvere, máte istotu, že sa neuškvaríte. Vnútorné ovládacie panely však musia byť dokonale zaizolované, pretože nekvalitná elektroinštalácia môže spôsobiť ich skratovanie a iné poruchy.
Infrasauny: doplnky a špeciálne funkcie
Väčšina sáun disponuje taktiež rôznymi doplnkovými funkciami a vybavením. Nejde o nutnosť, z hľadiska pohodlia však určite o veľmi dôležitý parameter.
- Ionizátor: Obohacuje kyslík o záporne nabité ióny, ktoré zlepšujú, ale i prečisťujú vzduch. Ionizátor je obzvlášť vhodným doplnkom pre všetkých ľudí trpiacich alergiami či inými dýchacími problémami.
- Generátor ozónu: Nazýva sa aj ako ozonátor a slúži na to, aby k molekulám kyslíka, takpovediac, pritiahol ďalšie atómy kyslíka. Vzduch obohatený o ozón je neprijateľný pre baktérie, vírusy či spóry plesní, takže ide o akúsi prirodzenú čističku. Vyššie dávky ozónu navyše prekysličujú krv i tkanivá, podporujú jej lepšiu cirkuláciu a zlepšujú imunitu.
- Integrované rádio: Rádio sa nachádza v mnohých infrasaunách, no a to, na čo slúži, nie je potrebné vysvetľovať. Pri výbere si všimnite, s akými zariadeniami môžete rádio prepojiť, klasika je Bluetooth v kombinácii s MP3.
- Masážne doplnky: Ide i rôzne masážne podložky pod zadok, chrbát či chodidlá, niekedy i o mini pomôcky ako hubky s masážnou plochou. Tieto doplnky dostanete k infrasaune najčastejšie ako darček, dajú sa však dokúpiť i samostatne.
- Aromaterapia: Ak si chcete počas saunovania užiť i príjemné vône, teda aromaterapiu, budete potrebovať špeciálnu misku na esencie. Tá môže byť v saune integrovaná napevno, čo je však skôr výnimkou, častejšie natrafíte na modely, ktoré majú zabudovaný malý stojan na jej umiestnenie. Misku môžete dostať taktiež ako darček alebo ju kúpiť samostatne. Špeciálne misky na esencie, ktoré môžete používať v infrasaune, stoja okolo 2 až 5 eur.
Infrasauny so svetelnou terapiou
Infrasauny, ktoré disponujú svetelnou terapiou alebo takzvanou fototerapiou, sú samostatnou kategóriou, preto sa na ne pozrieme trochu bližšie. Svetlo je liečivé podobne ako teplo. Niektoré infrasauny preto disponujú LED panelom umiestneným na strope, na ktorom môžete nastaviť rôzne farby a ich intenzitu. Pri nákupe sa pozerajte najmä na počet a druh svetelných režimov, pretože nie každý z nich musí vyhovovať práve vám. Na kvalitných saunách sa väčšinou nachádza 7 farebných LED svetiel.
Význam farieb pri svetelnej terapii
- Žltá: Navodzuje pocit tepla a dobrej nálady, upokojuje centrálnu nervovú sústavu, zvyšuje krvný tlak a pulzovú frekvenciu, zrýchľuje dýchanie, prekrvuje organizmus a človeku dodáva energiu.
- Oranžová: Podporuje chuť do jedla a trávenie, prináša emočnú rovnováhu a má pozitívny vplyv na viacero orgánov, najmä na srdce, slezinu, pľúca a pankreas.
- Zelená: Znižuje krvný tlak, upokojuje nervovú sústavu, je nápomocná pri celkovej fyzickej aj psychickej vyčerpanosti a zmierňuje bolesti hlavy, vrátane silných migrén.
- Červená a ružová: Majú silný vplyv na prekrvenie organizmu, vďaka čomu sú prospešné pre celý kardiovaskulárny systém.
- Fialová: Uvoľňuje napätie, stres a harmonizuje organizmus.
- Modrá: Má silné upokojujúce účinky, spomaľuje tep aj dýchanie.
Ako vyberať a kam umiestniť vonkajšie infrasauny
Vonkajšie infrasauny sa od tých interiérových líšia najmä úpravou dreva a celkovým prevedením. Hovoríme o šikmej, zateplenej a dokonale nepremokavej streche i stenách, no aj o vhodnom type dreva, ktoré musí byť správne ošetrené. Z týchto dôvodov je cena exteriérových infrasáun o čosi vyššia. Napríklad za trojmiestnu exteriérovú saunu s rozmermi 150 x 110 x 220 cm, ktorá je vybavená 10 fullspektrálnymi a 1 karbónovým žiaričom, zaplatíte minimálne 3 000 eur.
To, kam na záhradu umiestnite infrasaunu, je len a len na vás. Určite by sa nemali nachádzať priamo pod odkvapom a ideálne nie sú ani stanoviská pod stromami, kam padá lístie. Nezabudnite na vhodný podklad, ktorý by mal byť pevný a mať dostatočne veľkú nosnosť. Na škodu nie je taktiež podlaha okolo sauny, ktorá vás uchráni pred priamym kontaktom s trávnikom či hlinou po saunovaní.
Ako vyberať a kam umiestniť infrasaunu do bytu
Infrasauny do bytu nie sú vybavené šikmou strechou a potrebná nie je ani špeciálna úprava dreva. V tomto prípade sú rozhodujúce najmä rozmery a tiež tvar. Rohové infrasauny šetria priestor, na druhej strane patria k tým drahším. Pri výbere miesta nezabudnite, že saunu potrebujete pohodlne otvoriť a dvere sa otvárajú vždy smerom von.
Najčastejšie používanými izbami na umiestnenie týchto relaxačných pomôcok sú domáce posilňovne, priestranné kúpeľne, suterén, poprípade i spálňa. Nezabudnite, že daná miestnosť musí byť dostatočne vetraná. Na väčšine modelov sa totiž nachádzajú strešné otvory, ktoré slúžia na zníženie teploty a vetranie sauny, no a všetok horúci vzduch sa dostane priamo do miestnosti.
Ako funguje infrasauna, vplyv na zdravie, ideálny čas saunovania a možné negatívne účinky
Infračervené svetlo, resp. žiarenie vyžaruje každý predmet a živočíchy, dokonca i vesmírne objekty. V infrasaunách ho „vyrábajú“ spomínané žiariče, pričom vlnové dĺžky, ktoré využívajú (IR-A, IR-B a IR-C), sú najpodobnejšie prirodzeným slnečným lúčom. Infračervené žiarenie má jednu priam zázračnú vlastnosť, a to, že z buniek odstraňuje nahromadené škodliviny, medzi ktoré patrí napríklad cholesterol, ortuť či hliník. V dôsledku toho je infrasauna veľmi dobrou terapiou, ktorá vám pomôže pri mnohých zdravotných ťažkostiach. Rovnako pozitívne pôsobí aj na psychiku.
Zdravotné výhody infrasauny
Infrasauny neslúžia iba na relax, ale i na liečbu a riešenie mnohých zdravotných problémov. My si vymenujeme len niektoré z nich, pretože účinkom infračerveného žiarenia na telo aj psychiku by sme mohli venovať ďalší rozsiahly článok.
- Detoxikácia organizmu
- Fyzická aj psychická relaxácia
- Podpora imunity
- Liečba kožných problémov: ekzémy, alergie, jazvy, akné atď.
- Prekrvenie organizmu
- Zlepšenie prietoku krvi
- Odstránenie bolestí, aj tých chronických: migrény, menštruačné bolesti, bolesti kĺbov, svalov, šliach atď.
- Podpora spánku
- Priaznivý vplyv na kardiovaskulárny systém – POZOR, neplatí pre kardiovaskulárnych pacientov
- Prevencia aj liečba infekčných ochorení dýchacích ciest
- Podpora hormonálnej rovnováhy
Infrasauna a krása
Ak chcete využívať infrasaunu na starostlivosť o pleť, postupujte takto:
- Používajte drsnejšiu hubku alebo kefu vhodnú na dry skin brushing, ktorou si počas saunovania priebežne utierajte tvár. Takto sa zbavíte odumretých kožných buniek.
- Hubkou sa začnite pretierať od chvíle, keď sa začnete výraznejšie potiť.
- Kožné bunky môžete rovnakým spôsobom odstrániť aj z pokožky celého tela.
- Na peeling môžete použiť i špeciálne náčinie, ideálna je peelingová soľ vhodná do infrasauny.
Infrasauna a chudnutie
Pobyt v infrasaune je považovaný za veľmi dobrý spôsob chudnutia. Podľa niektorých dokonca lepší ako samotný šport. S týmto tvrdením sa dá súhlasiť len ťažko, pravdou však je, že saunovaním určite nič nepokazíte. Berte ho však iba ako doplnok k pohybovému tréningu a redukčnej diéte.
- Pri 30 min. saunovania v infrasaune spálite v priemere až 600 kalórií.
- Pri snahách o redukciu váhy by ste mali infrasaunu používať aspoň 3-krát do týždňa.
- Každé „redukčné saunovanie“ by malo trvať 30 až 40 minút.
- Saunovanie podporuje detoxikáciu organizmu, čo je pri chudnutí taktiež veľmi prospešné.
- Teplo a infračervené žiarenie napomáhajú odstrániť celulitídu.
Je infrasauna vhodná pre deti a seniorov?
Infrasauny sú vo všeobecnosti považované za vhodný spôsob terapie pre všetky vekové kategórie, s výnimkou tých, ktorí trpia niektorými zdravotnými problémami. Pri deťoch je akékoľvek saunovanie zakázané do veku 3 mesiacov, avšak i pri starších drobcoch nie je na škodu, ak sa dopredu poradíte s pediatrom. Dozor dospelého a dodržiavanie pitného režimu je, samozrejme, alfou a omegou. Horná veková hranica v súvislosti s infrasaunami neexistuje, avšak podobne ako pri deťoch by sa mali aj seniori určite poradiť s lekárom.
Saunovanie v infrasaune: ako dlho a ako často?
Presný čas a intenzita saunovania nie sú dané presne. Niektoré zdroje hovoria o 30 minútach každý deň, iné zas o 45 minútach 3x za týždeň. Za akési zdravé maximum však môžeme označiť skôr druhý údaj. Deti by v saune bez prestávky nemali stráviť dlhšie ako 20 až 30 min., a to max. 2-krát týždenne. To isté platí aj pre seniorov. Nezabúdajte, že presný čas a intenzita návštev infrasauny sú vždy veľmi individuálne, preto by ste nemali zachádzať do ničoho, čo pre vás nie je príjemné.
Môže byť infrasauna škodlivá?
Áno, všetko, čo vám môže pomôcť, vám môže i uškodiť. Aby bola táto terapia naozaj zdravá, je potrebné dodržiavať všetky bezpečnostné pokyny, čas a intenzitu saunovania, no a v neposlednom rade nezabúdať ani na váš zdravotný stav. Ľudia, ktorí patria do niektorej z nasledujúcich rizikových skupín, by mali byť so saunovaním opatrní a určite nezabudnúť ani na konzultáciu s lekárom.
Pobyt v infrasaune môže byť škodlivý, keď:
- trpíte akýmkoľvek akútnym alebo chronickým ochorením,
- užívate lieky,
- trpíte akoukoľvek infekciou,
- ste liečení adrenalínom,
- trpíte sklerózou multiplex alebo systémovým lupusom erythematosus,
- trpíte akútnym opuchom kĺbov (poškodenie kĺbového puzdra) – saunovanie sa odporúča najskôr 48 hod. po odpuchnutí daného miesta,
- počas tehotenstva,
- máte umelé kĺby alebo iné chirurgické implantáty,
- počas menštruačného cyklu – riziko nadmerného rozkrvácania,
- sa liečite na hemofíliu alebo iné ochorenie súvisiace so zrážanlivosťou krvi.
Infrasauna doma: Ako na to
Už viete o pozitívnych aj možných negatívnych účinkoch infrasauny, viete, ako dlho a ako často v nej tráviť čas. Na to, aby boli vaše znalosti z oblasti saunovania kompletné, nám ostáva už iba jeho správny postup.
- Na saune nastavte požadovanú teplotu.
- Nemusíte čakať, kým sa sauna nahreje naplno. Tak či onak sa začnete potiť až po cca 15 minútach, navyše je lepšie, ak sa bude vaše telo nahrievať spolu so saunou.
- 1 človek potrebuje na saunovanie 2 až 3 uteráky – na jednom budete sedieť, druhý si položíte pod nohy a tretím sa budete utierať.
- V infrasaune by ste mali sedieť, nie ležať, a to kvôli usporiadaniu žiaričov, ktoré sú prispôsobené ľudskej postave v sede.
- Nesprchujte sa okamžite po skončení saunovania, vhodné nie je ani skákanie do studeného snehu či iné „otužovacie experimenty“.
- Po uplynutí stanoveného času vypnite saunu. Otvorte dvere a ostaňte v nej sedieť až do chvíle, keď vaše telo prirodzene vychladne.
- Keď sa na to budete cítiť, môžete si dopriať vlažnú sprchu.
- Pri sprchovaní po použití infrasauny by ste nemali používať mydlo ani iné čistiace prípravky. Ideálna je čistá voda.
- Po osprchovaní nezabudnite na dostatočný prísun tekutín, ktorými musíte nahradiť tie, ktoré ste stratili počas saunovania.
Ako sa starať o infrasaunu
Vysoká teplota a vzdušná vlhkosť, pot a odumreté kožné bunky. To neznie ako najlepšia kombinácia, však? Veruže ani nie je. Ak sa o vašu infrasaunu nebudete príznačne starať, veľmi rýchlo sa premení na množiareň patogénov. Dôležité je však i jej správne používanie.
- V infrasaune seďte vždy na uteráku, nie na drevenej lavičke – telo sa detoxikuje a spolu s potom z neho odchádzajú toxíny, ktoré určite nechcete uchovávať priamo v dreve.
- Po použití nechajte infrasauny dôkladne vyvetrať – otvorte dvere, poprípade i strešné vetracie otvory.
- Minimálne po každom treťom použití infrasauny ju musíte dôkladne vydezinfikovať. Používajte zásadne čistiace prostriedky určené na sauny alebo vírivky, ktoré sú vhodné na prírodné drevo.
- Pri dezinfekcii nezabudnite na podlahu, dvere, vetracie otvory a doplnky v saune.
- Vyhnite sa akýmkoľvek chlórovým prípravkom. Drevo v interiéri infrasauny nie je lakované ani morené, preto by ste ho mohli zásadne poškodiť.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Na záver sme si pre vás pripravili niekoľko odpovedí na často kladené otázky. Dozviete sa napríklad to, aký je rozdiel medzi fínskou a infrasaunou alebo to, kde nájsť kvalitné produkty.
Kde hľadať kvalitné, no cenovo dostupné infrasauny?
Infrasauna vs. fínska sauna – aký je medzi nimi rozdiel?
Koľko váži infrasauna?
Dátum poslednej aktualizácie: 23.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Marimex Elegant 3001 L je skvelá sauna za dobrú cenu. Určite ju odporúčam, zloženie bolo rýchle a bezproblémové. Nemám žiadne výhrady, na domáce používanie určite stačí. Rozmery sú tak akurát, aby sme sa tam zmestili celá rodinka. Materiál je kvalitný, takže z našej strany spokojnosť.
Belatrix Vista 2 infra sauna
Zakúpil som nedavno tuto saunu a po testovani čo sa tyka prehriatia je maximálna spokojnosť zhrniem to asi tak cena-pomer-vykon.spokojnosť akurat by som mal výhradu na kvalitu dreva ktorým som sklamany ale to sa da prehliadnuť pri tom výkone 2600w ktore je super aj kombinácia žiaričou malo ktora dvoj miestna sauna ma takyto vykon vzhladovo je nadčasova.
Belatrix Vista 2
Priestranná sauna, ktorá sa aj rýchlo zohreje, je BIET Outdoor 2.0. Pre dvoch ľudí je akurát, aby sme sa tu cítili pohodlne. Vyzerá veľmi dobre zvnútra aj zvonka, máme ju umiestnenú v zimnej záhrade. Oceňujem, že v cene bol aj kryt a montáž bola dosť jednoduchá.
Na odporúčanie našich známych sme si kúpili infrasaunu Belatrix Vista 2 a môžeme potvrdiť, že je vynikajúca. Sauna sa rýchlo nahrieva, má nízku spotrebu a jej zostavenie bolo rýchle a jednoduché. Jediný problém bol pri montáži pántov, ale to bola skôr moja chyba, pretože na prvýkrát som ich namontoval obrátene. :-) Sauna splnila všetky naše očakávania, ale malinké mínus dávam za spracovanie krycích roštov a lavice, ktoré mohlo byť lepšie. Celkovo však klady prevyšujú zápory. Oceňujem možnosť vymeniť pôvodné žiariče za kvalitnejšie, priestrannosť pre dve dospelé osoby a keď sa posnažíte, tak sa tam vojde aj malé dieťa. Páči sa mi prekvapivo dobrý zvuk audia, možnosť zohrievať sa ihneď po zapnutí, pretože je tam okamžite mierne teplo, príjemné farebné svetlá, ktoré neblikajú a teda ani nijako nerušia. Dobre je vyriešené aj odvetrávanie a regulácia teploty či výkonu. Myslím si, že v tejto cenovej kategórii ide o naozaj vydarený produkt. Je to skvelá domáca sauna, s ktorou je spokojná celá naša rodinka.