Najlepšie hoblíky 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie hoblíky na drevo
- Hoblíky – recenzie
- Extol Premium 8893405
- Bosch GHO 26-82 D
- Güde 58118 HO
- Hecht 1790
- Asist AE4H90DN
- Klasický ručný hoblík na drevo
- Elektrický hoblík – princíp fungovania
- Dôležité parametre výberu
- Druhy elektrických hoblíkov
- Príkon a otáčky elektromotora
- Šírka záberu hobľovania
- Hĺbka úberu pri hobľovaní
- Hobľovacie nože
- Remeň a elektronika
- Hmotnosť elektrického hoblíka
- Ďalšie vlastnosti a funkcie
- Cena a obľúbení výrobcovia
- Bezpečnosť pri práci s hoblíkom
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Ak patríte medzi domácich kutilov, ktorí radi majstrujú s drevom alebo ste remeselníkom, ktorý sa prácou s drevom živí, určite pre vás náradie typu elektrický hoblík nebude neznámym pojmom. Niekto naopak ostáva verný klasike a ručný hoblík považuje za ideálnu voľbu, avšak, elektrický hoblík prácu v mnohom uľahčuje a zrýchľuje. Pri výbere elektrického hoblíka na drevo preto zvážte, aký prínos pre vás takéto náradie môže mať. Poradíme vám, ako si správne vybrať.
Technológie napredujú a neobchádzajú žiadne odvetvie. Výnimkou preto nie je ani tesársky, drevársky alebo nábytkárky priemysel. Vďaka tomu sa moderné technológie dostávajú aj k bežným kutilom. Elektrický hoblík nie je prelomovým náradím, no rozhodne si vďaka nemu dokážete pri práci ušetriť množstvo času, ale i energie. V prvom rade si treba uvedomiť, aké výhody prináša používanie elektrického hoblíka, no zabúdať netreba ani na ten nostalgický – ručný hoblík na drevo.
Najlepšie hoblíky na drevo
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Graphite 59G680 ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Bosch GHO 6500 ✔ DOBRÉ RECENZIE | Zobraziť produkt | |
Fieldmann FDH 200801-E ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | Zobraziť produkt | |
Stanley FME630K ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA | Zobraziť produkt | |
Makita KP0800 ✔ NÁŠ TIP | Zobraziť produkt |
Hoblíky – recenzie
Hoblík na drevo, či už ručný alebo elektrický, by nemal chýbať v dielni žiadneho kutila, ktorý sa venuje práci s drevom. Ak ste sa preň rozhodli, všímajte si nielen jednotlivé parametre, ale aj skúsenosti používateľov s jednotlivými modelmi. Aby sme vám výber uľahčili, vyskúšali sme niekoľko obľúbených hoblíkov na drevo a pripravili recenzie.
Klasický ručný hoblík na drevo
Práca s drevom je v mnohých prípadoch vášňou, no ak nejde o čisto umeleckú prácu, často je nutné prácu jednoducho spraviť, pretože je to nutnosť. Klasické hoblíky nepatria do starého železa, ani náhodou. Šikovný ručný hoblík bol a v mnohých prípadoch stále je poctivým pomocníkom pri opracovávaní dreva. Ide o istý druh nostalgie.
Zároveň však treba povedať, že pri práci s ručným hoblíkom treba byť trpezlivý a vyžaduje si to aj istú zručnosť. Želiezko hoblíka musí byť v prvom rade dobre nabrúsené. Práca s ručným hoblíkom sa považuje za poctivú aj preto, že ručným hobľovaním dokážete dosiahnuť naozaj úplne rovný povrch bez jediného nerovného vlákna. Zároveň je ručný hoblík k drevu citlivejší a menej narúša samotnú štruktúru pórov dreva. Práca s ním je však náročnejšia a pomalšia.
Elektrický hoblík – princíp fungovania
Hoblík napájaný cez elektrickú sieť ponúka domácemu majstrovi i skúsenému remeselníkovi množstvo výhod. Pri práci s elektrickým hoblíkom zohráva dôležitú rolu rotujúca hobľovacia hlava s hobľovacími nožmi, tie sú vždy minimálne dva. Hobľovanie prebieha podľa toho, akú hĺbku záberu – úberu si nastavíte. Hobľovacie nože odoberajú vrstvu drevených vlákien v okamihu, kedy s ním príde do kontaktu.
Práca si takisto vyžaduje istý druh zručnosti, pretože je potrebné odhadnúť hĺbku záberu a takisto aj samotný pohyb. Elektrickým hoblíkom pohybujete dopredu a dozadu, čo spôsobuje, že hoblík nie je v kontakte s plochou vždy rovnomerne. Často sa teda stáva, že je povrch zvlnený a je následne potrebné hobľovanú plochu dorovnať za pomoci menšieho úberu. Práca je však násobne rýchlejšia a omnoho menej namáhavá. Rýchlosť práce závisí takisto od šírky záberu hoblíka.
Za pomoci elektrického hoblíka je omnoho menej náročné hobľovať napríklad ryhy alebo žľaby. Takisto môžete opracovávať hrany drevených líšt alebo hranolov, či dokonca možno hobľovať i rôzne vzory. To umožňuje, samozrejme, aj ručný hoblík, no s elektrickým je práca opäť rýchlejšia, menej namáhavá a možno aj precíznejšia.
Dôležité parametre výberu
Pred kúpou elektrického hoblíka je vhodné sa oboznámiť s parametrami, ktoré sú pre výber tohto druhu náradia veľmi dôležité. Takisto vám tieto poznatky pomôžu sa zorientovať v tom, z čoho môžete vyberať. Od typov elektrických hoblíkov až po ich hmotnosť, hĺbku hobľovania i šírku záberu. Zaujímať sa možno budete i o ďalšie funkcie a ostatné príslušenstvo.
- Druhy elektrických hoblíkov
- Príkon hoblíka a otáčky motora
- Šírka záberu hobľovania
- Hĺbka úberu pri hobľovaní
- Hobľovacie nože
- Remeň a elektronika
- Hmotnosť hoblíka
- Ďalšie funkcie a príslušenstvo
- Cena a obľúbení výrobcovia
Druhy elektrických hoblíkov
Už vyššie sme spomínali, že klasické ručné hoblíky sú dnes stále súčasťou vybavenia mnohých domácich dielní i remeselníckych kufríkov. My sa však budeme prioritne orientovať na elektrické druhy hoblíkov. Preto je potrebné si jasne vymedziť delenie v rámci samotnej kategórie. Odhliadnuc od ručných hoblíkov sa môžete stretnúť s takýmito druhmi elektrických hoblíkov:
Elektrické kompaktné hoblíky
Už z názvu vám zrejme bude jasné, že v rámci tejto kategórie pôjde práve o tie elektrické hoblíky, ktoré sú najfrekventovanejšie, najpredávanejšie a zároveň najkompaktnejšie. Ide o náradie určené pre bežné domáce použitie. Vyznačujú sa príkonom elektromotora na úrovni od 500 W do 1 200 W. Pohon zabezpečuje klasický remeňový rozvod. Šírka záberu len málokedy presiahne viac ako 150 mm. Oproti väčším tesárskym hoblíkom sa vyznačujú menším počtom otáčok, no výhodou je menšia hmotnosť, skladnosť a kompaktnosť.
Najpredávanejšie sú však nielen kvôli svojej veľkosti a jednoduchému používaniu, ale aj nízkej obstarávacej cene. V rámci tejto kategórie nájdete modely určené pre hobby účely, no takisto veľmi kvalitné a odolné profesionálne modely, ktoré je dokonca možné pripevniť k špeciálnym podstavcom, čím môžete vytvoriť stacionárny hoblík – tesársky hoblík. Ide o ideálnu voľbu pre domácich majstrov, ktorí pracujú s drevom alebo remeselníkov, ktorí nepotrebujú cenovo nákladnejšie riešenie v podobe tesárskeho hoblíka.
Výhody
- Cenová dostupnosť
- Kompaktné rozmery
- Nízka hmotnosť
- Jednoduché ovládanie
- Viacúčelovosť
Nevýhody
- Menší záber
- Menšia hĺbka úberu
- Nižší výkon
Elektrické tesárske hoblíky
Tesárske hoblíky sú primárne určené pre profesionálne účely v tesárskych dielňach, nábytkárskom či stolárskom priemysle. Odráža sa to nielen na technických parametroch, ale samotnej konštrukcii. Tesárske hoblíky sú väčšie, ťažšie a ich konštrukcia je odolnejšia. Aj preto im v dielni patrí väčšinou jedno stabilné miesto.
Dominujú výkonom o počtom otáčok motora. Prirodzene, dokážu teda obsiahnuť šírku záberu cez 200 až do 400 mm. Hĺbka záberu je vďaka výkonu takisto o poznanie vyššia. Takéto hoblíky sú prispôsobené veľkej záťaži, a preto je ich životnosť vyššia. Nevýhodami sú predovšetkým práve veľké rozmery, vyššia hmotnosť a nepochybne i väčšia hlučnosť či vysoká obstarávacia cena. Tesárske hoblíky sú nepochybne určené pre ľudí, ktorí chcú povýšiť prácu s drevom na vyššiu úroveň.
AKU hoblíky
Menej preferovanou voľbou sú akumulátorové hoblíky. Prirodzene, ich najväčšou výhodou je fakt, že pre ich chod nie je nutné pripojenie do elektrickej siete. Kábel vás teda nelimituje svojou dĺžkou a pracovať s takým náradím môžete v zásade kdekoľvek. Potrebné je len mať nabitý akumulátor. Okrem toho, že ide o veľmi kompaktné náradie s nízkou hmotnosť, však takéto zariadenie disponuje i menšou šírkou záberu, ako aj menším úberom. Ide skôr o hobby kúsky, ktoré sú určené pre menej náročné práce. Nie pre profesionálne účely.
Príkon a otáčky elektromotora
Priama úmera platí aj v tomto prípade. Čím je príkon elektromotora vyšší, tým je vyšší i výkon. Lacnejšie a menej výkonné hoblíky disponujú príkonom s hodnotou 500 až 1 200 W (wattov). Tie s najmenším príkonom radíme do kategórie hobby. Pre bežné domáce použitie do vlastnej dielne odporúčame hoblík s príkonom od 700 do 1 200 W. Výkonné kompaktné hoblíky sa pohybujú s príkonom na úrovni cez 1 300 W. V prípade tesárskych hoblíkov je príkon na úrovni aj okolo 3 000 W.
Otáčky motora síce nie sú nijak významným parametrom, no čím ich je v tomto prípade viac, tým lepšie. Výkon otáčok však neurčuje iba samotný príkon. Do úvahy je potrebné brať takisto ďalšie parametre, ako napr. šírku hobľovacích nožov. Pri menšej šírke hobľovania býva často počet otáčok vyšší, no príkon je pritom omnoho nižší.
Šírka záberu hobľovania
Pre mnoho majstrov je šírka záberu najdôležitejším parametrom. Predovšetkým, ak sa snažia urobiť prácu čo najrýchlejšie. Vtedy je potrebné, aby šírka hobľovacej plochy bola čo najväčšia. Menšie hoblíky disponujú šírkou záberu aj pod 100 mm. Zvyčajne sú tieto hoblíky lacnejšie a menej výkonné. Väčšie a výkonnejšie modely sa môžu pochváliť šírkou záberu od 100 až do 350 mm.
Ak je reč o šírke, ide o údaj, ktorý vám hovorí o tom, akú širokú plochu dokáže jedným záberom elektrický hoblík stiahnuť z plochy dreva. Ak vám postačuje menší záber, pokojne si obstarajte aj menšie hobby modely, ktoré sú veľmi kompaktné. Naopak, ak vyžadujete od hoblíka, aby vám prácu značne urýchlil, neostáva nič iné, ako poobzerať sa po modeloch so šírkou nad 100 až 150 mm. So šírkou hobľovania veľmi úzko súvisí i hĺbka úberu.
Hĺbka úberu pri hobľovaní
Hĺbka hobľovania alebo hĺbka úberu definuje v jednoduchosti to, akú hrubú vrstvu dokáže hoblík na jeden záťah zobrať z obrábanej plochy. Všetko sa udáva v milimetroch. V prípade kompaktných hoblíkov sa pohybuje tento parameter niekde na úrovni 0 až 3 mm. Pre väčšiu hĺbku je prirodzene nutné, aby bol príkon elektromotora vyšší.
Všeobecne sa však odporúča brať z povrchu dreva menšie vrstvy z hrúbky dreva, aby nevznikali veľké nerovnosti, čím väčšiu plochu hobľujete do hĺbky, tým väčší tlak na elektrický hoblík musíte vyvinúť, takže veľa energie neušetríte. Elektrické hoblíky disponujú reguláciou hĺbky hobľovania, preto je možné si nastaviť presnú hodnotu úberu a rozdeliť si proces na etapy.
Hobľovacie nože
Aby elektrický hoblík dokázal oddeľovať vlákna dreva, nestačí k tomu len samotný výkon. O samotné oddeľovanie drevených vlákien sa starajú hobľovacie nože. Práve ich hĺbku záberu nastavujete. Ako sme už spomínali, maximálna odporúčaná hĺbka v prípade kompaktných hoblíkov sú 3 mm. Väčšie hĺbka totiž spôsobuje väčšie nepresnosti a takisto aj väčšie namáhanie nožov. Tie sa časom otupia a je potrebné ich vymeniť. V lepšom prípade je možné hobľovací nôž otočiť, vždy má totiž nôž dve strany. Nie je to však pravidlom u všetkých modelov.
Najčastejšie sú nože vyrobené z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele alebo karbidu. Väčšinou sa o hobľovanie starajú minimálne dva nože. To, že sú nože otupené zistíte aj podľa toho, že vznikajú nepresnosti a takisto sa hoblík prehrieva.
Remeň a elektronika
Podstatnou časťou elektrického hoblíka je taktiež prevodový remeň. Ten môže byť plochý, klinový alebo zubový. Najčastejšie ide o prvý menovaný. Ich úlohou je prenášať výkon motora na hobľovaciu hlavu a poháňať hobľovacie nože. Remeň musí znášať takisto zmeny otáčok podľa záťaže.
S reguláciou otáčok a samotným chodom hobľovacej hlavy súvisí i elektronika. Podstatné je, aby bola elektronika dobre vyladená, pretože práve ona musí výkon motora prerozdeliť správne. Napríklad musí vedieť pri prudkom rozbehu tlmiť pri kontakte nárazy do hobľovacej hlavy. Elektronikou možno regulovať aj množstvo otáčok, ktoré elektrický hoblík využíva. Jej úlohou je v neposlednom rade aj sledovanie toho, či sa zariadenie neprehrieva.
Hmotnosť elektrického hoblíka
V prípade elektrického hoblíka je jednoduché predpokladať, že čím vyšší výkon, tým väčšia hmotnosť. Najväčšiu hmotnosť má pochopiteľne elektromotor. Takisto je potrebné si uvedomiť, že čím má hobľovacia hlava väčšiu šírku, tým širší je i nôž, čo na hmotnosti pridáva takisto. Pre hobby používateľa hmotnosť nezohráva rolu, no ak s hoblíkom pracujete denne, komfort je podstatný.
Hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí od 2 až do 7 kg. Samozrejme, sú aj ťažšie kúsky, no tie sú skôr určené pre statickú prácu a nie do terénu. Rolu zohrávajú aj použité materiály. Lacnejšie a menej odolné plasty sú síce ľahšie, no ich životnosť je rozhodne kratšia.
Ďalšie vlastnosti a funkcie
- Kufrík – rozhodne poteší, ak je súčasťou príslušenstva prenosný kufrík. Vďaka nemu je náradie omnoho kompaktnejšie a takisto sa ľahšie uskladní.
- Vak na hobliny – vrecko alebo vak na hobliny je možné pripevniť k odvodu pre hobliny a neporiadok z hobľovaných vlákien tak neskončí všade naokolo. Vak je pochopiteľne potrebné vyprázdňovať.
- Odsávanie hoblín – odsávať hobliny priamo do priemyselného vysávača má svoj zmysel. Potrebné je však hľadať taký model, ktorý touto funkciou disponuje. Táto funkcia je viac bežná v prípade drahších modelov
- Vodiaca lišta – pokiaľ chcete, aby bol hobľovaný povrch čo najrovnomernejšie ohobľovaný, vodiaca lišta je skvelý pomocník. Vďaka vodiacej lište dokážete vytvárať na milimeter presné žliabky alebo drážky či polodrážky.
- Podstavec – niektoré výkonnejšie a drahšie modely je možné pripevniť za pomoci montážneho príslušenstva k pracovnému stolu. Vďaka tomu je práca s hoblíkom stabilnejšia a presnejšia.
Cena a obľúbení výrobcovia
Koľko stojí elektrický hoblík? Opäť sa na to pozrieme cez viacero pohľadov. Prvou možnosťou, ktorú musíme spomenúť je, že si môžete elektrický hoblík požičať. Ide o náradie, ktoré nie je používané pravidelne a osobne ho využijete možno raz za niekoľko rokov. Elektrický hoblík a požičovňa je tiež jedna z možností.
Ďalej môžeme hovoriť o účele používania elektrického hoblíka. Ak ste domáci kutil, ktorý potrebuje používať hoblík dva-trikrát do roka, zrejme sa budete obzerať po lacnejších hobby kúskoch. Tu sa reálne budeme pohybovať okolo cenovej hladiny 40 až 80 eur. A verte, že s takýmto zariadením urobíte naozaj veľké množstvo práce a pre vaše účely bude rozhodne viac ako postačujúce.
Ak pôjdeme s cenou vyššie, vyššie pôjde výkon i kvalita. Takisto je vysoká šanca, že súčasťou dodávky bude aj kufrík alebo iné príslušenstvo. Zaplatiť budete musieť okolo 100 až 150 eur. Možno natrafíte aj na nejaký model s odsávaním alebo aspoň s vreckom na hobliny. Omnoho väčšia šanca na taký model natrafiť je však, ak budete mať hlbšie do vrecka a poobzeráte sa po elektrických hoblíkoch s cenovkou cez 200 až 300 eur. Tu už naozaj možno hovoriť o profesionálnom a kompaktnom elektrickom hoblíku.
Čo sa týka výrobcov, elektrický hoblík Makita, Bosch, Metabo alebo DeWalt sú zárukou spoľahlivosti. Tiež ponúkajú niekoľko modelov, ktoré nájdete v rôznych cenových, aj lacnejších, kategóriách. Elektrický hoblík Parkside, na ktorý natrafíte napríklad aj v predajniach LIDL, je pomerne rozumným kompromisom. Cenovo dostupné sú však aj hoblíky značky Extol alebo PowerPlus.
Bezpečnosť pri práci s hoblíkom
Elektrický hoblík nie je nijak extrémne zložitým náradím, no rozhodne nie je na škodu si prácu s ním vyskúšať predtým, ako pôjdete naostro. V prvom rade pripomenieme, že je potrebné používať ochranné pomôcky. Ideálne je používať rukavice s pogumovanými dlaňami, aby ste mali v rukách dobrý cit a zároveň eliminovali aspoň časť vibrácií. Odporúčame, v prípade, že zariadenie nedisponuje odsávaním alebo vakom na hobliny, používať ochranné okuliare a takisto prekrytie dýchacích ciest, aby ste sa nenadýchali prachu z hoblín.
Ďalej, skôr ako sa hobľovacie nože dostanú do kontaktu s plochou, zariadenie zapnite a počkajte, kým sa remeň s nožmi rozhýbe. Ak by ste priložili hoblík na plochu a začali hobľovať, spôsobí to spätný náraz a takisto môžete ľahko spraviť nerovnú ryhu.
Na hoblík je potrebné vytvárať primeraný tlak. A to tak, aby nože odoberali vami zvolené vrstvu opracovávaného materiálu. Potrebné je pritláčať rovnomerným tlakom, aby bola plocha čo najrovnejšia. Nie príliš.
Drevené vlákna by ste mali odstraňovať v smere vlákien dreva, aby sa vlákna „nestrapatili“ a nespôsobovali nerovnosti a drsnosť. Pri väčšej ploche vždy hobľujte v pásoch, nie v nepravidelných líniách a už vôbec nie krúživým pohybom.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Nedozvedeli ste sa z nášho návodu všetko, čo ste potrebovali? Informácie vám môžu doplniť odpovede na časté otázky spotrebiteľov, ktorí sa už kúpou hoblíka zaoberali.
Mám si kúpiť kompaktný alebo tesársky elektrický hoblík?
Je potrebná pravidelná údržba elektrického hoblíka?
Potrebujem elektrický hoblík s odsávaním?
Dátum poslednej aktualizácie: 10.04.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Graphite 59G680 funguje perfektne a páči sa mi, že pri štarte zrýchľuje postupne. Konštrukcia je masívna, tak verím v dlhú životnosť. Pomer ceny a kvality je tiež veľmi dobrý, s kúpou som spokojný. Ešte ako plus vnímam široký záber aj jednoduché a pohodlné ovládanie.
Hoblík Einhell TC-PL 750 Classic má pomerne dobrý výkon a kvalitné prevedenie. Je rýchly, funkčný a hlavne lacný oproti iným produktom. Škoda, že redukcia na vysávač nie je súčasťou balenia a očakával som aj zberné vrecko, ktoré tiež nebolo pribalené. Celkovo som ale spokojný, aj napriek menším výhradám.
Makita KP0800 ponúka za tú cenu výbornú kvalitu, no chýba mi vrecko na odsávanie. Hobľuje dobre, šírka záberu 82 mm výrazne uľahčuje a urýchľuje prácu oproti klasickému ručnému hoblíku.
Mám hoblík Graphite 59G680 a som s ním spokojný, pretože bol za dobrú cenu a ponúka vysoký výkon. Hoblík má široký záber a aj väčšie hranoly dokáže ohoblovať bez jediného problému. Manipulácia s ním je veľmi jednoduchá a myslím si, že v tejto cenovej kategórii patrí k top produktom. Skúšal som s ním hobľovať dokonca aj mokré drevo a hravo si s tým poradil. Hoblík vyzerá už na prvý pohľad kvalitne a materiály, z ktorých je vyrobený, pôsobia trvácne. Je to nástroj aj pre ťažké a hrubé práce. Príjemne prekvapí tiež čistotou rezu, preto ho odporúčam. Na žiadne zásadné nedostatky som neprišiel.