Najlepšie herné notebooky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Vo svete gamingu sú ešte stále populárnejšie herné PC zostavy, ak však hľadáte niečo kompaktnejšie a prenosnejšie, herný notebook je dobrou alternatívou.

Ako vybrať herný notebook

V našom návode na výber sa pozrieme na najdôležitejšie parametre, priemerné ceny herných notebookov v závislosti od ich výkonu a prezradíme vám niekoľko tipov na obľúbené modely.

Najlepšie herné notebooky

Názov Hodnotenie Detail
Asus Rog Strix G17   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Omen 16-u0901nc   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Acer Nitro W11H   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Lenovo Legion Pro 5   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
MSI Katana 15   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt

Aký herný notebook kúpiť

Na trhu sú dostupné vyslovene drahé, ale taktiež lacné herné notebooky. Na cenu síce vplýva viacero faktorov, najdôležitejším z nich je typ integrovanej grafickej karty (GPU). Zároveň ide o najdôležitejší parameter, na ktorý by ste sa mali zamerať pri rozhodovaní, aký herný notebook kúpiť.

Väčšina moderných modelov je vybavená GPU Nvidia GeForce GTX alebo RTX, prípadne GPU od AMD. K najnovším grafickým kartám Nvidia patrí séria RTX 30 (od RTX 3060 Max-Q do RTX 3080). V prípade AMD kariet sa najčastejšie stretnete so sériou Radeon RX 5000M, ktorú tvoria lacnejšie RX 5500M a drahšie RX 5600M a RX 5700M kúsky.

Herné notebooky od 700 eur

Pokiaľ pri hraní nevyužívate „najvyššie“, ale skôr stredné nastavenia, vystačíte si s notebookom s grafickou kartou RX 5500M alebo GTX 1650. V oboch prípadoch ide o GPU, ktoré sú kompatibilné s drvivou väčšinou hier. Druhá spomínaná karta je o niečo drahšia, avšak aj výkonnejšia. Herné notebooky s RX 5500M alebo GTX 1650 stoja od cca 700 do 1 000 eur.

Herné notebooky od 1 000 eur

Ak patríte do skupiny hráčov, ktorí využívajú najvyššie nastavenia, alebo okrem klasického hrania občasne zavítate aj do sveta virtuálnej reality, odporúčame vám siahnuť minimálne po notebookoch s GPU GeForce RTX 2060 od Nvidia alebo RX 5600M od AMD. Druhá spomínaná karta síce nepatrí k tým najvýkonnejším, svoju prácu si však zastane dobre. V tomto prípade počítajte s obstarávacou cenou od cca 1 000 do 1 500 eur.

Herný notebook s podsvietením

Herné notebooky od 2 000 eur

Na notebookoch s grafickou kartou RTX 2070 môžete hrať takmer čokoľvek (pri najvyšších nastaveniach), pokiaľ však chcete mať istotu, že vaše zariadenie utiahne plynulú VR v kombinácii so špeciálnymi efektami, odporúčame vám siahnuť po RTX 2080 alebo RTX 2080. Ceny takto nadupaných modelov sa začínajú na 2 000 až 3 000 eurách.

Na čo sa zamerať pri výbere herného notebooku

Vo chvíli, keď budete mať jasno v tom, aká grafická karta je postačujúca pre vaše herné potreby, je na čase zvážiť aj ďalšie dôležité technické parametre. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme iba na tie z nich, ktoré sú podstatné pri výbere herného notebooku, teda nie notebookov vo všeobecnosti.

Procesor

Procesor je pri hraní hier dôležitý, i keď o niečo menej, ako si mnohí z vás myslia. Pri hraní hier si vystačíte so 4- až 6-jadrom. Medzi populárne „hráčske“ procesory patria napr. kúsky z radu Intel Core i5 alebo AMD Ryzen 5. Samozrejme, kúpou notebooku s výkonnejším procesorom nič nepokazíte. Ak vás rozpočet pustí, pokojne sa poobzerajte po modeloch, ktoré sú vybavené procesormi z radov, ako je Core i7 (4 až 12 jadier) či Core i9 (8 až 19 jadier).

POZOR: Výberu procesora venujte určite dostatok pozornosti. Pri notebookoch ho spravidla totiž nie je možné inovovať, teda vymeniť. Ak sa teda ukáže ako nedostatočný, budete musieť premýšľať nad kúpou nového notebooku.

RAM

Hranie hier dáva zabrať aj RAM-ke. Herný notebook, ktorý zvládne stredne náročné úlohy, by preto mal mať minimálne 8 GB operačnú pamäť. Opäť však platí, že ak máte dostatočne veľký rozpočet, mali by ste siahnuť po 16 GB RAM-ke. To isté platí aj pre hráčov, ktorí využívajú najvyššie nastavenia, sú fanúšikmi VR, špeciálnych efektov či iných náročných operácií.

RAM je jednou z tých častí, ktorú je možné inovovať aj na herných notebookoch (napr. urobiť upgrade 8 GB na 16 GB RAM), avšak nie na všetkých. Tento parameter by ste si preto mali overiť ešte pred kúpou.

INFO: Notebooky vybavené GPU GTX 1650 alebo 1660 Ti zvyknú mať 8 GB RAM. Ak siahnete po modeloch s GPU od GTX 2060 vyššie, takmer so stopercentnou istotou budú disponovať 16 GB RAM.

Pevný disk

Pri pevnom disku sú podstatné 2 parametre:

  • Typ pevného disku – HDD alebo SSD
  • Veľkosť pevného disku

Dôležité parametre pri výbere herného notebooku

Niektoré herné notebooky (najmä tie lacnejšie) sú vybavené len HDD, niektoré len SSD a niektoré kombináciou HDD a SSD pevných diskov. HDD pevné disky sú lacnejšie a pomalšie. SSD disky patria k drahším, ale podstatne rýchlejším. Spravidla zastávajú úlohu tzv. bootovacej jednotky. Oba tieto typy pevného disku dokážu pracovať aj vo veľmi efektívnom tandeme (napr. 1 TB HDD + 128 GB SSD disk). Táto alternatíva je teda považovaná za najlepšiu.

Možno sa pýtate, prečo nesiahnuť po notebooku s extra veľkým SSD diskom, ktorý zníži časy načítania. Pretože je to drahé. V prípade, že sa rozhodnete pre kúpu herného notebooku, ktorý je vybavený len HDD pevným diskom, neprehliadnite údaj o jeho rýchlosti, ktorý je udávaný v otáčkach za minútu. Za prijateľnú spodnú hranicu sa dajú označiť modely so 7 200 ot./min. Naopak, tie s rýchlosťou 4 500 ot./min. a menej vám neodporúčame.

Čo sa týka veľkosti pevného disku, určite nechoďte pod 1 TB (pri HDD). 2 TB sú nepochybne lepšou, ale i drahšou voľbou. Našťastie, pevný disk môžete časom rozšíriť o ďalšie miesto, preto, ak vám v súčasnosti rozpočet nedovolí kúpu drahšieho herného notebooku, nedeje sa nič strašné.

Najlepšie externé disky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie externé disky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Koľkokrát ste si už povedali, že ste na niečo zabudli alebo si na to neviete spomenúť? Výhodou počítača je, že ak sa mu pamäť minie, externý disk sa postará o to, že nedostatočnou pamäťou trpieť určite nebude. Počítač pracuje s množstvom dát a nároky na úložný priestor narastajú viac a viac. Často je problém, že zabudovaný harddisk, jednoducho, nestačí. Práve vtedy prichádzajú na rad externé... Prečítať článok

Displej

Herné notebooky majú štandardne 15- až 17-palcovú uhlopriečku. Natrafiť však môžete aj na modely s 18 alebo naopak iba 14 palcami. Konečný výber sa odvíja od vašich preferencií. Samozrejme, detaily si užijete viac na väčšom displeji. Pozor, väčšia uhlopriečka displeja, rovná sa vyššia hmotnosť a väčšie rozmery notebooku.

Rozlíšenie displeja

Minimálne prijateľné rozlíšenie displeja (na menšie v podstate ani nenatrafíte, a ak by ste aj natrafili, určite vám túto kúpu neodporúčame) je 1 920 x 1 080. Drahšie herné notebooky môžu disponovať aj 4K rozlíšením (3 840 x 2 160), ktoré si však z viacerých dôvodov nemusíte užiť naplno.

Obnovovacia frekvencia displeja

Obnovovacia frekvencia displeja má vplyv na plynulosť hrania. Herné notebooky s rozlíšením 1 080 p budú mať spravidla 60 Hz displej, čo by malo byť pre väčšinu gamerov úplne uspokojujúce. Ak má displej akokoľvek vyššie rozlíšenie, jeho obnovovacia frekvencia však spravidla nepresiahne 60 Hz. Áno, na trhu sú dostupné aj herné notebooky s Full HD displejom a obnovovacou frekvenciou 144, 240, dokonca až 360 Hz. Pri takýchto nastaveniach však budete potrebovať aj extrémne výkonnú grafickú kartu.

Kvalita displeja herného notebooku

TIP: Niektoré drahšie herné notebooky podporujú technológie (Nvidia G-Sync alebo AMD FreeSync), ktoré zosynchronizujú grafickú kartu a displej (resp. obnovovacie frekvencie), čo stojí za plynulejším obrazom a elimináciou tzv. duchov.

Klávesnica

Pri výbere klávesnice na hernom notebooku nemáte také možnosti ako pri klávesniciach k PC, nejaké rozdiely sa však od modelu k modelu predsa len nájdu. Pri klávesnici by ste sa mali zamerať na:

  • Pohyblivosť klávesov (pri ťuknutí, teda zhora nadol) by mala predstavovať aspoň 1,5 mm. 2 mm sú ešte lepšie. Pri naozaj drahých notebookoch sa môžete stretnúť aj s mechanickými klávesnicami, ktoré sú stvorené vyslovene na gaming.
  • Citlivosť klávesov hovorí o tlaku, ktorý na nich musíte pri stláčaní vynaložiť. Pri hraní hier sa osvedčili hodnoty medzi 65 až 70 g.
  • Makro klávesy sa na klávesniciach herných notebookov nachádzajú skôr zriedka, nie je to však vylúčené. Prítomnosť programovateľných klávesov je len a len plusom.
  • Funkciu Anti-ghosting využijete pri tzv. kombách alebo úkonoch, pri ktorých vykonáte niekoľko akcií naraz. Anti-ghosting zabezpečí, aby boli zaregistrované všetky klávesy naraz.
  • Funkcia obnovenia pomocou klávesu N (N-Key Rollover) znamená, že je každý z klávesov skenovaný nezávisle od hardwaru celej klávesnice. Každé stlačenie klávesu je teda detegované bez ohľadu na to, koľko ďalších klávesov stlačíte v danej chvíli.  
  • Podsvietenie klávesnice je základom. Stretnete sa s ním aj pri vyslovene lacných herných notebookoch, svetlo však bude spravidla iba červené alebo biele. Lepšie klávesnice na drahších modeloch zvyknú disponovať RGB podsvietením. Na niektorých z nich si môžete zmeniť farbu podsvietenia na jednotlivých zónach či jednotlivých klávesoch, alebo podsvietenie zmeniť v závislosti od konkrétnej hry.

Najlepšie značky herných notebookov

Na trhu je dostupných mnoho rôznych značiek herných notebookov. My sme pre vás vybrali niekoľko z nich, ktoré patria k populárnym. Okrem nižšie spomenutých značiek vám odporúčame hľadať taktiež v ponuke Razer, Dell (Alienware), Gigabyte & Aorus, Acer a Asus.

Herné notebooky Lenovo

Hernú zostavu notebookov Lenovo nájdete pod označením Legion. Vybrať si môžete z 2 sérií:

  • z výkonnejšej Lenovo Legion 7 – cena týchto notebookov sa začína na 1 000 a končí na 2 300 eurách, sú vybavené procesormi Intel Core i7 (modely označené ako Legion i7), Intel Core i5 alebo procesormi od AMD (tieto modely nájdete pod označením i5)
  • a lacnejšej Legion 5 – cena notebookov z tohto radu sa pohybuje v rozmedzí od 1 000 do 1 600 eur, aj v tomto prípade si môžete vybrať z modelov s procesormi od Intelu alebo AMD

Herné notebooky Legion sú vybavené grafickými kartami Nvidia GeForce, výkonným chladiacim systémom a podsvietenou RGB LED klávesnicou. Výrobca Lenovo nedávno sériu Legion prepracoval tak, aby bola minimalistickejšia. Namiesto vytvorenia nového softvéru sa zameral na vlastnú aplikáciu Vantage, ktorá stojí za lepším výkonom procesora, grafickej karty, RAM-ky a HDD pevného disku. Na notebookoch Legion „po novom“ nájdete aj tlačidlo na vyboostovanie ventilátora.

INFO: Všetky herné notebooky Lenovo boli do roku 2020 predávané v rámci série Y. Na dopredaj modelov s označením Y môžete natrafiť ešte aj dnes.

Herné notebooky HP

Herné notebooky od výrobcu HP nájdete pod názvom Omen. Modely z tohto radu stoja okolo 1 000 až 1 300 eur. Výrobca ponúka vlastnú aplikáciu Omen Command Center, ktorá sa zameriava na výkon grafickej karty a procesora, využitie RAM-ky a sieťového zosilňovača. Pre všetky herné notebooky HP je príznačný trochu netradičný dizajn.

Herné notebooky MSI

Kúsky od MSI môžeme zaradiť k lacnejším herným notebookom. Ich cena sa začína na 700 a končí tesne nad hranicou 1 000 eur. Spravidla ich spoznáte už z diaľky – sú špecifické väčšími rozmermi, čierno-červeným prevedením a logom draka. Spoločnosť MSI má vlastný softvér Dragon Center, ktorý bol nedávno redizajnovaný. Umožňuje sledovanie systému, ovládanie ventilátorov a nastavenie podsvietenia klávesnice.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Na záver si môžete prečítať naše odpovede na niekoľko najčastejšie kladených otázok. Zamerali sme sa na batériu, displej a základné rozdiely medzi hernými notebookmi a PC.

Akú výdrž batérie majú herné notebooky?

Herné notebooky nepatria k bežcom na dlhé trate. Pri hraní, a to najmä z dôvodu, aby mohla integrovaná grafická karta dosiahnuť plný výkon, musí byť každý herný notebook zapojený do siete. Na akumulátor (pri plnom nabití) vydrží v chode max. hodinu, čo však platí len pri skutočne namakaných a drahých modeloch. Takže, ak hľadáte univerzálny notebook vhodný na prenosy, herný nie je ideálnou voľbou.

Je herný notebook s dotykovou obrazovkou dobrou voľbou?

Nie. Určite vám neodporúčame siahnuť po hernom notebooku s dotykovým displejom. Tieto kúsky majú prirodzene lesklejší displej a omnoho väčšiu spotrebu energie. Batéria sa na nich preto vybíja rýchlejšie.

Herný notebook alebo PC?

Herný notebook sa dá označiť ako dobrý kompromis. Pomerne kvalitné kúsky kúpite už od 700 eur, notebook môžete so sebou nosiť na dovolenky alebo ho pohodlne prenášať z miestnosti do miestnosti (hry si môžete zahrať aj v posteli). V neposlednom rade vám nezaberie toľko miesta. Herné PC zostavy sú rozmernejšie a spravidla drahšie. Ich nevyvrátiteľnou výhodou je však to, že si ich môžete vyskladať presne podľa seba. Jednotlivé komponenty sa nich dajú vymieňať alebo dopĺňať taktiež postupne. Vo všeobecnosti ponúkajú aj lepší herný výkon a viac možností z hľadiska nastavení.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Zoznam článkov

Aké vybavenie pre hráča videohier? Herný stôl, herné kreslo/stolička, počítač, klávesnica, konzola a okuliare

Aké vybavenie pre hráča videohier? Herný stôl, herné kreslo/stolička, počítač, klávesnica, konzola a okuliare

Začínate s hraním počítačových hier, plánujete s touto zábavkou začať alebo máte doma maniaka, ktorého chcete potešiť praktickou hernou výbavou? Náš článok je v tom prípade určený práve vám. Pripravili sme si pre vás stručný návod na výber herného vybavenia pre hráča videohier, a to... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89.6%)
Dátum publikovania: 04.05.2021
Dátum poslednej aktualizácie: 24.07.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/07/2022 22:08
Miro

Som spokojný s notebookom Asus FX516PM-HN002. Má kvalitný IPS panel a procesor Intel Core i7. Je bez operačného systému. Veľké plus dávam za grafickú kartu NVIDIA® GeForce RTX™ 3060, 6GB GDDR6. Sú tu všetky potrebné porty. S výberom som spokojný, na hranie tých hier, ktoré preferujem, úplne stačí.

12/10/2021 18:45
Paťo

Výkonný notebook je HP Pavilion Gaming 15, dokonca predčil moje očakávania. Raz mi spadol pri hraní hry, ale potom sa to už nestalo. Výkon je postačujúci na prácu aj na niektoré hry.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok