Najlepšie handsfree 2024 – recenzie, test, porovnanie

Handsfree je skvelým pomocníkom, ak chcete telefonovať, no zároveň potrebujete mať voľné ruky. Často sa využíva v automobiloch, kde je jedinou možnosťou telefonovania bez toho, aby ste dostali pokutu. Handsfree má však široké využitie a uplatní sa napríklad aj v domácnosti, kancelárii alebo pri športovaní. Toto šikovné zaradenie vám dovolí vybavovať hovory, prípadne počúvať hudbu, bez nutnosti dotknúť sa mobilu. Vďaka technológii Bluetooth si užijete pohodlné a bezpečné telefonovanie nezávisle od toho, čo práve robíte.

Ako vybrať handsfree?

V ponukách obchodov nájdete množstvo rôznych typov handsfree zariadení. Aby ste sa na trhu lepšie zorientovali, pripravili sme pre vás článok, kde vám predstavíme jednotlivé typy handsfree prístrojov a pomôžeme vám i s výberom. Zamerali sme na to, prečo je vhodné nad kúpou handsfree uvažovať, aké sú dôležité parametre a funkcie, ktoré treba sledovať, či v akých cenových kategóriách sa tieto zariadenia pohybujú. Prichystali sme pre vás aj päť tipov na Bluetooth handsfree, ktoré sa môžu stať vhodnými kandidátmi na kúpu a v závere sme nezabudli odpovedať na často kladené otázky spotrebiteľov.

Najlepšie handsfree

Názov Hodnotenie Detail
Cardo Packtalk Edge   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Jabra Talk 45   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Hama MyVoice1500   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Jabra Talk 25   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Plantronics Voyager 5200 UC   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Bluetooth handsfree – recenzie

Najlepšie Bluetooth handsfree je to, ktoré splní všetky vaše očakávania. Na trhu je množstvo rôznych modelov, ktoré ponúkajú odlišné funkcie a majú aj iné parametre. Aby ste sa v ponuke handsfree zariadení lepšie zorientovali, pripravili sme pre vás tipy na päť modelov. V našom výbere nájdete recenzie na Bluetooth handsfree do ucha, ale aj na slnečnú clonu, ktoré využijete v automobile, alebo do prilby, ktoré je vhodné pre motocyklistov a motorkárov.

Prečo nad handsfree uvažovať

Požívanie handsfree so sebou prináša niekoľko výhod. Tou hlavnou je voľnosť rúk, ktoré môžete použiť na šoférovanie či akúkoľvek inú pracovnú činnosť. Oceníte ho i v domácnosti pri varení, upratovaní alebo pri práci v záhrade.

Požívanie handsfree vám zvýši komfort. Pretože hovor vybavíte bez toho, aby ste mobil vytiahli z vrecka či tašky. Navyše pri šoférovaní vďaka handsfree neporušíte predpis a ušetríte si nemalú sumu peňazí za pokutu, ktorú by ste pri bežnom telefonovaní počas jazdy dostali. Handsfree vám dovolí viac vnímať svoje okolie a adekvátne reagovať na vzniknutú situáciu, čím je jazda bezpečnejšia.

Handsfree oceníte doma aj v kancelárii, keď potrebujete mať obe ruky voľné. Skvele sa hodí vtedy, keď pracujte za počítačom a popri vybavovaní telefonátu si zároveň zapisujete poznámky.

Uplatnenie nájde aj pri vykonávaní pohybových činnosti, napr. pri behu, jazde na bicykli, kolobežke a pod. Bezdrôtový headset využijú i motorkári, ktorí môžu medzi sebou komunikovať na veľké vzdialenosti (niekoľko kilometrov) vďaka funkcii Interkom.

Mnohé prepracovanejšie handsfree poskytujú používateľom kvalitný hudobný výstup a je možné ich používať na počúvanie hudby. Tú si spustíte z mobilného telefónu, akéhokoľvek Bluetooth MP3 prehrávača alebo z integrovaného FM rádia.

Elegantné či decentné handsfree sa stane skvelým doplnkom vášho štýlu počas pracovných ciest. Telefonovanie cez handsfree je popritom všetkom zdravšie, pretože mobilný telefón nemáte priamo pri hlave. Samozrejme, aj slúchadlo má určité žiarenie, avšak v porovnaní s mobilom o dosť menšie.

Handsfree na bežné používanie si zaobstaráte za veľmi sympatickú cenu. Toto zariadenie preto veľmi nezaťaží váš rozpočet, no ponúkne vám množstvo výhod a pohodlia.

Ako vybrať handsfree

Pred kúpou handsfree je dobré zodpovedať si niekoľko základných otázok. Výber z množstva dostupných zariadení sa tak zúži a vám sa bude vyberať jednoduchšie. Rozhodnite sa, či chcete handsfree používať v automobile, na motorke alebo kdekoľvek pri bežných činnostiach. Či vám viac vyhovuje káblové alebo bezdrôtové pripojenie a či zariadenie využijete okrem vybavovania telefonických hovorov aj na počúvanie hudby. K dôležitým faktorom pri rozhodovaní patrí tiež to, ako často chcete handsfree aktívne využívať a koľko ste ochotní do jeho kúpy investovať.

Čierny handsfree set

Odpovede na tieto otázky vám zúžia výber a vy tak ľahšie nájdete zariadenie, ktoré bude spĺňať vaše požiadavky. Postupne vás prevedieme výberom vhodného handsfree zariadenia. Najskôr si predstavíme všetky dostupné typy handsfree a potom sa zameriame na dôležité parametre a funkcie, ktoré by ste mali pred kúpou sledovať.

Základné delenie handsfree

Handsfree alebo inak povedané náhlavné súpravy či headsety sa delia podľa viacerých kritérií. Najčastejšie delenie je podľa spôsobu využitia, kde rozlišujeme osobné hansdfreehandsfree do automobilu a handsfree na motorku (motocykel). Týmto sa budeme podrobnejšie venovať v ďalších kapitolách.

Handsfree môžeme deliť aj podľa mobility, kde poznáme zabudované (integrované), ktoré sú neprenosné a využijete ich len v konkrétnom automobile, a prenosné, ktoré sú oveľa praktickejšie i populárnejšie, pretože majú široké využitie nielen v aute, ale tiež na osobné účely v domácnosti, kancelárii alebo pri premiestňovaní sa z miesta na miesto.

Podľa počtu slúchadiel sa handsfree delia na náhlavné súpravy s jedným slúchadlom a headsety s dvoma slúchadlami. Handsfree s jedným slúchadlom sa odporúča na telefonovanie počas šoférovania, pretože vám umožní vnímať aj zvuky z okolia a včas reagovať na vzniknutú dopravnú situáciu. Tento typ handsfree je rovnako vhodný pre bežné použitie v situáciách, keď nechcete byť úplne odizolovaní od zvukov okolia. Headset s dvoma slúchadlami zabezpečuje lepšiu izoláciu od vonkajších zvukov, preto je vhodný na počúvanie hudby, ale aj na vybavovanie telefonických hovorov, pričom druhú stranu počujete lepšie, keďže okolité zvuky sú efektívne potlačené.

Tu delenie handsfree zariadení nekončí a ďalšie delenie je podľa spôsobu pripojenia. Na trhu sa stretnete s káblovými i bezdrôtovými handsfree, prípadne s kombinovanými. Zatiaľ čo káblové hansdfree boli populárne najmä v minulosti, v dnešnej dobe ich vytláčajú bezdrôtové, vďaka ktorým pocítite vyšší komfort. Oba varianty pripojenia majú svoje výhody i nevýhody.

  • Káblové handsfree – k ich výhodám patrí výborná kvalita zvuku, ktorá je zabezpečená tým, že prenos prechádza cez kábel a nedochádza k rušeniu signálu. Tieto handsfree sa vkladajú do oboch uší a sú určené aj na počúvanie hudby. Pri handsfree, ktoré tvorí jedno slúchadlo, je káblové prevedenie ojedinelým javom. Káblové modely oslovia nižšou obstarávacou cenou, kvalitnejším zvukom i stabilnejším prenosom signálu. K ich prednostiam patrí i to, že ich nemusíte nabíjať, preto je ich používanie časovo neobmedzené. Za najväčšie mínus sa považuje obmedzovanie voľnosti pohybu či to, že kábel môže pri bežných činnostiach zavadzať. Používanie káblových handsfree tak znižuje váš komfort.
  • Bezdrôtové handsfree – výhodou bezdrôtových handsfree je väčšie pohodlie počas telefonovania či počúvania hudby. Nie ste obmedzení v pohybe a pri činnostiach vám nič nezavadzia. Bezdrôtové handsfree využívajú na prenos signálu technológiu Bluetooth, váš mobil ňou teda musí disponovať. Súčasné mobily však Bluetooth podporujú a dokonca aj mnohé veľmi staré modely klasických tlačidlových mobilov. K nevýhodám bezdrôtových handsfree súprav patrí spravidla horšia kvalita zvuku, ktorá je spôsobená rušením signálu. Bezdrôtové slúchadlá navyše musíte často nabíjať a ak patríte k aktívnym používateľom, nevyhnete sa každodennému nabíjaniu. Pre kvalitný zvukový zážitok počas telefonovania alebo počúvania hudby musíte siahnuť hlbšie do vrecka. Odmenou pre vás bude pohodlné používanie. Dosah väčšiny Bluetooth handsfree zariadení je do 10 metrov.

Osobné handsfree do ucha

najrozšírenejším typom patria osobné handsfree, ktoré sa umiestňujú priamo do uší používateľa. Cena sa odvíja od kvality zvuku i doplnkových funkcií, no najzákladnejšie handsfree na vybavovanie hovorov je možné získať aj pod sumu 10 eur. Tie najdrahšie, ktoré majú prepracovaný dizajn a pôsobia elegantne a luxusne, môžu stáť niekoľko stoviek eur. Delia sa na káblové a bezdrôtové, pričom tie druhé používajú k prenosu signálu technológiu Bluetooth. Kvalitnejšie handsfree súpravy sú vhodné i na počúvanie hudby. K osobným handsfree patria aj prenosné handsfree, ktoré sa umiestňujú na stôl a ich použitie je univerzálne. Využijete ich najmä v kancelárii alebo pri práci za počítačom.

Bezdrôtová handsfree sada

Káblové osobné handsfree

Káblové handsfree patria ku klasike, ktorá je na trhu mnoho rokov. Prepojenie medzi mobilným telefónom a handsfree súpravou je zabezpečené káblom, pričom súčasťou kábla je aj mikrofón a tlačidlo, pomocou ktorého sa hovor prijme, zloží alebo sa ním aktivuje opakované vytáčanie. Káblové handsfree môžu mať jedno alebo dve slúchadlá a najčastejším variantom je zariadenie s dvoma slúchadlami. Dve slúchadlá vám doprajú kvalitnejší zážitok počas počúvania hudby. Tlačidlá nachádzajúce sa na kábli slúžia okrem prijímania hovorov i na reguláciu hlasitosti či posúvanie skladieb. Ak hovor prijmete počas počúvania hudby, prehrávanie sa automaticky zastaví.

Káblové zariadenie je najstarším typom handsfree, ktorého prednosťou je, že slúchadlá nemusíte nabíjať a zariadenie si viete zaobstarať za veľmi nízku cenu. Keďže prenos zvuku prebieha cez kábel, je lepší v porovnaní s bezdrôtovou alternatívou. Navyše handsfree bez problémov pripojíte aj k starším mobilným telefónom bez technológie Bluetooth, stačí, že majú audio jack konektor. Nevýhodou je potom prítomnosť kábla, ktorý môže pri určitých činnostiach prekážať a s ním je spojené i obmedzenie voľného pohybu.

Bezdrôtové osobné handsfree

K bezdrôtovým osobným handsfree patria takzvané headsety, ktoré majú jedno slúchadlo a zabudovaný mikrofón. Sú primárne určené na bezdrôtový prenos telefonických hovorov. No niektoré modely ponúkajú počúvanie hudby ako doplnkovú funkciu. Patria sem aj bezdrôtové stereo slúchadlá, ktorých funkcie sú v opačnom poradí. Využívajú sa na počúvanie hudby a možnosť handsfree je len ich doplnkom.

K výhodám bezdrôtových Bluetooth headsetov patrí prijateľná obstarávacia cena a absencia kábla. Zabezpečujú pohodlnejšiu manipuláciu pri vykonávaní bežných činností. Za mínus môžeme považovať nutnosť vlastniť mobilný telefón s technológiou Bluetooth a neustále dobíjanie náhlavnej súpravy. Pri výbere bezdrôtového handsfree sa preto zamerajte na výdrž batérie na jedno nabitie a rozlišujte medzi dvoma odlišnými parametrami – maximálna dĺžka hovoru a pohotovostná doba. Sledujte tiež ergonómiu slúchadla, spôsob jeho uchytenia za uchom, hmotnosť a rozmery a hlavne kvalitu prenášaného zvuku.

Handsfree do automobilu

Automobilové Bluetooth handsfree sa delia na prenosné a na tie, ktoré sú priamo zabudované v autePrenosné handsfree okrem auta pohodlne využijete aj pri iných činnostiach, ide teda o univerzálne handsfree. Najpohodlnejší variant v aute je zabudované handsfree, kde vodiča nič neruší, a zariadenie je integrované v palubnej doske, volante alebo v autorádiu. Takéto riešenie je estetické, no k nevýhodám patrí vyššia cena aj strata súkromia, pretože konverzáciu si vypočujú i spolujazdci. Ak vstavené handsfee vaše auto nemá, riešením je externé handsfree, ktoré sa umiestňuje na slnečnú clonupalubnú dosku alebo do cigaretového zapaľovača.

Bezdrôtové handsfree do auta

Klasické automobilové Bluetooth handsfree sady, ktoré sú prenosné, a tak ich môžete využívať v akomkoľvek automobile, sa umiestňujú na palubnú dosku alebo slnečnú clonu. Sú opatrené mikrofónom a reproduktorom a k výhodám patrí prijateľná obstarávacia cena, jednoduchá inštalácia, či to, že nemusíte zasahovať do interiéru vozidla. Prichádzajúci zvuk je často len v mono verzii a reproduktor zvykne mať horšiu kvalitu zvuku. Batériu handsfree treba často dobíjať a ak počas jazdy počúvate rádio, musíte ho pri prichádzajúcom hovore ručne stlmiť, aby vás protistrana zreteľne počula.

Handsfree na slnečnú clonu

Handsfree na slnečnú clonu alebo inak povedané na tienidlo má obvykle tvar obdĺžnika a pripomína malú škatuľku. Pomocou dodávaného klipu sa upevňuje na slnečnú clonu, pričom tu má ideálne miesto pre dobrý prenos zvuku, keďže je v blízkosti vodiča. Akumulátory týchto modelov majú vyššiu kapacitu a dokážu byť v aktívnej prevádzke aj 20 hodín a v pohotovostnej dobe niekoľko týždňov. Handsfree tak nemusíte často dobíjať.

Okrem bežných funkcií ako zdvihnutie, zloženie či odmietnutie hovoru, niektoré modely ponúkajú aj prepojenie s viacerými mobilnými telefónmi súčasnepredčítanie SMS správhlasové povely alebo sú opatrené displejom, na ktorom si zobrazíte kontakty, informácie týkajúce sa hovorov a podobne. Keďže ide o prenosné zariadenie, okrem automobilu ho môžete využiť aj v kancelárii alebo v domácnosti pri sedavej práci.

Handsfree do cigaretového zapaľovača

Na našom trhu sú handsfree zariadenia do cigaretového zapaľovača (CL) menej obvyklé. Manipulácia s nimi je však veľmi jednoduchá, stačí ich len zasunúť do zásuvky, zapnúť a následne spárovať s mobilným telefónom. Po prvotnom spárovaní už ďalšie nie je nutné. Veľkou výhodou je, že nemusíte riešiť nabíjanie zaradenia, pretože to sa napája priamo zo zapaľovača. K mínusom tohto typu handsfree patrí väčšia vzdialenosť od vodiča, čím sa znižuje kvalita hovoru. Pred kúpou handsfree zariadenia do cigaretového zapaľovača si treba všimnúť, či máte okolo zapaľovača dostatočný priestor na zariadenie.

Handsfree do ucha

Ďalšou možnosťou, ktorú môžete použiť v automobile, je handsfree set do ucha. Toto bezdrôtové riešenie využíva na prenos Bluetooth technológiu a najčastejšie sa vkladá len do jedného ucha. K výhodám patrí nízka obstarávacia cena a to, že zariadenie so sebou môžete zobrať prakticky kamkoľvek a nemusíte sa obmedzovať len na priestor automobilu. Kvalita zvuku je postačujúca pre vybavovanie hovorov a hoci mnohé handsfree do ucha umožňujú tiež počúvanie hudby, rátajte s obmedzeným hudobným zážitkom.

Handsfree do ucha

Bluetooth handsfree s FM Transmitterom

Ďalšou možnosťou pre šoférov sú špeciálne Bluetooth prístroje vybavené FM Transmitterom. Ide o šikovné zariadenia, vďaka ktorým prepojíte mobilný telefón s autorádiom zabudovaným vo vašom vozidle. Toto bezdrôtové handsfree zabezpečuje prenos zvuku z telefónu do reproduktorov automobilu. Okrem vybavovania telefonických hovorov môžete tiež počúvať MP3 skladby z mobilu, ale aj hlasové pokyny mobilnej GPS navigácie. Keďže zvuky vychádzajú zo zabudovaných reproduktorov vo vozidle, sú hlasné i zrozumiteľné. Bluetooth handsfree s FM Transmitter do auta disponuje i praktickou funkciou, ktorá automaticky stíši hudbu pri prichádzajúcom hovore. Treba však podotknúť, že pre používanie FM Transmittera musíte nájsť voľné FM pásmo, čo môže byť v niektorých situáciách problém.

Bluetooth handsfree zabudované do interiéru automobilu

Moderné automobily majú zabudované handsfree spolu s GPS navigáciouMikrofón sa najčastejšie ukrýva v palubnej doske, alebo je zabudovaný priamo vo volante, čo zaručuje kvalitný prenos zvuku, keďže je v blízkosti úst vodiča. O zvukový výstup sa potom starajú reproduktory vozidla. K výhodám takéhoto handsfree zabudovaného do interiéru automobilu patrí automatické zapnutie handsfree sady, ktoré prebehne po otočení kľúčikom a naštartovaní vozidla. Vy sa tak nemusíte starať o žiadne nastavenia, ale len si vychutnávať komfort v podobe bezdrôtového telefonovania. Mnohé nadštandardne vybavené automobily umožňujú prepojiť prístroj s dvoma mobilnými telefónmi súčasne. K ďalším benefitom patrí počúvanie hudby z mobilu či jednoduché ovládanie. Nevýhodou je výrazne vyššia cena, keďže tento prístroj vyžaduje zásah do interiéru vozidla. Rátajte teda s tým, že obstarávacia cena sa o dosť navýši.

Autorádio s Bluetooth handsfree

Možností, ako využívať handsfree v aute, je mnoho. Ďalšou je zaobstaranie si autorádia s požadovanou funkciou. Hovor sa po spárovaní s mobilným telefónom automaticky prenáša do reproduktorov v aute. Do niektorých rádií bez tohto modulu je možné dodatočne ho kúpiť. Potom vám už nič nebude brániť vo využívaní funkcie handsfree cez autorádio.

Bluetooth handsfree na motorku

Pre motorkárov je určený špeciálny typ handsfree. Slúchadlo i mikrofón sú integrované priamo do prilby a ovládanie je umiestnené na prilbe alebo riadidlách motocykla. Ovládanie je navrhnuté tak, aby bolo možné i v motorkárskych rukaviciach. Počas jazdy na motorke tak môžete bezpečne vybaviť telefonický hovor, počúvať pokyny z GPS navigácie alebo hudbu. K benefitom týchto headsetov patrí vodoodolnosť i odolnosť proti mechanickému poškodeniu, ku ktorému môže dôjsť počas pádu. Vybavenejšie modely navyše disponujú funkciou Interkom, vďaka ktorej môžu motorkári vlastniaci rovnaký modul komunikovať medzi sebou. Prenos komunikácie môže prebiehať na vzdialenosť niekoľkých kilometrov. Vo verejnom móde je to zvyčajne do 2 kilometrov, v súkromnom sa táto vzdialenosť predlžuje na približne 8 kilometrov. Na trhu sú k dispozícii handsfree pre otvorený aj uzavretý typ prilby, prípadne univerzálny.

Bluetooth handsfree na prilbu na motorku

Parametre a funkcie handsfree

Pri výbere handsfree patrí k najdôležitejším parametrom kvalita zvuku, nemenej dôležitá je ergonómia zariadenia, aby ste sa pri používaní cítili pohodlne, taktiež dosah, kompatibilita či výdrž batérie na jedno nabitie v prípade bezdrôtových zariadení. Čo všetko ešte pre kúpou sledovať? Postupne si popíšeme všetky dôležité kritériá, ktoré pred kúpou treba zohľadniť.

Kvalita zvuku

Kvalita hovoru je daná použitým mikrofónom a reproduktorom a hoci väčšina výrobcov tvrdí, že ich handsfree ponúka kvalitný zvuk, nie vždy je to tak. Pri výbere handsfree je kvalita zvuku najpodstatnejším parametrom, pretože od toho závisí, ako dobre budete rozumieť protistrane a tiež ako dobre porozumie osoba na opačnej strane vám.

Kvalitná reprodukcia zvuku sa hodí aj vtedy, ak plánujete handsfree využívať okrem telefonovania i na počúvanie hudby. Zo špecifikácií výrobku sa však o kvalite veľa nedozviete, preto sledujte, či je handsfree vybavené DPS procesorom, ktorý dokáže potláčať a filtrovať hluk a šum z okolia. Na kvalitu zvuku dbajte hlavne vtedy, ak chcete handsfree používať v aute alebo vonku, kde často dochádza k rušivým zvukom.

Mnohé kvalitnejšie modely handsfree dokážu efektívne potláčať šum a eliminovať ruchy z okolia. Zariadenie odlíši váš hlas od ďalších zvukov v pozadí a smerom k druhej strane ich filtruje. Výsledkom je, že osoba na druhej strane telefónu vás bude počuť zreteľnejšie a čistejšie.

O kvalite zvuku vám môže napovedať cena, ale v niektorých prípadoch neplatí, že čím je handsfree drahšie, tým má lepší zvuk. Preto je najideálnejšie slúchadlo si pred kúpou vyskúšať. Toto však často nie je možné, a tak sa musíte spoľahnúť na radu predajcu, prípadne na recenzie a hodnotenia používateľov, ktorí daný produkt už vlastnia. Vyhýbajte sa príliš lacným produktom od neznámych výrobcov, ktorých zvuk môže byť nepostačujúci aj na bežné telefonovanie v tichom prostredí.

V rámci zvukových parametrov sa zaujímajte aj o to, či handsfree podporuje funkciu Full Duplex, ktorá umožňuje súčasné prijímanie a vysielanie zvukového signálu. To znamená, že môžete hovoriť a zároveň počúvať protistranu. K dôležitým parametrom patrí tiež regulácia hlasitosti a to, či handsfree vysiela mono alebo stereo zvuk. Samozrejme, stereo alternatívna je lepšia, avšak aj drahšia.

Dosah

Pri káblových handsfree setoch určuje dosah dĺžka kábla. Pri bezdrôtových modeloch je tento parameter rôzny. Bluetooth handsfree majú štandardný dosah 10 metrov. Tento údaj je relevantný, pokiaľ sa v okolí nenachádzajú žiadne výraznejšie prekážky. V praxi však rátajte s menším dosahom na niekoľko metrov. Najväčší dosah majú headsety pre motocykle, vďaka kombinácii technológie Bluetooth a Interkom je ich dosah na otvorenom priestranstve bez prekážok aj niekoľko kilometrov.

Dosah Bluetooth handsfree setu

Kompatibilita

Väčšina súčasných handsfree je univerzálnych a dá sa použiť s akýmkoľvek mobilným telefónom, ktorý má zabudovanú technológiu BluetoothPozor treba dať len na podporovanú verziu. Handsfree Bluetooth 4.0 by malo bez problémov fungovať aj s mobilom, ktorý má verziu Bluetooth 3.0, pretože výrobcovia zaručujú spätnú kompatibilitu s nižšími verziami. Môžete však prísť o niektoré funkcie alebo sa používanie inej verzie odrazí na znížení kapacity batérie. Pred kúpou si nezabudnite overiť kompatibilitu s operačnými systémami. Predovšetkým iOS, ktorý sa používa v iPhonoch, nemusí podporovať všetky typy handsfree.

Výdrž na jedno nabitie

Pri bezdrôtových handsfree zariadeniach by ste sa mali zaujímať o výdrž batérie na jedno nabitie. Ide o podstatný parameter najmä vtedy, ak chcete handsfree využívať na cestách mimo domova či kancelárie.

Vo všeobecnosti majú Bluetooth handsfree do ucha menšiu výdrž batérie. Môžu za to ich malé rozmery, do ktorých výrobca nedokáže zakomponovať väčšiu batériu. Výdrž bezdrôtových handsfree do ucha sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí od 4 do 8 hodín aktívneho hovoru. Naopak, Bluetooth handsfree do automobilu dokáže spravidla vybavovať hovory oveľa dlhšie. Často sa výdrž batérie na jedno nabitie pohybuje okolo 20 hodín hovoru, pretože väčšie rozmery zaradenia dovoľujú výrobcom používať i väčšie akumulátory.

Pri výdrži batérie sledujte a rozlišujte dva rozdielne parametre, jedným je dĺžka hovoru a druhým je pohotovostná doba. Výber vhodného zariadenia bude závisieť od toho, v akom prostredí ho chcete používať. Ak potrebujete hovory vybavovať doma alebo v kancelárii, postačí vám zariadenie s kratšou výdržou. Dlhšiu výdrž budete potrebovať počas cestovania.

  • Dĺžka hovoru – údaj hovorí o tom, ako dlho budete môcť s handsfree súpravou telefonovať na jedno nabitie. Štandardom býva v priemere 10 hodín. Ako sme spomenuli, pri slúchadlách do ucha je to zväčša 4 až 8 hodín a pri handsfree do auta okolo 20 hodín. Mini Bluetooth slúchadlo môže byť na tom s výdržou batérie ešte o čosi horšie, tu sa kvôli miniatúrnym rozmerom pohybuje dĺžka hovoru do 3 hodín.
  • Pohotovostná doba – tento parameter udáva, ako dlho vydrží nepoužívané handsfree zapnuté a pripojené k mobilu. Modely s najnižšou kapacitou batérie dokážu byť v pohotovostnom režime približne týždeň. Najvyššia možná pohotovostná doba sa ráta v niekoľkých týždňoch. Pri kvalitných a prepracovaných modeloch to môže byť až 26 týždňov.

Pohotovostný čas aj dĺžku hovoru treba brať s rezervou, pretože výrobca uvádza maximálne možné časy. Na batériu má vplyv mnoho iných faktorov, a tak tieto údaje berte len orientačne. Veľkú výhodu poskytujú handsfree zariadenia s úsporným režimom, ktorý šetrí batériu pri nečinnosti a tým sa predĺži aj dĺžka hovoru.

Pri batériách sledujte ešte jeden parameter, a síce spôsob napájania. Väčšina handsfree zariadení sa nabíja pomocou dodávaného kábla. K štandardom patrí koncovka s microUSB. Takéto handsfree môžete nabíjať s dodávanou nabíjačkou, pripojením k notebooku či PC alebo tiež pomocou powerbanky. Niektoré handsfree sa nabíjajú v puzdre, v ktorom sú nabíjacie piny.

Ergonómia

O ergonómiu handsfree by ste mali zaujímať, pokiaľ si chcete kúpiť zariadenie do ucha. Každé ľudské ucho je špecifické, preto je ťažké zhodnotiť, ktoré handsfree vám sadne najlepšie. S ergonómiou úzko súvisia aj rozmery a hmotnosť zariadenia. Je prirodzené, že ľahké a miniatúrne zariadenie vám nebude ťahať ucho a budete sa cítiť komfortne aj po niekoľkohodinovom nosení slúchadla. Ak vám slúchadlo na uchu nebude dobre sedieť, prípadne vás bude tlačiť, zrejme ho odložíte bokom a použijete ho len sporadicky.

Handsfree set do ucha

V rámci slúchadiel do ucha sa môžete stretnúť s Mini Bluetooth handsfree, ktoré sa len zasunie do ucha podobne ako štupľové slúchadlá. Preto by malo byť v balení viacero štupľov rôznych veľkostí, aby ste si mohli vybrať veľkosť, ktorá vám najlepšie sadne. Výrobcovia zväčša ponúka štuple vo veľkostiach S, M a L. O niečo väčšie headsety sú opatrené klipmi pre uchytenie za ucho. V tomto prípade sledujete tvar a veľkosť klipu, aby čo najlepšie kopíroval anatómiu vášho ucha.

Hmotnosť a rozmery

Ako sme naznačili, hmotnosť a rozmery úzko súvisia s ergonómiou zariadenia. Najmä ťažšie handsfree sú pri dlhšom nosení nepohodlné, pretože ich na uchu viac cítite, čo sa pri dlhodobom používaní stáva pre vás nepríjemné. Zariadenie s nízkou hmotnosťou oceníte, ak chcete mať handsfree v uchu počas niekoľkých hodín. Tu však treba rátať s horšou výdržou batérie, pretože do handsfree malých rozmerov výrobca nedokáže zakomponovať batériu s väčšou kapacitou. K najťažším patria spravidla motocyklové headsety, ktoré disponujú funkciou Interkom.

Pri dlhodobom nosení vsaďte na jednoduchú súpravu so slúchadlom, ktoré sa vkladá do ucha. Takéto handsfree váži okolo 10 gramov a na trhu sa stretnete dokonca aj s tými, ktoré túto hranicu ešte o čosi podliezli. Hmotnosť veľkých náhlavných súprav môže presiahnuť 100 gramov. Týka sa to však hlavne headsetov s rozmernými meničmi, ktoré okrem telefonovania zabezpečujú tiež kvalitný hudobný zážitok. Hmotnosť i rozmery závisia od konštrukcie zariadenia, preto si zvážte, akým spôsobom chcete handsfree používať.

Automatické spárovanie

Väčšina súčasných handsfree podporuje automatické párovanie, to znamená, že po prvotnom spárovaní s vaším zariadením, už ďalšie párovanie nie je nutné. Po vypnutí a opätovnom zapnutí handsfree nemusíte nič nastavovať, pretože handsfree si zapamätá váš mobil. K užitočným funkciám patrí aj párovanie s dvoma mobilnými zariadeniami súčasne. To oceníte, ak vlastníte dva telefóny, prípade, ak používate súkromný i služobný mobil.

Hlasové ovládanie

Handsfree vybavené touto funkciou vám dovolí ovládať mobil prostredníctvom hlasu bez toho, aby ste sa ho dotkli, či vyťahovali ho z vrecka alebo tašky. Ovládanie hlasom je veľmi pohodlné, avšak pri lacnejších modeloch nefunguje na sto percent. Miestami môže vynechávať, preto sa stáva nepoužiteľným a skôr obťažujúcim. Jednoduchými hlasovými povelmi môžete vytočiť číslo, zdvihnúť prichádzajúci hovor alebo hovor odmietnuť. Nevýhodu je, že musíte ovládať anglický alebo nemecký jazyk. Handsfree, ktoré podporuje slovenčinu či češtinu, na našom trhu zatiaľ nenájdete.

Redial

Ide o šikovnú funkciu, ktorá vám ušetrí čas. Stlačením príslušného ovládacieho tlačidla alebo vydaním hlasového povelu môžete vytočiť posledné volané číslo.

Handsfree s káblom na nabíjanie

Interkom

Táto funkcia sa využíva v headsetoch určených motorkárom. Bez potreby ďalšieho zariadenia môžu motorkári medzi sebou komunikovať, a to až na vzdialenosť do 2 kilometrov. Headset sa automaticky pripojí k rovnako vybaveným zariadeniam v okolí. Motorkárom tak počas jazdy nič nebráni vo vzájomnej komunikácii.

Dizajn

Pri výrobe handsfree sa najčastejšie používa plast, avšak súčasní výrobcovia sú natoľko šikovní, že aj z plastového zariadenia vedia vyčariť elegantný kúsok. V rámci farieb prevládajú hlavne konvenčné – čierna a biela, prípadne ich kombinácia. Na trhu nájdete aj modely so špeciálnou neviditeľnou povrchovou úpravou, prípadne s pogumovaním, ktoré sú schopné odolávať vlhkosti, mastnote, potu či vode.

Dizajn bezdrôtového handsfree bude pre vás dôležitý, ak sa často pohybujete medzi ľuďmi. Vysokopostavení manažéri zväčša siahajú po zariadeniach v striedmom prevedení, ktoré pôsobí nenápadne a nerušivo. Ženy zas ocenia elegantné a minimalistické handsfree, ktoré nebude narúšať ich celkový vzhľad a štýl. Pri drahých modeloch môžete natrafiť na prepracovanéluxusné a špičkové handsfree sety, ktoré sa stanú vaším módnym doplnkom.

Príslušenstvo

K handsfree spravidla dostanete aj potrebné príslušenstvo. Niektorí výrobcovia sú štedrejší, iní menej. K štandardnej výbave v balení patrí nabíjací USB kábelsieťový adaptér či viaceré nadstavce do ucha, aby vám handsfree perfektne sadlo. V balení niektorých výrobcov nájdete aj náhradné batérie, puzdro na bezpečné prenášanie a ďalšie veci, ktoré vám zjednodušia používanie zariadenia. Potrebné príslušenstvo si viete dokúpiť i samostatne.

USB kábel využijete pri nabíjaní, no tiež vám poslúži na pripojenie k počítaču alebo notebooku, kde si potom môžete stiahnuť aplikácie či aktualizovať handsfree na najnovšiu verziu. Ak potrebujete handsfree nabíjať z elektrickej zásuvky, budete potrebovať sieťový adaptér. V prípade, že ste veľmi aktívnym používateľom, zídu sa vám i náhradné batérie. Na trhu sú dostupné dokonca aj handsfree s nabíjacími krabičkami, ktoré vám skvele poslúžia vtedy, keď nie je nikde v okolí žiaden prísun elektriny. Náhradné štuple do uší využijete pre zvýšenie komfortu, ale poslúžia aj vtedy, keď stratíte pôvodné.

Pri handsfree slúchadlách so špecifickým konektorom si overte dostupnosť náhradného kábla. Zíde sa vám v prípade straty, ale i vtedy, keď sa presúvate z miesta na miesto. Jeden kábel môžete mať doma a druhý v kancelárii. Batérie integrované v bezdrôtových handsfree sa prirodzene používaním opotrebujú a postupne klesá ich výdrž. Informujte sa teda, či výrobca poskytuje aj náhradné.

Cena handsfree

Ceny handsfree sa líšia od kvality spracovania, ponúkaných funkcií, od účelu použitia či od výrobcu. Najlacnejšie sú drôtové a bezdrôtové osobné handsfree, ktoré sa vkladajú do uší. Tieto zariadenia ponúkajú základné funkcie, vďaka ktorým si vybavíte telefonický hovor bez toho, aby ste sa museli dotknúť mobilu. Najlacnejšie handsfree do ucha, ktoré pracuje cez Bluetooth technológiu kúpite za cenu okolo 5 eur. Takýto výrobok ponúka menej známa značka, preto čakajte priemernú až podpriemernú kvalitu spracovania i zvuku.

Handsfree do 20 eur

V cenovej kategórii do 20 eur nájdete aj kvalitnejšie modely drôtových i bezdrôtových handsfree, ktoré sú vhodné pre osobné použitie. Využijete ich, keď chcete mať voľné ruky počas práce v kancelárii alebo počas pobytu vonku. Niektoré modely sú vhodné do automobilu a namiesto do ucha sa prichytia napríklad na slnečnú clonu. Lacné handsfree ponúkajú napríklad spoločnosť Jabra alebo Xiaomi. Sú určené pre nenáročných používateľov, ktorým postačia základné funkcie. Niektoré modely ponúkajú okrem vybavovania telefonických hovorov aj možnosť počúvať hudbu.

Handsfree do 100 eur

Za sumy od približne 50 do 100 eur získate kvalitné a prepracované handsfree od rokmi preverených výrobcov. Zariadenia disponujú skvelou ergonómiou, prepracovaným dizajnom a funkciami, ktoré uľahčia používanie. Nechýba napríklad ovládanie hlasom alebo spárovanie viacerých mobilných telefónov súčasne. K prednostiam týchto handsfree patrí čistý zvuk a funkcie, ktoré sa účinne snažia potláčať okolitý hluk, šum či ozvenu. Ak vám záleží na kvalite hovoru, vyberajte z tejto kategórie. Nájdete tu handsfree pre osobné účely (vkladajú sa do ucha) aj do automobilu (montujú sa do interiéru auta napr. na slnečnú clonu).

Handsfree do 200 eur

Do tejto cenovej kategórie sa radia prepracované handsfree pre automobily alebo motocykle. Ide o zariadenia s nadštandardnými funkciami, ktoré majú perfektnú ergonómiupremyslený dizajn či pohodlné ovládanie. K samozrejmostiam patrí kvalitný mikrofón i reproduktor pre čistý zvuk bez rušivých elementov. Vedia veľmi efektívne potláčať ozvenu a okolitý šum a hluk. Telefonát si tak bez problému vybavíte napríklad aj vtedy, keď ste v rušnom prostredí, alebo keď fúka silnejší vietor.

Handsfree nad 200 eur

Najdrahšie handsfree sú vysoko profesionálne a špičkovo prepracované zariadenia, ktoré ocenia nároční používatelia. V tejto cenovej kategórii nájdete najmä Interkom handsfree do prilby pre motorkárov a motocyklistov. Funkcia Interkom dovoľuje spojenie medzi viacerými jazdcami v otvorenom priestore až na vzdialenosť 2 kilometre. Používatelia môžu vybavovať telefonické hovorypočúvať hudbupokyny z GPS navigácie alebo komunikovať medzi sebou. Takúto formu komunikácie často využívajú inštruktori, ktorí potrebujú byť v spojení so svojimi zverencami. K samozrejmostiam týchto drahých handsfree patrí skvelý dizajn, ergonómia, odolnosť zariadenia i prvotriedna kvalita zvuku.

Obľúbení výrobcovia handsfree

Handsfree ponúkajú neznámi čínski výrobcovia, ale aj osvedčené značky, ktoré majú dobré meno vybudované po celom svete. Ak si chcete byť istí funkčnosťou zariadenia, siahnite po handsfree od overených výrobcov. Aj obľúbené značky majú rôzne cenové kategórie, a preto si vyberie každý. Nenáročný i náročný používateľ, ktorý potrebuje rôzne prídavné funkcie.

Popularite sa tešia handsfree JabraPlantronicsParrotSupertoothSena alebo CellularLine. Vlastné handsfree ponúkajú tiež výrobcovia mobilných telefónov ako SamsungHuawei či Xiaomi. Samozrejme, ich použitie nie je obmedzené len pre spárovanie mobilov danej značky, ale pokojne ich môžete využívať bez ohľadu na to, aký mobil vlastníte. Handsfree ponúka i populárny obchodný reťazec Lidl, ktorý ho predáva pod svojou značkou Silvercrast.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Na záver vám prinášame odpovede na často kladené otázky spotrebiteľov. Dozviete sa napríklad, ako treba spárovať handsfree s mobilným telefónom, čo robiť, ak handsfree nekomunikuje s mobilom, alebo či musíte po každom vypnutí a zapnutí zariadenia previesť opätovné spárovanie.

Ako mám spárovať handsfree s mobilom?

Spárovanie handsfree s mobilným telefónom nie je nič zložité. Niektorí výrobcovia pridávajú do balenia podrobný návod v slovenčine aj češtine, podľa ktorého to zvládnete bez problémov. Všeobecne sa handsfree páruje tak, že zapnete svoje handsfree a potom zapnete handsfree funkciu na mobile. Nezabudnite, že pri bezdrôtových handsfree musíte mať zapnuté aj Bluetooth. Hneď ako váš mobil nájde danú handsfree sadu, označte ju a počkajte zopár sekúnd. Malo by dôjsť k nadviazaniu spojenia a potom už môžete handsfree používať.

Čo robiť, ak handsfree nekomunikuje s mojím mobilom?

Dôvodom nemusí byť chybné zaradenie, ale nekompatibilné Bluetooth. Problém môže nastať pri starších mobilných telefónoch, ktoré používajú nižšie verzie Bluetooth. Občas sa stane, že handsfree konkrétnej značky nekomunikuje s mobilom odlišnej značky. V tomto prípade nie je na vine Bluetooth, ale výrobca. V prvom i druhom prípade môžete požiadať o vrátenie peňazí. Vhodné je však pred samotným nákupom overiť si túto kompatibilitu.

Môžem počas jazdy automobilom telefonovať?

Klasické telefonovanie počas jazdy je zakázané, pretože akékoľvek rozptýlenie vodiča je nebezpečné a má vplyv na jeho schopnosť riadiť vozidlo, vnímať dopravnú situáciu a pod. Preto sa výrobcovia mobilov aj áut snažia hľadať spôsoby, ako toto riziko minimalizovať. Jedným z riešení je používanie handsfree technológie počas jazdy, kedy obe ruky vodiča ostávajú na volante. V tom druhom prípade, keď by ste si držali mobil pri uchu, vám hrozí poriadne mastná pokuta.

Musím po každom vypnutí/zapnutí handsfree znova párovať?

Väčšina súčasných handsfree disponuje funkciou automatického párovania. To znamená, že po prvotnom spárovaní s vašim mobilom už ďalšie párovanie nie je nutné. Každé ďalšie párovanie po opätovnom zapnutí handsfree setu prebehne automaticky bez nutnosti vášho nastavovania.

Ako potlačiť v slúchadle vlastnú ozvenu?

Občas sa stane, že namiesto druhej strany počujete v slúchadle svoju vlastnú ozvenu. Ide o nepríjemnú situáciu, ktorá sťažuje komunikáciu. Na vine však nemusí byť handsfree, ale problém s kvalitou signálu. Niekedy môže ozvenu spôsobovať kryt alebo puzdro, v ktorom máte handsfree vložené. Skúste kryt vymeniť alebo ho dať úplne dole a pri najbližšom telefonáte zhodnoťte, či sa problém s ozvenou vyriešil alebo aspoň zmiernil.

Ktoré handsfree do ucha je najlepšie?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, pretože každý používateľ je individuálny a vyhovuje mu niečo iné. Čo niekto považuje za mínus, iný môže vnímať ako plus. Ak sa neviete rozhodnúť, ktoré handsfree bude pre vás najlepšou voľbou, popremýšľať nad účelom a frekvenciou používania, potrebnými funkciami a cenovou kategóriou. Potom si v danej kategórii popozerajte viacero modelov a zamerajte sa na hodnotenia spotrebiteľov vlastniacich produkt. Ich postrehy z dlhodobejšieho používania môžu byť pre vaše rozhodovanie prínosom.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(90%)
Dátum publikovania: 04.01.2021
Dátum poslednej aktualizácie: 24.07.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

15/07/2022 11:09
Erik Dz.

Plantronics Voyager Legend je kvalitne spracované handsfree. Dá sa spárovať s Androidom aj iPhonom. Zvuk je dobrý a slúchadlo výborne sedí na uchu. Plusom je dlhá výdrž batérie a najväčšou výhodou je možnosť používania s dvoma telefónmi súčasne. Nosenie je pohodlné aj celý deň. Cena je prijateľná. Perfektne vie odstrániť šum pozadia a zredukovať okolitý hluk. V balení boli tri veľkosti štuplíkov do uší. Výdrž hovoru je cca. nepretržitých 6 až 7 hodín.

13/07/2022 07:38
Adam

Tellur VOX 55 je lacné, no obstojné handsfree. Vyzdvihujem ľahkú manipuláciu pri zmene strany ucha, rýchle párovanie... Mínusom je nie príliš kvalitný zvuk, mám pocit akoby som telefonoval niekde z kúpeľne. Zvukové oznámenie je pomerne slabé - týka sa to aj pri pripojení k telefónu, aj pri prichádzajúcom hovore. Druhýkrát by som ho už nekúpil.

11/10/2021 18:23
Maroš

Jabra Talk 30 má skvelý zvuk a príjemná dizajn, ale s násadou za ucho je to bolestivá záležitosť. Vyzdvihujem rýchle spárovanie cez NFC aj skvelú výdrž batérie. Vadí mi však, že keď je baterka na cca. 20 % svojej kapacity, prístroj neustále upozorňuje hlasovo a potom nepočujem druhú stranu, s ktorou telefonujem.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok