Najlepšie grilovacie panvice na stejky 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
Druhov panvíc je neúrekom a vybrať si tú správnu môže byť niekedy skutočne veľký problém. Viete však, z čoho sú vyrobené panvice, na ktorých si robíte praženicu alebo vyprážate mäso?
Najbežnejšou panvicou v domácnostiach je teflónová panvica, ktorá má však rovnako mínusov ako plusov. Teflón nie je vhodný pri vysokých teplotách, pretože uvoľňuje karcinogénne látky a plyny, ktoré sa nedostávajú len do ovzdušia, ale aj do jedál. Vzhľadom na to, že vysoká teplota nie je pri tomto druhu panvice vhodná, na grilovanie ju asi používať nebudete.
Najlepšie grilovacie panvice
Názov
Hodnotenie
Detail
Tefal G7314055 ✔ VÍŤAZ TESTU Zobraziť produkt WMF 576504291 ✔ PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt Lamart LT1063 Iron ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt Tescoma SmartCLICK 605066.00 ✔ ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt De Buyer Mineral B Element ✔ DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Grilovacie panvice – recenzie
Grilovať sa dá aj bez grilu, ak máte grilovaciu panvicu. Samozrejme, nejde o plnohodnotnú náhradu grilu, avšak stále ide o skvelého pomocníka pri varení. Čím by sa mala dobrá grilovacia panvica vyznačovať?
Ako vybrať panvicu na stejky
Panvice na prípravu steakov sa nazývajú tiež grilovacie. Niektoré majú vrúbkovaný povrch pre lepší prenos tepla do hĺbky mäsa. Nemusíte ich však používať len na pečenie hovädzích steakov, oceníte aj ich pri príprave rôznych minútiek z bravčového či kuracieho mäsa alebo grilovaní rýb, zeleniny či syrov.
Pri výbere panvice by ste mali dbať na tieto základné vlastnosti panvice:
- prenos a akumulácia tepla - je dôležité, aby panvica dokázala čo najrýchlejšie preniesť čo najväčšie množstvo tepla. Grilovacie panvice s hrubším dnom dokážu sústrediť viac tepla práve na dno, čo je pre pečenie steakov ideálne.
- nepriľnavosť povrchu - túto požiadavku najlepšie spĺňajú teflónové a keramické panvice, ktoré je možné používať takmer na sucho. Viac priľnavé sú oceľové a liatinové panvice, ktoré musia byť používané s malým množstvom tuku, inak sa vám mäso na nich pripáli.
- pokrievka a možnosť použitia v rúre - na dopekanie steakov alebo na zapekanie iných pokrmov musí mať panvica buď kovovú rúčku bez plastových komponentov, prípadne musí byť odnímateľná. Vhodným doplnkom je aj pokrievka, ktorá je vhodná na použitie pri "dôjdení" mäsa.
Keramické panvice
V kredencoch sa objavujú čoraz častejšie, pretože sú vhodné na prípravu všetkých druhov potravín. Okrem toho sú vyrobené z nepriľnavého materiálu, takže sa nemusíte obávať zaschnutého jedla.
Táto vlastnosť je síce fajn, no keramické panvice sú zväčša biele a po viacerých použitiach nevyzerajú veľmi príťažlivo a časté používanie znížuje ich životnosť. Keramické panvice sú na grilovanie vhodným adeptom.
Liatinové panvice
Klasickým "parťákom" grilovania je aj liatinová panvica. Liatinové panvice sú odolné takmer voči všetkému a oproti keramickým vydržia omnoho dlhšie. Hoci sú drahšie, hovorí sa, že za kvalitu je potrebné si priplatiť, tak prečo tak neurobiť v tomto prípade? Veľmi dôležité je panvicu vypáliť a to nielen pred prvým použitím. Ak jej však dáte všetku svoju lásku, odvďačí sa vám svojou vernosťou.
Medené panvice
Meď je vynikajúco tepelne vodivá, z toho dôvodu medené panvice dokážu rozložiť teplo najrovnomernejšie spomezi všetkých povrchov. Tieto panvice rýchlo reagujú na požadované zmeny teploty.
Medené panvice sú zvyčajne tenšie, no obsahujú často hliníkové alebo nerezové jadro pre spevnenie. Meď vyzerá vskutku luxusne, časom oxiduje a vďaka tomu získava vizuálne atraktívnu patinu. Raz za čas treba preleštiť vnútornú stranu, keďže pri kontakté s jedlom je patina nežiadúca. Medené panvice sa zvyčajne nedajú použiť s indukčným ohrevom, preto si pri kúpe preverte, či to výrobca odporúča.
Ďalšie možnosti
Jednou z nich je panvica na steaky vyrobená z nehrdzavejúcej ocele. Má veľmi odolný povch, avšak pri vyšších teplotách sa lepí a je priľnavá. Takáto panvica má vysokú životnosť, zároveň však nižšiu tepelnú vodivosť než oceľová či liatinová panvica.
Steaky môžete pripravovať aj na titánovej panvici. Tento druh panvíc má podobné vlastnosti ako oceľové a nerezové panvice, povrchovú úpravu pritom tvorí špeciálna nepriľnavá titánová vrstva. Takéto panvice majú omnoho odolnejší povrch ako teflónové panvice.
V ponuke sú aj hliníkové panvice na steaky. Keďže je čistý hliník zdraviu škodlivý, z riadu sa uvoľňuje do potravín a následne sa dostáva do ľudského tela, kde sa hromadí, jeho použitie na výrobu kuchynského riadu je zakázené predpismi pre bezpenosť potravín platnými v SR. Pri výrobe riadu sa preto používa tzv. anodizovaný hliník, ktorý negatívne vlastnosti nemá. Hliník má o niečo menšiu tepelnú vodivosť ako meď, je lacný a nenáročný na údržbu. Zvyčajne tvorí hliník iba telo panvíc, ktoré majú teflónovú povrchovú úpravu.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Grilovacia panvica sa hodí na prípravu steakov, grilovanie mäsa, zeleniny i húb. Na výber je viacero materiálov, každý má svoje výhody i nevýhody. Ak si nie ste stále istí, ktorá panvica je pre vás tá pravá, položte si niekoľko základných otázok. Tie vám ozrejmia, čo presne potrebujete.
Panvica s okrúhlym dnom alebo obdĺžnikovitého tvaru? Ktorá je lepšia?
Aká veľkosť je pre mňa ideálna?
Môžem grilovaciu panvicu umývať v umývačke riadu?
Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné
Dátum poslednej aktualizácie: 22.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Som spokojná s panvicou Blaumann Rosegold 28 cm. Je super ľahká, dobre sa s ňou manipuluje a má nepriľnavý povrch. Pokrmy sa na ňu naozaj nelepia a potom aj následná údržba a čistenie je jednoduché. Panvica má pekný dizajn, dostatočnú veľkosť a bola za prijateľnú cenu. Hoci túto značku som predtým nepoznala, som spokojná a môžem ju odporučiť aj ostatným.
Som spokojný s panvicou de Buyer Mineral B Element, ale zatiaľ mám s ňou len krátku skúsenosť. Postupujem podľa návodu a skúšam len jednoduché jedlá, časom príde aj na zložitejšie. Myslím si, že oceľová panvica je najlepšia voľba čo sa týka životnosti. Po správnom vypálení olejom je nepriľnavý a nič sa nepripeká... Jedinou nevýhodou je váha, má cca. 2 kg. Treba si teda zvyknúť. Inak má pekný dizajn a výborne vedie teplo.
de Buyer Mineral B Element je parádna panvica so skvelým prenosom tepla. Na steaky je ideálna a pripraví ich prvotriedne. Zmestia sa sem tak dva kúsky, čo je pre jednu osobu postačujúce, k negatívam patrí nutnosť panvicu pred použitím niekoľkokrát „vypáliť“ a následná údržba po použití je tiež trocha náročnejšia. Nie je možné ju používať v umývačke riadu.
V domácej kuchyni používam grilovaciu panvicu Tescoma SmartClick, ktorá má odnímateľnú rukoväť a je vynikajúca pre prípravu pokrmov na sporáku aj v rúre. Často na nej robím steaky, kačacie prsia, ryby aj ďalšie mäsité výrobky. Najväčšie plus dávam za to, že panvica môže ísť bez obáv do rúry, a tiež za celkové kvalitné spracovanie. Vďaka odnímateľnej rukoväti sa panvica ľahko skladuje aj umýva. Hoci je cena vyššia, kúpu neľutujem. Už len dúfam, že táto grilovacia panvica mi bude slúžiť dlhé roky.