Najlepšie GPS navigácie 2024 – recenzie, test, porovnanie
Obsah článku: + Zobraziť obsah článku
- Najlepšie GPS navigácie
- Navitel G550
- Oplatí sa dnes vlastniť GPS navigáciu?
- Rozdelenie navigácií
- GPS navigácia do auta – automobilové GPS
- Motocyklové GPS navigácie
- Turistické – outdoorové GPS navigácie
- Typy displejov
- Veľkosť displeja – uhlopriečka
- Rozlíšenie displeja a jeho povrchová úprava
- Kapacita batérie
- Softvér navigácie a mapy
- Systém uchytenia a napájanie
- Ďalšie vlastnosti, funkcie
- Overené značky
- Cena GPS navigácie
- Práca s navigáciou
- Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
- Garmin Drive 61S Lifetime Europe 45
- Garmin Drive 5S Europe 45
- Mio Pilot 15 LM Lifetime
- Navitel E500 Magnetic
Je už dnes GPS navigácia skutočne prežitkom? Predsa má dnes každý navigáciu v smartfóne alebo je navigačný systém aj s mapovými podkladmi zabudovaný už v multimediálnom systéme lepšie vybaveného vozidla. Napriek tomu je GPS navigácia do auta stále žiadaným artiklom. Aké sú výhody GPS navigácie? Oplatí sa mať GPS navigáciu na turistiku alebo na motorke?
Kedysi bolo bežné, ak sa človek vybral na dovolenku alebo do neznámeho prostredia, že sa riadil mapovými podkladmi. Nebol internet, neboli GPS navigácie ani digitálne mapy. Tlačená mapa a prípadne kompas boli jediným navádzacím systémom, ak sa teda dokázal niekto riadiť podľa smeru vetra alebo slnka, ešte lepšie. Preskočíme niekoľko dekád, dostávame sa práve ku globálnemu polohovému systému (Global Positioning System) alebo ak chcete k GPS. Tento unikátny vynález bol prioritne určený pre armádne účely a neskôr sa jeho využite rozšírilo i pre verejnosť.
GPS signál má obrovskú výhodu a to je tá, že na rozdiel od iných lokalizačných nástrojov dokáže určiť polohu daného zariadenia veľmi presne, dokonca s odchýlkou iba niekoľkých metrov v prípade armádnych GPS ide o centimetre. GPS navigácie si tak prirodzene v autách našli svoje uplatnenie a ešte pred dvadsiatimi rokmi bola navigácia v aute znakom skutočného luxusu. I dnes sa ešte v mnohých prípadoch považuje za príplatkovú výbavu a vôbec nejde o lacnú záležitosť.
Najlepšie GPS navigácie
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Navitel T787 4G ✔ NAJPREDÁVANEJŠIE | Zobraziť produkt | |
TomTom GO Expert ✔ PRE NÁROČNÝCH | Zobraziť produkt | |
Navitel E700 ✔ ĽUDOVÁ VOĽBA | Zobraziť produkt | |
TomTom GO Navigator ✔ VÍŤAZ TESTU | Zobraziť produkt | |
Garmin DriveSmart 76 MT-S EU ✔ DOBRÉ RECENZIE | Zobraziť produkt |
Oplatí sa dnes vlastniť GPS navigáciu?
Zrejme to je tá otázka, ktorú sa mnohí pýtajú, prečo by som dnes mal mať GPS navigáciu, keď mám smartfón alebo mám GPS navigáciu priamo v aute? Dôvodov, prečo sa ešte stále oplatí vlastniť, povedzme, externú GPS navigáciu je niekoľko. V prvom rade je GPS navigácia rovnako spoľahlivá ako navigácia vo vašom aute alebo v telefóne. Modernejšie modely dokážu byť rovnako tak pripojené na internet a poskytovať dokonca aktuálne informácie z dopravy. V tomto teda klasická GPS navigácia vôbec nezaostáva, ako sa mnohí domnievajú.
Mapové podklady je oproti mapovým aktualizáciám v aute možné aktualizovať rýchlejšie a dokážete to dokonca v pohodlí domova. Klasická GPS navigácia si dnes nájde využitie predovšetkým u vodičov, ktorí šoférujú na dlhé trasy. Napríklad je reč o kamionistoch. Mnohé kamióny zabudovanú navigáciu nemajú a GPS navigáciu v mobile nevyužíva úplne každý šofér. Softvér GPS navigácie v mnohom ponúka jednoduchšie zobrazenie a takisto aj špecifické funkcie. Ak je teda otázka položená tak, či má kúpa GPS navigácie zmysel ešte aj v dnešnej dobe, odpoveď je áno, možno nie pre každého, no svoje využitie si stále nájde. Navyše, mnohé prepracované modely, ktoré v najlepších časoch stáli stovky eur sú dnes o 50 až 60 % lacnejšie.
Rozdelenie navigácií
V súvislosti s delením navigácií je potrebné pri výbere zohľadniť aj to, aké sú potreby, požiadavky a preferencie zákazníka samotného. A v neposlednom rade, na aký účel chcete GPS navigáciu využívať. Najčastejšie zrejme pôjde o autonavigáciu, no GPS navigácia nájde svoje uplatnenie aj pri motorkách, bicykloch alebo tradičnej outdoorovej turistike.
GPS navigácia do auta – automobilové GPS
Najfrekventovanejší druh navigácie u nás i vo svete. GPS navigácia do auta sa hodí aj keď cestujete sporadicky alebo naopak cestujete veľmi často a nemáte v pláne využívať navigáciu v mobile. Ak ju plánujete využívať raz za rok počas dovolenky do Chorvátska, určite sa nemusíte obzerať po nejakom drahom kúsku, stačí vám absolútny základ. Ak naopak potrebujete navigáciu, ktorá vás bude informovať o doprave, ponúkne vám personalizované nastavenia, detailné mapové podklady celej Európy, je potrebné sa poobzerať po drahšom type. Automobilové navigácie sa delia ešte na zabudované (priamo v aute) a prenosné.
Zabudované GPS vo vozidle
Ak je reč o zabudovaných GPS navigáciách, tie sú súčasťou nadštandardnej výbavy daného vozidla. Často je ich nevýhodou vysoká obstarávacia cena. Automobilky nechávajú šoférov za tieto zariadenie zaplatiť rádovo stovky až tisícky eur. Takisto je potrebné myslieť na to, že softvér týchto navigácií je závislý len od aktualizácií výrobcu.
Otázkou je, či je aktualizácie možné robiť pripojením k internetu (ak je taká možnosť) alebo je nutné navštíviť predajcu a aktualizáciu nechať vykonať jeho. Pozor treba dávať i na reakcie softvéru a jeho funkčnosť. Nespornou výhodou zabudovaných navigácií naopak je, že sú často jednoduché a prehľadné, aby ich vodič dokázal v nutnom prípade ovládať i za jazdy. Rovnako tak ide o bezproblémové napájanie, kvalitu displeja, audia (prepojenie s reproduktormi vozidla) a, samozrejme, odpadá prípadná nutnosť nabíjania batérie. Zároveň perfektne dopĺňajú palubnú dosku vozidla a sú i dizajnovým prvkom. Riešiť nemusíte ani žiadne pripevnenie na sklo či k palubovke. Samozrejmosťou sú rôzne funkcie takýchto navigácií ako prehrávanie hudby, videa, Wi-fi, Bluetooth a pod.
Prenosné GPS do auta
Keďže v prípade zabudovaných GPS navigácií bola reč aj o nevýhodách, spomenieme ich aj tu. Potrebné je riešiť napájanie navigácie buď to z autozapaľovača, alebo je potrebné priebežne dobíjať akumulátor. Riešením môže byť USB konektor v aute. Nejde práve o dizajnový prvok. Takisto môže niekomu prekážať nutnosť uchytenia navigácie na palubnej doske alebo na čelnom skle vozidla. Čo v prípade niektorých vozidiel môže zhoršovať kvalitu výhľadu z vozidla.
Napriek nevýhodám, ktoré sú zrejmé, je tu prevaha pozitívnych vlastností, ktoré prenosnú GPS navigáciu robia stále lákavou voľbou. V prvom rade je tu možnosť vybrať si takú navigáciu, ktorá vám vyhovuje. Zabudovaná GPS navigácia totiž nemusí spĺňať vaše kritériá a jej výmene za nové multimédium je veľmi nákladná. Takisto majú prenosné GPS navigácie do auta nižšiu obstarávaciu cenu. Sú prenosné a môžete takúto navigáciu používať aj vo viacerých automobiloch. Nechýbajú ani doplnkové funkcie ako prehrávač hudby, pripojenie k internetu, prehliadač fotografií alebo Bluetooth. Nehovoriac o doživotnej bezplatnej aktualizácii máp.
Motocyklové GPS navigácie
GPS navigácia na motorku sa mnohým môže javiť ako nezmysel, no rozhodne to tak nie je. Motocyklové GPS navigácie sú prispôsobené vonkajším podmienkam. Majú teda niečo z outdoorových a niečo z automobilových navigácií. Princíp je však stále rovnaký, ibaže musia byť odolnejšie voči pádom, nárazom, musia byť vodotesné, displej sa musí dať ovládať v rukaviciach a musia mať špeciálne upevnenie. Dokonca drahšie modely umožňujú prenášanie zvuku priamo do prilby alebo do slúchadiel za pomoci bezdrôtového Bluetooth pripojenia.
Oplatí sa investovať do takej motocyklovej navigácie, ktorá sa dobre ovláda, má dobre čitateľný displej a takisto musí mať dobrú výdrž batérie, keďže riešenie napájania na motorkách je o niečo komplikovanejšie. V prípade novších motoriek to však takisto nie je problém. Ideálne je mať náhradné batérie. Inak ide o to všímať si klasické parametre ako softvér, jeho reakcie, kvalitu máp a iné doplnkové funkcie.
Turistické – outdoorové GPS navigácie
GPS navigácie pre chodcov nie sú v našich končinách úplne bežným artiklom a väčšinou sa spoliehame na mobil a jeho schopnosti, no práve praktické a kompaktné – turistické GPS navigácie sa môžu hodiť pri túrach v odľahlých oblastiach, ale aj vo veľkých mestách.
Takéto navigácie sa väčšinou podobajú tým motocyklovým. Majú možno o niečo menší displej, no takisto veľmi dobrú výdrž batérie a nízku hmotnosť. Ich súčasťou bývajú aj také funkcie ako výškomer, kompas alebo ďalšie funkcie.
V spojení s outdoorovými GPS navigáciami spomenieme aj GPS navigácie na bicykel. Tie sú veľmi podobné bežným turistickým navigáciám. Majú menší displej, často dokonca nie je ani farebný, aby bola navigácia dobre čitateľná aj na slnku. Špecifikuje cyklistické trasy a chodníky. Dokáže takisto vyhodnocovať športový výkon daného používateľa. Menšou nevýhodou sú zvyčajne menej rozsiahle a menej detailné mapové podklady. Na druhej strane často zobrazujú aj cesty, ktoré pre autá nie sú prístupné.
Typy displejov
Väčšina navigačných systémov je vybavená dotykovým displejom, vďaka ktorému je možné navigáciu rýchlo a komfortne ovládať. V rámci dotykových displejov poznáme rezistentné a kapacitné displeje. O tom, ktorý je lepší, polemizuje množstvo odborníkov, a preto povedať, že pre navigáciu je lepší ten alebo ten – nie je možné.
Rezistentný displej je častejšie využívaným typom v prípade GPS navigácií. Ovládanie prebieha klasickým dotykom prsta na displej. Nie je možné posúvanie obrazovky potiahnutím prsta, aké poznáme z nových smartfónov či tabletov. Na druhej strane jeho odolnosť je vyššia – napríklad aj voči nárazom či vlhkosti.
Kapacitné displeje sú tie novšie a modernejšie. Umožňujú napríklad typické posúvanie obrazovky potiahnutím prsta. Zoomovanie – približovanie a odďaľovanie obrazu pohybom viacerých prstov. V tomto prípade je priblíženie mapy rýchlejšie a pohodlnejšie. Z užívateľského hľadiska ide teda o lepšiu voľbu. Takisto je lepšia čitateľnosť displeja. Takéto displeje sú však náchylnejšie na poškriabanie a niekedy lesklý displej spôsobuje nepríjemné odrazy.
Veľkosť displeja – uhlopriečka
Veľkosť displeja nie je parameter, ktorý by sa mal podceňovať. Na druhej strane neplatí, že čím väčší displej, tým lepšie. Potrebné je zvážiť, na aký účel bude navigácia využívaná a takisto aké sú vaše preferencie. Najtypickejšou veľkosťou uhlopriečky je zvyčajne 4 až 6 palcov. Táto veľkosť je ideálna pre automobily. Do kamiónov sa pokojne hodí aj 7 až 9 palcov. V prípade zabudovaných GPS navigácií sa objavujú aj displeje presahujúce 10 palcov.
Dôležité je, aby veľkosť navigácie, a teda aj veľkosť displeja, nebránili vo výhľade na cestu vodičovi. To môže neraz skomplikovať situáciu. Samozrejme, dobrý nie je ani prípad, keď je displej príliš malý a človek odvracia zrak od vozovky a znižuje schopnosť reagovať na premávku, čo môže ľahko viesť k dopravnej nehode. Vyberajte teda tak, aby ste si boli istí, že vám nebude robiť problém orientovať sa na samotnom displeji a nebude odvádzať vašu pozornosť.
V prípade outdoorových či motocyklových navigácií ide zvyčajne o veľkosť displeja okolo 4 až 5 palcov. Viac v tomto prípade vôbec nie je potrebné. Stále si však pamätajte, že aj napriek tomu, že navigácia vám pomáha dostať vás do želaného cieľa, nezabúdajte na vlastné orientačné schopnosti. Vnímajte premávku i dopravné značky, ktoré môžu byť v danom okamihu aktuálnejšie ako akákoľvek digitálna mapa vo vašom zariadení.
Rozlíšenie displeja a jeho povrchová úprava
Parameter rozlíšenia displeja určuje kvalitu výsledného obrazu, tá je pochopiteľne ovplyvnená i softvérom, no čím je hodnota rozlíšenia vyššia, tým je vyššia i kvalita obrazu. Viac pixelov znamená lepšie vykresľovanie obrazu.
Čo sa povrchovej úpravy týka, outdoorové a motocyklové GPS navigácie sú často vybavené aj ochrannou vrstvou, ochranným sklíčkom, ktoré zvyšuje odolnosť displeja i samotnej navigácie. Podstatná však je antireflexná úprava displeja, ktorá zabezpečuje lepšiu čitateľnosť za svetla alebo priameho slnka.
Kapacita batérie
Tento parameter je pri istých druhoch navigácie menej a pri iných viac dôležitý. V prípade automobilových GPS nie je nižšia kapacita batérie taký zásadný problém, keďže je prenosná navigácia spravidla napájaná z autozásuvky alebo USB portu vo vozidle. Pri automobilových navigáciách je bežná výdrž hodinu či dve. Samozrejme, nájdu sa aj modely s vyššou kapacitou akumulátora aj okolo päť hodín.
Zásadný je tento parameter v prípade motocyklových či turistických GPS navigácií. Tu je najpodstatnejšie, aby navigácia vydržala čo najdlhšie, keďže človek nemusí mať dostupný stály alebo náhradný zdroj energie. Riešením môže byť napríklad powerbanka, ktorou môžete prenosné navigácie napájať v prípade, že nemáte k dispozícii iný zdroj energie. V praxi však takéto turistické či cyklistické navigácie vydržia bez nabíjania päť až 20 hodín.
Softvér navigácie a mapy
Tieto dva parametre sú pre používateľa extrémne dôležité. Softvér navigácie ovplyvňuje množstvo ďalších faktorov. Okrem toho, že softvér navigácie by mal byť schopný reagovať rýchlo a nezamŕzal, mal by byť prehľadný, jednoduchý a intuitívny. Všetky funkcie by mali byť jednoducho dostupné a navigácia by vám nemala nijak zvlášť komplikovať orientáciu.
To platí aj o hlasovom navádzaní. Hlas by mal byť zrozumiteľný, príjemný a pokyny jednoznačné a presné bez akéhokoľvek šumu. Pracovať s navigáciu je rovnako ako s telefónom za jazdy zakázané, no môže sa stať, že bude potrebné vykonať zmenu trasovania a nebude možné zastaviť. Jednoduché ovládanie je v tomto prípade nad zlato. Rolu tu zohráva i výkon procesora, ktorý definuje rýchlosť, ktorou dokáže navigácia hľadať trasu, kresliť mapu či dokonca prepočítavať ju.
V neposlednom rade sú podstatné mapy, bez ktorých by sa softvér nikam nepohol. Navigácia by mala obsahovať mapy, ktoré vy osobne využijete. Práve to bola kedysi najväčšia slabina prvých GPS zariadení, ktorých mapové podklady boli nepresné alebo neboli dostatočne detailné – neúplné. Je len na vás, či vám postačí navigácia s mapovými podkladmi Slovenska alebo budete potrebovať Európu, Rusko, Austráliu, Afriku či celosvetové mapové pokrytie. Už dávno neplatí, že čím mapové podklady pokrývajú väčšie územie, tým menej sú detailné. Niekedy však navigácie obmedzuje i vnútorná pamäť a vtedy je potrebné hľadať navigácie s možnosťou externého rozšírenia pamäte. Najčastejšie cez SD karty.
Potrebné je si zistiť, či mapy obsahujú napríklad ulice, čísla domov, názvy inštitúcií, bankomaty, benzínové pumpy alebo iné potrebné body záujmu. Tu závisí od toho, aké databázy výrobca ponúka. Rátajte však s tým, že čím širší balíček mapových podkladov budete potrebovať, tým sa navýši i cena. Mapy je takisto nutné časom aktualizovať. Výhodou je, že mnohí výrobcovia poskytujú doživotné aktualizácie zadarmo alebo za symbolickú sumu. Špecifikom sú niektoré regióny, ktoré je možné si priplatiť a získate absolútne detailný mapový podklad, ktorý zahŕňa všetko od reštaurácií cez hotely až po lekárske ambulancie. V tomto prípade však zohráva rolu i cena.
Systém uchytenia a napájanie
Umiestnenie navigácie je zvyčajne na troch miestach. Ktoré miesto je ideálne pre vás a najmenej obmedzuje váš výhľad z vozidla, už musí používateľ posúdiť sám – individuálne. Najčastejšie je navigácia upevnená v spodnej časti, na stred čelného skla. Prípadne je uprostred palubovky. Niektorí šoféri si navigáciu dávajú aj do ľavého dolného rohu palubnej dosky alebo čelného skla. Najčastejšie ide o prísavkové alebo magnetické držiaky.
Napájanie je buď to riešené káblom vedeným z navigácie do autozásuvky, alebo do USB portu rádia, ak je k dispozícii. Riešením, elegantnejším, môže byť držiak, ktorý má zo spodnej strany port, z ktorého je vedený kábel do autozásuvky, tým pádom je kábel o niečo menej rušivý. Prípadne môžete využívať samotnú kapacitu batérie zariadenia.
Atypické riešenie ponúkajú GPS navigácie na motocykel či bicykel, na ktorých je uchytenie pevnejšie a odolnejšie. Takisto je potrebné myslieť na určité technické riešenie a priestor, ktorý riadidlá motorky či bicykla ponúkajú.
Ďalšie vlastnosti, funkcie
Softvéry jednotlivých modelov GPS navigácií v sebe môžu mať množstvo funkcií, ktoré v praxi používateľ veľmi ľahko a viac či menej často využije.
- RDS-TMC prijímač – Radio Data System – Traffic Message Channel – práve od týchto anglických slov je vytvorená daná skratka. Ide o bezplatnú službu, ktorej úlohou je informovať prostredníctvom GPS signálu účastníkov premávky o kolónach, uzávierkach či iných zdržaniach. Takisto môže táto funkcia upozorňovať na radary alebo počasie a podmienky na vozovke. Na základe toho môže meniť aj samotnú trasu. Touto funkciou však nie je vybavená každá navigácia. Niektorí výrobcovia disponujú vlastnou aplikáciou pre aktualizáciu stavu premávky.
- Hlasová navigácia – takisto nie je samozrejmosťou, niektoré lacné modely touto funkciou nedisponujú. Navigácia GPS s hlasovým navádzaním má svoje výhody, pretože vás včas upozorní na to, keď treba odbočiť, použiť výjazd z diaľnice, povie vám, koľko kilometrov pôjdete rovno a za koľko kilometrov budete odbáčať a podobne. Nie je teda nutné neustále sledovať mapu a môžete väčšinu času venovať iba šoférovaniu.
- 3D zobrazenie – nie je nutnosť, no niekomu môže táto funkcia pomôcť sa lepšie zorientovať, predovšetkým v mestách.
- Body záujmu – POI body, ktoré sa môžu stať súčasťou vašej plánovanej trasy. Okrem toho, že si nastavíte plánovanú trasu z bodu A do bodu B, môžete si označiť i ďalšie body záujmu, ktoré sa stanú súčasťou plánovanej trasy.
- Ukazovateľ povolenej rýchlosti – niekedy človek značku, informujúcu o rýchlosti, môže prehliadnuť, nemal by, ale stať sa to môže. Práve vtedy sa vyplatí, ak vám navigácia ukáže, aká je na danom úseku povolená maximálna rýchlosť. S istotou tak dokážete predísť prípadnej pokute.
- Asistent jazdných pruhov – táto funkcia je veľmi praktická. Navigácia vás včas upozorní alebo vizuálne zvýrazní, ktorý jazdný pruh je pre vás, v ktorom by ste sa mali držať.
- Zabudovaná kamera – GPS navigácia môže fungovať aj ako dopravná kamera, ktorá monitoruje dopravu pred vami a v prípade nehodovej udalosti môže poslúžiť ako istý druh dôkazu o tom, ako k danej nehode došlo.
- Bluetooth – bezdrôtové pripojenie za pomoci Bluetooth pripojenia k vášmu mobilnému telefónu či slúchadlám.
- Wi-Fi – pripojenie k internetu skrz GPS navigáciu je veľmi komfortné. Môžete tak prepojiť GPS navigáciu a váš telefón. Zároveň môžete zabezpečiť pri pripojení cez internet aktualizáciu softvéru či mapových podkladov.
- Prehrávač hudby – GPS navigáciu je možné prepojiť s audio sústavou vo vašom vozidle a môžete tak skrz navigáciu prehrávať hudbu.
- Odolnosť – týka sa predovšetkým outdoorových GPS navigácií alebo navigačných zariadení na motorku či bicykel. Je dobré, ak sú takéto navigácie odolnejšie. Odolnosť môže byť označená skratkou IPX od 1 po 9. V tomto rozmedzí je číslo 9 najodolnejšie. Zvyčajne sa odolnosť outdoorových modelov pohybuje okolo IPX-4 až IPX-7.
- Databáza radarov – ide o databázu, ktorá monitoruje sieť napevno umiestnených radarov. Tento prvok je využívaný predovšetkým v zahraničí, kde sú statické radary pomerne bežné a GPS navigácia môže disponovať funkciou, ktorá vás upozorní na to, že takýto radar sa na vašej trase nachádza.
Overené značky
Trh s navigáciami je pomerne široký a o ponuku určite nie je núdza. Napriek tomu, ak sa rozhodnete pre kúpu GPS navigácie, odporúčame vám sa orientovať na výrobcov, ktorí ponúkajú tieto produkty dlhodobo a okrem toho, že ponúkajú kvalitné produkty, ponúkajú vám aj ďalšie výhody, záruky a servis.
Overené značky sú garanciou spoľahlivosti a zároveň neriskujete problematický a neodskúšaný softvér alebo nepresné mapové podklady. Problém nie je ani s aktualizáciou máp či softvéru. Medzi takýchto výrobcov určite patrí Garmin, TomTom, značky Mio alebo Navitel. Práve fakt, že sa venujú profesionálnemu vývoju navigácií, je zárukou kvality. Na trhu je viacero výrobcov, ktorých produkty nie sú zlé, no s prihliadnutím na cenu a pomer kvality si u týchto výrobcov každý nájde svoj model.
Cena GPS navigácie
Ceny GPS navigácií už ani zďaleka nie sú na takej úrovni, ako to bolo v období, keď boli navigácie novinkou. Vtedy si modernejšie druhy navigácií mohol dovoliť len málokto. Dnes zakúpite kvalitnú GPS navigáciu do auta, na motocykel, bicykel či na turistiku aj v cenovej hladine do 100 eur. Ak požadujete väčší displej, viac asistenčných funkcií, budete sa pohybovať v cenovej úrovni od 100 do 200 eur. Ide o strednú cenovú hladinu s približne 5- až 6-palcovými displejmi. Ešte raz pripomíname, že pri výbere odporúčame vyberať zo značiek, ktoré sme uviedli v odseku vyššie. Súčasťou balenia býva zvyčajne držiak či nabíjačka.
Ak patríte medzi náročnejších používateľov a želáte si mať všetky funkcie vrátane asistenta jazdných pruhov, RDS-TMC, Wi-Fi, Bluetooth slot na pamäťové karty a mapové pokrytie celého sveta, zrejme budete musieť investovať o niečo viac. Suma takýchto navigácií sa pohybuje stále pomerene vysoko na úrovni 300 až 400 eur.
Tie najlacnejšie outdoorové navigácie kúpite takisto v hodnote do 80 eur. A vedzte, že na bežnú turistiku – cykloturistiku takéto GPS navigácie stačia. Neraz sa však oplatí zainvestovať aspoň o 20 eur viac, aby ste mali k dispozícii outdoorové navigácie s lepšou výdržou batérie, lepším rozlíšením, nižšou hmotnosťou a zvýšenou odolnosťou na úrovni IPX-5 až IPX-7.
Práca s navigáciou
Na záver nášho sprievodcu výberom GPS navigácie pre vás máme niekoľko tipov a odporúčaní, ktoré vám môžu pomôcť pri práci s GPS navigáciou.
- Skôr, ako sa vyberiete do neznámeho prostredia, naštudujte si jednotlivé parametre a zoznámte sa s funkciami GPS navigácie. Vyskúšajte ju a na známej trase si overte navigačné schopnosti systému a jeho pokyny.
- Pri hlasovej navigácii sa zoznámte s daným hlasom a takisto si všímajte, v akom predstihu vám navigácia hlási najbližší pokyn a čo korešponduje s vizuálnym stavom.
- Ak navigácia disponuje nočným režimom, vyskúšajte si ho skôr, ako sa vyberiete v noci na neznáme miesto. Na niekoho takáto zmena režimu môže pôsobiť zmätočne, preto sa oplatí si aj tento navigačný režim otestovať.
- Navigáciu si vo vozidle umiestnite tak, aby vám neprekážala vo výhľade a zároveň, aby ste nemuseli príliš odkláňať zrak a nevenovali sa tak premávke.
- Ak opúšťate vozidlo na dlhšiu dobu, odporúčame vám navigáciu brať zo sebou. Môže byť potenciálnym lákadlom pre zlodejov.
Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)
Stále nad GPS navigáciou váhate? Možno vás k jej kúpe presvedčia odpovede na často kladené otázky zo strany používateľov.
Môžem navigáciu na motorku použiť aj v aute?
Majú všetky navigácie bezplatnú aktualizáciu máp?
Je dostupná univerzálna GPS navigácia?
Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné
Dátum poslednej aktualizácie: 24.07.2024
Komentáre Pridať komentár
Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy
Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania
Okrem murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie
Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok
Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?
Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok
Ja som naopak z navigácie Navitel E700 sklamaný. Navigovanie je zmätočné, neukazuje rýchlostné limity a odchýlka v navigácii je príliš veľká. Navigácia je navyše tichá, má komplikované menu a neaktuálne mapy. Plusom je snáď len veľkosť obrazovky. Druhýkrát by som si ju už nekúpil, takže za mňa neodporúčam.
Z navigácie TomTom GO mám zmiešané pocity. Má svoje plusy aj mínusy, k jej kladom patrí napríklad možnosť zvoliť si typ vozidla - osobné alebo nákladné auto, autobus a pod., či možnosť zadať aj prepravu ADR. K negatívám by som priradil zlú zrozumiteľnosť pri využití ako handsfree, menej funkcií oproti konkurencii či občasné zasekávanie / zmrznutie.
Chcel som navigáciu s veľkým displejom za rozumnú cenu a toto spĺňala navigácia Navitel E700. Zatiaľ funguje bezproblémovo, má prehľadné a jednoduché menu, len škoda, že neukazuje rýchlostné limity. Po dlhšom používaní som si všimol aj mierne odchýlky v navigácii, ale nie je to nič strašné.