Najlepšie gamepady 2024 – recenzie, test, porovnanie

Skutočný hráč si hranie hier užíva naplno. Aby to tak mohlo byť, vývojári sa snažia hráčom sprostredkovať čo najviac autentický zážitok z hry. Ide o rôzne prvky hráčskej výbavy, ktoré dokážu hráčov, v čo najväčšej miere vtiahnuť do deja a zároveň im ovládanie hry zjednodušiť. Jedným z takých prvkov výbavy je okrem klasickej myši a klávesnice aj gamepad. Viete, ako si gamepad vybrať? Na základe čoho si vyberať? Poradíme vám.

Ako vybrať gamepad?

Gampead je typickým a základným ovládacím prvkom väčšiny herných konzol, akými sú PlayStation, Nintento Wii alebo Xbox. No čoraz častejšie sa stáva i príslušenstvom, ktoré využívajú i hráči počítačových hier a teda používatelia počítačov. Hlavnou motiváciou je, že ovládanie je pohodlnejšie a neraz i jednoduchšie ako kombinácia klávesnice a myši.

Ovládať hru pomocou gamepadu je pre mnoho hráčov komfortnejšie. No pozitív je omnoho viac. Skôr, ako sa k nim dostaneme je však potrebné si uvedomiť, že konzolový ovládač alias gamepad má na trhu široké zastúpenie. Predovšetkým, ak ide o výber gamepadu k stolovému počítaču či notebooku. Je však podstatné si uvedomiť, že nie každý gamepad musí byť kompatibilný s každou hernou konzolou alebo počítačom. Potrebné je teda myslieť na niekoľko parametrov, ktoré vám výber a následnú kúpu gampeadu uľahčia.

Najlepšie gamepady

Názov Hodnotenie Detail
Ipega 9128   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Logitech Wireless F710   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
PlayStation 5 DualSense   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Microsoft Xbox Wireless Controller   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Nintendo Joy-Con   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Gamepady – recenzie

Hľadáte bezdrôtový gamepad na PC, Xbox gamepad, gamepad na mobil alebo na PS4? Vyskúšali sme niekoľko modelov a o svoje skúsenosti s nimi sa podelíme v krátkych recenziách. Ak aj vy máte skúsenosti s niektorým z daných modelov, prípadne s ďalšími gamepadmi, ktoré sú v ponuke, môžete sa o ne podeliť v komentároch pod článkom.

Dôležité parametre výberu

Skôr, ako vyrazíte do obchodu a rozhodnete sa kúpiť váš prvý alebo ďalší herný gamepad, mali by ste zvážiť niekoľko faktorov a oboznámiť sa s parametrami, ktoré sú pri výbere dôležité. Rozhodujte sa aj na základe toho, aké sú vaše požiadavky a očakávania.

  • Kompatibilita podľa typu konzoly/počítača
  • Operačný systém (počítač)
  • Konektitiva – bezdrôtové alebo káblové riešenie
  • Digitálny alebo analógový gamepad
  • Tlačidlá a komfort ovládania
  • Ergonómia
  • Ďalšie vlastnosti a funkcie

Gamepad k PC alebo hernej konzole

Prvou a zásadnou podmienkou správneho herného gamepadu je vedieť, na akej platforme bude používateľ gamepad, teda vy, používať. Prípadne, aké hry s ním budete hrať. Nie každý herný ovládač je totiž kompatibilný s danou platformou alebo operačným systémom. Vyberať teda budete gamepad k PC, Xbox, PlayStation alebo Nintendo Wii.

Gamepad na PC

Počítač je platformou, pri ktorej máte na trhu najširšiu ponuku herných ovládačov. Ich výhodou je, že vďaka operačnému systému dokážete k počítaču pripojiť veľké množstvo gamepadov a to prostredníctvom USB rozhrania alebo bezdrôtovo skrz Bluetooth. Ponuka je teda v tomto segmente gamepadov veľmi bohatá. V drvivej väčšine prípadov počítač dokáže spolupracovať aj s ovládačmi, ktoré sú špecificky určené pre herné konzoly (Xbox, PlayStation...).

Jediné, čo vás musí zaujímať v rámci kompatibility je, či daný herný ovládač podporuje váš operačný systém a dané verzie (Microsoft Windows, iOS, Android). Veľkým plusom používania gamepadov pri PC je, že k nemu môžete pripojiť aj viac ako 2-3 gamepady. Pokojne môžete pripojiť aj šesť a viac gamepadov v závislosti od počtu USB portov.

Gamepad na PlayStation

Spoločnosť Sony, ktorá je vývojárom tejto hernej platformy – konzoly, svojim zákazníkom, samozrejme, prináša vlastné gamepady, ktoré aj drvivá väčšina hráčov využíva. Ovládače sú buď to bezdrôtové, alebo využívajú USB port. V prípade PlayStation – Sony gamepadov zvyčajne nie je možné ich pripojiť napríklad k PC.

Červený gamepad na PlayStation

V prípade PlayStation má hráč na výber niekoľko generácií gamepadov, ktoré musia byť kompatibilné s danou platformou PS2, PS3, PSOne. Staršie ovládače (ovládač PS4) totiž často neumožňujú využiť všetky ich ovládacie prvky tak, ako by si používateľ predstavoval. Ide o konfiguráciu danej platformy, ktorá sa od staršej generácie líši. Najnovšie generácie gamepadov Sony nie sú so staršími platformami PS kompatibilné vôbec. K platforme PlayStation nájdete len málo ovládačov, ktoré by s ňou boli kompatibilné mimo originálnych gamepadov.

Gamepad na Xbox

Herná konzola Xbox je najväčším konkurentom PlayStation. Xbox je konzola vyvíjaná spoločnosťou Microsoft. Prirodzene, herné rozhranie funguje na operačnom systéme Windows. A práve to je výhoda v prípade herných ovládačov Xboxu. K Xboxu môžete pripojiť viacero druhov ovládačov, ktoré podporujú daný operačný systém. Pochopiteľne, Microsoft vyrába vlastné herné ovládače, ktoré ku konzole dodáva. Takisto je si však potrebné dávať pozor na jednotlivé verzie operačných systémov konzol. Najnovšie verzie, Xbox One totiž nepodporujú ovládače, ktoré boli vyvinuté pre staršie operačné systémy.

Gamepad na Nintendo Wii

Každá herná platforma – konzola má vo vývoji svoj vlastný gamepad a inak to nie je ani v prípade konzoly Nintendo Wii. V prípade japonského Nintenda sú ovládače veľmi špecifické a prispôsobené k danému typu hier. Klasické gamepady sú s touto hernou konzolou nekompatibilné, pretože konfigurácia ovládacích prvkov je v prípade tejto platformy odlišná.

A čo napríklad gamepad na mobil? Áno, aj také v ponuke sú. Ide o bezdrôtové verzie ovládačov, ktoré fungujú na základe Bluetooth rozhrania. Takéto gamepady majú zvyčajne špecifický držiak pre uchytenie mobilu a ovládanie je po jeho stranách. V zásade vždy platí, že je potrebné, aby bol daný ovládač s konkrétnou platformou kompatibilný. Ideálne je teda používať gamepady, ktoré sú dodávané výrobcom. Pri ostatných modeloch si musíte všímať, či sa ovládacie prvky zhodujú a rovnako tak, či sú s daným zariadením kompatibilné. Najväčšiu voľnosť pri výbere máte predovšetkým pri hľadaní vhodného gamepadu k PC.

Operačný systém – kompatibilita

Samotnú kompatibilitu operačných systémov a hráčskych ovládačov sme spomínali už v odsekoch vyššie. O čo vlastne ide a prečo je to dôležité? Herné konzoly ako PlayStation, Xbox či Nintento Wii majú vlastné, výrobcom dodávané gamepady, ktoré sú plne kompatibilné. V tomto prípade sa teda nemusíte príliš nad výberom ovládača k vašej hernej konzole zamýšľať. Jediné, čo si musíte všímať, sú generácie jednotlivých ovládačov. Staršie nemusia na nových fungovať správne a zasa naopak.

Gamepad na Xbox s operačným systémom Windows

Iná situácia je pri výbere herného ovládača pri počítači či notebooku. Na trhu je veľké množstvo gamepadov, ktoré podporujú rôzne operačné systémy. Podstatné je, aby gamepad podporoval aj ten váš. Ak teda gamepad podporuje Windows 7, Windows 8, Windwos 8.1 či Windows 10, s veľkou pravdepodobnosťou bude kompatibilita zaručená. Podobne možno nájsť i ovládače, ktoré sú kompatibilné s operačným systémom Android. Najviac problematické je zohnať gamepad v prípade, že vlastníte operačný systém Linux alebo Mac OS. Pre tieto operačné systémy ich výrobcovia – vývojári herné ovládače nedodávajú.

Bezdrôtový gamepad, áno alebo nie?

Napájanie – konektivita ovládača je pre používateľov veľmi dôležitá. Klasické káblové gamepady sa k hernej konzole alebo počítaču pripájajú skrz USB konektor. Ich aktivácia si nevyžaduje žiadnu špeciálnu inštaláciu, ide o systém Plug&Play. Dnes sú však tieto gampady už menšou raritou.

Omnoho častejšie sa stretnete s bezdrôtovými gamepadmi, ktoré hráčom omnoho viac vyhovujú. Predovšetkým s ohľadom na používateľský komfort. Bluetooth má v prípade herných ovládačov dosah približne 10 až 20 metrov. Signál sa prenáša za pomoci vlnovej frekvencie (2,4 GHz) a nelimituje vás teda žiadny kábel. Samozrejme, samotný gamepad musí mať k dispozícii zdroj energie. Môže ísť o klasické alkalické AA batérie, dobíjateľné batérie alebo vstavaný akumulátor. Výdrž ovládača závisí od toho, aké funkcie samotný gamepad ponúka. Rátajte s tým, že podsvietenie alebo vibrácie ukrajujú z výdrže batérií – akumulátora viac.

Digitálny a analógový gamepad

Ktorý je lepší? Ako prvé je nutné si vysvetliť, čo sa týmto označením vlastne myslí. V jednoduchosti možno povedať, že ide o ovládací prvok. Pokiaľ bude reč o digitálnych gamepadoch, budeme hovoriť o jednoduchých herných ovládačoch, ktoré poznajú dve polohy tlačidla. Zapnuté a vypnuté alebo aktívne a neaktívne. Ideálne je vysvetliť si to na závodnej hre, kde manévrujete s autom prostredníctvom ovládača alebo rozhodujete o brzdení. V prípade digitálneho gamepadu buď to prudko brzdíte, alebo nebrzdíte.

A práve na lepší zážitok a autentickejšie ovládanie je tu analógový ovládač. Samozrejme, nie je nutné ho používať pri každom type hry. No oproti digitálnemu ovládaču ten analógový dokáže registrovať i mieru stisku – stlačenia tlačidla. Do zákruty teda môžete ísť plynulo bez nutnosti do tlačidla „ťukať“, aby ste si vytvorili ideálny uhol. Rovnako tak sa to týka i pohybu postáv a podobne.

Ovládacie prvky a počet tlačidiel

V prípade hráčskych ovládačov sú ovládacie prvky viac či menej rovnaké. Samozrejme, isté odlišnosti sú prítomné. Najčastejšie gamepady disponujú 10 tlačidlami, no nájdu sa modely, kde je ovládacích prvkov viac 12 či 14 alebo menej 6 až 8. Záleží od programovateľnosti tlačidiel a takisto do vašich preferencií počas hrania. Niektorí hráči preferujú tlačidiel viac, pretože im to umožňuje si počas hrania ovládanie prispôsobiť podľa svojich predstáv. V takom prípade ide o programovateľné tlačidlá.

Ovládacie prvky na gamepade

V tomto prípade sú ovládacie prvky úzko prepojené aj s úchopom a ergonómiou. Každému môže totiž vyhovovať niečo iné. Ideálne je si gamepad vyskúšať. Avšak, ktoré ovládacie prvky nájdete na väčšine herných ovládačov?

Určite pôjde o tzv. D-pad, čo je smerový kríž, resp. môže ísť o joystick. Umiestnený býva najčastejšie na ľavej strane. Na pravej strane sú zvyčajne štyri ovládacie tlačidlá odlíšené farebne, číslami alebo typickými tvarmi. Po stranách sú tzv. triggery – LT (ľavý trigger) a RT (pravý trigger), sú na zadnej strane. Nechýba ani tlačidlo štartu, stretnúť sa môžete so spomínaným joystickom a moderný je i touchpad, ktorý sa pri niektorých hrách môže zísť. Celkovo, skúsený hráč zhruba vie, aký ovládač sa mu pre jeho účely najviac hodí, aké hry bude hrávať a podobne. Ak si kupujete svoj prvý gamepad, určite sa riaďte našimi radami. Zaručene si vyberiete ideálneho kandidáta.

Úchop, ergonómia a hmotnosť

Hoci by sa mohlo zdať, že tieto parametre nie sú vôbec podstatné, verte či nie, po hodinách hrania si rýchlo uvedomíte, že je rozdiel držať v rukách 180 g vážiaci ovládač alebo 400 g vážiaci gamepad. V prvom rade však je dôležitý ergonomický tvar ovládača. Ako na to? Ovládač vám jednoducho musí padnúť do rúk. Nič viac a nič menej. Nemusíte sa však obávať, väčšina certifikovaných výrobcov má ergonómiu ovládača zvládnutú a po chvíli si nájdete tú správnu pozíciu rúk.

Úchop je pri hraní hier veľmi dôležitý a hráčom, ktorí nie sú na gamepad príliš zvyknutí, nejakú dobu potrvá, kým si nájdu ideálnu polohu a zároveň si osvoja ten správny pohyb pre používanie ovládacích prvkov. V priemere sú rozmery gamepadu zhruba 15 cm na dĺžku a 10 cm na šírku. Hmotnosť sa pohybuje od 150 do 350 g.

V súvislosti s konštrukciou môže pri výbere u niekoho zavážiť i dizajn. V zmysle farebného prevedenia alebo špeciálneho vzoru. Dokonca aj ovládače herných konzol sa môžu líšiť špeciálnymi edíciami a podobne. Tie sú však zvyčajne limitované. K počítaču si však môžete zakúpiť ovládače, ktoré sú svojím dizajnom špecifické a unikátne. Dokonca niektorí výrobcovia ponúkajú hráčom skiny, ktoré môžu nalepiť na svoj gamepad.

Ďalšie vlastnosti a funkcie

Ak už viete, ktorý typ ovládača je pre vás vhodnou voľbou, mali by ste sa zamyslieť aj nad ďalšími funkciami, ktoré môže ponúknuť. Niektoré hranie výrazne spríjemnia, niektoré ho uľahčia, niektoré zas zintenzívnia.

Vibračná odozva

Ide o spätnú odozvu gamepadu na situačné procesy v hre. Napríklad pri závodných hrách pri náraze, pri vojnových hrách a strielačkách počas streľby alebo napríklad môže ísť o permanentnú vibráciu v závislosti od konkrétnej hry a samotnej činnosti. V zásade ide o oživenie procesu hrania hier.

Vstup pre headset

Ide o jednoduchý vstupný port štandardného formátu 3,5 mm konektoru – 3,5 mm Jack, ktorý slúži na pripojenie slúchadiel alebo na pripojenie headseatu s mikrofónom.

Gamepad so vstupom pre headset

Nastavenie herných režimov

Herný režim umožňuje hráčovi nastaviť gamepad v závislosti od typu hry, ktorú hrá. Napríklad môže ísť o vojnové, závodné alebo iné žánre hier. Páčky a tlačidlá zmenia svoju citlivosť, prestanú reagovať analógovo alebo naopak začnú. Pre niekoho praktická funkcia, niekto ju nevyužije vôbec a nastavenia si personalizuje.

Dotykový panel – Touchpad

Podobný touchpadu, ktorý možno vídať na notebookoch či laptopoch. Dotykom – ťahom môžete ovládať niektoré prvky v hrách. Samozrejme, nie všetky hry tento spôsob interakcie podporujú a preto touchpad nevyužijete pri hraní vždy.

Senzory pohybu

Podobne ako touchpad, ani pohybové senzory, ak ich gamepad má vo výbave, nemusíte využiť vždy. Ich rozhranie podporujú len niektoré hry. Ovládať môžete niektoré prvky hry samotným pohybom gamepadu. Napríklad pri hrách, kde sa pilotuje lietadlo alebo meníte pohľad.

Podsvietenie

Podsvietenie nemá len praktický účel, a to ten, že vidíte na ovládacie prvky herného ovládača, ale takisto umocňuje pocit z hrania. Svetelná lišta sa môže meniť podľa toho, aký situačný proces sa v hre odohráva. Môže teda blikať alebo svietiť na červeno, modro či zeleno.

Reproduktory

Opäť ide o prvok, ktorý umocňuje zážitok z hrania. Samozrejme, výkon ani kvalita reprodukcie nie je na najvyššej úrovni, no v zásade môže gamepad reprodukovať niektoré sprievodné zvuky, šumy alebo hlasy na pozadí. Opäť však musí hra toto interaktívne rozhranie povoľovať.

Plocha pre závažie

Skutoční „gameri“ – hráči určite budú vedieť, prečo tu takáto funkcia je. Nároční hráči, predovšetkým profesionáli, využívajú miniatúrne závažia na to, aby presúvali ťažisko gamepadu podľa potreby. Jednoducho, pri určitých hrách im vyhovuje, ak je gamepad viac zaťažený, čo zlepšuje jeho stabilitu a ergonómiu.

Držiak na smartfón

Ak sa rozhodnete hrať hry na mobile a k tomu chcete využiť gamepad, potom je takýto herný ovládač s držiakom na mobilný telefón skvelá vychytávka. Určite si však zistite, aký veľký držiak je. Mobil býva umiestnený v strede a po stranách a na zadnej strane sú ovládacie prvky, ako to býva zvykom.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Už poznáte rozdelenie gamepadov a hlavné parametre výberu, napriek tomu máte ohľadom nich ešte otázky. Na tie najčastejšie sme sa rozhodli odpovedať. Ak by vás zaujímalo ešte niečo, napíšte nám do komentárov pod článkom. Odpovieme čo najskôr.

Existuje univerzálny gamepad?

Áno aj nie. Ak by ste chceli gamepad, ktorý by ste mohli použiť na PlayStation aj na Xbox, hľadali by ste márne. Gamepady na PS aj na PC, resp. na XBox aj na PC však dostupné sú.

Ponúka gamepad funkcie, ktoré by zintenzívňovali zážitok z hrania?

Áno, niektoré modely takúto možnosť ponúkajú. Napr. vibrácie alebo možnosť pripojenia slúchadiel pre lepší zvuk.

Sú gamepady dostupné v rôznych farebných variáciách?

Áno, gamepady si môžete kúpiť v rôznych farebných prevedeniach. Najčastejšie sú v ponuke čierne a biele, avšak nájdete aj červené, sivé, modré alebo zelené.

Vaše hodnotenie:
(90%)
Dátum publikovania: 10.09.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 12.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

10/07/2022 10:47
Milan

Logitech F710 940-000145 funguje v poriadku, som s ním maximálne spokojný. V balení mi však chýbal návod a tak som mal troška problém s prvotným spustením. Páči sa mi, že popri Windowsw bez prblémov šľape aj na Linuxovom operačnom systéme a dá sa použiť aj na Smart TV, síce nie na všetky hry. Z mojej strany spokojnosť, môžem odporučiť.

11/10/2021 09:55
Jaro

Som sklamaný z Microsoft Xbox One S, vydržal mi necelé dva týždne a musel som ho reklamovať. Možno to bol len chybný kus. Predtým som mal tiež Microsoft a slúžil mi roky, aj z toho dôvodu som opäť siahol po tejto značke.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok